HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 17:44.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 179 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

"Bošnjački" jezik je ?
Srpsko-hrvatski jezik sa puno turcizama 69%  69%  [ 20 ]
Originalan jezik naroda koji se samostalno razvijao 10%  10%  [ 3 ]
Ne znam, sve je to fucked up 21%  21%  [ 6 ]
Ukupno glasova : 29
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Uvijek drugi krivi. Tako se i ISIL pravda.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
KASAP je napisao/la:
To ti nije argument. Cuj zlonamernost..

A sta su onda trebali izabrati, da se zovu..MakedonJci?

Logicno je da ce uzeti ime zemlje u kojoj su autohtoni i naziv koji je vec koristen u proslosti na ovaj ili onaj nacin. Za Osmanlije su Bosnjaci bili samo muslimani iz BiH, a isto tako je i sam naziv ukorijenjen jos u srednjem vijeku. Valjda bi to svakom bio prioritet.

I to sto se koristis iskljucivo licnim zamjenicama mnozine djeluje glupavo. Meni se primjera radi ne svidja ime Bosnjak, Bosanac mi bolje zvuci, ali ga ja nisam izabrao. Pogotovo na njemackom jeziku u pluralu meni zvuci ruzno.

Kako to da za vrijeme SFRJ niste bili bošnjaci,i da nije postojo bosanski jezik,već ste učili srpsko-hrvatski ?
Kad vam je tito dao naciju Musliman,što vam ne dade i jezik ? Ili je i tito bio svijestan da bosanski ne postoji ?

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Da ih upitamo kako da se u slobodna vremena 1991 na popisu nisu izjašnjavali kao "Bošnjaci".

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Graničar18 je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Naziv bosanski jezik je vrlo star i pominje se odavno

Ajde,kako je onda moguće da si ti stariji od tog jezika ? :D
Sad ćemo provijerit taj drevni bosanski.
Želim da mi u sljedećih par srpsko-hrvatskih naziva napišeš bosanske,bez da upotrebljavaš srpske i hrvatske rječi.Ako upotrebiš srpske ili hrvatske rječi to će bit krađa tuđeg jezika.

srpski-hrvatski-bosanski

Pantalone-hlače-?
Bager-jaružalo-?
Helikopter-zrakomlat-?
Hljeb-kruh-?
Sveska- bilježnica-?
Hiljadu-tisuću-?
Nedjelja/sedmica-tijedan-?
Fabrika-tvornica-?
Parče-kriška-?
Geografija-zemljopis-?

Ajde,želim čitat drevni bosanski pametnjakoviću !


E moj ajvanu(bosanska tj.turska).

Pantalone je francuska reč a hlače su talijanizam , jaružalo od jaruga(jarak turcizam) , bager nemačka reč.
Većina reči koje si naveo su tuđice ilit prevod tuđica tipa tvornica,zemljopis,.. , dok tjedan je češka reč , parče persijska(turcizam) , sveska(uvezati listove) je srpska kao i hrvatska(svezak) isto važi i za beležnicu.
Sve te reči su jednako oduvek zastupljene kod muslimana i potpuno logične za njihov bosanski jezik.

Ne postoje srpske i hrvatske reči , one su sve naše osim nekih dijalektarnih posebnica , ali svejedno svaka srpska reč je logična za hrvatski i bosanski jezik , i obrnuto.

Reč kruh(kruv) je srpska,bošnjačak i hrvatska naravno , i nekada davno se govorilo "daj mi kruh hleba" ilit u prevodu "daj mi komad hleba" jer kruh dolazi od glagola kršiti(odlomiti,uzeti deo,..)
Hleb je opšti pojam za pecivo od brašna i vode.

Reč kruh na primer nije postojala u čakasvski krajevim u ranom srednjme veku već "hlib" , ali putem crkve došlo do uvođenja novog katoličkog Oče Naša gde je hlib(hljeb,hleb) zamenio kruh , i onda se kruh udomaćio kod svih katolika mada je hljeb ostao u Bosni jednako uz kruh dugo vremena.

Evo ga stari srednjovekovni Oče Naš u Hrvata:

Citat:
Otče naš iže jesi na nebesih
sveti se ime Tvoje.
Pridi cesarstvo Tvoje
budi volja Tvoja
jako na nebu i na zemlji.
Hlib naš vsedanji daj nam ga danas
i otpusti nam dlgi naše
jakože i mi otpuščaem dlge dlžnikom našim.
I ne vavedi nas v napast
na izbavi nas od neprijazni
.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:33 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Graničar18 je napisao/la:
KASAP je napisao/la:
To ti nije argument. Cuj zlonamernost..

A sta su onda trebali izabrati, da se zovu..MakedonJci?

Logicno je da ce uzeti ime zemlje u kojoj su autohtoni i naziv koji je vec koristen u proslosti na ovaj ili onaj nacin. Za Osmanlije su Bosnjaci bili samo muslimani iz BiH, a isto tako je i sam naziv ukorijenjen jos u srednjem vijeku. Valjda bi to svakom bio prioritet.

I to sto se koristis iskljucivo licnim zamjenicama mnozine djeluje glupavo. Meni se primjera radi ne svidja ime Bosnjak, Bosanac mi bolje zvuci, ali ga ja nisam izabrao. Pogotovo na njemackom jeziku u pluralu meni zvuci ruzno.

Kako to da za vrijeme SFRJ niste bili bošnjaci,i da nije postojo bosanski jezik,već ste učili srpsko-hrvatski ?
Kad vam je tito dao naciju Musliman,što vam ne dade i jezik ? Ili je i tito bio svijestan da bosanski ne postoji ?


Imas na tu temu dosta stiva.

A jezik, pa imali smo svi jedan. Sve do momenta u kojem su Srbi i Hrvati odlucili da vise ne govore istim jezikom. Da je ostao srpskohrvatski, cisto sumnjam da bi Bosnjaci poceli proturati tezu u bosanskom jeziku. A sve i da bi, niko im to nebi priznao. Zna se ciji politicari su najodgovorniji za raspad SFRJ, a isto tako i za rasturanje pojma srpskohrvatski.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
KASAP je napisao/la:
- Cinjenicom da im vlast do u kasne sezdesete nije bila spremna priznati da su zaseban kolektivitet

Pa i kad su vam priznali naciju Muslimani sa velikim M opet niste bili bošnjaci ? Zbog čega ? Što i 90-ih niste ostali Muslimani ?

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:34 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Graničar18 je napisao/la:
KASAP je napisao/la:
- Cinjenicom da im vlast do u kasne sezdesete nije bila spremna priznati da su zaseban kolektivitet

Pa i kad su vam priznali naciju Muslimani sa velikim M opet niste bili bošnjaci ? Zbog čega ? Što i 90-ih niste ostali Muslimani ?


Pa rekoh ti da imas dosta stiva na tu temu. Neda mi se.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
joe enter je napisao/la:

E moj ajvanu(bosanska tj.turska).

Pantalone je francuska reč a hlače su talijanizam , jaružalo od jaruga(jarak turcizam) , bager nemačka reč.
Većina reči koje si naveo su tuđice ilit prevod tuđica tipa tvornica,zemljopis,.. , dok tjedan je češka reč , parče persijska(turcizam) , sveska(uvezati listove) je srpska kao i hrvatska(svezak) isto važi i za beležnicu.
Sve te reči su jednako oduvek zastupljene kod muslimana i potpuno logične za njihov bosanski jezik.

Ne postoje srpske i hrvatske reči , one su sve naše osim nekih dijalektarnih posebnica , ali svejedno svaka srpska reč je logična za hrvatski i bosanski jezik , i obrnuto.

Reč kruh(kruv) je srpska,bošnjačak i hrvatska naravno , i nekada davno se govorilo "daj mi kruh hleba" ilit u prevodu "daj mi komad hleba" jer kruh dolazi od glagola kršiti(odlomiti,uzeti deo,..)
Hleb je opšti pojam za pecivo od brašna i vode.

Reč kruh na primer nije postojala u čakasvski krajevim u ranom srednjme veku već "hlib" , ali putem crkve došlo do uvođenja novog katoličkog Oče Naša gde je hlib(hljeb,hleb) zamenio kruh , i onda se kruh udomaćio kod svih katolika mada je hljeb ostao u Bosni jednako uz kruh dugo vremena.

Evo ga stari srednjovekovni Oče Naš u Hrvata:

Citat:
Otče naš iže jesi na nebesih
sveti se ime Tvoje.
Pridi cesarstvo Tvoje
budi volja Tvoja
jako na nebu i na zemlji.
Hlib naš vsedanji daj nam ga danas
i otpusti nam dlgi naše
jakože i mi otpuščaem dlge dlžnikom našim.
I ne vavedi nas v napast
na izbavi nas od neprijazni
.

Boli me briga čije su pantalone rječ,bosanski takođe nije.
Ne zanima me sad oče naš. Želim čitat stari drevni bosanski ! Ne skreći s teme !

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
KASAP je napisao/la:
Imas na tu temu dosta stiva.

A jezik, pa imali smo svi jedan. Sve do momenta u kojem su Srbi i Hrvati odlucili da vise ne govore istim jezikom. Da je ostao srpskohrvatski, cisto sumnjam da bi Bosnjaci poceli proturati tezu u bosanskom jeziku. A sve i da bi, niko im to nebi priznao. Zna se ciji politicari su najodgovorniji za raspad SFRJ, a isto tako i za rasturanje pojma srpskohrvatski.

Ajde,mudrovanju nikad kraja. A kad smo svi već imali isti jezik,kako to da se nije zvao bosanski,već srpsko-hrvatski ? A bosanski tako star i drevan ?

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
KASAP je napisao/la:
Pa rekoh ti da imas dosta stiva na tu temu. Neda mi se.

Ovo se zove trolanje i izbjegavanje odgovora !
Kud ćeš ba u bosnu,kad ne umiješ da plivaš ?

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Graničar18 je napisao/la:
Boli me briga čije su pantalone rječ,bosanski takođe nije.
Ne zanima me sad oče naš. Želim čitat stari drevni bosanski ! Ne skreći s teme !


Sa tobom nešto nije u redu momče ,jbt kao da su preci Bošnjaka govorili nešto drugo pa vremenom uzeli jezik od Srba i Hrvata.
Oni samo hoće da jezik kojim govore nazivaju onim imenom koji njima paše , šta ti tu nije jasno zeko peko??

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
joe enter je napisao/la:
Oni samo hoće da jezik kojim govore nazivaju onim imenom koji njima paše , šta ti tu nije jasno zeko peko??

Super. A ja samo hoću da ti meni one srpske i hrvatske rječi što sam napiso u onom postu prevedeš na stari bosanski. Ne budi lijen !

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ali kad se već neko hoće primere "bosanskog jezika" :zubati , evo prigodnih ilahija od pre 200 godina:


Ilahije


Što god radiš, pravo radi, druže, Pa da tebe derviši ne ruže, Kuran — ahmed lijepo nam kaže, Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
Nu Bošnjaka starijeh guzata, Gdje ne žale groša ni dukata, Otvaraju širomice vrata, Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
Der izvadi Aliju iz grada, Pa pogledaj od dušmana jada, Badihava je čudna indata, Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
No M'iloša ja čudna hajoša, Od Moskova puno prima groša, Al se plaši od turskijeh duša, Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
Anadolca ja čudna levente, Baš ko da je došo iz Dervente. Rumenlije vojske plemenite, Alah, Alah, što će bit od Viaha!
Arnaut je puškom i jajR-aroni, A Arapin sabljom i mizdrakom, Sve napuni vojskom svakojakom. Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
Podaj Krmu od svaklen indata, Pa da vidiš od Moskova jada, Više dobru neka se nada, Alah, Alah, što će bit od Vlahai
Nevjera je vazda od Moskova. Cuvaj dobro carskijeh gradova, Nu ridžala čudnijeh vukova, Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
Original im Codex turc.-slav. 5 des Instituts fiir Balkanforschunc:.



Vjetar puše, jabuke miruše, Cudne muke od Srbove duše, 35 Ako dogje Turčin iz KladuŠe, Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
Cuvaj Niemca sa četiri strane Od Zemuna, gdje Vlasi jarane, Dervent — Broda i poniže Save, 40 Alah, Alah, štu će bit od Vlaha!
Ilhamija vazda je naprjeda, A kod šaha bude zapovjeda, Biće Racu golema bijeda, Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
Nur in Transkription veroffentlicht von M. Beg Kapetanović, Istočno Blago II 219 ff.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2010, 10:50
Postovi: 10121
Lokacija: Banja Luka
KASAP je napisao/la:
Svarog je napisao/la:

Sudeći po tom nazivu, koji oni hoće da instaliraju , oni ( Muslimani) su ovde autohtoni . A mi koji govorimo srpski , smo došljaci .
Tvoj jezik , koji je potekao iz tvog naroda , preimenuju i koriste za svoje velikomuslimanske ciljeve.
Naravno , autošovinisti poput tebe , to nije bezobrazno . Takav rezon i stav jest ogavan , ali srećom nije dramatično , jer je velikoj većini ,prvenstveno OVDAŠNJIH Srba , to jasno.



Citat:
Sudeći po tom nazivu, koji oni hoće da instaliraju , oni ( Muslimani) su ovde autohtoni . A mi koji govorimo srpski , smo došljaci .


Vidi, u tome i jeste problem sto se ovo pitanje svodi na razinu maltene zivota i smrti. Zamisli Austrijance kako se svadjaju s Nijemcima, ili Svicarce, zbog toga sto zele jezik nazvati austrijskim ili svicarsko-njemackim? To je njima nepojmljivo. Kao sto je ovima nepojmljiv kompleks nize vrijednosti zbog toga sto govore njemackim jezikom. Pa Svicarci, ovi njemacki, su u prosjeku velike patriote, tj. drze do Svicarske. Ne zele cak ni u EU. I opet ih to pitanje uopce ne tangira.

No, to u vezi srpskog ima veze s tim sto su pravoslavni (Srbi) u BiH prihvatili identitet koji je svoje osnove imao u drugoj drzavnoj tvorevini, naime preko Drine, u Srbiji. I onda vam se cini da su Bosnjaci "autohtoniji" samo zato sto svoj jezik nazivaju po zemlji u kojoj je nastao njihov identitet. Sto je velika glupost. Kao sto je glupost nekome braniti da vlastiti jezik naziva imenom kakvim zeli.

Ja nikada niti jednom Srbinu, ali ni Hrvatu, nebi rekao da ne govori srpski ili hrvatski jezik. Stavise, uopce se ne osvrcem na to kada Srbi u razgovoru sa mnom nas zajednicki jezik nazivaju srpskim. Ja govorim i srpski, pisem i citam cirilicu, mislim da je cirilica mnogo ljepse pismo od ruzne latinice, pa sta? Jos kad bih ti rekao gdje jos koristim cirilicu zinuo bi..



To što si napisao je obični bofl i jeftina demagogija koje možeš prodati samo glupljima i autošovinistima .

Nismo mi Srbi , koji živimo u državnoj tvorevini koja trenutno postoji ( BiH) , čiji opstanak je vrlo upitan, prihvatili identitet , nego to jest naš identitet .
Znači mi smo Srbi , i nikakvih dilema sa tim nemamo , niti smo ih ikad imali .
Naš identitet je jasan , hajde da kažem odavno ''kompletiran'' , imamo sve . Ništa bitno u njemu nismo ukrali , sve je naše .
Osim toga , mi nismo samo nacija , nego smo i narod .
Znaš , narod je viši ''level'' , jer iz jednog naroda može da se desi više nacija .
Upravo sad , na naše oči , možemo vidjeti kako se one poizvode i štancaju .
No dobro ,nije problem , široko im polje (koliko će plitko korjenje da ih održi kad jači vjetrovi zaduvaju ,to je već nešto drugo)
Problem nastaje onda kada novopečena nacija , još uvjek u pokušaju , Muslimani , u želji da kompletiraju identitet kradu okolo . I ne samo što kradu od tebe, nego ukradeno koriste kao političko oružje protiv tebe .
Pristati na to i pomiriti se sa tim nije moguće.
Ko će pobjediti , a ko će biti iščupan vrijeme će pokazati . Lično mislim , a vjerujem da je to i vama u dubini duše jasno , da je naše korjenje mnogo dublje.

PS.
Kako će da se zove jezik kad nestane države BiH ?

_________________
Sunce izlazi na Istoku . Ništa nije moćnije od ideje čije je vrijeme stiglo .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
joe enter je napisao/la:
Ali kad se već neko hoće primere "bosanskog jezika" :zubati , evo prigodnih ilahija od pre 200 godina:


Ilahije


Što god radiš, pravo radi, druže, Pa da tebe derviši ne ruže, Kuran — ahmed lijepo nam kaže, Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
Nu Bošnjaka starijeh guzata, Gdje ne žale groša ni dukata, Otvaraju širomice vrata, Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
Der izvadi Aliju iz grada, Pa pogledaj od dušmana jada, Badihava je čudna indata, Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
No M'iloša ja čudna hajoša, Od Moskova puno prima groša, Al se plaši od turskijeh duša, Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
Anadolca ja čudna levente, Baš ko da je došo iz Dervente. Rumenlije vojske plemenite, Alah, Alah, što će bit od Viaha!
Arnaut je puškom i jajR-aroni, A Arapin sabljom i mizdrakom, Sve napuni vojskom svakojakom. Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
Podaj Krmu od svaklen indata, Pa da vidiš od Moskova jada, Više dobru neka se nada, Alah, Alah, što će bit od Vlahai
Nevjera je vazda od Moskova. Cuvaj dobro carskijeh gradova, Nu ridžala čudnijeh vukova, Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
Original im Codex turc.-slav. 5 des Instituts fiir Balkanforschunc:.



Vjetar puše, jabuke miruše, Cudne muke od Srbove duše, 35 Ako dogje Turčin iz KladuŠe, Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
Cuvaj Niemca sa četiri strane Od Zemuna, gdje Vlasi jarane, Dervent — Broda i poniže Save, 40 Alah, Alah, štu će bit od Vlaha!
Ilhamija vazda je naprjeda, A kod šaha bude zapovjeda, Biće Racu golema bijeda, Alah, Alah, što će bit od Vlaha!
Nur in Transkription veroffentlicht von M. Beg Kapetanović, Istočno Blago II 219 ff.

Ovo su Ilahije na srpskom,ja želim na starom bosanskom. :zubati

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 07 stu 2019, 00:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Graničar18 je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Oni samo hoće da jezik kojim govore nazivaju onim imenom koji njima paše , šta ti tu nije jasno zeko peko??

Super. A ja samo hoću da ti meni one srpske i hrvatske rječi što sam napiso u onom postu prevedeš na stari bosanski. Ne budi lijen !


To su i srpske i hrvatske i bosanske reči , tj.nisu nijedne od njih ni naše,ni vaše niti njihove , jer to su samo jebene reči , a reči ne čine karakterističnost i posebnost jezika.
Jel treba da ti crtam ili si zaista tako glup jbt? :neznam

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 07 stu 2019, 00:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
joe enter je napisao/la:
Graničar18 je napisao/la:
Boli me briga čije su pantalone rječ,bosanski takođe nije.
Ne zanima me sad oče naš. Želim čitat stari drevni bosanski ! Ne skreći s teme !


Sa tobom nešto nije u redu momče ,jbt kao da su preci Bošnjaka govorili nešto drugo pa vremenom uzeli jezik od Srba i Hrvata.
Oni samo hoće da jezik kojim govore nazivaju onim imenom koji njima paše , šta ti tu nije jasno zeko peko??

I to im niko ne brani, tamo gde imaju vlast. Tamo gde nemaju, jezik će im biti nazivan lokalnim imenom koje je zvaničan naziv na tom području. Isto kao što u Engleskoj naš jezik ne zovu srpski, nego Serbocroatian.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 07 stu 2019, 00:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2010, 10:50
Postovi: 10121
Lokacija: Banja Luka
joe enter je napisao/la:
Graničar18 je napisao/la:
Super. A ja samo hoću da ti meni one srpske i hrvatske rječi što sam napiso u onom postu prevedeš na stari bosanski. Ne budi lijen !


To su i srpske i hrvatske i bosanske reči , tj.nisu nijedne od njih ni naše,ni vaše niti njihove , jer to su samo jebene reči , a reči ne čine karakterističnost i posebnost jezika.
Jel treba da ti crtam ili si zaista tako glup jbt? :neznam

Da li to znači da je Andrić pisao na ''bosanskom'' jeziku ?
Koristio se rječima , a ne pantomimom.

_________________
Sunce izlazi na Istoku . Ništa nije moćnije od ideje čije je vrijeme stiglo .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 07 stu 2019, 00:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Andrić je pisao na ekavici.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 07 stu 2019, 00:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
joe enter je napisao/la:
To su i srpske i hrvatske i bosanske reči , tj.nisu nijedne od njih ni naše,ni vaše niti njihove , jer to su samo jebene reči , a reči ne čine karakterističnost i posebnost jezika.
Jel treba da ti crtam ili si zaista tako glup jbt? :neznam

Jok. Neće krast srpski i hrvatski jezik i nazivat ga bosanski. Kad izmisle svoj jezik i rječi koje nisu ni srpske ni hrvatske tad može bit bosanski. Dotle je samo srpski i hrvatski jezik. Jel treba da ti crtam,il si zaista tako glup ?

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 07 stu 2019, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ma ni bosanski nije problem, ali samo tamo gde ga većina naziva tako.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 07 stu 2019, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2010, 10:50
Postovi: 10121
Lokacija: Banja Luka
Nazivanje srpskog jezika bosanskim , je prvorazredna podvala , na koju se ni po koju cijenu ne smije pristati .
Neka ga Muslimani zovu kako hoće , mi nećemo.

_________________
Sunce izlazi na Istoku . Ništa nije moćnije od ideje čije je vrijeme stiglo .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 07 stu 2019, 00:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Citat:
Neka ga Muslimani zovu kako hoće , mi nećemo.

Pa oko toga je i cela rasprava. Što oni zahtevaju da ga i mi tako nazivamo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 07 stu 2019, 00:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2010, 10:50
Postovi: 10121
Lokacija: Banja Luka
Carmello Šešelj je napisao/la:
Andrić je pisao na ekavici.


:laugh ok , znam ..ali šta ako sutra i za ekavicu Muslimani kažu - MOJE ?
I na Guglu osvane , bosanski , ekavica .. :zubati

_________________
Sunce izlazi na Istoku . Ništa nije moćnije od ideje čije je vrijeme stiglo .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 07 stu 2019, 00:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Svarog je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

To su i srpske i hrvatske i bosanske reči , tj.nisu nijedne od njih ni naše,ni vaše niti njihove , jer to su samo jebene reči , a reči ne čine karakterističnost i posebnost jezika.
Jel treba da ti crtam ili si zaista tako glup jbt? :neznam

Da li to znači da je Andrić pisao na ''bosanskom'' jeziku ?
Koristio se rječima , a ne pantomimom.


Andriće je pisao ne jeziku kako ga je on nazivao , a to je mogao biti i bosanski bez problema da je to on hteo.

U samim rečima tj.leksiku i pojmovima nema nacionalne konotacije jer reči se primaju i nestaju i menjaju se vremenom , dok posebnost jezika je nešto sassvim drugo , a to je različitost sintakse,morfologije,deklinacija,promena,sistema,....i zato znamo razliku između srpskog i češkog na primer.

Kad čitamo stare srpske spise iz srednjeg veka na staroslovenskom srpske redakcije , vidimo veliku razliku u odnosu na današnji srpski jezik , tj.to su dva različita jezika kad ih uporedimo , a kako je sam narod govorio to je tek teško reći.
Jezik je živa stvar i on se menja , a najčistiji jezik je verovatno onaj kod čobana u srednjem veku koji su svakom kamenu nadenuli ime sa jako malim uticajem sa strane , međutim kad bi se vodili tom logikom onda bi ostali na nivou tih čobana , mada njih ima danas jako puno.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 179 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 18 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO