HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH

Sada je: čet stu 21, 2019 8:36 pm.

Vremenska zona: UTC + 01:00

Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Španjolska (sve teme, izmedju ostalih i Katalonija)
PostPostano: sub lis 19, 2019 6:00 pm 

BBC je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:

Kad budu imali 90% podrške, onda nek se jave. Sa 40% će dobiti kurčinu, a ne nezavisnost.

Na kojim prosvjedima je izlazilo 90% naroda ? Ni Hitleru nisu toliko izlazili na parade. Jesi ti retardiran, ili šta već ?

Na slovenačkom referendumu je 90% ljudi glasalo za nezavisnost. Ne pričam o izlasku na proteste, nego o procentu podrške među stanovništvom.

Vrh

PostPostano: sub lis 19, 2019 6:13 pm 

Kad su neki bojkotirali referendum. 90% je teško ostvarivo u demokraciji.

Španjolska nije kao Jugoslavija u to vrijeme, ali ima i nekih sličnosti.

Vrh

PostPostano: sub lis 19, 2019 6:15 pm 

Skoro pola Srba ne podržava RS, jer na referendum izlazi oko 55% ljudi.
Ne znam jesi ti svjestan koliko si glup. Nadareno glup.

Vrh

PostPostano: sub lis 19, 2019 6:23 pm 

Pored izlaznosti na referendum, gomila stranih agencija za istraživanje javnog mnjenja je sprovela ankete tada, i sve su izmerile brojku od oko 40% podrške za nezavisnost. Baš sve svetske agencije su pristrasne?

Uostalom, to nije ni bitno, Katalonija ne može da se odvoji jer im Madrid to ne da i sprečiće ih vojnim putem, makar svi do jednog budu za nezavisnost, a nema ih ni pola. A Katalonci mogu samo kao i 30-ih da viču NON PASARAN! na barikadama, dok ne dobiju batine i ućute.

Vrh

PostPostano: sub lis 19, 2019 6:39 pm 

Daj link da vidimo anketu sa 40% podržanosti ? Hvala.

Vrh

PostPostano: sub lis 19, 2019 6:52 pm 

Ili mi veruj ili idi na Google, izvini, ali mrzi me da zbog tvoje sumnje, za koju me boli tuki, sad kopam po vestima od pre par godina.

Vrh

PostPostano: sub lis 19, 2019 6:57 pm 

Bio sam na Google i gledao španjolske medije. Zato i pitam za tvoj link.
Ako ima išta odvratnije od odraslog muškarca koji se pravi prepametan, to je odrastao mukarac koji laže poslije kad izvali glupost.

Vrh

PostPostano: sub lis 19, 2019 8:37 pm 

Da napomenem nešto što sam izostavio u prvom postu, španjolska vojska nije kao ukrajinska vojska 2014. GODINE. Danas je ukrajinska vojska vrlo jaka i dobro naoružana, ne samo u odnosu na stanje 2014. god, kada su se prije toga vojnici koristili i za građevinske radove na kućama generala itd., nego i u europskom kontekstu.

Vrh

PostPostano: sub lis 19, 2019 8:49 pm 

Bilo kakva upotreba vojske u katalonskom slučaju je bespredmetna, to bi bilo političko samoubojstvo. Kako i protiv koga bi ta vojska djelovala, bi li uopće imala motiva i kakve bi to imalo vanjskopolitičke posljedice? Bi li to bio uvod u novi građanski rat?

Primjeri Sjeverne Irske, Škotske, Flandrije i donekle Baskije pokazuju kako se treba nositi s problemom separatizma.

Vrh

PostPostano: sub lis 19, 2019 9:00 pm 

Divlja svinja5 je napisao/la:
Bilo kakva upotreba vojske u katalonskom slučaju je bespredmetna, to bi bilo političko samoubojstvo. Kako i protiv koga bi ta vojska djelovala, bi li uopće imala motiva i kakve bi to imalo vanjskopolitičke posljedice? Bi li to bio uvod u novi građanski rat?

Primjeri Sjeverne Irske, Škotske, Flandrije i donekle Baskije pokazuju kako se treba nositi s problemom separatizma.

Pa kažem, upotreba vojske samo u ekstremnom slučaju da oni krenu u pravi ustanak, što neće.

A oko autonomije imali su ti majmuni sličnog ranga ili više no nabrojani primjeri da su svejedno išli srati.

Vrh

PostPostano: sub lis 19, 2019 9:19 pm 

Od Flandrije nisu, od 1993. Belgija je klasična federacija i novim ustavom su im zajamčena sva prava.
Škotska je dobila referendum, također i devoluciju i parlament sa stvarnim ovlastima za vrijeme Blaira.
Sjeverna Irska je također sporazumom iz 1998. dobila puno toga te joj je priznato pravo na referendum o ujedinjenju s Irskom

S druge strane, Španjolska tvrdoglavo odbija mijenjati ustav, ne smatra se federacijom, nego decentraliziranom unitarnom državom, pokušava izjednačiti Kataloniju s npr. Andaluzijom ili Kantabrijom, iako je jasno da im to ne drži vodu.

Vrh

PostPostano: ned lis 20, 2019 8:33 am 

BBC je napisao/la:
Bio sam na Google i gledao španjolske medije. Zato i pitam za tvoj link.
Ako ima išta odvratnije od odraslog muškarca koji se pravi prepametan, to je odrastao mukarac koji laže poslije kad izvali glupost.

Govorim iz sećanja, a jako se dobro sećam jer me taj podatak baš bio iznenadio. Slobodno mi ne veruj, potresen sam zbog toga toliko da sam na ivici nervnog sloma.

Vrh

PostPostano: ned lis 20, 2019 9:12 am 

NiceBoyZg je napisao/la:
Da napomenem nešto što sam izostavio u prvom postu, španjolska vojska nije kao ukrajinska vojska 2014. GODINE. Danas je ukrajinska vojska vrlo jaka i dobro naoružana, ne samo u odnosu na stanje 2014. god, kada su se prije toga vojnici koristili i za građevinske radove na kućama generala itd., nego i u europskom kontekstu.

Da, sad nemaju problem sa nedostatkom ispravne tehnike, ali i dalje imaju veliki problem sa moralom, kao i skoro svaka regrutna vojska koju je vlast pod pretnjom krivične prijave naterala da ide da gine. A na drugoj strani su ili lokalni dobrovoljci ili profesionalni vojnici iz Rusije. Ali ajde da ne useravamo temu sa oftopikom.

Vrh

PostPostano: ned lis 20, 2019 9:16 am 

Divlja svinja5 je napisao/la:
Od Flandrije nisu, od 1993. Belgija je klasična federacija i novim ustavom su im zajamčena sva prava.
Škotska je dobila referendum, također i devoluciju i parlament sa stvarnim ovlastima za vrijeme Blaira.
Sjeverna Irska je također sporazumom iz 1998. dobila puno toga te joj je priznato pravo na referendum o ujedinjenju s Irskom

S druge strane, Španjolska tvrdoglavo odbija mijenjati ustav, ne smatra se federacijom, nego decentraliziranom unitarnom državom, pokušava izjednačiti Kataloniju s npr. Andaluzijom ili Kantabrijom, iako je jasno da im to ne drži vodu.

Drži, ako imaš dovoljno pendreka i suzavca. Nema šta dobre batine neće zauzdati.

Vrh

PostPostano: pon stu 11, 2019 9:54 pm 

Na novim izborima socijalisti PSOE dobili 28,0%, konzervativci PP 20,8%, desni populisti VOX 15,1%, lijevi populisti Podemos 12,3%, još jedni desni populisti CS 6,8% (pali sa 57 na 10 mjesta), Katalonci zajedno republikanci i suverenisti ERC 3,6%.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Novembe ... l_election

slika

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4

Vremenska zona: UTC + 01:00

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.