HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 20:32.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 134 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 21 svi 2020, 16:41 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Lutorčina je napisao/la:
Za neke novije konvertite u pravoslavlju ne znam nikog poznatog sem Emira Kusturice koji dolazi iz muslimanskog porijekla. Za nove konvertite u pravoslavlje koji dolaze iz katoličkih porodica nikog ne znam od poznatih ličnosti. Za nove katolike koji dolaze iz pravoslavnih porodica ili neko srpsko porijeklo znam jedino golmana Subašića. Ako znate nekog iz novijeg vremena da prelazi na pravoslavlje ili katoličanstvo slobodno napišite


U Hrvatskoj konvertita ima dosta, i uglavnom je mješani brak uzrok.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 21 svi 2020, 21:23 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Lutorčina je napisao/la:
Da bi dobio titulu cara morao si preći na katoličanstvo.


Nemanjiću su bili na katoličanstvu i poslije su prešli u pravoslavlje. Ne svi, neki su ostali u katoličanstvu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 22 svi 2020, 12:25 
Offline

Pridružen/a: 19 svi 2020, 22:01
Postovi: 2
Purger111 je napisao/la:

Ako netko stvarno želi pričati o ovome, nema problema, slagao se ili ne slagao... ali jednostavno ne vidim smisao, tema mi više zvuči kao provokacija, autor teme nema nikakav stav. Dođe na forum, prvi post pokreće temu o kojoj ima hrpa građe umjesto da jednostavnim pretraživanjem interneta istraži tematiku... Sad mu mi tu trebamo izvlačiti izvore...


Provokacija koga?
Za Srbe sam odmah na kraju objave izrazio želju da se tema ne iskoristi kao pljuvanje po njima, zato sam se i suzdržao od pisanja mog stava da isto ne bi isprovocirao.
Šta sam to još dodatno trebao napisati da bi zvučao dosljednije?

S druge strane da sam našao ikakve građe ne bi ovo otvarao, a ovako možemo imati sve na jednom mjestu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 22 svi 2020, 20:40 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Instruktor je napisao/la:
Lutorčina je napisao/la:
Da bi dobio titulu cara morao si preći na katoličanstvo.


Nemanjiću su bili na katoličanstvu i poslije su prešli u pravoslavlje. Ne svi, neki su ostali u katoličanstvu.

Nemanjići su bili prvo pravoslavni,onda je Dušan primio katoličanstvo radi titule carske,pa se opet vratio na pravoslavlje. Sahranjen je u grčkom manastiru.Pokvareno od njega što je davao lažne nade papi. Inače Nemanjići su bili kosmopolitska loza kao i ostale srpske dinastije. Mnoge srpske kraljice su bile Grkinje,Bugarke,Mađarice,ili kao Jelena Anžujska Francuskinja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 22 svi 2020, 20:48 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Lutorčina je napisao/la:
Nemanjići su bili prvo pravoslavni,onda je Dušan primio katoličanstvo radi titule carske,pa se opet vratio na pravoslavlje.


Dušan je bio poslije.

veliki župan Stefan Nemanja, veliki župan (1166.) 1168.-1196.

car Stefan Uroš IV. Dušan, kralj Raške 1331.-1346., car Srbije, Bugara, Grka i Arbanasa 1346.-1355.

Katolička Crvena Hrvatska dala je Srbima državu i prvog vladara katoličke vjere. Tako da su Nemanjići paradigma prelaska Hrvata na pravoslavnu vjeru. Ili najmanje Crnogoraca katolika na pravoslavlje.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 22 svi 2020, 22:44 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Simpatičan ovaj analitičar Prkačin. On je neka srpska verzija Jovana Deretića :zubati . Pregledao sam snimak mada ima dosta kontradikcija u njegovom izlaganju. Navodi da je Petar Petrović Njegoš uputio pismo Hrvatima te im nudi pomoć u vojsci i dukatima?! Sama Crna Gora istorijski bila u *** do guše da bi imala izaći kome u ispomoć. Pored Crnogoraca nalazi se Dubrovačka republika kojoj nikakva pomoć kroz istoriju nije trebala. Živjela je u miru i blagostanju,dok je Balkan bio pod Otomanima. Termin Crvena Hrvatska se javlja u novije doba,zadnjih 20tak godina. Dosta se toga priča o nekom hrvatskom porijeklu Crnogoraca,mada kod naroda takvog sjećanja nema uopšte sem kod Hrvata u Tivtu i Kotoru. To je više tendeciozno u zadnje vrijeme. Nešto slično što se radi u Ukrajini postoji sad isti projekti i sa Crnom Gorom.
Nemamo neke istovjetne običaje sa Hrvatima da bi nekako povezali isto porijeklo. Srbi doseljavaju kao pagani i prilikom pokrštavanja zadržavaju neke paganske običaje koji nepostoje kod Hrvata. Zabranjeno nam je slaviiti Peruna te uzimamo Svetog Iliju,zabranjeno nam je slaviti boginju proljeća Vesnu te uzimamo Đurđevdan kao simbol proljeća,paljenje lila,paljenje Badnjaka hrastovog....i mnogi drugi običaji. Jedino sam vidio da imamo isto jelo Keške za Božić,ali to nam je došlo iz pravca današnje Turske i Sirije ( Antiohija). Katolička crkva ne dozvoljava puno paganizma kroz hrišćanstvo,dok pravoslavna ga toleriše. Znači da je taj kraj bio katolički ne bi se ti običaji zadržali.
I šta reče Mr. Prkačin zahvaljući Hrvatima ,Srbi izgledaju danas pristojno :zubati . Pa hajde nekao je tako haha.Srbi su dobili na visini od Germana koji su bili plaćenici na srpskom dvoru. Istraživanja pokazala da imamo 10% germanskih gena što je za mene šokantno. Očekivao sam više grčkih primjesa pa čak i turskih.ali ništa od tog gotovo. Osim toga karakteristika za Srbe je tamnija mediteranska put i crne krupne bademaste oči,dok je Prkačin izrazito nekog srednjoevropskog izgleda. Znači ne ličimo puno. Hrvati su dosta svijetliji od nas. Naravno uz izuzetke oba naroda. Koliko porodica u Hrvatskoj vodi porijeklo iz Crne Gore da može ispričati doseljavanje i to ?? Ako je Crna Gora na silu prevedena na pravoslavlje,kako onda Skadar i okolina ostade dominatno katolička ? Zašto srpski vladari nisu njih preobratili jer je gotovo sva Albanija bila preko 300 godina pod Srbima ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 22 svi 2020, 23:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3165
Lutorčina je napisao/la:
Simpatičan ovaj analitičar Prkačin. On je neka srpska verzija Jovana Deretića :zubati . Pregledao sam snimak mada ima dosta kontradikcija u njegovom izlaganju. Navodi da je Petar Petrović Njegoš uputio pismo Hrvatima te im nudi pomoć u vojsci i dukatima?! Sama Crna Gora istorijski bila u *** do guše da bi imala izaći kome u ispomoć. Pored Crnogoraca nalazi se Dubrovačka republika kojoj nikakva pomoć kroz istoriju nije trebala. Živjela je u miru i blagostanju,dok je Balkan bio pod Otomanima. Termin Crvena Hrvatska se javlja u novije doba,zadnjih 20tak godina. Dosta se toga priča o nekom hrvatskom porijeklu Crnogoraca,mada kod naroda takvog sjećanja nema uopšte sem kod Hrvata u Tivtu i Kotoru. To je više tendeciozno u zadnje vrijeme. Nešto slično što se radi u Ukrajini postoji sad isti projekti i sa Crnom Gorom.
Nemamo neke istovjetne običaje sa Hrvatima da bi nekako povezali isto porijeklo. Srbi doseljavaju kao pagani i prilikom pokrštavanja zadržavaju neke paganske običaje koji nepostoje kod Hrvata. Zabranjeno nam je slaviiti Peruna te uzimamo Svetog Iliju,zabranjeno nam je slaviti boginju proljeća Vesnu te uzimamo Đurđevdan kao simbol proljeća,paljenje lila,paljenje Badnjaka hrastovog....i mnogi drugi običaji. Jedino sam vidio da imamo isto jelo Keške za Božić,ali to nam je došlo iz pravca današnje Turske i Sirije ( Antiohija). Katolička crkva ne dozvoljava puno paganizma kroz hrišćanstvo,dok pravoslavna ga toleriše. Znači da je taj kraj bio katolički ne bi se ti običaji zadržali.
I šta reče Mr. Prkačin zahvaljući Hrvatima ,Srbi izgledaju danas pristojno :zubati . Pa hajde nekao je tako haha.Srbi su dobili na visini od Germana koji su bili plaćenici na srpskom dvoru. Istraživanja pokazala da imamo 10% germanskih gena što je za mene šokantno. Očekivao sam više grčkih primjesa pa čak i turskih.ali ništa od tog gotovo. Osim toga karakteristika za Srbe je tamnija mediteranska put i crne krupne bademaste oči,dok je Prkačin izrazito nekog srednjoevropskog izgleda. Znači ne ličimo puno. Hrvati su dosta svijetliji od nas. Naravno uz izuzetke oba naroda. Koliko porodica u Hrvatskoj vodi porijeklo iz Crne Gore da može ispričati doseljavanje i to ?? Ako je Crna Gora na silu prevedena na pravoslavlje,kako onda Skadar i okolina ostade dominatno katolička ? Zašto srpski vladari nisu njih preobratili jer je gotovo sva Albanija bila preko 300 godina pod Srbima ?


    Nikad nisam čuo za to jelo čak sam na googlu vidio da se vodi kao "Hercegovački specijalitet", a ja imam pun k. obitelji u svim krajevima Hercegovine i Dalmacije i nikad nisam ni vidio ni čuo za to jelo, preko interneta sam samo našao da se to radi u Rami(to može biti još jedan od dokaza da su I. Hercegovina i Rama bili pod puno većim utjecajem Turaka i da čak dijele najviše gena s njima prema nekim istraživanjima, a i negdje sam čitao da gotovo sve muslimanske obitelji u Rami imaju porijeklo iz male azije)

_________________
Srpsko-hrvatski svijet


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 23 svi 2020, 00:07 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Lutorčina je napisao/la:
Simpatičan ovaj analitičar Prkačin. On je neka srpska verzija Jovana Deretića :zubati .


Prkačin je konzervativan u odnosu na historiografski mainstream. Ne mislim na onaj u medijima nego u knjigama i znanstvenim radovima. On čita taj mainstream i radi sintezu. Deretić je suprotno od toga, Deretić je nasuprot svemu postojećem.

Lutorčina je napisao/la:
Termin Crvena Hrvatska se javlja u novije doba,zadnjih 20tak godina.


Zapravo je duže vrijeme prisutan. Još iz Kraljevine Jugoslavije kod Štedimlije. Srbokomunisti su 1945. bili uništili sve knjige koje su bile na korienskom pravopisu tako da ni ne znamo što sve nije preživjelo. Stvar je da je Duklja bitna za temu pravoslavlja i katoličanstva. A ima naziv Crvena Hrvatska u ljetopisu popa Dukljanina.

Čak naziv Crvena Hrvatska ima desetogodišnju tradiciju na ovom kanalu youtuba



Lutorčina je napisao/la:
Srbi doseljavaju kao pagani i prilikom pokrštavanja zadržavaju neke paganske običaje koji nepostoje kod Hrvata. Zabranjeno nam je slaviiti Peruna te uzimamo Svetog Iliju,zabranjeno nam je slaviti boginju proljeća Vesnu te uzimamo Đurđevdan kao simbol proljeća,paljenje lila,paljenje Badnjaka hrastovog....i mnogi drugi običaji. Jedino sam vidio da imamo isto jelo Keške za Božić,ali to nam je došlo iz pravca današnje Turske i Sirije ( Antiohija). Katolička crkva ne dozvoljava puno paganizma kroz hrišćanstvo,dok pravoslavna ga toleriše. Znači da je taj kraj bio katolički ne bi se ti običaji zadržali.


Katoličanstvo je svjesno toleriralo poganstvo još za pape Grgura iz 7. stoljeća. A ima poganskih običaja kod Hrvata (krijes, kola, maškare itd.). Sam Radoslav Katičić govori da je zapanjujuće koliko nam je u kulturi ostataka poganskih vjerovanja.
https://m.youtube.com/watch?v=Irn1rSxxO7U&t=59s

Samo je stvar da je katoličanstvo imalo jake institucije i obrazovan kler, za razliku od pravoslavlja od Osmanlija naovamo. Npr. imate Amfilohije Radovića koji je Petra Petrovića Njegoša proglasio za sveca, na zgražanja dijela Crnogoraca, a o drugim svecima SPC sačuvaj Bože. Sam SPC je djelovao ilegalno odnosno tomos je dobio tek u 19. ili 20. st. S druge strane imate krutu vertikalnu hijerarhiju u Katoličkoj crkvi iz koje ne mogu izići doktrinarno zablude dok je u pravoslavlju anarhija.

Katolička crkva je svjesno unijačenim pravoslavcima (grlo katolicima) omogućila da zadrže svoj obred. Iako tu nije riječ o poganstvu.


Lutorčina je napisao/la:
Ako je Crna Gora na silu prevedena na pravoslavlje,kako onda Skadar i okolina ostade dominatno katolička ? Zašto srpski vladari nisu njih preobratili jer je gotovo sva Albanija bila preko 300 godina pod Srbima ?


Nemanjići su uništili Duklju, kao i kralj Aleksandar nakon Prvog svj. rata. A nakon toga su crnogorski četnici masovno stradali s Hrvatima na Bleiburgu i Križnom putu, a onda je nakon toga crnogorska komunistička elita stradala na Golom otoku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 23 svi 2020, 16:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 18:37
Postovi: 3926
Lokacija: Τριβαλλοί
dudu je napisao/la:
jedna od za nas najzanimljivijih posljedica tog sabora je da Hrvati imaju nepromjenjiva prezimena od primjene odluka dok kod pravoslavnih se zadržava običaj promjene prezimena (nadimaka) u svakoj generaciji ponegdje i do početka 20. stoljeća (dijelovi uže Srbije).


Nije baš sasvim točno, naime, Srbi su u većini imali poput Rusa ono srednje "prezime" od oca (rijeđe, moguće i od majke)

Primjer iz Dalmacije , Stojan Mitrović Janković - Mitrović je oca Mitra.

U Ist. Hercegovini, CGi i dijelovima Srbije još se lokalno može nać npr. Jovan Miljanov Popović , ali više kolokvijalno, ono narodski.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 23 svi 2020, 17:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58272
Lokacija: DAZP HQ
Nije Njegoš jednom pisao Jelačiću, on je bio oduševljen s njim i njegovim pohodom na Mađarsku.

Citat:
Josipu Jelačiću

Cetinje, 20. decembra 1848.

Vaša Svjetlost,

Svakomu se napretku Tvojemu radujem kako sopstvenome svome, jerbo je Tvoj napredak narodni, a to se zna i moj kako Tvojega sobrata. - Svijetli Bane, trudno li je Tvoje sveto zvanije, no veličestveno i divno. Tebe je tajna sudbina na čelu Južnih Slavjanah postavila, Tebe sreća s divnima naprednostima vjenčaje, ali se vidi, sve tvoje izopačuju. Spasa si prestol, dinastiju i sve njezine posljedovatelje, učinio si im uslugu kakvu im niko jošte nije učinio od njina postanja, pa Tvoji zadušnici poslije nekoliko dana mjesto zahvale nameću Dalmaciji stari gvozdeni jaram. A Dalmacija je Tvoja banovina. Dalmacija za divnim bratstvom ne čezne, ali što je sirota kriva kad ne vidi dalje od nosa? Ali sada, ili hoće ili neće, morati će [se] trsiti talijanstva.

Svaki narodoljubac, cijeli narod naš u Tebe je očima upro i k Tebi ruke pružio kako nebom poslanome Mesiji. Tvoj je zadatak velik, njim Evropa novi vid dobiva, on miče gadnu ljagu sa lica silnih Slavjanah, koji do dana današnjega ništa drugo nijesu bili do prodani i žalosni robovi i nadničari drugih narodah.

Ah, dragi Bane, već zemlja od ove mrske nepravde stenje, duše su blagorodno mislećih Slavjanah u vječnoj muci, stide se svijeta i ljudih zbog ovoga niskoga stanja u kojemu smo sprama drugih narodah evropejskih, našom sobraćom. Radi čega mimo proče narode ovaj zli narok nas prati? Rašta smo privikli robovati, rašta svoje sile ne poznavamo? Rašta neko slijepo zadahnuće upravlja Slavjanima, te se samovoljno u tuđe verige vežu? Ja sam, istina je, s ovom šakom naroda pod anatemom tirjanstva i špionstva svobodan, ali šta mi je bolje kada gledam okolo sebe milione moje braće đe stenju u tuđe lance?

Veoma me je obradovalo potonje Tvoje pismo od 7ga oktobra. Nek ih bude tuga! Može im biti nazivati Ts banom dalmatinskim. Neka imenuju kako hoće, samo neka je Dalmacija u Tvojoj ruci, da se jednom sastavimo. Nesnosno mi je ono što Ti prvo zvanije i mjesto u carstvu obećaše pa odstupiše, - od svašta će odstupiti, i što se snažnom mišicom ne uzmogne držati, one sve treba za ništa smatrati.

Želio sam, da mi je moguće bilo, poslati Vam u pomoć nekoliko Crnogoracah i gotovi su svagda na Tvoj glas a na korist opštu. Ništa me dosada na svijetu nije interesiralo toliko koliko Tvoj posao. Radi toga bi veliku zadužbinu učinio da me češće udostojiš Tvojim neocijenjenim pismom. Svako, malo i veliko, moli Ti Boga za zdravlje i za srećan uspjeh, aja više od svakoga, koji s najvišim počitanijem ostajem

Vaše Banske Svjetlosti
predani sluga

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 23 svi 2020, 19:54 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
@dudu možete li napisati izvor za tu Njegoševu izjavu?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 23 svi 2020, 19:57 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Njegoš je i jednim dijelom bio panslavista. Priželjkivao je slobodu Slavena koji su bili pod okupacijom velikih sila,mada veliki broj Slavena je bio prilično integrisan među Germane kao Koruški Slovenci i nisu imali neke afinitete prema drugim Slavenima već su ih gledali kao nižu rasu. Ovo pismo mi je više priličnije Habzburgovcima,jer Germani su o svemu odlučivali,banovi su više bili na nekom regionalnom nivou.Mada niko ne spori na dobre odnose između Njegoša i Bana Jelačića. U to vrijeme su Srbi i Hrvati bili na istim stranam u ratu, spasili su Habzburg dinastiju od mađarske pobune.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 23 svi 2020, 20:13 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Petrovići su često slali takva pisma i Obrenovićima i Romanovim za pomoć,naročito tokom gladnih godina. Svakih par godina nekoliko desetina do nekoliko stotina familija je iseljavalo što u Srbiju što u Bosnu. Visoka stopa nataliteta u planinama,a malo obradive površine često su izazivale veliku glad. Te je Njegoš molio Habzburgovce da primi jedan broj stanovnika u Krajinu da štiti granice carstvsa od turskih upada. Rusija je nekoliko puta spasavala Crnu Goru od totalnog kraha što vojnog što ekonomskog. Čak u oblasti Odese je naseljeno preko 200 Crnogoraca koji su bili u službi Romanovih.Moji su krenuli iz Katunske nahije 1860 ka Srbiji,no zbog loših odnosa dvije kraljevske loze i prenaseljenosti Srbije,vraćeni su od Užica i naselili se u okolinu Sarajeva.

Nego mene čudi kako je to Austro Ugarska monarhija ili Mletačka Republika stalno blokirala Crnoj Gori pristup morskoj obali i držala je u gladi i neizvjesnosti,a sa druge strane pokazivala joj neko katoličko porijeklo,Crvena Hrvatska.Tovar žita nije mogao stići do CG iz Rusije ili oružje,dok se car u Beču ne smiluje Jedva su dobili izlaz na more kod Bara 1878( zahvaljujući Rusiji ali i Turskoj)a do tada su braća u Hristu fino ih blokirali kad god su mogli.
Baš neka čudna ljubav pod određenim uslovima. :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 23 svi 2020, 20:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Jesu, npr Jurići iz livanjskog polja su presli na pravoslavlje.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 08 lip 2020, 17:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4386
Lokacija: Grobnik
Instruktor je napisao/la:
@dudu možete li napisati izvor za tu Njegoševu izjavu?


Imaš ju u knjizi Maria Grčevića.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 08 lip 2020, 17:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4386
Lokacija: Grobnik
- Mario Grčević: IME >>HRVAT<< U ETNOGENEZI JUŽNIH SLAVENA (str.93-94)
Mehmed-paša Sokolović, veliki vezir Osmanskog Carstva (Grčević nije siguran je li taj ferman donio Sokolović), izdaje godine 1566. naredbu povodom harzaula grčkog patrijara, u kojoj kaže: ,,Car daje ferman, da rimski fratri po Budimu, Temišvaru i Dubrovniku i uopće od naroda hrvatskoga ne pitaju milostinju, ako taj narod spada na grčkoga patrijara. A što su milostinje primili, moraju dati patrijaru; no ako pak narod pod patrijarku ne spada, zabranjeno mu je napastovati fratre i njihov puk.'' (Matasović 1927: 111, br.63).

Uglavnom, kako kaže ovaj ferman, očito su postojali Hrvati koji su podpadali pod grčkog patrijarha...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 11 lip 2020, 14:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ima mnoštvo podataka iz istorije ali to je postalo malo dosadno za ovakve teme , tako da je bolje nešto reći iz osnove tradicije ljudi.

Pravoslavlje je utkano u život Hrvata katolika hteli to oni priznati li ne jer Hrvati su jedini slovenski katolički narod koji Isusa naziva Isusom(od grčkog) dok svi ostali Ježuš,Jezus,...od latinskog.
Hrvati su jedini katolički narod koji se venčava u crkvi , doduše bez venaca na glavama mladenaca jer to je pravoslavni običaj , ali opet iz nekog čudnog razloga taj obred zovu venčanjem , zašto majku mu?! :zubati
Ipak najluđe je kad muslimani govore o "šerijatskom venčanju". =))

Da ne bude kako samo Hrvati imaju u sebi pravoslavlja postoje i mnogi primeri katoličanstva kod pravoslavnih Srba , a to je na primer da u srpskom pravoslavnom crkvenom kalendaru postoji Sveti Martin , tj.Srbi su jedini pravoslavci koji slave sv.Martina , čak postoji i krsna slava Mratindan(narod je govorio Sveti Mrata sneg do vrata).
Uvek sam se pitao kako to da u centru srpske države Raškoj postoji selo Biskupići?! , šta su radili u Nemanjićkoj državi neki biskupi?! , pa ništa drugo nego i sami Nemanjići "malo katoličalisali , a onda pravoslavisali". :zubati

I da ne zaboravim , da nije bilo srpskog kralja Dragutina(katolik) ne bi bilo ukorenjivanja katoličanstva u Bosni , jer on je doveo franjevce "našeg jezika" iz Dalmacije da poduči narod pravoj veri i oduči ga od krivoverja.

Čuveni fra Anđeo Zvizdović je bio pravoslavni konvertit , tako bar kaže istorijska knjiga fojničkog samostana.

https://i.imgur.com/SeJvpyQ.png
https://i.imgur.com/ywdvHI4.png

Super mi je priča kako su pravoslavci posle preobraćenja fra Anđela ga hteli otrovati , ali on je popio otrov i ništa mu nije bilo što je kao čudo mnoge uverilo da trebaju preći na katoličanstvo. =))

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 11 lip 2020, 14:27 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Srbi se trebaju vratiti katoličkoj vjeri svojih pradjedova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 11 lip 2020, 16:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Purger111 je napisao/la:
Srbi se trebaju vratiti katoličkoj vjeri svojih pradjedova.


OK , samo kako će onda Srbi znati da su Srbi?! , ili još gore kad sav taj cirkus od vraćanja vide Hrvati oni će možda pomisliti da su Srbi jer su iste vere sa njima.
Dakle , postoji problem. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 11 lip 2020, 16:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Interesa me šta je u hrvatskoj verziji riječi 'hrišćanstvo' osnova te riječi.
Mislim na ovo podvučeno: kršćanstvo?

Ako je Krist, zašto nije krišćanstvo, ako je krst, zašto nije križanstvo.
U srpskom je za osnovu uzet Hristos, pa otud hrišćanstvo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 11 lip 2020, 16:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 14:44
Postovi: 4267
Zapadno od rijeke Bosne nije bilo pravoslavlja sve do turskih provala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 11 lip 2020, 16:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Agathonikos je napisao/la:
Interesa me šta je u hrvatskoj verziji riječi 'hrišćanstvo' osnova te riječi.
Mislim na ovo podvučeno: kršćanstvo?

Ako je Krist, zašto nije krišćanstvo, ako je krst, zašto nije križanstvo.
U srpskom je za osnovu uzet Hristos, pa otud hrišćanstvo.


To je malo zeznuta priča jer prosto potiče od problematike reči.

Na primer sv.Savu u hagiografijama nazivaju i hristijanom i krstjaninom , i sad bi neki rekli da je Sava bio Bošnjak :zubati ili katolik samo zato što se koristi naziv "krstjanin" , po krstu.
To se kod Hrvata malo izmešalo pa je kršćanstvo isto što i krišćanstvo , što u stvari i jeste.
Dakle , jako slične reči , jedna je grčka(hristos miropomazanik-mesija) a druga slovenska(krst predmet) , dok "križ" je samo hrvatska verzija latinskog "crux".

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 11 lip 2020, 16:58 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
Jefferson Davis je napisao/la:
Zapadno od rijeke Bosne nije bilo pravoslavlja sve do turskih provala.


Nigdje na dinarskom prostoru ga nije bilo prije dinastije Nemanjića.
Oni su donijeli pravoslavlje na dinarski prostor, kao i dinastija Otoman islam par godina kasnije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 12 lip 2020, 17:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4386
Lokacija: Grobnik
joe enter je napisao/la:
Da ne bude kako samo Hrvati imaju u sebi pravoslavlja postoje i mnogi primeri katoličanstva kod pravoslavnih Srba , a to je na primer da u srpskom pravoslavnom crkvenom kalendaru postoji Sveti Martin , tj.Srbi su jedini pravoslavci koji slave sv.Martina , čak postoji i krsna slava Mratindan(narod je govorio Sveti Mrata sneg do vrata).
Uvek sam se pitao kako to da u centru srpske države Raškoj postoji selo Biskupići?! , šta su radili u Nemanjićkoj državi neki biskupi?! , pa ništa drugo nego i sami Nemanjići "malo katoličalisali , a onda pravoslavisali". :zubati


U srednjovjekovnoj Srbiji su postojale jake katoličke zajednice koje su srbskoj vlasti bile izuzetno značajne radi gospodarstva (rudnika, šumarstva, graditeljstva, trgovine...). U početku su tu glavni bili Sasi za rudarstvo, ali postupno se ti Sasi utapaju u Hrvate katolike koji su u Srbiju dolazili većinom iz Dalmacije i Dubrovnika. Njihov ostatak jesu svima poznati Janjevci.
Tako da rieč čiji je korien ,,biskup'' valja tražiti u odnosu na katoličku zajednicu koja je postojala još u srednjovjekovnoj Srbiji i imala svoju samoupravu u mjestima gdje je živila po Srbiji.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati prelazili na pravoslavlje?
PostPostano: 13 lip 2020, 03:47 
Offline

Pridružen/a: 23 tra 2020, 05:03
Postovi: 1347
Vratili na pravoslavlje**

_________________
S vjerom u Boga


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 134 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 61 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO