HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 08:32.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 94 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Čovjek je voćožder
PostPostano: 15 ožu 2019, 13:00 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Necu kacit nikakve linkove, net je preplavljen sa raznim teorijama, s jedne strane hrpa vegana a evo sad i ovih sto jedu samo voce, a s druge strane imamo mesozdere koji jedu samo meso, iskreno ne znam koji su ludji.
Uglavnom argumenti ovim prvima su da meso zacepljuje arterije i da je meso glavni krivac za srcane smrti koje su glavni ubojica danas, a ovi drugi se s tim bas i ne slazu, naprotiv.
Takodjer vegani i vocozderi drze da meso zakiseljuje organizam i to je glavni krivac raka. Tako da iz njihove perspektive meso= srcani/mozdani/rak.
Pod meso se naravno misli na cisto nepreradjeno meso ne na salame i pastete, o tome niko ne spori da je smece.

Licno i osobno bez mesa ne mogu i rijetko rijetko bude dan da nemam bar jedan mesni obrok, ali takodjer nakon svakog mesnog obroka osjecam potrebu za vocem i povrcem, tako da obicno kroz dan se izmjenjuju obroci biljnog i zivotinjskog podrijetla.
Sad mozda je i to sve stvar navike, ali u svakom slucaju nezamislivo mi je ici u krajnosti i konzumirati samo meso/ biljke/ vocke

Koja je po vama optimalna, najzdravija prehrana, sto steti a sto je potrebno da ne kazem neophodno?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 15 ožu 2019, 13:03 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Da dodam da se i biljojedi i mesojedi razbacuju sa raznim istrazivanjima koja potkrepljuju njihove ekstremne stavove.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 15 ožu 2019, 14:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Samo ću reći, u zadnjih 100 godina je otkriveno otprilike 200 izoliranih plemena koja prije nisu imala doticaj sa civilizacijom. Ni jedno pleme nisu bili vegetarijanci, a kamoli voćojedi. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 15 ožu 2019, 14:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Naša Kvačica je napisao/la:
Samo ću reći, u zadnjih 100 godina je otkriveno otprilike 200 izoliranih plemena koja prije nisu imala doticaj sa civilizacijom. Ni jedno pleme nisu bili vegetarijanci, a kamoli voćojedi. :zubati

Čak su se, pojavom prvih civilizacija, ljudi drastično smanjili u gabaritima, jer su počeli da jedu hranu baziranu na žitaricama. Pa su bili preneraženi kada bi se u bici susreli sa lovcima-skupljačima koji su bili bukvalno džinovi za njih. Ono kao Vudi Alen protiv Lebron Džejmsa, bukvalno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 15 ožu 2019, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Kako se od neki dan NK ponovo vratio na forum, kojega usput i pozdravljam, cim sam ga vidio odmah mi pade na pamet da ga upitam skuplja li jos plodove, ali rekoh naljutit ce se pa nisam.
Kako se sada cini NK je odustao od svoje nekadasnje prehrane pa stoga Nasa Kvacico, bilo bi nam drago i korisno da s nama podijelis iskustva o toj vrsti prehrane i sto je krenulo u krivo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 15 ožu 2019, 15:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Đe ću se naljutit, što ti pada na pamet? :zubati

Ne sjećam se točno da sam ikad bio 100% protiv mesa. Protiv žitarica jesam. Ali nije to ništa crno bijelo. Mislim, nije ni komplicirano ali jest opširno.

Ne mogu se sjetit, pa ako možeš napomeni? Koliko se sjećam, tada sam tad čitao China Study, koju svima preporučam mada nemojte sve što pročitate uzimati zdravo za gotovo. Ne slažem se sa svim zaključcima koje Colin Cambell iznosi. Ima malo navijačkog pristupa. Kaže jednu činjenicu, pa onda iz nje izvede sasvim drugi zaključak.

Šta sam još tad gledao... možda Norman Walkera koji već ima puno jače temelje njega se ne može ne poštovati, možda Malahova...

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 15 ožu 2019, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Koliko se sjecam nekad si zagovarao ishranu plodovima prirode, sto je predpostavljam znacilo preharnu slicnu prahistorijskim sakljupacima plodova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 15 ožu 2019, 16:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Voćna dijeta je moguća, ali je komplicirana u praksi. Voće danas nije isto kao i voće nekad.

Voćojedima često nedostaje vitamin B. Ali to je samo zbog higijene, jer se danas voće pere. Vjerovao ili ne izmet insekata koji ostane na voću je odličan izvor B vitamina. :zubati

Znači, kad bi ubrao voće s grane direktno i jeo ga neopranog, onda ok, ali to malo tko danas radi.

Onda dalje, voćojedima često nedostaje i kalcija, željeza, masnoća, ostalih vitamina, proteina itd. Sve se to teoretski može nadomjestiti npr. kalcij i željezo povrćem, masnoće avokadom, kokosovim ili maslinovim uljem, proteini isto povrćem itd. Samo u praksi je to strašno teško balansirati. Dosta voćojeda na kraju problem riješi suplementima, samo je pitanje onda koliko je to prirodna ishrana ako svaki dan piješ šaku tableta.

Da zaključim, ako neiskusna osoba započne voćnu dijetu, velika je šansa da će brzo završiti u bolnici. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 15 ožu 2019, 17:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Naša Kvačica je napisao/la:
Koliko se sjećam, tada sam tad čitao China Study, koju svima preporučam mada nemojte sve što pročitate uzimati zdravo za gotovo. Ne slažem se sa svim zaključcima koje Colin Cambell iznosi. Ima malo navijačkog pristupa. Kaže jednu činjenicu, pa onda iz nje izvede sasvim drugi zaključak..


Kineska studija je jedno kapitalno djelo, Cambell je uradio sintezu svega toga, jer je preopširno... Tisuće referenci na istraživanja koja potkrepljuju saznanja o prednosti biljnih proteina naspram proteina životinjskog podrijetla, oni su se uglavnom bazirali na istraživanje proteina...
Btw, Cambell dolazi iz estabilišmenta i agencija koje su u biti lobiji prehrambene industrije mlijeka i mesa, tako da odlično poznaje sustav.

Glede bilo koje dijete, a koja ne sadrži sve artikle od žitarica, povrća, voća, orašastih plodova, ne treba gubiti vrijeme i zdravlje, pogotovo ove voćarske...

U biti dijete su nepotrebne, pravilnom ishranom tijelo se lako dovede u red i optimalno stanje, uz naravno tjelesnu aktivnost, bez stresa itd. Ova tema, malo opširnija, već dugo postoji na forumu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 15 ožu 2019, 18:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
voćožderi :zubati

da ne citiram sad cijeli uvod, samo bih dodala da postoji i ekstrem ekstrema. naime, neki voć... frutarijanci :D čak ni ne beru voće nego čekaju da otpadne pa tek onda jedu.
mislim da ih je malo jer su mnogi pomrli od gladi.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 15 ožu 2019, 18:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
ZGabriel je napisao/la:
voćožderi :zubati

da ne citiram sad cijeli uvod, samo bih dodala da postoji i ekstrem ekstrema. naime, neki voć... frutarijanci :D čak ni ne beru voće nego čekaju da otpadne pa tek onda jedu.
mislim da ih je malo jer su mnogi pomrli od gladi.

Pa to su rakijaši, samo ga oni piju :smajl010


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 15 ožu 2019, 19:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Mar-kan je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
Koliko se sjećam, tada sam tad čitao China Study, koju svima preporučam mada nemojte sve što pročitate uzimati zdravo za gotovo. Ne slažem se sa svim zaključcima koje Colin Cambell iznosi. Ima malo navijačkog pristupa. Kaže jednu činjenicu, pa onda iz nje izvede sasvim drugi zaključak..


Kineska studija je jedno kapitalno djelo, Cambell je uradio sintezu svega toga, jer je preopširno... Tisuće referenci na istraživanja koja potkrepljuju saznanja o prednosti biljnih proteina naspram proteina životinjskog podrijetla, oni su se uglavnom bazirali na istraživanje proteina...
Btw, Cambell dolazi iz estabilišmenta i agencija koje su u biti lobiji prehrambene industrije mlijeka i mesa, tako da odlično poznaje sustav.


Cambell definitivno nije ostao u dobrim odnosima sa svojom strukom. :zubati

To koliko mu je bila prednost, toliko je i mana jer je izgubio objektivnost. Počinje sasvim korektno, uspoređuje Kineze i Amerikance i vidi da Kinezi manje boluju od zapadnjačkih bolesti. Za sad sve OK.

Ali onda gleda u čemu se prehrana Kineza i Amerikanaca razlikuje i primjećuje Kinezi jedu manje proteina životinjskog porijekla. Nakon toga, po mom mišljenju previše hrabro zaključuje životinjski proteini su loši. To je previše smjela pretpostavka.

Nije razlika u prehrani samo manji unos proteina životinjskog projekla. Naprotiv, Kinezi jedu životinje koje nama ne padaju na pamet, kao pse, mačke, škorpije, morske zvijezde, svakakve insekte. Kinezi jedu sve što zemljom hoda, vodom pliva, nebom leti :zubati

Osim toga, Kinezi su se u to doba puno više kretali nego Amerikanci, manje sjedili, više vozili bicikla itd.
Još jedna bitna razlika koju je Cambell spomenuo, ali nije dovoljno naglasio je bijelo pšenično brašno koje je bilo nepoznato u Kini.

Danas mislim da je hrana koja naglo povećava inzulin tj. hrana sa visokim glikemijskim indeksom najveći krivac za zapadne bolesti.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 15 ožu 2019, 23:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
pametna ova Kvačica. :D

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 15 ožu 2019, 23:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Btw, nisam čitala Kinesku studiju, alu ovako iz glave, nije razlika samo u vrsti, nego i količini hrane.
mislim da Kinezi između ostalog jedu puno manje od prosječnog Amera.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 16 ožu 2019, 08:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
ZGabriel je napisao/la:
Btw, nisam čitala Kinesku studiju, alu ovako iz glave, nije razlika samo u vrsti, nego i količini hrane.
mislim da Kinezi između ostalog jedu puno manje od prosječnog Amera.


Količina hrane je posljedica. Najlakše je reći čovjeku da je proždrljiv :zubati , ali pravo pitanje je zašto je stalno gladan?

Hrana sa visokim glikemijskim indeksom (GI) naglo povećava šećer u krvi. Kao odgovor, tijelo naglo povećava količinu inzulina da bi se taj šećer u krvi uklonio.
Problem nastaje nakon što se šećer u krvi ukloni, jer taj dodani inzulin ostaje i zato dolazi do pada šećera ispod normalne granice.
Pad šećera u krvi dovodi do osjećaja gladi, i zato je osoba koja jede hranu sa visokim GI konstantno gladna. Praktično što više jede, sve je više gladna.

Ne moram govoriti koliko se tijelo napreže na ovaj način, konstantno proizvodeći velike količine inzulina, i sklanjajući višak šećera u masno tkivo, a i dalje ostajući gladan.

Rješenje nije jesti manje jer je to nemoguće za većinu ljudi. Čast izuzecima, ali većina ako i uspije malo smršati kasnije sve vrati. Rješenje je izbjegavati hranu sa visokim GI. U tom slučaju vrlo brzo, praktično za tjedan-dva osoba gubi apetit i može jesti manje.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 16 ožu 2019, 10:29 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Tokom/predkraj treninga ako vidim da mi opada energija puknem bananu, nakon intezivnog treninga cesto prvi obrok kilo tih toliko "losih" krompira jer bas mi trazi tu brzu energiju,
Body fat 8% i odkad znam za sebe nisam grama masti nabacio, prirodno kad manje treniram osjecam i potrebu za manje hrane, i mijenja se kad i koliko ugljikohidrata/ proteina/masti/itd, uglavnom imam dojam da organizam sam salje signale sta mu treba i koliko mu treba s obzirom na aktivnost i sve.
Doduse nikad nisam bio bez treninga vise od mjesec dana a i to bi bio neki aktivni odmor pa i ne znam kako organizam funkcionira kad ne radis nista, vjerojatno imam dobru genetiku za te stvari ali pretpostavljam da bi se i ja krenuo debljat kad tad da samo izmjenjujem sjedeci i lezeci polozaj, jednostavno mislim da je covjek napravljen da se krece radi trci skace i taj sjedilacki nacin zivota di je glavni pokret dignit se iz stolice je glavni krivac za toliko debelih i tih oboljenja, plus sto takvi uglavnom i jedu samo preradjeni otpad, jedno veze drugo, ili zivis zdravo ili nisi, nema tu neke sredine... Doduse genetika stvarno je faktor i znam ljudi koji su zivili i izgledali vrlo zdravo pa su u najboljim godinama stradali od srcanih i sl., nema tu garancija da ces dozivit sto godina ali samo kvaliteta zivota je dovoljan razlog da se ne zivi kao svinja...
Doduse sad sam vec otisao malo u siroko, pa evo sto se tice specificno vocozderstva domace voce obozavam i recimo da zivim neki idilicnim seoskim zivotom definitivno bi mi ono cinilo temelj... inace to voce nema veze s organskim i domacim, em sve gmo sorte em sve prskano i naraslo na umjetnom gnjojivu, u vecim gradovima moras trazit po pazaru "domace" a tu ti ga tek suknu... znaci ko se zeli istinski zdravo i prirodno hranit jedini nacin je uzgajati svoju vlastitu hranu u nekom prirodnom okruzenju, imam ja komad vrtla i ovde u gradu, prije smo i sadili, sve je bilo prekriveno ne samo tonom prasine nego i nekom sluzi, i ne, nisu puzevi.
Od malena najdraza stvar ljeti doc na selo i uvalit se u sumske jagode ili obrstit tresnju ko koza :thumbup


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 16 ožu 2019, 10:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Naša Kvačica je napisao/la:
ZGabriel je napisao/la:
Btw, nisam čitala Kinesku studiju, alu ovako iz glave, nije razlika samo u vrsti, nego i količini hrane.
mislim da Kinezi između ostalog jedu puno manje od prosječnog Amera.


Količina hrane je posljedica. Najlakše je reći čovjeku da je proždrljiv :zubati , ali pravo pitanje je zašto je stalno gladan?

Hrana sa visokim glikemijskim indeksom (GI) naglo povećava šećer u krvi. Kao odgovor, tijelo naglo povećava količinu inzulina da bi se taj šećer u krvi uklonio.
Problem nastaje nakon što se šećer u krvi ukloni, jer taj dodani inzulin ostaje i zato dolazi do pada šećera ispod normalne granice.
Pad šećera u krvi dovodi do osjećaja gladi, i zato je osoba koja jede hranu sa visokim GI konstantno gladna. Praktično što više jede, sve je više gladna.

Ne moram govoriti koliko se tijelo napreže na ovaj način, konstantno proizvodeći velike količine inzulina, i sklanjajući višak šećera u masno tkivo, a i dalje ostajući gladan.

Rješenje nije jesti manje jer je to nemoguće za većinu ljudi. Čast izuzecima, ali većina ako i uspije malo smršati kasnije sve vrati. Rješenje je izbjegavati hranu sa visokim GI. U tom slučaju vrlo brzo, praktično za tjedan-dva osoba gubi apetit i može jesti manje.


znam. :kava

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 16 ožu 2019, 10:44 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Jedno od meni jacih sjecanja, zove mene balonju susjed, rod, pokoj mu dusi, kao i svaki put kad bih dosao iz grada, ajde najidi se posteno kod mene, svedski stol uvijek, sve njegovo domace, uglavnom kriza mi rajcicu velicine omanje tikve, ja nesto sladje u zivotu nisam pojeo, bez pretjerivanja. Takav nadrealan okus, sladje od ikakve druge vocke. Uopce nisam znao da rajcica moze biti takvog okusa, inace su one gorkaste, al ovo je bilo tako slatko i socno, ma neopisivo. Bas je imao mjesto za njih, zaklonjeno od vjetra, s juzne strane, domaceg gnjojiva i vode na pretek, glavu na panj, najjace rajcice na svijetu.
Inace ih vecina smatra za povrce, ali nakon sto sam tu pojeo uvjeren sam, rajcica je voce :drool


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 16 ožu 2019, 10:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
s one strane dinare je napisao/la:
pretpostavljam da bi se i ja krenuo debljat kad tad da samo izmjenjujem sjedeci i lezeci polozaj, jednostavno mislim da je covjek napravljen da se krece radi trci skace i taj sjedilacki nacin zivota di je glavni pokret dignit se iz stolice je glavni krivac za toliko debelih i tih oboljenja, plus sto takvi uglavnom i jedu samo preradjeni otpad, jedno veze drugo, ili zivis zdravo ili nisi, nema tu neke sredine...


Problem je ako je posao sjedilački. Meni je npr. posao vezan za računalo pa htio ne htio sjedim satima. Onda iskorištavam svaku priliku da se krećem. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 16 ožu 2019, 12:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
ZGabriel je napisao/la:
Btw, nisam čitala Kinesku studiju, alu ovako iz glave, nije razlika samo u vrsti, nego i količini hrane.
mislim da Kinezi između ostalog jedu puno manje od prosječnog Amera.

Kvačica je studiju pogrešno interpretirao ili se ne sjeća, knjiga se zove tako kineska, ali unutra su istraživanja iz svih dijelova svijeta, Indije, Skandinavije, USA, Europe, J.Amerike, Japan, Australija itd.
Nije Kempel ništa previše hrabro zaključio, biljni proteini su u svemu superiorni u odnosu na životinjske kad je riječ o ljudskoj ishrani, sve stoji crno na bijelo, istraživanja tisuća stručnjaka su tako pokazala, i sama WHO je dala nove naputke o ishrani...kasnije cu postaviti linkove.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 16 ožu 2019, 12:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Problem s biljnim proteinima je sljedeći: da bi pojeo dovoljno proteina, usput pojedeš previše UH.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 16 ožu 2019, 14:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
ZGabriel je napisao/la:
Problem s biljnim proteinima je sljedeći: da bi pojeo dovoljno proteina, usput pojedeš previše UH.

O kojem tipu UH govoriš, prerađenim ili složenim? Neprerađene slobodno jedi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 16 ožu 2019, 15:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Mar-kan je napisao/la:
ZGabriel je napisao/la:
Btw, nisam čitala Kinesku studiju, alu ovako iz glave, nije razlika samo u vrsti, nego i količini hrane.
mislim da Kinezi između ostalog jedu puno manje od prosječnog Amera.

Kvačica je studiju pogrešno interpretirao ili se ne sjeća, knjiga se zove tako kineska, ali unutra su istraživanja iz svih dijelova svijeta, Indije, Skandinavije, USA, Europe, J.Amerike, Japan, Australija itd.
Nije Kempel ništa previše hrabro zaključio, biljni proteini su u svemu superiorni u odnosu na životinjske kad je riječ o ljudskoj ishrani, sve stoji crno na bijelo, istraživanja tisuća stručnjaka su tako pokazala, i sama WHO je dala nove naputke o ishrani...kasnije cu postaviti linkove.


Istina knjigu sam čitao ima bar 10 godina tako da se ne bih mogao zakleti u detalje.

Ali čitao sam poslije toga puno drugih stvari, i iz ove danas perspektive kažem da ideja o zlim životinjskim proteinima nije točna.

Nema to veze s Kinom, i te ostale zemlje koje spominješ jedu meso. Eto Japanci su najdugovječniji pa jedu životinjske proteine. Ne postoji vegetarijanska civilizacija. Da se ne ponavljam, još nije otkriveno ni primitivno izolirano pleme koji su vegetarijanci.

Glavna razlika između zdravih i bolesnih nacija je koliko se koriste prerađeni ugljikohidrati. Gdje je popularno bijelo brašno i bijeli šećer, tu su ljudi bolesni. Gdje nema prerađenih ugljikohidrata, ljudi su zdravi i to je to. A WHO je mafijaška organizacija.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 16 ožu 2019, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Mar-kan je napisao/la:
ZGabriel je napisao/la:
Problem s biljnim proteinima je sljedeći: da bi pojeo dovoljno proteina, usput pojedeš previše UH.

O kojem tipu UH govoriš, prerađenim ili složenim? Neprerađene slobodno jedi.


kako misliš doći do biljnih proteina? kupit ćeš izolat graška u bio dućanu? ili ćeš pojesti biljku koja ima nepovoljan omjer P:UH?

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čovjek je voćožder
PostPostano: 17 ožu 2019, 00:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
ZGabriel je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
O kojem tipu UH govoriš, prerađenim ili složenim? Neprerađene slobodno jedi.


kako misliš doći do biljnih proteina? kupit ćeš izolat graška u bio dućanu? ili ćeš pojesti biljku koja ima nepovoljan omjer P:UH?


Nema potrebe za super-graškom, i obični je bogat složenim UH, plus predstavljaju značajan izvor proteina velike biološke vrijednosti.

Ključ zdrave prehrane je dopunjavanje namirnica biljnog podrijetla, tzv. komplementarnost. Ljudi su to znali od davnina...

O kojim % konkretno govoriš, što je to puno ili malo proteina i UH?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 94 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 23 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO