HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 17:36.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 315 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 31 kol 2020, 03:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4433
Lokacija: Grobnik
Carmello Šešelj je napisao/la:
Kakav jad i beda od vađenja. Pa što onda Matica hrvatska nije objavila "nekrivotvorene" verzije. Nemoguće je da narodne pesme ne prežive, pogotovo ako je to navodno "krivotvorenje" bilo pre samo 150 godina. Nemoj da pokušavaš da lažeš, preglup si da bi to radio.


Evo nekoliko primjera Karadžićevih krađa koje su odkrili hrvatski sakupljači narodnih pjesama:

Najgori primjer Vukove krađe jest pjesma ,,Hasanaginica'', koja je nastala u imotsko-vrgorskoj krajini.

Što se tiče krivotvorbi:

Ivan Zovko je zabilježio od nekog muslimana iz Gornjeg Vakufa pjesmu o Krešimir-kralju. Podpuno istu inačicu je našao u Vukovim izdanjima, ali umjesto Krešimir-kralj u Vuka je zabilježen Stevan ili Šćepan-kralj. (Ivan Zovko, Hrvatstvo u narodnoj predaji i običajima po Herceg-Bosni, Mostar, 1899.)

Mehmed-Dželaluddin Kurt oštro je napao Vuka radi uvrštavanja u srbske zbirke narodnih pjesama s muslimanskih područja. Tako Fatima i Meho postadoše Mara i Jovo.

Franjo Ksaver Kuhač je često sretao u narodu motiv:
,,Ko je junak i roda junačkog,
I junačke krvi i koljena.
Neka sutra na mezevo dođe.''


Kod Vuka se nalazi sliedeće:
,,Ko je Srbin i roda srpskoga
I od srpske krvi i koljena
Neka sutra na Kosovo dođe.''


O tome kako je Vuk većinom skupljao pjesme po Hrvatskoj i Bosni ajako malo po Srbiji, potvrđuje i Srbin Jovan Skerlić:
,,...ima dosta narodnih pesama na ekavskom i ikavskom narečju, za koje Karadžić u početku toga rada na sakupljanju nije ni znao, naročito mu nije bilo poznato narodno blago u isključivo ekavskim krajevima, u Staroj Srbiji i Maćedoniji''

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 31 kol 2020, 03:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4433
Lokacija: Grobnik
podrinje je napisao/la:
Rika sv Vida je napisao/la:

Cuj Bošković Srbin rimokatolik :smijeh

Kad je bio u Beču 1757. godine, uočio je hrvatske vojnike kako idu na bojište u tijeku Sedmogodišnjega rata i odmah otrčao vidjeti ih, želeći im 'Božju pomoć' po starom hrvatskom običaju.
U pismu bratu Baru u Dubrovniku iz Beča 1757. godine, opisuje taj susret s časnicima hrvatskih postrojba. Na kraju pisma oduševljeno je napisao: »Eviva Haddick e i nostri Croati!«
Dok je živio u Parizu, svjedočio je jednoj vojnoj paradi, te kad je opazio hrvatsku jedinicu iz Dubrovnika izgovara: "Evo ih, moji hrabri Hrvati!"

Možete vi i Pavelića uvrstit u 100 najvećih Srba, to bez dokaza ništa ne znači.


Navedi izvor za pojedinosti iz života Ruđera Boškovića. Ako nemaš izvor, to su samo tvoje izmišljotine. Pavelić je srpski izrod i antisrbin, ali mu je poreklo na žalost takođe srpsko. Možda bi mogla da se napravi neslavna lista 100 najgorih Srba ikad. Ja je istini za volju ne bih sastavljao, ne fasciniraju me takve biografije. Na temi o ikavici obeležio sam jasno crvenim kako je Vuk Stefanović Karadžić popisao Bunjevce u svom Riječniku iz 1852. Tu spadaju i Pavelići, hercegovci.


U pismu bratu Baru u Dubrovniku iz Beča 1757. godine, opisuje taj susret s časnicima hrvatskih postrojba. Na kraju pisma oduševljeno je napisao: »Eviva Haddick e i nostri Croati!«

Izvori:
Marito Mihovil Letica: Bošković je samo Hrvat, Hrvatsko slovo, 27. siječnja 2012., str. 16.-17.
Hans Ullmaier, Rugjer Bošković je naš suvremenik Rugjer Boskovic je naš suvremenik, Hans Ullmaier, Vijenac, Broj 386 – 387, 18. prosinca 2008., ISSN 1330-2787 (pristupljeno 15. rujna 2011.)
Letica napućuje na Vladimir Varićak: Ulomak Boškovićeve korespondencije, Zagreb, 1911., str. 344.-346.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 31 kol 2020, 03:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4433
Lokacija: Grobnik
Carmello Šešelj je napisao/la:
Kakve veze srpske srednjovekovne narodne pesme imaju sa Dubrovnikom? Ali kad smo već kod Dubrovnika, Ruđer Bošković jeste bio Srbin, a sami Dubrovčani, Srbi koji nisu prešli na pravoslavlje, jer nisu bili pod Nemanjićima. Danas su Hrvati, to niko ne spori, ali po poreklu, isto što i ovi iz istočne Hercegovine.


U pismu bratu Baru u Dubrovniku iz Beča 1757., opisuje taj susret s častnicima hrvatskih postrojbi. Na kraju pisma oduševljeno je napisao: »Eviva Haddick e i nostri Croati!«

Kad ga je d`Alembert u jednoj svojoj publikaciji nazvao »talijanskim matematičarem velikoga ugleda«, Bošković je u djelu Voyage astronomique et geographique to ispravio napisavši da je Dalmatinac iz Dubrovnika, a ne Talijan. "Ovdje ćemo u prvom redu upozoriti da je naš autor Dalmatinac i iz Dubrovnika, a ne Talijan."

Znači, Ruđer je očito sebe smatrao Dalmatincem, a u širem smislu Hrvatom.

Ima li negdje da se Ruđer ponosio ili spominjao srbsko ime?

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 31 kol 2020, 03:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4433
Lokacija: Grobnik
podrinje je napisao/la:
weasel je napisao/la:
A dežurnim mitomanima poručujem samo ovo, Talijani u svojem rasizmu i šovinizmu i mržnji prema Hrvatima nisu se udostojili nazvati nas pravim imenom nego su uvijek pisali sclavi ( Slaveni ) i lingua sclava ( slavenski jezik). Kako ste vi od sclava dobili srbi stvarno me ne zanima ali to su falsifikati i izmišljotine raznih povampirenih velikosrba. Više ima veze Beograd s Mađarskom nego Dubrovnik sa Srbijom, pa ga nitko ne zove Mađarskim gradom.


Ne jednom sam izneo dokaze da srpsko ime postoji najmanje od 1. veka nove ere. Dakle, kako god to žabari zbrčkali u svom jeziku, iz kog kog razloga želeli da to zvuči pežorativno i uvredljivo (što više govori o njima), to može biti jedino eufemizam za Srbe. Nema pisanog pomena Slovena pre kasnog 5. veka nove ere.

Autizam vas dvojice hrvatskih ritera uopšte me ne zabavlja, ne dotiče i ne zanima. Ako imate utisak da se neko urotio protiv vas iznoseći činjenice, onda treba temeljno da preispitate svoje pozicije i uverenja.

Oh, and btw... Ruđer Bošković ne samo da je bio Srbin rimokatolik (po ocu), već je uvršten u prestižnih 100 najznamenitijih Srba, rame uz rame sa Teslom i Pupinom.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/100_%D0% ... 0%B1%D0%B0

Gdje je izvor da se otca od Ruđera proglasi Srbinom rimokatolikom. Iskreno, ja ne znam iz poviesti za ama niti jedan slučaj Srbina rimokatolika od prije 19.st.

To je problem vas Srba da uvrštavate tuđe ljude u svoje velikane. Netko izvana samo može zaključiti da vama Srbima fale vlastiti velikani pak se morate koristiti tuđim perjem...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 31 kol 2020, 03:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4433
Lokacija: Grobnik
Anti-Zlobnjak je napisao/la:
Štokavski koji Srbi svojataju ne bi nikad ni došao do njih da nije bilo Hrvata.

Prva narječja koja nastaju su kajkavski u Panoniji i čakavski uz more, koji se širi prema unutrašnjosti i nakon nekog vremena na njega se nastavlja štokavski, u varijanti koja je praktički nastavak čakavskog.

Najkasnije štokavski stiže u Srbiju, gdje je crkvenoslavenski najduže u upotrebi, a prije štokavskog širiti se i počeli govori slični bugarskom.

E sad, kako je tko nazivao ta narječja koja su prodrla sa obale u unutrašnjost, to je drugo pitanje.


Tko zna što bi bilo da su krajem 19.st. Srbi uspjeli pobjediti Bugare. Možda bi torlački dobio na vriednosti u Srbiji, a Srbima bi bio problem istovremeno tvrditi da su im i Bugari i Hrvati ukrali jezik...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 31 kol 2020, 03:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4433
Lokacija: Grobnik
bezimeni12 je napisao/la:
Talijani,gospodari Dubrovnika pisu svojim hrvatskim podanicima dvojezicna obavjestenja.
Na talijanskom i na srpskom da bi bolje razumjeli.
Sapienti sat
bezimeni12 je napisao/la:
Npr. u Dubrovniku je kao sto svi znamo pored plemstva zivio i obican hrvatski puk koji nije razumio italijanski jezik toga vremena. Zato su gazde to prevodile potcinjenima da znaju sta im je raditi, kako se ponasati.

Hrvatima prevode na srpski da bi razumjeli



Prevod:


Izvor: (Državni arhiv u Dubrovniku, seriјa 87, knj. 1, fol. 29)
I hrvatski puk Dubrovnika je sve razumio ovako na maternjem jeziku.


Ti si neki digitalizirani papagaj... :zubati

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 31 kol 2020, 06:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
dane-croatia je napisao/la:
podrinje je napisao/la:

Ne jednom sam izneo dokaze da srpsko ime postoji najmanje od 1. veka nove ere. Dakle, kako god to žabari zbrčkali u svom jeziku, iz kog kog razloga želeli da to zvuči pežorativno i uvredljivo (što više govori o njima), to može biti jedino eufemizam za Srbe. Nema pisanog pomena Slovena pre kasnog 5. veka nove ere.

Autizam vas dvojice hrvatskih ritera uopšte me ne zabavlja, ne dotiče i ne zanima. Ako imate utisak da se neko urotio protiv vas iznoseći činjenice, onda treba temeljno da preispitate svoje pozicije i uverenja.

Oh, and btw... Ruđer Bošković ne samo da je bio Srbin rimokatolik (po ocu), već je uvršten u prestižnih 100 najznamenitijih Srba, rame uz rame sa Teslom i Pupinom.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/100_%D0% ... 0%B1%D0%B0

Gdje je izvor da se otca od Ruđera proglasi Srbinom rimokatolikom. Iskreno, ja ne znam iz poviesti za ama niti jedan slučaj Srbina rimokatolika od prije 19.st.

To je problem vas Srba da uvrštavate tuđe ljude u svoje velikane. Netko izvana samo može zaključiti da vama Srbima fale vlastiti velikani pak se morate koristiti tuđim perjem...


Prvo da završim s čovekom, sačekaj svoj red. Ko prasad ste...

Evo ti jedan od pre 19. veka. https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%98%D ... 0%B8%D1%9B

Ima još.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 31 kol 2020, 06:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4433
Lokacija: Grobnik
podrinje je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:
Gdje je izvor da se otca od Ruđera proglasi Srbinom rimokatolikom. Iskreno, ja ne znam iz poviesti za ama niti jedan slučaj Srbina rimokatolika od prije 19.st.

To je problem vas Srba da uvrštavate tuđe ljude u svoje velikane. Netko izvana samo može zaključiti da vama Srbima fale vlastiti velikani pak se morate koristiti tuđim perjem...


Prvo da završim s čovekom, sačekaj svoj red. Ko prasad ste...

Evo ti jedan od pre 19. veka. https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%98%D ... 0%B8%D1%9B

Ima još.


Ubuduće za neke svoje izjave imaj spreman argument, pak me ne ćeš trebati zvati prasetom kad ih zatražim da mi ih pokažeš...

Po čemu je Ilija Smiljanić bio Srbin? Gdje je neka njegova zapisana izjava da on sebe zove Srbinom lli da su ga njegovi blizki suradnici zvali Srbinom? Osim što su ga krivotvoritelj Vuk Karadžić i srbska wikipedija proglasili za Srbina katolika, drugih dokaza nisam uočio čitajući taj članak.

Koliko je vjerodotsojna ova tvoja stranica, dovoljno mi je bilo za vidjet ovu rečenicu:
,,srpskog plemića i pesnika Andrije Kačića Miošića (1704—1760)'' :smajl007

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 31 kol 2020, 20:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Po tome što je Smiljanić srpsko prezime, kao i Bošković.

Knjiga: Risto Milićević - Hercegovačka prezimena

slika

slika

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 31 kol 2020, 20:21 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15753
podrinje je napisao/la:
Po tome što je Smiljanić srpsko prezime, kao i Bošković.

Knjiga: Risto Milićević - Hercegovačka prezimena

slika

slika


Pa ti si baš klaun. Kruševo kod Mostara je hrvatsko mjesto a Srbi 1750e nisu ni imali trajna prezimena

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 31 kol 2020, 20:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
I da, onaj sajt sa pismima je totalno bezvezan, ništa konkretno nema tamo.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 31 kol 2020, 22:09 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Dr. sc. Artur Bagdasarov: U očekivanju početka rada Odbora za normu hrvatskoga standardnoga jezika, 31. kolovoz 2020., https://narod.hr/hrvatska/dr-sc-artur-b ... oga-jezika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 01 ruj 2020, 03:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4433
Lokacija: Grobnik
podrinje je napisao/la:
Po tome što je Smiljanić srpsko prezime, kao i Bošković.

Knjiga: Risto Milićević - Hercegovačka prezimena

slika

slika


Znači, tvoj dokaz da su prezimena Smiljanić i Bošković srbska, jest taj jerbo je to tako neki Risto rekao... :neznam

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 10 ruj 2020, 15:11 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
To je srpska cirkularna logika - Srbin koristi Srbina za dokaz srpstva.

U vrijeme kad je živio Ruđer Bošković, Srbi još nisu ni imali prezimena.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 10 ruj 2020, 15:12 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
podrinje je napisao/la:
Po tome što je Smiljanić srpsko prezime, kao i Bošković.


Nisu ekskluzivno srpska. nikad bila niti su danas.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 26 pro 2020, 23:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 5075
podrinje je napisao/la:
Po tome što je Smiljanić srpsko prezime, kao i Bošković.

Knjiga: Risto Milićević - Hercegovačka prezimena

slika

slika


Bošković
(imam rođaka, pa znam iz prve ruke odnosno postoje Crkvene knjige...)
- je talijanska familia Bosco koja je došla u Dalmaciju davni dana prije vas srba (i turaka)...znači Bosco su Dalmatinci odnosno hrvati porijeklom iz Italije

Kako je iz Bosco nastalo i zašto prezime Bošković NE ZNAM...ali mogu genezom pretpostaviti (naravno ne mora značit da sam u pravu)

U Dalmaciji se dica od milja/ljubavi zovu tić/tići, latinski tich (tica je i danas u stari dalmatinaca naziv za odraslu pticu) s obzirom na tradiciju ptica Soko/Galeb/Oro...ne čudi (čak i škola nogometnog kluba Hajduk najmlađu djecu službeno zove "Bili tići")

Bosco-tich bi bio naziv za sina od starog Bosca
Bosco-tichi bi bio naziv za selo/zaseok di živi više generacija obitelji Bosco

Zbog paljenja crkvenih knjiga od turaka, partizana i srba ostali su većinom samo podatci po stranim arhivima koji su loše pisani/prepisivani. Tako da je vrlo lako zaključit genezu Boscotich > Boscotić > Bošković
Notar/Matičar bi pito naziv mjesta i jednom napiso (nije se moro zajebavat s tintom itd.) Boškovići i samo ispod dodavo imena...



Recimo Grad Zagreb se osnovo 1094god. od RKC i nazivo se Agram jer su se ljudi većinom bavili agronomiom/poljoprivredom...
- e sad imaš razne teorije kako je nastalo ima...glavna teorija...vojnik je naišo i pito mladu curu kod bunara kako se zove ona mu je rekla Manda (Manduševac fontana) Mando zagrabi mi malo vode...

Međutim ja sam ti totalno drugog mišljenja izvedenog iz neke moje geneze...
AGRAM stari ljudi koji žive oko zagreba su imali svoj specifičan govor malo su zavlačili ko recimo Bavarci u njemačkoj aaa...ooo...eee

1) Idem u Agram
GREM ZA AAGRAM > ZAAGRAM > ZAGREM > ZAGREB

2) Vratio sam se iz Agrama
VRNIL SAM SE Z AAGRAMA > ZAGRAMA > ZAGREBA

E sad koliko sam u pravu....


Recimo također je zanimljiva moja geneza o kravati...
- službeno se kravata/šal smatra ljubavnim darom žene il cure momku koji ide u rat
- s obzirom na moje kratko vojno iskustvo meni to zvuči neuvjerljivo, nije svaki momak imo curu il ženu...
- jednostavno to su po meni bile preteče ratni oznaka
- crvena boja je u to vrijeme bila jedna od naj uočljivijih (ko danas florescentne boje) pogotovo u perifernom vidnom polju (znači sastrane kad ne gledaš u tog vojnika)
- danas je teško razlikovat vojnika, a zamisli tada borba prsa o prsa, blato, razno razni saveznici, nepoznavanje jezika...
- zašto bi Napoleon bio toliko inspiriran nekim ženskim šalom...
- zamisli samo prednost hrvatski vojnika nad protivnikom, jer su se u svakom trenu znali prepoznat ni negledajući se...s druge strane niko im se nije mogo uvuć u redove jer ga skuže na kilometar...
- na kraju krajeva svi danas koriste ratne oznake...

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 27 pro 2020, 23:48 
Offline

Pridružen/a: 16 lip 2019, 07:55
Postovi: 242
Rika sv Vida je napisao/la:
podrinje je napisao/la:
Po tome što je Smiljanić srpsko prezime, kao i Bošković.

Knjiga: Risto Milićević - Hercegovačka prezimena

slika

slika


Pa ti si baš klaun. Kruševo kod Mostara je hrvatsko mjesto a Srbi 1750e nisu ni imali trajna prezimena


Srbi su 1750 uveliko imali trajna prezimena.


Evo npr. Cvijan Šarić pravoslavni pop i harambaša je rođen u okolini Kistanja oko 1620, a u tom kraju je Srba sa prezimenom Šarić bilo do nedavno (neke od njih lično poznajem) https://peoplepill.com/people/cvijan-saric/

Pravoslavni Šarići takođe predstavljaju svi jedan rod i slave nekoliko različitih slava. Najčešće je reč o sv. Nikoli, ali i o sv. Jovanu, sv. Đurđu, sv. Tomi, sv. Stevanu, sv. Trivunu. U Severnoj Dalmaciji, matica Šarića je bila u selu Krnjeuve i većina dalmatinskih Šarića vodi poreklo od ovog roda. Pomenuti rod Šarića raširio se iseljavanjem u druga okolna sela Kakanj, Bribir, Đevrske, Kistanje, kao i u Bosnu, Liku i još neka područja tokom 19.veka.

Krnjeuve se nalaze 12 km jugozapadno od Kistanja https://www.poreklo.rs/2018/07/06/poreklo-prezimena-selo-krnjeuve/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 28 pro 2020, 16:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 5075
Razgovaro sam sa didom...

Kaže lažu...

Potvrdio je moje navode o Bosco obitelji koji su postali Bošković (ko naša rodbina) i nadodo da je isusovcu bilo ime Ruggerio, a ne Ruđer! Ko će dat srbina RUGGERIO...zašto bi srbin išo u rimo-katolički red/škole

Također je nadodo da Kristići ne postoje, to su sve Cristo/Christo obitelj...a to su nepismeni Notari/Matičari krivo upisivali Krištić, Krištof, Krištofići...

Reko je da su i Cristo i Bosco obitelji iz Dalmacie naši hrvati ima ii u Dubrovniku, Splitu ne zna jesu li talijani il možda stari dalmati jer su prezimena latinska (ne talijanska kako sam ja reko)...al ostavio je mogućnost da je neko od tih možda došo iz Italie.

Šarići ne postoje, to je prezime obitelji Zola > Šola > Šolići > Šarići uvik se znalo da su oni rod iz iste loze...

Sve su to naše dalmatinske familie i onda su ljudi kako koji selili neki prema Bosni neki u Amerku itd.

Postavio je retoričko pitanje di god bi došla srbska čizma uvik bi prvo ubili fratra i spalili knjige...ako su to sve srbi šta su palili knjige o "svojim" rođenima...

Šta su to srbi?
Ako su to kršćani onda mogu bit samo hrvati jer je kršćanstvo preko grka morem došlo u Dalmaciju/Hrvatsku i onda se širilo sjeverno...dalmacija je imala svoje pismo (glagoljica) rimljani su doveli latinicu...srbi nisu imali pismenu predaju nego samo usmenu, kako bi oni ikog išta mogli naučit, čak i da ćirilica je srbska, koje to znao čitat i pisat?
U dubrovačkoj republici pismenost je bila skoro 100%

Na kraju je reko da su srbi pod turcima imali običaj ubijat mater i ćaću sa sikirom (valjda zbog harača/porez plaćo se po čovjeku) kad bi onemoćali i nisu više mogli radit u šumi/polju itd. Zato su srbi zbog takvi turski zuluma bježali hrvatima...

Dok mi je pričo ja se odma sitio dva lava... :zubati
slika
slika

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 28 pro 2020, 18:41 
Offline

Pridružen/a: 16 lip 2019, 07:55
Postovi: 242
@Brane

Kako to Šarići ne postoje, kad ih ima i pravoslavaca i katolika i muslimana u raznim krajevima na ovim prostorima?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 29 pro 2020, 00:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 5075
Pan je napisao/la:
@Brane

Kako to Šarići ne postoje, kad ih ima i pravoslavaca i katolika i muslimana u raznim krajevima na ovim prostorima?


Oprosti!
Nisam stavio navodnike na "ne postoje", al prezime im "nije" Šarić nego Šola odnosno izvorno Zola...e sad dal se to može prihvatiti, po meni ne može...
Zašto?
Zato što ga nisu s namjerom i slobodnom voljom minjali, nego im ga je neki Matičar/Notar/Glavar u selu promijenio zbog svoje nepismenosti...vrlo jednostavno ne može tebi neko promijenit porijeklo bio ti srbin il hrvat (pa čak i da ti preformulira Prezime) jer je pogriješio il te s namjerom želi naturalizirat...

Loza je nešto neotuđivo, nešto što su ti ostavili tvoji ćaće, didovi, pradidovi, tvoji stari...koji bi onda uopće bio smisao imena Familie...mislim sad sam malo otišo u sociologiju i filozofiju...ovo je više pragmatika, to je tvoj kod, tvoj DNA, to si ti...

Zašto bi se uopće vodile sve ove rasprave da to nije važno...
Zašto bi ljudi tratili godine života i proučavali, istraživali da bi pronašli svoju Lozu...
Zašto uopće toliki broj ljudi ima neku unutarnju potrebu da sazna kojoj lozi pripada...

Vrlo jednostavno ovo nema veze sa srbima i hrvatima, ovo je osnovna ljudska potreba da sazna istinu o sebi, a to može samo preko svoje loze.

Također priče da hrvati nisu imali Prezimena/ Ime Familie do 16-17 stoljeća, pa to su takve amaterske analize da je to smješno. Dovoljno je samo pogledat natpise na starim grobovima više-manje svaka obitelj ima svoje ime...
Naravno da su neke obitelji prezimena dobivali po mjestima iz kojih dolaze tipa Raguž iz Ragusa/Dubrovnik, al ne svi...

Šarići su dalmatinci iz loze Šola/Zola
Dalmatia je kolijevka Croatie i njeni vladara i ne postoji nikakvo drugo poznato uporište
(ako postoji iznesi te ga, ja sam spreman prihvatit svako solidno uporište, al tvrdit da su Šarići balkanci/jugoslaveni (jer ima srba i muslimana Šarića) je bespredmetno)

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 03 vel 2021, 13:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27385

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 03 vel 2021, 19:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Ovo je širenje Srbije u srednjem vijeku;

slika

A ovo je s max Dukljom;

slika


Da nije bilo Turaka, vjerojatno bi na području Raške i Duklje imali Bosnu ili Hercegovinu, a Srbija bi se nalazila u Bugarskoj ili Makedoniji..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 03 vel 2021, 19:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
novem je napisao/la:



:ucelo

O zemljo propani se , jel moguće da je HRT nešto ovako glupavo objavila?!

Za 3 godine sa svog maternjeg srpskog prešla na novi "maternji" hrvatski?! , ovo je kao iz top liste nadrealista.

Ovo je uvreda ne samo za inteligenciju Srba nego i za inteligenciju Hrvata , jer ispada da je hrvatski jezik jako težak za Srbe , a samim time se aludira da je srpski jezik težak i za Hrvate i da treba jaka volja,talenat,inteligencija,znanje,trud,...da ga uspešno savladaju.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 03 vel 2021, 20:06 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35946
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Ovaj HRT sve jadniji, kad čovjek pomisli da ne mogu niže pasti.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 03 vel 2021, 21:59 
Offline

Pridružen/a: 28 sij 2021, 20:02
Postovi: 2143
Možda ima dvije majke.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 315 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO