HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 12:05.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1533 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 62  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 14 lip 2019, 22:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2017, 13:26
Postovi: 1198
robelec je napisao/la:
Ministar Marić je pametan lik ... i upravo zahvaljujći Mariću i načinu na koji on slaže proračune ... dignute su ... mirovine te plaće u javnom sektoru.


Što veća izdvajanja za mirovine, to niži natalitet. Mirovine su državna subvencija nerađanja djece. Time se nije hvaliti.

_________________
Djela su bitnija od rijeci.

Muslimanski SDP i Sejdo Komsic vode BiH u raspad. Njihov sam fan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 15 lip 2019, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20459
Istin je napisao/la:
U Slavoniji se ne primjeti nikakav egzodus.
Nije kao veliki djelovi BiH (najviše istočni i Posavina) gdje se stvarno primjeti feeling pustinje.

U većim gradovima se osjeti da je manje ljudi nego prije 10 godina kad je tek kriza počela. Polako dolazi do oporavka ali mali gradovi i sela su u jako lošem stanju. Dobar dio ljudi je otišao upravo iz malih gradova i mjesta i to se jako osjeti. Neka mjesta poput Iloka su doslovce pusta. Nije baš neka kataklizma kako predstavljaju mediji da nema čovijeka na ulici ali nije baš ni bajna situacija. U Slavoniju se mora više ulagati jer je cijela regija od rata zapuštena. Poljoprivrede praktički nema ili nestaje a industrija je uništena ili zastarjela. Slavonija žudi za investitorima i svježim kapitalom koji će stvorit nova radna mjesta.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 15 lip 2019, 16:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 tra 2018, 21:19
Postovi: 3578
weasel je napisao/la:
Istin je napisao/la:
U Slavoniji se ne primjeti nikakav egzodus.
Nije kao veliki djelovi BiH (najviše istočni i Posavina) gdje se stvarno primjeti feeling pustinje.

U većim gradovima se osjeti da je manje ljudi nego prije 10 godina kad je tek kriza počela. Polako dolazi do oporavka ali mali gradovi i sela su u jako lošem stanju. Dobar dio ljudi je otišao upravo iz malih gradova i mjesta i to se jako osjeti. Neka mjesta poput Iloka su doslovce pusta. Nije baš neka kataklizma kako predstavljaju mediji da nema čovijeka na ulici ali nije baš ni bajna situacija. U Slavoniju se mora više ulagati jer je cijela regija od rata zapuštena. Poljoprivrede praktički nema ili nestaje a industrija je uništena ili zastarjela. Slavonija žudi za investitorima i svježim kapitalom koji će stvorit nova radna mjesta.

Ulaganja od strane države su već počela.

Slažem se u vezi ovoga s malim gradovima. Da su barem sve slavonske županije kao OBŽ. Imamo dobrog župana, stručnjaka za EU fondove, općina kojoj je bio načelnik (Antunovac) je jedna s najbržim razvojem upravo zbog tih fondova i njegove (i njegovog tima) sposobnosti da ih izvuče. Mislim da bi se svi župani trebali ugledati na našu županiju.

Poljoprivreda je posljedica komunizma, imamo masu rascjepkanih parcela, oranica u vlasništvu recimo starijih osoba koji se ne brinu, ili u vlasništvu njihove djece koja žive u gradu. Treba težiti većim OPG-ovima sa više zemlje, a manje (novije) mehanizacije. To bi onda bio pos'o.

Također imamo i jedan dio zemljista pod minama. Uništena industrija je isto posljedica rata, ali zato gradimo novu, nažalost kasnije nego je trebalo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 15 lip 2019, 16:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20459
1986 je napisao/la:
Ulaganja od strane države su već počela.

Slažem se u vezi ovoga s malim gradovima. Da su barem sve slavonske županije kao OBŽ. Imamo dobrog župana, stručnjaka za EU fondove, općina kojoj je bio načelnik (Antunovac) je jedna s najbržim razvojem upravo zbog tih fondova i njegove (i njegovog tima) sposobnosti da ih izvuče. Mislim da bi se svi župani trebali ugledati na našu županiju.

Poljoprivreda je posljedica komunizma, imamo masu rascjepkanih parcela, oranica u vlasništvu recimo starijih osoba koji se ne brinu, ili u vlasništvu njihove djece koja žive u gradu. Treba težiti većim OPG-ovima sa više zemlje, a manje (novije) mehanizacije. To bi onda bio pos'o.

Također imamo i jedan dio zemljista pod minama. Uništena industrija je isto posljedica rata, ali zato gradimo novu, nažalost kasnije nego je trebalo.


OBŽ je u pristojnoj poziciji s obzirom na 5 slavonskih županija. Žalosno je kad se uzme podatak da je Osijek bio najveći industrijski centar kraljevine Jugoslavije a gdje je danas ili Vukovar koji je prije rata imao 30% veći BDP per capita od Hrvatskog prosijeka a danas je zaronio na 40% ispod prosijeka RH. Slažem se s tvojom tvrdnjom oko poljoprivrede, mali OPG ne može konkurirat velikim gigantima i to je činjeica. Economy of scales. Što više nećeg prozvodiš to je taj proizvod pojedinačno jeftiniji. Nama trebaju ogromne farme i poduzeća u stilu američkih sa srednjeg zapada. Pored poljoprivrede treba iskoristit obnovljive izvore energije i nastavit ulaganje u IT industriju. Kad se jednog dana spoji Vc koridor Slavonija će profitirat od povećanog prometa pa ako bude pameti moći će se i to iskoristiti.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 22 lip 2019, 13:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
slika

https://lider.media/aktualno/tvrtke-i-t ... -profitom/

Malo racionalizacije u poslovanju i odmah su autoceste postale profitabilne, ali je i dalje smiješno da je ARZ profitabilniji od HACa iako HAC nadzire gotovo 7 puta više km.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 22 lip 2019, 13:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4386
Lokacija: Grobnik
dudu je napisao/la:
slika

https://lider.media/aktualno/tvrtke-i-t ... -profitom/

Malo racionalizacije u poslovanju i odmah su autoceste postale profitabilne, ali je i dalje smiješno da je ARZ profitabilniji od HACa iako HAC nadzire gotovo 7 puta više km.


Bilo bi dobro uzporedno vidjeti i neto dobit.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 22 lip 2019, 17:19 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30051
iJozo je napisao/la:
robelec je napisao/la:
Ministar Marić je pametan lik ... i upravo zahvaljujći Mariću i načinu na koji on slaže proračune ... dignute su ... mirovine te plaće u javnom sektoru.


Što veća izdvajanja za mirovine, to niži natalitet. Mirovine su državna subvencija nerađanja djece. Time se nije hvaliti.


Jozo, razmišljao sam dosta o ovoj tvojoj teoriji i mislim da si u pravu.

Naravno, kakav bih bio INTJ kad ne bih osjećao veliku želju da je dodatno popravim. :zubati

Što misliš, umjesto ukidanja mirovina ako bi išlo npr. ovako:

1. Mirovine koje ima svaki umirovljenik da budu minimalna socijalna pomoć, znači vrlo mali iznosi, tek da čovjek ne umre od gladi.
2. Zaposleni i dalje zakonski obvezno uplaćuju u mirovinski fond, ali taj novac ide direktno njihovim roditeljima. Onda roditelj čija djeca imaju veću plaću, automatski ima veću mirovinu. Roditelj koji ima više zaposlene djece, ima veću mirovinu itd.

Ovim bi dakle umjesto ukidanja mirovina zadržali uplate, ali umjesto socijalističke jednake raspodjele, bila bi kapitalistička raspodjela nejednakosti: što više djece na boljim radnim mjestima, to veća mirovina. Dakle, ne samo više djece, jer ako ti je dijete nezaposleni narkoman ne bi dobio ništa. Nego više djece koja više zarađuju. Naravno koje dijete se iseli, ne uplaćuje pa roditelj ne dobija mirovinu.

Onda bi ljudima bilo u interesu da imaju što više djece i da ta djeca budu uspješnija. Za državu, djecu i roditelje, win-win-win. Kako ti se čini?

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 22 lip 2019, 17:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
Vjerovao ili ne prije 2 sata sam se posvađao s punicom na ovu temu, žali se na malu mirovinu pa sam joj objasnio da ne može imati više zbog demografije i matematike, a kad sam joj rekao da je trebala roditi više od jednog da si osigura starost onda se uvrijedila. Malo da ublažim rekao sam joj da srećom ima zeta koji će ju spasiti. :zubati

Još ona meni objašnjava kako je imati jedno ili dvoje stvar naprednosti i želje da djeca naslijede više, ali sam joj spustio da nisam znao da smo napredniji od Amerike i Irske i da ne znam o kakvom nasljedstvu govori kad se žali da joj je mala mirovina.

Neće pričati sa mnom par dana, blago meni. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 22 lip 2019, 22:31 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
dudu je napisao/la:

Malo racionalizacije u poslovanju i odmah su autoceste postale profitabilne, ali je i dalje smiješno da je ARZ profitabilniji od HACa iako HAC nadzire gotovo 7 puta više km.


Pa nije ništa čudno, iz Rijeke se vozi nekakav teretni promet iz luke, dok iz Dalmacije ništa, osim hladnjača s ribom iz uzgajališta. Prijevoz šleperom Split - Zagreb 40% jeftiniji nego Zagreb - Split jer se većina vraćaju prazni i uzeti će bilo što samo da pokriju troškove.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 27 lip 2019, 14:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Prosječna neto plaća zaposlenih u Zagrebu za ožujak ove godine iznosila je 7525 kuna. Ode Zagreb na preko 1000€.
https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/obj ... 66093.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 27 lip 2019, 14:43 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24534
Lokacija: Heartbreak Hotel
robelec je napisao/la:
Prosječna neto plaća zaposlenih u Zagrebu za ožujak ove godine iznosila je 7525 kuna. Ode Zagreb na preko 1000€.
https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/obj ... 66093.html



1.017 eura ili 1.156 USA dolara. Nije loše. Da je koju godinu gurati ovakav rast moglo bi biti neke nade za Hrvatsku.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 29 lip 2019, 17:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
BROJ ZAPOSLENIH PORASTAO ZA 38 TISUĆA NA GODIŠNJOJ RAZINI

Prema podacima HZMO-a broj zaposlenih krajem svibnja iznosio je 1,578 milijuna, što je 32 tisuće više nego krajem travnja. Iako je broj zaposlenih porastao u svim djelatnostima, najveći rast zabilježen je u djelatnosti povezanim s turizmom: pružanju smještaja te pripremi i usluživanju hrane (+12,8 tisuća) i trgovini na veliko i malo (+4,3 tisuće). Nakon što se isključi utjecaj sezone, broj zaposlenih u svibnju iznosi 1,557 milijuna i veći je za 5,4 tisuće u odnosu na travanj. Pozitivni trendovi na tržištu rada očituju se i u rastu broja zaposlenih na godišnjoj razini za 38 tisuća zaposlenih…

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 30 lip 2019, 07:14 
Offline

Pridružen/a: 21 svi 2013, 16:03
Postovi: 970
Lokacija: Hilafet, Sarajevo
Upozorenja: -2
dudu je napisao/la:
BROJ ZAPOSLENIH PORASTAO ZA 38 TISUĆA NA GODIŠNJOJ RAZINI

Prema podacima HZMO-a broj zaposlenih krajem svibnja iznosio je 1,578 milijuna, što je 32 tisuće više nego krajem travnja. Iako je broj zaposlenih porastao u svim djelatnostima, najveći rast zabilježen je u djelatnosti povezanim s turizmom: pružanju smještaja te pripremi i usluživanju hrane (+12,8 tisuća) i trgovini na veliko i malo (+4,3 tisuće). Nakon što se isključi utjecaj sezone, broj zaposlenih u svibnju iznosi 1,557 milijuna i veći je za 5,4 tisuće u odnosu na travanj. Pozitivni trendovi na tržištu rada očituju se i u rastu broja zaposlenih na godišnjoj razini za 38 tisuća zaposlenih…

Ekonomija cvijeta, Hrvatska lijepa zemlja. Sad ce vama poceti stizati armije napaljenih Pakistanaca, Alziraca i afrikanaca. Blago se vama.

_________________
"Allah je naš cilj, Kur'an je naš zakon, Poslanik je naš lider, Džihad je naš način, a smrt na Allahovom putu naša najveća težnja."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 30 lip 2019, 12:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 tra 2018, 21:19
Postovi: 3578
Ko drugi nego ja je napisao/la:
dudu je napisao/la:
BROJ ZAPOSLENIH PORASTAO ZA 38 TISUĆA NA GODIŠNJOJ RAZINI

Prema podacima HZMO-a broj zaposlenih krajem svibnja iznosio je 1,578 milijuna, što je 32 tisuće više nego krajem travnja. Iako je broj zaposlenih porastao u svim djelatnostima, najveći rast zabilježen je u djelatnosti povezanim s turizmom: pružanju smještaja te pripremi i usluživanju hrane (+12,8 tisuća) i trgovini na veliko i malo (+4,3 tisuće). Nakon što se isključi utjecaj sezone, broj zaposlenih u svibnju iznosi 1,557 milijuna i veći je za 5,4 tisuće u odnosu na travanj. Pozitivni trendovi na tržištu rada očituju se i u rastu broja zaposlenih na godišnjoj razini za 38 tisuća zaposlenih…

Ekonomija cvijeta, Hrvatska lijepa zemlja. Sad ce vama poceti stizati armije napaljenih Pakistanaca, Alziraca i afrikanaca. Blago se vama.

USŽ nas je nadjebala onda u tome. Po postotku navedenih bit će da je USŽ razvijen ko Luxemburg.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 30 lip 2019, 17:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2373
Lokacija: HR
Znam da nije reprezentativno jer je mali uzorak, ali znam 4-5 osoba koje su bile u Austriji i Njemačkoj 3-4 godine.
Nisu išli tamo jer su bili gladni, nego više onako pomodno i radi većih ambicija.
Jedan je radio u zračnoj luci u Minhenu, jedna u Austriji kao dizajnerica u jednoj industriji.
Vratili se u Dalmaciju svi. Preuzeli neke obiteljske obrte i biznise, ili pokrenuli svoje.
Bili, iskusili, nije ništa bajno da se patiš u nekom sivilu pored ljepita mediterana. Ili tek Irska u kojoj pada kiša 365 dana godišnje.

Uglavnom, prvi po redu koji će se vraćat su oni što su pomodno otišli u onom valu koji su mediji kreirali, nije bilo IN ostati u Hrvatskoj, to je za zaostale.
Vratit će se njih 100.000 kroz 4-5 godina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 30 lip 2019, 20:27 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 18:32
Postovi: 581
Naša Kvačica je napisao/la:
iJozo je napisao/la:

Što veća izdvajanja za mirovine, to niži natalitet. Mirovine su državna subvencija nerađanja djece. Time se nije hvaliti.


Jozo, razmišljao sam dosta o ovoj tvojoj teoriji i mislim da si u pravu.

Naravno, kakav bih bio INTJ kad ne bih osjećao veliku želju da je dodatno popravim. :zubati

Što misliš, umjesto ukidanja mirovina ako bi išlo npr. ovako:

1. Mirovine koje ima svaki umirovljenik da budu minimalna socijalna pomoć, znači vrlo mali iznosi, tek da čovjek ne umre od gladi.
2. Zaposleni i dalje zakonski obvezno uplaćuju u mirovinski fond, ali taj novac ide direktno njihovim roditeljima. Onda roditelj čija djeca imaju veću plaću, automatski ima veću mirovinu. Roditelj koji ima više zaposlene djece, ima veću mirovinu itd.

Ovim bi dakle umjesto ukidanja mirovina zadržali uplate, ali umjesto socijalističke jednake raspodjele, bila bi kapitalistička raspodjela nejednakosti: što više djece na boljim radnim mjestima, to veća mirovina. Dakle, ne samo više djece, jer ako ti je dijete nezaposleni narkoman ne bi dobio ništa. Nego više djece koja više zarađuju. Naravno koje dijete se iseli, ne uplaćuje pa roditelj ne dobija mirovinu.

Onda bi ljudima bilo u interesu da imaju što više djece i da ta djeca budu uspješnija. Za državu, djecu i roditelje, win-win-win. Kako ti se čini?


jel netko stvarno misli da ljudi prave djecu da bi ih netko mogao uzdržavat u starosti? to mi je toliko čudno razmišljanje da mi nije jasno kako netko može u to vjerovati. jel se ljudi onda i žene radi poreznih povlastica.

ljudi prave djece jer nema ništa prirodnije od toga. nikakve penzije nemaju veze s tim. čitav taj koncept počiva na reduciranju čovjeka na čisto ekonomsku jedinicu koji ima jedino ekonomsku i materijalnu motivaciju.


(zdravi) ljudi žele imati potomstvo a jedna od pozitivnih poslijedica imanja djece i unučadi je i to da nećeš biti sam u starosti. vrijednost toga je puno veća od ekonomske. netko moze zaradit sasvim dovoljne love da komotno živi u starosti ali bez djece on ce bit sam i napusten i koga god dovede u kuću da mu pomaže samo će gledat da što manje radi i uzme mu što više love. može bit sretan da ga ne uguši jastukom u krevetu ako bude puno gnjavio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 30 lip 2019, 20:30 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 18:32
Postovi: 581
neretvanin je napisao/la:
Znam da nije reprezentativno jer je mali uzorak, ali znam 4-5 osoba koje su bile u Austriji i Njemačkoj 3-4 godine.
Nisu išli tamo jer su bili gladni, nego više onako pomodno i radi većih ambicija.
Jedan je radio u zračnoj luci u Minhenu, jedna u Austriji kao dizajnerica u jednoj industriji.
Vratili se u Dalmaciju svi. Preuzeli neke obiteljske obrte i biznise, ili pokrenuli svoje.
Bili, iskusili, nije ništa bajno da se patiš u nekom sivilu pored ljepita mediterana. Ili tek Irska u kojoj pada kiša 365 dana godišnje.

Uglavnom, prvi po redu koji će se vraćat su oni što su pomodno otišli u onom valu koji su mediji kreirali, nije bilo IN ostati u Hrvatskoj, to je za zaostale.
Vratit će se njih 100.000 kroz 4-5 godina.


dalmatinci ce se vracati, kontinentalci puno manje. barem dok njemačka i zapadna europa ne puknu. a to može bit dogodine ili za 20 godina.

dalmatinci su naravno i puno manje odlazili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 30 lip 2019, 20:52 
Offline

Pridružen/a: 21 svi 2013, 16:03
Postovi: 970
Lokacija: Hilafet, Sarajevo
Upozorenja: -2
Iseljavanje iz Hrvatske će stati vrlo brzo.
Njemačka nije rupa bez dna u koju čitav svijet može stati bez da plate krenu dole, već stagniraju dok u slavenskim državama EU rastu jako brzo. Za dvije do tri godine će Zagreb i Dalmacija imati standard poput Ceske i bolji kvalitet života nego mnogi zapadni gradovi.

_________________
"Allah je naš cilj, Kur'an je naš zakon, Poslanik je naš lider, Džihad je naš način, a smrt na Allahovom putu naša najveća težnja."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 30 lip 2019, 21:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 22:02
Postovi: 533
pakovic je napisao/la:
jel netko stvarno misli da ljudi prave djecu da bi ih netko mogao uzdržavat u starosti? to mi je toliko čudno razmišljanje da mi nije jasno kako netko može u to vjerovati. jel se ljudi onda i žene radi poreznih povlastica.

ljudi prave djece jer nema ništa prirodnije od toga. nikakve penzije nemaju veze s tim. čitav taj koncept počiva na reduciranju čovjeka na čisto ekonomsku jedinicu koji ima jedino ekonomsku i materijalnu motivaciju.


(zdravi) ljudi žele imati potomstvo a jedna od pozitivnih poslijedica imanja djece i unučadi je i to da nećeš biti sam u starosti. vrijednost toga je puno veća od ekonomske. netko moze zaradit sasvim dovoljne love da komotno živi u starosti ali bez djece on ce bit sam i napusten i koga god dovede u kuću da mu pomaže samo će gledat da što manje radi i uzme mu što više love. može bit sretan da ga ne uguši jastukom u krevetu ako bude puno gnjavio.


Ljudi djecu prave iz više razloga, a jedan od njih je nekoć, prije izuma državnih penzija i socijaliziranog zdravstva, bio i taj da ih ima tko dohraniti, brinuti se o njima kada više ne budu mogli, liječiti ih, preuzeti imanje itd.

Taj sasvim prirodni dodatni razlog za podizanje većeg broja djece i ulaganje u njihovo školovanje je država odstranila penzijama i tzv. "besplatnim" zdravstvom.

Da je kako Bog zapovijeda, onoga koji nema djece ili ima samo jedno bi čitava okolina sažaljevala - jer što će kada ostari? To je tako bilo vijekovima. Samo maleni postotak ljudi, po prilici 2-3% danas, je u stanju za radnog vijeka uštediti dovoljno da im ne treba pomoć od sljedeće generacije kada ostare. Danas društvo sažaljeva one koji se žrtvuju imati troje, četvero, petero djece. Jer je država eliminirala ekonomsku funkciju podizanja potomstva. Ta djeca će od svojih plaća kroz prisilne doprinose za mirovinsko i zdravstveno hraniti, uzdržavati i liječiti tuđe roditelje, ne svoje koji su u njih uložili.

Bez uplitanja države fertilitet bi danas bio po prilici 50% veći. Umjesto prosječne obitelji s jednim do dvoje djece, prosječna obitelj bila bi s dvoje-troje djece. U zreloj dobi roditelji bi se puno više odlučivali roditi i odškolovati još jedno-dvoje. Postojao bi pritisak, prirodni i društveni. Jer čovjek već u tridesetima počne razmišljati i malo dalekosežnije.

Zbog socijalne države (u što spadaju penzije) danas je najpametnije ne imati više od jednog djeteta. Tako se najviše isplati. Djeca su radost, ali i muka i žrtva, tako je od pamtivijeka. Međutim tek s pojavom državnih penzija djeca postaju neisplativo ulaganje. Jer ti pristojna starost više ne ovisi o ulaganju u vlastitu djecu.

Demografski marksizam: svatko neka rađa djece prema svojim mogućnostima, od te će djece država uzimati i davati svima prema potrebama, neovisno o broju njihove vlastite djece - jednaka penzija i zdravstvo svima. Ta politika rezultira strmoglavim padom fertiliteta. Radilo se o siromašnoj ili bogatoj državi. U pravilu je socijalna država napuhanija u bogatijim državama, ali ima i siromašnih država sa sveobuhvatnim penzionim sustavom u kojima je fertilitet također očajan, bez obzira na siromaštvo, čak i niži nego u bogatijim zemljama s manje socijalne države.


Naša Kvačica je napisao/la:
iJozo je napisao/la:

Što veća izdvajanja za mirovine, to niži natalitet. Mirovine su državna subvencija nerađanja djece. Time se nije hvaliti.


Jozo, razmišljao sam dosta o ovoj tvojoj teoriji i mislim da si u pravu.

Naravno, kakav bih bio INTJ kad ne bih osjećao veliku želju da je dodatno popravim. :zubati

Što misliš, umjesto ukidanja mirovina ako bi išlo npr. ovako:

1. Mirovine koje ima svaki umirovljenik da budu minimalna socijalna pomoć, znači vrlo mali iznosi, tek da čovjek ne umre od gladi.
2. Zaposleni i dalje zakonski obvezno uplaćuju u mirovinski fond, ali taj novac ide direktno njihovim roditeljima. Onda roditelj čija djeca imaju veću plaću, automatski ima veću mirovinu. Roditelj koji ima više zaposlene djece, ima veću mirovinu itd.

Ovim bi dakle umjesto ukidanja mirovina zadržali uplate, ali umjesto socijalističke jednake raspodjele, bila bi kapitalistička raspodjela nejednakosti: što više djece na boljim radnim mjestima, to veća mirovina. Dakle, ne samo više djece, jer ako ti je dijete nezaposleni narkoman ne bi dobio ništa. Nego više djece koja više zarađuju. Naravno koje dijete se iseli, ne uplaćuje pa roditelj ne dobija mirovinu.

Onda bi ljudima bilo u interesu da imaju što više djece i da ta djeca budu uspješnija. Za državu, djecu i roditelje, win-win-win. Kako ti se čini?


Nije loše, ali mislim da bi najbolje bilo da se država uopće ne miješa tamo gdje joj nije mjesto. Osim toga, reformu kakvu predlažeš bi bilo jako teško implementirati. Razmišljao sam dosta o raznim modalitetima koji bi bili realno izvedivi i čini mi se da bi ponešto od sljedećeg moglo proći, u fazama:

a) da se u prvu ruku onima s 3+ djece ponudi izlazak iz mirovinskog sustava, a zatim i onima s 2+
To ne bi bio udar na održivost fonda, ali bi poslao snažnu poruku, pogotovo ako bi djeci tih radnika koji izlaze iz sustava bilo garantirano da neće biti prisiljeni na plaćanje doprinosa tuđim roditeljima, kada počnu raditi

b) da se srede računi (koliko je tko uplatio u sustav) i da se sve one koji su već iz fonda primili više nego su za radnog vijeka uštedili, što je ogromna većina današnjih penzionera, prebaci na socijalnu pomoć jednakog iznosa
To bi također poslalo poruku, osvijestilo bi društvo da ne radi o "zasluženim" penzijama. A ne bi dovelo do socijalnog nereda.

c) postupno ukidati socijalu (ex mirovinu) onima koji imaju veću imovinu npr. veći broj nekretnina ili ušteđevinu na banci i nije im potrebna socijala


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 01 srp 2019, 18:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Gušter, tko će sprovesti ove tvoje zamisli? Koja politička grupacija u Europi danas zagovara ova tvoja stajališta koja su na mjestu i logična, ali neprovediva jer su mirovinski sustavi u razvijenim državama civilizacijsko dostignuće bez kojih je nemoguće funkcioniranje modernog društva.

U ovim današnjim okolnostima i sustavu vrijednosti koji se njeguje zadnjih 60 godina, mirovine moraju rasti, a kako je to bilo posloženo prije npr. prvog svjetskog rata? Prije samo 120, 150 godina, 90% stanovništva Europe je živjelo na selu, 70% nepismenih i nužda je bila imati više djece jer se živjelo od zemlje i teškog fizičkog rada. U takvom predindustrijskom i tradicionalnom društvu je prirodno bilo da briga za starije bude isključivo obveza obitelji, ali snažna industrijalizacija gradova koja usisava stanovništvo sa sela i općenito jačanje gradova kao sjecišta znanja, duštvenih zbivanja i napretka uvjetuju neka nova pravila igre.

Na zapadu početkom dvadesetog stoljeća započinje proces individualizacije, osamostaljivanja odnosno disolucije obitelji. Kod nas je taj proces na vrhuncu od 1945. do 1970. i socijalistička Juga kao i demokratske države Zapadne Europe na te izazove reagiraju razvijanjem mirovinskih sustava kao formalnih oblika zbrinjavanja starih ljudi. U početku sve funkcionira idealno jer generacije doseljene sa sela u gradove još uvijek imaju svijesti što su obiteljske i tradicionalne vrijednosti, demografski rast dvadesetak godina nakon drugog svjetskog rata je očigledan, ali već njihova djeca i njihovi unuci imaju neke druge prioritete osim podizanja dvoje ili više djece.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 01 srp 2019, 19:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Da, mirovinski sustavi, kao i snažan ekonomski rast zadnjih 60 godina i vrijednosti koje su se nametnule nama kao modernom društvu su uvjetovali demografski krah autohtonog stanovništva Europe.

Europa je postala žrtva svog uspjeha i što sad? Mentalni hedonistički i konzumeristički sklop je teško mijenjati i stečene privilegije se spašavaju kako god znaju. Danas je uobičajeno da su mirovinski sustavi u razvijenom svijetu kakvom i mi pripadamo, kombinacija različitih shema. Postoje sustavi s više mirovinskih stupova koji funkcioniraju prema različitim režimima prikupljanja, upravljanja i raspodjele sredstava i takve mirovinske sustave koji se grade zadniih 60 godina teško netko može razbiti s obzirom na način financiranja, organizaciju i upravljanje. Općenito se mirovinske sustave samo nadograđuje i spašava danas migrantima iz nerazvijenih zemalja.

Pojedinci se čude zašto najbogatije države Europe imaju širom otvorena vrata za migrante, pripisuju to njihovim kolonijalnom naslijeđu, a zapravo se radi o održivosti njihovih mirovinskih sustava.

Sve je počelo sa Njemačkom i Bismarckom koji je koliko je meni poznato udario temelje mirovinskog sustava temeljenog na generacijskoj solidarnosti kao i solidarnosti u zdravstvu. Takvi modeli se pokazuju danas istrošenim, sami Njemci svašta kemijaju i nadograđuju svoje mirovinske sustave, pa tako samce jače oporezuju nego parove s više djece, ali autohtono stanovništvo Europe i dalje nestaje i kako je počelo s Njemačkom, tako će s nekim novim revolucionarnim njemačkim modelom koji će se proširiti Europom i završiti, odnosno, moguće je da se za jedno 50 godina dok se apsolutno ne istroše ovi današnji modeli vratimo na ovo što gušter zagovara, na početak dvadesetog stoljeća kada su skrbničku funkciju nad starima i nemoćnima vodili njihovi najbliži, a najbliži će nam za 50 godina biti roboti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 01 srp 2019, 21:17 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Nasi koji su radili i rade u BiH su imali decenijama minimalne penzije u rangu socijalne pomoci .Danas je prosjecna penzija 200 eura( napamet govrim), takvi su imali 2 do 3 djece, dok su ovi nasi koji su radili po Njemackoj imali, imaju i znali da ce imati 5 puta vece penzije i takvi su uglavnom imali minimalno 5 djece.
Tako da to vise govori od ičega o utjecaju samih penzija na natalitet, a potvrdjuje staro pravilo kako je presudan zivot na selu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 01 srp 2019, 21:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
11 grafova i još dvadeset podataka o ekonomskom uspjehu Vlade Andreja Plenkovića.

https://novac.zabranjeni.hr/makro-mikro/d ... eNvCC_1WOc

Ova Vlada je mnogima uzela argumente za pesimizam, nerad i apatiju, zato se i izmišljaju afere na račun mnogih ministara u Plenkovićevoj Vladi.

slikaslikaslikaslika
slikaslika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 02 srp 2019, 20:37 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
Je li ono netko reko da se rast broja dolazaka ne može ostvarivati vječno:

https://direktno.hr/razvoj/cappelli-ses ... ja-160129/

Cappelli: U šest mjeseci 6,5 milijuna dolazaka i 26 milijuna noćenja

Ministar turizma Gari Cappelli u ponedjeljak je u Funtani kraj Poreča izrazio zadovoljstvo dosadašnjim turističkim rezultatima - u prvom je polugodištu ostvareno oko 6,5 milijuna dolazaka i 26 milijuna noćenja, a ustvrdio je i kako je buking sukladan očekivanjima.

"Imamo prvo prolazno vrijeme nakon prvih šest mjeseci, a što smo predviđali to smo i ostvarili. Uz male disbalanse u svibnju zbog vremenskih nepogoda, sve je drugo po planu. U ovom trenutku imamo ostvarenih oko 26 milijuna noćenja i oko 6,5 milijuna dolazaka turista. Dakle, sve je po planu, kako u Istri tako i u ostalim dijelovima Jadrana", rekao je Cappelli novinarima na marginama stručnog skupa "Investicijski potencijal turističkog zemljišta".

Prema prošlogodišnjoj statistici Hrvatske turističke zajednice, Hrvatsku je u prvih šest mjeseci 2018. godine posjetilo 6,4 milijuna turista, koji su ostvarili 25,4 milijuna noćenja.

Ministar je također kazao kako je iznimno važno da u prvom polugodištu ove godine njemački turisti nisu u minusu, kao što se neko vrijeme predviđalo da će biti, kao ni britanski gosti.

Ocijenio je kako sve ide kako je i planirano te kao se računa s porastima fizičkih turističkih pokazatelja u ovoj godini od oko dva do tri posto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 04 srp 2019, 12:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 4910
Kolko banaka (27) i osiguranja (12) ima sad u RH?

Banke moraju ostaviti neki polog u HNB da bi poslovale u RH? A OSIGURANJA?

Kad bi povećali te pologe, jel bi mogli smanjili broj banaka na 5-6 i broj osiguranja na 3 jel bi to ubrzalo protok novca u RH i omogućilo rast minimalnih plaća u ta 2 sektora koja su i inače u svijetu najprofitabilnija.
Da li bi to onda bio "bazen" u kojem bi kalili nove managere...

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1533 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 62  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO