HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 02:59.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 127 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 09 srp 2019, 23:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68249
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Jahve jasno brani da se jede svinjetina. Ekstremno jasno, nema prostora interpretacijama.

Isus jasno kaže da se mora poštovati svako slovo Jahvinog zakona i da nije došao promijeniti niti jedno slovo. Ovo je vrlo jasna Isusova naredba, nema prostora interpretacijama, i ta se naredba ne moze pobiti izoblicavanjem neke druge manje jasne ili pjesnicke Isusove izjave (pored toga, zar nije smijesno jedan Isusov citat pobijati drugim? Ili Isusa pobijati sa Pavlom? Doduse to rade i muslimani sa Muhamedom u Meki i Muhamedom u Medini, gdje su ratoborniji citati iz Medine jaci od miroljubivijih mekanskih :zubati koji vecinom sluze za takiju.).

Sami Isus nije jeo svinjetinu, niti njegovi apostoli. To su vidjeli kao grijeh.

Pored svinjetine tu su svi morski plodovi osim ribe; školjke, hobotnice, rakovi, zatim većina kukaca, žabe, kornjače, zec Itd.

Vecinu krscana ne zanimaju ovi detalji, teologija itd. i za njih ovo pitanje i nije.

Ovo je pitanje za manjinu krscana koji citaju redovito Bibliju, poznaju biblijske naredbe, i koji se trude sve sto pise u Bibliji slijediti : Zasto jedete svinjetinu?

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 09 srp 2019, 23:21 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Citat:
Ne onečišćuje čovjeka što ulazi u usta, nego što iz usta izlazi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 09 srp 2019, 23:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68249
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
s one strane dinare je napisao/la:
Citat:
Ne onečišćuje čovjeka što ulazi u usta, nego što iz usta izlazi


Očekivano, pobijanje jednog jasnog Isusovog citata, s drugim manje jasnim koji se može svakako tumačiti.

Jeli bilo svinjetine na posljednjoj večeri? Jesu li apostoli jeli škampe ili školjke?

Dvije su mogucnosti:
-Isus je pricao razne nekonzistentne kontradiktornosti. Jednom kaze ovako, jednom kaze onako.
-Krscani krsenje jasnih Jahveovih naredbi, pravdaju izvlacenjem pjesnickih citata i tumaceci ih onako kako @buenosaires tumaci veze izmedju hrvatskih i engleskih rijeci.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 09 srp 2019, 23:26 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
baš je Isus imao na umu hebenu svinjetinu s tim "nisam došao promjeniti ni jedno slovo Jahvinog zakona" ...
puno mi je direktniji i povezaniji baš taj koji je tebi "manje jasan" ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 09 srp 2019, 23:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68249
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
s one strane dinare je napisao/la:
baš je Isus imao na umu hebenu svinjetinu s tim "nisam došao promjeniti ni jedno slovo Jahvinog zakona" ...
puno mi je direktniji i povezaniji baš taj koji je tebi "manje jasan" ...


"Jebenu svinjetinu" Isus i apostoli nikad nisu jeli.
Imao je na umu sve zakone, jer govori SVI, i svako slovo. I sam ih je postovao, skupa s apostolima.
Zbilja što ćemo s Jahvinim zakonom da se ne jede svinjetina, školjke, škampi, zec itd?

I Isusovom izjavom da se SVI Jahvini zakoni moraju postovati?

Baciti u smeće?

Znači Božiji zakoni nisu apsolutni i vječni, pa tako ni moral. Moral je relativan i promjenjiv, ovisi o stoljeću i stupnju razvoja ljudi?
Zašto je Isus sam sebi kontradiktoran?

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 09 srp 2019, 23:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Robbie MO je napisao/la:
Jahve jasno brani da se jede svinjetina. Ekstremno jasno, nema prostora interpretacijama.

Isus jasno kaže da se mora poštovati svako slovo Jahvinog zakona i da nije došao promijeniti niti jedno slovo. Ovo je vrlo jasna Isusova naredba, nema prostora interpretacijama, i ta se naredba ne moze pobiti izoblicavanjem neke druge manje jasne ili pjesnicke Isusove izjave (pored toga, zar nije smijesno jedan Isusov citat pobijati drugim? Ili Isusa pobijati sa Pavlom? Doduse to rade i muslimani sa Muhamedom u Meki i Muhamedom u Medini, gdje su ratoborniji citati iz Medine jaci od miroljubivijih mekanskih :zubati koji vecinom sluze za takiju.).

Sami Isus nije jeo svinjetinu, niti njegovi apostoli. To su vidjeli kao grijeh.

Vecinu krscana ne zanimaju ovi detalji, teologija itd.

Ovo je pitanje za manjinu krscana koji citaju redovito Bibliju, poznaju biblijske naredbe, i koji se trude sve sto pise u Bibliji slijediti : Zasto jedete svinjetinu?


Zaboravljaš žrtve paljenice, nešto na šta ćeš često naići čitajući Stari zavjet. Jehova ih često zahtjeva. Nakon Kristova raspeća paljenice se više ne prinose, grijesi svijeta su otkupljeni kroz vjeru i uskrslog Krista.

Dakle, zakon se jeste promijenio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 09 srp 2019, 23:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68249
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
buenos aires je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Jahve jasno brani da se jede svinjetina. Ekstremno jasno, nema prostora interpretacijama.

Isus jasno kaže da se mora poštovati svako slovo Jahvinog zakona i da nije došao promijeniti niti jedno slovo. Ovo je vrlo jasna Isusova naredba, nema prostora interpretacijama, i ta se naredba ne moze pobiti izoblicavanjem neke druge manje jasne ili pjesnicke Isusove izjave (pored toga, zar nije smijesno jedan Isusov citat pobijati drugim? Ili Isusa pobijati sa Pavlom? Doduse to rade i muslimani sa Muhamedom u Meki i Muhamedom u Medini, gdje su ratoborniji citati iz Medine jaci od miroljubivijih mekanskih :zubati koji vecinom sluze za takiju.).

Sami Isus nije jeo svinjetinu, niti njegovi apostoli. To su vidjeli kao grijeh.

Vecinu krscana ne zanimaju ovi detalji, teologija itd.

Ovo je pitanje za manjinu krscana koji citaju redovito Bibliju, poznaju biblijske naredbe, i koji se trude sve sto pise u Bibliji slijediti : Zasto jedete svinjetinu?


Zaboravljaš žrtve paljenice, nešto na šta ćeš često naići čitajući Stari zavjet. Jehova ih često zahtjeva. Nakon Kristova raspeća paljenice se više ne prinose, grijesi svijeta su otkupljeni kroz vjeru i uskrslog Krista.

Dakle, zakon se jeste promijenio.


Ok, možda onda u slijedećoj iteraciji Božjih zakona bude dozvoljeno da lezbijke budu svećenice.

Čini se da Božji zakoni kaskaju 50 godina za ljudskim običajima! Ali se Bog ipak trudi da ih sustigne! :zubati

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 09 srp 2019, 23:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Robbie vjeruje u Jahve.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 09 srp 2019, 23:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Robbie MO je napisao/la:
Jahve jasno brani da se jede svinjetina. Ekstremno jasno, nema prostora interpretacijama.

Isus jasno kaže da se mora poštovati svako slovo Jahvinog zakona i da nije došao promijeniti niti jedno slovo. Ovo je vrlo jasna Isusova naredba, nema prostora interpretacijama, i ta se naredba ne moze pobiti izoblicavanjem neke druge manje jasne ili pjesnicke Isusove izjave (pored toga, zar nije smijesno jedan Isusov citat pobijati drugim? Ili Isusa pobijati sa Pavlom? .).

Sami Isus nije jeo svinjetinu, niti njegovi apostoli. To su vidjeli kao grijeh.

Vecinu krscana ne zanimaju ovi detalji, teologija itd.

Nađi onaj citat koji si jednom postao o mrvicama i psima. Kome je Isus prvobitno došao? Btw, ne može se razgovarati o nekim stvarima ako se ne poznaju bazične stvari. Izvučeš neki odlomak i donosiš zaključke. Bez razumijevanja konteksta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 09 srp 2019, 23:41 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Robbie majke mi zvuči ko židov zadnjeg vremena, što je odlična stvar i podržavam :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 09 srp 2019, 23:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68249
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Mar-kan je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Jahve jasno brani da se jede svinjetina. Ekstremno jasno, nema prostora interpretacijama.

Isus jasno kaže da se mora poštovati svako slovo Jahvinog zakona i da nije došao promijeniti niti jedno slovo. Ovo je vrlo jasna Isusova naredba, nema prostora interpretacijama, i ta se naredba ne moze pobiti izoblicavanjem neke druge manje jasne ili pjesnicke Isusove izjave (pored toga, zar nije smijesno jedan Isusov citat pobijati drugim? Ili Isusa pobijati sa Pavlom? .).

Sami Isus nije jeo svinjetinu, niti njegovi apostoli. To su vidjeli kao grijeh.

Vecinu krscana ne zanimaju ovi detalji, teologija itd.

Nađi onaj citat koji si jednom postao o mrvicama i psima. Kome je Isus prvobitno došao? Btw, ne može se razgovarati o nekim stvarima ako se ne poznaju bazične stvari. Izvučeš neki odlomak i donosiš zaključke. Bez razumijevanja konteksta.


Nema konteksta koji moze relativizirati tako jasnu uputu i naredbu kao sto je "niti jedno slovo bilo kojeg zakona ja nisam dosao mijenjati".

Ovo je rijetko jasna izjava i naredba, nije prispodoba ili preneseno znacenje. Nije nimalo pjesnički.
Nema konteksta koji tu moze izmijeniti znacenje ili relativizirati.

Ja razumijem da je Isus na drugom mjestu mozda isto tako (vise ili manje jasno) rekao nesto drugo, no onda to znaci da je Isus kroz vrijeme mijenjao misljenje, ili nije pamtio sto govori pa sam sebi proturijecio.
Ili su ovi koji su zapisivali njegove rijeci, pogrijesili.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 09 srp 2019, 23:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Robbie MO je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:

Zaboravljaš žrtve paljenice, nešto na šta ćeš često naići čitajući Stari zavjet. Jehova ih često zahtjeva. Nakon Kristova raspeća paljenice se više ne prinose, grijesi svijeta su otkupljeni kroz vjeru i uskrslog Krista.

Dakle, zakon se jeste promijenio.


Ok, možda onda u slijedećoj iteraciji Božjih zakona bude dozvoljeno da lezbijke budu svećenice.

Čini se da Božji zakoni kaskaju 50 godina za ljudskim običajima! Ali se Bog ipak trudi da ih sustigne! :zubati


Krist je novi Adam, bez čijeg dolasaka bi svatko rođen bio zreo za pakao. I daleko od božije milosti. U financijskom žargonu, Krist je došao zelenašima s gomilom novaca i otkupio nas iz dužničkog ropstva u koje smo zapali svojom nepromišljenošću.

Tko odbije taj novac, ostaje rob. Ne moraš biti spašen ako ne želiš. I u palom stanju, imaš slobodnu volju odlučiti o sudbini svoje duše. Zato je prozivanje Boga za okrutnost besmisleno, ljudi sami sebe šalju u pakao. Ugledajući se na paloga Adama, umjesto na Krista.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 09 srp 2019, 23:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68249
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
s one strane dinare je napisao/la:
Robbie majke mi zvuči ko židov zadnjeg vremena, što je odlična stvar i podržavam :D


Pa zanima me zašto se svinjetina, zec i škampi smiju jesti (pored toga što su ukusni), a recimo i dalje je grijeh ukrasti. :sega

Možda se iz nekih Isusovih citata može zaključiti da se od sada smije krasti. :zubati

Samo treba "dobro interpretirati". :zubati

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 10 srp 2019, 00:00 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
mislim da svakome moral i etika nalažu da je krađa grijeh, da nije ispravno i poželjno ponašanje... neusporedivo sa koja vrsta mesa "smije" bit na tanjuru...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 10 srp 2019, 00:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Robbie MO je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Nađi onaj citat koji si jednom postao o mrvicama i psima. Kome je Isus prvobitno došao? Btw, ne može se razgovarati o nekim stvarima ako se ne poznaju bazične stvari. Izvučeš neki odlomak i donosiš zaključke. Bez razumijevanja konteksta.


Nema konteksta koji moze relativizirati tako jasnu uputu i naredbu kao sto je "niti jedno slovo bilo kojeg zakona ja nisam dosao mijenjati".

Ovo je rijetko jasna izjava i naredba, nije prispodoba ili preneseno znacenje. Nije nimalo pjesnički.
Nema konteksta koji tu moze izmijeniti znacenje ili relativizirati.

Ja razumijem da je Isus na drugom mjestu mozda isto tako (vise ili manje jasno) rekao nesto drugo, no onda to znaci da je Isus kroz vrijeme mijenjao misljenje, ili nije pamtio sto govori pa sam sebi proturijecio.
Ili su ovi koji su zapisivali njegove rijeci, pogrijesili.

Pisali smo o tome par puta, bitno je da se pročita Biblija, da se elementarno razumije Božji koncept Plana Spasenja, koji je aktiviran padom u grijeh, sa određenim fazama u povijesti npr.nakon pojave zla, ljudskog pada u grijeh, potopa itd. U tim fazama dolazi do aktiviranja određenih procesa, npr proširenje liste "namirnica" poput mesa.
Bog nudi Savez izabranoj grupi, Izraelcima, na dobrovoljnoj osnovi. Nema prisile. I to par puta kroz njihovu povijest. Uvjeti Saveza zovemo Zakon, između ostalog. Prihvatiš Savez, prihvatiš i Zakon. Stranac koji želi u Savez, prihvaća i Zakon, u uvjetima teokratskog uređenja, u demokratiji je nemoguća primjena 100% svih odredbi Zakona, tada nastupaju pedagoške mjere izabranom narodu, a u biti i svima, zbog kršenja sporazuma, dakle okupacija i život po pravilima okupatora. Kad se opamete, Bog se smiluje. Imas to sve u Ponovljenom Zakonu lijepo pojašnjeno.

Svinja je čistač, i to joj je svrha u prirodi, kao i još nekim organizmima. Sad mogu neki drviti o slanini, ali nije Bog bezzveze rekao zašto da se ne koristi za ishranu, podjela na čiste i nečiste životinje, da ne ulazimo u biologiju zašto je tako.
Pošto je islam iskopirao brdo stvari iz Biblije, tako je ostala i ta odredba. Kršćani se peru Starog zavjeta, pa krkaju slaninu :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 10 srp 2019, 00:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2018, 00:25
Postovi: 2844
Lokacija: Apsurdistan - Distrikt Teheran
s one strane dinare je napisao/la:
Robbie majke mi zvuči ko židov zadnjeg vremena, što je odlična stvar i podržavam :D


Sada mogu povezati zanimanje sa njegove strane za temu "Izrael", još sam ga pitao cini mi se jedne prilike nesto slicno :zubati

_________________
Govorio je tad' moj debeli stric
nekad' kroz suze, a nekad' kroz smijeh
za svu vasu zajebanciju
jednom cete platiti ceh ...

Vjerski program nije obrazovni program i tačka !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 10 srp 2019, 00:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 tra 2016, 00:13
Postovi: 6668
Robi lukavi latinu kakva je ovo tema?Vrlo smišljena takija level 9 .
Ipak.Stavi sebi jedno upozorenje.Čisto onako. :-D

_________________
Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 10 srp 2019, 00:21 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
@markan je svinja prljava životinja ali ne znam da je svinjsko meso i po čemu lošije/ nezdravije od telećeg/ janjećeg/ itd.?
koliko znam janjetina je masnija od svinjetine...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 10 srp 2019, 00:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
s one strane dinare je napisao/la:
@markan je svinja prljava životinja ali ne znam da je svinjsko meso i po čemu lošije/ nezdravije od telećeg/ janjećeg/ itd.?
koliko znam janjetina je masnija od svinjetine...

Sutra ću potražiti jedno istraživanje, koje sam vidio prije 4-5 g., gdje se jasno vide razlike između određenih vrsta mesa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 10 srp 2019, 01:49 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
Bibliju tumači crkva ekipa koja je potkovana za to, ne možeš ti tumačiti vjeru kako ti hoćeš čitajući bibliju, nismo protestanti jbt.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 10 srp 2019, 07:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Robbie MO je napisao/la:
s one strane dinare je napisao/la:


Očekivano, pobijanje jednog jasnog Isusovog citata, s drugim manje jasnim koji se može svakako tumačiti.

Jeli bilo svinjetine na posljednjoj večeri? Jesu li apostoli jeli škampe ili školjke?

Dvije su mogucnosti:
-Isus je pricao razne nekonzistentne kontradiktornosti. Jednom kaze ovako, jednom kaze onako.
-Krscani krsenje jasnih Jahveovih naredbi, pravdaju izvlacenjem pjesnickih citata i tumaceci ih onako kako @buenosaires tumaci veze izmedju hrvatskih i engleskih rijeci.


Isus je također znao zašto su određeni propisi i doneseni. Osim ovog sa svinjetinom, Isus je zaobišao i zakon o kamenovanju, jerbo je taj zakon nadopunio s ljubavlju, oprostom i milosrđem.
Također, je na nekin način opovrgnuo propis prema kojem je Židov mogao otjerati prvu ženu i oženiti se drugom. Za taj propis je rekao da ga je Mojsije donio zbog tvrdoće njihovih srdaca.

S obzirom na citate o svinjetini, moguće je da Isus nije dozvolio jest svinjetinu, ali s obzirom na drugi citat je očito i to da jedenje svinjetine makar krši propis, opet i nije neki grieh zbog kojeg će netko ići u pakao i zbog kojeg bi nekoga trebalo prozivat. Isus određene propise možda nije izravno ukinuo, ali ih je opet znao obezvriediti kano nevažne...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 10 srp 2019, 08:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Mar-kan je napisao/la:

Svinja je čistač, i to joj je svrha u prirodi, kao i još nekim organizmima. Sad mogu neki drviti o slanini, ali nije Bog bezzveze rekao zašto da se ne koristi za ishranu, podjela na čiste i nečiste životinje, da ne ulazimo u biologiju zašto je tako.
Pošto je islam iskopirao brdo stvari iz Biblije, tako je ostala i ta odredba. Kršćani se peru Starog zavjeta, pa krkaju slaninu :zubati


tko je bez grijeha, nek prvi baci čvarak. :D

mislim da treba uzeti u obzir i geografiju i klimu kad govorimo o svinjama. čuvanje namirnica, kvarljivost, itd.

doduše, nešto mi pade na pamet...prispodoba o izgubljenom sinu. odmetnuti sin se zaposlio i kod svog poslodavca "pasao svinje".
čemu su služile te svinje? :001_huh

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 10 srp 2019, 08:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Svinjetina je super.

U vezi problema koji iznosi Robbie, Isus nije došao s namjerom mijenjati zakon, nego ga ispuniti i dopuniti. Možemo reći i objasniti, jer su ga židovi krivo shvaćali.

Jedna od važnijih stvari gdje su židovi griješili je što su se slijepo držali tih sitnica poput jedenja svinjetine a i mnogih drugih, a zanemarivali bitne stvari. Krist ne mijenja zakon, nego mijenja fokus. Pogrešni fokus je dovodio do pogrešne interpretacije zakona.

Fokus u kršćanstvu je ljubav prema Bogu i bližnjemu. U tome je sav zakon i proroci. Sve ostalo je drugorazredno.

Ok, čak i da jedenje svinjetine je grijeh, to nije smrtni grijeh, ni krivično djelo. To je u najgorem slučaju zanemarivi prekršaj. Ne znam Robbie kontaš li ti to, ali kršćani nisu anđeli. Mi smo griješnici i griješimo svaki dan. Pa ako već griješimo, bolje da griješimo na nebitnim stvarima nego na bitnim. Trošiti energiju na nebitne stvari bi bilo loše upravljanje resursima.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 10 srp 2019, 08:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Naša Kvačica je napisao/la:
Fokus u kršćanstvu je ljubav prema Bogu i bližnjemu. U tome je sav zakon i proroci. Sve ostalo je drugorazredno.

Kad ljudi shvate i nauče što je primarno, onda se treba baviti sekundarnim teološkim pitanjima. To uporno ponavlja i objašnjava sv Pavao Židovima koji su gunđali zašto se novi kršćani ne pridržavaju svih odredbi Zakona.
To je i Isus objašnjavao kad je liječio na Šabat, oko pranja ruku itd.
Ne treba biti fanatik odredbi, umrijeti od gladi, a slanina nam na dohvat ruke.

Btw, ako je Stvoritelj rekao za čiste i nečiste životinje to što je rekao - mi smo kao pametniji od Njega, pa znamo bolje što trebamo jesti? :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto jedete svinjetinu?
PostPostano: 10 srp 2019, 08:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Mar-kan je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
Fokus u kršćanstvu je ljubav prema Bogu i bližnjemu. U tome je sav zakon i proroci. Sve ostalo je drugorazredno.

Kad ljudi shvate i nauče što je primarno, onda se treba baviti sekundarnim teološkim pitanjima. To uporno ponavlja i objašnjava sv Pavao Židovima koji su gunđali zašto se novi kršćani ne pridržavaju svih odredbi Zakona.
To je i Isus objašnjavao kad je liječio na Šabat, oko pranja ruku itd.
Ne treba biti fanatik odredbi, umrijeti od gladi, a slanina nam na dohvat ruke.

Btw, ako je Stvoritelj rekao za čiste i nečiste životinje to što je rekao - mi smo kao pametniji od Njega, pa znamo bolje što trebamo jesti? :zubati


Eh, da, liječenje subotom je bilo šah-mat. :zubati

Glede svinjetine, ja se uvijek sjetim mog đeda, bio je najstariji čovjek u selu, nikad bolestan, nikad nije bio kod doktora, prazan mu zdravstveni karton bio.

Nije se ni čuvao, ranjen na Bleiburgu, pušio, pio preko svake mjere :zubati

I dakle, što hoću reć, on tako zdrav i neuništiv doživio 90 i nešto godina, i na kraju opet umro kao i svak drugi. Džaba ti sve, piši propalo. Nitko se nije izvukao odavde živ. Nareži špeka ako ti se jede, i uživaj. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 127 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 40 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO