HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 05:48.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 217 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 03 sij 2018, 17:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
i još jedna stvar, ne mogu oni držati toliko dugo istu cijenu koliko ću ja strpljivo dočekati neku akciju na master, american ili štogod i uzeti što želim uz 30-40% popusta.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 03 sij 2018, 18:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Ja sam jos 2009 godine, kada je krenula erozija globalne ekonomije i u Evropi, vidio da ponovo dolaze teska vremena i da nemam (u tom trenutku) nikakvu komparativnu prednost koja ce mi omoguciti stabilnost i napredak pa sam odlucio da ono sto dobijam na rodjendanu, od roditelja, na povremenoj kupovini i prodaji i na razne druge sitne nacine, da stedim skoro sav novac sto dobijem i tako vec nepunih 9 godina. U medjuvremenu, ta sitnica je vremenom postala dovoljna da jos malo pa mogu kupiti manji stan i garsonjeru. Naravno, mnogo sto sam zrtvovao (nisam kupovao novu odjecu 9 godina, u stvari deset puta manje nego prije stednje, nov kompjuter jos nisam kupio, sluzim se flagship Android mobilnim telefonom starim 4 godine kojeg sam prije neki dan platio 150 KM koji je kao Mercedes C klase star 12 godina: tromiji, ali ne i spor, cak naprotiv, zatim pun razne tehnologije koje mnogi budzetski telefoni ni danas nemaju i veoma kvaitetan itd.), ali nasaobsam nacin kako da iskombinujem. Osim toga i ova odjeca koju sam prije kupovao i dan danas me sluzi (iz razloga sto jako slabo kupujem, ali kad kupujem, kupujem samo Adidas). Nisam sklon stednji na kvalitetu, vec na kvantitetu i ne kupujem ekstra robu koja ima ekstra dizajn i ekstra kvalitwt vec dizajn i kvalitet. Tako i dan danas imam sportsku crvenu Adidas jaknu i bijelu sportsku Adidas jaknu koje i dan danas izgledaju kao da su iz fabrike izasle, a tu su i crne sportske Adidas patike koje i dan danas koristim. Sve sam to kupio jos prije 12 godina i dan danas koristim. Oduvijek sam se"cudio" kako su ljudi prije nas pazili na nekw stvari vise nego mi sada. Vremenom sam shvatio da je to i sada moguce samo ne treba kopirati vecinu vec imati svoj stil koji ne mora da bude "klosarski" ili ne znam ti sta posto u mene nije nista jeftino samo malo dalje trazim i nadjem istu kvalitetnu stvar neke druge marke po 2-3 puta nizoj cijeni (uporedba sportskih Adidas patika sa Nike Airmax patikama, 100 KM vs. 300 KM). Tona je tih brendova koji polazu "samo" na kvalitetu. Meni dovoljno mada sada mogu da se "bacim" u trosenje, ali u medjuvremenu sam naucio sta znaci vrijednost novca, a i dolazi vrijeme kupovine svoje prve nekretnine, kao i druge stvari koje dolaze sa sve ozbiljnijim razmisljanjima o zivotu. To ne znaci da cu da izbjegnem "veliko trosenje", ali samo kad budem imao toliko da kad budem imao npr. 100000 KM, da potrosim 10000 KM i ne trosim 10 godina na odjecu telefone i slicne stvari.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 03 sij 2018, 19:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68249
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Imati svoj stan (ne placati kiriju), ili pak ubirati kiriju, je ogromna financijska prednost.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 04 sij 2018, 08:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
s one strane dinare je napisao/la:
ja si priuštim najskuplje patike tako što kupim najjeftiniju trenirku. priznajem, klošar sam. :D


=)) muškarci.

ja mogu samo ponoviti svoj zadnji upis. :D ali kako mi se ništa ne sviđa u zadnje vrijeme, ne trošim baš previše jer nemam na što. jedino knjige kupujem jednakim intenzitetom. u zadnje vrijeme sam dala dosta love za namještaj, ali to je bilo neizbježno. i tu nisam štedila jer ću ga gledati godinama.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 29 lip 2018, 15:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68249
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
ZGabriel je napisao/la:
s one strane dinare je napisao/la:
ja si priuštim najskuplje patike tako što kupim najjeftiniju trenirku. priznajem, klošar sam. :D


=)) muškarci.

ja mogu samo ponoviti svoj zadnji upis. :D ali kako mi se ništa ne sviđa u zadnje vrijeme, ne trošim baš previše jer nemam na što. jedino knjige kupujem jednakim intenzitetom. u zadnje vrijeme sam dala dosta love za namještaj, ali to je bilo neizbježno. i tu nisam štedila jer ću ga gledati godinama.


Najbolje je namjestaj od punog drveta i metala, ili si nabavi povoljniji antikni, koji je trajao 100 godina pa ce valjda jos 100. =))

IKEA namjestaj ili kako ga ja zovem "Kula od Karata" je suprotnost, i ona traje oko 2 godine. :zubati Sto im je namjestaj veci i ima vise dijelova to je nestabilniji. Ako si vjerni kupac IKEA-e, za vrijeme zivota ces ponovljavati sav njihov namjestaj bar 10 puta. :zubati A pogotovo ako nesto sjebes ili ostetis pri sklapanju, trajat ce 6 mjeseci. Nisam toliko bogat i nemam toliko para da ih demonstrativno spalim kupujuci IKEA-u.

Dobra strana IKEA najmjestaja je da ga mozes koristit kao osjetljivi seizmograf: vec na potres od 0.1 Richtera se rasplese. :zubati

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 29 lip 2018, 15:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68249
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Da nastavim u ovom stilu da kupovanje kvalitete cesto dugorocno znaci ustedu.

Ja sam prije kupovao po 10 kisobrana godisnje, onih malih koji traju 10-ak otvaranja, i slabo stite od kise a pogotovo u kombinaciji s vjetrom. Znaci ni ne sluze tome da ostanes suh, jer neces, nego samo da ublaze kolicinu vode koju ces upiti. Onda sam prije par godina odlucio kupiti jedan pravi, kvalitetni veliki 10 puta skuplji, i evo traje vec dvije godine. Otplatio se jos prosle godine, i dalje izgleda ko nov, a sad mi samo "zaradjuje" jer ne bacam pare na ove kineske.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 30 lip 2018, 11:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 tra 2016, 00:13
Postovi: 6668
Najkreativniji način uštede je da ne birajući sredstva i načine zarađujete mnogo. :D
Zapamtite da uvek neko više od vas zarađuje i budite zbog toga nesrećni,ta nesreća će vas pokretati dalje da radite i smišljate nove stvari,poslove a novac će biti samo nus produkt dobro osmišljenog i urađenog posla.



PS:Vladimire ti si ozbiljan primerak praznoglavog nesrećnika i klošara.Gadiš mi se. :dragobojic

_________________
Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 30 lip 2018, 15:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Nekad nije dobro kupovati skupo da bi se na duži period uštedjelo. Ali moram priznati da nema takvih situacija baš puno.
Bitna stvar je biti svjestan svega toga, da ne budeš kupac reklama radi ili impulsa radi.

Evo dva konkretna životna primjera iz mog života. Situacije u kojima volim jeftino kupiti:

- IKEA, i svi slični derivati. Uživam kupovati jeftin namještaj, tepihe i slično. Iz prostog razloga kad mi dosade boje, design, izgled jednostavno odnesem u smeće i ponovo kupim u sličnim trgovinama jeftino. Osjećaj je odprilike kao da si uselio u potpuno nov stan. Da sam sve to plaćao skupo kitu bih bacio u smeće dok je još funkcionalno i očuvano.

- Obuća. Kako živim gdje krkaju sol po cestama zimi sasvim mi svejedno koliko su skupe ili jeftine. Nijeda guma odozdo ne može duže od jedne zime izdržati. A u drugu ruku opet ista stvar, kupiš jeftine cipele i upravo kad ti dosade nije ti ih žao baciti i kupiti nove. Jer nisi ništa skupo platio.

Poanta su promjene u životu.
I dan danas kod nekih ljudi, rijetko doduše ali ima, vidim one stare i skupe regale iz vremena Jugoslavije. Plaćali ih skupo kao suho zlato pa sa tim sranjem zaglavili desetljećima. Sad ekonomska kriza kako i jest, ne možeš lako promijeniti i da hoćeš.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 30 lip 2018, 17:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68249
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Danas se odjeća brzo mijenja i troši, tu se slažem da ne treba kupovati preskupo. Ima vec 20 godina da se odjeća ne “čuva”, to je roba brze potrošnje, par godin većina traje, patike kao sto kažeš godinu dana max, osim možda jakni ili par “najdrazih” stvari koje su ti se bas svidile, mada i njih danas mozes izgooglat serijski broj i narucit novo.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 02 srp 2018, 09:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Robbie MO je napisao/la:
IKEA namjestaj ili kako ga ja zovem "Kula od Karata" je suprotnost, i ona traje oko 2 godine. :zubati Sto im je namjestaj veci i ima vise dijelova to je nestabilniji. Ako si vjerni kupac IKEA-e, za vrijeme zivota ces ponovljavati sav njihov namjestaj bar 10 puta. :zubati A pogotovo ako nesto sjebes ili ostetis pri sklapanju, trajat ce 6 mjeseci. Nisam toliko bogat i nemam toliko para da ih demonstrativno spalim kupujuci IKEA-u.


:zubati

kupila sam privremene police, ima dvije godine. neke od prešanog papira. i sklapajući zelenu, okinem čekićem po sred stranice. promašila letvu. :zubati bilo mi malo jednom, pa sam ostavila trag i s druge strane. =))
eno police žive i danas. oštećenja ignoriram dok se ne odlučim za prave police. samo moram dobro izračunati koliko knjiga stane, jer je jedna kutija još pod krevetom.

btw, njihovi kreveti od metala su čudo jedno. nažalost, više ne proizvode teške, od crnog kovanog željeza. to je bila divota. valjda im se nije isplatilo za 150 eura. (mislim da je toliko koštao)
inače mi nema smisla kupovati neke veće komade kod njih (osim rečenih kreveta). osrednja sofa košta 3-4-5.000 kn, a za te novce kupim talijansku koja je ljepša i kvalitetnija. ali za kojekakve dekoracije, tu su zakon. potrošim pola plaće na vaze, okvire i ostale budalaštine. =))

i naravno, ako želite kvalitetan, dugotrajan namještaj, najbolje je raditi po mjeri, ako si možete priuštiti. mislim da će mi garderoba trajati vječno.

dobar kaput, čizme, baloner, dakle stvari koje se nose nekoliko godina vrijedi platiti više. za ostalo se slažem. da nosim jedne cipele od par tisuća kuna, poludjela bih. radije kupim više jeftinijih, pa dokle traju. bitno da ih mogu mijenjati.
ne razumijem ljude koji stalno nose iste cipele. :kava
(ne mislim na ljude koji nemaju novaca za nove, to je druga tema. ovdje trošimo pare.)

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 03 srp 2018, 11:36 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2012, 19:51
Postovi: 5940
Što se polica tiče, a to su laki komadi nameštaja, evo saveta da se uštedi a efekat je isti kao da vas je majstor odrao.
Kupiti gotove medijapan ili slične ploče po vašim merama. Kupiti potreban pribor ako ga već nemate u kući a trebalo bi, i posao neka krene.

Tako sam ja sebi napravila prilično stvari i vrlo sam zadovoljna i izgledom i funkcionalnošću. Osećaj nakon odrađenog posla je daleko lepši nego kada kupite gotovo. Inače nisam ljubitelj konfekcije u svakom smislu. Što mogu uradim sama i naravno, prioritet mi je moja kreacija pa tek onda ušteda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 05 kol 2019, 10:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Pregovaranje oko cijene, ako su u pitanju veći iznosi i solarno plaćane, ali doslovno uvijek.

Kod većih kupovina se isplati uzet na r1, ukolko imate prijatelja kojem je firma unutar sustava pdv-a, što automatski znači 25% popusta.

Namještaj, sav pločasti se više isplati dat izraditi kod stolara, nego kupit gotovo u trgovini, kad se uzmu u obzir uloženo-dobiveno, pogotovo ugradbene kuhinje, kupaonski namještaj, ormari za spavaće sobe, kreveti.

Evo našeg primjera uzeli ponude za kuhinju od mdf/mediapana u lesnini i harveyju i kod stolara, identični nacrt uz minimalne varijacije.
Naš stolar je uzeo 26K Kn (ruke i materijal, panti i mehanizmi svi od bluma), Lesnina tražila oko 49k KN, Harvey 43, ovo je samo za korpuse bez bijele tehnike.

Kod tehnike su izložbeni primjerici dobar način za lijepu uštedu.

Potrošačka elektronika tipa mobiteli i sl, može se dobit po ok cijeni dobri modeli koji su tipa godinu dana stari, zato što ima hrpa paćenika koju spizde plaću na najnoviji model.

Službeni mobiteli, auti i sl, odličan način za uštedu, isti sam tren prestao koristi privatni broj mobitela, a auto sam ostavio samo zato što su nam trebala dva zbog klinaca.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 05 kol 2019, 15:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Ideja stednje je pogrešna.

Jeftinija stvar najčešće ispadne skuplja.

Ako zelite ostvariti maksimalni potencijal, treba gledati siru sliku. Koliko ste novca izgubili gledajuci televiziju, prateći sport, gledajuci filmove i serije?

Prosjecni covjek beskorisnim trosenjem vremena izgubi milijune. Neoptimalnim radom i neznanjem izgubi dodatne milijune. Bukvalno milijune.

Smijesno je gledati gdje ustedis 10KM a ovamo zivot prolazi prosječno.

Za 5-7 godina moze se postati svjetska klasa u izabranoj aktivnosti. Tko god to ne uradi pljačka sam sebe.

Sjecam se kad sam stedio, ja i zena pazljivo isplaniramo budzet za mjesec, i uz veliku disciplinu ustedimo 100KM. A satrali se.
Nema od stednje nista. Ok bolja je nego rastrosnost, ali ako hocete napraviti razliku pocnite uciti. Svaki tjedan jedna knjiga u izabranoj struci i garantiram duplo vecu placu svake godine.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 05 kol 2019, 21:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Ideja stednje je dobra, ali je treba njegovati od kolijevke... Ne moze odrastao covjek - zena da stede ako im od ranih godina nije usadjen obrazac za stednju od strane roditelja.
Moji roditelji nisu znali ili nisu htjeli da stede. Pojeli su i popili svoje zivote. Tako i ja, a i moje dijete ne cijeni novac i na stednju gleda kao na skrtost, sto nema veze jedno s drugim...
Ne treba biti opsjednut s stednjom, ali treba biti upoznat o zamkama potrosackog drustva. Vremena se mijenjaju. Stednja za stare dane mi u ovim godinama izgleda kao pojas za spasavanje, jer nisu ni djeca sto su bila...ako se sam ne pobrines za sebe....
Zamolila bi Kvacicu da mi malo pojasni ,,Svaki tjedan jedna knjiga u izabranoj struci i garantiram duplo vecu placu svake godine,,


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 05 kol 2019, 21:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Naša Kvačica je napisao/la:
Ideja stednje je pogrešna.

Jeftinija stvar najčešće ispadne skuplja.

Upravo u petak stara konjina naucila tu lekciju, odem prvi put u TKMAXX kupim brendiranu polo majicu, dosao kuci kad ono roba sa greskom. Moze kao pidzama posluziti.

https://www.tkmaxx.com/uk/en/men/clothi ... rts&page=1

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 05 kol 2019, 21:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
DrMag je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
Ideja stednje je pogrešna.

Jeftinija stvar najčešće ispadne skuplja.

Upravo u petak stara konjina naucila tu lekciju, odem prvi put u TKMAXX kupim brendiranu polo majicu, dosao kuci kad ono roba sa greskom. Moze kao pidzama posluziti.

https://www.tkmaxx.com/uk/en/men/clothi ... rts&page=1


Brendirana polo majica. Kao pidzama? Sto volim ove modno osvjestene muskice....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 05 kol 2019, 21:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Naša Kvačica je napisao/la:
Ideja stednje je pogrešna.

Jeftinija stvar najčešće ispadne skuplja.

Ako zelite ostvariti maksimalni potencijal, treba gledati siru sliku. Koliko ste novca izgubili gledajuci televiziju, prateći sport, gledajuci filmove i serije?

Prosjecni covjek beskorisnim trosenjem vremena izgubi milijune. Neoptimalnim radom i neznanjem izgubi dodatne milijune. Bukvalno milijune.

Smijesno je gledati gdje ustedis 10KM a ovamo zivot prolazi prosječno.

Za 5-7 godina moze se postati svjetska klasa u izabranoj aktivnosti. Tko god to ne uradi pljačka sam sebe.

Sjecam se kad sam stedio, ja i zena pazljivo isplaniramo budzet za mjesec, i uz veliku disciplinu ustedimo 100KM. A satrali se.
Nema od stednje nista. Ok bolja je nego rastrosnost, ali ako hocete napraviti razliku pocnite uciti. Svaki tjedan jedna knjiga u izabranoj struci i garantiram duplo vecu placu svake godine.


ovo je jedan od najpametnijih upisa koje sam pročitala.

:palacgore1

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 05 kol 2019, 21:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Vrlo je tesko postici da izmedju prirode, karaktera i obrazovanja postoji ravnoteza.
G-din Kvacica na tako smiren, kulturan nacin nivelise te nepodudarnosti da je vjerujem ne samo meni, vec i vecini omiljeni administrator.
A sto se tice zena, ovom forumu je potrebno par zenstvenih i pametnih dama, da se napravi ravnoteza u razgovoru i da se poprave musko zenski odnos na forumu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 05 kol 2019, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Lapo-lapo je napisao/la:
Vrlo je tesko postici da izmedju prirode, karaktera i obrazovanja postoji ravnoteza.
G-din Kvacica na tako smiren, kulturan nacin nivelise te nepodudarnosti da je vjerujem ne samo meni, vec i vecini omiljeni administrator.
A sto se tice zena, ovom forumu je potrebno par zenstvenih i pametnih dama, da se napravi ravnoteza u razgovoru i da se poprave musko zenski odnos na forumu.


upucavas se fratru i tema nije o njemu.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 05 kol 2019, 22:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
DrMag je napisao/la:
Lapo-lapo je napisao/la:
Vrlo je tesko postici da izmedju prirode, karaktera i obrazovanja postoji ravnoteza.
G-din Kvacica na tako smiren, kulturan nacin nivelise te nepodudarnosti da je vjerujem ne samo meni, vec i vecini omiljeni administrator.
A sto se tice zena, ovom forumu je potrebno par zenstvenih i pametnih dama, da se napravi ravnoteza u razgovoru i da se poprave musko zenski odnos na forumu.


upucavas se fratru i tema nije o njemu.

Ne. Covjek je gospodin u pravom smislu te rijeci. Djeluje tako razborito i smireno....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 05 kol 2019, 22:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Lapo-lapo je napisao/la:
Zamolila bi Kvacicu da mi malo pojasni ,,Svaki tjedan jedna knjiga u izabranoj struci i garantiram duplo vecu placu svake godine,,


Recimo da si zaposlena i plaća ti je prosječnih 850KM.

Nakon godinu dana biti će 1700KM.
Nakon dvije godine 3400KM
Nakon tri godine 6800KM
Nakon 4 godine 13600KM, tj. u petoj godini si povećala plaću 16 puta.

Kako rekoh:
1. skoro svaki posao (normalni posao, nećemo sad reći astronaut ili tko nešto) se može naučiti za 5-7 godina.
2. Gledaš svjetsku klasu u svojoj struci. Ako može netko drugi možeš i ti.
3. Razlika zarade je velika, ali razlika znanja nije toliko velika. Često onaj tko zarađuje više zna par fora koje drugi ne znaju. Pobjednik odnosi sve makar pobijedio za milimetar.
4. Čitanjem jedne stručne knjige tjedno, dolazimo do 50 knjiga godišnje ili čak 500 knjiga za 10 godina. Onaj tko pročita 500 knjiga o nekoj oblasti postaje vrhunski stručnjak u toj oblasti.
5. Nije bitno kako će se to dogoditi. U početku ne vidimo cijeli put. Ali kako putujemo tako se vrata otvaraju.
6. Bitak svega je koncentracija. Knjige su tu samo pomoć. Poanta je koncentrirati se na cilj 5 do 7 godina i sve ostalo ide samo od sebe.
7. Dakle, ako znate čitati i znate razmišljati o onome što želite, to je sve što je potrebno. Samo to radite umjesto da vam je dosadno.

Npr. Mate Matić (izmišljeni lik) radio u Aluminiju, i sad ne zna što će. Igrom slučaja pročita ovaj post. :zubati Odluči mi iz nekog razloga povjerovati očekujući sigurnu zaradu. Svjestan je da nisam obećao uspjeh preko noći, ali jesam obećao uspjeh kroz naporni koncentrirani rad kroz 5-7 godina.

Jedna napomena za one kojima se 7 godina čini dugo. Dakle, jeste dugo ali takav je život. Malo što vrijedno je lako. Ali gledajte to na drugi način, prvo 7 godina će svakako proći. Nakon što prođe 7 godina što je neizbježno jel, bit ćemo 7 godina stariji pod uvjetom da ostanemo živi. I što onda, možete biti zadovoljni sobom tko ste i što ste, a možete biti nezadovoljni propuštenim. Druga stvar, to što je teško je u stvari odlično. To znači da će malo tko ovo uraditi. Većina ljudi realno gledano je pasivna i nije vam konkurencija, tako da taj uspjeh nije ni toliko težak kako izgleda. Praktično dovoljno se pojaviti.

Vratimo se na Matu, dakle Mate bi htio biti ne znam, evo nećemo reći liječnik, programer, odvjetnik, nego nešto obično što može svatko raditi recimo vodoinstalater, električar. Ili kuhar. A nema pojma o kuhanju. Nemam ni ja, znam popržiti jaja i skuhati čaj.

I onda Mate počne se baviti svojim poslom (što većina ljudi ne radi), počne učiti, raditi, čitati knjige. Onda nauči napraviti kolač ili ispeći janje, nije bitno Pa vidi super je to, čak je i jestivo, ali nema kome prodati. E, a onda opet uzme pa počne čitati nekoliko knjiga o prodaji, pa nekoliko knjiga o marketingu, pa nekoliko knjiga o biznisu. Pa skonta vidi mogao bih spomenuti svoje kolače na Facebooku, pa pročita i par knjiga o marketingu na Facebooku. Pa onda vidi da mu zadovoljan klijent zlata vrijedi, pa pročita koju knjigu o customer supportu, o održavanju poslovnih veza, o upoznavanju poslovnih partnera itd.

Pa onda vidi ne može više sve stić sam, ali Mate već zna da neće tek tako nekog zaposliti. Naprotiv, Mate će pročitati o temama kao što su management, leadership, vođenju timova, outsourcingu itd. Ukratko Mate ništa ne radi na pamet.

Kako možete pretpostaviti, za nekoliko godina Matino znanje raste daleko iznad ostalih. Nitko drugi u gradu a vjerojatno ni državi ne zna koliko Mate. Nije nikakvo čudo ako za nekolike godine ima par otvorenih slastičarnica po gradu, web trgovinu sa dostavom i specijalne ugovore sa svadbenim salonima "jer je najbolji i mlada samo njega hoće".

E sad, pitanje za milijun dolara, zašto se ovo redovno ne događa. Zašto svi to ne rade. Pa eto zato jer se ljudi ne bave svojim poslom, nego misle o nečem desetom. Recimo nije rijetkost da neki ljudi znaju nabrojati cijeli nogometni tim Barcelone ili Liverpula, ne samo trenutni nego nekad čak i po godinama unazad. To je strašno koliko je to izgubljene koncentracije. Vodite detaljni zapis svih aktivnosti nekoliko dana i bit će vam jasno gdje vam je bila koncentracija i gdje se izgubilo dragocjeno vrijeme.

Ono što je najbolje je da za ovo ne treba neka velika pamet. Inteligencija je precijenjena. Ono što pravi razliku je koncentracija.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 05 kol 2019, 22:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
DrMag je napisao/la:
Lapo-lapo je napisao/la:
Vrlo je tesko postici da izmedju prirode, karaktera i obrazovanja postoji ravnoteza.
G-din Kvacica na tako smiren, kulturan nacin nivelise te nepodudarnosti da je vjerujem ne samo meni, vec i vecini omiljeni administrator.
A sto se tice zena, ovom forumu je potrebno par zenstvenih i pametnih dama, da se napravi ravnoteza u razgovoru i da se poprave musko zenski odnos na forumu.


upucavas se fratru i tema nije o njemu.


Nemoj biti ljubomoran nego počni dizati teške predmete i nabaci malo mišića. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 05 kol 2019, 22:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Naša Kvačica je napisao/la:
DrMag je napisao/la:

upucavas se fratru i tema nije o njemu.


Nemoj biti ljubomoran nego počni dizati teške predmete i nabaci malo mišića. :zubati


Tjelesni odgoj do daljnjega zaustavljen, slomio sam rebra, jos pijem ibubrufene da mogu spavati,

Inace ovo gore za knjige si 100% upravu. Svaki tjedan procitam po jedan erotski roman.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 05 kol 2019, 22:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Fina pricica, ali koliko Mate ima godina da bi mogao toliko da se skoncentrise i ulozi u razvitak sive mase i u kojoj drzavi da konkurise, jer se u ovim ,,nasim drzavicama,, znanje ne cijeni, ma ne da se ne cijeni, nego je izreka ,,sto veca skola, to veca budala,,
Cinjenica je da postoje kod nas razlike zarade, ali da li je ta razlika postignuta znanjem ili necim drugim?
,,Citanjem strucne knjige tjedno,, ...pa kod nas se izdaju strucne knjige samo kada je reforma nekakve oblasti.... Gdje Mate nakupi tu strucnu literaturu?
Dug mi je taj put i cini mi se da je Mate propustio zivot i sta ce mu sada tolika zarada?

I kako fratri imaju zenu i uvijek se lijepo izrazavaju kada je spominju, a ove muskarcine imaju tako istancan stil za razgovor s damama, da one prosto opsjedaju forum?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kreativni načini uštede
PostPostano: 06 kol 2019, 13:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Lapo-lapo je napisao/la:
Fina pricica, ali koliko Mate ima godina da bi mogao toliko da se skoncentrise i ulozi u razvitak sive mase


Istina, pretpostavio sam da je Mate momak bez puno obveza. Drugačije je ako ima obitelj koju mora prehraniti, tko zna možda i kredit i hipoteku na stan, i mora stvoriti niodkud pare svaki mjesec u vrijeme kad je dobio otkaz.

Lapo-lapo je napisao/la:
i u kojoj drzavi da konkurise, jer se u ovim ,,nasim drzavicama,, znanje ne cijeni, ma ne da se ne cijeni, nego je izreka ,,sto veca skola, to veca budala,,
Cinjenica je da postoje kod nas razlike zarade, ali da li je ta razlika postignuta znanjem ili necim drugim?
,,Citanjem strucne knjige tjedno,, ...pa kod nas se izdaju strucne knjige samo kada je reforma nekakve oblasti.... Gdje Mate nakupi tu strucnu literaturu?


E ovdje sebe prepuštaš u ruke drugih. Ne valja država, znanje se ne cijeni, gdje ću kupit knjigu,... To su sve izgovori. Gdje kupiti knjigu, nemam pojma, ovisi koja knjiga ti treba. Neću mu ja valjda tražit, neka traži sam sebi. Tko traži nađe. Može i Google za početak poslužiti.

Lapo-lapo je napisao/la:
Dug mi je taj put i cini mi se da je Mate propustio zivot i sta ce mu sada tolika zarada?


E ovo je vrlo važna stvar, nevjerojatno važna.

Taj put je razlog zašto sve radiš. Pazi koji izraz koristiš "Mate propustio život". Što je život? Što je to Mate propustio jer je radio svoj posao?

Propustio gledati televiziju, propustio pratiti Facebook, propustio slikati se za instagram, propustio utakmice lige prvaka, propustio ostvarivati tuđe ciljeve za 800KM mjesečno. Ja nemam ništa protiv ako je to Matin život. Ako je to njegov izbor, to je odlično. :palacgore1

Ali ima neki problem jer je Mate nezadovoljan, ogorčen i sarkastičan. Ljudi često misle da je cool biti sarkastičan i ironičan. Ali nije, to je samo još jedan način za izražavanje nezadovoljstva. Mate očigledno nije zadovoljan sobom i svojim životom. Taj "život" i uživanje ga ne ispunjavaju, nego čine ogorčenim i sarkastičnim.

Dakle zašto ići na "dugi put" od 7 godina. Prvo nije toliko dug, čovjek dakle tijekom života može imati barem 5 uspješnih karijera po 7 godina, a može i ostati u jednoj ako mu se sviđa. Put može biti dug jedino ako je dosadan.

U tome i jeste stvar, sam put je nagrada. Put = život. Ne propuštaš život jer je upravo put taj život. Samo biraš drugačiji život, u kojem imaš karakter i samopoštovanje. Ta nagrada u obliku visoke plaće je samo usput, manje važna, a glavna nagrada je privilegija da budeš na svom putu, zadovoljstvo sobom. Ako poštuješ sebe i zadovoljan si sobom, onda i voliš sebe. Čovjek voli sebe kad je discipliniran. Disciplina = sreća.

Problem je jer je napredak eksponencijalan. U stvari to i nije problem nego dobra stvar, jer napredak raste eksplozivno poput kamata. Ali jest problem u početku kad zbog male baze je napredak nevidljiv. I onda recimo ti sutra hoćeš postati poduzetnica i počneš koncentrirano raditi na svom biznisu. Što se događa?

Pa ništa. Nema nikakvog vidljivog napretka. Ti radiš, kupuješ knjige, učiš, a rezultati nakon 3 mjeseca zaradila 50KM. :zubati

Što je još zanimljivije, prijateljice, rodbina i susjedi te počinju smatrati ludom. Zašto luđakinja radi po cijeli dan na svom biznisu a ništa nije zaradila? Zlonamjerni se smiju, dobronamjerni te pokušavaju zaustaviti da se ne brukaš dalje, razmišljaju i o psihijatru. Po gradu te prepoznaju kao "ona luda". :zubati

To je dakle sve potpuno normalno i očekivano. Sve ide po planu, ali se zbog skromnog starta ne mogu očekivati vidljivi rezultati u prve dvije godine. Barem dvije godine moraš dragovoljno pristati biti luđak i nastaviti koncentrirano raditi na svom poslu. Nakon 2 godine u stanju si sebi osigurati normalnu plaću. Nisi bogataš, ali već osjećaš to ogromno unutarnje zadovoljstvo zbog svog puta. U ovom trenutku većina ljudi nema šanse da se vrati na normalni posao. Zaraženi su slobodom i samo slobodni mogu ostati. :palacgore1

E sad eksponencijalni rast dolazi do izražaja. U iduće dvije godine vjerojatno već zarađuješ više od bilo koga kojeg poznaješ, a onda u sljedeće dvije imaš i biznis i djelatnike koji za tebe rade ponavljajuće poslove. Onda kad se osvrneš unatrag, vidiš da je taj novac samo dobrodošao bonus, i da je glavna nagrada taj put koji prođeš. To je avantura s kojom se vegetiranje u državnoj firmi ne može mjeriti. Počinješ žaliti uhljebe jer propuštaju život.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 217 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO