HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 06:11.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 136 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Vizualizirani tijek povijesti
PostPostano: 06 tra 2020, 20:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Ne znam postoji li već ova tema, ali ovih videa je sve više i odlični su, prilično precizni. U njima vidimo nastanak i razvoj država, seobe naroda, invazije, okupacije, ratove i promene granica. Uopšte, možda i najbolji način predstavljanja istorije (sigurno zabavniji od suvoparnog štiva). Evo, za početak-mi, tj. Balkan:



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 07 tra 2020, 01:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Imas dobar video od srpske bitke o bosni :)

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 07 tra 2020, 05:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Istorija je učiteljica života a ne konkurencija Tetrisu. :kava

Ako imaš nameru da od sebe stvoriš ozbiljnog čoveka koji zna šta govori i čija reč ipak ima nekakvu težinu, moraćeš da druguješ sa knjigama.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 07 tra 2020, 08:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
podrinje je napisao/la:
Istorija je učiteljica života a ne konkurencija Tetrisu. :kava

Ako imaš nameru da od sebe stvoriš ozbiljnog čoveka koji zna šta govori i čija reč ipak ima nekakvu težinu, moraćeš da druguješ sa knjigama.


Tačno, ali lepo je gledati kako sve to izgleda na mapi. I moglo bi zainteresovati, inspirisati mlade da čitaju više i više se zanimaju istorijom. Priznaćeš, kad pročitaš "taj i taj kralj zauzeo taj i taj grad" - potpuno je klot čorba ta informacija. Nema "mesa" na toj "koščurini".

heero,

ok će vidim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 07 tra 2020, 11:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
ikmandvaradtist je napisao/la:
podrinje je napisao/la:
Istorija je učiteljica života a ne konkurencija Tetrisu. :kava

Ako imaš nameru da od sebe stvoriš ozbiljnog čoveka koji zna šta govori i čija reč ipak ima nekakvu težinu, moraćeš da druguješ sa knjigama.


Tačno, ali lepo je gledati kako sve to izgleda na mapi. I moglo bi zainteresovati, inspirisati mlade da čitaju više i više se zanimaju istorijom. Priznaćeš, kad pročitaš "taj i taj kralj zauzeo taj i taj grad" - potpuno je klot čorba ta informacija. Nema "mesa" na toj "koščurini".

heero,

ok će vidim.


Neko vidi šetanje granične linije tamo amo, ja vidim leševe po ulicama i spaljene kuće. Jer to je ono što se dešava kad isljučiš računar a uključiš mozak.

Granice se vrlo retko menjaju sporazumno.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 07 tra 2020, 15:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
podrinje je napisao/la:
Istorija je učiteljica života a ne konkurencija Tetrisu. :kava

Ako imaš nameru da od sebe stvoriš ozbiljnog čoveka koji zna šta govori i čija reč ipak ima nekakvu težinu, moraćeš da druguješ sa knjigama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 08 tra 2020, 18:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
podrinje je napisao/la:
Neko vidi šetanje granične linije tamo amo, ja vidim leševe po ulicama i spaljene kuće. Jer to je ono što se dešava kad isljučiš računar a uključiš mozak.

Granice se vrlo retko menjaju sporazumno.


Takvi smo mi, Homo Sappiensi.

Ova je dobra-osim granica prati i broj stanovnika (Hrvatska i Srbija pre 1000 god skoro isto stanovnika):

https://www.youtube.com/watch?v=UY9P0QSxlnI&t=184s


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 08 tra 2020, 18:45 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2013, 21:35
Postovi: 1362
Lokacija: u prolazu
Mi se tu glođemo dok koliko vidim jedna Rumunjska negdje do druge polovice 19. stoljeća nije uopće postojala.

_________________
When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace - Jimi Hendrix


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 08 tra 2020, 18:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
šukrija je napisao/la:
Mi se tu glođemo dok koliko vidim jedna Rumunjska negdje do druge polovice 19. stoljeća nije uopće postojala.


Da - nekad su ovde bili samo Grci, Bugari, vi i mi. Danas, hiljadu godina kasnije - međ' nama i oko nas nastali "neki novi klinci" dok smo mi bili zauzeti međusobnim razmiricama... mi se i dalje krljamo a nadiru novi... :smajl049


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 08 tra 2020, 20:24 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2013, 21:35
Postovi: 1362
Lokacija: u prolazu
ikmandvaradtist je napisao/la:
šukrija je napisao/la:
Mi se tu glođemo dok koliko vidim jedna Rumunjska negdje do druge polovice 19. stoljeća nije uopće postojala.


Da - nekad su ovde bili samo Grci, Bugari, vi i mi. Danas, hiljadu godina kasnije - međ' nama i oko nas nastali "neki novi klinci" dok smo mi bili zauzeti međusobnim razmiricama... mi se i dalje krljamo a nadiru novi... :smajl049


Tako nekako. Ne smijemo ipak zaboraviti Mađare koji su bili dosta moćni iako su stigli zericu kasnije od nas i vas.

_________________
When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace - Jimi Hendrix


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 08 tra 2020, 20:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
šukrija je napisao/la:
Tako nekako. Ne smijemo ipak zaboraviti Mađare koji su bili dosta moćni iako su stigli zericu kasnije od nas i vas.


Naročito vi ih ne smete zaboraviti - negde sam čitao da su mnogo Hrvata mađarizovali. Ne sećam se sad koliko, davno sam to pročitao ali nekoliko stotina hiljada u najmanju ruku... ruku na srce, ne sećam se ni izvora tako da ne znam koliko je pouzdan. :001_unsure

Inače, u videu je zanimljivo kako su se smenjivale države Evrope po broju stanovnika-Rusija je dugo bila iznenađujuće iza ostalih, Francuska dugo vodila, Nemačka dugo kaskala...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 09 tra 2020, 05:59 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2013, 21:35
Postovi: 1362
Lokacija: u prolazu
ikmandvaradtist je napisao/la:
šukrija je napisao/la:
Tako nekako. Ne smijemo ipak zaboraviti Mađare koji su bili dosta moćni iako su stigli zericu kasnije od nas i vas.


Naročito vi ih ne smete zaboraviti - negde sam čitao da su mnogo Hrvata mađarizovali. Ne sećam se sad koliko, davno sam to pročitao ali nekoliko stotina hiljada u najmanju ruku... ruku na srce, ne sećam se ni izvora tako da ne znam koliko je pouzdan. :001_unsure

Inače, u videu je zanimljivo kako su se smenjivale države Evrope po broju stanovnika-Rusija je dugo bila iznenađujuće iza ostalih, Francuska dugo vodila, Nemačka dugo kaskala...


Proces mađarizacije je postojao, ali nije uspio, ponajviše zbog jezika. Postojali su tzv. mađaroni, to su bili Hrvati koji koju su bili snažno prougarski nastrojeni, ali prezreni od naroda.

Za Rusiju i Francusku si u pravu, danas je Njemačka u mnogo čemu vodeća u Europi.

_________________
When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace - Jimi Hendrix


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 09 tra 2020, 06:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
šukrija je napisao/la:
ikmandvaradtist je napisao/la:

Naročito vi ih ne smete zaboraviti - negde sam čitao da su mnogo Hrvata mađarizovali. Ne sećam se sad koliko, davno sam to pročitao ali nekoliko stotina hiljada u najmanju ruku... ruku na srce, ne sećam se ni izvora tako da ne znam koliko je pouzdan. :001_unsure

Inače, u videu je zanimljivo kako su se smenjivale države Evrope po broju stanovnika-Rusija je dugo bila iznenađujuće iza ostalih, Francuska dugo vodila, Nemačka dugo kaskala...


Proces mađarizacije je postojao, ali nije uspio, ponajviše zbog jezika. Postojali su tzv. mađaroni, to su bili Hrvati koji koju su bili snažno prougarski nastrojeni, ali prezreni od naroda.

Za Rusiju i Francusku si u pravu, danas je Njemačka u mnogo čemu vodeća u Europi.


Namera nije ni bila da se svi pretvore u Mađare, već da se u svakom pogledu sputava i drži pod kontrolom slovenski element u Ugarskoj. Mađari su imali jezgrovito nepoverenje u sve susedne narode (kao neko ko je bukvalno banuo na ove prostore u 9. veku), što ni danas nije puno drugačije. O drakonskim merama i osionosti mađarske nobilije mogla bi se posebna tema otvoriti. Južni Sloveni katoličke vere su vrlo često dobrovoljno postajali Mađari zbog kompatibilnosti u veri, a tu bi se onda i neka plemićka titulica mogla naklimati... Vojvodstvo srpsko pak nije bio velikosrpski hir kako se ponekad tendenciozno prikazuje, već borba za elementarna prava Srba, pravo na slobodnu veroispovest, te upotrebu jezika i pisma u svakodnevnom životu i školi. Teritorijalna autonomija je kao garantni okvir tih prava bio jedini način da se Srbi ne utope u sistemskom odnarođivanju koje je sprovodila Budimpešta.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 09 tra 2020, 09:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
podrinje je napisao/la:
Namera nije ni bila da se svi pretvore u Mađare, već da se u svakom pogledu sputava i drži pod kontrolom slovenski element u Ugarskoj. Mađari su imali jezgrovito nepoverenje u sve susedne narode (kao neko ko je bukvalno banuo na ove prostore u 9. veku), što ni danas nije puno drugačije. O drakonskim merama i osionosti mađarske nobilije mogla bi se posebna tema otvoriti. Južni Sloveni katoličke vere su vrlo često dobrovoljno postajali Mađari zbog kompatibilnosti u veri, a tu bi se onda i neka plemićka titulica mogla naklimati... Vojvodstvo srpsko pak nije bio velikosrpski hir kako se ponekad tendenciozno prikazuje, već borba za elementarna prava Srba, pravo na slobodnu veroispovest, te upotrebu jezika i pisma u svakodnevnom životu i školi. Teritorijalna autonomija je kao garantni okvir tih prava bio jedini način da se Srbi ne utope u sistemskom odnarođivanju koje je sprovodila Budimpešta.


Imaju mnogo mađarizovnih prezimena...

Koliko su, po tebi, nas a koliko njih mađarizovali? Otprilike, lupi cifru... dali su Rumuni bili mađarizovani?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 09 tra 2020, 09:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
2. Svetski:



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 09 tra 2020, 21:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
ikmandvaradtist je napisao/la:
podrinje je napisao/la:
Namera nije ni bila da se svi pretvore u Mađare, već da se u svakom pogledu sputava i drži pod kontrolom slovenski element u Ugarskoj. Mađari su imali jezgrovito nepoverenje u sve susedne narode (kao neko ko je bukvalno banuo na ove prostore u 9. veku), što ni danas nije puno drugačije. O drakonskim merama i osionosti mađarske nobilije mogla bi se posebna tema otvoriti. Južni Sloveni katoličke vere su vrlo često dobrovoljno postajali Mađari zbog kompatibilnosti u veri, a tu bi se onda i neka plemićka titulica mogla naklimati... Vojvodstvo srpsko pak nije bio velikosrpski hir kako se ponekad tendenciozno prikazuje, već borba za elementarna prava Srba, pravo na slobodnu veroispovest, te upotrebu jezika i pisma u svakodnevnom životu i školi. Teritorijalna autonomija je kao garantni okvir tih prava bio jedini način da se Srbi ne utope u sistemskom odnarođivanju koje je sprovodila Budimpešta.


Imaju mnogo mađarizovnih prezimena...

Koliko su, po tebi, nas a koliko njih mađarizovali? Otprilike, lupi cifru... dali su Rumuni bili mađarizovani?


Ima, ali i Mađari naših prezimena, Kovač je vrlo često prezime kod njih. A na mađarskom izvorno Kovács ne znači ništa. Kao kad bi se Srbin prezivao Hebrang, ili Tot. Odma ti je jasno da taj čovek ima mešovito poreklo.

Procene tog tipa su vrlo problematične i nezahvalne, nije pre svega vođena nikakva evidencija, otežavajuće je i što nisu svi mađarizovani podjednako. Već rekao bih, svako za sebe je jedna priča o tom procesu. Kategorije u tome postoje samo grubo. Neko otvoreno poriče svoje slovensko poreklo i dokazuje mađarstvo svirepošću nad svojim bivšim narodom, neko pak svoj identetitet i znanje jezika krišom čuva.

Dakle, što se mađarizacije tiče možemo reći da tu postoji prelaz nalik crvenoj u žutu. Mislim da uopšte nije preterano reći da su potpuno utopljene desetine, ako ne i stotine hiljada Južnih Slovena u mađarsku naciju. Ali to su pretežno Hrvati i ponešto Srba katolika, vera je bila presudna. Najviše ih je na jugu zemlje, dok je sever ista priča ali sa Slovacima. Za mađarizaciju Rumuna konkretno ne znam za primere, ali to je bila državna politika prema svima tako da jasno da su i oni bli podložni tom procesu, čak i mnogi Nemci po današnjoj Vojvodini koriste kao maternji jezik mađarski a izjašnjavaju se (nekako) Nemcima.

To su repovi jednog vremena, poneke biografije svedoče o tome svojim identitetskim nelogičnostima. Inače, pre neku godinu sam na poziv jednog srpskog kulturnog društva iz Budimpešte bio njihov gost, ne samo ja naravno, to su vrlo dragi i učtivi ljudi. Srbi se uvek nekako instinktivno prepoznaju u tuđini, imamo to nešto u sebi, pa taman i da se nismo svi rodili u Srbiji. Upili su doduše ponešto od te Ugarske distanciranosti ali samo na površini, s kakvom predanošću čuvaju srpsko kulturno nasleđe i svoj identitet, na mene je ostavilo trajni utisak. Generacije 50+ odlično govore srpski, prate zbivanja u zemlji, dok njihova deca već osetno slabije govore srpski i znaju šta se dešava dole. To je jednostavno danak života u drugoj zemlji, ne gledam to kroz naočare prisilne asimilacije 18. veka.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 10 tra 2020, 10:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
ikmandvaradtist je napisao/la:
šukrija je napisao/la:
Tako nekako. Ne smijemo ipak zaboraviti Mađare koji su bili dosta moćni iako su stigli zericu kasnije od nas i vas.


Naročito vi ih ne smete zaboraviti - negde sam čitao da su mnogo Hrvata mađarizovali. Ne sećam se sad koliko, davno sam to pročitao ali nekoliko stotina hiljada u najmanju ruku... ruku na srce, ne sećam se ni izvora tako da ne znam koliko je pouzdan. :001_unsure

Inače, u videu je zanimljivo kako su se smenjivale države Evrope po broju stanovnika-Rusija je dugo bila iznenađujuće iza ostalih, Francuska dugo vodila, Nemačka dugo kaskala...

Pokušali su mađarizirati Hrvate međutim to im baš nije prolazilo. U doba Hedervarija su nametnuli Mađarski kao službeni u sve državne službe kao i željeznicu ali to nije funkcioniralo. Školstvo kao glavni instrument Mađarizacije nije upalilo u Hrvatskoj zbog ogromne većine učitelja koji su bili Hrvati ili Srbi, preko Drave je bilo samo 4-5% Mađara. Koliko god je Hrvatska tada bili pod čizmom Austrijanaca i Mađara mi smo jedini imali kakvu takvu autonomiju u obliku trojedine kraljevine stoga smo imali i načine opiranja Mađarizaciji u obliku Sabora i Bana koliko je to bilo moguće. Još jedan faktor koji ljudi često zaborave je sama Austrija, paralelno s mađarizacijom oni su provodili germanizaciju pa su se ta dva procesa donekle sukobljavala. Tko je mogao očekivati od tada prosječnog seljaka da nauči 2 jezika. To nas je na neki način sačuvalo od većeg odnarođenja ljudi. Ipak Mađari su imali određenog uspjeha, najviše među plemstvom koje je imalo obiteljskih i ženidbenih veza već stoljećima a i svi su znali Mađarski. Ima čak i knjiga na tu temu odnarođenog Hrvatskog plemstva, posljedni Stipančići od Vjenceslava Novaka. Tu je baš opisana društvena klima toga doba pa koga zanima neka pročita.
Mađarizacija je bila puno uspješnija u samoj Ugarskoj gdje se vidi razlika u broju Mađara kroz više popisa.

1850 11,600,000 41.4%
1880 13,749,603 46%
1900 16,838,255 51.4%
1910 18,264,533 54.5%

U Ugarskoj su gazili Slovake, Rumunje i Srbe zato što su imali kompletan nadzor nad školstvom i svim državnim službama i to se vidi u porastu broja Mađara na ovom popisu. Da je A-U opstala do danas Mađari bi imali barem 2/3 većinu u Ugarskoj ako ne i više. Pojeli bi Slovake i Srbe jedino bi Rumunji opstali.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 10 tra 2020, 12:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
weasel je napisao/la:
ikmandvaradtist je napisao/la:

Naročito vi ih ne smete zaboraviti - negde sam čitao da su mnogo Hrvata mađarizovali. Ne sećam se sad koliko, davno sam to pročitao ali nekoliko stotina hiljada u najmanju ruku... ruku na srce, ne sećam se ni izvora tako da ne znam koliko je pouzdan. :001_unsure

Inače, u videu je zanimljivo kako su se smenjivale države Evrope po broju stanovnika-Rusija je dugo bila iznenađujuće iza ostalih, Francuska dugo vodila, Nemačka dugo kaskala...

Pokušali su mađarizirati Hrvate međutim to im baš nije prolazilo. U doba Hedervarija su nametnuli Mađarski kao službeni u sve državne službe kao i željeznicu ali to nije funkcioniralo. Školstvo kao glavni instrument Mađarizacije nije upalilo u Hrvatskoj zbog ogromne većine učitelja koji su bili Hrvati ili Srbi, preko Drave je bilo samo 4-5% Mađara. Koliko god je Hrvatska tada bili pod čizmom Austrijanaca i Mađara mi smo jedini imali kakvu takvu autonomiju u obliku trojedine kraljevine stoga smo imali i načine opiranja Mađarizaciji u obliku Sabora i Bana koliko je to bilo moguće. Još jedan faktor koji ljudi često zaborave je sama Austrija, paralelno s mađarizacijom oni su provodili germanizaciju pa su se ta dva procesa donekle sukobljavala. Tko je mogao očekivati od tada prosječnog seljaka da nauči 2 jezika. To nas je na neki način sačuvalo od većeg odnarođenja ljudi. Ipak Mađari su imali određenog uspjeha, najviše među plemstvom koje je imalo obiteljskih i ženidbenih veza već stoljećima a i svi su znali Mađarski. Ima čak i knjiga na tu temu odnarođenog Hrvatskog plemstva, posljedni Stipančići od Vjenceslava Novaka. Tu je baš opisana društvena klima toga doba pa koga zanima neka pročita.
Mađarizacija je bila puno uspješnija u samoj Ugarskoj gdje se vidi razlika u broju Mađara kroz više popisa.

1850 11,600,000 41.4%
1880 13,749,603 46%
1900 16,838,255 51.4%
1910 18,264,533 54.5%

U Ugarskoj su gazili Slovake, Rumunje i Srbe zato što su imali kompletan nadzor nad školstvom i svim državnim službama i to se vidi u porastu broja Mađara na ovom popisu. Da je A-U opstala do danas Mađari bi imali barem 2/3 većinu u Ugarskoj ako ne i više. Pojeli bi Slovake i Srbe jedino bi Rumunji opstali.


Pojeli su oni nešto drugo 1918. Ali nije tema... :kava

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 10 tra 2020, 12:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
podrinje je napisao/la:

Pojeli su oni nešto drugo 1918. Ali nije tema... :kava

Zašto onda spominješ ako nije tema? Mađarizirali bi vas sve u Banatu i Bačkoj. Na popisu stanovništva se jasno vidi kakav je trend. Slovaci bi također loše prošli, ako bi uopće opstali do danas.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 10 tra 2020, 12:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
weasel je napisao/la:
podrinje je napisao/la:

Pojeli su oni nešto drugo 1918. Ali nije tema... :kava

Zašto onda spominješ ako nije tema? Mađarizirali bi vas sve u Banatu i Bačkoj. Na popisu stanovništva se jasno vidi kakav je trend. Slovaci bi također loše prošli, ako bi uopće opstali do danas.


Pravoslavni ne mogu postati Mađari jer Mađari neće pravoslavlje. Gospod je stavio ruku na svoje stado... To je unutar katoličko presipanje iz šupljeg u prazno, na žalost.

A tvoj elan da u svemu tražiš povod za konflikt je prosto neverovatan. Gubiš vreme samnom, previše se dobro osećam za ordiniranje na temi samo da bih tebi kontrirao.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 10 tra 2020, 12:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
podrinje je napisao/la:
weasel je napisao/la:
Zašto onda spominješ ako nije tema? Mađarizirali bi vas sve u Banatu i Bačkoj. Na popisu stanovništva se jasno vidi kakav je trend. Slovaci bi također loše prošli, ako bi uopće opstali do danas.


Pravoslavni ne mogu postati Mađari jer Mađari neće pravoslavlje. Gospod je stavio ruku na svoje stado... To je unutar katoličko presipanje iz šupljeg u prazno, na žalost.

A tvoj elan da u svemu tražiš povod za konflikt je prosto neverovatan. Gubiš vreme samnom, previše se dobro osećam za ordiniranje na temi samo da bih tebi kontrirao.

Jel ti to tvrdiš da nebeski narod ne može biti asimiliran? :smijeh
Možete biti i bili ste kao i svi drugi na koje su se Mađari okomili. Ako su Rumunje mogli mađarizirati mogli su i vas, a Rumunje ne podnose.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 10 tra 2020, 13:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
weasel je napisao/la:
podrinje je napisao/la:

Pravoslavni ne mogu postati Mađari jer Mađari neće pravoslavlje. Gospod je stavio ruku na svoje stado... To je unutar katoličko presipanje iz šupljeg u prazno, na žalost.

A tvoj elan da u svemu tražiš povod za konflikt je prosto neverovatan. Gubiš vreme samnom, previše se dobro osećam za ordiniranje na temi samo da bih tebi kontrirao.

Jel ti to tvrdiš da nebeski narod ne može biti asimiliran? :smijeh
Možete biti i bili ste kao i svi drugi na koje su se Mađari okomili. Ako su Rumunje mogli mađarizirati mogli su i vas, a Rumunje ne podnose.


Ništa. Ideš na ignore.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 13 svi 2020, 13:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World


Kolike prilike da se Turci iŠĆeraju iz Evrope... :ucelo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 13 svi 2020, 18:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Rumunji u Transilvaniji su bili grkokatolici dobrim dijelom.

Mađari se "genetski" Slaveni, sam Arpad je R1.
Po dolasku su mađarizirali što se mađarizirati dalo.

Nemojmo zaboraviti da je Hrvat Braslav vladao s pola današnje Mađarske, sa svime zapadno od Dunava, a da je Bratislava nazvana po njemu.
Da je srednjoslovačko narječje, ono po kojem im je standardiziran jezik, južnoslavenskog porijekla, srodno hrvatskom.
A da su s druge strane Tatri bili Bijelohrvati do 19.stoljeća...

Da su Hrvati Mađarima u pravilu odlučivali kraljeve, svaki kralj Ugarske ke prije toga bio herceg Hrvatske, pa i cijele dinastije.
Uostalom, zadnji predturski kralj Ugarske, Ivan Zapolja je hrvatskog roda.

Mi smo Mađarima tu bili drugo oko u glavi, frulica bi stednjovjekovna Ugarska bila duplo veća od Francuske da nije bilo takvih stvari.

Samo naši u Mađarskoj se jesu i dobrim djelom pomađarili, nešto kao Crnogorci u Beogradu, oni koji su ostali Hrvati su većinom doseljeni pred Turcima, kao u Gradišću i oko Bratislave (tada zapadna Ugarska i Požun) ili u Bačkoj i Baranji.
Ima još Hrvata u njihovoj Podravini, a i ispod Nagykanizse/Velike Kanjiže, ali dobar dio toga su (po dijalektima) starosjedioci...

Što se karata i videa tiče, imaju gomilu grešaka, jbg.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vizuelizovani tok istorije
PostPostano: 13 svi 2020, 18:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Koji izvori spominju tog braslava?
Jucer slusam prkacina kako je izvuko nekog isto vojskovodju hrvata koji je nekociju vojsku vodio u konfliktu avara i franaka,znas kaj o tome?

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 136 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 40 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO