HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 13:21.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 20:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Jugoslavija 25 godina poslije rata u kojem je ubijeno oko milijun ljudi:

-pomirenje
-masovni mijesani brakovi izmedju naroda
-zajednicko doseljavanje u gradove
-brzi razvoj ekonomije, gradnja masovnih projekata


Protektorat BiH 25 posije rata:
-PTSP muslimanski mediji, dzenosajd, vanredno stanje svaki dan, izludjivanje Muslimana preko medija koje ih tjera na iseljavanje zbog depresije i crnila
-0 mijesanih brakova
-Sarajevo ne moze privuci ni studenta koji nije Musliman a kamoli nesto drugo
-Protektorat je najsiromasnijii u Europi,

Zakljucak: Nitko ne zeli s islamistima, ni stapom ih dirati.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 20:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Dakle usporedite Jugoslaviju 1970., sa BiH 2020. :laugh

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 20:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Zlocin je ako ovakva fasisticka tvorevina potraje duze od Druge Jugoslavije.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 20:19 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Mislim da su pukotine u društvu ove tvorevine još dublje i izraženije nego one koje su se osjetile pred raspad Jugoslavije... Teško mogu zamisliti opstanak unutar koje godine, a kamoli desetljeća.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 20:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Uuuu da vidim. Robi je započeo. Pa zar je moguće takvi što porediti? Da je neki diktator preuzeo sve u svoje ruke možda bi bilo super. Jel? Ono, neki Srbin ili Musliman pa nas sve poroko da bude fino

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 20:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 sij 2020, 20:50
Postovi: 2526
Robbie MO je napisao/la:
Jugoslavija 25 godina poslije rata u kojem je ubijeno oko milijun ljudi:

-pomirenje
-masovni mijesani brakovi izmedju naroda
-zajednicko doseljavanje u gradove
-brzi razvoj ekonomije, gradnja masovnih projekata


Protektorat BiH 25 posije rata:
-PTSP muslimanski mediji, dzenosajd, vanredno stanje svaki dan, izludjivanje Muslimana preko medija koje ih tjera na iseljavanje zbog depresije i crnila
-0 mijesanih brakova
-Sarajevo ne moze privuci ni studenta koji nije Musliman a kamoli nesto drugo
-Protektorat je najsiromasnijii u Europi,

Zakljucak: Nitko ne zeli s islamistima, ni stapom ih dirati.


Pomirenja u Jugoslaviji naravno nije bilo, nego je većina građana te zemlje shvatila da im u državi u kojoj te može progutati mrak ako nisi na liniji život ne vrijedi ništa; prema tome, trebalo je držati jezik za zubima. U takvoj situaciji nije bilo mogućnosti propitivati lažne temelje te države. Daj meni sada apsolutnu vlast u BIH, i da za početak poubijam par desetina tisuća ljudi. Onda ostalima naredim da me vole jer sam najveći sin i da se "vole" međusobno i da nas vidi Bog! E, tako je to išlo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 21:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Hajmo izaći iz višenacionalne zajednice koja je eto neizdrživa jer hoćemo biti posebni , tako što ćemo biti u manjoj višenacionalnoj zajednici i očekivati da je ovi drugi prihvate po našim uzusima.

Suluda koncepcija , ali nedostaka "mozaka" misli da je to izvodivo tako što će ostala dva naroda samo to bezpogovorno prihvatiti.

Ja donekle razumem i ne razumem Hrvate , oni su izašli iz Jugoslavije hoteći svoju državu i nezavisnost , ali kad su ovi BiH Hrvati glasali za nezavisnu BiH oni su se vodili parolom sve je bolje samo da nam Beograda i Srba nema nad glavom , međutim očito da su se zajebali i danas plaćaju cenu svoje odluke , jer po mom mišljanju da su Hrvati bili neutralni verovatno ne bi bilo rata u Hrvatskoj a i BiH bi bila sigurno na neki način podeljena gde bi svako dobio svoj deo , dok danas Srbi imaju kvazi etnitet,muslimani takođe , a Hrvati imaju milokliščić.

Srbi većinom se danas protivi bilo kakvoj zajednici i sećanju na istu bez obzira što medji puštaju ove jugonostalgičare da kenjaju , jer im stoji oblak nad glavom koji govori: "O, budalčine O, naivčine".

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 21:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27098
joe enter je napisao/la:
Hajmo izaći iz višenacionalne zajednice koja je eto neizdrživa jer hoćemo biti posebni , tako što ćemo biti u manjoj višenacionalnoj zajednici i očekivati da je ovi drugi prihvate po našim uzusima.

Suluda koncepcija , ali nedostaka "mozaka" misli da je to izvodivo tako što će ostala dva naroda samo to bezpogovorno prihvatiti.

Ja donekle razumem i ne razumem Hrvate , oni su izašli iz Jugoslavije hoteći svoju državu i nezavisnost , ali kad su ovi BiH Hrvati glasali za nezavisnu BiH oni su se vodili parolom sve je bolje samo da nam Beograda i Srba nema nad glavom , međutim očito da su se zajebali i danas plaćaju cenu svoje odluke , jer po mom mišljanju da su Hrvati bili neutralni verovatno ne bi bilo rata u Hrvatskoj a i BiH bi bila sigurno na neki način podeljena gde bi svako dobio svoj deo , dok danas Srbi imaju kvazi etnitet,muslimani takođe , a Hrvati imaju milokliščić.

Srbi većinom se danas protivi bilo kakvoj zajednici i sećanju na istu bez obzira što medji puštaju ove jugonostalgičare da kenjaju , jer im stoji oblak nad glavom koji govori: "O, budalčine O, naivčine".


Zašto Srbi u Hrvatskoj nisu bili neutralni? Zašto bi mi bili? Da smo mi bili neutralni, progutali bi nas,
na tome je se radilo, "Historijski sporazum", koji je propao jer su Muslimani iz IZ Zg preokrenuli Aliju.
U jednoj nestabilnoj Jugoslaviji u raspadu, tko bi se izjasnio neutralnim, nebi postojao više.
Morali smo birati između kuge i kolere. Vi u Hrvatskoj da ste bili neutralni, danas bi ipak imali kulturnu
autonomiju i štošta još. Mi, bi bili u krnjoj Jugoslaviji (maloj Velikoj Srbiji), zauvijek.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 21:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 sij 2020, 20:50
Postovi: 2526
novem je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Hajmo izaći iz višenacionalne zajednice koja je eto neizdrživa jer hoćemo biti posebni , tako što ćemo biti u manjoj višenacionalnoj zajednici i očekivati da je ovi drugi prihvate po našim uzusima.

Suluda koncepcija , ali nedostaka "mozaka" misli da je to izvodivo tako što će ostala dva naroda samo to bezpogovorno prihvatiti.

Ja donekle razumem i ne razumem Hrvate , oni su izašli iz Jugoslavije hoteći svoju državu i nezavisnost , ali kad su ovi BiH Hrvati glasali za nezavisnu BiH oni su se vodili parolom sve je bolje samo da nam Beograda i Srba nema nad glavom , međutim očito da su se zajebali i danas plaćaju cenu svoje odluke , jer po mom mišljanju da su Hrvati bili neutralni verovatno ne bi bilo rata u Hrvatskoj a i BiH bi bila sigurno na neki način podeljena gde bi svako dobio svoj deo , dok danas Srbi imaju kvazi etnitet,muslimani takođe , a Hrvati imaju milokliščić.

Srbi većinom se danas protivi bilo kakvoj zajednici i sećanju na istu bez obzira što medji puštaju ove jugonostalgičare da kenjaju , jer im stoji oblak nad glavom koji govori: "O, budalčine O, naivčine".


Zašto Srbi u Hrvatskoj nisu bili neutralni? Zašto bi mi bili? Da smo mi bili neutralni, progutali bi nas,
na tome je se radilo, "Historijski sporazum", koji je propao jer su Muslimani iz IZ Zg preokrenuli Aliju.
U jednoj nestabilnoj Jugoslaviji u raspadu, tko bi se izjasnio neutralnim, nebi postojao više.
Morali smo birati između kuge i kolere. Vi u Hrvatskoj da ste bili neutralni, danas bi imali kulturnu
autonomiju i štošta još. Mi, bi bili u krnjoj Jugoslaviji (maloj Velikoj Srbiji), zauvijek.


Točno tako...nevjerojatno da prodaju ovakve zjake i dan danas. Kako bi Hrvati mogli biti "neutralni"? Neutralni u odnosu na to da Hrvatske nema, odnosno da bude svedena na uski kajkavski pojas uz granicu sa Slovenijom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 21:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
novem je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Hajmo izaći iz višenacionalne zajednice koja je eto neizdrživa jer hoćemo biti posebni , tako što ćemo biti u manjoj višenacionalnoj zajednici i očekivati da je ovi drugi prihvate po našim uzusima.

Suluda koncepcija , ali nedostaka "mozaka" misli da je to izvodivo tako što će ostala dva naroda samo to bezpogovorno prihvatiti.

Ja donekle razumem i ne razumem Hrvate , oni su izašli iz Jugoslavije hoteći svoju državu i nezavisnost , ali kad su ovi BiH Hrvati glasali za nezavisnu BiH oni su se vodili parolom sve je bolje samo da nam Beograda i Srba nema nad glavom , međutim očito da su se zajebali i danas plaćaju cenu svoje odluke , jer po mom mišljanju da su Hrvati bili neutralni verovatno ne bi bilo rata u Hrvatskoj a i BiH bi bila sigurno na neki način podeljena gde bi svako dobio svoj deo , dok danas Srbi imaju kvazi etnitet,muslimani takođe , a Hrvati imaju milokliščić.

Srbi većinom se danas protivi bilo kakvoj zajednici i sećanju na istu bez obzira što medji puštaju ove jugonostalgičare da kenjaju , jer im stoji oblak nad glavom koji govori: "O, budalčine O, naivčine".


Zašto Srbi u Hrvatskoj nisu bili neutralni? Zašto bi mi bili? Da smo mi bili neutralni, progutali bi nas,
na tome je se radilo, "Historijski sporazum", koji je propao jer su Muslimani iz IZ Zg preokrenuli Aliju.
U jednoj nestabilnoj Jugoslaviji u raspadu, tko bi se izjasnio neutralnim, nebi postojao više.
Morali smo birati između kuge i kolere. Vi u Hrvatskoj da ste bili neutralni, danas bi ipak imali kulturnu
autonomiju i štošta još. Mi, bi bili u krnjoj Jugoslaviji (maloj Velikoj Srbiji), zauvijek.


Ja mislim da su Srbi trebali biti za nezavisnu Hrvatsku uz uslov da nije bilo onog ustaškog nacionalizma , dok situacija u BiH je drugačija , ona je postavljena kao mini Jugoslavija i zato i ja pominjem hrvatsku neutralnost u smislu njihovog interesa jer očito da Hrvati iz BiH danas politički ne postoje kao faktor koji ako bude ugrožen može jedonom izaći , a to je posledica glasanja za nezavisnu BiH iliti mini Jugoslaviju.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 21:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27098
Robbie MO je napisao/la:
Dakle usporedite Jugoslaviju 1970., sa BiH 2020. :laugh


- "Tiiito partijaaa, omladinaaa akcijaaaa"
- :smajl006 :smajl049 :wacko :hammer :smajl053 :cursing

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 21:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27098
joe enter je napisao/la:
novem je napisao/la:

Zašto Srbi u Hrvatskoj nisu bili neutralni? Zašto bi mi bili? Da smo mi bili neutralni, progutali bi nas,
na tome je se radilo, "Historijski sporazum", koji je propao jer su Muslimani iz IZ Zg preokrenuli Aliju.
U jednoj nestabilnoj Jugoslaviji u raspadu, tko bi se izjasnio neutralnim, nebi postojao više.
Morali smo birati između kuge i kolere. Vi u Hrvatskoj da ste bili neutralni, danas bi ipak imali kulturnu
autonomiju i štošta još. Mi, bi bili u krnjoj Jugoslaviji (maloj Velikoj Srbiji), zauvijek.


Ja mislim da su Srbi trebali biti za nezavisnu Hrvatsku uz uslov da nije bilo onog ustaškog nacionalizma , dok situacija u BiH je drugačija , ona je postavljena kao mini Jugoslavija i zato i ja pominjem hrvatsku neutralnost u smislu njihovog interesa jer očito da Hrvati iz BiH danas politički ne postoje kao faktor koji ako bude ugrožen može jedonom izaći , a to je posledica glasanja za nezavisnu BiH iliti mini Jugoslaviju.


Vama je sve "ustaški nacionalizam", pa i danas. Tako je to nepotrebno raspravljati s vama.
A što smo to imali 1990. u BiH? Ništa! Danas imamo to što imamo, a ono je 10x više nego tada.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 21:51 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20460
joe enter je napisao/la:


Ja mislim da su Srbi trebali biti za nezavisnu Hrvatsku uz uslov da nije bilo onog ustaškog nacionalizma , dok situacija u BiH je drugačija , ona je postavljena kao mini Jugoslavija i zato i ja pominjem hrvatsku neutralnost u smislu njihovog interesa jer očito da Hrvati iz BiH danas politički ne postoje kao faktor koji ako bude ugrožen može jedonom izaći , a to je posledica glasanja za nezavisnu BiH iliti mini Jugoslaviju.

Pričaš kao da Srbi nisu počeli prvi s turbonacionalizmom, podsjeti me tko je razhebao Jugoslaviju? Pa Srbi u Hrvatskoj su bili upaljač rata u čitavoj SFRJ i to ti dobro znaš. Nikakva Hrvatska njima nije bila prihvatljiva.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 21:53 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20460
Jugoslavija je 25 godina nakon rata bila u potpunosti ozbiljna država s čvrstim državnim uređenjem i nekim putem prema budućnosti. Tko je 70-ih osim na obljetnicama spominjao ratne sukobe to je davna prošlost bila.

BiH 25 godina od rata ne funkvionira i dalje, kao da je vrijeme stalo 1995. godine.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 21:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Robbie MO je napisao/la:
Dakle usporedite Jugoslaviju 1970., sa BiH 2020. :laugh


Svi, ili većina bar, navijaju za Jugoslaviju kad igra nogometne utakmice.
Kad igraju "zmajevi" 75% teritorija i 55% naroda ih mrze i navijaju protiv njih.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 23:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35585
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Jugoslavija 25 godina poslije rata nije imala visokog predstavnika iz Austrije, strane sudce, OHR.
Porediti Jugoslaviju koja je 25 godina poslije rata bila država s protektoratom.
Ako takva Jugoslavija koja se temeljila na bratstvu i jedinstvu nije opstala onda su sasvim sigurno velike šanse za protektorat koji se temelji na hambasadama i mržnji.

Možda najveća razlika, 25 godina poslije rata puno više od pola stanovništva Jugoslaviju je doživljavalo kao svoju državu.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 11 srp 2020, 23:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27098
- Bratstvo i jedinstvo
- Hambasade i OHR

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 12 srp 2020, 00:00 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Uh Robi dobro postavi temu i analizu. Mada sam i ja maloprije negdje to u postu napisao.
Nisam jugonostalgičar ali se nekih vremena sjećam iako sam bio maloljetan,ali i priče mojih roditelja...da je bilo koloo toliko bolje.
Posla je bilo,fabrike su radile. Nije bilo bajno kao u Sloveniji ili Austriji ali opet nije bilo katastrofa ko danas.
Srednja klasa je postojala. Danas ti je jedino uhljeb siguran sa platom i primanjima. Niko nije uzimao kredit za stan,već je bio neki stambeni fond.
Tv program bilo ih je 2 -3 ,poslije kablovska stigla. Nije bilo seljakluka i papanluka kao danas.
Nije bilo privatnih fakulteta i instant obrazovanja.
Daleko se više vodilo o kvalitetu proizvoda nego o kvantitetu.

Danas ; fabrika nema,proizvodnje u nekim obrisima ima. Država više ne pravi fabrike,već država mora da privuče strane investitore. Mi nemamo stranih investicija. Mi nemamo više fabrika koje se zapošljavale nekoliko hiljada radnika. Neko će reći ; moderna tehnologija smanjuje broj radnika u fabrika. Da to znam,ali takve fabrike koje zapošljavaju 2000 - 3000 radnika danas postoje u Poljskoj,Češkoj,Mađarskoj,Srbiji.
Ekspanzija vjerskih objekata, a moral i etika su bili jači za vrijeme komunizma.

Glavne teme u našim medijima posebno federalnim : OHR,promjena ustava,ekshumacija iz grobnica,Dodik reko,Bakir reko,godišnjica zločina ; pa kod Bošnjaka Srebrenica,Prijedor,Foča,Zvornik.
Kod Srba : Vozuća,Sarajevo,Trnovo,Kravica,Mrkonjić.
I jedni i drugi ; pod parolom nikad zaboraviti.

Isfurana priča ovdašnjih elita ; Pa i za vrijeme komunizma se iseljavalo. Da jeste,ali uglavnom iz nekih zabačenih i zatucanih mjesta Laktaši,Derventa,Cazin,Velika Kladuša...ali ni približno ko danas.
Danas je potop demografski.
Prije u Jugoslaviji svi gradski urbani centri su bili magnet za doseljavanje iz malih mjesta. U BiH su to bili Sarajevo,Tuzla,Mostar,Banja Luka. U Hrvatskoj Zagreb,Osijek,Split. U Srbiji Beograd,Niš,Novi Sad.
Danas iz urbanih bh gradova bježe vani.
Ni Sarajevo,ni Banja Luka,ni Mostar više ne privlače stanovništvo ko prije jer nema industrije. Uglavnom uslužne djelatnosti,ali to nije neka bog zna kakva plata.

Oni što Muslimani nisu uspjeli u ratu,sada to hoće da pokušaju stvaranjem konstatnih kriza. Bilo političke krize nivo državni,entitetski,ili kantonalni do povremenih terorističkih napada Rajlovac,Zvornik.

Nisam ljubitelj Dodika,ali mu kapu skidan što im natrpava migrante u zeleni dio FBiH. Hoćete vašu braću,evo vam ih.Sad nevaljaju ? E čuj ? A valjali im 1993 - 1995. Nezahvalnici jedni. Treba im to potjerati od Grčke,Srbije,pa sve u Trokutistan nagurati i onda mogu do mile volje izigravati PTSP sa još većim ološem od SDA....i njihove stalne parole " bošnjački narod se radikalizovao" .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 12 srp 2020, 00:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3161
Lutorčina je napisao/la:
Uh Robi dobro postavi temu i analizu. Mada sam i ja maloprije negdje to u postu napisao.
Nisam jugonostalgičar ali se nekih vremena sjećam iako sam bio maloljetan,ali i priče mojih roditelja...da je bilo koloo toliko bolje.
Posla je bilo,fabrike su radile. Nije bilo bajno kao u Sloveniji ili Austriji ali opet nije bilo katastrofa ko danas.
Srednja klasa je postojala. Danas ti je jedino uhljeb siguran sa platom i primanjima. Niko nije uzimao kredit za stan,već je bio neki stambeni fond.
Tv program bilo ih je 2 -3 ,poslije kablovska stigla. Nije bilo seljakluka i papanluka kao danas.
Nije bilo privatnih fakulteta i instant obrazovanja.
Daleko se više vodilo o kvalitetu proizvoda nego o kvantitetu.

Danas ; fabrika nema,proizvodnje u nekim obrisima ima. Država više ne pravi fabrike,već država mora da privuče strane investitore. Mi nemamo stranih investicija. Mi nemamo više fabrika koje se zapošljavale nekoliko hiljada radnika. Neko će reći ; moderna tehnologija smanjuje broj radnika u fabrika. Da to znam,ali takve fabrike koje zapošljavaju 2000 - 3000 radnika danas postoje u Poljskoj,Češkoj,Mađarskoj,Srbiji.
Ekspanzija vjerskih objekata, a moral i etika su bili jači za vrijeme komunizma.

Glavne teme u našim medijima posebno federalnim : OHR,promjena ustava,ekshumacija iz grobnica,Dodik reko,Bakir reko,godišnjica zločina ; pa kod Bošnjaka Srebrenica,Prijedor,Foča,Zvornik.
Kod Srba : Vozuća,Sarajevo,Trnovo,Kravica,Mrkonjić.
I jedni i drugi ; pod parolom nikad zaboraviti.

Isfurana priča ovdašnjih elita ; Pa i za vrijeme komunizma se iseljavalo. Da jeste,ali uglavnom iz nekih zabačenih i zatucanih mjesta Laktaši,Derventa,Cazin,Velika Kladuša...ali ni približno ko danas.
Danas je potop demografski.
Prije u Jugoslaviji svi gradski urbani centri su bili magnet za doseljavanje iz malih mjesta. U BiH su to bili Sarajevo,Tuzla,Mostar,Banja Luka. U Hrvatskoj Zagreb,Osijek,Split. U Srbiji Beograd,Niš,Novi Sad.
Danas iz urbanih bh gradova bježe vani.
Ni Sarajevo,ni Banja Luka,ni Mostar više ne privlače stanovništvo ko prije jer nema industrije. Uglavnom uslužne djelatnosti,ali to nije neka bog zna kakva plata.

Oni što Muslimani nisu uspjeli u ratu,sada to hoće da pokušaju stvaranjem konstatnih kriza. Bilo političke krize nivo državni,entitetski,ili kantonalni do povremenih terorističkih napada Rajlovac,Zvornik.

Nisam ljubitelj Dodika,ali mu kapu skidan što im natrpava migrante u zeleni dio FBiH. Hoćete vašu braću,evo vam ih.Sad nevaljaju ? E čuj ? A valjali im 1993 - 1995. Nezahvalnici jedni. Treba im to potjerati od Grčke,Srbije,pa sve u Trokutistan nagurati i onda mogu do mile volje izigravati PTSP sa još većim ološem od SDA....i njihove stalne parole " bošnjački narod se radikalizovao" .

    Upravo su državne "fabrike" rak rana ex-yu država, čija je jedina svrha bila i ostala uhljebljivanje KPJ danas HDZ, SDA idt. kadra, ja otvorim šampanjac na svaku zatvorenu državnu tvornicu evo daBogda se i EP, HT, Pošta, Komunalna poduzeća itd. sutra privatizirala ili raspala. Dakle državne tvrtke su mrtvo tkivo pogotovo u kapitalističkim društvu, a privatne tvrtke su budućnost i zdravo tkivo.

_________________
Srpsko-hrvatski svijet


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 12 srp 2020, 02:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
weasel je napisao/la:
Jugoslavija je 25 godina nakon rata bila u potpunosti ozbiljna država s čvrstim državnim uređenjem i nekim putem prema budućnosti. Tko je 70-ih osim na obljetnicama spominjao ratne sukobe to je davna prošlost bila.

BiH 25 godina od rata ne funkvionira i dalje, kao da je vrijeme stalo 1995. godine.


I to sve u doba kada je vrijeme drasticno ubrzano!

Brze se komunicira, putuje, svake godine nove tehnologije, ... sve je brze. Danasnjih 1 godina je kao tada 3.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 12 srp 2020, 02:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Tema ociscena od offtopica.

Joe prestani skretat temu na referendum u BiH i odluku Hrvata da glasaju za. Jer to nije tema.

Raspad Juge, isao je u korist i Hrvatima i Srbima u BiH. To je potpuno jasno iz danasnje perspektive. Da je potrajala do danas Jugoslavija, ni jednih ni drugih ne bi na mapi bilo, Juga bi se raspala par desetljeca kasnije pod daleko nepovoljnijim deomgrafskim i politickim okolnostima za Hrvate ili Srbe u BiH, imali bi na granici Hrvatske Islamistan koji se odvaja kao Crna Gora i nitko se ne bi previse ni bunio, jer bi strasti bile daleko manje jer bi i ocekivanja bilo daleko manje.

Hrvatska bi se svela na to da osigura 10 rezerviranih zastupnika u parlamentu muslimanske susjedne drzave i vjecno bi dobila Turkmenistan na 40% svoje granice.

Eto, cisto da zakljiucim to pitanje. Tema je da je Juga bila prava drzava u odnosu na ovo cudo od Protektorata. :sega I da se i kao takva raspala. Te da je u Jugoslaviji bilo daleko manje mrznje nego danas u Protektoratu.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 12 srp 2020, 02:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Lutorčina je napisao/la:
Uh Robi dobro postavi temu i analizu. Mada sam i ja maloprije negdje to u postu napisao.


Tvoj post me i inspirirao za temu.

Dajem ti kredit.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 12 srp 2020, 02:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 sij 2020, 20:50
Postovi: 2526
Mislim da je ključan utjecaj na Srbe u Hrvatskoj da ne prihvate nikakav raspad Jugoslavije (i time idu na sve ili ništa, što je na kraju ispalo za njih ništa) imala ta psihoza žrtve iz rata koju su razumljivo imali. Paralela između njih i Bošnjaka je jasna. Oni neće prihvatiti ništa osim unitarne BIH i to će ih koštati. 25 godina poslije rata taj osjećaj da bi iznevjerili sami sebe kao žrtve kad bi išli na ikakav dogovor je jači nego ikada. Po onome što sam imao priliku čuti (mlad sam) mržnja u Jugi nije bila tolika. Istina i većina Hrvata je recimo 1970-ih navijala za jugoslavensku reprezentaciju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 12 srp 2020, 03:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Josip Filipović je napisao/la:
Mislim da je ključan utjecaj na Srbe u Hrvatskoj da ne prihvate nikakav raspad Jugoslavije (i time idu na sve ili ništa, što je na kraju ispalo za njih ništa) imala ta psihoza žrtve iz rata koju su razumljivo imali. Paralela između njih i Bošnjaka je jasna. Oni neće prihvatiti ništa osim unitarne BIH i to će ih koštati. 25 godina poslije rata taj osjećaj da bi iznevjerili sami sebe kao žrtve kad bi išli na ikakav dogovor je jači nego ikada. Po onome što sam imao priliku čuti (mlad sam) mržnja u Jugi nije bila tolika. Istina i većina Hrvata je recimo 1970-ih navijala za jugoslavensku reprezentaciju.


Vrlo zanimljiva teza o toj blokadi i zakljucanosti zbog stvarnog ili konstruiranog statusa zrtve.

Otprilike u takvom modu su i Palestinci.

Muslimani u BiH teritorijalno nece ni dobiti ni izgubiti odbijanjem da se potpise razlaz po uzoru na Cehoslovacku, no u ovom Protektoratu stravicnom brzinom ce gubiti stanovnistvo. U BiH zivi tek svaki osmi Hrvat te svaki sesti Srbin, no u njoj je 90% Muslimana. Blokada BiH najvise steti tom narodu, globalno gledajuci Balkan. Zamisli da Hrvati blokiraju Hrvatsku na period od 50 godina i ucine ju najgorom drzavom za zivot u Europi, s nadom da ce tako napraviti pritisak na Srbe u Hrvatskoj i ukrasti im poslije 50 godina jednu mijesanu opcinu! :smijeh I da dobijes kao rezultat pad stanovnika sa 4 milijuna na 2 i da ne prestaje padati jer zbog "castu" ne smijes odustati od originalne ideje. U ovih 30 godina izgubili su u mirnom periodu demografsku vecinu u Mostaru a dobilli u Novom Travniku i Busovaci. To je otprilike egal, jer Mostar je daleko mnogobrojnija opcina i 100 puta vazniji grad od Novog Travnika. Jajce, to je bila stvar procesa povratka, vratilo se predratno vecinsko stanovnistvo.

Njih ce to kao i Palestince kostati svega, izgubit ce na kraju sve i imat ce Fildzan sa 500 000 staraca, mozda i manje. Teritorijalno nece dobiti nista, mogu samo rastjerati vise stanovnika.

Alijin potez ih je raspolovio u odnosu na ono sto bi bili da je potpisao ponudjene mirovne planove (imali bi danas 2.6 milijuna umjesto sadasnjih 1.3), no najstrasnije od svega je da je najgore tek pocelo. U anketama 80% mladih im izrazava planove da napuste BiH. To je stravicno i ne znam da postoji igdje u svijetu takvo nezadovoljstvo i depresija.

2019. se iz BiH u Njemacku, usprkos tome sto nije u EU, i usprkos tome sto je skoro duplo manja stanonvistvom od Hrvatske (!), uspjelo iseliti vise ljudi nego iz Hrvatske, prema njemackim podacima koje smo prije par dana komentirali.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslavija 25 godina poslije rata VS BiH 25 godina poslije rata
PostPostano: 12 srp 2020, 05:50 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2019, 10:54
Postovi: 300
Razlika je drasticna zahvaljujuci drustvenom sistemu u kojem se zivjelo
Kao neko ko ima dovoljno godina i ko je zivio u tom socijalistickom samoupravnom sistemu mogu da kazem da je generalano po narode taj sistem bio daleko bolji nego ovo sto sad imamo
Komunisti su zahvaljujuci socijalistickom dogovorenom gospodrastvu izgradili sve danasnje gradove,puteve,vodovode,uvodili struju po selima ,i u najzabacenijim mjestima nicale su fabrike gde su se ljudi zaposljavali
Postojala je sigurnost ,posao se brzo dobijao ,narod se zaposljavao i dobijao radna mjesta ,posle radnog mjesta dobijali su se stanovi besplatno ,tvrtke su gradile stanove i djelile ih svojim radnicima
Tvrtke su gradile odmaralista po jadranu i svaki zaposleni je moga da uziva u besplatnom godisnjem odmoru na racun preduzeca
Ljudi nisu bili toliko optereceni matrijalnim stvarima kao danas dakle postojala je jedna sigurnost za razliku od danas kad mogu da te deloziraju iz vlastitog doma i smjeste pod most
I u takvom jednom blagostanju i sigurnosti narod je mogao da stanca djecu

Sto se tice politicke situacije propagiralo se bratstvo i jedinstvo ,postojao je verbalni delikt i ako kazes nesto pogresno dodju cike u koznim odjelima u rano jutro i odvedu te


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: crni_bombarder, Naša Kvačica i 285 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO