HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 23:04.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 76 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 04 tra 2020, 21:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Ceha je napisao/la:
Legendu su Srbi zapisali


Bavi se ti tvojim legendama ("Hrvati stvorili Srbima državu", "Orašje vrednije od B. Luke", "Dogovaraćete sa Bugarima podelu Srbije, itd, itd), Legendo... :zubati



Ceha je napisao/la:
Grčka je imala kopna (Peloponez), kao i Kartaga (Tunis).
Trebaš otići dole, da vidiš o čemu je riječ...
U Libanonu nisam bio.


Atina sa bližom okolinom je jako mala teritorija-a ona je nosilac grčke pomorske moći. Fenikija je nešto veća.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 05 tra 2020, 12:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Da održim obećanje od juče... Napomena, fond reči kaldejskog jezika prilagođen je engleskom, pa ih kao takve i prepisujem bez prilagođavanja glasovnim promenama u našem pismu (tačnije latinici prilagođenoj srpskom jeziku).

Reči sam podelio u dve osnovne grupe: asocijativne i istovetne.

-Asocijativne reči su, po mom shvatanju, povezane sa kaldejskim rečima, mislim da nije teško pronaći delić slaglice koji nedostaje između kaldejske i engleske reči, pa u zagradi kao poveznicu ostavljam srpsku reč zu koju smatram da odgovara značenju.

-Istovetne reči su same po sebi jasne.

asocijativne reči
Nasha - Man, person
(naš, naš čovek)

Nqyidha - Thin
(kidati)

Rizza - Rice
(riža ili pirinač)

Shimma - Name, noun
(ime)

Tama - There, over there
(tamo)

Dyka - Rooster
(dika)

Lyri - Coins
(ilirski dinar)

Gumla - Camel
(gomila, grba masti)

Koma - Black
(sve jasno)

istovetne reči

Sanduqa - Box
Parcha - Piece of fabric
Kosa - Hair


Više o kaldejskom jeziku:
https://en.wikipedia.org/wiki/Chaldean_Neo-Aramaic

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 05 tra 2020, 13:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Ko želi da samostalno pregleda priručnik za učenje kaldejskog, ostavljam link.

https://ufile.io/1tdw03c9

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 05 tra 2020, 23:38 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21669
ikmandvaradtist je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Legendu su Srbi zapisali


Bavi se ti tvojim legendama ("Hrvati stvorili Srbima državu", "Orašje vrednije od B. Luke", "Dogovaraćete sa Bugarima podelu Srbije, itd, itd), Legendo... :zubati



Ceha je napisao/la:
Grčka je imala kopna (Peloponez), kao i Kartaga (Tunis).
Trebaš otići dole, da vidiš o čemu je riječ...
U Libanonu nisam bio.


Atina sa bližom okolinom je jako mala teritorija-a ona je nosilac grčke pomorske moći. Fenikija je nešto veća.


Atena je organizirala srodno pučanstvo s okolnih otoka, od tuda joj moć.
Atena je pola Grčke, Sparta je druga polovica, a ona je na Pelopenezu....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 10:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Ceha je napisao/la:
Atena je organizirala srodno pučanstvo s okolnih otoka, od tuda joj moć.


Da, Delska liga i ostale fora. Ali ona je bila nosilac , ostali samo sitni prirepci. Kao NATO. :zubati

Ceha je napisao/la:
Atena je pola Grčke, Sparta je druga polovica, a ona je na Pelopenezu....


Dobro, istorijom se iskristalisala slika o tom dualitetu (koji zaista je jeste preovlađivao) ali bolji poznavaoci znaju da je stvar složenija...

Pojednostavljeno bi se možda moglo reći: Sparta je bila Kopno a Atina talasokratija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 10:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Razlika je i etnička. Spartanci i njihovi saveznici su bili Dorci, a Atinjani i njihovi saveznici Jonci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 11:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Carmello Šešelj je napisao/la:
Razlika je i etnička. Spartanci i njihovi saveznici su bili Dorci, a Atinjani i njihovi saveznici Jonci.


Tačno. Mada su neki, čini mi se, vrludali...

Da su tu količinu ljudstva, resursa i energije umesto na međusobno klanje uložili u zajedničko osvajanje-skoro ceo svet bi laganini uzeli. Al' bitnije je uvaliti ga komšiji, bratu, rođaku. Klasični Balkanci. :ucelo

Jel' neko čitao od Presfilda ovo:

slika

Trebalo bi da je zanimljivo, Alkibijad je bio neviđen lik...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 11:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Pa i jesu osvojili skoro ceo tadašnji poznat svet. Prvo ih je Filip nasilno ujedinio. Posle ih je Aleksandar odveo u osvajanje sveta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 11:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Carmello Šešelj je napisao/la:
Pa i jesu osvojili skoro ceo tadašnji poznat svet. Prvo ih je Filip nasilno ujedinio. Posle ih je Aleksandar odveo u osvajanje sveta.


Nisu. Znali su za Galiju, Kartaginu, britanska ostrva, Hispaniju, sever Afrike, Kinu, Indiju, Iliriju, Italiju, Germaniju... i ništa nisu uzeli. Aca je išao isključivo na Istok a negde sam pročitao da su ga neki savetnici/generali nagovarali (nakon uzimanja Persije) da krene na zapad...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 11:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Dobro, da se preciznije izrazim, ceo tadašnji poznat civilizovan svet. Na zapadu su tad ljudi živeli u blatnjavim kolibama i jeli koru od drveća. Koja korist od osvajanja toga, uostalom , Aleksandar je krenuo na istok sa motivom da se osveti Persijancima. Nemoj da sitničariš sa glupostima u nadi da ćeš ispasti pametan, jer nećeš.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 11:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Da je hteo samo Civilizaciju, stao bi na kod Baktrije-ne bi se mrcvario sa plemenima u Centralnoj Aziji i Avganistanu prema kojima su Gali Romulijanci lično.

Prestani da držiš lekcije i glumiš strogog profesora. Vidim da je i drugima ovde pun kufer tvog zanovetanja sa visine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 11:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Pa kada je već video da mu izuzetno dobro ide, išao je da zauzme što više, a bio je pored centralnoazijskih vukojebina, ne pored zapadne Evrope, tako da nije čudno što je odabrao da osvaja nešto što je bilo tehnički izvodljivo u tom trenutku, što zapadna Evropa svakako nije bila. I rekao sam ti već koji mu je bio motiv zašto je krenuo na istok, ne zato što je tamo bila civilizacija, nego zato da se osveti Persijancima. I stao je tek kada je naišao na jak otpor u Indiji i u isto vreme mu se vojska pobunila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 11:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Carmello Šešelj je napisao/la:
Pa kada je već video da mu izuzetno dobro ide, išao je da zauzme što više. Stao je tek kada je naišao na jak otpor u Indiji i u isto vreme mu se vojska pobunila.


Znači, ipak nije hteo samo Civilizaciju? Zakleo bih se da si to tvrdio maločas... verovatno me sećanje vara. :001_rolleyes


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 11:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Po treći put, pošto vidim da si gluv, glavni motiv pravca njegovog osvajanja je bio osveta Persijancima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 11:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
ikmandvaradtist je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Razlika je i etnička. Spartanci i njihovi saveznici su bili Dorci, a Atinjani i njihovi saveznici Jonci.


Tačno. Mada su neki, čini mi se, vrludali...

Da su tu količinu ljudstva, resursa i energije umesto na međusobno klanje uložili u zajedničko osvajanje-skoro ceo svet bi laganini uzeli. Al' bitnije je uvaliti ga komšiji, bratu, rođaku. Klasični Balkanci. :ucelo

Jel' neko čitao od Presfilda ovo:

slika

Trebalo bi da je zanimljivo, Alkibijad je bio neviđen lik...




To su sve podgrupe Grka, a ne posebni narodi. Etnička razlika među njima bi bila prejak i pogrešan termin, jer ipak govore varijete istog jezika. Dorani su inače naseljavali Dalmaciju u antici (3-4 vek pne), gradeći svoje trgovačke kolonije i manja naselja tamo. Došli su u Dalmaciju iz Sirakuze, sa Sicilije...

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 11:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Niko ni ne spori da su bili jako slični i podgrupe jednog naroda. Slično kao i mi u bivšoj Jugoslaviji, pa nas to opet nije sprečilo da koljemo jedni druge zbog toga, isto kao ni njih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 11:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Carmello Šešelj je napisao/la:
Niko ni ne spori da su bili jako slični i podgrupe jednog naroda. Slično kao i mi u bivšoj Jugoslaviji, pa nas to opet nije sprečilo da koljemo jedni druge zbog toga, isto kao ni njih.


Oko minimalnih razlika najžešća su trvenja, jer mnogo ima da se dokaže a malo može da se negira.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 11:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
"Hteli su samo Civilizovane." - Carmello Šešelj

Post posle tog:

"Nisu hteli samo Civilizovane." - Carmello Šešelj

Dogovori se sam sa sobom, druže. Ali civilizovano, bez upotrebe hladnog oružja. :smijeh

Podrinje,

Split su osnovali, beše?

Da su zadržali Masiliju (Marselj) i današnju Barcelonu Sredozemno bi bilo njihovo jezero.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 11:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Narcizam malih razlika, da.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 11:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
ikmandvaradtist je napisao/la:
"Hteli su samo Civilizovane." - Carmello Šešelj

Post posle tog:

"Nisu hteli samo Civilizovane." - Carmello Šešelj

Dogovori se sam sa sobom, druže. Ali civilizovano, bez upotrebe hladnog oružja. :smijeh

Podrinje,

Split su osnovali, beše?

Da su zadržali Masiliju (Marselj) i današnju Barcelonu Sredozemno bi bilo njihovo jezero.

Načitani, pročitaj ponovo moje postove u kojima sam ti tri puta, u svakom postu, ponovio razlog zašto je krenuo na istok, a ne na zapad.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 12:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
ikmandvaradtist je napisao/la:
"Hteli su samo Civilizovane." - Carmello Šešelj

Post posle tog:

"Nisu hteli samo Civilizovane." - Carmello Šešelj

Dogovori se sam sa sobom, druže. Ali civilizovano, bez upotrebe hladnog oružja. :smijeh

Podrinje,

Split su osnovali, beše?

Da su zadržali Masiliju (Marselj) i današnju Barcelonu Sredozemno bi bilo njihovo jezero.


Postoje ruševine u okolini današnje Solina, još uvek se mogu posetiti i ima šta da se vidi, nije baš pola zida u korovu... Naselje se zvalo Salona. Zanimljivo da je to naselje pravljeno u isto vreme kada je zidan Solun. Vrlo slična imena.

Pre Dioklecijanovog Spalatoa, postojao je grčki Aspalatos. Bilo je još kolonija po Jadranu ali ove dve sam upamtio jer sam više čitao o svakoj posebno. To je bilo vreme grčke dominacije i celom južnom Italijom. Današnji Sicilijanci su recimo pretežno grčkog porekla, mnogi to i znaju. Ostadoše čitave nekropole, stubovi hramova... To je u pravom smislu reči bio procvat i zenit helenske kulture. Magna Grecia.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 12:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Salona, da. Za nju sam mislio da je Split, trebalo bi da je geografski blizu.

Rim je relativno kasno, na kraju tek apsorbovao krajnji jug, zadržao se čak i izraz Magna Grecia još dugo posle... a i kulturu su im prihvatili i cenili kao ravnopravnu...

Grci stvarno mogu da zapevuše baladu:

"Sve smo mogli mi,
da je duži bio daaaaaan*..."


*da nismo bili klasični Balkanoidi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 06 tra 2020, 12:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
ikmandvaradtist je napisao/la:
Salona, da. Za nju sam mislio da je Split, trebalo bi da je geografski blizu.

Rim je relativno kasno, na kraju tek apsorbovao krajnji jug, zadržao se čak i izraz Magna Grecia još dugo posle... a i kulturu su im prihvatili i cenili kao ravnopravnu...

Grci stvarno mogu da zapevuše baladu:

"Sve smo mogli mi,
da je duži bio daaaaaan*..."


*da nismo bili klasični Balkanoidi


Nisu bez mane, ali svakako jesu star narod, za naklon do patosa.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 09 tra 2020, 10:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Zar nije neverovatno da još nije snimljen blokbaster o Hanibalu? Razni istorijski likovi su ekranizovani po nekoliko puta...

Čuo sam da je bio plan da Vin Diesel bude Hanibal, ne znam da li je snimljen na kraju... :neznam

Inače su valjda Feničani otkrili britanska ostrva i oplovili dobar deo Afrike...

Zanimljivo da je to bio period kada su čak 3 sile bile u borbi za Mediteran, otprilike podjednake snage: Rim, Kartagina, Grci... obično bude Dualitet...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fenicani i Kartaga
PostPostano: 09 tra 2020, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
ikmandvaradtist je napisao/la:
Zar nije neverovatno da još nije snimljen blokbaster o Hanibalu? Razni istorijski likovi su ekranizovani po nekoliko puta...

Čuo sam da je bio plan da Vin Diesel bude Hanibal, ne znam da li je snimljen na kraju... :neznam

Inače su valjda Feničani otkrili britanska ostrva i oplovili dobar deo Afrike...

Zanimljivo da je to bio period kada su čak 3 sile bile u borbi za Mediteran, otprilike podjednake snage: Rim, Kartagina, Grci... obično bude Dualitet...


Feničani su u suštini bili žitelji biblijske zemlje Kanan. Jer Foinikos je grčko dato ime, iz više izvora sam došao do tog zaključka, negde je to eksplicitno navedeno a negde uslovno i između redova. Gledaću da potrebim to za ovu temu, nije loše pročitati.

Inače sličnosti srpskog jezika sa semitskim jezicima su takođe nešto što me je zanimalo i još uvek čitam ponešto o tome, mislim da je feničanski upliv u jafetitsku genetiku Evrope donekle objašnjenje tih jezičkih preklapanja.

Recimo hebrejska reč za princa (sar) kasnije imamo srpsku titularnu reč (ćesar, danas car), a ćesar je samo na korak do latinskog (caesar iliti cezar). Srpski jezik je, vrlo moguće, samo jednom nogom indo-evropski jezik, drugom ima svoje razvojne korene u semitskim jezicima.

Hrabra hipoteza ali sklon sam da poverujem da to objašnjava toliku šarolikost naših reči. To me podseća na engleske nominalno germanske korene, ali u praksi i po fondu reči to je danas isto toliko i romanski jezik. Naše poreklo je donekle i semitsko, a hrvatska iranska teorija je možda delimično dobar svedok toj bliskoistočnoj svezi, danas dvaju evropskih naroda sa Svetom zemljom.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 76 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 37 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO