HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 02:44.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 242 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 00:41 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
Carmello Šešelj je napisao/la:
Leeroy Jenkins je napisao/la:

Igzekli.
Kada se čuje samo ijekavica, ne znam nikoga ovde kome to odmah tukne na Hrvatsku. Drugo je mrkva, kruv...

Baš tako, ako čuješ ijekavicu, prvo što pomisliš je "ili bosanska seljačina ili crnogorski kriminalni ološ", Hrvati nisu ni u najdubljem delu mozga u toj situaciji.

Stereotipi "seljačina i kriminalni ološ" nisu nešto što ja mislim ili koristim, nego samo prenosim, zato što postoje kao stereotipi kod velike većine, nažalost.


Pa dobro, kod nas ljudi gaje negativne stereotipe o svakom kraju, sem o onom iz kog potiču.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 01:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Graničar18 je napisao/la:
Hrvati više govore na ć,ovi iz HR.
Ćuj stari ne.

Tek kad neko ne zna "č i ć" i "dž i đ", onda pomislim da je Hrvat. I nekontrolisano korišćenje reči "kužiš".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 01:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Leeroy Jenkins je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Baš tako, ako čuješ ijekavicu, prvo što pomisliš je "ili bosanska seljačina ili crnogorski kriminalni ološ", Hrvati nisu ni u najdubljem delu mozga u toj situaciji.

Stereotipi "seljačina i kriminalni ološ" nisu nešto što ja mislim ili koristim, nego samo prenosim, zato što postoje kao stereotipi kod velike većine, nažalost.


Pa dobro, kod nas ljudi gaje negativne stereotipe o svakom kraju, sem o onom iz kog potiču.

Nije to samo kod nas. Na celom svetu je tako. I u Londonu severnjake smatraju džiberima npr.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 03:11 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
U zadnje vrijeme se uglavnom druzim sa svojim bosanskim seljacinama po govoru, poklopili smo split koliko nas je,
inace imam switch mode za splitsko dalmatinski ala brale jesi vidija male špreh kad sam u drustvu fetivih splicana (*** fetivi sve dotepenci iz 20. St., pravi splicani su izumrla vrsta) ,ali eto zakamufliram se da ne budem bosanska seljacima,
medjutim kako sam upao u djir sa ovim bas bosancima iz srednje bosne pokupio sam im full naglasak i sve i sa njima pricam tako neku cudnu jekavicu sa ba i bolan i reko i uteko,
a kako je govor mog kraja normalna ikavica tj otprilike nesto izmedju govora "bosanskih seljacina" i ovog splitsko dalmoskog govora pocelo mi se sve ispreplicat i sad mi se rugaju i bosanci i splicani kako to pricam :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 03:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Jel i u Hrvatskoj isto postoji stereotip da ako je neko poreklom izbosne, onda je Hillbilly?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 03:47 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Kod odredjenog dijela iskompleksiranih malogradjanskih pacenika taj stereotip o porijeklu postoji, ali kod vecine ipak ne, ipak pola hrvatske ima neke veze sa bejha...
Vise se radi o tom govoru, strasni smo asimilatori kako dudu kaze, uklopit ces se htio ne htio :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 03:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Možda si me pogrešno razumeo. Nisam mislio na nekog ko vuče korene iz BiH, a od rođenja živi u Hrvatskoj, nego na nekog ko se doselio iz BiH u Hrvatsku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 04:05 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Pa ista stvar rekao bih, dok odskaces govorom jebiga bosanac si, ne nuzno zaostala seljacina al ajde recimo da jesi, ali uglavnom cim prihvatis govor tog mjesta di si dosao smatraj da si uklopljen, to je bas glavna stvar


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 04:08 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Zato jbg, srbi ijekavci, vi ste vec hrvati, samo to jos ne znate :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 04:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
s one strane dinare je napisao/la:
Pa ista stvar rekao bih, dok odskaces govorom jebiga bosanac si, ne nuzno zaostala seljacina al ajde recimo da jesi, ali uglavnom cim prihvatis govor tog mjesta di si dosao smatraj da si uklopljen, to je bas glavna stvar

Kako možeš da odskačeš govorom u mestu u kojem si od rođenja? To bi bilo teško izvesti čak i kada bi se trudio da odskačeš govorom. Govor (akcenat) kupiš u vrtiću, školi, od ljudi sa kojima se družiš, a ne od svojih roditelja (da je tako, ja bih govorio torlački na ijekavici :zubati).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 04:37 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
U mom slucaju, nikad splitsku favelu nisam vidio kao dom niti sam ove gradjancice i njihov govor vidio kao svoje ljude i svoj govor, kad god mogu sam u svom kraju gdje naravno pricam po naski kao i kuce sa svojima podrazumjeva se, jest mi namecan splitski svugdje i kazem zato i imam taj prekidac kad sam u drustvu sa splicanima, ali po zavresetku skole mi taj govor vise nije nigdje namecan osim u tom drustvu, medjutim kao sto rekoh evo vise sam sa bosancima i skutorima nego sa "splicanima" u samom splitu, bas sam se otudjio od "svoje" sredine, inshallah brzo ce dinara nazad na dinaru for good :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 05:10 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
Ti na isti način generalizuješ ljude iz većeg grada kao ti malograđani koje spominješ.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 05:54 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Leeroy Jenkins je napisao/la:
Ti na isti način generalizuješ ljude iz većeg grada kao ti malograđani koje spominješ.


Kaj, naso si se prozvanim druze liroje? :laugh
Ma bas me briga, svakom njegovo, ja se fala Bogu u favelama ne vidim, a seljoberi kao ja koji dodju u grad i treba da se prilagode ako tu planiraju buducnost, sasvim normalno, samo tako ti to onda ide, seljo beljo pocne glumit veceg gradjana od pravih gradjana (sta god to znacilo), i takvima onda najcesce smetaju drugi dotepenci, znam osobno masu primjera, to je cirkus od ljudi i danas kad smo svi vec odrasli mi ih je iskreno malo i zao, to su ljudi koji se srame i mrze prvenstveno sami sebe.
A grad je generalno takav da zatire taj plemenski mentalitet i te stare vrijednosti i ono cime si se jucer ponosio kad dodjes u grad trebas se sramit. Doslo do toga da se ljude sramota prekrstit prije marende da ne vidi kogod. Jer je to zaostalo i seljacki. Jadno i zalosno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 06:27 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
s one strane dinare je napisao/la:
Leeroy Jenkins je napisao/la:
Ti na isti način generalizuješ ljude iz većeg grada kao ti malograđani koje spominješ.


Kaj, naso si se prozvanim druze liroje? :laugh
.


Ne nalazim se, već me generalno cela ta priča podseća na onu crnci ne mogu biti rasisti.
Stvara se animozitet međ' saplemenicima bezveze. :D

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 13:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
s one strane dinare je napisao/la:
Zato jbg, srbi ijekavci, vi ste vec hrvati, samo to jos ne znate :D

Nadaj se. :D
Ti kad bi preselio u Knin momentalno bi prepozno svoje korijene. :zubati
Osijetio bi duboko u sebi da tu pripadaš. :laugh

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 15:51 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Leeroy Jenkins je napisao/la:
s one strane dinare je napisao/la:

Kaj, naso si se prozvanim druze liroje? :laugh
.


Ne nalazim se, već me generalno cela ta priča podseća na onu crnci ne mogu biti rasisti.
Stvara se animozitet međ' saplemenicima bezveze. :D


Moje licno i osobno stajaliste je da ce nas grad ubit, grad je glavni krivac za bijelu kugu i za gubljenje svih tih starih vrijednosti, prvenstveno obitelj- vjera i kad to prestanu bit svetinje to je uzrok svoj drugoj degenerizaciji i propadanju, tako da ta izdegenisana masa bez ikakvih svetinja koja cini vecinu u gradu nisu nikakvi moji saplemenici, to su bezlicne duse koje nemaju nikakav identitet i blizi mi je npr ovaj kninski cedo granicar nego ti izrodi. To sto smo na papiru 95% hrvati i katolici je jako, jako daleko od istine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 16:28 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
Graničar18 je napisao/la:
s one strane dinare je napisao/la:
Zato jbg, srbi ijekavci, vi ste vec hrvati, samo to jos ne znate :D

Nadaj se. :D
Ti kad bi preselio u Knin momentalno bi prepozno svoje korijene. :zubati
Osijetio bi duboko u sebi da tu pripadaš. :laugh


Srba nema u Kninu, pa ne znam što si s ovim pokušavao reći.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 16:31 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Istin je napisao/la:
Graničar18 je napisao/la:
Nadaj se. :D
Ti kad bi preselio u Knin momentalno bi prepozno svoje korijene. :zubati
Osijetio bi duboko u sebi da tu pripadaš. :laugh


Srba nema u Kninu, pa ne znam što si s ovim pokušavao reći.


Imam osjecaj da se granicar vratio u knin, ima ih 23% po zadnjem popisu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 17:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
Istin je napisao/la:
Srba nema u Kninu, pa ne znam što si s ovim pokušavao reći.

To su tvoje želje,al stvarnost je drugačija. :zubati

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 28 vel 2019, 17:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
s one strane dinare je napisao/la:
Imam osjecaj da se granicar vratio u knin, ima ih 23% po zadnjem popisu

Graničar nije iz Knina.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 02 ožu 2019, 02:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 vel 2019, 01:55
Postovi: 29
Lokacija: Vojvodstvo Svetog Save
Prema zadnjem popisu iz 2011. godine ima nas skoro 25% stanovništva u Kninu. A kapiram da je sada taj procenat bar za jedno tri poena veći. Hnjo, hnjo, Hrvati, oteto prokleto.

_________________
Non omne quod licet honestum est.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 02 ožu 2019, 02:12 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
Srpska Hercegovina je napisao/la:
Prema zadnjem popisu iz 2011. godine ima nas skoro 25% stanovništva u Kninu. A kapiram da je sada taj procenat bar za jedno tri poena veći. Hnjo, hnjo, Hrvati, oteto prokleto.

Dolazili ste s autobusima iz srbije potpisivati se, na terenu vas ima manje od 25% uglavnom babe koje su tu došle da umru.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi i "kava"
PostPostano: 02 ožu 2019, 02:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 vel 2019, 01:55
Postovi: 29
Lokacija: Vojvodstvo Svetog Save
Sumnjam da je došlo sa strane da se potpiše više od 5% tih na spisku. Očigledno je da se odredjeni broj ljudi vraća na sva područja bivše Juge odakle su protjerani. Isto tako je u Republici Srpskoj popisano oko 30 hiljada muslimana koji tu uopšte ne žive ali ostatak je itekako tu, posebno što se Istočnog dijela tiče.

_________________
Non omne quod licet honestum est.


Vrh
   
 
 Naslov: Da li su Srbi racionalan narod?
PostPostano: 04 srp 2019, 15:12 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
Da jesu, Jugoslavija bi jos uvijek postojala i prosperirala.

Zajednicku drzavu moze srusiti samo najveci narod u njoj. Da su Rusija i Jeljcin zeleli sacuvati SSSR, on bi jos uvijek postojao. Jeljcin je kao predsjednik Rusije organizovao sastanak na kojem se ta zajednica raspala.

Zasto ovakvo provokativno pitanje?

Pa da li je racionalno za zlocine pocinjene 1941 godine svetiti se ljudima rodjenim pedesetih, sezdesetih, sedamdesetih i osamdesetih?

Da li je racionalno zapaliti nacionalnu biblioteku i unistavati sopstveno kulturno naslijedje?

Da li je racionalno bombardirati gradove koje ste izgradjivali sopstvenim rukama i u kojima zivite?

Da li je racionalno na kraju dvadesetog stoljeca pokrenuti kolosalna etnicka ciscenja pred upaljenim TV kamerama svjetskih medijskih kuca?

Da li je racionalno demokratsko glasanje koje se moze neutralizirati istim takvim glasanjem nakon 4 ili 8 godina iskoristiti kao izgovor za rat i stravicno nasilje?

Da li je racionalno 150,000 svojih sunarodnika iseliti iz sopstvenih domova zato sto nekoga nekontrolisano mrzite?

Da li je racionalno sopstveno stanovnistvo neprestano puniti mrznjom prema svojim bliznjim?

Da li je racionalno vaspitavati buduce generacije da im se animozitet i netrpeljivost vise isplate od sloge, zajednistva i suradnje?

Da li je racionalno medjusobno se razdijeliti tako da vam novostvorene granice sprijecavaju normalan ekonomski razvoj i produktivnost?

Ako nije racionalno, a sto se onda tako ponasati?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Da li su Srbi racionalan narod?
PostPostano: 04 srp 2019, 17:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 pro 2018, 12:46
Postovi: 1678
Lokacija: Zagreb, RH, EU, safe European home
Sarajlija Bosanac je napisao/la:
Da jesu, Jugoslavija bi jos uvijek postojala i prosperirala.

Zajednicku drzavu moze srusiti samo najveci narod u njoj. Da su Rusija i Jeljcin zeleli sacuvati SSSR, on bi jos uvijek postojao. Jeljcin je kao predsjednik Rusije organizovao sastanak na kojem se ta zajednica raspala.

Zasto ovakvo provokativno pitanje?

Pa da li je racionalno za zlocine pocinjene 1941 godine svetiti se ljudima rodjenim pedesetih, sezdesetih, sedamdesetih i osamdesetih?

Da li je racionalno zapaliti nacionalnu biblioteku i unistavati sopstveno kulturno naslijedje?

Da li je racionalno bombardirati gradove koje ste izgradjivali sopstvenim rukama i u kojima zivite?

Da li je racionalno na kraju dvadesetog stoljeca pokrenuti kolosalna etnicka ciscenja pred upaljenim TV kamerama svjetskih medijskih kuca?

Da li je racionalno demokratsko glasanje koje se moze neutralizirati istim takvim glasanjem nakon 4 ili 8 godina iskoristiti kao izgovor za rat i stravicno nasilje?

Da li je racionalno 150,000 svojih sunarodnika iseliti iz sopstvenih domova zato sto nekoga nekontrolisano mrzite?

Da li je racionalno sopstveno stanovnistvo neprestano puniti mrznjom prema svojim bliznjim?

Da li je racionalno vaspitavati buduce generacije da im se animozitet i netrpeljivost vise isplate od sloge, zajednistva i suradnje?

Da li je racionalno medjusobno se razdijeliti tako da vam novostvorene granice sprijecavaju normalan ekonomski razvoj i produktivnost?

Ako nije racionalno, a sto se onda tako ponasati?


Here we go... :001_rolleyes


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 242 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO