HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 06:26.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 208 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 18 lip 2019, 15:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
...Mi, priori onih ljudi, koji smo se do sada na poseban način nazivali povlasticom kršćanskog imena na području Bosne, izabrani kao predstavnici svih, u ime sviju koji pripadaju bratstvu naše zajednice, u prisutnosti gospodina Ivana Casamarisa, kapelana vrhovnog svećenika i od Rimske crkve u Bosnu zbog toga poslanog, u prisutnosti gospodina bana Kulina, gospodara Bosne, obećajemo pred Bogom i njegovim svetima da ćemo OSTATI vjerni naredbama i zapovijedima svete Rimske crkve u životu i vladanju našem kao i da ćemo slušati i živjeti prema njenim naredbama. Jamčimo u ime sviju koji pripadaju našoj zajednici i iz naših su mjesta, sa svim imanjima i stvarima, da nećemo nikada ubuduće slijediti opačinu krivovjerstva.
U prvom redu ODRICEMO se raskola, ZBOG KOJEGA smo ozloglašeni, i priznajemo Rimsku crkvu, našu majku, glavom svega crkvenog jedinstva;...

Ja ovdje ne vidim da se netko odrice hereze, vec jasno pise da se odricu raskola ZA KOJI SU OPTUZENI (ne da su ga i napravili), jer da su ga priznali napisano bi bilo odricemo se raskola koji smo napravili a ne "zbog kojega smo ozloglaseni"

Nije uopce bitno gdje je potpisano. Samo sigurno velikasi nece otici na pustopoljinu potpisivati neki dokument koji s epotpisuje na dvorovima. Logika. (Ali to vama nije jaca strana)

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 18 lip 2019, 15:29 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
krstjanin je napisao/la:
...Mi, priori onih ljudi, koji smo se do sada na poseban način nazivali povlasticom kršćanskog imena na području Bosne, izabrani kao predstavnici svih, u ime sviju koji pripadaju bratstvu naše zajednice, u prisutnosti gospodina Ivana Casamarisa, kapelana vrhovnog svećenika i od Rimske crkve u Bosnu zbog toga poslanog, u prisutnosti gospodina bana Kulina, gospodara Bosne, obećajemo pred Bogom i njegovim svetima da ćemo OSTATI vjerni naredbama i zapovijedima svete Rimske crkve u životu i vladanju našem kao i da ćemo slušati i živjeti prema njenim naredbama. Jamčimo u ime sviju koji pripadaju našoj zajednici i iz naših su mjesta, sa svim imanjima i stvarima, da nećemo nikada ubuduće slijediti opačinu krivovjerstva.
U prvom redu ODRICEMO se raskola, ZBOG KOJEGA smo ozloglašeni, i priznajemo Rimsku crkvu, našu majku, glavom svega crkvenog jedinstva;...

Ja ovdje ne vidim da se netko odrice hereze, vec jasno pise da se odricu raskola ZA KOJI SU OPTUZENI (ne da su ga i napravili), jer da su ga priznali napisano bi bilo odricemo se raskola koji smo napravili a ne "zbog kojega smo ozloglaseni"

Nije uopce bitno gdje je potpisano. Samo sigurno velikasi nece otici na pustopoljinu potpisivati neki dokument koji s epotpisuje na dvorovima. Logika. (Ali to vama nije jaca strana)


Mi, priori onih ljudi, koji smo se do sada na POSEBAN NACIN nazivali povlasticom kršćanskog imena na području Bosne...

U prvom redu ODRICEMO se raskola, ZBOG KOJEGA smo "ozloglašeni"...

KO ZELI DA BUDE SLIJEP TOME SE NE MOZE POMOCI DA OTVORI OCI...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 18 lip 2019, 15:31 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
Da se podsjetimo duge historije Bosne i njenih bogumila.
Kada je prvi put papa pokrenuo krstaski rat protiv Bosne, Bog je poslao Mongole da udari Ugarima na ledja.
Kada su sredinom 15 stoljeca bosanski kraljevi prihvatili katolicanstvo zbog krune i posjeda, Bog je poslao Osmanlije.
U dvadesetom stoljecu nakon najezde Austrougara i pravoslavlja Bog je poslao komuniste.
Devedesetih godina proslog vijeka Bog je poslao USA i NATO...
Ostavite Bosnu na miru, ako Boga znate!
Nemojte da opet moramo licno iskusiti ko su Bogu mili ljudi...
Nece na dobro izaci...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 18 lip 2019, 15:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
Sarajlija Bosanac je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:
...Mi, priori onih ljudi, koji smo se do sada na poseban način nazivali povlasticom kršćanskog imena na području Bosne, izabrani kao predstavnici svih, u ime sviju koji pripadaju bratstvu naše zajednice, u prisutnosti gospodina Ivana Casamarisa, kapelana vrhovnog svećenika i od Rimske crkve u Bosnu zbog toga poslanog, u prisutnosti gospodina bana Kulina, gospodara Bosne, obećajemo pred Bogom i njegovim svetima da ćemo OSTATI vjerni naredbama i zapovijedima svete Rimske crkve u životu i vladanju našem kao i da ćemo slušati i živjeti prema njenim naredbama. Jamčimo u ime sviju koji pripadaju našoj zajednici i iz naših su mjesta, sa svim imanjima i stvarima, da nećemo nikada ubuduće slijediti opačinu krivovjerstva.
U prvom redu ODRICEMO se raskola, ZBOG KOJEGA smo ozloglašeni, i priznajemo Rimsku crkvu, našu majku, glavom svega crkvenog jedinstva;...

Ja ovdje ne vidim da se netko odrice hereze, vec jasno pise da se odricu raskola ZA KOJI SU OPTUZENI (ne da su ga i napravili), jer da su ga priznali napisano bi bilo odricemo se raskola koji smo napravili a ne "zbog kojega smo ozloglaseni"

Nije uopce bitno gdje je potpisano. Samo sigurno velikasi nece otici na pustopoljinu potpisivati neki dokument koji s epotpisuje na dvorovima. Logika. (Ali to vama nije jaca strana)


Mi, priori onih ljudi, koji smo se do sada na POSEBAN NACIN nazivali povlasticom kršćanskog imena na području Bosne...

U prvom redu ODRICEMO se raskola, ZBOG KOJEGA smo "ozloglašeni"...

KO ZELI DA BUDE SLIJEP TOME SE NE MOZE POMOCI DA OTVORI OCI...



Zanimljivo da stavljas navodnike na "ozloglaseni". Jel i to nisu oni to mislili :smijeh

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 18 lip 2019, 15:36 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
krstjanin je napisao/la:
Sarajlija Bosanac je napisao/la:

Mi, priori onih ljudi, koji smo se do sada na POSEBAN NACIN nazivali povlasticom kršćanskog imena na području Bosne...

U prvom redu ODRICEMO se raskola, ZBOG KOJEGA smo "ozloglašeni"...

KO ZELI DA BUDE SLIJEP TOME SE NE MOZE POMOCI DA OTVORI OCI...



Zanimljivo da stavljas navodnike na "ozloglaseni". Jel i to nisu oni to mislili :smijeh


Upravo vam rijec "OZLOGLASENI" ukazuje na to ko je sastavio dokument a ko je bio prisiljen da ga potpise.

Culi ste za montirane staljinisticke procese u kojem optuzeni potpisuje sve sto se stavi pred njega...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 18 lip 2019, 16:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
A zašto nisu ti Bošnjani htjeli po Rim? Zašto nisu htjeli suživot kao svi ostali, nego svoj tor? Sigurno zato jer nisu bili dobri vjernici.

Nego ne reče mi kako bi Tito osudio Muhameda da mu se pojavio sa svojom pričom u Jugoslaviji? Bi li Tito streljao Muhameda ili bi ga samo poslao da usitnjava kamen? :)

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 18 lip 2019, 16:19 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
Naša Kvačica je napisao/la:
A zašto nisu ti Bošnjani htjeli po Rim? Zašto nisu htjeli suživot kao svi ostali, nego svoj tor? Sigurno zato jer nisu bili dobri vjernici.

Nego ne reče mi kako bi Tito osudio Muhameda da mu se pojavio sa svojom pričom u Jugoslaviji? Bi li Tito streljao Muhameda ili bi ga samo poslao da usitnjava kamen? :)


Pa bogumili i jesu bogumili zato sto se nisu htjeli povinovati laznim idolima ni u Rimu ni u Konstantinopolju ni u Istanbulu pa makar bili 500 godina pod jarmom...

A Tito mu dodje kao neka Muhamedova reinkarnacija sa laganim podesavanjem - lisen raznih Titograda, Titovog Drvara i Velenja, kipova po parkovima te licnih slika po uredima i skolama.

I malo parole da se promijene - ne za Tita i partiju nego u ime Boga... Sve ostalo je bilo uglavnom dobro...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 18 lip 2019, 16:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Bi li Tito streljao Muhameda?

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 18 lip 2019, 18:37 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
Naša Kvačica je napisao/la:
Bi li Tito streljao Muhameda?


Nikada.

I jedan i drugi imaju tu snaznu "bogumilsku" crtu koja im ne dozvoljava da se povinuju drugim ljudima - ni rimskom caru ni papi ni Staljinu. Dakle, bili bi suradnici i mozda zajedno stvarali pokret nesvrstanih.

Tito bi mozda upucao sultana jer je ovaj zelio da upravlja drugima.

Dakle, bosanski muslimani ne mogu biti nasljednici bogumila jer su odano sluzili sultana. Bogumili su uvijek bili nezavisni tako da bi Titini komunisti i partizani bili direktni nasljednici te tradicije.

U Kuranu nema vjerskog autoriteta pa bi ta Kjniga trebala biti bliska bogumilima i komunistima.

Medjutim, prakticna implementacija je potpuno iskrivljena jer se trazi bezrezervna odanost kalifu ili sultanu.

Ako ne moze biti duhovnog vodje svih vjernika ne moze biti ni svjetovnog jer su ljudi suvise razliciti i udaljeni jedni od drugih da bi njima mogao efikasno vladati jedan jedini covjek.

Dakle, teoretski je "islam" kontradiktoran sam sebi. U vjeri nema duhovnog vodje ali je kalif i svjetovni i duhovni vodja svijeta. To se medjusobno iskljucuje.

Ako sultan nije duhovni vodja vjernika, onda ne moze biti niti zaduzen za "sirenje" vjere te nema pravo ni vojno osvajati druge krajeve.

Zapanjujuce je da niko u "islamskom" svijetu nije mogao prepoznati ovu logicku kontradiktiornost tokom zadnjih 14 stoljeca...

Neka se prvo izvine i jedni i drugi bogumilima pa cemo ih nauciti pravoj vjeri...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 07:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
Sarajlija Bosanac je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:


Zanimljivo da stavljas navodnike na "ozloglaseni". Jel i to nisu oni to mislili :smijeh


Upravo vam rijec "OZLOGLASENI" ukazuje na to ko je sastavio dokument a ko je bio prisiljen da ga potpise.

Culi ste za montirane staljinisticke procese u kojem optuzeni potpisuje sve sto se stavi pred njega...




Divno je imati dokumente i Bogu hvaala na svim dokumentima jer oni upravo govore tko su i sto bili

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 10:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Britanka (Marian Wenzel) koja je prije rata godinama istraživala Bogumile došla je do zaključka da nema nikakvih dokaza da su postojali u imalo značajnijem broju. Usput kao da je vidjela u budućnost i predvidjela ponašanje muslimana iz Bosne (Ipak je s njima ispijala kaHve u Sarajevu pa ih dobro upiznala ?) Predvidjela je da će se upravo taj nedostatak bilo kakvih građevina i zapisanih dokaza koristiti za propagandu.

Citat:
Marian Wenzel o "Crkvi Bosanskoj" - u njoj nije bilo bogumila

December 2, 2012 at 7:51 AM
“Jedne večeri 1960-tih, dok sam još bila studentica, pila sam lozu sjedeći na podu ateljea umjetnika Mile Ćorovića i Mladena Kolobarića gdje sam često odlazila da slikam. Ovaj atelje je tada pripadao Radničkom univerzitetu, a danas je restoran. Tu se zatekao

i John Fine, radeći na sakupljanju podataka za njegovo važno djelo Crkva bosanska, nova interpretacija (New York i London, 1975).
Oboje smo u to vrijeme proučavali bogumilsku kulturu, nadgrobne spomenike i Crkvu bosansku.

‘Reci mi’, pitao je John Fine, ‘da li si našla bilo šta bogumilsko

u vezi sa stećcima?’

‘Ne’, rekla sam iskreno. ‘Ni traga. A što je s Crkvom bosanskom?
Jesi li tu našao ikakvu vezu s bogumilima?’

‘Ne’, rekao je John.

‘Ništa dokazivo o Crkvi bosanskoj nema zajedničko s bogumilima. A ja lovim već dugo vremena.’ Tada i tu smo zajedno zaključili da ništa u bosanskoj kulturi nije vezano za bogumile, uprkos svemu što nam je rečeno. Sljedećeg dana sam posjetila svog mentora u Zemaljskom muzeju, dr. Alojza Benca, koji me je inspirirao i ohrabrio za rad na knjizi o stećcima Ukrasni motivi na stećcima, i omogućio mi pomoć od članova njegovog osoblja, Vlajka Palavestre, Nade Miletić i sada pokojnog Đure Baslera, koji je uvijek bio odani sljedbenik teorije o bogumilima. Benac je i sam, skupa sa Bihalji Merinom iz Beograda, napisao knjigu o stećcima, čiji engleski naslov glasi: The Bogomils (London 1962).

‘Dr. Benac’, rekoh, ‘moram vam nešto reći. Prošle večeri sam razgovarala sa Johnom Fineom, koji istražuje Crkvu bosansku. Zajedno smo zaključili da ni na stećcima ni u Crkvi bosanskoj nema ničeg bogumilskog. Mislim da bogumili nisu napravili stećke. Mislim da nikad nisu ni bili ovdje.’

‘Znam’, reče on. ‘Uvijek sam to znao. Ali to nije nešto što ja mogu reći. Vi to možete i ja ću vam pomoći.’ “

Ivan Mužić,Vjera Crkve bosanske-Krstjani i pogani u srednjovjekovnoj Bosni, Split,2008,26/27.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 10:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
U biti Srbima i Hrvatima povijest nije nimalo bitna sa aspekta ovog političkog problema današnjice. Sve što trebaju znati, i to je baš sve.
Muslimani su oduvijek pa i danas svojoj djeci davali tvrda arapsko-turska imena. Nijedno muslimansko dijete ne nosi ime ljudi koji su živjeli u Bosni prije Turaka.

Case closed, za sva vremena.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 12:16 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
krstjanin je napisao/la:
Sarajlija Bosanac je napisao/la:

Upravo vam rijec "OZLOGLASENI" ukazuje na to ko je sastavio dokument a ko je bio prisiljen da ga potpise.

Culi ste za montirane staljinisticke procese u kojem optuzeni potpisuje sve sto se stavi pred njega...




Divno je imati dokumente i Bogu hvaala na svim dokumentima jer oni upravo govore tko su i sto bili


Dokumenti jasno i svjedoce kako je Inkvizicija funkcionirala. Ili potpisete da su oni bolji vjernici od vas ili vas zivog spale na lomaci...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 12:25 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
BBC je napisao/la:
Britanka (Marian Wenzel) koja je prije rata godinama istraživala Bogumile došla je do zaključka da nema nikakvih dokaza da su postojali u imalo značajnijem broju. Usput kao da je vidjela u budućnost i predvidjela ponašanje muslimana iz Bosne (Ipak je s njima ispijala kaHve u Sarajevu pa ih dobro upiznala ?) Predvidjela je da će se upravo taj nedostatak bilo kakvih građevina i zapisanih dokaza koristiti za propagandu.

Citat:
Marian Wenzel o "Crkvi Bosanskoj" - u njoj nije bilo bogumila

December 2, 2012 at 7:51 AM
“Jedne večeri 1960-tih, dok sam još bila studentica, pila sam lozu sjedeći na podu ateljea umjetnika Mile Ćorovića i Mladena Kolobarića gdje sam često odlazila da slikam. Ovaj atelje je tada pripadao Radničkom univerzitetu, a danas je restoran. Tu se zatekao

i John Fine, radeći na sakupljanju podataka za njegovo važno djelo Crkva bosanska, nova interpretacija (New York i London, 1975).
Oboje smo u to vrijeme proučavali bogumilsku kulturu, nadgrobne spomenike i Crkvu bosansku.

‘Reci mi’, pitao je John Fine, ‘da li si našla bilo šta bogumilsko

u vezi sa stećcima?’

‘Ne’, rekla sam iskreno. ‘Ni traga. A što je s Crkvom bosanskom?
Jesi li tu našao ikakvu vezu s bogumilima?’

‘Ne’, rekao je John.

‘Ništa dokazivo o Crkvi bosanskoj nema zajedničko s bogumilima. A ja lovim već dugo vremena.’ Tada i tu smo zajedno zaključili da ništa u bosanskoj kulturi nije vezano za bogumile, uprkos svemu što nam je rečeno. Sljedećeg dana sam posjetila svog mentora u Zemaljskom muzeju, dr. Alojza Benca, koji me je inspirirao i ohrabrio za rad na knjizi o stećcima Ukrasni motivi na stećcima, i omogućio mi pomoć od članova njegovog osoblja, Vlajka Palavestre, Nade Miletić i sada pokojnog Đure Baslera, koji je uvijek bio odani sljedbenik teorije o bogumilima. Benac je i sam, skupa sa Bihalji Merinom iz Beograda, napisao knjigu o stećcima, čiji engleski naslov glasi: The Bogomils (London 1962).

‘Dr. Benac’, rekoh, ‘moram vam nešto reći. Prošle večeri sam razgovarala sa Johnom Fineom, koji istražuje Crkvu bosansku. Zajedno smo zaključili da ni na stećcima ni u Crkvi bosanskoj nema ničeg bogumilskog. Mislim da bogumili nisu napravili stećke. Mislim da nikad nisu ni bili ovdje.’

‘Znam’, reče on. ‘Uvijek sam to znao. Ali to nije nešto što ja mogu reći. Vi to možete i ja ću vam pomoći.’ “

Ivan Mužić,Vjera Crkve bosanske-Krstjani i pogani u srednjovjekovnoj Bosni, Split,2008,26/27.


Treba samo malo intelekta pa zakljuciti da su Crkva Bosanska i bogumili skoro neraskidivi sinonimi, recimo poput partizana i komunista u Drugom Svjetskom Ratu.

Da ste trazili i jednu jedinu komunisticku vojnu jedinicu na ovim prostorima ne bi je nasli sto ne znaci da komunizam nije postojao. Da ste trazili dokumente o odrzanom kongresu KPJ u period od 1941-1945 ne bi ga nasli. Da ste trazili historijske dokumente o Jugoslovenima i bilo kakve materijalne spomenike ne bi ih nasli u tom periodu.

Da danas trazite dokumente o zivom komunizmu i Jugoslovenima na ovim prostorima ne bih ih bilo.

Da li sada treba zakljuciti da partizani, komunisti i Jugoskloveni nikada nisu ni postojali?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 12:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Muslimanski intelekt...godine 3056.

slika

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 13:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2010, 16:04
Postovi: 1885
Lokacija: Stara Hercegovina
BBC je napisao/la:
U biti Srbima i Hrvatima povijest nije nimalo bitna sa aspekta ovog političkog problema današnjice. Sve što trebaju znati, i to je baš sve.
Muslimani su oduvijek pa i danas svojoj djeci davali tvrda arapsko-turska imena. Nijedno muslimansko dijete ne nosi ime ljudi koji su živjeli u Bosni prije Turaka.

Case closed, za sva vremena.

U pravu si Bošnjaci bi kao pravo cvijeće trebali kao i ostali Hrvati davati prava hrvatska imena. Pa da vidimo top 20 u Hrvatskoj:

Luka, David, Ivan, Jakov, Marko, Petar, Filip, Matej, Mateo, Leon, Mihael, Josip, Karlo, Ivano, Fran, Noa, Roko, Borna, Jan, Gabriel.

Čitam pa nešto kontam, što to Hrvati svojoj djeci daju italijansko-latinska imena? Nigdje imena koja su sa sobom donijeli na Jadran. :smajl025

_________________
Čovjek je neprijatelj onoga što ne poznaje. (Ali ibn Ebu Talib)

Borba za slobodu čovjeka i nije drugo nego borba za oslobođenje od predrasuda. (Miroslav Krleža)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 13:04 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
BBC je napisao/la:
Muslimanski intelekt...godine 3056.

slika



Ne muslimanski nego vas licni.

Po vama bogumili na ovim prostorima nikada nisu ni postojali ali se o njima prica vec 8 stoljeca.

Pa sto niko ne naglaba o bosanskim protestantima kad ni oni nisu postojali u Bosni?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 13:51 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
Kada je nesto zabranjeno i ako zbog toga Papa posalje Ugarskog kralja protiv vas u krizarski rat, normalno da ne mozete izabrati ime koje si zelite nego koristite nesto slicno da se maskirate.

Taj trik su koristili i komunisti u Kraljevini Jugoslaviji. KPJ je bila zabranjena pa su se formirala radnicka drustva i sportski klubovi da bi postojala neka zvanicna forma okupljanja.

Da li bi bilo sokantno da su bogumili koristili Crkvu Bosansku kao zvanicni naziv da bi zavarali Vatikan?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 15:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
..Od Crkve određene postove obdržavat ćemo i čuvati ono što su naši stari mudro odredili. Žene, koje budu pripadale našoj družbi, bit će odijeljene od muškaraca kako u spavaonicama tako i u blagovaonicama, a niko od braće neće sam sa samom razgovarati, otkuda bi mogla proizaći zla sumnja. Niti ćemo unaprijed primati nekoga ili neku udatu, osim ako se uzajamnim sporazumom, obećavši uzdržljivost, oboje zajednički obrate...

Jednostavno predivno :tt1

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 15:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
krstjanin je napisao/la:
..Od Crkve određene postove obdržavat ćemo i čuvati ono što su naši stari mudro odredili. Žene, koje budu pripadale našoj družbi, bit će odijeljene od muškaraca kako u spavaonicama tako i u blagovaonicama, a niko od braće neće sam sa samom razgovarati, otkuda bi mogla proizaći zla sumnja. Niti ćemo unaprijed primati nekoga ili neku udatu, osim ako se uzajamnim sporazumom, obećavši uzdržljivost, oboje zajednički obrate...

Jednostavno predivno :tt1




Sta jo zanimljivo vidimo ovdje? Vidimo jos ostatak drevne tradicije koja je postojala kod dalmatinskih glagoljasa i prije u opcoj Crkvi. Rijec je o takozvanim "dvogubim" samostanima. Gdje su skupa zivjeli muskarci i zene. U ostatku Crkve oni su ukinuti prije.

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 15:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2010, 16:04
Postovi: 1885
Lokacija: Stara Hercegovina
krstjanin je napisao/la:
..Od Crkve određene postove obdržavat ćemo i čuvati ono što su naši stari mudro odredili. Žene, koje budu pripadale našoj družbi, bit će odijeljene od muškaraca kako u spavaonicama tako i u blagovaonicama, a niko od braće neće sam sa samom razgovarati, otkuda bi mogla proizaći zla sumnja. Niti ćemo unaprijed primati nekoga ili neku udatu, osim ako se uzajamnim sporazumom, obećavši uzdržljivost, oboje zajednički obrate...

Jednostavno predivno :tt1

S obzirom da je tema zatrolana do krajnosti, da se i ja pridružim jednom starobosanskom izrekom:

Rakiju ćemo pit', žene nećemo krit', al' muslimani ćemo bit.

Katolički vrhbosanci bi tebali znati u kojem kraju im braća nekada rekoše ove riječi. :smajl016

_________________
Čovjek je neprijatelj onoga što ne poznaje. (Ali ibn Ebu Talib)

Borba za slobodu čovjeka i nije drugo nego borba za oslobođenje od predrasuda. (Miroslav Krleža)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 15:18 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
krstjanin je napisao/la:
..Od Crkve određene postove obdržavat ćemo i čuvati ono što su naši stari mudro odredili. Žene, koje budu pripadale našoj družbi, bit će odijeljene od muškaraca kako u spavaonicama tako i u blagovaonicama, a niko od braće neće sam sa samom razgovarati, otkuda bi mogla proizaći zla sumnja. Niti ćemo unaprijed primati nekoga ili neku udatu, osim ako se uzajamnim sporazumom, obećavši uzdržljivost, oboje zajednički obrate...

Jednostavno predivno :tt1


Odredjena vrsta posta.... Dobrovoljno se odricu instinkta samoodrzanja da bi sluzili drustvu...

Zrvuju se za kolektiv, slicno vojnicima koji zrtvuju svoj zivot da zastite druge...

Dva najjaca posta...

Sta je prema ovome odreci se vode i hrane nekoliko dana jednom u zivotu...

Bog je doista milostiv...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 15:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
Da dalje rasclanimo:

"Kad umre učitelj, od sada za vazda, priori s vijećem braće, bojeći se Boga, izabrat će starješinu kojega treba potvrditi rimski prvosvećenik. I ako Rimska crkva bude htjela nešto dodati ili ublažiti, vjerno ćemo prihvatiti i obdržavati. Da ovo ima snagu za vazda, dokazujemo našim potpisom."

I doista od tada svakog starjesinu "nona" ili "djeda" su potvrdjivali dubrovacki biskupi

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 15:22 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
Sandalj je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:
..Od Crkve određene postove obdržavat ćemo i čuvati ono što su naši stari mudro odredili. Žene, koje budu pripadale našoj družbi, bit će odijeljene od muškaraca kako u spavaonicama tako i u blagovaonicama, a niko od braće neće sam sa samom razgovarati, otkuda bi mogla proizaći zla sumnja. Niti ćemo unaprijed primati nekoga ili neku udatu, osim ako se uzajamnim sporazumom, obećavši uzdržljivost, oboje zajednički obrate...

Jednostavno predivno :tt1

S obzirom da je tema zatrolana do krajnosti, da se i ja pridružim jednom starobosanskom izrekom:

Rakiju ćemo pit', žene nećemo krit', al' muslimani ćemo bit.

Katolički vrhbosanci bi tebali znati u kojem kraju im braća nekada rekoše ove riječi. :smajl016


Da je prevedem na maternji jezik:

Rakiju cemo pit (al se necemo napit nit druge uvrijedit), zene necemo krit (nit se to trazi) i vjernici cemo bit...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sretan početak mjeseca posta
PostPostano: 19 lip 2019, 15:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
...U svakom našem mjestu imat ćemo svećenike, koji moraju barem u nedjelje i na blagdane, prema crkvenim odredbama, čitati mise, slušati ispovijedi i davati pokore...

Pored bogomolja imat ćemo groblja, u kojima će se pokapati braća i došljaci ako ondje slučajno umru. Najmanje sedam puta na godinu primat ćemo iz ruku svećenika Tijelo Gospodnje, a to znači: na Božić, Uskrs, Duhove, Blagdan apostola Petra i Pavla, Uznesenje Djevice Marije, na njeno rođenje i na spomen Svih Svetih, koji se slavi prvog novembra...

I da su sve ovo obdrzavali cak i par stoljeca kasnije potvrdjuje nam jos jedan dokument. Rijec je o oporuci gosta Radina..


AH TI DIVNI DOKUMENTI :tt1

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 208 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 34 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO