HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 21:07.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 05 svi 2018, 12:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Kad neko ima preko 40 godina danas , a zove se Jadranka,Jadranko,Dubravka,Dubravko šanse da je poreklom ili rođen u BiH su jako velike , šta vi o tome mislite?! :zubati

Ja to gledam iz pozicije Vojvođanina , jer svi bosanski doseljenici iz pripizdina(ima i katolika) kod mene su se zvali ili Trivo ili Neđo , a sinovi i kćeri su mu bili ili Dubravko ili Jadranka, a ima i po par Spomenki. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 05 svi 2018, 14:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Ovo mi mirise na pricu o dodjosima. :zubati

Djole svi koji zive u Vojvodini, a ne zovu se Sandor, Istvan, Balind, Zoltan itd. su dodjosi. Vojvodina je dodjosland. Austrougari su Srbiji dali Vojvodinu i hvala im na tome. Najplodniji dio Srbije je Vojvodina koja u punom kapacitetu bi mogla da hrani citavu Evropu.Neprijatelji Srbije su trebali krenuti od Vojvodine, a ne od Kosova, kad su se vec namjerili da uniste Srbiju. Ovako Srbija ce kad-tad da se vrati na Kosovu, to je samo pitanje dana. Osim toga Srbija ni prije nije bila bog zna sta prisutna na Kosovu (govorim o periodu Tita), s tim da sada ima dobru startnu poziciju dok Albanci "silaze", ali to je vec druga tema.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 24 lis 2018, 06:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
Romi su meni vrh kada je u pitanju davanje imena. Prvo su imena davali po narodnjackim hitovima. ESMA, DIJANA, SNJEŽANA, EMINA....bez obzira na nac.predznak.
Zatim po likovima iz filmova/serija: ESMERALDA, ŠEHERZADA, MERJEM...SANDOKAN, TARZAN...
Po robnim markama: SAMSUNG, NEO, ARMANI, VALENTINO

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 24 lis 2018, 10:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Vladimir RUS je napisao/la:
Ovo mi mirise na pricu o dodjosima. :zubati

Djole svi koji zive u Vojvodini, a ne zovu se Sandor, Istvan, Balind, Zoltan itd. su dodjosi. Vojvodina je dodjosland. Austrougari su Srbiji dali Vojvodinu i hvala im na tome. Najplodniji dio Srbije je Vojvodina koja u punom kapacitetu bi mogla da hrani citavu Evropu.Neprijatelji Srbije su trebali krenuti od Vojvodine, a ne od Kosova, kad su se vec namjerili da uniste Srbiju. Ovako Srbija ce kad-tad da se vrati na Kosovu, to je samo pitanje dana. Osim toga Srbija ni prije nije bila bog zna sta prisutna na Kosovu (govorim o periodu Tita), s tim da sada ima dobru startnu poziciju dok Albanci "silaze", ali to je vec druga tema.


Mnogo neistina na jednom mjestu.

Prvobitni Šandor, Ištvan, Balind i Zoltan su dođoši koji su iz Sibira provalili u Panonsku niziju u 10. vijeku.
Njih su u južnim dijelovima nizije pomlatili Turci u 16. vijeku.

Drugo, današnji Šandor, Ištvan, Balind i Zoltan koji žive u Vojvodini su dođoši počevši od 1745, tj. od sredine 18. vijeka. Prije toga ih nije bilo. Tačno se zna kad je koje selo naseljeno:

Citat:
In 1745, Hungarian colonists settled in Senta, in 1750 in Topola, in 1752 in Doroslovo, in 1772 in Bogojevo, in 1760 in Stara Kanjiža, in 1764 in Iđoš, in 1767 in Petrovo Selo, in 1776 in Martonoš, in 1786 in Pačir and Ostojićevo, in 1787 in Piroš, and in 1789 in Feketić. Between 1782 and 1786, Hungarians settled in Crvenka and Stara Moravica, and in 1794 in Kula.

Between 1751 and 1753, Hungarians settled in Mol and Ada (Those originated mostly from Szeged and Jászság). In 1764–1767, Hungarians settled in Subotica, Bajmok and Čantavir, and in 1770 again in Kanjiža, Mol, Ada and Petrovo Selo, as well as in Feldvarac, Sentomaš and Turija.

In Banat, the settling of Hungarians started later. In 1784 Hungarians settled in Padej and Nakovo, in 1776 in Torda, in 1786 in Donji Itebej, in 1796 in Beodra and Čoka, in 1782 in Monoštor, in 1798 in Mađarska Crnja, in 1773 in Krstur and Majdan, in 1774 in Debeljača, in 1755–1760 in Bečkerek, and in 1766 in Vršac. In 1790, 14 Hungarian families from Transylvania settled in Banat.


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hungarians_in_Serbia

Potpuno ista stvar sa doseljavanjem Švaba, Slovaka i Rusina.

Treće, nije nama Austrougarska dala Vojvodinu, već smo je oslobodili 1918. porazom Austrougarske, koja je prethodno 1914. izvršila agresiju na Srbiju i započela Prvi svjetski rat koji je izgubila, pa je završila u smetljištu istorije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 24 lis 2018, 12:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Vujadin je napisao/la:
Vladimir RUS je napisao/la:
Ovo mi mirise na pricu o dodjosima. :zubati

Djole svi koji zive u Vojvodini, a ne zovu se Sandor, Istvan, Balind, Zoltan itd. su dodjosi. Vojvodina je dodjosland. Austrougari su Srbiji dali Vojvodinu i hvala im na tome. Najplodniji dio Srbije je Vojvodina koja u punom kapacitetu bi mogla da hrani citavu Evropu.Neprijatelji Srbije su trebali krenuti od Vojvodine, a ne od Kosova, kad su se vec namjerili da uniste Srbiju. Ovako Srbija ce kad-tad da se vrati na Kosovu, to je samo pitanje dana. Osim toga Srbija ni prije nije bila bog zna sta prisutna na Kosovu (govorim o periodu Tita), s tim da sada ima dobru startnu poziciju dok Albanci "silaze", ali to je vec druga tema.


Mnogo neistina na jednom mjestu.

Prvobitni Šandor, Ištvan, Balind i Zoltan su dođoši koji su iz Sibira provalili u Panonsku niziju u 10. vijeku.
Njih su u južnim dijelovima nizije pomlatili Turci u 16. vijeku.

Drugo, današnji Šandor, Ištvan, Balind i Zoltan koji žive u Vojvodini su dođoši počevši od 1745, tj. od sredine 18. vijeka. Prije toga ih nije bilo. Tačno se zna kad je koje selo naseljeno:

Citat:
In 1745, Hungarian colonists settled in Senta, in 1750 in Topola, in 1752 in Doroslovo, in 1772 in Bogojevo, in 1760 in Stara Kanjiža, in 1764 in Iđoš, in 1767 in Petrovo Selo, in 1776 in Martonoš, in 1786 in Pačir and Ostojićevo, in 1787 in Piroš, and in 1789 in Feketić. Between 1782 and 1786, Hungarians settled in Crvenka and Stara Moravica, and in 1794 in Kula.

Between 1751 and 1753, Hungarians settled in Mol and Ada (Those originated mostly from Szeged and Jászság). In 1764–1767, Hungarians settled in Subotica, Bajmok and Čantavir, and in 1770 again in Kanjiža, Mol, Ada and Petrovo Selo, as well as in Feldvarac, Sentomaš and Turija.

In Banat, the settling of Hungarians started later. In 1784 Hungarians settled in Padej and Nakovo, in 1776 in Torda, in 1786 in Donji Itebej, in 1796 in Beodra and Čoka, in 1782 in Monoštor, in 1798 in Mađarska Crnja, in 1773 in Krstur and Majdan, in 1774 in Debeljača, in 1755–1760 in Bečkerek, and in 1766 in Vršac. In 1790, 14 Hungarian families from Transylvania settled in Banat.


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hungarians_in_Serbia

Potpuno ista stvar sa doseljavanjem Švaba, Slovaka i Rusina.

Treće, nije nama Austrougarska dala Vojvodinu, već smo je oslobodili 1918. porazom Austrougarske, koja je prethodno 1914. izvršila agresiju na Srbiju i započela Prvi svjetski rat koji je izgubila, pa je završila u smetljištu istorije.



Normalno da su vam je dali . Nakon seoba da se smjestite.
Negdje Austro Ugri negdje Turci.. fina istorija

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 24 lis 2018, 13:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Tulkas je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:

Mnogo neistina na jednom mjestu.

Prvobitni Šandor, Ištvan, Balind i Zoltan su dođoši koji su iz Sibira provalili u Panonsku niziju u 10. vijeku.
Njih su u južnim dijelovima nizije pomlatili Turci u 16. vijeku.

Drugo, današnji Šandor, Ištvan, Balind i Zoltan koji žive u Vojvodini su dođoši počevši od 1745, tj. od sredine 18. vijeka. Prije toga ih nije bilo. Tačno se zna kad je koje selo naseljeno:



https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hungarians_in_Serbia

Potpuno ista stvar sa doseljavanjem Švaba, Slovaka i Rusina.

Treće, nije nama Austrougarska dala Vojvodinu, već smo je oslobodili 1918. porazom Austrougarske, koja je prethodno 1914. izvršila agresiju na Srbiju i započela Prvi svjetski rat koji je izgubila, pa je završila u smetljištu istorije.



Normalno da su vam je dali . Nakon seoba da se smjestite.
Negdje Austro Ugri negdje Turci.. fina istorija


Srpsku Vojvodinu osnovali su i proglasili sami Srbi 1848.

Austrijski car im je, zbog ustanka i problema sa Mađarima, tu autonomiju privremeno odobrio, ali ju je ukinuo već 1860. godine kad je izgladio odnose sa Peštom. Hvala Bogu otarasili smo se i jednih i drugih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 24 lis 2018, 13:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
@joe enter

Meni je ovo više zanimljivo u kontekstu (jugo)slavenskih imena koja su bila turbo popularna u Jugoslaviji, a danas se više uopće nedaju.

Jako puno ljudi u Hrvatskoj, a vjerujem i u BiH i Srbiji zove se : Darko, Branko, Mirko, Slavko, Janko, Ranko, Stojko, Tanja, Sanja, Vanja, Dubravko, Anđelko, Jadranka, Ljiljana, Sandra, Irena, Gordana...

Ta imena više (gotovo) nitko ne nadjeva svojoj djeci. Ja na poslu imam tri kolegice Gordane, a vjerujem da u cijelom Zagrebu ima nekoliko djevojčica koje se tako zovu. Ako i toliko :D

Hrvati su se okrenuli katoličkim i narodnim imenima, Srbi pravoslavnim i narodnim, a Bošnjaci muslimansko-narodnim, kod njih je to jedno te isto.

Kod nas ljudi nadjevaju puno zapadnjačkih imena tipa: Lana, Lara, Ida, Jan...

u Srbiji je popularan Aleksandar ili neka ruska imena.

Odlazimo svaki u svom smjeru.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 24 lis 2018, 14:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ibar je napisao/la:
@joe enter

Meni je ovo više zanimljivo u kontekstu (jugo)slavenskih imena koja su bila turbo popularna u Jugoslaviji, a danas se više uopće nedaju.

Jako puno ljudi u Hrvatskoj, a vjerujem i u BiH i Srbiji zove se : Darko, Branko, Mirko, Slavko, Janko, Ranko, Stojko, Tanja, Sanja, Vanja, Dubravko, Anđelko, Jadranka, Ljiljana, Sandra, Irena, Gordana...

Ta imena više (gotovo) nitko ne nadjeva svojoj djeci. Ja na poslu imam tri kolegice Gordane, a vjerujem da u cijelom Zagrebu ima nekoliko djevojčica koje se tako zovu. Ako i toliko :D

Hrvati su se okrenuli katoličkim i narodnim imenima, Srbi pravoslavnim i narodnim, a Bošnjaci muslimansko-narodnim, kod njih je to jedno te isto.

Kod nas ljudi nadjevaju puno zapadnjačkih imena tipa: Lana, Lara, Ida, Jan...

u Srbiji je popularan Aleksandar ili neka ruska imena.

Odlazimo svaki u svom smjeru.


Ta imena koja si nabrojao i koja bi šatro trebala biti neka improvizovano jugsolvenska mogu reći da nije tačno , već su jednako izvorno i vaša i naša.

Darko=postoji stari koren Darin od čega su imena Darinka i Darinko , dakle staro srpsko i staro hrvatsko.

Branko=možda češće kod Srba ali je ono takođe staro hrvatsko ime jer ujedno postoji i ime Branimir što je isti milokliz.

Mirko=ne treba trošiti reči

Slavko=ne treba trošiti reči

Janko=ne treba trošiti reči

Stojko=ne treba trošiti reči

Tanja,Sanja,Vanja,Dubravko,Jadranka,Ljiljana,..=su produkt Jugoslavenstva ali ne u smislu direktive , već prosto je to došlo iz neke vrste preporoda.

Sandra je samo skraćeno od Aleksandra , Irena grčko , dok Gordana je opet zajedničko jer postoje prezimena Gordanić,Gordić,...koja su i sprska i hrvatska.

Sver u svemu imenski trendovi u Srba i Hrvata danas iliti kao što ti reče "svako od svojim putem" je po meni odvratan , jer su i Srbi i Hrvati danas mnogo veći malograđani po tom pitanju i očit je otklon spram onog izvornog srpskog i hrvatskog jer je trend ka stranim imenima.

Na primer jedan moj školski je dfao ime ćerci Vasilisa kao da je jebeni Grk , a postoji naša narodna srpska verzija Vasilija , ali Vasilija je seljančura za tog mog školskog malograđanskog drugara.
Kod vas vidim postoji onaj vaš hrvatski vaterpolista koji se zove Paulo Obradović iz Dubrovnik , pa ajd razumem što mu nisu dali ime Pavle jer bi mnogi pomislili da je Srbin u kombinaciji imena i prwezimena , ali nisu mu ni dali ime Pavo koje je tipično za Dubrovnik nego mu dali italijasku verziju.
Onda kod nas imaju ludila tipa kao deca one književnice Isidore Bjelice "Lav Grigorije , i Vila Jevanđelina" , šta je to koji *** osim običnog foliranja i malograđnštine od strane blesavih roditelja.

Kod vas je žešća treščina žensko ime Sarah , kad sam vidfeo na tv-u naravno da sam odmah u sebi rekao WTF?? , a i Srbi i Hrvati imaju biblijsku ime Sara(sećam se babe Sare iz CG) zajednička preziena Sarić , ali ne dodavši "h" roditelji misle da će im ćerka dobiti status.


uglavnom putevi kojima smo krenuli po pitanju imena su jad i beda tj-žešća malograđština i žeći strah jedni od drugih.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 24 lis 2018, 16:56 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
Ibar je napisao/la:
@joe enter

Meni je ovo više zanimljivo u kontekstu (jugo)slavenskih imena koja su bila turbo popularna u Jugoslaviji, a danas se više uopće nedaju.

Jako puno ljudi u Hrvatskoj, a vjerujem i u BiH i Srbiji zove se : Darko, Branko, Mirko, Slavko, Janko, Ranko, Stojko, Tanja, Sanja, Vanja, Dubravko, Anđelko, Jadranka, Ljiljana, Sandra, Irena, Gordana...

Ta imena više (gotovo) nitko ne nadjeva svojoj djeci. Ja na poslu imam tri kolegice Gordane, a vjerujem da u cijelom Zagrebu ima nekoliko djevojčica koje se tako zovu. Ako i toliko :D

Hrvati su se okrenuli katoličkim i narodnim imenima, Srbi pravoslavnim i narodnim, a Bošnjaci muslimansko-narodnim, kod njih je to jedno te isto.

Kod nas ljudi nadjevaju puno zapadnjačkih imena tipa: Lana, Lara, Ida, Jan...

u Srbiji je popularan Aleksandar ili neka ruska imena.

Odlazimo svaki u svom smjeru.


Sva sreća što više nitko ne dava ta imena djeci jer su ona jednostavno ružna, to je jako pozitivna stvar, imena koja se danas davaju djeci nisu uopće strana nego su naša.
Ante, Mate i Jakov su jednostavno bolja imena nego Slobodan, Branko i Darko.
To je činjenica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 24 lis 2018, 17:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
Istin je napisao/la:
Ibar je napisao/la:
@joe enter

Meni je ovo više zanimljivo u kontekstu (jugo)slavenskih imena koja su bila turbo popularna u Jugoslaviji, a danas se više uopće nedaju.

Jako puno ljudi u Hrvatskoj, a vjerujem i u BiH i Srbiji zove se : Darko, Branko, Mirko, Slavko, Janko, Ranko, Stojko, Tanja, Sanja, Vanja, Dubravko, Anđelko, Jadranka, Ljiljana, Sandra, Irena, Gordana...

Ta imena više (gotovo) nitko ne nadjeva svojoj djeci. Ja na poslu imam tri kolegice Gordane, a vjerujem da u cijelom Zagrebu ima nekoliko djevojčica koje se tako zovu. Ako i toliko :D

Hrvati su se okrenuli katoličkim i narodnim imenima, Srbi pravoslavnim i narodnim, a Bošnjaci muslimansko-narodnim, kod njih je to jedno te isto.

Kod nas ljudi nadjevaju puno zapadnjačkih imena tipa: Lana, Lara, Ida, Jan...



u Srbiji je popularan Aleksandar ili neka ruska imena.

Odlazimo svaki u svom smjeru.


Sva sreća što više nitko ne dava ta imena djeci jer su ona jednostavno ružna, to je jako pozitivna stvar, imena koja se danas davaju djeci nisu uopće strana nego su naša.



Ante, Mate i Jakov su jednostavno bolja imena nego Slobodan, Branko i Darko.
To je činjenica.



I jos jedna cinjenica da se ne kaze dava, nego daje i ne kaze se davaju, nego daju

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 24 lis 2018, 17:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Vujadin je napisao/la:
Tulkas je napisao/la:


Normalno da su vam je dali . Nakon seoba da se smjestite.
Negdje Austro Ugri negdje Turci.. fina istorija


Srpsku Vojvodinu osnovali su i proglasili sami Srbi 1848.

Austrijski car im je, zbog ustanka i problema sa Mađarima, tu autonomiju privremeno odobrio, ali ju je ukinuo već 1860. godine kad je izgladio odnose sa Peštom. Hvala Bogu otarasili smo se i jednih i drugih.


Jest da je povijest pocela 1848. Ali nije

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 25 lis 2018, 15:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
joe enter je napisao/la:
Ibar je napisao/la:
@joe enter

Meni je ovo više zanimljivo u kontekstu (jugo)slavenskih imena koja su bila turbo popularna u Jugoslaviji, a danas se više uopće nedaju.

Jako puno ljudi u Hrvatskoj, a vjerujem i u BiH i Srbiji zove se : Darko, Branko, Mirko, Slavko, Janko, Ranko, Stojko, Tanja, Sanja, Vanja, Dubravko, Anđelko, Jadranka, Ljiljana, Sandra, Irena, Gordana...

Ta imena više (gotovo) nitko ne nadjeva svojoj djeci. Ja na poslu imam tri kolegice Gordane, a vjerujem da u cijelom Zagrebu ima nekoliko djevojčica koje se tako zovu. Ako i toliko :D

Hrvati su se okrenuli katoličkim i narodnim imenima, Srbi pravoslavnim i narodnim, a Bošnjaci muslimansko-narodnim, kod njih je to jedno te isto.

Kod nas ljudi nadjevaju puno zapadnjačkih imena tipa: Lana, Lara, Ida, Jan...

u Srbiji je popularan Aleksandar ili neka ruska imena.

Odlazimo svaki u svom smjeru.


Ta imena koja si nabrojao i koja bi šatro trebala biti neka improvizovano jugsolvenska mogu reći da nije tačno , već su jednako izvorno i vaša i naša.

Darko=postoji stari koren Darin od čega su imena Darinka i Darinko , dakle staro srpsko i staro hrvatsko.

Branko=možda češće kod Srba ali je ono takođe staro hrvatsko ime jer ujedno postoji i ime Branimir što je isti milokliz.

Mirko=ne treba trošiti reči

Slavko=ne treba trošiti reči

Janko=ne treba trošiti reči

Stojko=ne treba trošiti reči

Tanja,Sanja,Vanja,Dubravko,Jadranka,Ljiljana,..=su produkt Jugoslavenstva ali ne u smislu direktive , već prosto je to došlo iz neke vrste preporoda.

Sandra je samo skraćeno od Aleksandra , Irena grčko , dok Gordana je opet zajedničko jer postoje prezimena Gordanić,Gordić,...koja su i sprska i hrvatska.

Sver u svemu imenski trendovi u Srba i Hrvata danas iliti kao što ti reče "svako od svojim putem" je po meni odvratan , jer su i Srbi i Hrvati danas mnogo veći malograđani po tom pitanju i očit je otklon spram onog izvornog srpskog i hrvatskog jer je trend ka stranim imenima.

Na primer jedan moj školski je dfao ime ćerci Vasilisa kao da je jebeni Grk , a postoji naša narodna srpska verzija Vasilija , ali Vasilija je seljančura za tog mog školskog malograđanskog drugara.
Kod vas vidim postoji onaj vaš hrvatski vaterpolista koji se zove Paulo Obradović iz Dubrovnik , pa ajd razumem što mu nisu dali ime Pavle jer bi mnogi pomislili da je Srbin u kombinaciji imena i prwezimena , ali nisu mu ni dali ime Pavo koje je tipično za Dubrovnik nego mu dali italijasku verziju.
Onda kod nas imaju ludila tipa kao deca one književnice Isidore Bjelice "Lav Grigorije , i Vila Jevanđelina" , šta je to koji *** osim običnog foliranja i malograđnštine od strane blesavih roditelja.

Kod vas je žešća treščina žensko ime Sarah , kad sam vidfeo na tv-u naravno da sam odmah u sebi rekao WTF?? , a i Srbi i Hrvati imaju biblijsku ime Sara(sećam se babe Sare iz CG) zajednička preziena Sarić , ali ne dodavši "h" roditelji misle da će im ćerka dobiti status.


uglavnom putevi kojima smo krenuli po pitanju imena su jad i beda tj-žešća malograđština i žeći strah jedni od drugih.


dobro južnoslavenska :D

Pa svakako imaju davni korijen, al nije baš da je ime Darko bilo jako popularno u 13. st. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 25 lis 2018, 15:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
@joe enter

U krivu si. Ljudi daju ime iz gušta, ne da bi lupali nekom kontru.

Danas jednako kao neka ˝jugoslavenska˝ nisu popularna ˝stara˝ hrvatska imena tipa Mijo ili Joso.

Mi smo dosta pod utjecajem Zapada i to što netko da kćeri ime Lana ne znači da je iskompleksiran, kao niti taj tvoj Srbin sa grčkim imenom. Pusti ljude da biraju ime koje im se sviđa. Ako već nisu bili do kraja slobodni prije, neka barem budu sada.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 25 lis 2018, 17:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ibar je napisao/la:
@joe enter

U krivu si. Ljudi daju ime iz gušta, ne da bi lupali nekom kontru.

Danas jednako kao neka ˝jugoslavenska˝ nisu popularna ˝stara˝ hrvatska imena tipa Mijo ili Joso.

Mi smo dosta pod utjecajem Zapada i to što netko da kćeri ime Lana ne znači da je iskompleksiran, kao niti taj tvoj Srbin sa grčkim imenom. Pusti ljude da biraju ime koje im se sviđa. Ako već nisu bili do kraja slobodni prije, neka barem budu sada.


Nikome ja ništa ne branim nego iznosim svoj mišljenje i stav , a stav mi je da smo postali iskompleksirani narodi sa osećajem niže vrednosti i mi to i ne primećujemo i zato mislimo da dajemo imena iz čistog gušta, a u stvari koreni tog gušta su čisti kompleksi.

Kad pomenu stara imena "Mijo i Joso" , to su klasična skraćena imena tipična za dinarske predele.
Moj pokojni otac se zvao Ljubo , i pola života su mu upisivali i razne knjižice i dokumente Ljubomir , i on kukavac se vazda svađao i pizdeo da on nije nikakav Ljubomir nego Ljubo. :zubati

Mi smo odavno pod uticajem zapada tj.zapadne iliti hrišćanske civilizacije , ali nikad nije bilo ovakvog ropskog mentaliteta kao danas , a imena koje se nadevaju su jedan od primera tog ropskog mentaliteta.

Može neko nadenuti ime sinu i Maksimilijan(i to sa "x" umesto ks) , ali ako bude bilo glupo na roditelje i imalo klempave uši džabe mu sve. :zubati

Lana inače je nekako meni neutralno ime , i sasvim je logično i za naš jezik tj.ja znam neke Lane ali su im to nadimci a ne prava imena.

Moja neka sestra od neke tetke iz BG prava ona beogradska oštrokonđa , ona je dobila ime po svojoj babi Velika(to je stara ženska verzija muškog imena Veljko , postoje srpska i hrvatska prezimena Velikić) i ona ga je promenila u Vesna kad je imala 10 godina , i kad je vidim inače jako retko uvek joj prilazim sa osmehom i pred svima "Ooo pa gde si Velika sretne oči što te viđeše" , ona napravi kiseli osmeh i izgrli se sa mnom a u sebi me doslovno kolje i upucava iz puške koliko me mrzi. :zubati

Meni je to ime Velika baš super(izgovara se drugim akcentom) , ali nju su deca cimala kao malu i nabili joj komplekse , jbg neko nije u stanju da se nosi sa time.

Ja volim izvorna naša imena koja su iz našeg jezika , jer ona imaju prava značenje u smilsu da su se nadevala iz životnih prilika a ne radi mogućeg budućeg statusa i puke lepote i zvučnosti.

Dakle , ako ti se rodi sin na veliku zimu ti mu daš ime Zimonja , jes da danas zvuči volovski :zubati , ali je zapravo pravo hipi-indijansko i puno širine jer predstavlja jedno celo godišnje doba.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 25 lis 2018, 23:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Ajd probaj izgovorit Lana naopačke :D

Anal nije baš lijepa kombinacija imena za curicu :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 25 lis 2018, 23:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Moj drugar gao kćerci ime Helena.:rolleyes

Šta fali Jeleni, jebo te retartiranog!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 25 lis 2018, 23:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
slika

:zubati

RAZVIGOR je meni vrhunsko ime , inače to je stari naziv za vrstu vetra koji duva u rano proleće.
A postoje i u našim legendama u planinskim predelima "vile razvigor(k)e" koje bude prirodu u proleće i unose ljubav su srca mladića i devojaka , one su posestrime "vila nagorkinja" koe operišu po oblacima. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 25 lis 2018, 23:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
joe enter je napisao/la:
slika

:zubati

RAZVIGOR je meni vrhunsko ime , inače to je stari naziv za vrstu vetra koji duva u rano proleće.
A postoje i u našim legendama u planinskim predelima "vile razvigor(k)e" koje bude prirodu u proleće i unose ljubav su srca mladića i devojaka , one su posestrime "vila nagorkinja" koe operišu po oblacima. :zubati

Al svejedno je sam prozvao sebe Raško. Razvigor je stvarno ime koje spada u srednji vek. Isto kao i Stribor, Prosigoj, Makarije itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 00:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ceha je napisao/la:
Ajd probaj izgovorit Lana naopačke :D

Anal nije baš lijepa kombinacija imena za curicu :D


To je klasična dečija igra , ali ako imaš iskomplksirane roditelje i curica će pasti u depresiju zbog zezanja od tog "anal".


Moj drugar iz osnovne škole se zvao Milutin , i kad izgovoriš naopačke onda je Nitulim i zvuči kao da je neki Turčin.
I kad ga sretnem i dan danas ja njemu uvek kažem Merhaba Nitulime , i on mene otpozdravi sa merhaba. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 00:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Nisam siguran ali mislim da Srbi i Hrvati jedini imaju imena sa prefiksima sa negacijima i preterivanjima , tipa Nenad,Predrag,Prerad,Nemanja,... :zubati

Kako prevesti najbolje ime Nenad na engleski , jel bolje Unhope , ili Nohope?? :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 00:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
joe enter je napisao/la:
Nisam siguran ali mislim da Srbi i Hrvati jedini imaju imena sa prefiksima sa negacijima i preterivanjima , tipa Nenad,Predrag,Prerad,Nemanja,... :zubati

Kako prevesti najbolje ime Nenad na engleski , jel bolje Unhope , ili Nohope?? :zubati

Nemanja nije od negacije imanja, Nemanja je od neman.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 00:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Carmello Šešelj je napisao/la:
Al svejedno je sam prozvao sebe Raško. Razvigor je stvarno ime koje spada u srednji vek. Isto kao i Stribor, Prosigoj, Makarije itd.


Kako misliš spada u srednji vek?? , pa većina naših imena i jesu iz srednjeg veka i još paganskih vremena.

Nego jesi primetio da ime Nemanja koje je danas odvratno jako često , uopšte nije postojalo do 70' i 80' godina tj.ja ne znam nijednog Nemanju koji ima preko 45 godina , a da ne govorm kako u celoj istoriji od dolaska Turaka ime Nemanja u raznim srpskim rodoslovima ne postoji.
Jako čudno s'obzirom da su Srbi koristili tzv.kraljevska i vladarska imena tipa Uroš,Milutin,Stevan,Dušan,...ali Nemanja nikako.
Jako čudno.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 00:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Carmello Šešelj je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Nisam siguran ali mislim da Srbi i Hrvati jedini imaju imena sa prefiksima sa negacijima i preterivanjima , tipa Nenad,Predrag,Prerad,Nemanja,... :zubati

Kako prevesti najbolje ime Nenad na engleski , jel bolje Unhope , ili Nohope?? :zubati

Nemanja nije od negacije imanja, Nemanja je od neman.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 00:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Carmello Šešelj je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Nisam siguran ali mislim da Srbi i Hrvati jedini imaju imena sa prefiksima sa negacijima i preterivanjima , tipa Nenad,Predrag,Prerad,Nemanja,... :zubati

Kako prevesti najbolje ime Nenad na engleski , jel bolje Unhope , ili Nohope?? :zubati

Nemanja nije od negacije imanja, Nemanja je od neman.


Ne bih se složio , jer će pre biti da je klasično zaštitno ime kod Srba i Hrvata.

https://www.znacenje-imena.com/nemanja

Mada i sam pojam "neman" počinje sa negacijom tj.nešto neprivlačno,nezamislivo,.. iliti strašno.

http://hjp.znanje.hr/index.php?show=search
od starijega *nemьnь ← ne- + v. mniti (prvotno značenje: ono o čemu se ne smije misliti)

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 00:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Idem da spavam, pošto moram sutra rano na posao, a ne mogu da idem neispavan i polulud. Tako da ćemo ovo nastavitit sutra. Laku noć.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 69 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO