HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 00:38.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 298 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 15:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Ne govori Oliver nista o svom prvom pravom izglasanom predsjedniku kojeg su napustili i kojeg nisu poslusali

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 15:56 
Offline

Pridružen/a: 08 stu 2009, 13:17
Postovi: 322
zomby je napisao/la:
Sa Ahmica na Markale, pa malo se skokne do Ovcare ... jos niko nije spomenuo Heliodrom, eto ja sam i pojma vise niko nema o cemu se prica ...!?

Mi samo se slozili da je zlocin neupitan, A OLIVER JE JAVNO REKAO DA SU ABiH ( MISLIMANI/BOSNJACI) NAPRAVILI U GRabovic

I ovo je veliki uspjeh!!!!!


Dobro je da ste dosljedni, nije dovoljno da opravdavate zlocin u Ahmicima vec i na Markalama . Samo tako nastavite :HercegBosanac

P.S Jos jednom se izvinjavam moderatoru jer smatra da sam vas uvrijedio pa da li je ok ako sam promjenio misljenje i od sada mislim da ste vi PRAVI Hrvati i pokazujete kako razmisljaju pravi Hrvati .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 15:57 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 16:39
Postovi: 2989


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 15:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
oliver je napisao/la:
Za Markale je DOKAZANO i pokusano je i sa "espertima " da se negira masakar cetnika ali nije uspjelo. To sto su cetnici sa "ekspertima " iz Rusije ili "anonimnim " izvorima iz UN pokusali da sakriju zlocin se pokazalo isto kao i vasi pokusaji da opravdate zlocin u Ahmicima.
Pa nije samo sud u Haagu to dokazao vec je to dokazano i na sudu u BiH gdje je ratni zlocina PRIZNAO. Mozda za vas ako prave Hrvate, ponos HB i Hrvatske sudovi i PRIZNANJA ne vaze . Za koga ono jos sud i svi dokazi na sudu ne vaze, ko ono jos tvrdi da je vasceli svet protiv njih i da je sve to samo belosvetska urota ? Izvite , vi ste pravi Hrvati i stvarno ne vidim na koga bi me podsjetila propaganda koju koristite .


Četvrtak, 15 Oktobar 2009 02:22 cazin.net

Granata koja je na sarajevskoj pijaci "Markale" 1994. godine odnijela 68 života ispaljena je, najvjerovatnije, s muslimanskih položaja, konstatovano je, između ostalog, u raspravi u Političkom komitetu Kongresa SAD, gdje su tada predočeni izvještaji medija koji su prenosili izjave visokih zvaničnika angažovanih u BiH u vezi s ovim događajem.

Ovi navodi uvršteni su u zvanični dokumenat Političkog komiteta Kongresa SAD, koji je u vezi s ovim događajima u BiH napravljen 1997. godine na 16 strana. Rasprava u Komitetu Kongresa SAD započeta je raspravom o vezi SAD sa isporukom oružja muslimanskim snagama u BiH pod naslovom "Isporuke iranskog oružja koje je odobrio Klinton pomažu da se Bosna pretvori u bazu militantnih islamista".

Na raspravi su predočeni dijelovi izvještaja iz "Njujork tajmsa", u kojem su prenesene izjave francuskih mirovnih vojnika, koji su potvrdili da su sigurni da je granata ispaljena s muslimanskih položaja.

- Francuski mirovnjaci jedinice UN, koji su pokušavali da prekinu snajpersku vatru sa srpskih položaja na civile u Sarajevu, došli su do zaključka da je do sredine juna pucano s položaja vojnika muslimanskih vlasti, koji su pritom namjerno ciljali sopstvene civile. Nakon onoga što je nazvano konačnom istragom, jedinica francuskih marinaca, koji su patrolirali kako bi spriječili snajpersku vatru, navodi da su otkrili da snajperska vatra dolazi iz zgrade koju su okupirali muslimanski vojnici i druge bezbjednosne snage. Visoki francuski vojnik je izjavio: "Nemoguće je povjerovati, ali smo sigurni da je to istina". Istraga zaključuje da su snajperisti bosanske vlade pucali na civile - naveo je "Njujork tajms" u avgustu 1995. godine, a uvršteno je u izvještaj Političkog komiteta Kongresa SAD.

Tom prilikom u Kongresu SAD rečeno je, između ostalog, da zvaničnici UN i visoki zapadni vojni oficiri smatraju da su neka od najgorih ubistava u Sarajevu, uključujući masakr najmanje 16 ljudi u redu za hljeb, počinili branioci grada, uglavnom muslimani, a ne Srbi, koji su držali grad pod opsadom u svrhu propagande, kako bi osvojili simpatije svijeta i izdejstvovali vojnu intervenciju.

Povjerljivi izvještaji, dostavljeni komandantu snaga UN generalu Satišu Nambijaru, zaključuju da su muslimanske snage lojalne predsjedniku Aliji Izetbegoviću možda aktivirale bombu.

- Smatramo da se radi o poteznoj mini, vjerovatno postavljenoj u konzervi. To je tada izjavio jedan zvaničnik UN. Veliki krater na tom mjestu nije obavezno sličan niti je ni približno toliko velik kao što bismo to očekivali od minobacačke granate koja je pogodila asfaltiranu površinu - navedeno je u Kongresu, gdje su se pozivali na izvještaje mirovnjaka s terena.

Francuska televizija izvijestila je da je istraga UN o podmetanju bombe na pijaci u Sarajevu prije dvije sedmice ustanovila da je minobacačka granata, koja je ubila 68 osoba, ispaljena s muslimanskih linija.

"London tajms" u februaru 1994. godine objavljuje da je UN utvrdio izvor smrtonosne granate.

- Po prvi put, jedan visoki zvaničnik UN priznao je postojanje tajnog izvještaja UN koje okrivljuju bosanske muslimane za masakr muslimana na pijaci u Sarajevu u februaru 1994. godine. Nakon proučavanja kratera koji je napravila minobacačka granata i rasipanja šrapnela, u izvještaju se zaključuje da je granata ispaljena iza muslimanskih linija. Ipak, izvještaj je čuvan kao tajna. Kontekst ove vijesti implicira da je američka ambasadorka Medlin Olbrajt možda bila umiješana u njeno prikrivanje - navedeno je u raspravi Kongresa SAD, gdje su se pozivali na medijsko izvještavanje i dokumente UN u vezi s događajem na pijaci "Markale".

Tužba zbog zahtjeva za istragom

Indikativno je što su uprkos brojnim kontroverzama koje postoje u vezi s ovim slučajem i tezama o kojima se raspravljalo u Kongresu SAD u vezi sa slučajem "Markale", Grad Sarajevo i Opštinsko vijeće Tuzle tužili Milorada Dodika, predsjednika Vlade RS, jer je praktično konstatovao da o ovom događaju postoje nejasnoće, zbog čega bi događaje u vezi s "Markalama" i "Tuzlanskom kapijom" trebalo detaljnije istražiti.

MEKENZI: Mnogo nelogičnih stvari


U londonskom "Independentu" objavljen je članak pod naslovom "Muslimani vrše pokolj nad sopstvenim narodom".

- Naši ljudi nam govore da tamo postoji mnogo stvari koje se ne slažu. Ulica je bila blokirana upravo prije samog incidenta. Kada su ljudi pušteni i kada su stali u red, pojavili su se mediji, ali su se držali po strani. Desio se napad i mediji su odmah bili na licu mjesta - rekao je general-major Luis Mekenzi, Kanađanin koji je bio komandant mirovnih snaga UN u Sarajevu.

http://www.cazin.net/index.php?option=c ... &Itemid=48

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 16:06 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 16:39
Postovi: 2989
Toplo se nadam da nemas svoj mali svjet i oko njega Kineski zid, sto bi rekao Bora Corba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 16:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Olivere, i ti si ovdje samo po zadatku, iako toga nisi svjestan. Pravi mali pokvarenjak kome su puna usta zločina drugih, uz neizbježno sakrivanje zločina "svojih", uz plitke pokušaje razdvajanja HB i RH i sl. Pisanje ti je (povremeno) dozvoljeno da bi se podigla temperatura našem narodu (imaju slabo pamćenje, jebiga) pokazalo tko je istinski dušman i neprijatelj. Tako da nisi moralna vertikala nego što se mene tiče samo korisna budala. Eto, iskreno da ne može iskrenije :palacgore2

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 16:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Ovaj clanak govori o svemu tome sto sam ispricao o hagu. Mene iskreno briga za njihov sukob, i ponavljam da sam ovo uzeo samo kao primjer. Da se dokaze da su iz x razloga oni u neku ruku zasticeni kao bijeli medvjedi. :hajduk1

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 16:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
zomby je napisao/la:
Toplo se nadam da nemas svoj mali svjet i oko njega Kineski zid, sto bi rekao Bora Corba.


"Por que no te callas?"
Nek se vide sve kontroverze.

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 16:15 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 16:39
Postovi: 2989
Nemoj tako :-) ... ipak mu neuroni ne idu samo jednosmjerno ... priznao je i greske svoga naroda ... i to je neki temelj opstojnosti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 16:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
zomby je napisao/la:
Nemoj tako :-) ... ipak mu neuroni ne idu samo jednosmjerno ... priznao je i greske svoga naroda ... i to je neki temelj opstojnosti.

Sto je priznao?
I jos laze da se na FTV pominjalo o hrvatskim zrtvama. Sto se nije otislo do sarajeva, kada je Gotovina usao u bosni.......i do B.Luke :hajduk1

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 19:25 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 16:39
Postovi: 2989
Ma cini mi se u Grabovici, i to je napredak, mozda procoita nesto od navedenog, pa ce doci do spoznaje kada i kako je ABiH dosla u Ahmice ... ali nebi da ga budim ponovo ....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 20:27 
Offline

Pridružen/a: 08 stu 2009, 13:17
Postovi: 322
Ministry of Sound je napisao/la:
Olivere, i ti si ovdje samo po zadatku, iako toga nisi svjestan. Pravi mali pokvarenjak kome su puna usta zločina drugih, uz neizbježno sakrivanje zločina "svojih", uz plitke pokušaje razdvajanja HB i RH i sl. Pisanje ti je (povremeno) dozvoljeno da bi se podigla temperatura našem narodu (imaju slabo pamćenje, jebiga) pokazalo tko je istinski dušman i neprijatelj. Tako da nisi moralna vertikala nego što se mene tiče samo korisna budala. Eto, iskreno da ne može iskrenije :palacgore2



Ja nisam negirao ili pokusavao da opravdam ni jedan zlocin za razliku od pravih Hrvata koji ne samo da opravdavaju Ahmice vec i Ovcaru, Markale , Krizancevo selo itd :HVO

Hvala i drago mi je da vam mogu biti na usluzi jer vam samo vracam za sve ovo sto ste vi uradili a da ni sami ne znate koliko :smajl007 Drago mi je da mogu da svakom posjetiocu skrenem paznju svima onima sa slabim pamcenjemza sta se zalazete i sta bi ustvari znacila reinkarnacija tzv HB i sve ono sto zelite sa trecim entitetom :palacgore2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 20:29 
Offline

Pridružen/a: 08 stu 2009, 13:17
Postovi: 322
zomby je napisao/la:
Ma cini mi se u Grabovici, i to je napredak, mozda procoita nesto od navedenog, pa ce doci do spoznaje kada i kako je ABiH dosla u Ahmice ... ali nebi da ga budim ponovo ....


Eto vidis , ja smatram da se dogodio zlocin u Grabovici za razliku od pravih Hrvata koji opravdavaju zlocine u Ahmicima, Ovcari, Markalama i Krizancevu Selu :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 20:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 sij 2010, 20:19
Postovi: 786
Lokacija: HercegBosna
Frankopan je napisao/la:
Muslimanima je trebala isprika za pogrom 105000 Hrvata Sredjne Bosne i Ahmicu su odradjeni u tom cilju. Mogu oni srat do sudnja dana, mi znamo istinu i tako ce ostat za vijeke vijekova.



Ma frankopan nemoj da se sramotis isprika nije dovoljna za sve podmuklo sto su napravili, to i oni znaju i zato sute i mudruju sta mogu jos da naprave da nam uzmu jos koji komadic teritorija.
Sto je nase staviti pod treci i onda moze isprika. A samo isprika ne dolazi u obzir.


:hrvatinic :HVO :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 21:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Naporan si Holivere...

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 21:27 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 16:39
Postovi: 2989
Hahaha a ja mislio da se covjek smirio ... ono opet, to se u Dalmaciji kaze nedokazan ka tovar ...
Siruran sam da ne citas ono sto navodis ...
A sto to fali trecem entitetu, molim ljepo ... ta je tema siguran sam pod "koliko volite BiH"

Da rezimiramo - Srbi i Hrvati su krivci za rat u BIH ili da ti docaram slikovito Cetnici i Ustase! Mulimani, ili kako se sada zovu Bosnjaci su zrtve,jedne i jedine.
JE LI LAKSE?
A sada te molim ljepo hajde na sarajevoX pa se tamo natezite. A za temu Ti predlazem da stavis "Hare vrati pare"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 22:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Samo vidite na you tube sto pjevaju Muslimani u zepcu, prije rata sa hvo, pa ce vam biti jasno sto se spjremalo. Ili treba biti idiot da ne shvatis. A na ftv grmi propaganda kako su ustase zapoceli teror u zepcu. A oni kao multikulturna armija, svi do zadnjeg sa zelenim trakama oko glave, i tekbiruse. I sada,Hrvati bi morali da to prozvakaju da ako se hvo Zepce nije diglo na noge, da bi ti idioti postedjeli hrvate tamo. Ma tamo, u srijednjoj bosni, su jos nasi i dobro prosli, kako im se kuhalo. :hajduk1

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 17 tra 2010, 23:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Interesantan prilog, pa ko što skuži, posebno zanimljivo oko 4:00:


_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 18 tra 2010, 08:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 sij 2010, 20:19
Postovi: 786
Lokacija: HercegBosna
Junuz Djipalo je napisao/la:
Interesantan prilog, pa ko što skuži, posebno zanimljivo oko 4:00:




Jeli to onaj Kljuic sto je aliziran i rekao da treba streljat desetak pripadnika HVO-a kao primjer.
Od njega covjek nemoze izvuci nikakve koristi posto je on kao i vampir u sluzbi alicine vlasti.
Dobro je pitanje sta je jos provalio pa se sada boji da to ne izadje na vidjelo.


:hrvatinic :HVO :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 18 tra 2010, 10:56 
Offline

Pridružen/a: 05 sij 2010, 16:44
Postovi: 211
Gospodo uzalud je sa ovim Oliverom raspravljati.Ma nek se oni sto kaze nas narod j...,mozda bi im najvise odgovaralo da smo ih cekali u kucama da dodju i pobiju nas kao zeceve.E malo sutra svaki covjek u civilnoj odjeci sa puskom u ruci u ratu se tretira kao vojnik znaci opsanost za ljudstvo i odstrel.Kao crkve dzamije i sakralne objekte po Zenevskoj konv. jest zabranjeno tuci ako je na istoj postavljen snajperist ili pak drugo sta sto dovodi u opasnost ljudstvo i civile na suprotnoj strani karakterizira se kao vojni cilj odnosno kao uporiste neprijatelja.Ahmici su morali biti ocisceni jer je bila opasnost o presjecanju puta.Jedno pitanje kako da je to kako kazu novinari bbc-ia dok se jos pusilo iz leseva oni sve to snimili i svijet dozna prije od Alije u Sarajevu.Kako nisu ti isti snimili kako ih njiovi Englezeri dovoze kao pojacanje u LD i kako nam unistise transporter u Bugojnu sa 10 vojnika o tom nitko nista nezna,krivi smo mi sto se poput nojeva sa glavama u pijesku ponasamo sada kad bi trebalo najvise da ih se pritegne za zla sto su napravili.Eno vam vasi forumi pa se tekbirajte koliko zelite naravno da vam nikad vise necemo davati ono sto jesmo ali isto tako necemo napisati sebi na prsima dragi muslimani nemojte nas napadati mi smo neduzni... :smajl037 :smajl037 :smajl037


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 18 tra 2010, 11:04 
Offline

Pridružen/a: 08 stu 2009, 13:17
Postovi: 322
pucanj u noci je napisao/la:
Gospodo uzalud je sa ovim Oliverom raspravljati.Ma nek se oni sto kaze nas narod j...,mozda bi im najvise odgovaralo da smo ih cekali u kucama da dodju i pobiju nas kao zeceve.E malo sutra svaki covjek u civilnoj odjeci sa puskom u ruci u ratu se tretira kao vojnik znaci opsanost za ljudstvo i odstrel.Kao crkve dzamije i sakralne objekte po Zenevskoj konv. jest zabranjeno tuci ako je na istoj postavljen snajperist ili pak drugo sta sto dovodi u opasnost ljudstvo i civile na suprotnoj strani karakterizira se kao vojni cilj odnosno kao uporiste neprijatelja.Ahmici su morali biti ocisceni jer je bila opasnost o presjecanju puta.Jedno pitanje kako da je to kako kazu novinari bbc-ia dok se jos pusilo iz leseva oni sve to snimili i svijet dozna prije od Alije u Sarajevu.Kako nisu ti isti snimili kako ih njiovi Englezeri dovoze kao pojacanje u LD i kako nam unistise transporter u Bugojnu sa 10 vojnika o tom nitko nista nezna,krivi smo mi sto se poput nojeva sa glavama u pijesku ponasamo sada kad bi trebalo najvise da ih se pritegne za zla sto su napravili.Eno vam vasi forumi pa se tekbirajte koliko zelite naravno da vam nikad vise necemo davati ono sto jesmo ali isto tako necemo napisati sebi na prsima dragi muslimani nemojte nas napadati mi smo neduzni... :smajl037 :smajl037 :smajl037


U Ahmicima je izvrsen masakar i ratni zlocin ubijanjem civila i ti to negiras da je zlocin ali za tebe je zlocin kada se unisti transporter i u njemu 10 vojnika :smajl007 Dzamija nije unistena u toku borbi vec je minirana kada je masakar bio vec zavrsen tako da i taj argument pada u vodu. Ali nastavi da opravdavas zlocin ne samo u Ahmicima vec i na Ovcari , Krizancevu selu i svim ostalim mjestima sa tom svojom propagandom .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 18 tra 2010, 11:19 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 16:39
Postovi: 2989
oliver - promasio si forum, evo ti link pa se vrati ...
http://www.sarajevo-x.com/forum/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 18 tra 2010, 11:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Prema odluci haskog suda Ahmici su bili legitiman vojni cilj.

Zna se vojna procedura kako se ulazi u sve objekte. Grubo zvuci ali vojnik mora prije svega misliti na svoj zivot. On ne zna tko se nalazi unutra. Kad ulazi u neku kucu - prvo bomba unutra pa se ulazi sa rafalom.

To je tako sa legitimnim vojnim ciljevima. Za razliku od Grabovice koja se nalazi na drugoj strani Neretve, nikakve obrane i jos je hABiH boravila u selu 2 dana prije nego su odlucili da bi ipak mogli pobiti te seljake.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 18 tra 2010, 11:43 
Offline

Pridružen/a: 08 stu 2009, 13:17
Postovi: 322
pjosip je napisao/la:
Prema odluci haskog suda Ahmici su bili legitiman vojni cilj.

Zna se vojna procedura kako se ulazi u sve objekte. Grubo zvuci ali vojnik mora prije svega misliti na svoj zivot. On ne zna tko se nalazi unutra. Kad ulazi u neku kucu - prvo bomba unutra pa se ulazi sa rafalom.

To je tako sa legitimnim vojnim ciljevima. Za razliku od Grabovice koja se nalazi na drugoj strani Neretve, nikakve obrane i jos je hABiH boravila u selu 2 dana prije nego su odlucili da bi ipak mogli pobiti te seljake.


Prema odluci suda u Haagu i Bosni i Hercegovini gdje je cak jedan od krvnika i priznao svoje zlocine tu se dogodio ratni zlocin i masakar nad civilima.
Zna se vojna procedura a zna se i kada se pobiju civili metkom u potiljak, zapale zivi ili djeca pobiju skupa sa roditeljima.
Ja Grabovicu nisam ni negirao a nisam je ni opravdavao za razliku od velikih i pravih Hrvata koji u svome negiranju zlocina u Ahmicima negíraju i Ovcaru, Markale, Krizancevo selo itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dan kad su vojnici sa šahovnicom pobili cijelo selo
PostPostano: 18 tra 2010, 11:51 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 16:39
Postovi: 2989
Da bi se doslo do nekih iformacija , a to su vojno-obavjestajni potrbo je detaljno sagledavanje situacije i prikupljanje podataka, koji potom idu na procjenu, a to to znaci da poslje obrade se daju upute zapovjednicima za poduzimanje operativnih zadataka na terenu ... ali da ne objasnjavam na siroko, podrazumjeva se da onaj koji govori o relevantnosti konkrene akcije razumije metodologiju i sljed radnji za utvrdivanje i odbravanje nekih akcija.

-ovo je dio rada VOS-a i nacin prikupljanja podataka potrebnih za gore navedeno, tako da se izbjegnu nepotrebne diskusije o razlozima konkretne akcije.

Izvješće VOS od 22. VII. 1992. o stanju u srednjoj Bosni:

Na teritoriji Srednje Bosne došlo je do pogodanja političke sizuacije koja se ogleda u odnosima izme~u HVO i TO, odnosno muslimanskih snaga, što se najviše očituje u rubnim općinama HB i to u: Kiseljaku, Busovači, Vitezu, Travniku, Novom Travniku, Gornjem Vakufu pa i Bugojnu. Isnovni problemi su što se na ovim prostorima imaju dvije komande, dok se HVO. bori i drži linije, Ta bježi s položaja, vrši paradiranje po gradovima, pljačkaju i bacaju ljagu na HVO,
Glavni centar za sve radnje na regiji i organizirane kampanje protiv snaga HVO. dolazi iz Zenice, središta muslimanskig svjeta.
U Zenici fundamentalizam dolazi do izražaja što izravno pogoršava situaciju na vojnom planu. Na prostoru srednje Bosne svi zapovjednici TO su pripadnici bivše JNA i to:
U Novom Travniku major R. Lendo, Travniku H Ribo, Vitezu R. Dugalić u Busovači H Bajrić u Zenici Džemo Merdan koji je glavni u cijeloj toj mreži i koji diktira svom situacijom stvarajući netrpeljivost i sukobe izme~u muslimana i Hrvata.
U Zenici se pripremaju i obučavaju jedinice za djelovanje protiv postrojbi HVO., iste se obučavaju u mudžahedinskom stilu (fanatizam) i trenutno broji oko 1.500 vojnika a komandant je Džemo Najetović.
Posjeduju 21 tenk T-34 i T-55 ali nemaju dovoljno municije. Ovu oklopnu jedinicu predvodi E. Burak, oficir kojije rušio Gospić.
Prema saznanju vas postoji osnovni plan koji se sastoji u tom da iz centra preko Visokog presjeku Kiseljak i Fojnicu te istovremenim udarom preko Gornjeg Vakufa, Novog Travnika i Travnika odsjeku sve dijelove HB i da zaokruže svoj naum o preuzimanju srednje Bosne u svoju muslimansku džamahiriju što otvoreno propagiraju kroz Tespih diviziju i Handžar diviziju.
Problem je i sa naoružanim i opremljenim muslimanima koji su došli iz Hrvatske njih oko 500 sa zadatkom da budu u funkciji obrane Jajca, Dobretići i Travnika još nije na položajima i sustavno pravi problem kao i jedinica od 250 vojnika u Dub-Mehurići koja se otvoreno stavlja ufimkcijufundamentalizma a da ne idu u borbu protiv srbo-četnika.
Na navedenim prostorima došloje do naglog bu~enja fundamentalizrna. Borbena djelovanja na liniji fronte izvode se svakodnevno neprekidnim granatiranjem kao i pješačkim napadima četnika na Bugojno, Novi Travnik, Jajce i Dobretići sa ciiljem zauzimanja Turbeta odsjecanjem Jajca i Dobratića radi učvršćivanja linije preko Komara, D. Vakufa i Kupresa.
Na teritoriji Kiseljaka i granice sa Rakovicom nema većih problema jer Srbi u rakovici napadani su od muslimana iz Visokog pa ne žele tražiti sukob sa Hrvatima, tako da tu stanje izgleda "odlično ".
Pored ostalog poznato je i sljedeće: U sanitetu Bugojno HVO. i Ta dijele me~usobno medicinske aparate a uskoro je očekivati da se u potpunosti odvoje jedni od drugih.
U Zapadnoj hercegovini djelovanje Ta vrši se preko HaS-a. Na prisegi satnija HaS-a u Čapljini ispred Ta bio je prisutan Armin Pohara-pukovnik sa svojom pratnjom. Svim pripadnicima Ta u Mostaru izvršenaje isplata od 5. 000 HD a prema saznanjima isti iznos dobili su i pripadnici Ho.S_a.12


Izvori podataka:
- Službena izvješća Sekretarijata za informiranje Kriznog štaba općine Zenica,
- Službene zabilješke Centra službi sigurnosti općine Zanica
- Službena izvješća SDA Zenica,
- Izvješća Hrvatskog vijeća obrane Srednje Bosne,
- Press centra Zenica,
- Osobna pisma.
Osnovni problem: Odnos HVO i OS BiH (HDZ Srednja Bosna i SDA Zenica)


Ovo je jedan dio, izvjesca sa izvorima podataka i na taj se nacin vrse pripreme, procjene onoga sto sljedi, moglo bi biti, i zakljucno sto je potrebno da se vrsi sprecavanje istog.

I neko ko ne razumije merodologiju i nacin ratovanja, nemoguce je da razumije/shvati razloge "neke " akcije/akcija.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 298 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 254 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO