HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 03:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 20 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 05 tra 2019, 21:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Bila je već tema, gdje su bili portali za ovu namjenu i kako ljudi lako skupe pare, kad prezentiraju projekt.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 06 tra 2019, 07:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30418
Najlakše je skupiti pare. Problem je ako onda ne znaš što ćeš sa tuđim parama ili ako ih još gore potrošiš, i najgore ako onda ostaneš u dugovima. :rolleyes

Vidio sam mnoge savjete, kao nema veze ako propadne biznis, uspjet će ti drugi, treći ili deseti. Treba bit uporan itd. Mislim ipak da ima puno veze ako propadne biznis, jer to govori loše o poduzetniku. Može ga uništiti financijski i mogu ga investitori/partneri izbjegavati. Stoga koliko je moguće treba izbjeći improvizaciju.

Ne znam na što točno misliš, postoje npr. Kickstarter i Indiegogo i slični sajtovi. Može se naći investitor preko LinkedIn-a ili jednostavno potencijalnim investitorima pošalješ email.

Po mom mišljenju, poduzetnik koji tek počinje ne bi trebao tražiti investitora koji će dati samo novac. Od novca nema puno koristi. Najbolja opcija je da nemate investitora i da je projekt profitabilan od prvog dana. To naravno često nije moguće. Ako već morate naći investitora, onda bi taj investitor trebao imati i neku drugu vrijednost osim novca.

Idealno je da osim što dodijeli novac, investitor radi i kao mentor i pomaže u biznisu. Možda ima iskustva od ranije kao poduzetnik, možda ima neke kontakte u vašoj struci gdje hoćete ponuditi proizvod pa će vas povezati s ljudima, možda vam može dovesti nove klijente itd. Uglavnom, investitor koji daje samo novac nije idealan za biznis, pogotovo ne za startup. Investitor se mora na neki način uključiti u biznis. Možda kao mentor, vanjski suradnik ili možda čak partner koji će raditi zajedno na projektu.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 06 tra 2019, 08:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 5092
Zanimljiva tema lider...

Neko moje iskustvo sa strane, jer nisam nikad baš skupljo novce za neki start-up...

Imaš ekipu koja ima lovu al ih to ne zanima, čak iako je nemaju trenutno, vrlo lako i relativno brzo mogu doć do nje.
- posudbom kroz firmu
- posudbom od obitelji
- posudbom od poslovnog partnera

Onda imaš ekipu koja samo glumi da ima lovu, tu je veliki broj anonimnih ljudi, pa recimo ovi poslovni anđeli...

Onda imaš ekipu koja nema lovu, ali iz nekog razloga svi misle da imaju lovu.
Među tu ekipu i ja spadam, to što neki moj rođak ima biznis i bere lovu, nema veze sa mnom.
Mogu ti reć iz osobnog iskustva, kad uđeš u taj žrvanj krive percepcije ljudi, teško je iz toga izaći, ljudi te stalno traže neke usluge od posla, novca, do neki gluposti...kao ti to riješiš jednim telefonskim pozivom.

To je neko moje viđenje te situacije sa start-up-ovima i skupljanja novca u RH

Mislim da je za tu situaciju najviše "kriv" Mate Rimac, koji je super uspješan u svom start-up projektu i međunarodno priznata faca. Rimac bez problema privuče strane investicije, jer ima extra proizvod. Međutim njegova obitelj je iznimno bogata čak i za zagrebačke standarde i naravno da mu je stari pomogo i dao mu lovu. Mislim pa to je normalno, kome ćeš pomoć ako nećeš svom sinu.
Međutim on je želio ko i svi da dobije priznanje za svoj rad i trud, pa je tu priču u početku izbjegavo, kasnije je upakiro u nekakve posudbu odnosno start-up itd.
Nakon toga se ekipa zapalila za tu start-up priču i svi hoće bit novi Rimac.

Najveći problem po meni su ovi poslovni anđeli oni su progurali tu priču do maximuma. Pogotovo dok je Milanović bio na vlasti, jer to je ta ekipa štekera koji sve znaju i uvijek se dočekaju na noge. Naravno da se oni tu ugrade ko neki konzultanti, kroz lovu ili kroz udjel. Ubiti po meni hrpa nesposbnih ljudi, kad bi stavili na papir njihov prosjek to bi bilo smješno. Zato su uvijek u medijima i promoviraju se i logično ljudi misle ovaj je poznat, pomoće mi mogu mu vjerovat itd.
Nek ulože svoju lovu ko u USA, a ne porezni novac RH i EU

Jedini klasični (USA) start-up kojeg se ja mogu sjetit, po meni je onaj momak s onom solarnom klupom za punjenje mobitela.

Što se tiče ovih platformi za skupljanje novca Indiegogo i sl. to je dvosijekli mač. Ti svoju ideju moraš predstavit cijelom svijetu, dok tebi završi 30 dana kampanje u Kini već imaju gotov proizvod koji se prodaje na internetu.
Kina je jedna odvratna komunistička-lopovska država i zato treba dobro pazit kad se bilo šta radi s njima. Nije slučajno da ih je Trump nagazio i svaka mu čast!

Evo par linkova za inovatore di mogu predstavit svoje projekte direktno firmama:

BMW
https://www.bmwgroup.com/en/innovation/ ... entur.html

BOSCH
https://www.bosch-pt.com/innovation/home.htm

PHILIPS
https://www.supplierinnovation.philips.com/

https://www.innovationservices.philips.com/

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 06 tra 2019, 09:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30418
Brane je napisao/la:
Mislim da je za tu situaciju najviše "kriv" Mate Rimac, koji je super uspješan u svom start-up projektu i međunarodno priznata faca. Rimac bez problema privuče strane investicije, jer ima extra proizvod. Međutim njegova obitelj je iznimno bogata čak i za zagrebačke standarde i naravno da mu je stari pomogo i dao mu lovu. Mislim pa to je normalno, kome ćeš pomoć ako nećeš svom sinu.
Međutim on je želio ko i svi da dobije priznanje za svoj rad i trud, pa je tu priču u početku izbjegavo, kasnije je upakiro u nekakve posudbu odnosno start-up itd.
Nakon toga se ekipa zapalila za tu start-up priču i svi hoće bit novi Rimac.


To je ipak dobro, zar ne? Ok to za roditelje stoji, ali opet bolje neka uzor u društvu bude Rimac, a ne neki mafijaš ili "zvijezda" realitija.

Brane je napisao/la:
Što se tiče ovih platformi za skupljanje novca Indiegogo i sl. to je dvosijekli mač. Ti svoju ideju moraš predstavit cijelom svijetu, dok tebi završi 30 dana kampanje u Kini već imaju gotov proizvod koji se prodaje na internetu.
Kina je jedna odvratna komunistička-lopovska država i zato treba dobro pazit kad se bilo šta radi s njima. Nije slučajno da ih je Trump nagazio i svaka mu čast!


A to ti je sudbina kako god da okreneš. Evo u Hercegovini netko rekao isplati se saditi smilje, odmah cijela Hercegovina preorana i svi zasadili smilje. :zubati

Što god netko pokrene lokalno, odmah ih se pojavi 10 u gradu koji to isto rade. :neznam

Na internetu posebno, ako je dobra ideja imat ćeš milijun konkurenata od Kine, Indije, Filipina, Rusije do Europe i Amerike. To se jednostavno mora prihvatiti kao činjenica.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 06 tra 2019, 10:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 5092
Citat:
To je ipak dobro, zar ne? Ok to za roditelje stoji, ali opet bolje neka uzor u društvu bude Rimac, a ne neki mafijaš ili "zvijezda" realitija.


Apsolutno, apsolutno, nema kod mene nikakvog jala, naprotiv, da je barem više Rimaca i ovaj mali s klupom...


Citat:
A to ti je sudbina kako god da okreneš. Evo u Hercegovini netko rekao isplati se saditi smilje, odmah cijela Hercegovina preorana i svi zasadili smilje. :zubati


E baš to...

Trebalo bi barem kroz školu i medije djeci objasnit da ni to samo to. Djeca se ufuraju, poberu medalje na sajmovima inovacija i misle to je to...
Međutim nije, kolko ljudi ima gotove patentirane koncepte, pa ne mogu to prodat ni naći investitora.

Ja sam imo situaciju, (jer bezveze sam se bavio tim inovativnim idejama, znači ono "zdravo seljački") neki dečko me zove 18-19god. i nudi meni neku suradnju, ja reko fala ne zanima me, ja to više bezveze onako da ubijem vrijeme.
On ispočetka bio pristojan, onda posto baš naporan, da bi na kraju bio totalno očajan. Mislim meni ga bilo žao, ono na finjaka sam ga otpilio.
Uglavnom nije to neki anonimac, dobivo je on nagrade (makar ti natjecanja ima milijun)
U Večernjem je dobio interviju mislim cijelu stranicu.
Bio je čak i na TV-u u onim kraćim prilozima tipa Dobro jutro Hrvatska i sl.

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 06 tra 2019, 14:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Platforme:

https://angel.co/
https://www.f6s.com/
https://www.seedrs.com/
https://www.companisto.com/en
https://www.fundable.com/

itd itd

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 07 tra 2019, 21:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
DrMag je napisao/la:


Koji je najpoznatiji?

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 07 tra 2019, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
angel.co i f6s su networking platforme, defacto prvo mjesto na koje se startupi prijavljuju, ostali sa ovog spiska su klasicne platforme za predstavljanje projekta i prikupljanje sredstava od desetina investitotra.

primjer jedne uspjesne startup tvrtke . https://angel.co/ticketbis

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 08 tra 2019, 07:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
And what about

https://www.indiegogo.com/

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 08 tra 2019, 07:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Moze, no indiegogo i kickstarter imaju samo investitore kao kupce proizvoda i usluga koje nudi projekt. S druge strane gore nabrojani okupljaju investitore koji su uglavnom poslovni ljudi sa dobrim kontaktima i odlicnim iskustvima, cesto su i mentori startup projektima.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 10 tra 2019, 11:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
DrMag je napisao/la:
Moze, no indiegogo i kickstarter imaju samo investitore kao kupce proizvoda i usluga koje nudi projekt. S druge strane gore nabrojani okupljaju investitore koji su uglavnom poslovni ljudi sa dobrim kontaktima i odlicnim iskustvima, cesto su i mentori startup projektima.


Znači indiegogo i kickstarter nije fundraising, nego tržište za prve proizvode i usluge?

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 10 tra 2019, 14:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Jesu fundraising, crowdfunding. Za sve što ti padne na pamet. Možeš prikupljati novac za samo ideju da nemaš nikakav produkt. Možeš i humanitarne akcije.
Ali u 90% slučajeva jesu produkti. Mada ne znam koliko ih je fake, varanje ljudi za novac.

Ne možeš na ta 2 prikupljati novac za firmu, samo produkt. Jedan produkt, jedan pokrenut crowdfunding.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 15 lis 2020, 22:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Kradu li se poslovne ideje na crowdfunding platformama?

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 15 lis 2020, 23:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 ruj 2020, 14:04
Postovi: 234
lider30 je napisao/la:
Kradu li se poslovne ideje na crowdfunding platformama?


Redovito.

Kina već ima serijsku proizvodnju dok originalni koncept još skuplja pare na kickstartu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 16 lis 2020, 15:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
lider30 je napisao/la:
Kradu li se poslovne ideje na crowdfunding platformama?


Jesu. To nisu patenti (u većini slučajeva). Šta ti se sviđa kopiraj.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 25 stu 2020, 20:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Zadnjih dana malo intenzivnije ovo pratio nakon duže pauze. I dalje to traje. Oni koji se nasade više neće ali na planeti je 8 milijardi suckers. Dobro ne svi, ali kandidata ima puno.
Nešto sam pročitao da je Obama za ovo odgovoran. Potpisao zakon da pokretače prikupljanja novca (i platforme koje daju uslugu) oslobađa zakonske odgovornosti da "smanji nezaposlenost".

Vidim sad završavaju na US sudu, to je promjena. Tužitelj i suci im traže da na sudu pokažu funkcionirajući prototip. Ako nemaju sude ih za varanje ljudi.
Ali ne vrijedi. Niko ne brani Turcima, Ukrajincima i Kinezima da varaju ljude.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 29 pro 2020, 20:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 31 lis 2022, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 31 lis 2022, 13:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Veliki je problem postao, da koju god bolju ideju zelis sprovesti u djelo treba ti najmanje 500k-600k Eura ili jos vjerojatnije milijun-dva Eura. Tako da 99 posto pucanstva na kraju nece ni krenuti u start-upove ili ce nakon kratkog vremena odustati.

Kradja ideja je druga opasnost. Ideje se kradu nemilosrdno i to je sveprisutno.

Pokretanje start-up je u naravi tezak i krvavi posao.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skupljanje novca za startup-ove
PostPostano: 31 lis 2022, 14:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58742
Lokacija: DAZP HQ
ulazim u treći start up odnedavno, u prva dva sam bio sitni angel, povrat u totalu dosta mali, ali nije ni realno više s obzirom na početni ulog, ali zapravo su pare odnijeli veliki ulagači koji su se pojavili kasnije, danas su obje firme velike, jedna se kiti lažnom titulom najvećeg poslodavca u Hrvatskoj, druga je utopljena nedavno u multinacionalku. ovaj put krećem po pravo, tako da sam u startu značajan suvlasnik i cijelu priču pokrećem sa sebi najbližim ljudima i jednim partnerom koji operativno zna taj posao. međutim kao što rekoh tu za nas nema zamki, od nas 5 vlasnika dvojica su 10+ godina iza te priče, znaju taj posao, klijenti sami dolaze, u biti prvo se pojavio klijent pa je napravljena firma. i ovo možemo napraviti bar još jednom, a plan je prodati biznis do 2026. godine.

upoznavanje neke industrije i biznisa košta, jako puno novca i vremena, ako se ulazi bez zaleđa od toga nema ništa, i mi smo sad uveli čovjeka kojem smo dali značajan udio, koji nije ni kune dao, niti se išta očekuje, nego samo da iskešira parsto tisuća eura kad će trebati radi brzog širenja.

poslovne ideje uopće ne trebaju biti originalne, zapravo se pokazuje da je najbolje slijediti poznati put jer kompanije znaju za tvoju konkurenciju, mogu se vezati uz ljude koji su iz te branše, a ti im u startu donosiš ono što su ovi sada veliki s vremenom izgubili, a to je brzina i fleksibilnost.

paralelno krećem i u još jedan manji start up koji se tiče razvoja popratne aplikacije za industriju, ali opet je to samo reciklaža već jednom uspješno razvijenog. na kraju, sve poslovne ideje se svode na ljude, ili si u stanju riješiti nečije probleme ili nisi pa makar smišljao najbolje ideje u teoriji.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 20 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO