HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 13:46.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 536 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Sljedeća

Što je krajnji politički cilj Hrvata u BiH?
1. Status quo (bez izbornih reformi, određen broj "kapsula" za uhljebljivanje elite kao i danas, cilj je da Srbija nije na Uni i po cijenu postanka nacionalne pogranične manjine u FBiH) 12%  12%  [ 8 ]
2. Izborna reforma (dvije izborne jedinice u FBiH, više-manje osigurana ravnopravnot i legitimno predstavljanje u FBiH, sve ostalo kao i danas) 3%  3%  [ 2 ]
3. Reforma FBiH i nove granice općina u SBK (spajanje hrvatskih područja u FBIH u jedan kanton koji bi bio i izborna jedinica, nove većinski hrvatske općine u enklavama u SBK) 3%  3%  [ 2 ]
4. Teritorijalno povezani treći entitet (većinski hrvatska područja u BiH, bez enklava) 3%  3%  [ 2 ]
5. Teritorijalno nepovezani treći entitet (većinski hrvatska područja u BiH, uključujući i enklave) 10%  10%  [ 7 ]
6. Hrvatska Republika Herceg-Bosna (granice kao teritorijalno nepovezani treći, ali s većim ovlastima od današnjih entiteta, BiH kao konfederacija tri republike) 18%  18%  [ 12 ]
7. Nezavisnost (teritorijalno povezani dio uz RH, nezavisna republika bez specijalnih veza s RH) 10%  10%  [ 7 ]
8. Banovina (22. županija u RH, granice kao teritorijalno povezani treći) 41%  41%  [ 28 ]
Ukupno glasova : 68
Autor/ica Poruka
 Naslov: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 16:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:37
Postovi: 79
Nedavno sam imao raspravu s kolegom Amerikancem koji radi za jedan njihov međunarodni institut koji se bavi geopolitikom. On zna dosta o ratu u BiH, ali ima iskrivljenu (unitarističku) sliku o današnjem uređenju i problemima. On uglavnom čita izvore na engleskom jeziku iako zna i lokalne jezike, i formirao je mišljenje da su Hrvati u BiH separatisti koji skupa sa Srbima i Rusima planski zadiru državnost BiH, a da su Muslimani pro-državnički element. Ja sam mu objašnjavao da baš i nije tako, ali sam onda shvatio da ne mogu odgovoriti na njegovo pitanje koji je krajnji cilj Hrvata u BiH, jer ga nitko nikada nije ni definirao. Znači, ne kako do zadanog cilja, nego jednostavno što nam je konkretno cilj. Toliko o nama.

Ako pitaš prosječnog Hrvata u BiH, pola ih ne bi ni znalo odgovoriti zbog apolitičnosti i apatije. Ona druga polovica bi dala svakakve odgovore, od trećeg entiteta, Herceg-Bosne, banovine, nezavisnosti do marginalnog broja dodrinaša koji još uvijek ustašuju na štetu svih nas. Naravno, od onih koji bi rekli treći entitet, teško bi bilo naći kritičnu masu koja bi se usuglasila oko određenih granica tog entiteta, pogotovo da one budu realne po pitanju omjera Hrvata i Muslimana u tom entitetu.

Iako taj institut često radi ankete u BiH, ovo je jednostavno pitanje koje ne mogu pitati. Zato, želim čuti mišljenje forumaša, jer mislim da je i sample size and distribution dobar (nisu svi zli Hercegovci kao ja, ima i razmjeran broj Bosanaca, Posavljaka, ljudi iz Završja i čak i iz Krajine). Molim Srbe i Muslimane da ne glasuju i ne trollaju temu.

Što se tiče opcija, pokušao sam uvrstiti sve, od manje vjerovatnog do više vjerovatnog. Nešto može biti cilj i ako je teško izvedivo (na primjer, banovina je malo vjerovatna sada, ali nakon dogovora Kosovo-Srbija možda je i opcija, iako mislim da bi najveća prepreka tome bili određeni Hrvati s one strane Dinare kojima ne treba još 200.000 glasača HDZ-a u državi), ne pitam što će se dogoditi već što je cilj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 16:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Onaj iskonski i najprirodniji. Živjeti zajedno sa svojim narodom u istoj državi. Zar to treba pitati.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 16:53 
Online
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8100
Cilj je ono što je trenutno realno i prihvatljivo,
sve osim 1. točke je prihvatljivo a od
ostalih 7 je tri pa i četiri nerealno.

Herceg Bosna je dobar cilj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 16:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2019, 20:21
Postovi: 837
Treći entitet/izborna jedinica. Ali ne i razlaz države.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 17:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2019, 21:36
Postovi: 233
Ukidanje FBiH ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 17:10 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20465
Banovina ako su uvijeti povoljni ako ne sabur.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 17:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Čekam Junuza da vidim što će on napisati.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 17:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 srp 2019, 00:29
Postovi: 322
Banovina Hrvatska, što manja i zgažena bošnjačka Palestina, i najveća moguća Srbija.

_________________
Za BiH i Hrvatsku u miru, dobru i zajedništvu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 17:22 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Mogao si staviti malo više jednih te istih opcija.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 17:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Hrvatska Republika Herceg Bosna

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 17:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30081
Banovina Hrvatska naravno.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 17:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
NRDH, naravno

Salim se.


Mislim da svi mi prizeljkujemo jednu Svicarsku ili Belgiju od BiH.

Zemlju samoupravljanja kroz referendume.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 18:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
DrMag je napisao/la:
NRDH, naravno

Salim se.


Mislim da svi mi prizeljkujemo jednu Svicarsku ili Belgiju od BiH.

Zemlju samoupravljanja kroz referendume.


Zasto?
Vise volite da zivite sa neprijateljima nego sa svojim narodom?
Zanimljiva zelja... multikultična.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 18:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 srp 2016, 21:58
Postovi: 147
Samo dolazi u obzir naš izlazak iz BiH. Srbi, ako žele, mogu ostati s Bošnjacima u BiH. Mi nikome ništa ne nalažemo, neka svatko odluči najbolje za sebe.

Uglavnom, život s Bošnjacima je nemoguć. I da je moguć, mi moramo imati državotvorni i suverenistički mentalitet. A dobrosusjedske državne odnose trebamo gajiti sa svima. I Srbima i Bošnjacima.

No, treba ići postupno:
1. neovisna i suverena HRHB, svojevrsno "hrvatsko Kosovo"
2. ako prilike dopuste, priključenje i ujedinjenje s RH. Ako ne, imamo svoju "drugu" hrvatsku državu. Izgrađujmo je!

Sve ostalo je održavanje mučnog političkog stanja, frustirirajuće realnosti i mrcvarenje svih naroda u BiH, u kojemu niti jedan od naroda ne će biti zadovoljan do kraja.

_________________
Matija Vojsalić HRVATINIĆ (1476.) - posljednji bosanski kralj!
Vrati se vjeri svojih djedova!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 18:46 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
Trebalo bi većinu ovih opcija zasebno prokomentirati, navest njene koristi i mane , kratkorocno i dugorocno... Tek nakon toga moze se formirati nekakvo misljenje koje ce vjerujem prihvatiti većina HB forumaša...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 19:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Ujedinjenje!
Samo je Hrvatska vječna, neovisno o trenutnim post-okupatorskim granicama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 19:56 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Bit zupanija u hrvatskoj je pusiona. Trebamo se sto vise mozemo maknut od muslimana i uzet sto vise ovlasti u nase ruke. Glupo bi se bilo integrirat u trome hrvatske sustave.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 19:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 22:02
Postovi: 533
Mislim da bi većina željela pod RH skute da ih maćeha maltretira i izrabljuje isto onako kako tretira svoje stanovništvo.

To je ujedno i najveći problem kojeg imamo od '90. do danas.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 20:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30081
gušter je napisao/la:
Mislim da bi većina željela pod RH skute da ih maćeha maltretira i izrabljuje isto onako kako tretira svoje stanovništvo.

To je ujedno i najveći problem kojeg imamo od '90. do danas.


Skute, maćeha, maltretira, izrabljuje... :zubati

To bi svi mogli reći, i Istra, Dalmacija, Međimurje, Slavonija...

To su gluposti. Svi zajedno izgrađujemo svoju Hrvatsku. Jedino što ima smisla je spajanje sa Hrvatskom.

Ako ćemo se igrati izrabljivanja, onda sutra može Livno ili Orašje reći izrabljuje nas Hercegovina. U Hercegovini Široki će reć izrabljuje nas Mostar. To bi na kraju bilo svaka kuća posebna država.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 20:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 22:02
Postovi: 533
Naša Kvačica je napisao/la:
gušter je napisao/la:
Mislim da bi većina željela pod RH skute da ih maćeha maltretira i izrabljuje isto onako kako tretira svoje stanovništvo.

To je ujedno i najveći problem kojeg imamo od '90. do danas.


Skute, maćeha, maltretira, izrabljuje... :zubati

To bi svi mogli reći, i Istra, Dalmacija, Međimurje, Slavonija...

To su gluposti. Svi zajedno izgrađujemo svoju Hrvatsku. Jedino što ima smisla je spajanje sa Hrvatskom.

Ako ćemo se igrati izrabljivanja, onda sutra može Livno ili Orašje reći izrabljuje nas Hercegovina. U Hercegovini Široki će reć izrabljuje nas Mostar. To bi na kraju bilo svaka kuća posebna država.


Ne baš svaka kuća država za sebe, ali bi valjalo da je svaka kuća, općina i županija mnogo neovisnija u odnosu na državnu razinu nego je to slučaj u centraliziranoj SRH. Postoji princip za postizanje optimuma distribucije ovlasti, zove se supsidijarnost.

Da ti veliš: zajednička Hrvatska pod uvjetom federalizacije/decentralizacije i slobode za Hrvate u H-B, pa ajd. Ali ti bi bezuvjetno da naš narod bude roblje njihovo. Da radi i rađa djecu za njihove penzionere. Da gine u njihovim ratovima. Bez prava samoupravljanja na svojoj zemlji.

Oni su to zapravo već i postigli tako što su usisali mladost H-B.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 20:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Kaze Mile da vam treba nezavisna Herceg Bosna


3:00
Ima li i jedan hrvatski politicar sa mudima da ga podrzi?
Ili se ne slazete sa tim.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 21:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
gušter je napisao/la:
Mislim da bi većina željela pod RH skute da ih maćeha maltretira i izrabljuje isto onako kako tretira svoje stanovništvo.

To je ujedno i najveći problem kojeg imamo od '90. do danas.


Što silom nisu uspjeli Austrijanci, Srbi ni komunisti, ti i pseudohrvati poput tebe bi napravili dragovoljno, odnosno išli bi na razbijanje hrvatske nacije glumeći naše "crnogorce".
Nadasve zanimljivo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 21:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
novovrijeme je napisao/la:
Kaze Mile da vam treba nezavisna Herceg Bosna


3:00
Ima li i jedan hrvatski politicar sa mudima da ga podrzi?
Ili se ne slazete sa tim.


Bit će opet, nagledali smo se mi i većih govana od čovića i ekipe.
HB>nezavisna HB>ujedinjenje


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 21:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 sij 2014, 18:23
Postovi: 625
i_jopet je napisao/la:
Cilj je ono što je trenutno realno i prihvatljivo,
sve osim 1. točke je prihvatljivo a od
ostalih 7 je tri pa i četiri nerealno.

Herceg Bosna je dobar cilj.


:palacgore1

Mi još od početka 1990ih i tzv. Livanjskog pitanja zagovaramo srednji put. BiH kao multietničku državu urediti isto kao i ostale uspješne mulitietničke države u Europi (Švicarska, Belgija...).

Nažalost, mi državu djelimo sa druga dva naroda kojem je jednom duhovni vođa Putin a drugom Erdogan i u tom odnosu snaga, maksimalističkh politika i kulturoloških razlika mi se teško snalazimo… i jako je važno za nas da ne završimo kao koleteralna šteta. Ulogu koju većina Bošnjaka, Srba i Međunarodne zajednice nebi imala ništa protiv, čak dapače.

Meni je važnije pitanje zašto Hrvati BiH nisu imali podršku međunarodne zajednice u prvih (post-dejtonskih) 10ak godina?
Danas oni (pogotovo EU) pokazuju više razumevanja za naše viđenje BiH, ali bojim se da je prošla baba sa kolačima… za kakvu-takvu funkcijonalnu BiH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Anketa - Što je zapravo krajnji cilj Hrvata u BiH
PostPostano: 21 kol 2019, 21:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Fela Kuti je napisao/la:
i_jopet je napisao/la:
Cilj je ono što je trenutno realno i prihvatljivo,
sve osim 1. točke je prihvatljivo a od
ostalih 7 je tri pa i četiri nerealno.

Herceg Bosna je dobar cilj.


:palacgore1

Mi još od početka 1990ih i tzv. Livanjskog pitanja zagovaramo srednji put. BiH kao multietničku državu urediti isto kao i ostale uspješne mulitietničke države u Europi (Švicarska, Belgija...).

Nažalost, mi državu djelimo sa druga dva naroda kojem je jednom duhovni vođa Putin a drugom Erdogan i u tom odnosu snaga, maksimalističkh politika i kulturoloških razlika mi se teško snalazimo… i jako je važno za nas da ne završimo kao koleteralna šteta. Ulogu koju većina Bošnjaka, Srba i Međunarodne zajednice nebi imala ništa protiv, čak dapače.

Meni je važnije pitanje zašto Hrvati BiH nisu imali podršku međunarodne zajednice u prvih (post-dejtonskih) 10ak godina?
Danas oni (pogotovo EU) pokazuju više razumevanja za naše viđenje BiH, ali bojim se da je prošla baba sa kolačima… za kakvu-takvu funkcijonalnu BiH.


Petrodolari eto zašto.
Drugi razlog je *** ujko sam i njegovi izigravanje zaštitnika Muslimani u Europi.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 536 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Eradicator, Naša Kvačica, Navodni Poslanik, Noname01, weasel, zet i 408 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO