HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH

Sada je: pon pro 17, 2018 3:50 pm.

Vremenska zona: UTC + 01:00

Započni novu temu Odgovori  [ 153 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: čet kol 30, 2018 10:01 am 

Kakvo je realno Demografsko stanje sad u toj opcini?
Koje je sad najvece naseljeno mijesto, Ivanica ili Ravno ?

Vrh

PostPostano: sri ruj 12, 2018 2:22 pm 

VUKsaJUGA je napisao/la:
Kakvo je realno Demografsko stanje sad u toj opcini?
Koje je sad najvece naseljeno mijesto, Ivanica ili Ravno ?

Prošao ljetos kroz Ravno i Trebinju, a u povratku se vraćao kroz Ivanicu i Trebinje.

Čini se da je najveće naselje u općini Trebinja uz samu Hrvatsku granicu(po broju stanovnika veće od Ravnog). Iako jako lijep kraj vidi se da tu malo tko živi, npr. prođeš kroz Ravno i vidiš tek nekoliko auta i osjeti se pustinja.

Ivanica mi nekako djeluje umjetno, ima već dosta izgrađenih objekata i to je tipično turističko mjesto naslonjeno na Dubrovnik i nekako kao da se ne uklapa u općinu Ravno nego više u Dubrovnik. Većina tih izgrađenih objekata bit će veći dio godine prazna jer teško da će netko jako bogat doći u Ivanicu da bi nekoliko km dalje gledao more s balkona.

Inače Ivanica je 10ak min. vožnje od Dubrovnika. Ja sam se iznenadio koliko su blizu.

Prošao sam i kroz Trebinje, Ljubinje i Stolac i ono što me iznenadilo su jako jeftine cijene u Trebinju čak i u odnosu na Zapadnu Hercegovinu, a o RH da i ne govorim. Pred ulazom u Trebinje stoji tabla za Herceg Novi 21 km i moram priznati da te navuče da skreneš i posjetiš i to koliko je blizu, ali ipak sam prošao. :)

Vrh

PostPostano: pon lis 01, 2018 6:58 pm 

Izvor: https://poskok.info/na-danasnji-dan-poc ... elo-ravno/

NA DANAŠNJI DAN – Počeo rat u BiH: Spaljeno hrvatsko selo Ravno

Postrojbe “JNA” i rezervisti iz Hercegovine i Crne Gore u prvoj polovini listopada 1991. okomili su se na hrvatsko selo Ravno, u trebinjskoj općini, u zaleđu Dubrovnika, da bi ga na kraju potpuno sravnili sa zemljom.

Time je zapravo počela velikosrpska agresija i na Bosnu i Hercegovinu, u vrijeme dok se Hrvatska, unatoč brojnim primirjima grčevito branila od opće ofenzive srbizirane armije. Razlog za ovaj zločin bio je izmišljen, kao u slučaju mnogobrojnih drugih mjesta.

“JNA” je objavila da je uništeno “snažno ustaško uporište” iako u Ravnom nije bilo ni radno ni borbeno sposobnog pučanstva.

Uništenje tog hrvatskog sela u istočnoj Hercegovini bio je dio strateškog plana “JNA” za opkoljavanje Dubrovnika koji je trebalo oteti Hrvatskoj i priključiti Velikoj Srbiji Slobodana Miloševića. S tim su ciljem tenkovi “JNA” već sredinom rujna ukopani u polju između Ravnog i Zavale.

Kada su 1. listopada 1991., blizu Ćepikuća, srpske i crnogorske rezerviste teško porazili malobrojniji hrvatski branitelji, njihove razbijene postrojbe okomile su se na Ravno.

Opkljačkane su i zapaljene mnoge kuće, a dio stanovnika odveden u Trebinje.

Tri dana poslije srpsko je topništvo granatiralo Ravno. Većina preostalih stanovnika pobjegla je u okolna brda. Mnogi koji su ostali, ubijeni su kada je u selo ušlo pješaštvo.

Koliki je bio bijes “JNA” pokazuje i to da je jedan srpski kapetan ubio četvoricu vlastitih vojnika, kad su odbili topom srušiti toranj crkve u Ravnom. Od 11. do 13. listopada je nastavila razarati sela, kuću po kuću, ostavivši za sobom potpunu pustoš.

Rukovodstvo Bosne i Hercegovine u Sarajevu odšutjelo je na taj srpski zločin. Što više, objavilo je neutralnost u ratu, koji navodno “nije bio njihov rat”, iako će njegovo kasnije širenje donijeti najviše žrtava upravo Bosni i Hercegovini.

Poslije osam mjeseci okupacije selo Ravno u brzom naletu oslobodile su postrojbe Hrvatskog vijeća obrane, prenosi Kamenjar.com

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 153 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Vremenska zona: UTC + 01:00

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: