HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 10:28.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 10 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Kako se bosna mogla najlakse podjeliti?
PostPostano: 10 svi 2020, 21:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Koje je poteze Tudjman trebao vuci u svrhu podjele bosne 90-91?
Koliko bi tesko bilo to rasturit?
Sto bi to zahtjevalo?

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako se bosna mogla najlakse podjeliti?
PostPostano: 10 svi 2020, 21:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2235
Lokacija: Negdi na granici svitova
Owen - Stoltenbergov plan uz neke korekcije je plan koji je mogao zadovoljiti svačije apetite, naravno ako postoji realna i minimalna želja i volja za dogovor.

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako se bosna mogla najlakse podjeliti?
PostPostano: 10 svi 2020, 22:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
NE
nemislim tako
nego da se cepa!
tudjman-sloba

znaci sto bi ti napravio da cijepas bosnu?bi li proglasio hrhb odmah iza srba?

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako se bosna mogla najlakse podjeliti?
PostPostano: 11 svi 2020, 00:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3315
Vrlo vjerovatno samo što bi ovaj put bili pametniji i organizirali se bez RH da nam i ovaj put nebi uvalili presudu za svoje globalističke poene

_________________
Dudu "HDZ će pomesti izbore, veća pobjeda nego prije 4 godine." 61>>>>66


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako se bosna mogla najlakse podjeliti?
PostPostano: 11 svi 2020, 00:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21660
A gle, mi smo sa Srbima ratovali, a ovi su od njih imali taktičku pogrešku.
Po meni je Tuđman kriv za grijeh propustom.
UZPa nije bilo.
Trebao je prije reagirati, prije razoružati muslimane u HVOu, poslati jače snage u BiH i presjeći im dostavu naoružanja, odmah nakon prvig hitca.
No ne, mi smo morali glumiti dobre dečke.
Da smo pustili Srbe da se obračunaju s muslimanima, a ne im izbjeglice zbrinjavali, drugi bi film gledali.

U najgorem slučaju, sad bi sa svih strana oko Zenice postojala HB, kao i RS oko Sarajeva.
Samo da je odjebao Musliće.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako se bosna mogla najlakse podjeliti?
PostPostano: 11 svi 2020, 00:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2235
Lokacija: Negdi na granici svitova
Heero je napisao/la:
NE
nemislim tako
nego da se cepa!
tudjman-sloba

znaci sto bi ti napravio da cijepas bosnu?bi li proglasio hrhb odmah iza srba?


BiH se ne može podijeliti na dva dijela, bar ne u skorije vrijeme (mislim na ono dijeljenje na RH i Srbiju). Logičan slijed događaja je nakon nekog proglasa otcjepljenja RS da se i HrHB otcjepi. Stvar je u tome da ja ne vidim raspad BiH još dugo vremena jer ta muslimanska državica podjeljenja na dva komada ne bi mogla proći. Stvar je sahbura :zubati zato je treći entitet dosta realniji
Mislim da nije bilo tih dogovora Sloba-Tuđman, jer ima previše kontradiktornosti i nelogičnosti u tome svemu: kako podijeliti BiH kad imaš skoro dva milijuna muslimana u njoj, nakon što je RH podržala samostalnost BiH, nakon što Srbi zauzimaju velike površine u RH. Vjerovatno i normalno da je bilo nekih dogovora oko granica između Hrvata i Srba, muslimani se hvataju uvijek toga jer im je žao što se nismo klali do zadnjeg, ali to je stvar njihovog interesa. Muslimani nisu prihvaćali postojanje bilo kojeg naroda (malo im je više trebalo da to pokažu prema Hrvatima jer smo im bili potrebni), oni su smatrali da je svaki dogovor sa Srbima 'zlo-čin', a Srbi su bili realnost i sastavni dio te zemlje koji su bili jedan od tri faktora u BiH. Nisam baš siguran na šta si točno ciljao sa temom ali evo ja sam pokušao odgovoriti što šire valjda nisam puno zalutao. Dakle BiH je moguće trenuto i onda dijeliti samo unutar nje.

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako se bosna mogla najlakse podjeliti?
PostPostano: 11 svi 2020, 01:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21660
BiH se mogla podijeliti na dva dijela, da je bilo dogovora.

Prilikom toga se moralo dogoditi par stvari.

Da li je bio potreban rat u RH?
Da je bilo dogovora, njega ne bi trebalo biti.
Ili bi trebao biti puno manje krvav.
Dakle nikakvi napadi da Slavoniju i Dubrovnik, eventualno maksimum u zauzimanju kotara Knin i Glina+Slunj kao poveznica i još kojeg graničnog sela.
Ostatak evakuirati.
Zašto Knin, Glina i Slunj?
I to bez Maslenice, sela u Pokuplju, Petrinje, pola ravnih kotara
Radi okruživanja Bihaća.
Samo to.

Onda ne bi imao naoružavanja muslimana, već blokade svega i jasnog razgraničavanja.
Ali Srbi nisu mogli prihvatiti da su manjina u hr, jbg.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako se bosna mogla najlakse podjeliti?
PostPostano: 11 svi 2020, 06:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24666
Lokacija: Heartbreak Hotel
Ceha je napisao/la:
A gle, mi smo sa Srbima ratovali, a ovi su od njih imali taktičku pogrešku.
Po meni je Tuđman kriv za grijeh propustom.
UZPa nije bilo.
Trebao je prije reagirati, prije razoružati muslimane u HVOu, poslati jače snage u BiH i presjeći im dostavu naoružanja, odmah nakon prvig hitca.
No ne, mi smo morali glumiti dobre dečke.
Da smo pustili Srbe da se obračunaju s muslimanima, a ne im izbjeglice zbrinjavali, drugi bi film gledali.

U najgorem slučaju, sad bi sa svih strana oko Zenice postojala HB, kao i RS oko Sarajeva.
Samo da je odjebao Musliće.


Nije čak HR morala ni slati vojsku u BiH. Bilo bi dovoljno naoružati Hrvate. Ono što neki ne znaju je da su, generalno uzevši, Hrvati bili slabije naoružani i od muslimana. Ja sam živio u mjestu gdje je bilo oružja za maksimalno 25% vojno sposobnih. A o kvaliteti oružja i kalibru da ne govorimo.
Da smo imali 10.000 cijevi više, 20 topnickih oruđa više i 3 tenka više, danas bi Središnja Bosna bila crtana u bitno drugačijim bojama.

A možda sukoba sa muslimanima onda ne bi ni bilo...

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako se bosna mogla najlakse podjeliti?
PostPostano: 11 svi 2020, 09:05 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20857
Bobovac je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
A gle, mi smo sa Srbima ratovali, a ovi su od njih imali taktičku pogrešku.
Po meni je Tuđman kriv za grijeh propustom.
UZPa nije bilo.
Trebao je prije reagirati, prije razoružati muslimane u HVOu, poslati jače snage u BiH i presjeći im dostavu naoružanja, odmah nakon prvig hitca.
No ne, mi smo morali glumiti dobre dečke.
Da smo pustili Srbe da se obračunaju s muslimanima, a ne im izbjeglice zbrinjavali, drugi bi film gledali.

U najgorem slučaju, sad bi sa svih strana oko Zenice postojala HB, kao i RS oko Sarajeva.
Samo da je odjebao Musliće.


Nije čak HR morala ni slati vojsku u BiH. Bilo bi dovoljno naoružati Hrvate. Ono što neki ne znaju je da su, generalno uzevši, Hrvati bili slabije naoružani i od muslimana. Ja sam živio u mjestu gdje je bilo oružja za maksimalno 25% vojno sposobnih. A o kvaliteti oružja i kalibru da ne govorimo.
Da smo imali 10.000 cijevi više, 20 topnickih oruđa više i 3 tenka više, danas bi Središnja Bosna bila crtana u bitno drugačijim bojama.

A možda sukoba sa muslimanima onda ne bi ni bilo...

Nakon prvog ispaljenog metka harmije prema HVO trebali smo im zavrnuti pipu za sve, od metaka do brašna pa neka se snalaze. Da smo bili bolje naoružani ne bi nas ni napali to je univerzalna istina.

_________________
HZD-ovci : Potpisuj Anemija nek je ko Avlija

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako se bosna mogla najlakse podjeliti?
PostPostano: 12 svi 2020, 10:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Teško.

Jer, kao što sam već pokazao na onoj drugoj temi - mi jedni drugima bukvalno blokiramo nacionalni teritorijalni geopolitički imperativ (vama uspostava "stomaka", nama morska obala):

slika

A tek otežavajuće okolnosti za podelu u vidu karakternih osobina (Balkanština u genima, Dinarska nepragmatičnost, "ja pa ja" kurčeviti mentalitet, neraščšćena istorija, urođena Megalomanija, neutaživa teritorijalna glad, primitivizam, samoljublje, ne uzimanje u obzir tuđih interesa,...)...

Neki hladni, racionalni, pragmatični ljudi (možda angažovanje neutralnih i neopterćenih stručnjaka - neke Japance, Švajcarce,...) bi seli za sto i lako to obavili praveći težak ali dugoročno isplativ Kompromis. Ovako-prebijalo se preko kolena... zub se vadio udarcem pesnicom umesto zubarskim kleštima uz anesteziju. Problem ostao nerešen, da čeka novu rundu... rep koji se vuče dalje... vrzino kolo!

Nemamo mi tu zrelost kao narodi, i nećemo imati još dugo. Do tada će hrvatske i srpske "Cehe" da divljaju po kartama kao mala deca kojoj kupiš blok za crtanje i flomastere... :neznam


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 10 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 55 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO