HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 23:56.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 115 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5

Podržavate li ekumenizam?
Katolik - podržavam. 43%  43%  [ 12 ]
Katolik - ne podržavam. 25%  25%  [ 7 ]
Pravoslavac - podržavam. 0%  0%  [ 0 ]
Pravoslavac - ne podržavam. 21%  21%  [ 6 ]
Kršćanin (ostalo) - podržavam. 0%  0%  [ 0 ]
Kršćanin (ostalo) - ne podržavam. 0%  0%  [ 0 ]
Ne zanima me; nisam kršćanin/vjernik 11%  11%  [ 3 ]
Ukupno glasova : 28
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 30 kol 2015, 12:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Amidža u pokušaju da diskvalificira Talmud... ne zna šta znači betrothed i cohabitation. Daleko je to od natezanja šestogodišnjih djevojčica, moj Amidža.

Pa meni je poznat slučaj u selu mog djeda, rodio se dječak i curica. Obitelji se već tada bile dogovorile da će se vjenčat, i vjenčali se. Doduše, ne kao dječak i djevojčica, već kao osobe sposobne za reprodukciju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 30 kol 2015, 13:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Ministry of Sound je napisao/la:
Katolik - ne podržavam (promjena stava od prije par godina). S obzirom da RKC ima mnoštvo pijuna za žrtovanje, a s druge strane su praktički samo SPC i RPC, Hrvati bi se gadno proveli jer bi SPC ispostavila poduži popis zahtjeva, od kojih bi većina bila nacionalne prirode unutar srpsko-hrvatskih sporova. Papa bi za Hrvatima pustio vodu, jer šta je 5 milijuna "svojih" (koji bi ionako sve prihvatili) naspram nekakve unije s 150 milijuna vjernika. To se već donekle i vidi i oko npr Stepinca.

A ironija je da to ne bi pomoglo ni u pomirenju na Balkanu, jer je srpsko-hrvatski sukob ionako samo djelomično (definitivno debelo ispod 50% razloga) i vjerski sukob.

Ono oko čega se mogu pogoditi je i složiti je to da su većina doktrinskih stvari zanemarive i političke prirode. Ishodište vjere je Isus, i Uskrs i Božić bi trebali biti temeljni blagdani i polazna točka zajedničkog dijaloga i nastupa.

Inače pravoslavnu crkvu smatram puno bližom od mnogih protestantskih crkvi, posebno ovih grotesknih evangelističkih koje naginju prema sektaštvu. Doduše, ja također smatram da je RKC i dalje samo ogranak Judaizma, pa sve što ja kažem uzmite sa dozom rezerve.


Već sam negdje ranije i komentirao, da vjera jest temelj izgradnje tri južnoslavenske nacije - Hrvata, Srba i Bošnjaka. Ali od tada se previše toga izdogađalo, pa i kada bi bili jedne vjere, opet ne bi postali ista nacija, jer imamo različita sjećanja na prošlost.

Meni su evangelici čak i ok. Malo jesu nutcase, ali njihova religija stvara odgovorne ljude - ne mogu imat ništa protiv toga. No generalno kod svih protestnata mi se ne sviđa striktno iščitavanje - nije ostavljen prostor interpretacijama. I onda imaš slučaj da ljudi vjeruju da je zemlja stara nekoliko tisuća godina, da su ljudi živjeli s dinosaurima, da su ljudi prije živili po 200 god... (jer zašto se to pojavilo samo u SAD-u?).

Dijalog između KC i pravoslavnih crkava je ok. Ok je u Bugarskoj, Grčkoj, Carigradu, Rumunjskoj itd. Jedino nije u Srbiji i Rusiji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 08 ruj 2015, 16:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 tra 2015, 10:24
Postovi: 189
Lokacija: Dalmatia, Pennsylvania
Agathonikos je napisao/la:
...najvećeg ekumenistu među pravoslavnima, a to je carigradski patrijarh (klovn) Vartolomej...
Klovn čak ima i titulu "ekumenski patrijarh", što u pravoslavnoj crkvenoj tradiciji nikad nije postojalo.

Koliko ja znam je za života svetog pape Grgura Velikog (540-604) carigradski patrijarh zahtjevao
da dobije naziv 'ekumenski patrijarh'. Ekumenski patrijarh je za njega značilo da je patrijarh cijelog svijeta.
Papa Grgur je tada u svojoj poniznosti rekao da želi biti 'sluga slugu Božjih' = 'servus servorum Dei'.
Nije se htio natjecati u igri tko je veći. Zato danas govorimo da je bio Grgur Veliki.

_________________
V E R I T A S


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 09 lis 2015, 09:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 19:22
Postovi: 5990
Tribina "To ne piše u svetim knjigama"
Ateisti Srbije

https://www.youtube.com/watch?v=k68tB3vvCbQ

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 08 sij 2017, 12:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Zanimljiv intervju, jer se dotakao i BiH:

http://www.zabranjeni.hr/vijesti/svijet/prvi-veliki-intervju-za-hrvatske-medije-patrijarh-irinej-progovorio-o-odnosu-hrvata-i-srba-republici-srpskoj-i-kardinalu-stepincu/5475727/

Citat:
Ali vidite što je s hrišćanima u koljevci hrišćanstva, na Bliskom istoku! To što se danas dešava ondje, slikanje sa odsječenim glavama hrišćana, najprije se desilo ovdje, u našoj kući, u Bosni i Hercegovini. Isti ljudi, bolje reći neljudi, koji to čine tamo, prvo su činili ovdje, u Europi. Koliko je naših svetih hramova i manastira u Republici Srpskoj porušeno, obesvećeno, oštećeno? Koliko je znanih i neznanih svetih mučenika, postradalih samo zato što su hrišćani, što su pravoslavni, što se krste s tri prsta? Na ovaj način shvaćam da je stvaranje, postojanje i napredak Republike Srpske djelo pravde. A za nas hrišćane pravedno je ono što je utemeljeno na istini, a jedina istina je Onaj koji je za Sebe rekao: “Ja sam Put, Istina i Život”. Uostalom, Republika Srpska je i garant opstanka Hrvatâ u Bosni i Hercegovini. Ja se molim Bogu za političke vlasti Republike Srpske da rade i postupaju hrišćanski, kako prema svojim sunarodnjacima tako i prema njenim žiteljima koji nisu ni pravoslavne vjeroispovjesti ni srpske narodnosti.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 08 sij 2017, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58742
Lokacija: DAZP HQ
zanimljiv po čemu, za ovog je i Šešelj početnik.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 08 sij 2017, 13:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
dudu je napisao/la:
zanimljiv po čemu, za ovog je i Šešelj početnik.


Što ti smeta patrijarh Irinej najednom?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 08 sij 2017, 13:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58742
Lokacija: DAZP HQ
Tuta je napisao/la:
dudu je napisao/la:
zanimljiv po čemu, za ovog je i Šešelj početnik.


Što ti smeta patrijarh Irinej najednom?


niti mi smeta najednom, niti me nešto posebno zanimaju srpski popovi.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 08 sij 2017, 14:04 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Pop mučenik, mučeniçke crkve i naroda. =))

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 14 vel 2017, 01:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Temu otvorio 27. kolovoza 2015., a danas imam oprečno mišljenje od onog za koje sam glasovao u vlastitoj anketi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 14 vel 2017, 03:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 ruj 2016, 18:10
Postovi: 1624
Šta si glasovao i što te promijenilo?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 14 vel 2017, 04:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
otkrit ću ti tajnu je napisao/la:
Šta si glasovao i što te promijenilo?


Glasovao da podržavam, sada bih glasovao da ne podržavam.

Stav mi je promijenila spoznaja da je jedinstvo Crkve nemoguće, možda čak i bespotrebno. Protestanti nikada ne će prihvatit uniju pod jednim crkvenim poglavarom niti postoje bitni pomaci u izmjeni dogme, bilo katoličke bilo protestantske. Doduše, uniju s protestantima nikad nisam podržavao, ali rečeno se odnosi i na istočne kršćane. Osim toga, moderna nastojanja da se postigne jedinstvo potkopavaju stotine tisuća kršćana koji su ranije prihvatili katoličku dogmu, napustili raniju vjeru ili od nje zadržali ne-latinski obred. Katolička Crkva je najbrojnija Crkva, otvorena za sve ljude koji žele prihvatiti katolički nauk. Druga ili drugačija Crkva je bespotrebna.

Ukratko - tko traži, naći će. Ne treba se Crkva nikome dodvoravat.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 23 ožu 2019, 20:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 19:22
Postovi: 5990
Jedan sažeti video o ekumenizmu.
https://www.youtube.com/watch?v=vSgomQC_tck

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 23 ožu 2019, 21:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30418
Jedna zanimljivost u vezi rezultata ankete.

Većinski "narod" katolici podržava centralizaciju, dok manjinski "narod" pravoslavci je glasovao protiv. Kako tipično rekao bih. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 24 ožu 2019, 10:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Dijalog i bolja suradnja kršćanskih crkava je razuman i poželjan potez, moramo se prestati proganjati i ubijati. Vjersko zbližavanje s američkim vračevima, ruskim šamanima, levitirajućim guruima Indije -- NE!

To je bogohulno. Crkvom i ovako hara duh modernizma, nisam ni za to.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 115 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 31 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO