HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 10:30.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 779 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 32  Sljedeća

Jesu li Crnogorci Srbi?
da 34%  34%  [ 50 ]
ne 66%  66%  [ 96 ]
Ukupno glasova : 146
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 17 stu 2018, 12:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Junuz Djipalo je napisao/la:
Javite se, pogotovo ako vam je alternativa bit Srbin. :zubati

Ta alternativa više nije u ponudi, jel ti stvarno misliš da bi se mi ponovo ujedinjavali sa vama!?

Alternativa je ono što imate, nezavisnu državu u kojoj ćete sami morati da zasučete rukave da bi je napravili boljom.

Tvoja alternativa je da dovite Sultanu u Beču da vam udeli sadaku (mada to nije alternativa, jer je taj voz prošao pre sto godina, ali ajde da udovoljimo tvojim fantazijama i eureka vizijama koje proizilaze iz njih).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 17 stu 2018, 12:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Pa EU je vrlo slična AU. Do jučer je bilo nezamislivo da mobitel i internet se posebno ne naplaćuje, granica između nas nema, ista valuta i tržište rada, isti jezik (engleski), kamatne stope na kredite skoro iste (konačno), zajednička vojska...

Sve više postajemo kao država u EU ono što je kanton u BiH. Sad će tako i dragi nam Crnogorci.

Nego, razmišljate li da postanete Crnogorci? :D

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 17 stu 2018, 12:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ne, EU nije slična AU, a neću da ti objašnjavam svu masu razloga zašto nije, jer si tolika neznalica, da bi to bilo besmileno gubljenje vremena. A uz to si uporan i istrajan u svojim glupostima kao Vladimir Rus, prema tome, viszlát paraszt.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 17 stu 2018, 13:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Mora bit ovo frustrirajuće. Umisliš da si velik, neovisan, slobodan a svi oko tebe te vide kao dosadnog ubogog, kužnog prosjaka.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 17 stu 2018, 13:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Mora biti frustrirajuće. Misliš da si neadekvatan u bilo čemu, pa rešenje svog kompleksa pronalaziš u tome da postaneš nešto što nisi. I koji deo "viszlát paraszt" nisi razumeo? Imaš google translate ako ne razumeš mađarski, kad već Mađari nisu imali dovoljno samilosti prema urođenicima da ih asimiluju.

Dalje raspravljaj sam sa sobom, imam pametnija posla nego da razgovaram sa hrvatskom verzijom Vladimira RUS-a.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 17 stu 2018, 13:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Najbolje da se vratimo na temu.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 17 stu 2018, 15:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
s one strane dinare je napisao/la:
Amiđa je napisao/la:
Crnogorci su bez ikakve sumnje Srbi, i to najcisci. Srbi su samim time i oni danasnji Hrvati Hercegovine (posebno Neum, Stolac, Ravno i Capljina) i Dalmacije i Like. Pokatoliceni Srbi. Vecina ih je sljegla upravo iz Crne Gore.


Kad ovakav opis hrvata dolazi od strane muslimana to hrvatima moze biti samo kompliment. Juzni srbi. To je titula. Vec objasnili robbie i dudu. Smisli nesto bolje, Muslimani.


upravo tako, kad te musliman nazove Srbinom, a podsjećam da su im Srbi 3 i pol godine razvlačili pamet u glavnom gradu i potaracili ih diljem BIH kako se ne pamti na našim prostorima, onda je to kao da nosiš 100 odličja iz vremena sovjetskog saveza, to znači da si elitan i da ti ne mogu ništa.

slika

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 17 stu 2018, 15:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4233
Da to sam i ja tako shvacao kad mi kazu da sam hercegcetnik ;)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 17 stu 2018, 20:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Vujadin je napisao/la:
Najbolje da se vratimo na temu.



De sad te sirovine usporedi s ovim:



Doduše, vi imate strašnu moć autosugestije, pa vam se sve vaše čini puno bolje nego doista jest. :D

https://leutar.net/2018/11/17/vucic-u-s ... -i-srecni/

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 18 stu 2018, 00:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7952
Etnografski muzej, crnogorska kapa iz 16 vijeka:

slika

Desno je kapa koju je nosio crnogorski kralj Nikola I, lijevo je kapa zene mu Milene

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 29 stu 2018, 12:48 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Zagovornici posebnosti crnogorskog naroda obično tvrde da je Srbin u Crnoj Gori isključivo vjerska odrednica, značenja pravoslavni kršćanin. Najraniji spomen crnogorske nacije je u jednom sudsko-notarskom spisu iz Kotora od 8. listopada 1522. gdje se spominje izvjesni Mustafa, islamizirani Petar Ćuda, sin Radovanov, iz Paštrovića, kao ''čovjek crnogorske nacije''.

Marko Miljanov je pojam Srbin smatrao za vjerski pojam. Evo što veli u tekstu ''Prva pohara Kuča''.

''Kad ovo čuje skadarski vezir, upotriebi ovakav način: dadne mito u Kuče, da se među sobom izdadu, i to mu ispadne za rukom. Neki od ostalije Kuča primiše mito od Turaka i izdadoše. Evo njihovije imena: Ljulja Palumbov, Turčin iz sela ledina, Pale Lekin, Latinin iz sela Berove, Punan Dedin, Srbin iz sela Berove, Bećo Savićev, Srbin iz Lijeve Rijeke''.

Nе postoji narodnost Latinin, nema etničkih Turaka u Kučima, a nema ni Srba. Latinin znači katolik, Turčin musliman, a Srbin pravoslavni kršćanin. Sasvim razvidno.

Evo i riječi Novice Cerovića, kada ga je Smail-aga Čengić upitao što bi činio da ima vlast kao on što ima.

''Srbin, Turčin, Latinin, samo pošten čovjek ako je, čuvao bi ga za poštena i dobra; ko bi bio trunjav i ništavan, bi’ ga gonio da je moj sin''.

I ovaj je smatra da je Srbin vjerski pojam. Petar I. piše Jeremiji Gagiću, ruskom konzulu u Dubrovniku...

''Ja ne znam bi li se ikakav drugi Serbin soglasio živjeti u Cernoj Gori, kako što je naš ljubazni Milutinović soglasan''.

Znači, 1827. godine u Crnoj Gori živi samo jedan etnički Srbin, misionar Sima Milutinović Sarajlija.

"Ja vas molim, gospodo, da stavimo na stranu istoriju Crne Gore. Što se pak tiče njezine političke istorije, ja je dijelim na dva dijela: na do juče i od juče. Mi više nijesmo Crnogorci nego Srbi."
*bjelaš Savo Fatić 1918., predsjedavajući Podgoričke skupštine

Dvodijelni dokumentarac RTCG od prekjučer, povodom stogodišnjice pripajanja Crne Gore Srbiji.




Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 02 ožu 2019, 15:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 vel 2019, 13:35
Postovi: 104
Nesvakidašnja scena zabilježena je ovih dana na aerodromu u Podgorici, kada je jedan Albanac po slijetanju u glavni grad Crne Gore pokazao dvoglavog orla, simbola velike Albanije, a na to je burno reagovao radnik obezbjeđenja!
https://youtu.be/xlPRN171OSE?t=6

_________________
"Pismen narod čita, a nepismen sluša, pismen razmišlja svojom glavom, a nepismen tuđom".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 31 svi 2019, 13:52 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Ulcinj, prije nego što je osvojen, nije pripadao Crnoj Gori. U gradu ima puno džamija, a nije bilo niti jedne crkve dok nije podignuta ova koju sam fotografirao, u čast crnogorske pobjede.

https://commons.wikimedia.org/w/index.p ... lshowall=1

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 31 svi 2019, 14:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Bavarci mogu prestati biti Nemci, Dobrudžani Rumuni, Kiprani Grci... ako žele. Sjašite više s tim brisanjem prašine iz vekova iz nas, ne obavezuje to nikog ninašta. Promena je jedina konstanta.

Imaju državu, ono su što kažu da jesu. Razuman narod bi to poštovao, Srbi naravno to nisu. Dakle, ćeraće se još...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 31 svi 2019, 14:17 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
Pođi na Cetinje pa ih pitaj jesu li Srbi. Ako smiješ.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 31 svi 2019, 14:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Istin je napisao/la:
Pođi na Cetinje pa ih pitaj jesu li Srbi. Ako smiješ.


Toliko me baš ne zanima, a da vole da navale i šakaju koga stignu to znam. Ima toga i ovde. :zubati

Opet, kažem... onima sa mozgom, promena je jedina konstanta u istoriji. A život moj i tvoj neznani druže, trajanje vinske mušice...

U budućnosti će možda ljudi sebe nazivati Nokijanima, Snikerovcima i Tviterašima... Svi smo već umočeni u konzumersku kulturu toliko da je nacionalna postala samo predmet podjebavanja i kurčenja.

Možda i nije šteta...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 01 lip 2019, 18:51 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Boraveći u Ulcinju i Baru 28.-30. svibnja kompletirao sam crnogorsku obalu. U prijašnjim navratima sam bio u Herceg-Novom, Perastu, na otočiću Gospa od Škrpjela, u Tivtu, Kotoru, Budvi, na Cetinju i na Lovćenu. Već sada smatram da sam sve zanimljivo u toj zemlji vidio, ne moram više nikada u nju kročiti.

Evo fotografija.

https://commons.wikimedia.org/w/index.p ... lshowall=1

Kao posebno zanimljive izdvajam.

Natpis kojim su muslimani ovjekovječili osvojenje Ulcinja
slika

Natpis kojim su muslimani ovjekovječili osvojenje Bara
slika

Rekonstrukcija izgleda srednjovjekovne katedrale tada katoličkog Bara
slika

Rekonstrukcija izgleda franjevačkog samostana u Baru
slika

Nadvratnik crkve-džamije u Ulcinju
slika

Crkva-džamija
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 08 lip 2019, 14:07 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Treba imati predodžbu koliko je zapravo Crna Gora blizu Dubrovniku, stoga lakše shvaćam toliko istih prezimena. Donedavno nisam poimao koliko je to sve smiješno blizu. Do Bara ima kao do Smokvice na Korčuli, a do Ulcinja kao do Jelse na Hvaru. Skadar u Albaniji je bliže nego Split! Bilo koja točka u Crnoj Gori bliže je nego Split. I Bosna i Hercegovina i Crna Gora i Albanija su jako blizu, možeš se zaletjeti motorom iz dosade. Srbija je već jako daleko, zračne crte manje ima do Apulije nego do Šumadije. Evo udaljenosti zračnom crtom.

* Dubrovnik-Split 165.02 km
* Dubrovnik-Sarajevo 140.92 km
* Dubrovnik-Skadar 133.42 km

* Dubrovnik-Ulcinj 122.03 km
* Dubrovnik-Jelsa na Hvaru 127.45 km

* Dubrovnik-Bar 102.63 km
* Dubrovnik-Smokvica na Korčuli 102.7 km

* Dubrovnik-Budva 73.36 km
* Dubrovnik-Cetinje 73.95 km
* Dubrovnik-Trpanj na Pelješcu 77.98 km

* Dubrovnik-Podgorica 98.47 km
* Dubrovnik-grad Korčula 101.71 km

* Dubrovnik-Kotor 60.9 km
* Dubrovnik-Janjina na Pelješcu 62.31 km

* Dubrovnik-Herceg-Novi 42.43 km
* Dubrovnik-Ston 38.66 km
* Dubrovnik-crnogorska granica 29.82 km
* Dubrovnik-Doli 31.44 km

* Dubrovnik-Bari 197.75 km
* Dubrovnik-Kragujevac 273.58 km


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 08 lip 2019, 17:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Da li je to toliko bitno gdje je ko bio i kako se osjeća

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 20 lip 2019, 10:46 
Offline

Pridružen/a: 09 stu 2009, 06:39
Postovi: 746
Samoprozvani poglavar CPC: https://www.youtube.com/watch?v=Q9K-_lhBSUw.

"Allah je jedan, njemu se svi molimo, Muhamed je prorok". Čovjek praktički izgovorio šehadet, prešao na islam uživo pred kamerama. :zubati

Daleko će Đukanović dogurati sa ovakvim likovima...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 20 lip 2019, 13:50 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
Predsednik Crne Gore Milo Đukanović je saopštio da će se "obnovom autokefalnosti ispraviti istorijska nepravda"

Dopadalo se o nekome ili ne, na tom pitanju će se vrlo predano raditi, poručio je Đukanović, dodavši da Srpska pravoslavna crkva "čuva infratsrukturu ideje Velike Srbije".
- Danas Srpska pravoslavna crkva pokušava da na bilo koji način, dakle, kroz razne forme, opstruira ono što su evropska htenja i evropske ambicije savremenog crnogorskog društva, želeći na taj način da čuva vjerski monopol u Crnoj Gori, da opstruira uspostavljanje pravne države i da nastavi da koristi ono što joj, saglasno pravnom sistemu Crne Gore, ne pripada - rekao je Đukanović.
ekao je da je ostao "jedan važan korak kojim ćemo takođ ispraviti jednu tešku nepravdu učinjenu Crnoj Gori na početku XX veka".

- A to je obnova Crnogorske autokefalne crkve i da, dopadalo se to nekome ili ne, da ćemo na tome vrlo predano raditi jer je to u potpunom dosluhu sa osnovnim principima na kojima počiva demokratska Crna Gora i sa osnovnim programskim načelima Demokratske partije socijalista, kao temeljnog oslonca savremene Crne Gore - zaključio je Đukanović.

https://informer.rs/vesti/drustvo/44093 ... u-nepravdu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 28 srp 2019, 12:20 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Crnogorci su nedovršena nacija, kao i Bošnjaci. Prema najnovijim anketama, samo 7% državljana Crne Gore ima izgrađen crnogorski identitet po svim pitanjima. Samo toliko su 100% Crnogorci. Narodnost Crnogorac, jezik crnogorski, crkva Crnogorska pravoslavna crkva.

Popis govori dosta. U Crnoj Gori, narodnost, jezik i vjersku pripadnost nazivaju identitetskim pitanjima, pa se tako može utvriditi kako stvari stoje s identitetom. Po narodnosti: Crnogorci 44.98%, Srbi 28.73%. Po jeziku: srpski 42.88%, crnogorski 36.97%. Po vjeroispovijesti, oni su sve pravoslavce strpali u istu skupinu, pa ih je 72.07% u državi. Ali njihova agencija CEDEM, radila je popularnost institucija u zemlji, a SPC je s podrškom od nešto preko 45% najpopularnija institucija (ispred vojske, policije, predsjednika, zdravstva itd.) u Crnoj Gori. Tako da se može reći kako Crnogorsku pravoslavnu crkvu podržava oko 7% ukupnog stanovništva, a to je možda nekih 10% pravoslavnog stanovništva.

Kad se to svede na najmanji zajednički identitetski nazivnik ispada da Crnogoraca u kojih se poklapa da pripadaju CPC i govore crnogorskim jezikom (dakle potpuno crnogorski identitet po sva tri pitanja) ima oko 7%. Srba u kojih se poklapa da govore srpskim i pripadaju SPC ima 28.73%.

To su dakle krajnosti između kojih su sive zone kako Crnogorac-srpski jezik-SPC ili Crnogorac-crnogorski jezik-SPC?! Milo Đukanović je imao bazu upravo u ovoj sivoj zoni, ali sada je počeo vući prema jednoj krajnosti. Ranije mu je za podršku u skupštini bila dovoljna samo njegova stranka. Danas su, uz sve manipulacije, potrebni bošnjački poslanici kako bi mu osigurali većinu.

https://www.vijesti.me/vijesti/politika ... nfografika

https://www.glasamerike.net/a/cg-istra% ... 05559.html

Istraživanje CEDEM-a obuhvatilo je i pitanje u vezi pravoslavne crkve u Crnoj Gori, na koje je 46.6% odgovorilo da treba postojati samo Srpska pravoslavna crkva, 4.9% vjeruje da treba postojati samo Crnogorska pravoslavna crkva, 22.4% ispitanih smatra da trebaju postojati obje crkve, dok 20.7% nema stav po ovom pitanju.

Kada su u pitanju institucije, 52% povjerenja ima obrazovni sustav, 47.8% SPC, zatim zdravstvo 44.7%%. Slijede policija (41.7%), delegacija EU (40.9%), sudstvo 40.8%. Slijede vojska, NVO, NATO, predsjednik, Skupština, Vlada, političke stranke, CPC. U odnosu na prosinac prošle godine, samo je poraslo povjerenje u Vojsku za 2.4%.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 21 ruj 2019, 19:39 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Dokazi da Crnogorci nisu Srbi

* 1. Prvim srpskim ustankom zove se Karađorđev ustanak u Srbiji 1804. godine. Crnogorci su i prije toga vodili bojeve protiv Turaka, te formirali slobodno ozemlje. Da su Crnogorce računali u Srbe, onda bi neki ustanak u Crnoj Gori bio prvi srpski ustanak.
* 2. Prije 1918. i ulaska srbijanske vojske se ni na zastavama ni igdje drugdje ne pojavljuju četiri ocila u Crnoj Gori. Ako su Crnogorci Srbi, kako im onda najveće srpsko obilježje nema nikakvu tradiciju pojavljivanja?
* 3. Crnogorci su imali plemensku organizaciju društva, a Srbi ne, što uzrokuje bitne razlike u kulturi, tradiciji, mentalitetu, folkloru itd. U tom pogledu Crnogorcu je bliži Albanac nego Srbin.
* 4. Češki novinar, književnik i slavist Josef Holeček je 1877. izdao knjigu "Cerna Hora" (Crna Gora). Knjigu je izdao nakon boravka u Crnoj Gori! U knjizi, u poglavlju Narodnost, jezik i vjeroispovijest Holeček piše o tome kako se Crnogorci izjašnjavaju po pitanju narodnosti. "Pitaš li ga za narodnost, reći će da je Crnogorac".
* 5. Crnogorci izvorno ne poznaju kult svetog Save ( https://portalanalitika.me/clanak/21685 ... 856-godine ). Zadnja od ukupno 16 njeguških crkava je podignuta 1897. godine po nalogu knjaza Nikole, te je upravo ta posvećena svetome Savi. To je prva crkva na području prave Crne Gore posvećena njemu.
...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 21 ruj 2019, 19:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Ateist je napisao/la:
Dokazi da Crnogorci nisu Srbi

* 1. Prvim srpskim ustankom zove se Karađorđev ustanak u Srbiji 1804. godine. Crnogorci su i prije toga vodili bojeve protiv Turaka, te formirali slobodno ozemlje. Da su Crnogorce računali u Srbe, onda bi neki ustanak u Crnoj Gori bio prvi srpski ustanak.
* 2. Prije 1918. i ulaska srbijanske vojske se ni na zastavama ni igdje drugdje ne pojavljuju četiri ocila u Crnoj Gori. Ako su Crnogorci Srbi, kako im onda najveće srpsko obilježje nema nikakvu tradiciju pojavljivanja?
* 3. Crnogorci su imali plemensku organizaciju društva, a Srbi ne, što uzrokuje bitne razlike u kulturi, tradiciji, mentalitetu, folkloru itd. U tom pogledu Crnogorcu je bliži Albanac nego Srbin.
* 4. Češki novinar, književnik i slavist Josef Holeček je 1877. izdao knjigu "Cerna Hora" (Crna Gora). Knjigu je izdao nakon boravka u Crnoj Gori! U knjizi, u poglavlju Narodnost, jezik i vjeroispovijest Holeček piše o tome kako se Crnogorci izjašnjavaju po pitanju narodnosti. "Pitaš li ga za narodnost, reći će da je Crnogorac".
* 5. Crnogorci izvorno ne poznaju kult svetog Save ( https://portalanalitika.me/clanak/21685 ... 856-godine ). Zadnja od ukupno 16 njeguških crkava je podignuta 1897. godine po nalogu knjaza Nikole, te je upravo ta posvećena svetome Savi. To je prva crkva na području prave Crne Gore posvećena njemu.
...



Zanimljivo, nisam znao za ovo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 21 ruj 2019, 23:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7952
Ateist je napisao/la:
Dokazi da Crnogorci nisu Srbi

*
* 2. Prije 1918. i ulaska srbijanske vojske se ni na zastavama ni igdje drugdje ne pojavljuju četiri ocila u Crnoj Gori. Ako su Crnogorci Srbi, kako im onda najveće srpsko obilježje nema nikakvu tradiciju pojavljivanja?


Iz etnografskog muzeja Crne Gore.
Crnogorska kapa iz 16 vijeka.



slika

Kapa crnogorskog kralja prije 1918 sa ocilima:


Desno je kapa koju je nosio crnogorski kralj Nikola I, lijevo je kapa zene mu Milene

slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 779 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 32  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 68 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO