HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 20:08.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 300 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 13:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Na samom početku upozorenje da ću brisati sve što je off-topic, pogotovo diskusiju o prijedlogu-prevari, šarenoj laži koja nikad nije ni zamišljena kao nešto što bi trebalo zaživjeti (to nije htio ni Alija, ni RH - obična šarena laža da se odreknemo HB).

Ovo je više neki alternativni univerzum, gdje nije bila riječ o prevari, i gdje se doista obostrano mislilo stupiti u te odnose.

Ono što najviše otežava analizu je nepostojanje slične državne, ustavne strukture koja se zove konfederacija (mada je i sama BiH konfederacija FBiH i RS, iako je "konfederacija" tabu riječ). Je li to trebalo ličiti nešto na mini Jugoslaviju gdje bi RH i FBiH bile "republike" ili je pak FBiH trebala biti nekakva pokrajina RH. Ili pak nešto tipa Beneluxa.

Kao nekakav minimum bi se podrazumijevalo zajedničko tržište i nepostojanje granica (u tom alternativnom univerzumu bi ta cijela struktura bila u gadnim problemima s ulaskom RH u EU).

Što se tiče političke strukture, FBiH zadržava strukturu iz Washingtonskog sporazuma (dvodomni parlament). S obzirom da je trenutna državna razina BiH i sama konfederacija, ajmo napraviti ogromnu predpostavku da bi RH i FBiH imali nekakvo Vijeće Ministara i dvodomni konfederalni parlament.

Kako bi to sve funkcioniralo? Ovdje ću se fokusirati samo na konfederaciju RH i FBiH. Naravno da bi na razini BiH i dalje postojalo sve što sada imamo u BiH (državna razina i konfederacija FBiH i RS).

Ja sam uvjeren da je to zaživjelo, da bi HB Hrvati, da prostiš, ispušili.

Na toj konfederalnoj razini bi vječno vladale muslimanske opcije i hrvatska anacionalna ljevica. Imali bi brojnost. S obzirom da bi muslimanske stranke imale samo jedan cilj, svaka politička trgovina na toj razini bi se svodila na postupke i zakone koji bi bili protivni interesima Hrvata u BiH.

Pri tome bi transferi iz RH prema FBiH bili obilni (nova inačica "fonda za nerazvijene" koju bi potpisao SDP RH u zamjenu za neke druge ustupke).

Jedine koristi za Hrvate BiH vidim u nepostojanju granice i osjećaju da su u zagrljaju domovine. Ne znam da bi stanje u medijima bilo puno bolje, jer bi se HRT ograničio na područje RH, a možda bi postojala neka konfederalna TV koja bi se uređivala u ZG i SA.

Mostar bi imao puno manji značaj u politici i gospodarstvu (bi li uopće postojao HT Eronet i EP HZHB?). Ne bi bilo potrebe za predstavništvima za inozemnu robu u BiH jer bi se to uglavnom vršilo preko ZG (zajedničko tržište).

Najvjerojatniji scenarij je slabija politička "težina" Hrvata u BiH (postojala bi i državna razina u BiH), jer bi se dosta toga što se tiče FBiH vodilo na relaciji ZG-SA.

Muslimani bi bili na ogromnom dobitku, kroz financijske transfere iz RH, i trgovinom političkim ustupcima u RH (muslimanska komponenta bi imala utjecaj na zakone i političke prilike u RH) kojom bi dobivali mnogo toga u FBiH.

Dajte neku drugu vizuru, meni se čini da bi HB Hrvati bili u velikom konkretnom minusu (osim na "emocionalnom" polju, jer bi imali dojam da su u zagrljaju domovine).

Naglašavam opet da ima previše nepoznanica, pa ne kritizirajte predpostavke, nego samo dodajte svoje,

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 14:40 
Online

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13387
Lokacija: ZG
Procjena ti je poprilicno tocna, konfederalni odnos FBIH i RH bi nam donio puno vise stete nego koristi.
Muslimani bi nastupali ujedinjeno i naravno s maksimalistickih pozicija sto bi sa svakom vlascu SDP RH + SDA/SDP BIH znacilo derogiranje prava Hrvata u BiH. Nedaj Boze.

A zbog kanaliziranja novca i infrastrukture Muslimsnina, sigurno bi usporilo njihovo iseljavanje u odnosu na danas. Najbolje je kad sami o sebi brinu - vidimo kakvi su izuzetni rezultati. Hrvati bjeze iz BiH jer ne zele radit za 1000 maraka kad mogu preko granice za 1000 eura ili 2500 u Njemackoj. Muslimani doslovno bjeze jer su kruha gladni, ocajna primanja u bosnjackim kantonima potvrdjuju navedeno.

Konfederacija bi nam odgovarala jedino ukoliko bi na “konfederalnoj razini” imali nekakav paritet odlucivanja (2 ruke Hrvatska 1 ruka Bosnjakistan 1 ruka Herceg Bosna). Tek to bi omogucilo kontrolu, ikakav drugi sistem bi znacio koaliciju hrvatske ljevice s Bosnjacima uz velike poklone ili jos gore koaliciju HDZ s Bosnjacima uz jos vece darivanje...

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 15:40 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
Fali nekoliko pretpostavki. Jel bi RS, odnosno Srbi bila dio Konfederacije ili bi se teritorij RS prisvojio Srbiji? Jel bi bilo Oluje i kakav bi utjecaj Srbi iz RH imali na konfederaciju?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 15:49 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
Vrlo je vjerojatno isto da bi BiH Hrvati imali jači utjecaj na politiku RH. Postojalo bi jedan savezni HDZ. Premijer i predsjednik RH bi se mogao direkto kandidirati iz Hercegbosne.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 17:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27107
Ministry of Sound je napisao/la:
(mada je i sama BiH konfederacija FBiH i RS, iako je "konfederacija" tabu riječ).


Tražio sam na tu temu nadavno podrobnije informacije, jer sam isto smatrao da je to BiH sada. Međutim,
postoji par znanstvenih radova koji to opovrgavaju. Možda ih nađem.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 17:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Prema popisu stanovništva Hrvatske iz 2011., Bošnjaci uz Rome jedini imaju demografski rast u Hrvatskoj u odnosu na popis 2001.. Bošnjacima se suživot sa Hrvatima isplati što vidimo i na primjeru Srednje Bosne i Mostara. Jeza me hvata od pomisli da svi BiH muslimani žive pod hrvatskim plaštom, brrr...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 17:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:37
Postovi: 79
Ovo je baš na razini teške fikcije i prava konfederacija bi bila moguća samo da nikada nije došlo do sukoba Hrvata i Bošnjaka u Središnjoj Bosni i Hercegovini, jer poslije tih sukoba konfederacija nije moguća najviše zbog emocionalnih razloga. Mislim da bi se ta konfederacija ubrzo raspala nakon kraja rata, zbog ekonomskih pitanja i problema pariteta. Bošnjaci bi htjeli 50% vlasti (kao što smo i mi imali 90ih u FBiH) u toj zajednici, na što RH desnica nikada ne bi pristala, a RH ljevica nikada ne bi pristala da njihovi porezi plaćaju infrastrukturu i doplatke Hrvatima i Bošnjacima u FBiH. Svaki scenarij je bio realniji, uključujući i granice banovine, nego ovi.

Preporučujem Ministru da pročita Good Friday Agreement, to je nešto najbliže u Europi ovoj verziji Konfederacije koju on zamišlja. Hint - naša verzija bi funkcionirala i gore nego u Sjevernoj Irskoj koja od 2016. nema vladu, jer je kod njih poginulo manje ljudi u sukobu za trideset godina nego kod nas za nepunih deset mjeseci, a nisu imali ni logore.

Osobno mislim da bi takva konfederacija, i da je opstala, bila nešto najgore za Hrvate u FBiH, puno gore nego sadašnje stanje, a da bi nam broj bio još i manje danas, vjerovatno tek oko 250 tisuća. Ne želim ni govoriti o implikacijama da bi Bošnjaci koristili ekonosmke povlastice par godina da ojačaju i onda krenuli u raspad i ostvarili cilj o 50% BiH i izlazima na Jadran i Savu, a Hrvati u FBiH bi bili na razini Mađara u Srbiji, imali bi svoje kulturno društvo i par Komšića. Sve je bolje od toga, pa makar spali za deset godina na nekakvu poluautonomiju unutar FBiH samo u Hercegovini. Plus, u tom scenariju bi RS postala dio Srbije, a Hrvati bi izgubili naše prostore u FBiH dok bi Bošnjaci dobili cijelu FBiH. Gore ne može.

Da ne idem off-topic, samo želim reći da je preliminarni sporazum o Konfederaciji iz 1994. planirao jedino carinsku i montearnu uniju. To je to, ni milimetar više ili manje. Nisu bila predviđena nikakva zajednička politička tijela ni sabori, nikakav paritet ili zajednička vanjska politika. To je trebala biti CEFTA, ali samo za RH i FBiH, i to deset godina ranije nego što su se RH i BiH našle u CEFTI. Čak nije bio predviđen ni slobodni protok ljudi, samo slobodni protok usluga i proizvoda. Što se tiče monetarne unije, čisto sumljam da bi Bošnjaci pristali na kunu, prije da bi imali euro ili valutu pegovanu na euro poput marke.

Veoma me živcira kada ljudi govore o toj konfederaciji kao izdaji RH ili propuštenoj prilici za poklapanje FBiH a 99% njih nikada nije pročitalo dokument i ne znaju da se radilo o CEFTI s (možda) zajedničkom valutom. Pravi razlog tog dokumenta je bio garancija da će Bošnjaci kroz FBiH imati dio luke Ploče i izlaz na otvoreno more (treći dio Washingtonskog sporazuma) a da Hrvati iz RH neće se morati zaustavljati u Neumu dva puta na granici,već proletiti koristeći poseban ulaz (četvrti i zadnji dio sporazuma), ali se niti jedno niti drugo nije dogodilo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 17:55 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2013, 16:10
Postovi: 3044
BiH nije ni federacija,ni klasicna konfederacija.Po izvornom Dejtonu skoro da je cista konfederacija.U konfederaciji nema neposrednih izbora za zajednicki nivo,vec clanice delegiraju svoje predstavnike za zajednicki nivo.I sada BiH ima najvise elemenata konfederalnog uredjenja.BiH ima specificno uredjenje,atipicno,


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 18:05 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6791
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
Odredba Vašingtonskog sporazuma o konfederaciji RH i FBiH je zaključenjem Dejtonskog sporazuma stavljena van snage.Aneks 4 tj.Ustav BiH onemogućava bilo kakav oblik konfederacije RH i FBiH.Moguće se tzv. specijalne veze koje ništa bitno ne znače jer karakter tih "veza" ne može biti u suprotnosti sa Aneksom 4.Srbija i Srpska imaju zaključen sporazum o tim specijalnim vezama ali to je samo jedan bezvrijedan dokument u smislu spiska želja.

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 18:09 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6791
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
chubura je napisao/la:
BiH nije ni federacija,ni klasicna konfederacija.Po izvornom Dejtonu skoro da je cista konfederacija.U konfederaciji nema neposrednih izbora za zajednicki nivo,vec clanice delegiraju svoje predstavnike za zajednicki nivo.I sada BiH ima najvise elemenata konfederalnog uredjenja.BiH ima specificno uredjenje,atipicno,

Po nekim piscima konfederacija podrazumijeva da su članice medjunarodno priznate države.Tako bi se EU mogla smatrati konfederacijom.Ni Dejton ne predviđa neposredne izbore za zajedničke institucije.Izborni zakon je nametnut od strane visokog predstavnika i zato se izbori za PS BiH i Predsjedništvo održavaju neposredno.Mnogo više rezona ima da parlamenti FBiH i RS delegiraju poslanike i članove predsjedništva umjesto neposrednog izbora.

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 18:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2019, 10:39
Postovi: 606
Upozorenja: 1
Neuspjeh formiranja Konfederacije je najveća geopolitička tragedija za BiH, velika nesreća za Hrvatsku, i ogroman minus i za Hrvate i za Bošnjake. To bi bila država koja ima sve i jednu prednost Jugoslavije, a nijednu manu (kohezija, domoljublje, narodi koji se dopunjavaju sa preciznošću švicarskog sata, duboki mir i balans, politička nirvana, nema otrovnog srpsko-ruskog utjecaja). Mogu reći da me to lažno obećanje držalo u nadi i na životu čitavu 1994/95 godinu.

Hrvatska bez značajnog dijela BiH, BiH uopće, izgleda poput ogrizine, cirkus od zemljopisa, BiH bez Hrvatske nema logične strateške dubine, i izlaza u svijet. Hrvatima trebaju Bošnjaci da budu malo više Hrvati i svoji, a malo manje generički i dosadni rimo-katolici, a Bošnjacima trebaju Hrvati da budu manje muslimani, a više slavenski Bosanci, proto-Hrvati. Kao Austrijanci naspram Nijemaca.
Ne mislim da bi Bošnjaci profitirali više, jer bi Hrvatska imala ekskluzivu tržište, pristup resursima, jeftine radne snage, i to bi se balansiralo. Na vlasti u Hrvatskoj bi bili dodrinaši sa bošnjačkim strankama i nekim hrvatskim socijal-liberalima.

Nepostojanje Konfederacije doživljavam kao osobni neuspjeh i poniženje. Cijena ovog povijesnog neuspjeha će skupo stajati obje zemlje i naroda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 19:04 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Odlična ideja,sviđa mi se. Unija Hrvatske i FBiH je sasvim prirodna i realna.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 19:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2373
Lokacija: HR
Genuine je napisao/la:
Neuspjeh formiranja Konfederacije je najveća geopolitička tragedija za BiH, velika nesreća za Hrvatsku, i ogroman minus i za Hrvate i za Bošnjake. To bi bila država koja ima sve i jednu prednost Jugoslavije, a nijednu manu (kohezija, domoljublje, narodi koji se dopunjavaju sa preciznošću švicarskog sata, duboki mir i balans, politička nirvana, nema otrovnog srpsko-ruskog utjecaja). Mogu reći da me to lažno obećanje držalo u nadi i na životu čitavu 1994/95 godinu.

Hrvatska bez značajnog dijela BiH, BiH uopće, izgleda poput ogrizine, cirkus od zemljopisa, BiH bez Hrvatske nema logične strateške dubine, i izlaza u svijet. Hrvatima trebaju Bošnjaci da budu malo više Hrvati i svoji, a malo manje generički i dosadni rimo-katolici, a Bošnjacima trebaju Hrvati da budu manje muslimani, a više slavenski Bosanci, proto-Hrvati. Kao Austrijanci naspram Nijemaca.
Ne mislim da bi Bošnjaci profitirali više, jer bi Hrvatska imala ekskluzivu tržište, pristup resursima, jeftine radne snage, i to bi se balansiralo. Na vlasti u Hrvatskoj bi bili dodrinaši sa bošnjačkim strankama i nekim hrvatskim socijal-liberalima.

Nepostojanje Konfederacije doživljavam kao osobni neuspjeh i poniženje. Cijena ovog povijesnog neuspjeha će skupo stajati obje zemlje i naroda.

Takijaj ti takijaj, ali gotovo Vam je, nikad više sa Muslimanima u "savezništva". Od hrvatskosrpskih sukoba ste samo vi Muslimani imali korist.
Prvo ste profitirali od NDH da vas Srbi sve ne pokolju, i jer je Banovina poništena, a onda i 90ih gdje su Hrvati progurali nezavisnost, obranili, liječili i smjestili na Jadran stotine tisuća Muslimana.

Ali pronašli smo Vam pencilin, ostaviti Vas same i onda ne znate šta ćete sa sobom (24% trokut i USK). Pa se svi iselite.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 19:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2019, 10:39
Postovi: 606
Upozorenja: 1
neretvanin je napisao/la:
Genuine je napisao/la:
Neuspjeh formiranja Konfederacije je najveća geopolitička tragedija za BiH, velika nesreća za Hrvatsku, i ogroman minus i za Hrvate i za Bošnjake. To bi bila država koja ima sve i jednu prednost Jugoslavije, a nijednu manu (kohezija, domoljublje, narodi koji se dopunjavaju sa preciznošću švicarskog sata, duboki mir i balans, politička nirvana, nema otrovnog srpsko-ruskog utjecaja). Mogu reći da me to lažno obećanje držalo u nadi i na životu čitavu 1994/95 godinu.

Hrvatska bez značajnog dijela BiH, BiH uopće, izgleda poput ogrizine, cirkus od zemljopisa, BiH bez Hrvatske nema logične strateške dubine, i izlaza u svijet. Hrvatima trebaju Bošnjaci da budu malo više Hrvati i svoji, a malo manje generički i dosadni rimo-katolici, a Bošnjacima trebaju Hrvati da budu manje muslimani, a više slavenski Bosanci, proto-Hrvati. Kao Austrijanci naspram Nijemaca.
Ne mislim da bi Bošnjaci profitirali više, jer bi Hrvatska imala ekskluzivu tržište, pristup resursima, jeftine radne snage, i to bi se balansiralo. Na vlasti u Hrvatskoj bi bili dodrinaši sa bošnjačkim strankama i nekim hrvatskim socijal-liberalima.

Nepostojanje Konfederacije doživljavam kao osobni neuspjeh i poniženje. Cijena ovog povijesnog neuspjeha će skupo stajati obje zemlje i naroda.


Takijaj ti takijaj, ali gotovo Vam je, nikad više sa Muslimanima u "savezništva". Od hrvatskosrpskih sukoba ste samo vi Muslimani imali korist.
Prvo ste profitirali od NDH da vas Srbi sve ne pokolju, i jer je Banovina poništena, a onda i 90ih gdje su Hrvati progurali nezavisnost, obranili, liječili i smjestili na Jadran stotine tisuća Muslimana.

Ali pronašli smo Vam pencilin, ostaviti Vas same i onda ne znate šta ćete sa sobom (24% trokut i USK). Pa se svi iselite.


Prvo ne vrijeđaj. Ja ne takijam, i to zna svako na ovom foumu ko prati moje upise. Govorim i stvari koje direktno ulaze u politički prijepor sa HDZ politikom. Iskreno mislim ono što sam napisao, i mislit ću dok sam živ, i bit će mi žao, jer sam u suštini dobronamjeran.
Niste nam pronašli penicilin, samo naštetili mnogo, ali i sebi ste još više. U pitanju je da susjedu crkne krava, pa nek i vaše dvi-tri crknu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 19:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2373
Lokacija: HR
Genuine je napisao/la:
neretvanin je napisao/la:

Takijaj ti takijaj, ali gotovo Vam je, nikad više sa Muslimanima u "savezništva". Od hrvatskosrpskih sukoba ste samo vi Muslimani imali korist.
Prvo ste profitirali od NDH da vas Srbi sve ne pokolju, i jer je Banovina poništena, a onda i 90ih gdje su Hrvati progurali nezavisnost, obranili, liječili i smjestili na Jadran stotine tisuća Muslimana.

Ali pronašli smo Vam pencilin, ostaviti Vas same i onda ne znate šta ćete sa sobom (24% trokut i USK). Pa se svi iselite.


Prvo ne vrijeđaj. Ja ne takijam, i to zna svako na ovom foumu ko prati moje upise. Govorim i stvari koje direktno ulaze u politički prijepor sa HDZ politikom. Iskreno mislim ono što sam napisao, i mislit ću dok sam živ, i bit će mi žao, jer sam u suštini dobronamjeran.
Niste nam pronašli penicilin, samo naštetili mnogo, ali i sebi ste još više. U pitanju je da susjedu crkne krava, pa nek i vaše dvi-tri crknu.

Šta misliš o 3 mandata Komšića?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 19:47 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
neretvanin je napisao/la:
Genuine je napisao/la:
Neuspjeh formiranja Konfederacije je najveća geopolitička tragedija za BiH, velika nesreća za Hrvatsku, i ogroman minus i za Hrvate i za Bošnjake. To bi bila država koja ima sve i jednu prednost Jugoslavije, a nijednu manu (kohezija, domoljublje, narodi koji se dopunjavaju sa preciznošću švicarskog sata, duboki mir i balans, politička nirvana, nema otrovnog srpsko-ruskog utjecaja). Mogu reći da me to lažno obećanje držalo u nadi i na životu čitavu 1994/95 godinu.

Hrvatska bez značajnog dijela BiH, BiH uopće, izgleda poput ogrizine, cirkus od zemljopisa, BiH bez Hrvatske nema logične strateške dubine, i izlaza u svijet. Hrvatima trebaju Bošnjaci da budu malo više Hrvati i svoji, a malo manje generički i dosadni rimo-katolici, a Bošnjacima trebaju Hrvati da budu manje muslimani, a više slavenski Bosanci, proto-Hrvati. Kao Austrijanci naspram Nijemaca.
Ne mislim da bi Bošnjaci profitirali više, jer bi Hrvatska imala ekskluzivu tržište, pristup resursima, jeftine radne snage, i to bi se balansiralo. Na vlasti u Hrvatskoj bi bili dodrinaši sa bošnjačkim strankama i nekim hrvatskim socijal-liberalima.

Nepostojanje Konfederacije doživljavam kao osobni neuspjeh i poniženje. Cijena ovog povijesnog neuspjeha će skupo stajati obje zemlje i naroda.

Takijaj ti takijaj, ali gotovo Vam je, nikad više sa Muslimanima u "savezništva". Od hrvatskosrpskih sukoba ste samo vi Muslimani imali korist.
Prvo ste lrofitirali od NDH jer je Banovina poništena, a onda i 90ih gdje su Hrvati progurali nezavisnost, obranili, liječili i smjestili na Jadran stotine tisuća Muslimana.

Ali pronašli smo Vam pencilin, ostaviti Vas same i onda ne znate šta ćete sa sobom (24% trokut i USK). Pa se svi iselite.

Nevolim ih ni ja al mislim kako ovo njegovo nije taqijanje jer za pokusaj taqije na ovakav nacin treba jako visok IQ za sto doticni nije sposoban. On je jadan iskren al je izgubljen u vremenu i prostoru, luta u nekoj iskrivljenoj proslosti,sadasnjosti te buducnosti... Ni sam nezna sta bi sa sobom

Dugorocno gledajuci spajanje federacije sa Hrvatskom je mac sa 2 ostrice. Prva je velika vjerojatnost njihova ponovnog neogranicenog kocenja na nas racun(SBŽ danas) al druga je njihov slab nacionalni identitet koji bi se dugorocno mozda mogao oblikovat po nasoj zelji...

U svakom slucaju mislim kako je ovaj danasnji sustav dugorocno idealan za Hrvate u bih al isti se ne koristi na adekvatan nacin. Fali tu strateskog prodora u srednju bosnu od strane Zagreba sto ne mogu nikako svarit u svojoj glavi...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 19:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2019, 10:39
Postovi: 606
Upozorenja: 1
neretvanin je napisao/la:
Genuine je napisao/la:

Prvo ne vrijeđaj. Ja ne takijam, i to zna svako na ovom foumu ko prati moje upise. Govorim i stvari koje direktno ulaze u politički prijepor sa HDZ politikom. Iskreno mislim ono što sam napisao, i mislit ću dok sam živ, i bit će mi žao, jer sam u suštini dobronamjeran.
Niste nam pronašli penicilin, samo naštetili mnogo, ali i sebi ste još više. U pitanju je da susjedu crkne krava, pa nek i vaše dvi-tri crknu.

Šta misliš o 3 mandata Komšića?


Da postoji Konfederacija, ova situacija se NIKAD, a možda ni tad, ne bi dogodila. Svi smo naštetili, pa i vi. Mi daleko više na drugim stranama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 20:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
Genuine je napisao/la:
neretvanin je napisao/la:
Šta misliš o 3 mandata Komšića?


Da postoji Konfederacija, ova situacija se NIKAD, a možda ni tad, ne bi dogodila. Svi smo naštetili, pa i vi. Mi daleko više na drugim stranama.

Naravno da se ne bi dogodila kad bi Hrvati bili 2.5 puta brojniji od vas u toj državi. Tko zna možda bi vi imali nekog svog Komšića kojeg bi vam izabrali u Zagrebu.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 20:04 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Mene hvata jeza od same pomisli, nek probaju konfederaciju sa Srbijom, mentalno i kulturološki su podobniji, a bome i ekonomski.
Mislim da bi ta bila uspješnija.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 20:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Diablo je napisao/la:
neretvanin je napisao/la:
Takijaj ti takijaj, ali gotovo Vam je, nikad više sa Muslimanima u "savezništva". Od hrvatskosrpskih sukoba ste samo vi Muslimani imali korist.
Prvo ste lrofitirali od NDH jer je Banovina poništena, a onda i 90ih gdje su Hrvati progurali nezavisnost, obranili, liječili i smjestili na Jadran stotine tisuća Muslimana.

Ali pronašli smo Vam pencilin, ostaviti Vas same i onda ne znate šta ćete sa sobom (24% trokut i USK). Pa se svi iselite.

Nevolim ih ni ja al mislim kako ovo njegovo nije taqijanje jer za pokusaj taqije na ovakav nacin treba jako visok IQ za sto doticni nije sposoban. On je jadan iskren al je izgubljen u vremenu i prostoru, luta u nekoj iskrivljenoj proslosti,sadasnjosti te buducnosti... Ni sam nezna sta bi sa sobom

Dugorocno gledajuci spajanje federacije sa Hrvatskom je mac sa 2 ostrice. Prva je velika vjerojatnost njihova ponovnog neogranicenog kocenja na nas racun(SBŽ danas) al druga je njihov slab nacionalni identitet koji bi se dugorocno mozda mogao oblikovat po nasoj zelji...

U svakom slucaju mislim kako je ovaj danasnji sustav dugorocno idealan za Hrvate u bih al isti se ne koristi na adekvatan nacin. Fali tu strateskog prodora u srednju bosnu od strane Zagreba sto ne mogu nikako svarit u svojoj glavi...


Oni iskreno ujutro misle jedno, popodne drugo a naveče treće.
Tako da te Mujo u toka dana može iskreno voliti i iskreno mrziti.
Čudna je to sorta. Tako im je i pradjed legao kao hrišćanin a probudio se kao musliman.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 20:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2019, 10:39
Postovi: 606
Upozorenja: 1
Ovo je ŠBBKBB. Konfederacija sada nije realna opcija ali je bila, možda 1992.
Bivša Jugoslavija sada nije realna opcija, ali je bila prije lipnja 1990 i problema u Sloveniji.
Uvijek je bolje ako se ljudi mogu dogovoriti, i da ne dođe do sukoba ili pak da ih bude minimalan broj.
Svaki dobronamjeran čovjek će makar poželjeti da su stradali ostali živi i da nije bilo razaranja. Možda vama nije žao ljudi, i nemate empatiju sa stradalima, ali ja imam. I ja sam dosta izgubio.

Hvala na brizi, nisam jadan, nisam izgubljen u vremenu i prostoru, shvaćam sadašnju realnost, ali volio bih da bošnjačko-hrvatskih sukoba nije bilo, da niko nije stradao, da ne posjećujemo mjesta stradanja sada, da ne gubimo vrijeme i energiju na sukobe kao sada, i da nas je više u domovini. Svima bi nam bilo ljepše i bolje.
Ali ... eto kotač povijesti je otišao u drugom smjeru, a možda nije morao, i možda bi neki bolji ljudi nego mi i stvorili Konfederaciju možda i 1992, u Travnju.

Meni osobno možda materijalno i ne bi bilo bolje, iako sam ja prezadovoljan sa svojim skromnim, ali pristojnim životom, ali ja bi bio puno sretniji, i mi bi svi bili puno sretniji, da su ljudi oko nas živi, zdravi, neokrnjeni ratom, da nisu iseljeni, da većina završi radni vijek, gdje je i počela itd. Teško je doseći osobnu sreću, ako ljudi oko tebe nisu sretni. Nijedan čovjek nije otok. Ako si normalan, ne može da na tebe ne djeluje nesreća ljudi oko tebe. Danas toga ima mnogo. Između ostalog i zbog političkih prijepora i rata koji je bio.

Tu je bila snaga Konfederacije, a ne proračunato procjenjivanje ko će koga izraditi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 21:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Genuine je napisao/la:
Ovo je ŠBBKBB. Konfederacija sada nije realna opcija ali je bila, možda 1992.
Bivša Jugoslavija sada nije realna opcija, ali je bila prije lipnja 1990 i problema u Sloveniji.
Uvijek je bolje ako se ljudi mogu dogovoriti, i da ne dođe do sukoba ili pak da ih bude minimalan broj.
Svaki dobronamjeran čovjek će makar poželjeti da su stradali ostali živi i da nije bilo razaranja. Možda vama nije žao ljudi, i nemate empatiju sa stradalima, ali ja imam. I ja sam dosta izgubio.

Hvala na brizi, nisam jadan, nisam izgubljen u vremenu i prostoru, shvaćam sadašnju realnost, ali volio bih da bošnjačko-hrvatskih sukoba nije bilo, da niko nije stradao, da ne posjećujemo mjesta stradanja sada, da ne gubimo vrijeme i energiju na sukobe kao sada, i da nas je više u domovini. Svima bi nam bilo ljepše i bolje.
Ali ... eto kotač povijesti je otišao u drugom smjeru, a možda nije morao, i možda bi neki bolji ljudi nego mi i stvorili Konfederaciju možda i 1992, u Travnju.

Meni osobno možda materijalno i ne bi bilo bolje, iako sam ja prezadovoljan sa svojim skromnim, ali pristojnim životom, ali ja bi bio puno sretniji, i mi bi svi bili puno sretniji, da su ljudi oko nas živi, zdravi, neokrnjeni ratom, da nisu iseljeni, da većina završi radni vijek, gdje je i počela itd. Teško je doseći osobnu sreću, ako ljudi oko tebe nisu sretni. Nijedan čovjek nije otok. Ako si normalan, ne može da na tebe ne djeluje nesreća ljudi oko tebe. Danas toga ima mnogo. Između ostalog i zbog političkih prijepora i rata koji je bio.

Tu je bila snaga Konfederacije, a ne proračunato procjenjivanje ko će koga izraditi.


Naravno da bi vi bili srećniji.
Bilo bi vas 80% u BiH.
Vasa sreća bi bila naša nesreća.
Isto kao što je sreća Šiptara naša nesreća.
Srećom po nas vi ste puno gluplji od Šiptara.
Imate za čim da žalite. Mi nemamo. Naše žrtve prvi put u našoj istoriji zapadno od Drine nisu bile uzaludne.

slika

:zivili

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 21:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
Genuine je napisao/la:
Ovo je ŠBBKBB. Konfederacija sada nije realna opcija ali je bila, možda 1992.
Bivša Jugoslavija sada nije realna opcija, ali je bila prije lipnja 1990 i problema u Sloveniji.
Uvijek je bolje ako se ljudi mogu dogovoriti, i da ne dođe do sukoba ili pak da ih bude minimalan broj.
Svaki dobronamjeran čovjek će makar poželjeti da su stradali ostali živi i da nije bilo razaranja. Možda vama nije žao ljudi, i nemate empatiju sa stradalima, ali ja imam. I ja sam dosta izgubio.

Hvala na brizi, nisam jadan, nisam izgubljen u vremenu i prostoru, shvaćam sadašnju realnost, ali volio bih da bošnjačko-hrvatskih sukoba nije bilo, da niko nije stradao, da ne posjećujemo mjesta stradanja sada, da ne gubimo vrijeme i energiju na sukobe kao sada, i da nas je više u domovini. Svima bi nam bilo ljepše i bolje.
Ali ... eto kotač povijesti je otišao u drugom smjeru, a možda nije morao, i možda bi neki bolji ljudi nego mi i stvorili Konfederaciju možda i 1992, u Travnju.

Meni osobno možda materijalno i ne bi bilo bolje, iako sam ja prezadovoljan sa svojim skromnim, ali pristojnim životom, ali ja bi bio puno sretniji, i mi bi svi bili puno sretniji, da su ljudi oko nas živi, zdravi, neokrnjeni ratom, da nisu iseljeni, da većina završi radni vijek, gdje je i počela itd. Teško je doseći osobnu sreću, ako ljudi oko tebe nisu sretni. Nijedan čovjek nije otok. Ako si normalan, ne može da na tebe ne djeluje nesreća ljudi oko tebe. Danas toga ima mnogo. Između ostalog i zbog političkih prijepora i rata koji je bio.

Tu je bila snaga Konfederacije, a ne proračunato procjenjivanje ko će koga izraditi.

Je li tebi jasno da bi se u toj konfederaciji pokušalo prije ili poslije pretvoriti vas u minimalno političke ako ne i "prave" Hrvate. Zatim bi se vi međudobno podijelili na liniji za ili protiv samostalnog bošnjačkog indetiteta, a Hrvatski političari bi naravno podupirali i gurali na scenu one koji bi se izjašnjavali Hrvatima islamske vjere. Pokušali bi vas asimilirati prije ili kasnije. Također na sto drugih načina bi utjecali na vas. Od Hrvatskog jezika u školama do kulture, sporta i načina života.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 21:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
A što se tiče ŠBBKBB konfederacije završila bi ko konfederacija Srbije i CG.
Muslimani bi do 2006. kupili pare iz HR, do tad bi skontali da im MZ neće napraviti "GraDŽansku BiH", onda bi raspisali referendum i dobili na dlanu Islamsku Republiku FBiH.
Sudbina Hrvata HB bi bila identična sudbini Srba u CG.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: ŠBBKBB: Kako bi danas izgledala konfederacija između RH i FBiH
PostPostano: 01 pro 2019, 21:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2019, 10:39
Postovi: 606
Upozorenja: 1
weasel je napisao/la:
Genuine je napisao/la:
Ovo je ŠBBKBB. Konfederacija sada nije realna opcija ali je bila, možda 1992.
Bivša Jugoslavija sada nije realna opcija, ali je bila prije lipnja 1990 i problema u Sloveniji.
Uvijek je bolje ako se ljudi mogu dogovoriti, i da ne dođe do sukoba ili pak da ih bude minimalan broj.
Svaki dobronamjeran čovjek će makar poželjeti da su stradali ostali živi i da nije bilo razaranja. Možda vama nije žao ljudi, i nemate empatiju sa stradalima, ali ja imam. I ja sam dosta izgubio.

Hvala na brizi, nisam jadan, nisam izgubljen u vremenu i prostoru, shvaćam sadašnju realnost, ali volio bih da bošnjačko-hrvatskih sukoba nije bilo, da niko nije stradao, da ne posjećujemo mjesta stradanja sada, da ne gubimo vrijeme i energiju na sukobe kao sada, i da nas je više u domovini. Svima bi nam bilo ljepše i bolje.
Ali ... eto kotač povijesti je otišao u drugom smjeru, a možda nije morao, i možda bi neki bolji ljudi nego mi i stvorili Konfederaciju možda i 1992, u Travnju.

Meni osobno možda materijalno i ne bi bilo bolje, iako sam ja prezadovoljan sa svojim skromnim, ali pristojnim životom, ali ja bi bio puno sretniji, i mi bi svi bili puno sretniji, da su ljudi oko nas živi, zdravi, neokrnjeni ratom, da nisu iseljeni, da većina završi radni vijek, gdje je i počela itd. Teško je doseći osobnu sreću, ako ljudi oko tebe nisu sretni. Nijedan čovjek nije otok. Ako si normalan, ne može da na tebe ne djeluje nesreća ljudi oko tebe. Danas toga ima mnogo. Između ostalog i zbog političkih prijepora i rata koji je bio.

Tu je bila snaga Konfederacije, a ne proračunato procjenjivanje ko će koga izraditi.


Je li tebi jasno da bi se u toj konfederaciji pokušalo prije ili poslije pretvoriti vas u minimalno političke ako ne i "prave" Hrvate. Zatim bi se vi međudobno podijelili na liniji za ili protiv samostalnog bošnjačkog indetiteta, a Hrvatski političari bi naravno podupirali i gurali na scenu one koji bi se izjašnjavali Hrvatima islamske vjere. Pokušali bi vas asimilirati prije ili kasnije. Također na sto drugih načina bi utjecali na vas. Od Hrvatskog jezika u školama do kulture, sporta i načina života.


Ma isti klinac, Bošnjak ili Hrvat. Smogovac vako, smogovac nako. Puno buke ni oko čega. Da nije razlike u religiji, i bilo bi isto. Znamo iz iskustva Jugoslavije. Van religije se ti identiteti toliko preklapaju da ti dođe na isto. Ali nije isto, je li nekoliko desetaka tisuća ljudi živo ili nije, je li milijun ljudi doma ili nije, da li si se vratio u kameno doba, ili imaš tvornicu gdje raditi. Nije isto, da li ćeš živjeti u miru, ili ćeš imati potmuli sukob koji nikad ne prestaje, kao mi sada. Na kraju bi prevagnula kvaliteta života, i s vremenom bi se društvo liberaliziralo toliko, da je sve relativno. Kako možemo postajati Nijemci, Irci, Švedi u 3 generacije ? Prah i pepeo kratkih ljudskih života. Čvrsto vjerujem da bi se u takvoj Hrvatskoj ustalio vrhunski ustavni patriotizam, a ostalo individualno.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 300 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: 3AJE6, Aquinas_, crni_bombarder, Hagresor, LastBattle, mrnjav, Nakba, nesorta i 292 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO