HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 23:56.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 150 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 stu 2016, 22:54 
Offline

Pridružen/a: 18 lis 2014, 01:22
Postovi: 14
Bojim se da se ovdje ne diskutuje o religiji i ateizmu nego dokazivanju šta je ateizam i je li to isto religija i vjerovanje.

Možda bi bilo jasnije da je tema "da li je religja istina ili laž" ? Ako neko tvrdi da je laž onda nema argumenta "eto ti vjeruješ da je laž", ili možda opet ima?

Jednostavna je tema, kako znati da li je religija istina, da bog postoji. Zašto bi uopšte postavljali sebi pitanje da li bog postoji ako misliš da postoji, naveo sam zbog toga neke razloge zašto možda ne postoji ili zašto misliti da baš tvoja religija nije tačna nego neka druga.


Mislim da je to srž pitanja i o tome trebe diskutovati. Komentari tipa "istina" ili "laže" ne vodi nigdje, nego treba napisati argument zašto misliš da je tačno ili zašto misliš danije tačno nešto.





@vezista

Bojim se da ne razumiješ temu. Tema upravo jeste religija i ateizam. Ateizam tvrdi da bog ne postoji i da je religija lažna, prema tome kad se navode argumenti zašto je religija lažna, onda se spominje tipa "koja je onda religija ispravna" i slično. To i jeste srž da diskutuješ dublje i da nedoumice otkloniš na pitanja kao kako onda znaš koja je religija tačna itd (sve ono što sam već postavljao do sad pitanja koja niko ne odgovara!).

Valjda moraš imat razlog zašto vjeruješ ili ne vjeruješ u boga i religiju. Ne može bit odgovor "eto tako" pa da nema smisla raspravljati.

Postojanje više religija nije dokaz nepostojanje boga, ali jeste dobro pitanje za diskusiju. Jer svako vjeruje u drugačije i svako vjeruje u neku svoju verziju boga.
Što se tiče raznih vjerovanja i da ima na svakom kontinentu, mora se priznati da ima dosta jednostavnih i glupih religija na kojima se mi samo nasmijemo.
Ako ljudi vjeruju u različite stvari, ne znači da je nešto tačno, jer kao što sam rekao, u razne su gluposti ljudi vjerovali. Možda bi se moglo zaključiti da su ljudi slabi na uvjerenja, lako počnu vjerovati u nešto pa samim tim postoje na planeti svugdje vjerovanja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 stu 2016, 23:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
NE ateizam netvrdi!!! ateizam odbija vjerovat u postojece tvrdnje o postojanju tako nekih nadnaravnih bica

ja nevjerujem u boga,evo po ovoj izjavi vi zakljucujete da sam ja ateist!!

I DI JE TU TVRDNJA?

sta moja recenica tvrdi,nista samo izrazava nevjericu,ateisti nisu insttitucionalizirani niti imaju doktrinu,ateisti nevjeruju a to ima razlicite uzroke
budisti suu ateisti cisto iz nedostatka tvrdnji o bogu,znanstvenici su ateisti iz razloa jer im to mirise na praznovjerje i intelektualnu ljenost i sto oni skupa tvrde???
nista!! samo nevjeruju,budisti imaju jednu sliku svijeta a znanstvenici imaju puno drugih dakle ateizam nije uvjerenje vec nedostatak uvjerenja

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 17 ruj 2018, 18:44 
Offline

Pridružen/a: 18 lis 2014, 01:22
Postovi: 14
Da aktiviramo temu :)

Vjernici - ljudi koji vjeruju u boga ali nemaju dokaz da bog postoji

Nevjernici (ateisti) - ne vjeruju u boga jer ne postoji dokaz da bog postoji

Argument nevjernika je da nije na njemu da dokazuje nesto da ne postoji. Jer ne mozes dokati nesto da ne postoji sto neko tvrdi.

Jer bi neko mogao da kazee da postoji pored tebe neka zivotinja ili velika kolicina novca koja je nevidljiva i ne moze se detektovati. Hoces li mi vjerovati da je to istina?

Naravno da neces jer ces trazitj dokaz. Na isti nacin ljudi koji ne vjeruju u boga kazu odakle ti dokaz da postoji i zato bi vjerovao ako nema nikakvog dokaza.

Znaci nevjernuci ne samo da ne vjeruju u boga, nego ne vjeruju u nista ako nema nikakvog dokaza.

Recimo evolucija ima danas ogroman broj dokaza da je postala cinjenica a ne teorija.

Takodjer sve naucne teorije se temelje na dosadasnjoj nauci koju dobro znamo plus na osnovu tog se neka nova teorija pravi. I logicno je da je to bolji nacin nego da neko kaze bez ikakve nauke i znanja neku tvrdnju koja se ne poklapa ni osnovnom naukom

Mnogi govore na pocetku kao osnovni argument kao nije bog sve napravio kako je sve nastalo samo?
Argument je da ne trebas ubacivari Boga ako ne znas nesto kako radi i kako je nastalo - samo kazes ne znam. Ako se nesto ne zna ne znaci da je bog jer nema dokaza, a i kasnije kad se otkrije kako to nesto radi onda se vidi da je bila greska misliti da je bog.


Naravno zna nauka kako je nesto nastslo i ima razbih dokaza za vecinu stvari, a za ono sto ne zna ili jos ne zna ali ce nekad otkriti, ne moras govoriti da ako trenuto ne znas.nesto da mora da je bog.

Recimo ljudi su vjerovali u raz e bogove pa kad nauka skonta kako nesto radi onda se prestaje govoriti da je bog.

Eto to je neki okvir za dalju diskusiju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 ruj 2018, 10:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
Ateizam. Religija nikada nista dobro donijela nije. Gledajuci kroz istoriju samo krv, patnja i nepravda. Odakle ljudi crpe tu nadu pored toliko oprecnih cinjenica i zivotnog iskustva koje govori vise da ,,ga,, nema nego da ,,ga,, ima? Mozda bi bilo bolje da vjerujem, lakse bi se pomirila sa smrcu i nedacama, ovako.... ne vidim nista do onoga ,,dok zivis, zivis....i to je to,,

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 ruj 2018, 11:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Mar-kan je napisao/la:
Moj stav jeste da ateizam nema uporište niti u jednoj činjenici jer je sam po sebi besmislen, od temelja pa nadalje, što implicira da svaka teza koja ima uporište u ateizmu - nema smisla niti logike. Da samo krenemo od pojma života i što je život po svojoj biti, stvar zapinje...


:kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 ruj 2018, 12:17 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
analiza je napisao/la:
Ateizam. Religija nikada nista dobro donijela nije. Gledajuci kroz istoriju samo krv, patnja i nepravda. Odakle ljudi crpe tu nadu pored toliko oprecnih cinjenica i zivotnog iskustva koje govori vise da ,,ga,, nema nego da ,,ga,, ima? Mozda bi bilo bolje da vjerujem, lakse bi se pomirila sa smrcu i nedacama, ovako.... ne vidim nista do onoga ,,dok zivis, zivis....i to je to,,


Nemojte samo vi ateisti o krvi, patnji i nepravdi. Više su ljudi pobili i zla nanijeli vaši ateisti samo u zadnjih 100 godina nego sve religije svijeta u zadnjih bar 500. I Hitler,Musolini, i Staljin i Mao Ce Tung, Pol Pot, Milošević i mnogi drugi ateisti (baš fino društvo).
S druge strane, najpoznatiji vjernici XX stoljeća - Papa Ivan Pavao II, Mahatma Gandi, Majka Tereza i Dalaj Lama.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 ruj 2018, 12:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
Neuvjerljivo. Sve je neuvjerljivo. Kao bajka za odrasle. Trudila sam se, nije da nisam...
Nije mi uspjelo, mozda zbog toga sto sam najvece neprijatnosti imala od tkz. vjernika.

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 ruj 2018, 12:30 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
analiza je napisao/la:
Neuvjerljivo. Sve je neuvjerljivo. Kao bajka za odrasle. Trudila sam se, nije da nisam...
Nije mi uspjelo, mozda zbog toga sto sam najvece neprijatnosti imala od tkz. vjernika.


Ah, čuj, postoje ljudi koji jednostavno ne mogu biti vjernici. Ateizam, isto kao i religija je nečija privatna stvar i isto kao što vjernik ne treba napadati ateiste zbog njihova ateizma tako ni ateisti ne trebaju kritizirati religiju i govoriti da je ona zlo.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 ruj 2018, 12:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
Slazem se. Dobro receno.

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 20 ruj 2018, 12:56 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Ateizam je potpuna ideoloska i ponasajna praznina jer nema svoj vidljiv i provjerljiv izricaj. Ukratko sve je dozvoljeno nista nije dogovoreno kao opceprihvaceno. Obicno uz ateizam idu bezvrijedne parole 'svi su ljudi dobri', 'treba bit dobar', 'treba biti human' itd.

Religija ima svoj vidljiv i provjerljiv sustav. Netko se moze drzati religijskog nacina postupanja i zivota, a da u isto vrijeme nije snazan vjernik u smislu postojanja Boga. Npr. osoba koja uocava da je krscanstvo religija s najboljim sustavom zivota (neiskljucivost, sloboda razmisljanja, razvijanje suzivota sa svima, neosudjivanje bliznjih, odnos prema zenama itd ).

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 lis 2018, 08:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
Ortodoksni ateista nisam, ali da postoji crv sumnje, postoji. Postoji i jedan mali dio vjere, za ne daj Bože da nisam u pravu. Veći dio familije nije religiozan, uvijek se sjetim djedove rečenice u nedjelju ujutro: ,,Svi u kući, e moji luterani,,...

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 17 stu 2018, 13:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 pro 2010, 15:32
Postovi: 6217
Lokacija: Izvan sebe
vidiovo je napisao/la:
vezista je napisao/la:

Daj malo nekog iskustva, kako si postao ateista, ono vjerovatno si se susretao sa religijama u svojoj kući gdje si odrastao, kako se to dogodilo, što je prevagnulo...
Ako ti nije neki problem napiši par rečenica o tome, fakat me interesira, a vjerujem i mnoge forumaše, koji se zadrže na ovoj temi, koja je bar po broju posjeta veoma čitana.

Jedan od razloga može biti taj kad vidiš da ne postoji samo jedna religija i da svaka drugo uči, kako znati koja je tačna. Da ima nelogičnih stvari, netačnih i nekih zlih. Da su ratovi u većini slučajeva bili zbog religije i da svak u ratu misli da je njegova tačna i da je na pravom putu, ili da izvrću religiju kako njima odgovara kao što danas misle u siriji.
To je dovoljan razlog za razmišljanje da li uopšte bog postoji, a sve dok misliš da je tvoja religija ispravna a druge nisu kao što većina radi, nećeš se nikad zapitati da li bog postoji. Kad se zapitaš da li postoji, onda ide dio da li postoji ijedno drugo objašnjenje kako je čovjek nastao i sve ostalo. Sad opet sve zavisi kome je šta dovoljno da kaže da boga možda nema ili da ga nema sigurno

Ratovi su u vecini slucajeva bili da se dobije neka materijalna korist, i tu religija skoro da i nema utjecaja osim da motivira pljackase.

_________________
Da je pravda i demokracija, bila bi Herceg-Bosna a ne Federacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 17 stu 2018, 16:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 stu 2018, 12:00
Postovi: 274
Religija je jedna grana politike. Ljudi bez vodje i straha su pogubljeni i opasni. Religija je uspostavljala mir, vodila racuna o zdravlju, nadgledala, upucivala, tuzila i sudila....bila je u svakoj pori zivota. Danas su duhovne vodje zamjenjene nekakvim drugim likovima, koji ocekuju da im se vjeruje, klanja, da ulijevaju strahopostovanje, da oni sami tuze i sude, da odlucuju o ljudskim sudbinama, da vode bez religije i sto je najgore imaju dosta pristalica.

_________________
Ljudski rod preuveličava sve živo, svoje junake, svoje neprijatelje, svoj značaj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 18 stu 2018, 15:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4236
Bobovac je napisao/la:
analiza je napisao/la:
Ateizam. Religija nikada nista dobro donijela nije. Gledajuci kroz istoriju samo krv, patnja i nepravda. Odakle ljudi crpe tu nadu pored toliko oprecnih cinjenica i zivotnog iskustva koje govori vise da ,,ga,, nema nego da ,,ga,, ima? Mozda bi bilo bolje da vjerujem, lakse bi se pomirila sa smrcu i nedacama, ovako.... ne vidim nista do onoga ,,dok zivis, zivis....i to je to,,


Nemojte samo vi ateisti o krvi, patnji i nepravdi. Više su ljudi pobili i zla nanijeli vaši ateisti samo u zadnjih 100 godina nego sve religije svijeta u zadnjih bar 500. I Hitler,Musolini, i Staljin i Mao Ce Tung, Pol Pot, Milošević i mnogi drugi ateisti (baš fino društvo).
S druge strane, najpoznatiji vjernici XX stoljeća - Papa Ivan Pavao II, Mahatma Gandi, Majka Tereza i Dalaj Lama.

Itler je bio katolik sine :)
U ime ateizma se nije ubijalo.
Komunisti su imali svoju religiju i to nadnaravnu.
Tite,Staljini i takvo nadljudi su bogovi komunizma.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 18 stu 2018, 15:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 stu 2018, 12:00
Postovi: 274
Ateisti su inteligentniji ljudi od vjernika. Mnogi cak i ne znaju da su ateisti, povode se za masom. Treba svako sam da se preispita da li vjeruje u svevisnjeg jer je tako odgojen, pa se ocekuje od njega da je prirodno da se tako izjasnjava ili nema nikakvog osjecaja osim straha od nepoznate sile ili inteligencije.

_________________
Ljudski rod preuveličava sve živo, svoje junake, svoje neprijatelje, svoj značaj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 18 stu 2018, 17:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
serenada732 je napisao/la:
Ateisti su inteligentniji ljudi od vjernika.


da, recimo Newton, Mendel, Keppler, Lemaitre... sve go ateist.
e, zaboravila sam Fausta Vrančića i Rudjera Boškovića. domaći a ateisti. :D

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 18 stu 2018, 17:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Eminencija je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:

Nemojte samo vi ateisti o krvi, patnji i nepravdi. Više su ljudi pobili i zla nanijeli vaši ateisti samo u zadnjih 100 godina nego sve religije svijeta u zadnjih bar 500. I Hitler,Musolini, i Staljin i Mao Ce Tung, Pol Pot, Milošević i mnogi drugi ateisti (baš fino društvo).
S druge strane, najpoznatiji vjernici XX stoljeća - Papa Ivan Pavao II, Mahatma Gandi, Majka Tereza i Dalaj Lama.

Itler je bio katolik sine :)
U ime ateizma se nije ubijalo.
Komunisti su imali svoju religiju i to nadnaravnu.
Tite,Staljini i takvo nadljudi su bogovi komunizma.


Itler nije bio katolik, jednako kao što nije bio ni vegetarijanac. provjeriti prije nego što lupiš.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 18 stu 2018, 17:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 stu 2018, 12:00
Postovi: 274
Ateist, agnostik, skeptik. U BiH je nepopularno tako se izjasniti, jer ce vas opkoliti mnostvo predrasuda, a i vecina ljudi ce promijeniti pozitivan stav prema vama. Licno smatram da su ateisti veci humanisti, realniji ljudi i uzimaju zivot ,,zdravo za gotovo,,. Protivnik sam vjeronauke u skolama i izdvajanju velikih sredstava za vjerske objekte.

_________________
Ljudski rod preuveličava sve živo, svoje junake, svoje neprijatelje, svoj značaj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 18 stu 2018, 18:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 lip 2018, 08:55
Postovi: 628
nisi mogla docekati da ti istekne ban ili si dobila trajni?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 18 stu 2018, 18:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
"Dočekao"...."dočekao"...

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 18 stu 2018, 18:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
s čijim klonom se družimo?

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 18 stu 2018, 18:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
ZGabriel je napisao/la:
s čijim klonom se družimo?


Jedan kojem je islam cool, a sve druge religije fuj jer su zlo. I kojem je bošnjački nacionalizam altruizam, a nacionalizmi drugih naroda fašizmi. Odprilike.
Mislim bar, sve mi na to miriše.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 18 stu 2018, 18:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 lip 2018, 08:55
Postovi: 628
meni lici na zenu koja se tesko nosi sa klimaksom. rastjerala sve oko sebe, a mora nekog da gnjavi, pa evo je tu. bar virtuelno, kad ne moze drugacije


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 18 stu 2018, 18:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 stu 2018, 12:00
Postovi: 274
Pa nos ti nije u funkciji izgleda. Ostalo mu samo da raste. Covjeku u starosti raste samo nos i usi. Ne sjecam se da sam ikada pomenula bosnjake. Tregona d, protiv alchajmera i demencije

_________________
Ljudski rod preuveličava sve živo, svoje junake, svoje neprijatelje, svoj značaj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 18 stu 2018, 23:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4236
Meni je vjeronauk u prva cetri razreda bio odlican predmet a kasnije je isto bio OK samo je vjerouciteljica bila neka uzivljena.
Inace nevjerujem u nadnaravno ;)


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 150 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 47 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO