HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 19:33.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 44 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 21 vel 2014, 19:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23305
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Posušje stoji jako dobro trenutno u BiH. Sad što nečiji subjektivan osjećaj drukčije kaže, to je samo subjektivan osjećaj.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 22 vel 2014, 11:21 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2010, 15:52
Postovi: 2769
Lokacija: Žepačko-bobovačka županija
U ZDK dobitnici su kao prvo Tešanj (pogotovo Jelah), Kakanj i Usora (ne puno u ekonomskom smislu, ali ta općina znači mnogo tamošnjem stanovništvu). Nisu te općine Austrija, ali svakako su za BiH prilike pozitivni primjeri.



Gubitnici su definitivno Maglaj i Zavidovići. Sami Bošnjaci znaju priznati da im nije jasno zašto su ta dva grada i općine tako depresivni a svega 10-20 kilometara dalje imaju Žepče i Tešanj koji opet solidno stoje.

Premda se ja za Žepče i ne bih složio. Iako je svakako bolje od dosta područja u BiH (ali ipak biti bolji komad balege u balegi i nije neko dostignuće), još uvijek dobar dio omladine mora radit vani jer općina jednostavno nema dovoljno radnih mjesta. Al optimističan sam ja, opet ljudi zarade vanka, vjenčaju se u općini, kuće naprave, djecu prave. Još uvijek to nije neka depresija, ali bolje svakako može.
Moj najveći strah jeste povećavanje broja mladih sa diplomom, među kojima ću vjerojatno bit i ja. Hoće li oni dati svoj doprinos Žepču ili će zbog manjka posla bit skoro pa zauvijek izgubljeni će se još vidit.

Pod gubitnike bi naveo i Vareš. Znamo što se tamo dogodilo tamošnjim Hrvatima, međutim upitno je koliko bi ta općina bila perspektivna da su oni tamo i ostali. Jednostavno zabačenost i propala industrija, a ne čini mi se baš ko živahno mjesto u smislu svakodnevnog života.
S druge strane, Vareš je lijepo mjesto, i ako ništa drugo, ima dobar turistički potencijal.

Zenica je nekako po meni nejasna. Meni osobno je neprivlačna, ali objektivno gledajući nisam previše svjestan njihove tamošnje situacije osim što znam da je željezara većim dijelom ošla u tri lijepe. Čini mi se da ne privlači previše okolno stanovništvo i da nema nekih doseljavanja poput Sarajeva ali ne znam, pa ću se suzdrat komentiranja.

Visoko, Brezu i Olovo neću komentirat, ne znam skoro pa ništa o tim općinama.

_________________
Herceg-Bosno brdovita, zemljo mila plemenita, sva prkosna i od pjesme osvojit te nitko ne smije.
ivica je napisao/la:
Tuđman je za muslimane učinio više i od alije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 22 vel 2014, 15:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 kol 2011, 16:50
Postovi: 508
Tek sad vidim ove analize. Za Jajce bih rekao da je gubitnik. Od grada sa 50-ak tisuća stanovnika koji je bio središte jedne mikroregije (Dobretići, Donji Vakuf, Mrkonjić grad, Šipovo), sa gigantima kao što su Elektrobosna koja je zapošljavala više tisuća ljudi, Šedinac, Aluminika, pa onda i sa jakim medicinskim centrom, sudom itd. pao ja na gradić s oko 25 tisuća ljudi, sve te velike firme su uništene privatizacijom, bolnica se danas bori za opstanak, sud smo nakon više godina jedva vratili u Jajce. Dobre strane su to što su danas dvije elektrane, dvije pošte, škole i neka druga javna poduzeća u hrvatskim rukama. Ali, generalno, Jajce je gubitnik.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 22 vel 2014, 15:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Jajce10 je napisao/la:
Tek sad vidim ove analize. Za Jajce bih rekao da je gubitnik. Od grada sa 50-ak tisuća stanovnika koji je bio središte jedne mikroregije (Dobretići, Donji Vakuf, Mrkonjić grad, Šipovo), sa gigantima kao što su Elektrobosna koja je zapošljavala više tisuća ljudi, Šedinac, Aluminika, pa onda i sa jakim medicinskim centrom, sudom itd. pao ja na gradić s oko 25 tisuća ljudi, sve te velike firme su uništene privatizacijom, bolnica se danas bori za opstanak, sud smo nakon više godina jedva vratili u Jajce. Dobre strane su to što su danas dvije elektrane, dvije pošte, škole i neka druga javna poduzeća u hrvatskim rukama. Ali, generalno, Jajce je gubitnik.


Jajce je na popisu 1991. imalo 13 579 stanovnika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 14 ožu 2014, 22:31 
Offline

Pridružen/a: 05 stu 2009, 14:18
Postovi: 66
Dobitnici su Banja Luka, Bijeljina, Pale i Istocno Sarajevo u Republici Srpskoj, a Siroki Brijeg, Tesanj, Srebrenik i Vitez u FBiH. Sarajevo kao glavni i najveci grad, i pored stradanja, ponovo staje na noge.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 02 lis 2014, 15:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Stigli su podaci za 2013. a popis hrvatskih firmi je proširen sa prošlogodišnjih 156 na 343. Opet smo napravili analizu baziranu na sjedištu firme. Prihod firmi po glavi stanovnika nam je proxy indikator uposlenosti. Nema većih promjena u odnosu na prošlu godinu, redoslijed je i dalje

1. Kreševo
2. Vitez
3. Široki Brijeg

S tim da je 88% prihoda za Kreševo od Boreasa, što možda kvari ukupan dojam. Vitez i ŠB imaju i visoke prihode po glavi i jako velik broj firmi.

Točno se po ovome vide općine koje su depopulacijske crne rupe. Onaj ko riješi problem poduzetništva u tim općinama će riješiti i problem depopulacije i odlaska mladih.

PS: Mostar, ako mu oduzmeš HT, EP HZHB, HP, pa i Aluminij pada na samo 13.000 KM prihoda po glavi.

slika

Ministry of Sound je napisao/la:
Sada imamo podatke za 156 firmi (prijašnja analiza je imala 125). Tako da je ovo ažuriranje zbog th promjena. Grudama je vraćena Violeta koja je u prijašnjoj analizi bila u Tomislavgradu.

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 02 lis 2014, 15:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23305
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Busovača je teški propuh, što se tiče hrvatskog poduzetništva. Vjerojatno skoro pola zaposlenih radi u susjednom Vitezu.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 02 lis 2014, 15:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Ministry of Sound je napisao/la:
Bilo bi lijepo kada bi se moglo raspravljati samo o ekonomskoj tranziciji, ali se mislim ne može ignorirati ni ratno naslijeđe, koje je možda neke gradove uzdiglo, a druge samljelo u prah. O razlozima možemo naknadno, treba biti objektivan te priznati da bi i bez rata i pretvorbe došlo do urušavanja mnogih socijalističkih giganata i kombinata, na račun gubitka tržišta istočnog bloka, i uzleta Kine, koja nas je pogodila u mnogim proizvodnim branšama.

Ja mogu pokušati pokriti gradove gdje su Hrvati imali većinu ili značajan udjel. Ovo nije samo usporedba 1991. i 2013. nego i usporedba na gradove u okruženju, i u odnosu na realni potencijal

ZHŽ:

Dobitnici: Široki Brijeg, Grude, Posušje

Gubitnici: Ljubuški

HNŽ:

Dobitnici: Čitluk, Neum

Gubitnici: Stolac, Čapljina, Jablanica, Konjic

Nejasno: Mostar

ŽSB:

Dobitnici: Vitez, Kiseljak, Kreševo

Gubitnici: Bugojno, Busovača, Novi Travnik, Travnik

Nejasno: Jajce, Dobretići, Uskoplje

HBŽ:

Dobitnici: Kupres

Gubitnici: Livno, Drvar, Grahovo

Nejasno: Tomislavgrad, Glamoč

ZDK:

Dobitnici: Žepče, Usora

Gubitnici: Zenica, Vareš

Nejasno: Kakanj

PŽ, DB i dio Posavine u RS:

Dobitnici: Orašje, Brčko

Gubitnici: Derventa, Modriča

Nejasno: Bosanski Brod, Odžak, Bosanski Šamac


fali ti TK i UNsK Aha mislio sam da ideš na sve kantone, ali gledaš samo gdje su Hrvati većina. Moja greška.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 02 lis 2014, 16:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23305
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Ako uzmemo neki srednji prag između 10.000 - 12.000 KM prihoda per capita, točno se vidi, da su nam demografski problematične općine ispod tog praga.

Naravno Neum je posebna priča, a ja bih rekao i Čitluk zbog Međugorja - i treba ih totalno zasebno promatrati izvan ovih brojeva.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 02 lis 2014, 16:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58771
Lokacija: DAZP HQ
jasno je da Vitez pokriva i Busovacu i Novi Travnik, kao sto se i Kiseljak i Kresevo mogu zajedno promatrati.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 04 lis 2014, 15:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23305
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Ministry of Sound je napisao/la:
Stigli su podaci za 2013. a popis hrvatskih firmi je proširen sa prošlogodišnjih 156 na 343. Opet smo napravili analizu baziranu na sjedištu firme. Prihod firmi po glavi stanovnika nam je proxy indikator uposlenosti. Nema većih promjena u odnosu na prošlu godinu, redoslijed je i dalje

1. Kreševo
2. Vitez
3. Široki Brijeg

S tim da je 88% prihoda za Kreševo od Boreasa, što možda kvari ukupan dojam. Vitez i ŠB imaju i visoke prihode po glavi i jako velik broj firmi.

Točno se po ovome vide općine koje su depopulacijske crne rupe. Onaj ko riješi problem poduzetništva u tim općinama će riješiti i problem depopulacije i odlaska mladih.

PS: Mostar, ako mu oduzmeš HT, EP HZHB, HP, pa i Aluminij pada na samo 13.000 KM prihoda po glavi.

slika



Mostar inercijom privlači mlade. sveučiličćna bolinica preko 1.000 zaposlenih, Sveučilište u Mostaru preko 600 zaposlenih, studentski domovi... Plus što masa najmodavaca i obrta radi na račun nekoliko tisuća studenata, te činjenice da je tu najveća bolnica u regiji i najveći tržni centar u regiji stvara dodatnih 2-3.000 radnih mjesta.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 03 stu 2014, 13:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Prelistao sam statistički bilten FZS-a za 2013. koji sadrži podatke o zaposlenim i nezaposlenim, kao i neto plaće. Postojeću tabelu sam upotpunio sa tim podacima, koji se nalaze u redu označenim sa roza bojom.

Naša prvotna hipoteza je bila da prihodi po glavi označavaju ekonomsku moć privatnih privrednih subjekata u općini, te bi trebali korelirati sa zaposlenošću. Ovi podaci su pokazali da je to generalno i slučaj, uz iznimke koje su i ranije naglašene glede općina koja su kantonalna središta, jaka u turizmu ili eksploataciji prirodnih resursa (HE ili šume).

Ova dodatna statistika je korisna ali također i kao bikini, pokazuje sve ali ne otkriva ništa, pogotovo u mješovitim općinama. Naime, ovi prihodi po glavi su bazirani na prihodima privatnih subjekata u vlasništvu Hrvata, a ovi podaci o zaposlenosti i plaćama se odnose na sve žitelje općine. Tako da je posve moguće da u nekoj općini koja ima 50% zaposlenost imaš npr. 75% zaposlenih Hrvata i 25% Bošnjaka. I obratno dakako.

Kao što smo ranije naglasili, ona prvotna analiza je bila manjkava jer se ograničila na privatne subjekte (izuzev Mostara gdje je sjedište raznih hrvatskih javnih firmi). Pri tome se ignorirao potencijal administrativnih radnih mjesta u središtima kantona (Livno i Travnik), kao i turistički jake općine (Čitluk, Neum i Kupres), i općine koje imaju HE (Jajce) ili sjeku šume ko lude (Drvar).

Top 5 općina po zaposlenosti:

1. Neum 71.72%
2. Čitluk 66.75%
3. Kupres 66.56%
4. Mostar 64.40%
5. Grude 63.56%

Top 5 općina po neto plaćama (KM):

1. Mostar 956
2. Kreševo 943
3. Ljubuški 903
4. Jajce 884
5. Livno 880

Top 5 općina po prihodima po glavi (KM)

1. Kreševo 75.717
2. Vitez 64.474
3. Široki Brijeg 50.467
4. Mostar 42.737
5. Posušje 38.412

Vitez je razočarenje što se tiče plaća, što možda i ne čudi sa obzirom da je vele i maloprodaja biznis sa niskim maržama, i gdje gazde vjerojatno ruše plaće koristeći bošnjačku radnu snagu. Plaće u Ljubuškom su mi misterij, pogotovo u odnosu na Široki Brijeg. Livno vjerojatno ima dobre kantonalne administrativne plaće, a Jajce EP HZHB.

Koga zanima više, evo linka na statistički bilten: http://www.fzs.ba/god_bilteni/BiltenZaposlenost202.pdf

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 06 ruj 2019, 13:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 17:43
Postovi: 692
Lokacija: USORA! HRHB
Pročitao ponovno temu iz početka.
Kao kad sam je pratio opet mi je bilo zanimljivo vidjeti podatke.

Još bi zanimljivije bilo kada bi se mogla napraviti nova tablica sa podacima za 2017.i 2018. godinu da vidimo kakvi su trendovi i što se promijenilo u zadnjih 5-6 godina.

_________________
Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 06 ruj 2019, 13:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Definitivno mogu apdejtati statističke pokazatelje iz FZS biltena, ali će do podataka o prihodima hrvatskih firmi biti teže doći, vidjet ćemo.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 06 ruj 2019, 14:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2505
Ministry of Sound je napisao/la:
Definitivno mogu apdejtati statističke pokazatelje iz FZS biltena, ali će do podataka o prihodima hrvatskih firmi biti teže doći, vidjet ćemo.


Sumnjam čisto da se nešto inšalah ekipa popravila, ali vidjet ćemo... :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 15 lis 2019, 13:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Ne znam kako mi je promakla ova tema, a još manje mi je jasno kako su Ministru promakli ovi podaci portala akta.ba za 2018. koji pokazuju snažan rast prihoda hrvatskih kompanija u Herceg-Bosni.

TOP 20 kompanija po prihodu i dobiti u Srednjobosanskom kantonu
slika
Kompanije sa ovog područja ostvarile su prihod od 3.941.735.279 KM, dok ukupna dobit kompanija iz SBK iznosi 222.091.912 KM.

TOP 20 kompanija u ZHK koje su ostvarile najveći prihod i dobit u 2018. godini
slika
Broj kompanija FBiH koje su predale finansijski izvještaj za 2018. godinu je 22.952, od toga je 1.210 iz ZHK.
Ove kompanije ostvarile su prihod od 3.706.608.642 KM, dok je zarada istih iznosila 257.885.363 KM, pokazuju podaci dostupni na portalu Akta.ba.

TOP 20 kompanija po prihodu i dobiti Hercegovačko-neretvanskog kantona u 2018.
slika
Broj kompanija FBiH koje su predale finansijski izvještaj za 2018. godinu je 22.952, od toga je 2.569 iz Hercegovačko-neretvanskog kantona. Ove kompanije ostvarile su prihod od 5.613.359.074,00 KM, dok je zarada istih iznosila 269.109.280,00 KM, pokazuju podaci dostupni na portalu Akta.ba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 15 lis 2019, 13:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Nije mi promaklo nego nisam dobio podatke u spreadsheetu, koji su se odnosili na top 343 gospodarska subjekta u vlasništvu Hrvata.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 15 lis 2019, 14:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Ministre, kako ti se čine ovi podaci iz 2018. u odnosu na 2013.? Hrvatska poduzetnička dominacija u Srednjoj Bosni i Hercegovini je očigledna. Poduzetnici u Zapadnoj Hercegovini su danas po prihodima po glavi stanovnika npr. ispred Istarske županije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH - Gradovi dobitnici i gubitnici tranzicije (i rata)
PostPostano: 15 lis 2019, 14:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Nema dovoljno podataka da bih mogao reći nešto suvislo glede trendova, promjena u općinama i sl. Uvijek smo znali da su prihodi vrlo varljiva kategorija, ali kolaps Aluminija je u praksi pokazao koliko je problematično oslanjanje na to. Ni dobit u BiH nije dobar indikator jer znamo da mnoge (pogotovo hrvatske) kompanije umjetno umanjuju dobit kako bi se što manje plaćalo u zajedničku blagajnu.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 44 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO