HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 15:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 443 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 11 ruj 2019, 22:37 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
Ne znam što su njih dvojica pričali i ne mislim na ubijanje pod razaranja. Pod razaranja je uništavanje zgrada, pruga , mostova, termoelektrana, rafinerija. Koliko mi je poznato i ceste i pruge sjever-jug kroz RSK su bile tehnički upotrebljive praktički prvi dan nakon Oluje. Možda bi Srbi nešto i razorili u povlačenju da su imali vremena, ali nisu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 12 ruj 2019, 07:21 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Kaftanzoglio je napisao/la:
Ne znam što su njih dvojica pričali i ne mislim na ubijanje pod razaranja. Pod razaranja je uništavanje zgrada, pruga , mostova, termoelektrana, rafinerija. Koliko mi je poznato i ceste i pruge sjever-jug kroz RSK su bile tehnički upotrebljive praktički prvi dan nakon Oluje. Možda bi Srbi nešto i razorili u povlačenju da su imali vremena, ali nisu.


Za neke objekte Hrvati su Srbe sprijecili, za neke nisu. Slobodan Praljak je s timom napravio procjene stete.

Sto Vi u 2019. ne znate znali su satiricari 90-tih. A na videu se vidi do koje mjere je danasnjim Hrvatima ispran mozak sto se tice nasljedja komunizma. Tad se znalo danas se nezna.



"Kad sam bio civil, ‘ranio sam svinje,
Nikad nisam video naše more sinje,
al’ je došlo vreme, Srbija se širi
sa hrvatskom Savom niki se ne miri!

Bre, bre, bre…Bre, bre, bre…

Zaš’ da ode krava koju sam ja muz’o?
Zaš’ da ode Hrvat, pa pred nama je puzo!
Meni teritorij, njemu komunizam,
Kad se braniš od nas, to je šovinizam!

Bre, bre, bre…Bre, bre, bre…

Gradovi i sela hrvatska se pale
Iz šume ih tučem, to je radost brale!
Ceo se svet dere, za civile noću
Mo’š mislit brate, pa ja to i ‘oću!

Bre, bre, bre…Bre, bre, bre…

Nihove su crkve meni draga meta,
A ni moja crkva meni nije sveta,
Primirje mi treba, kad me Garda ćera,
Za Slovence spremam ludog guvernera!

Bre, bre, bre…Bre, bre, bre…

Mupovci i Garda stežu oko vrata
Kad me hapsu, plačem:„Nater’o me tata!“,
Hrvatska se brani, već me briga fata
Nisam tol’ko bež’o još od Drugog rata!

Bre, bre, bre…Bre, bre, bre…

U šumi sad živim, jedem gljive lude,
MUP-ovci me lovu, ‘oće da mi sude,
Komovača ljuta snagu da nam daje,
Posmatrači beli pitaju se:„Šta je!?”

Bre, bre, bre…Bre, bre, bre…

Kad mi dadu MIG-a, meni i mom dečku,
Rasturit ću Zagreb kao beba zvečku!
Ceo svet k’o baba samo nešto guče
Pa nije ni čudo, niki njih ne tuče!

Bre, bre, bre…Bre, bre, bre…

Ja više ne mogu, Armiji je kraj,
Ali posle čete –komunizam nevrdaj (never die!)
Komunizam nevrdaj!
Komunizam nevrdaj!
"

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 12 ruj 2019, 15:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4386
Lokacija: Grobnik
Danas sam govorio s jednim starijim domaćim čovikom iz okolice Opatije, koji se u popriličnoj mjeri još bavi poljoprivredom i za razliku od gotovo 99% tamošnjih ljudi, prezire građevinsko zemljište, a cieni ono poljoprivredno zemljište.
Ovako mi je odprilike govorio za vrieme Jugoslavije:
,,Va to vreme ki se j mučil i živel od svoje muki i svojega dela, testega bi još dodatno stisnuli, ter je takov čovek moral 100 let čekat da mu dopeju struju i vodu, a partijcu, ki je bežal od dela, bi odmah dopejali struju i vodu, bez da in je palo na pamet da store kakov odvojak od 200 metri do nekega drugega ki ni bil va partiji. Kad su delali vodospremu za vodovod, nasilno su ju storili na mojoj zemji (stalno je pri tome govorio: ,,u ime naroda, bez naroda''), a potla su mi dali neku smešnu naknadu. Zeli su mi moju zemju blizu mora (nacionalizacija), a va RH su mi ju vrnuli nazad, aš san tad odbil podpisat da se s tin slažen. Danaska još vavik tako delaju. Eko, sad mi ucrtavaju cestu kako bi nekimi judimi povećali cenu građevinskog zemljišta, na način da meni bez odštete zamu komad moje zemje. Sad će moj mići putić, kega san ja sam z mukun probil i storil preko svoje zemji, izkoristit za put do parceli bez da me bilo kako obeštete. Tako će po temu putiću kroz moji vinogradi i ulike prohajat čuda autih, kamioni...''

Uglavnom, poanta je, da pravi seljak, koji je živio od svog rada i volio svoju zemlju, nikad se nije volio s komunistima i uviek im je bio trn u oku. Dobar seljak je bio samo onaj koji bi zapustio zemlju (možda uzput nešto obrađivao koliko bi stigao) i otišao raditi u grad u neku od bezkoristnih tvornica. Slično, niti privatni obrtnici nisu dobro kotirali u komunizmu, koje bi onda derali s ogromnim porezima.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 12 ruj 2019, 21:09 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
@dane-croatia, pa komunizam ideoloski mrzi seljaka. Jer on ima mogucnost biti samodostatan i mislit svojom glavom. Ne mogu ga ucjenjivat. Pa ga tako ne mogu ni indoktrinirat sotonskim boljsevizmom. Zakljucno, takav im ne treba pa ga treba unistit ili drzat na rubu egzistencije. Takvi su bili, takvi jesu i ako se nastavi takvi ce i bit rezultati u poljoprivredi u RH po komunistickoj ideoloskoj matrici.

Ovi komunisti na vlasti u RH od 2000-te trebaju dozivjet katarzu da bi se stvari u RH pokrenule. Oni imaju kazalisni sustav parlamentarne demokracije po kojem su uvijek na vlasti. Dva glavna glumca (HDZ/SDP), nekolicina sporednih (HNS, HSS, HSLS) i naravno uvijek pripremljene mesijanske stranke (Laburisti, Most, Zivi zid, Kolakusic itd.).

A gledamo li predsjednicke izbore od 2000-te jugokomunist Stjepan Mesic, jugokomunist Ivo Josipovic, s neba pala i smusena Kolinda Grabar Kitarevic okruzena detudjmanizatorima i jugodiplomatima. Karamarko je bio iznimka, jedini antikomunist. A sadasnji Plenkovic je izbjegao rat, u formaticnoj fazi se odusevljavao komunizmom, a htio se uclanit izgleda u SDP.

Ali to tko je na vlasti je manje bitno. Bitnije je da komunisti preziru poslovni uspjeh nekomunista jer se hrvatski komunisti s njima ne mogu identitetski poistovjetit. Pa potencijalne uspjesne gospodarstvenime reketare i unistavaju uz podrsku institucija. Oni imaju prezir prema trzistu, jer trziste dovodi one izvrsnije u bolju poziciju. A komunisti u gospodarstvu su uglavnom mediokriteti koji ne mogu bez politike iz svojih ledja, pa nesposobniji isplivaju kao *** u vodi na vrh. E sada, u toj poziciji si umisle da su sposobni, a materijalni status im je tu kao droga.

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 13 ruj 2019, 10:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 22:02
Postovi: 533
Kakav narod takvi politicari. Vi Pereci ste 90% zagrizeni socijalisti. Takve su vam i stranke.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 13 ruj 2019, 10:49 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
gušter je napisao/la:
Kakav narod takvi politicari. Vi Pereci ste 90% zagrizeni socijalisti. Takve su vam i stranke.


Vise od Slovenaca, manje od Srba i muslimana. Muslimani su najvise za Titu i socijalizam.

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 13 ruj 2019, 10:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27103
Muslimani to nisu iz uvjerenja. Oni su za svaku ideologiju koja im omogućava da parazitiraju
na račun drugih.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 13 ruj 2019, 10:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 22:02
Postovi: 533
Instruktor je napisao/la:
gušter je napisao/la:
Kakav narod takvi politicari. Vi Pereci ste 90% zagrizeni socijalisti. Takve su vam i stranke.


Vise od Slovenaca, manje od Srba i muslimana. Muslimani su najvise za Titu i socijalizam.


Tito je danas nebitan.

Slovenski socijal-demokrati su manje socijalisti od vasih "desnicara". Ne pricam o folkloru (Tito, petokrake), vec o sustini koja je odraz mentaliteta naroda. Po tome ste u ravnini sa Muslimanima i Srbima, nimalo iznad.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 13 ruj 2019, 11:04 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
novem je napisao/la:
Muslimani to nisu iz uvjerenja. Oni su za svaku ideologiju koja im omogućava da parazitiraju
na račun drugih.


Nisu li takvi svi socijalisti? Samo je problem svakoj socijalistickoj drzavi kada joj ponestane tudjih novaca za namirenje neradnika.

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 13 ruj 2019, 11:47 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
gušter je napisao/la:

Tito je danas nebitan.


Tito je bosanskim muslimanima nesto kao Muhamed. Oba su bila covjeka. Muhamed im je dao vjeru. Tito naciju i teritorij koji dijele s Hrvatima i Srbima. A sada sto je napravio najvecu muslimansku grobnicu 1945. i sto ih je Titina armija JNA istrebljivala 90-tih to su mu muslimani halalili.

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 13 ruj 2019, 12:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 22:02
Postovi: 533
Ti si glup.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 13 ruj 2019, 14:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4386
Lokacija: Grobnik
gušter je napisao/la:
Instruktor je napisao/la:

Vise od Slovenaca, manje od Srba i muslimana. Muslimani su najvise za Titu i socijalizam.


Tito je danas nebitan.

Slovenski socijal-demokrati su manje socijalisti od vasih "desnicara". Ne pricam o folkloru (Tito, petokrake), vec o sustini koja je odraz mentaliteta naroda. Po tome ste u ravnini sa Muslimanima i Srbima, nimalo iznad.


Slovenci poprilično zakrče Kumrovec, čak više od Hrvata...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 06 lis 2019, 09:38 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Ivan Miklenić: Neetično bogaćenje bivših komunističkih direktora i partijskih sekretara u samostalnoj Hrvatskoj često rađa frustracije

https://narod.hr/hrvatska/ivan-miklenic ... rustracije

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 07 lis 2019, 20:32 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
S obzirom na to da je Dagmar Schipanski upoznata sa stanjem u Hrvatskoj razgovarali smo u povodu 30. obljetnice pada Berlinskog zida donekle upoznata sa situacijom u Hrvatskoj koja je prošla drugačiju tranziciju od drugih zemalja zbog rata i zbog, kako kažu mnogi ekonomisti, još uvijek prevelike uloge države u gospodarstvu, pitali smo je što vidi kao najveće zaostatke od komunizma u Hrvatskoj.

– Koliko mogu vidjeti, najveća je razlika u tomu što se nije dogodila smjena elita, posebno ako se pogledaju znanstveni i akademski kadrovi, uključujući društvene i humanističke znanosti. U njima je komunistički način razmišljanja najviše ostao – govori.

https://m.vecernji.hr/vijesti/ugledna-n ... oj-1350403 - m.vecernji.hr

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 11 lis 2019, 09:05 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Komunističkim sucima koji su ga osudili, Stepinac je rekao: “Znajte kako je Isus Krist Bog! Za Njega sam u svakom trenutku spreman umrijeti” .

https://narod.hr/kultura/11-listopada-1 ... n-umrijeti

Ban Josip Jelacic: 'Za dom!'
Jelacicevi vojnici: 'Spremni umrijeti!'

'Boj se onog ko je viko bez golema mrijeti jada' (Mazuranic, Smrt Smail-age Cengica).

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 17 lis 2019, 19:24 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Komunistički režim ostavio nam je Matu Granića, koji se u tom režimu formirao.

' Uz Šeksa u prvi mah donekle ozbiljan pretendent na Tuđmanovo naslijeđe u svojstvu predsjednika republike, Mate Granić, u propalom poretku još je manje posvjedočio svoju vezanost za hrvatsku grudu i odanost hrvatskom državno-nacionalnom interesu. Potomak jedne notorne orjunaške obitelji iz Makarske, u drugoj se Jugoslaviji proslavio jedino kao liječnik zloglasne jugo-premjerke i gušiteljice Hrvatskog Proljeća, Milke Planinc. U svojim nastupima Granić odaje polumrtva čovjeka, lišena ikakvih strasti, spremnog na svaki kompromis, svako odricanje od osobnog i nacionalnog dostojanstva i svako popuštanje pod pritiscima te pristajanje na uvijek nova ropstva', Mladen Schwartz, 2000., str. 240-241

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 17 lis 2019, 21:24 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
'Francuska XVIII stoljeća, carska Rusija početkom XX stoljeća, Sovjetski savez pod upravom svojega stečajnog upravitelja Gorbačova, postitovska Jugoslavija na čelu s rotirajućim kolektivom mediokriteta iz Titove sjene, - sve su te države već bile zapale u duboku unutarnju krizu, nisu bile u stanju ponuditi lijeka za svoje sve brojnije nevolje i sve dublje probleme... Nikakvi kozmetički zahvati, korekture, reforme, nisu im više mogli produljiti vijek.'

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 27 lis 2019, 21:00 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
"Churchill je rekao da se željezna zavjesa spustila od Szczecina na Baltiku do Trsta na Jadranskom moru i da su iza nje ostale sve prijestolnice srednjoeuropske kulture u koju je tada uključio i Beograd. Bez obzira kako su se stvari mijenjale, bio netko nesvrstan ili ne, nije bio neutralan", izjavila je Grabar-Kitarović novinarima na premijeri filma o kapetanu Hajduka Ivanu Gudelju u Splitu.

Pojašnjavajući svoj subotnji govor prilikom primanja nagrade Fulbright u Washingtonu poručila je: "Neka me, molim vas, nitko ne uvjerava u život kakav nije bio. Svi smo to prošli u bivšoj Jugoslaviji, svi znamo kako je bilo i kako je bilo putovati s crvenom putovnicom, kakva ste poniženja doživljavali, što je to značilo plaćati depozit. Ako je itko nostalgičan za bivšom Jugoslavijom idemo uvesti jedan dan bivše Jugoslavije. Znate tko će najviše profitirati? Ja osobno jer ako kažete bilo što protiv mene završit će te na Golom otoku".

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarević

https://direktno.hr/domovina/grabar-kit ... ha-171290/

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 27 lis 2019, 22:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2010, 13:26
Postovi: 6803
Lokacija: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Pitah ja jednom ovdje,jesu li možda Klasiću ili Jakovini matere Srpkinje...
Možda jesu ,možda nisu ali je Hrvoje Klasić svakako nećak od Mihe Špiljka..
Idemo dalje...

_________________
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Glas za HDZ jeste glas za Voju Stanimirovića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 27 lis 2019, 23:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Instruktor je napisao/la:
@dane-croatia, pa komunizam ideoloski mrzi seljaka. Jer on ima mogucnost biti samodostatan i mislit svojom glavom. Ne mogu ga ucjenjivat. Pa ga tako ne mogu ni indoktrinirat sotonskim boljsevizmom. Zakljucno, takav im ne treba pa ga treba unistit ili drzat na rubu egzistencije. Takvi su bili, takvi jesu i ako se nastavi takvi ce i bit rezultati u poljoprivredi u RH po komunistickoj ideoloskoj matrici.

Ovi komunisti na vlasti u RH od 2000-te trebaju dozivjet katarzu da bi se stvari u RH pokrenule. Oni imaju kazalisni sustav parlamentarne demokracije po kojem su uvijek na vlasti. Dva glavna glumca (HDZ/SDP), nekolicina sporednih (HNS, HSS, HSLS) i naravno uvijek pripremljene mesijanske stranke (Laburisti, Most, Zivi zid, Kolakusic itd.).

A gledamo li predsjednicke izbore od 2000-te jugokomunist Stjepan Mesic, jugokomunist Ivo Josipovic, s neba pala i smusena Kolinda Grabar Kitarevic okruzena detudjmanizatorima i jugodiplomatima. Karamarko je bio iznimka, jedini antikomunist. A sadasnji Plenkovic je izbjegao rat, u formaticnoj fazi se odusevljavao komunizmom, a htio se uclanit izgleda u SDP.

Ali to tko je na vlasti je manje bitno. Bitnije je da komunisti preziru poslovni uspjeh nekomunista jer se hrvatski komunisti s njima ne mogu identitetski poistovjetit. Pa potencijalne uspjesne gospodarstvenime reketare i unistavaju uz podrsku institucija. Oni imaju prezir prema trzistu, jer trziste dovodi one izvrsnije u bolju poziciju. A komunisti u gospodarstvu su uglavnom mediokriteti koji ne mogu bez politike iz svojih ledja, pa nesposobniji isplivaju kao *** u vodi na vrh. E sada, u toj poziciji si umisle da su sposobni, a materijalni status im je tu kao droga.


Ti kao mali desničarčić naravno da izbegavaš onu stranu medalje koja se odnosi na crkvu i zemljoposednike iz onih vremena.

Dakle , u kraljevini Jugoslaviji zasigurno nisu bili svi pošteni seljaci sa svojom dedovinom i manjem gde su svoji na svome i nikome ništa ne duguju , već su stvari stojale malo drugačije.

Pošto ti zaboravljaš da su postojali veliki i srednji zemljoposednici , a veliki broj ljudi su bili tzv.bezzemljaši koji su bili nadničari i koji su se jedva prehranjivali , dobar deo njih je živelo i radilo na crkvim imanjima koja su bila ogromna kako KC tako i SPC.

Komunisti nisu tek tako nastali iz čiste obesti nekih levičarksih seronja koji veruju u fantazije ravnopravnog društva već su postojale toliko velike klasne razlike i nepravde spram seljaka bezzemljaša da se i kod Hrvata i kod Srba stvorio komunistički i socijalistički pokret.

Pre stvaranja Jugoslavije krajem 19.veka veći deo npr.obradive zemlje Slavonije i Srema je držala KC a i SPC je imala veliki deo kolača tj.bila vlasnik zemlje koju je davala u tzv.neku vrstu rente bezzemljašima.
I negde krajem 19.veka su bile poplave kao nedavno kod nas što su bile kad su se izlile Sava i ostale reke , i narod(katolici i pravoslavci) je ostao bez ičega i krenuo tražiti hranu od crkvi(vlasnika) , međutim crkve ne samo što im nije dala hranu nego je zbog loše situacije prodala dobar deo zemlje austrijskim novim vlasnicima koje je boleo *** za ove nesretnike bezzemljaše.
I narod gladan bez krova nad glavom kreće u pobunu , da bi karlovački vladika i ne znam tačno koji biskup pozvao žandare i austrijsku vojsku da puca na narod.
Narod se razbežao svuda naokolo uz veliki broj umrlih od gladi.

Evo ti jedne narodne pesme iz Srema u 19.veku , to je čak verovatno prva narodna pesma na ovim prostorima sa socijalnom konotacijom gde govori o teškom životu seljaka bezzemljaša.



Ustaj ne spavaj

Duga dana u zla gospodara
U zla gospodara
Ne da stati ne da pogledati
Ne da pogledati
Ne da sesti ne da `leba jesti
Ne da `leba jesti

Jarko Sunce odskočilo
Sele žetva je, žetva je
Sele žetva je
Haj, haj, haj
Ustaj ne spavaj


Gladno srce nit` žanje nit` kosi
Nit` žanje nit` kosi
Gladno srce pesmu ne popeva
Pesmu ne popeva
Gladno srce nit` žanje nit` kosi
Nit` žanje nit` kosi
Gladno srce pesmu ne popeva
Pesmu ne popeva

Naša moba poranila
Sele žetva je, žetva je
Sele žetva je
Haj, haj, haj
Ustaj ne spavaj


Alaj igram, baš sam đavo
Pa mi loli nije pravo
Stani diko do mene
Da mi srce ne vene
Sviraj svirče u to jare
Dok u tebi ima pare
Sviraj svirče do zore
Mene noge ne bole

Alaj igram, baš sam đavo
Pa mi loli nije pravo
Stani diko do mene
Da mi srce ne vene
Sviraj svirče u to jare
Dok u tebi ima pare
Sviraj svirče do zore
Mene noge ne bole

Haj, haj, haj
Ustaj ne spavaj

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 28 lis 2019, 08:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4386
Lokacija: Grobnik
joe enter je napisao/la:
Instruktor je napisao/la:
@dane-croatia, pa komunizam ideoloski mrzi seljaka. Jer on ima mogucnost biti samodostatan i mislit svojom glavom. Ne mogu ga ucjenjivat. Pa ga tako ne mogu ni indoktrinirat sotonskim boljsevizmom. Zakljucno, takav im ne treba pa ga treba unistit ili drzat na rubu egzistencije. Takvi su bili, takvi jesu i ako se nastavi takvi ce i bit rezultati u poljoprivredi u RH po komunistickoj ideoloskoj matrici.

Ovi komunisti na vlasti u RH od 2000-te trebaju dozivjet katarzu da bi se stvari u RH pokrenule. Oni imaju kazalisni sustav parlamentarne demokracije po kojem su uvijek na vlasti. Dva glavna glumca (HDZ/SDP), nekolicina sporednih (HNS, HSS, HSLS) i naravno uvijek pripremljene mesijanske stranke (Laburisti, Most, Zivi zid, Kolakusic itd.).

A gledamo li predsjednicke izbore od 2000-te jugokomunist Stjepan Mesic, jugokomunist Ivo Josipovic, s neba pala i smusena Kolinda Grabar Kitarevic okruzena detudjmanizatorima i jugodiplomatima. Karamarko je bio iznimka, jedini antikomunist. A sadasnji Plenkovic je izbjegao rat, u formaticnoj fazi se odusevljavao komunizmom, a htio se uclanit izgleda u SDP.

Ali to tko je na vlasti je manje bitno. Bitnije je da komunisti preziru poslovni uspjeh nekomunista jer se hrvatski komunisti s njima ne mogu identitetski poistovjetit. Pa potencijalne uspjesne gospodarstvenime reketare i unistavaju uz podrsku institucija. Oni imaju prezir prema trzistu, jer trziste dovodi one izvrsnije u bolju poziciju. A komunisti u gospodarstvu su uglavnom mediokriteti koji ne mogu bez politike iz svojih ledja, pa nesposobniji isplivaju kao *** u vodi na vrh. E sada, u toj poziciji si umisle da su sposobni, a materijalni status im je tu kao droga.


Ti kao mali desničarčić naravno da izbegavaš onu stranu medalje koja se odnosi na crkvu i zemljoposednike iz onih vremena.

Dakle , u kraljevini Jugoslaviji zasigurno nisu bili svi pošteni seljaci sa svojom dedovinom i manjem gde su svoji na svome i nikome ništa ne duguju , već su stvari stojale malo drugačije.

Pošto ti zaboravljaš da su postojali veliki i srednji zemljoposednici , a veliki broj ljudi su bili tzv.bezzemljaši koji su bili nadničari i koji su se jedva prehranjivali , dobar deo njih je živelo i radilo na crkvim imanjima koja su bila ogromna kako KC tako i SPC.

Komunisti nisu tek tako nastali iz čiste obesti nekih levičarksih seronja koji veruju u fantazije ravnopravnog društva već su postojale toliko velike klasne razlike i nepravde spram seljaka bezzemljaša da se i kod Hrvata i kod Srba stvorio komunistički i socijalistički pokret.

Pre stvaranja Jugoslavije krajem 19.veka veći deo npr.obradive zemlje Slavonije i Srema je držala KC a i SPC je imala veliki deo kolača tj.bila vlasnik zemlje koju je davala u tzv.neku vrstu rente bezzemljašima.
I negde krajem 19.veka su bile poplave kao nedavno kod nas što su bile kad su se izlile Sava i ostale reke , i narod(katolici i pravoslavci) je ostao bez ičega i krenuo tražiti hranu od crkvi(vlasnika) , međutim crkve ne samo što im nije dala hranu nego je zbog loše situacije prodala dobar deo zemlje austrijskim novim vlasnicima koje je boleo *** za ove nesretnike bezzemljaše.
I narod gladan bez krova nad glavom kreće u pobunu , da bi karlovački vladika i ne znam tačno koji biskup pozvao žandare i austrijsku vojsku da puca na narod.
Narod se razbežao svuda naokolo uz veliki broj umrlih od gladi.

Evo ti jedne narodne pesme iz Srema u 19.veku , to je čak verovatno prva narodna pesma na ovim prostorima sa socijalnom konotacijom gde govori o teškom životu seljaka bezzemljaša.



Ustaj ne spavaj

Duga dana u zla gospodara
U zla gospodara
Ne da stati ne da pogledati
Ne da pogledati
Ne da sesti ne da `leba jesti
Ne da `leba jesti

Jarko Sunce odskočilo
Sele žetva je, žetva je
Sele žetva je
Haj, haj, haj
Ustaj ne spavaj


Gladno srce nit` žanje nit` kosi
Nit` žanje nit` kosi
Gladno srce pesmu ne popeva
Pesmu ne popeva
Gladno srce nit` žanje nit` kosi
Nit` žanje nit` kosi
Gladno srce pesmu ne popeva
Pesmu ne popeva

Naša moba poranila
Sele žetva je, žetva je
Sele žetva je
Haj, haj, haj
Ustaj ne spavaj


Alaj igram, baš sam đavo
Pa mi loli nije pravo
Stani diko do mene
Da mi srce ne vene
Sviraj svirče u to jare
Dok u tebi ima pare
Sviraj svirče do zore
Mene noge ne bole

Alaj igram, baš sam đavo
Pa mi loli nije pravo
Stani diko do mene
Da mi srce ne vene
Sviraj svirče u to jare
Dok u tebi ima pare
Sviraj svirče do zore
Mene noge ne bole

Haj, haj, haj
Ustaj ne spavaj


Sigurno da je bilo seljaka koji su bili razočarani u pojedine crkvene velikodostojnike, ali nakon što su komunisti došli na vlast, seljaci su brzo zaboravili na ,,zle'' popove, pred bezobzirnim nekadašnjim kriminalcima i bezposličarima koji nikad nisu ništa stvorili svojim rukama. Komunisti su težili ogromnim zadrugama i poduzećima pod nadzorom države, gdje im je svaki samostalni seljak smetao i gospodarski kano konkurencija (privatnik uviek bolje radi od države) i ideoložki kano osoba koju ne mogu nadzirati, ucjenjivati i držati na uzdama.

Također, ti kano zadrti ljevičarčić izbjegavaš mnoge pozitivne primjer iz Crkve. Na pr. biskup Juraj Dobrila je u Istri za istarskog seljaka napravio više nego itko i prije i poslije. I nadbiskup Josip Juraj Strossmayer je poznat kano mecena u raznim područjima i strukama, pak tako i seljacima.

Kad već spominješ narodne pjesmice evo ti jedne iz naroda: „Druže Tito, nešto bi te pito, di je moje sa tavana žito….“.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 30 lis 2019, 17:54 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
kiler je napisao/la:
Pitah ja jednom ovdje,jesu li možda Klasiću ili Jakovini matere Srpkinje...
Možda jesu ,možda nisu ali je Hrvoje Klasić svakako nećak od Mihe Špiljka..
Idemo dalje...


Klasić napisao knjigu o Mili Špiljku :001_smile
https://narod.hr/hrvatska/revizija-komu ... -drzavnika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 31 lis 2019, 21:43 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Djelovali ste zapravo i u doba komunizma. Kako je bilo biti katolički novinar u to vrijeme?

"Važna razlika između komunističkog vremena i današnjeg demokratskog je da je tada bio sužen spektar tema. Društvene teme su dolazile u obzir ako im se moglo pripojiti nešto vjersko. No u Glasu Koncila imali smo metodu 'svete vodice'. Naime ako bismo govorili o društvenim temama u tekst bi dodali biblijske citate ili citate iz života svetaca te nitko nije mogao reći da to nije vjerski tekst. Primjerice Glasnik sv. Antuna Padovanskog bio je zabranjen jer se u jednom članku u serijalu o današnjem blaženiku Ivanu Merzu govorilo o njemu kao profesoru te nije bilo ničega vjerskog. To je bilo nevjerojatno. Danas više nema teme o kojoj mi ne možemo govoriti",

Ivan Miklenić, Glas Koncila

https://direktno.hr/zivot/vjera/mons-mi ... mu-171717/

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 31 lis 2019, 21:46 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Skočili “Jakovine” referirati se na predsjednicu i argumentirati zašto Jugoslavija nije bila s one strane željezne zavjese. Totalno su me uvjerili argumentom da su mogli u Trst po margarin i traperice.

Jugoslavija je općenito bila fenomenalna zemlja, oaza divote u kojoj su se strogo poštivala ljudska prava, njegovale vjerske slobode, homoseksualci su ostvarivali bračna partnerstva, novinari su istraživali vlast, kritizirali i ismijavali, mogao si birati i biti biran, osnivati stranke i nevladine udruge, ne dozvoliti da ti dijete pretvore u poluretardiranog pionira koje trči s nekom blesavom rođendanskom štafetom i klanja se starom hohštapleru, raspolagati nacionaliziranom privatnom imovinom, kritički razmišljati o NOB-u, izabrati boju stojadina, pobuniti se protiv nuklearke kraj Zagreba, imati povjerenja u zaštitu objektivne narodne milicije…

Sve u svemu predivna država s kojom željezna zavjesa nije imala veze. Kao ostavštinu nam je darovala Budu Lončara i njegove pulene razasute svim društvenim sferama!


Dr. sc. Igor Partanel

https://narod.hr/hrvatska/dr-sc-peterne ... ove-pulene

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski komunisti. Kako ih REALNO (od 1919-1991) ocijeniti?
PostPostano: 31 lis 2019, 21:48 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
"Normalno je da se oko takvih tema javnost dijeli. Očekivano je da svi koji su bili dio te nedemokratske, jednostranačke i totalitarne vlasti u bivšoj državi, koji su uz nju bili interesno ili emotivno vezani, kao i njihovi ideološki sljedbenici, danas pokušavaju opravdati tu vlast i dokazati da nije bila poput sovjetske. Ali, naravno da je bila. S jedne strane željezne zavjese bile su demokratske zemlje, sa slobodnim izborima, a s druge strane komunističke, jednopartijske i totalitarne, bez mogućnosti izbora. Kod nas se u ta vremena zbog neke hrvatske pjesmice moglo završiti u zatvoru. I sama podjela u javnosti, koju sada spominjemo, samo potkrepljuje sve ovo o čemu govorimo. Normalno je da na stvari različito gledamo ali, za razliku od prije, danas se možemo ne slagati s predsjednicom, reći to javno bez posljedica i, u konačnici, na izborima birati drugog kandidata. Kad bi u Jugoslaviji rekli da drug Tito nije bio u pravu, završili bismo u zatvoru. To je ta bitna razlika”,

Dr. sc. Ivo Lučić

https://narod.hr/hrvatska/dr-sc-ivo-luc ... sti-izbora

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 443 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 22 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO