HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 02:34.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 281 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Sljedeća

Jeste li za uvođenje Eura?
1. DA 43%  43%  [ 29 ]
2. NE 57%  57%  [ 38 ]
Ukupno glasova : 67
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 29 kol 2020, 22:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2020, 15:38
Postovi: 4966
Junuz Djipalo je napisao/la:
Velebit je napisao/la:
slika

https://www.vecernji.hr/biznis/americki ... ne-1427537

Stiglitz je jedan od najvecih eksperata po pitanju monetarne politike. SAD je smanjivao dug jedino tijekom njegovog mandata. On iznosi brojne argumente ali najjaci je to sta jednostavno tokom pregovora o stvaranju Eura, drzave koje su to tile (Francuska i Italija) su racunale na benefite Njemackog kreditnog rejtinga a Njemacku je bilo tesko nagovoriti pa je zauzvrat dobila da se tecaj Eura i jos neke dinamike kontrole valute ravnaju prema Njemackoj (i to prvenetveno zapadno Njemackoj) ekonomiji. To znaci da su unutar Eurozone tj drzava koje koriste Euro uvdene takve dinamike da na, vecini ljudi nevidljiv nacin pogoduju i isisavaju resurse iz Ekonomija koje je polarna suprotnost Njemackoj ekonomiji. Primjer takvih ekonomija su Spanjolska, Portugal, Italija, Grcka. Te drzave su zestoko izgubile uvodenjem eura jer su njihove ekonomije bazirane ili na turizmu ili na poljoprivredi i vezanim stvarima. To znaci da prate totalno drukcije cikluse od Njemacke ekonomije kojoj je temelj mittelstand tj srednje velika ugl obiteljska industrija visoko vridnih izvoznih proizvoda. Ti disbalansi postaju jos duplo gori ako Njemacka izvozi dosta takvih proizvoda u te iste zemlje. Dakle idealan primjer takve zemlje je Hrvatska koja ce osjetiti dupli udar ove promjene. Jedini kojima koristi ovo u RH su banke i veliki industrijski izvoznici kojima je glavnina trzista EU. Recimo HS Produkt koji izvozi oruzje ugl za Ameriku i bliski istok nece imati neke koristi od tog.

Hrvatska od uvodenja Eura nema neke znacajnije koristi. Ta neka usteda na razmjeni Kuna u Eure se i vise nego kompenzira mnogo vecim gubitkom mnogo vece razmjene turista koji su prisiljeni mjenjati VECE iznose eura u kune. Dakle mi zapravo gubimo na toj konverziji. Tj mala gospodarstva mjenjacnica gube. Jedini koji dobivaju su velike banke koje niti ne moraju imati eure u ponudi ali zbog liberalnog monetarnog zakona mogu.



https://lider.media/poslovna-scena/hrva ... una-132394
Dakle u valuti osim kuna je samo 100 a ne 300 sta cini tu ustedu jos jadnijim iznosom za gubitak monetarne suvetenosti sta je temelj drzavnosti!

Hrvatska moze kao i Crna Gora te Kosovo uvesti Euro na svoju ruku. Brojne zemlje su uvele dolar kao svoju valutu. Za to ne treba traziti dopustenje. Eno Slovenija uvela kriptovalute defacto kao drugu opciju placanja umisto Eurima. Ono sta globalisticki HDZ zapravo radi je ukida Kunu.

HDZ zeli da dobije misto za stolom u ECB tj Europskoj Centralnoj Banci. To je krajnji cilj birokratske stranke zvane HDZ (HDZ nije politicka stranka vec birokratska). HDZ u tome vidi priliku za probitacnost svojih kadrova i uhljebljivanje na najvisoj razini: onoj EU. Par HDZovih ljudi u ECB vride HDZu u njihovom klijentelistickom kvazimafijaskom modelu ko 1000 u Hrvatskoj.

Place u RH se mogu izjednaciti s Europskim samo sta se zabrani valutna klauzula, zaustavi imigracija i prestane tiskati novac tj obezvjedivati postojece kolicine Kune usred svake sezone da se odrzi razmjena od 7.5 kuja na euro. Da HNB nije kupovao eure da umjetno drzi kunu niskom (broj eura je porastao s miljarde na 19)

slika

Dizanje placa bi pak, kao i u Rumunjskoj stvorilo politicki pritisak na HDZ kao i u drugim zemljama. Drzave u kojima je bio najbrzi napredak i sustizanje cijena s zapadom su generalno imale previranja politicka. Primjer su drzave poput Rumunjske ili Ceske di je narod, kojem nije dovoljno sta je standard visi se poceo fokusirati na korupciju i pravosude. U tim zemljama su iste one stranke koje su imale nelose fiskalne politike i dovele do rasta standarda zvacene jer su zadrzale kriticnu masu ljudi su ne zadovoljni ali nemaju dovoljno jak razlog da odu. Ljudi koji su skroz beznadni se ne organiziraju politicki, oni odlaze.

Umisto da drzi minimalnu placu niskom, HDZ je stalno dize tako da ljudi bez iskustva su prisiljeni traziti posao vani umisto da su placeni nesto za deparac ali steknu neophodno iskustvo. Jedan od poteza Irske kojim se uzdigla je smanjivanje a ne dizanje minimalne place. Minimalna placa pogoduje ustedama na drugim stvarima poput smjestaja radnika (10 u podrumu) pa to znaci da domaca radna snaga ne zeli raditi pod tim uvjetima nego prednost dobivaju azijati i crnci jer su voljni.

Citava fiskalna i ekonomska politika HDZa je promasaj i kontra interesa Hrvatskog naroda.


S obzirom koliko smo eurizirani i vezani za € doista ne znam što će nam kuna. :neznam

Jedva čekam €. Slovenci ga imaju i ne vidim negativne strane.

Odgovorio si na ovo u nedovoljno vrimena da iti procitas sta san ja napisao a kamoli sta je netko poput Stiglitza reka. Ti doslovno si bot za sve sta HDZ radi i za sve ih pravdas nekin svojin rekla kazala bedastocama koje bi trebale imat u nekom univerzumu istu vridnost ko Stiglitz... jer eto ti putujes i 'znas stvari'.

Ne znas.

_________________
Hrvati BiH tribaju uvest americke/ceske zakone o oruzju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 29 kol 2020, 22:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Ako postanemo njemačka pokrajina neće nitko selit tamo. Nekako mi se čini kako želite sa Srbima dijelit balkansku budućnost.

Ja ne bih.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 29 kol 2020, 22:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2020, 15:38
Postovi: 4966
Junuz Djipalo je napisao/la:
Ako postanemo njemačka pokrajina neće nitko selit tamo. Nekako mi se čini kako želite sa Srbima dijelit balkansku budućnost.

Ja ne bih.

Ne adresiras niti jedan moj ili Stiglizov argument. Gradis slamnatog i raspravljas s njin. Kompletno si logicki nedosljedan. CITAJ STIGLITZA i prekini se pravit da si mu ravan i da tvoje misljenje je jednako vridno njegovom.

_________________
Hrvati BiH tribaju uvest americke/ceske zakone o oruzju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 29 kol 2020, 23:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Ma ti si smor, ne samo meni. Ovdje pišeš 5 redova max.

EU i sve što ima veze s EU je bolje od onog što nas čeka istočno. To sam naučio kad smo izašli iz AU. Da, imala je mana... kao i EU danas ali alternative nisu bolje.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 29 kol 2020, 23:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2020, 15:38
Postovi: 4966
Junuz Djipalo je napisao/la:
Ma ti si smor, ne samo meni. Ovdje pišeš 5 redova max.

EU i sve što ima veze s EU je bolje od onog što nas čeka istočno. To sam naučio kad smo izašli iz AU. Da, imala je mana... kao i EU danas ali alternative nisu bolje.

Stalno logical fallacies. Evo ad hominem i lazna dilema. Pazite bolesne dileme ponudene: postajemo njemacka uz euro a srbija bez. Ka ono nema uspjesnih zemalja koje nemaju Euro. To je zlobno i pokazuje bas kompletan nedostatak kako razumivanja materije i ocekivanje da su ovi sta citaju toliko neinteligentni da ne shvate to. Evo iden jednu na tvojoj razini: bit cemo ka Kosovo ako uvedemo Euro. :biceovodobro

Tvoji subjektivni brzopotezni stavovi su nebitni. Nisi procita uopce ni post ni clanak samo se bakces i to bez argumenata prosipas neke svoje impresije koje su uvik u skladu s HDZovom poltikom koja nije ni blizu Stiglitzu.

Ne znas i neces.

_________________
Hrvati BiH tribaju uvest americke/ceske zakone o oruzju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 30 kol 2020, 10:32 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2020, 08:27
Postovi: 1595
Junuz Djipalo je napisao/la:
Ma ti si smor, ne samo meni. Ovdje pišeš 5 redova max.

EU i sve što ima veze s EU je bolje od onog što nas čeka istočno. To sam naučio kad smo izašli iz AU. Da, imala je mana... kao i EU danas ali alternative nisu bolje.


Bas to, imam osjećaj da dosta ekipe mašta da RH napusti EU i sreću potraži na neprežaljenom balkanu. Inače i opet bi ti ta EU upravljala sudbinom al ovaj put čak nisi ni clanica već balkanska zabit.

A ovaj Stieglitz je ljevičarsko smeće, uzimat ekonomske savjete od smrdljivog ljevičara je kao uzimat savjet od pedofila u vezi odgoja dice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 08 ruj 2020, 17:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 5115
Još niko nije odgovorio zašto 100€ vrijedi cca 750 kuna?
- na temelju čega je €uro duplo jači od njemačke marke

Može 100€ > 350 kuna i po tom tečaju ulazimo u €uro-zonu, a ne oni su još digli sa 720 kuna na 750 kuna. To je 30 milijuna na jednu milijardu, odnosno 3 milijarde na 100 milijardi kuna.
Znači neko će u džep stavit 500 milijuna €ura samo na ulasku u €uro-zonu.

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 08 ruj 2020, 17:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2010, 14:49
Postovi: 247
Brane je napisao/la:
Još niko nije odgovorio zašto 100€ vrijedi cca 750 kuna?
- na temelju čega je €uro duplo jači od njemačke marke

Može 100€ > 350 kuna i po tom tečaju ulazimo u €uro-zonu, a ne oni su još digli sa 720 kuna na 750 kuna. To je 30 milijuna na jednu milijardu, odnosno 3 milijarde na 100 milijardi kuna.
Znači neko će u džep stavit 500 milijuna €ura samo na ulasku u €uro-zonu.


Ma ti ništa ne razumiš monetarnu politiku i tečajne liste.

Kada bi stavili da je 100 € = 350 kn, to bi upropastilo domaću proizvodnju i izvoz, te bi sve iz uvoza znatno pojeftinilo.

_________________
Islam je lažna vjera!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 27 kol 2021, 17:24 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10434
Prihvatio bih uvođenje eura ako nakon uvođenja HNB investira minimalno trećinu deviznih rezervi (cca 5-6 milijardi eura) u HercegBosnu.
To bi podrazumijevalo:
-gradnja jedne plinske elektrane ili gradnja više crpnih hidroelektrana i obnova postojećih uz daljnje investiranje u obnovljive izvore
-osnivanje firme HercegBosna plin koja bi distribuirala plin diljem BiH
-poboljšanje prometne infrastrukture u svim dijelovima HB
-osnivanje Vatrogasnog društva HercegBosne sa obučenim ljudstvom, modernom opremom i protupožarnom eskadrilom
-500 milijuna eura ulaganja u Sveučilište u Mostaru
-200 milijuna eura ulaganja u SKB Mostar
-beskamatni krediti firmama koje svoje sjedište prebace u Kiseljak i Kreševo uz istodobne otkaze muslimanima
-strateški projekti u Srednjoj Bosni (zapošljavanje samo Hrvata)
-izgradnja pristaništa u PŽ
-investiranje u 5G u poljoprivredi
-investiranje u HT Eronet
... nadodajte sami po želji

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 27 kol 2021, 17:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2021, 00:17
Postovi: 1468
HHerceg je napisao/la:
Prihvatio bih uvođenje eura ako nakon uvođenja HNB investira minimalno trećinu deviznih rezervi (cca 5-6 milijardi eura) u HercegBosnu.
To bi podrazumijevalo:
-gradnja jedne plinske elektrane ili gradnja više crpnih hidroelektrana i obnova postojećih uz daljnje investiranje u obnovljive izvore
-osnivanje firme HercegBosna plin koja bi distribuirala plin diljem BiH
-poboljšanje prometne infrastrukture u svim dijelovima HB
-osnivanje Vatrogasnog društva HercegBosne sa obučenim ljudstvom, modernom opremom i protupožarnom eskadrilom
-500 milijuna eura ulaganja u Sveučilište u Mostaru
-200 milijuna eura ulaganja u SKB Mostar
-beskamatni krediti firmama koje svoje sjedište prebace u Kiseljak i Kreševo uz istodobne otkaze muslimanima
-strateški projekti u Srednjoj Bosni (zapošljavanje samo Hrvata)
-izgradnja pristaništa u PŽ
... nadodajte sami po želji


Zar ti ne podržavaš neovisnu HB? Što će ti onda pomoć od HNB-a?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 27 kol 2021, 17:31 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10434
The Green Zebra je napisao/la:
HHerceg je napisao/la:
Prihvatio bih uvođenje eura ako nakon uvođenja HNB investira minimalno trećinu deviznih rezervi (cca 5-6 milijardi eura) u HercegBosnu.
To bi podrazumijevalo:
-gradnja jedne plinske elektrane ili gradnja više crpnih hidroelektrana i obnova postojećih uz daljnje investiranje u obnovljive izvore
-osnivanje firme HercegBosna plin koja bi distribuirala plin diljem BiH
-poboljšanje prometne infrastrukture u svim dijelovima HB
-osnivanje Vatrogasnog društva HercegBosne sa obučenim ljudstvom, modernom opremom i protupožarnom eskadrilom
-500 milijuna eura ulaganja u Sveučilište u Mostaru
-200 milijuna eura ulaganja u SKB Mostar
-beskamatni krediti firmama koje svoje sjedište prebace u Kiseljak i Kreševo uz istodobne otkaze muslimanima
-strateški projekti u Srednjoj Bosni (zapošljavanje samo Hrvata)
-izgradnja pristaništa u PŽ
... nadodajte sami po želji


Zar ti ne podržavaš neovisnu HB? Što će ti onda pomoć od HNB-a?

Krv ste Herceg-Bosni popili. Ovo nek bude jedan vid reparacije.
Ti si etatist. Zato nadodaj bar još par stavki.

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 28 kol 2021, 08:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 tra 2021, 15:32
Postovi: 449
Lokacija: HRVA'SKA
Referendum za ča?

HRK je davno prestala biti valuta hrvatske novčane ili ine suverenosti.

Nigda je valuta imala podlogu va zlatu.

Koliko znam Hrvatska nima već zlatne pričuve.

Delo Račanove vlade.

Moreju upeljati i kitajski juan ča se mene tiče.

_________________
Pakal ti neće biti pakal ako ti tamo ne bude mene!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 18 sij 2022, 12:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 5115
Predsjednik Vlade Plenković i (kriminalac) Guverner HNB-a Vujčić pozvali hrvate da 36 milijardi kuna koje drže u gotovini odmah donesu u banke i stave na račun i da će im banke to automatski prebacit u €ure kad bude vrijeme.

Što se krije iza toga ??

Zašto bi bilo koji dužnosnik pozivo ljude da donesu novac u banke i stave na račune, koje su u stranom vlasništvu!

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 04 vel 2022, 13:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2021, 00:17
Postovi: 1468
https://www.index.hr/vijesti/clanak/vid ... 37282.aspx

Dizajni objavljeni.

Na 2€ će biri "O LIJEPA O DRAGA O SLATKA SLOBODO", na obodu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 04 vel 2022, 14:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
slika

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 04 vel 2022, 14:35 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10434
Baš lijepo što ste izabrali Perec dizajn. To znači da HercegBosna nikad neće ući pod teritorij RH.

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 04 vel 2022, 14:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 14:44
Postovi: 4267
Ebo ih AVNOJ i kifla.
Nidži je okej, multietnićke kovanice s pravoslavcima.
Kuna, ae može proć.
Glagoljica je dobra ideja.
Moglo se još svašta staviti. Umjesto perecijade.
Neke su mogle s više motiva.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 04 vel 2022, 14:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
HHerceg je napisao/la:
Baš lijepo što ste izabrali Perec dizajn. To znači da HercegBosna nikad neće ući pod teritorij RH.


Kao pokvarena ploča.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 04 vel 2022, 15:03 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10434
Činjenice gospodo.

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 04 vel 2022, 15:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 15:33
Postovi: 9397
Da li sa ovim eurima sa Hr motivima možeš plaćati i u ostalim EU clanicama?

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 04 vel 2022, 15:12 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10434
Šta ti misliš?

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 04 vel 2022, 15:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2021, 00:17
Postovi: 1468
Karabaja je napisao/la:
Da li sa ovim eurima sa Hr motivima možeš plaćati i u ostalim EU clanicama?

Pa da lol. Poanta zajedničke valute.

(Doduše, moguće je izdati posebne denominacije za neke posebne prigode koje vrijede samo u državi koja izdaje, npr. 1.5€ ili takva nekakva glupost. To je Belgija napravila kad su Francuzi htjeli spriječiti obilježavanje Waterlooa, s obzirom da ostale članice moraju odobriti normalne denominacije.)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 04 vel 2022, 15:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 15:33
Postovi: 9397
:palacgore2
Nisam nikad obracao paznju na zadnju stranu, sjecam se samo karte Europe, a i ne koristim eure skoro nikad, primaju ih samo na benzinskim.

Btw, preporučujem "quoted retweets", uz kafu :D

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 04 vel 2022, 16:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 pro 2020, 01:54
Postovi: 385
HHerceg je napisao/la:
Baš lijepo što ste izabrali Perec dizajn. To znači da HercegBosna nikad neće ući pod teritorij RH.


Ti si jedna jako tužna osoba.
Isti oblik života kao oni "dalmatinci" koji su sa srbima zahtijevali autonomiju Dalmacije od Hrvatske u AU. I ti si isto takav "hercegovac" ako vidiš da postoje problemi u strukturi političkog društva u Hrvata ponudi rješenje a ne demagogiju.

_________________
Made his money killin' commies didn't ever wanna quit.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 04 vel 2022, 16:43 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10434
Pa kad cijeli jedan narod odbacio dio među kojima sam i ja bih li trebao biti sretan?

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 281 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 30 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO