HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 19:55.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 63 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Kršćanstvo i znanost
PostPostano: 27 kol 2020, 17:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Naša Kvačica je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Mislim da je vrijeme "neovisno". I mirovanje ili nekretanje traje određeni period.


A čuješ, realno možemo samo nagađati. :zubati

Ali eto kad već pametujemo, ja mislim upravo suprotno, tj. iako tebi izvana možda protiče "vrijeme", ono doslovno stoji unutar sustava gdje nema kretanja.

A kako bi razdvojio vrijeme u i izvan sustava? :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kršćanstvo i znanost
PostPostano: 27 kol 2020, 17:47 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30436
Mar-kan je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

A čuješ, realno možemo samo nagađati. :zubati

Ali eto kad već pametujemo, ja mislim upravo suprotno, tj. iako tebi izvana možda protiče "vrijeme", ono doslovno stoji unutar sustava gdje nema kretanja.

A kako bi razdvojio vrijeme u i izvan sustava? :neznam


Pa evo da malo nagađam dok ne dođe Robbie :zubati , recimo ja sjedim na plaži na 30 stupnjeva, a ti si negdje na brdu gdje je ugodnih 10 stupnjeva. Što je temperatura niža, to je manje kretanje atoma, čestica čega već, to je jasno.

Po tome bi moj i tvoj sat koji su recimo bili usklađeni na početku eksperimenta, kad se sretnemo nakon nekog vremena, moj sat bi trebao pokazivati ranije vrijeme, a tvoj bi trebao pokazivati kasnije vrijeme.

Ali ipak, kretanje je tek energija, a energija je u biti slična masi, a svako tijelo čak i kad se ne kreće ima masu, tako da povlačim ranije tvrdnje. I dalje mislim da kretanje utječe na brzinu protjecanja vremena ali ne može ga skroz zaustaviti jer tijelo uvijek ima neku masu. Moglo bi se ovo godinama izučavati. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

807 of 2558 - 31.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kršćanstvo i znanost
PostPostano: 27 kol 2020, 18:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Naša Kvačica je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
A kako bi razdvojio vrijeme u i izvan sustava? :neznam


Pa evo da malo nagađam dok ne dođe Robbie :zubati , recimo ja sjedim na plaži na 30 stupnjeva, a ti si negdje na brdu gdje je ugodnih 10 stupnjeva. Što je temperatura niža, to je manje kretanje atoma, čestica čega već, to je jasno.

Po tome bi moj i tvoj sat koji su recimo bili usklađeni na početku eksperimenta, kad se sretnemo nakon nekog vremena, moj sat bi trebao pokazivati ranije vrijeme, a tvoj bi trebao pokazivati kasnije vrijeme.

Ali ipak, kretanje je tek energija, a energija je u biti slična masi, a svako tijelo čak i kad se ne kreće ima masu, tako da povlačim ranije tvrdnje. I dalje mislim da kretanje utječe na brzinu protjecanja vremena ali ne može ga skroz zaustaviti jer tijelo uvijek ima neku masu. Moglo bi se ovo godinama izučavati. :zubati

Džaba ti sat :zubati Nije mjerodavan za univerzalno vrijeme, pokazuje približnu ljudsku podjelu onoga što mi zovemo vrijeme, dan - noć i sl.
Mislim da astronaut u nekom dubokom svemiru ne bi mogao odrediti takvo vrijeme kao što je moguće nama uz pomoć observiranja promjene dana i noći, godišnjih doba itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kršćanstvo i znanost
PostPostano: 06 ruj 2020, 09:33 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 804
Carmello Šešelj je napisao/la:
Aj vi fizičari pokušajte nešto meni da objasnite. Nil de Gras Tajson tvrdi da je vreme samo naša iluzija i da u stvarnosti ne postoji. Objasnio je to na plastičan način rečima: "Glupo je pitati kada si rođen, stalno se rađaš, glupo je pitati kada umireš, stalno umireš, vreme je samo iluzija koju osećamo". Ja to, priznajem, ne umem da shvatim, pa ako neko zna da mi objasni, bio bih mu zahvalan.


On je popularizator astronomije i TV lice, i svasta previse pojednostavljuje i upotrebljava prejake usporedbe da fascinira gledatelje i toboze im "objasni" neke koncepte a ustvari samo zbuni i nauci krivo.

Tu je vjerojatno mislio na jednu od hipoteza koja se zove many worlds odnosno postojanje ogromnog ili beskonacnog broja paralelnih svemira. To je teorija koja je originalno predlozena da objasni neke cudne stvari iz kvantne fizike (paralelno postojanje vise potencijalnih stvarnosti, po kvantnoj fizici u nekim uvjetima macka u kutiji moze biti istovremeno i mrtva i ziva, ali kad se pogleda macka njena kvantna valna funkcija dozivljava "kolaps" i nasumicno bira jednu od dvije realnosti - za manje cestice poput elektrona se zna da se ovako ponasaju jer se tako ponasaju u svakom eksperimentu). Fizicarima se nije svidjala ta ideja o kolapsu valne funkcije (iako ona radi, sve eksperimente tocno predvidja) jer daje posebno mjesto promatracu u odnosu na svemir, i onda je predlozena teorija da se svemir se svake sekunde racva na veliki broj paralelnih svemira, i u svakom se dogadja drugaciji ishod nekog dogadjaja (u jednom svemiru kad se kutija otvori macka je ziva, u drugom mrtva). Tako postoji ogroman broj svemira, u nekima od njih si predsjednik neke drzave na Marsu, u drugim svemirima onaj put kad te auto skoro zgazio dok si prelazio cestu, ustvari te zgazio i mrtav si.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kršćanstvo i znanost
PostPostano: 06 ruj 2020, 09:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Hoćeš da kažeš da je sva materija u svemiru Šredingerova mačka?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kršćanstvo i znanost
PostPostano: 06 ruj 2020, 09:48 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 804
weasel je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Aj vi fizičari pokušajte nešto meni da objasnite. Nil de Gras Tajson tvrdi da je vreme samo naša iluzija i da u stvarnosti ne postoji. Objasnio je to na plastičan način rečima: "Glupo je pitati kada si rođen, stalno se rađaš, glupo je pitati kada umireš, stalno umireš, vreme je samo iluzija koju osećamo". Ja to, priznajem, ne umem da shvatim, pa ako neko zna da mi objasni, bio bih mu zahvalan.

Vrijeme kao takvo ne postoji zasebno od prostora, tj ono se zajedno iskrljivljuje u prostor-vrijeme kako je to rekao Einstein.

Postoji samo ovaj trenutak, to što se sada događa.


Vrijeme i prostor su isprepleteni i povezani, zajedno se iskrivljavaju oko masivnih objekata, matematicki gledano izgledaju skoro isto (vrijeme je samo jedna dodatna dimenzija), ali vrijeme je i dalje posebna vrsta dimenzije, vrlo misteriozna. Kao prvo, cini se da moze ici samo u jednom smjeru. U prostoru mozes ici naprijed-nazad.

Zbog tog svojstva vremena da postoji "strijela vremena" koja gleda u samo jednom smjeru, razne stvari postoje, recimo zakoni termodinamike su takvi jer vrijeme ide samo u jednom smjeru.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kršćanstvo i znanost
PostPostano: 06 ruj 2020, 09:49 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 804
Carmello Šešelj je napisao/la:
Hoćeš da kažeš da je sva materija u svemiru Šredingerova mačka?


Naravno.

Za svu materiju vrijedi Schrödingerova jednadzba
https://en.wikipedia.org/wiki/Schr%C3%B6dinger_equation

Nema za sada nijednog eksperimenta u kojem je prekrsena.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kršćanstvo i znanost
PostPostano: 06 ruj 2020, 09:58 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 804
Najbolje da foton upitate sta je to vrijeme.

Za foton (cesticu svjetla) vrijeme ne postoji, jer se krece brzinom svjetlosti. Takodjer i svemir nije trodimenzionalan za foton, nego dvodimenzionalan.

Ipak, nekako se i tom fotonu dogadjaju stvari nekim kronoloskim redoslijedom, jer se i foton ipak odbija amo-tamo, nastaje ili biva apsorbiran, moguce nesto kao u sahu, kako Kvacica opisuje. Diskretizirano vrijeme. Vise od toga se ne zna jer tesko da mozemo se staviti u perspektivu fotona. Ovo je ocito primjer gdje ovi zakoni fizike koje znamo da su tocni dolaze do svog ruba, kao dijeljenje s nulom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kršćanstvo i znanost
PostPostano: 18 lis 2020, 21:37 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Predrag Raos o kršćanstvu i znanosti

Citat:
Jedna od velikih laži bila je teza da su Crkva i teologija protiv znanosti. Evo zašto. Čitava moderna znanost počiva na Reneu Descartesu i njegovom racionalizmu. Stavimo sad po strani to što je bio gorljivi katolik, a što ga je vjerojatno stajalo i života jer su ga otrovali da kraljicu Kristinu ne obrati na katolicizam. Svi, vezano za Descartesa, spominju njegov Cogito ergo sum (Mislim dakle jesam) iz kojeg je razvio racionalni sustav. Međutim, Cogito ergo sum bila je samo početna premisa da se od nečega krene. Ono što je zapravo za Descartesa bitno je tzv. Descartesov demon. On je rekao “Dobro, ja postojim, to znam, ali što ćemo s vanjskim svijetom? Obmanjuje li to mene neki demon ili svijet stvarno postoji?”. Tu je, recimo, stao budizam koji smatra da je cijeli svijet maja, tj. obmana. No Descartes je rekao: “Bog ne može lagati, a on je jači od demona. Prema tome, Bog ne bi dopustio da nas demon obmanjuje.” Jamac ideje da postoji nekakva objektivna stvarnost prema Descartesu je Bog. Mi bez Boga ne možemo vjerovati ni u običnu zbilju bez čega nema znanosti. Čitava današnja racionalna, empirijska znanost počiva na premisi da postoji Bog. Kako onda Crkva može biti protiv znanosti?

Druga stvar koju ljudi nikako ne shvaćaju jest koliko je Katolička Crkva zapravo moderna u jednom drugom smislu, a to je da je ona s jedne strane dogmatski užasno kruta: vjeruje u nepokolebljive i nepromjenjive moralne zakone koji su strogi i neostvarivi, a s druge je strane izvanredno popustljiva prema grešniku. To ljudima nikako nije jasno. Papa je izjavio ono o ******** ‘Tko sam ja da sudim’. Odmah su povikali ‘On odobrava homoseksualizam’, ali ništa nisu razumjeli. Nauk Crkve je takav kakav jest, ali ja ne mogu suditi određenog čovjeka, ne znam sve okolnosti, nisam Bog i nisam sudac: ‘Tko sam ja da sudim?’. Ali to niti jednu dlaku ne skida s dogme ili crkvenog učenja. Međutim, kad povučemo paralelu između toga i znanosti, dobiva se fantastičan paralelizam. Znanost počiva na nepokolebljivim temeljima: kritičko mišljenje, provjera eksperimentom i ostalo. Znanost je tu užasno stroga. Govorim o prirodnim znanostima. Međutim ona je iznimno popustljiva prema pojedinim radovima, prema pojedinim hipotezama, teorijama. Strašno popustljiva i strašno skeptična. Vrlo čvrsti zakoni uz svijest o tome da su ljudi pogrešivi i da se sve znanstvene teorije daju srušiti. Tako da bismo mogli reći da je crkveno učenje, to shvaćanje o čvrstim zakonima i ljudskoj pogrešivosti, zapravo difundiralo u znanost, i da je i u tom smislu današnja moderna znanost neostvariva bez crkvenog učenja.

Međutim, brojni intelektualci, ili bolje rečeno poluintelektualci, potpuno su neuki. Kada sam nekim ateistima pokušao objasniti ove stvari odvratili bi mi: „Pa ti mene obraćaš“; „Ma ne obraćam te, ali samo te informiram prije nego što počnemo raspravu o Bogu“. Znate li koja je definicija Boga kod takvih ljudi, zagriženih ateista? Kažu: „Bog je ono čega nema.“ Ali čekaj, ako je Bog po definiciji ono čega nema, o čemu onda pričamo. Kažu nema ga, onda ga ne moramo definirati. Pa čekaj malo, mora se definirati i ono čega nema, inače je pitanje „Čega nema?“. Ta neukost je strašna. Imate recimo Bertranda Russella, koji je nobelovac i vrhovni intelektualac. On je napisao knjigu Zašto nisam kršćanin. Unutra kaže: „Crkva je protiv seksa.“ Čime to dokazuje? Dogmom o Bezgrešnom začeću, jer ono je tobože bezgrešno zato što je aseksualno, a dogma se odnosi na Mariju, koja je začeta prirodnim činom. Čovječe Božji, o čemu ti pričaš? Prema Crkvi katolički brak se ne ostvaruje pred oltarom, nego se ostvaruje u bračnoj postelji jer ako brak ne konzumiramo, može se uvijek poništiti. Kako je onda Crkva protiv seksa? Druga stvar koju kaže je da katolici tvrde kako je papa bezgrešan zbog dogme o papinskoj nepogrešivosti. Pa on ne poznaje osnovne stvari. Ili Dawkins, koji je napisao knjigu “Iluzija o Bogu”.On čitavu knjigu temelji na tezi da je Bog nedokaziv, pa ga zato nema. U prvom redu to je znanstvena besmislica. Nedostatak dokaza o postojanju nije dokaz o nepostojanju, a druga stvar je što Crkva jasno kaže da se postojanje Boga ne može znanstveno dokazati. Čovjek se pita s kim on polemizira. Polemizira s dogmama koje ne postoje. Polemizira s Crkvom, a ne zna što ona tvrdi. Polemizira s vlastitim fikcijama.


https://www.bitno.net/vjera/aktualnosti ... u-stupicu/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kršćanstvo i znanost
PostPostano: 19 lis 2020, 00:30 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Carmello Šešelj je napisao/la:
Aj vi fizičari pokušajte nešto meni da objasnite. Nil de Gras Tajson tvrdi da je vreme samo naša iluzija i da u stvarnosti ne postoji. Objasnio je to na plastičan način rečima: "Glupo je pitati kada si rođen, stalno se rađaš, glupo je pitati kada umireš, stalno umireš, vreme je samo iluzija koju osećamo". Ja to, priznajem, ne umem da shvatim, pa ako neko zna da mi objasni, bio bih mu zahvalan.



Laičko objašnjenje. Pogledaj kroz prozor, vidiš neku zgradu od vrha do dna. Vrijeme je isto jedan takav prostor s početkom i krajem. Ljudi su ograničeni na tri dimenzije, putuju linearno kroz vrijeme, sekvencu po sekvencu, kao da se konstantno penju liftom prema zadnjem katu, ali jako sporo.

Hipotetski da nismo ograničeni na tri dimenzije, mogli bi putovati kroz vrijeme brzo i slobodno kao što putujemo helikopterom oko te zgrade, čas smo gore na vrhu, čas dolje na tlu. Čas na početku, čas na kraju vremena.

Postoji više različitih vremenskih crta jer se zbog nasumičnog ponašanja čestica svemir stalno grana na nove paralelne svemire... zamisli to kao neki grm, u korijenu je početak svemira, a iz njega izlaze brojne grane i grančice, odnosno različite moguće vremenske crte. U nekoj od tih vremenskih crta, možda si ti donio dobru odluku i sad imaš milijardu eura.

Jedna super stvar u cijeloj priči je naš mozak jer procesira prošlost da bi pročitao budućnost i donio pametnu odluku u sadašnjosti. Naš mozak nas svojim odlukama pokušava prebaciti u što bolju podgranu mogućih vremenskih crta. Dobro je i što imamo kreativnost pa možemo zamisliti otprilike što bi bilo da smo drugačije postupili odnosno da smo završili u nekoj drugoj vremenskoj crti.

Dakle na neki način logika i mašta su najbliže što imamo putovanju kroz vrijeme, paralelne svemire, više dimenzije i sl.

Kad bi ljudi po razvijenosti bili civilizacija tipa III, mogli bi bez problema putovati prostorom i vremenom (i mogućim paralelnim podgranama), svemir bi nam bio na dlanu, podložan bilo kakvoj materijalnoj manipulaciji. Zasad nismo otkrili nikakve izvanzemaljce tog tipa. Inače, zanimljivo teolozi su upravo opisivali Boga, anđele i demone kao intelektualna bića izvan vremena, koja slobodno i instantno putuju vremenom i prostorom, preuzimaju materijalni oblik po želji, stvara/održavaju sve šta postoji itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kršćanstvo i znanost
PostPostano: 20 lis 2020, 10:46 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2206
Citat:
Ili Dawkins, koji je napisao knjigu “Iluzija o Bogu”.On čitavu knjigu temelji na tezi da je Bog nedokaziv, pa ga zato nema. U prvom redu to je znanstvena besmislica. Nedostatak dokaza o postojanju nije dokaz o nepostojanju, a druga stvar je što Crkva jasno kaže da se postojanje Boga ne može znanstveno dokazati. Čovjek se pita s kim on polemizira. Polemizira s dogmama koje ne postoje. Polemizira s Crkvom, a ne zna što ona tvrdi. Polemizira s vlastitim fikcijama.


Ovdje Raos čini istu stvar zbog koje kritizira te ateiste. Polemizira s tvrdnjama koje nisu iznesene.

Dawkins ne tvrdi to boldano, to je Raosova strawman interpretacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kršćanstvo i znanost
PostPostano: 20 lis 2020, 11:30 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30436
dunno je napisao/la:
Citat:
Ili Dawkins, koji je napisao knjigu “Iluzija o Bogu”.On čitavu knjigu temelji na tezi da je Bog nedokaziv, pa ga zato nema. U prvom redu to je znanstvena besmislica. Nedostatak dokaza o postojanju nije dokaz o nepostojanju, a druga stvar je što Crkva jasno kaže da se postojanje Boga ne može znanstveno dokazati. Čovjek se pita s kim on polemizira. Polemizira s dogmama koje ne postoje. Polemizira s Crkvom, a ne zna što ona tvrdi. Polemizira s vlastitim fikcijama.


Ovdje Raos čini istu stvar zbog koje kritizira te ateiste. Polemizira s tvrdnjama koje nisu iznesene.

Dawkins ne tvrdi to boldano, to je Raosova strawman interpretacija.


Pa i ovdje konstantno na forumu doživljavamo da ateisti i liberali nas uče što je kršćanstvo. Postave blesavu tezu, dokažu je i onda kažu evo vidite. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

807 of 2558 - 31.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kršćanstvo i znanost
PostPostano: 21 lis 2020, 12:53 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
dunno je napisao/la:
Dawkins ne tvrdi to boldano, to je Raosova strawman interpretacija.


Nego što to Richard Dawkings tvrdi o postojanju Boga?

Dawkings je sklon strawman logičkoj pogrešci, evo tu je u debati s Johnom Lennoxom za to prokazan uživo, https://m.youtube.com/watch?v=4vJkGzbLkxY

Začuđujuće je koliko je ateizam povezan u svojim znanstvenim interpretacijama s iracionalnošću (bias), gdje prešućuje i same rezultate egzaktne znanstvene metodologije, kao i ograničenja koja su eksplicitno naznačena uz metodu. A o antiteizmu da i ne govorimo.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 63 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Majestic-12 [Bot] i 68 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO