HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 09:59.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 303 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 02 pro 2020, 21:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
Koje su to knjige o Staljinu i Sovjetima ako može preporuka BBC?

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 03 pro 2020, 11:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
- Robert Service - Stalin: A Biography
- Simon Sebag - Young Stalin (Ta mi je bila dosadna jer nisam imao volje za toliko detalja iz njegove mladosti. Inače me zanima CCCP, ne carska Rusija. Ali ako te zanima puno novih stvari saznaš)
- Simon Sebag - Stalin: The Court of the Red Tsar

Imaš raznih koje obrađuju samo kratak period od par godina, bitka za ovo za ono, ili nešto drugo, te izbjegavam.
Inače sve je u tome da sebi pronađeš naratora (pisca) koji zna i umije. Ako nešto čitaš pa se sutra ne sjećaš detalja pisac je loš, valja ne gubiti vrijeme na tu knjigu. Ili pisac ne sjeda tvom karakteru, što je isto. Poanta je zapamtiti detalje. Objašnjava mučno i ima problema da odluči koliko kom događaju da da prostora pa odvuče od bitnog.

Nevezano za to imam 2 primjera kad sam brzo prestao čitati jer se pisac izgubi i zapetlja pa nemam volje.
Jedna je povijesna knjiga o CIA. Tip se zapetljao previše sa ideološkim objašnjavanjem geopolitike. Da se ovo nije uradilo, došlo bi do toga. To rade vračare sa kristalnom kuglom. Povijesničar to ne treba objašnjavati.
Drugi primjer pisac Židov i knjiga o Hitleru. Tonu početnih stranica tip je potrošio da do u detalje opiše svoje odrastanje, život i šta je radio. Da bi mi dao do znanja da je nepristran povijesničar pisac. Nisam ni došao do Hitlera već sam to odjebao i prestao čitati.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 05 pro 2020, 20:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Kralj Albreht , drugi Hazburgovac po redu u dinastiji(kraj 13.veka) je kako spisi kažu bio otrovan i zbog toga imao posledice , i kako bi se izlečio od otrova sveštenici su mu preporučili terapiju da visi obešen naglavačke da otrov iscuri iz njega , međutim posledica toga je da mu je oko naprslo od pritiska krvi i onda je ostao bez njega pa su ga zato zvali jednooki kralj. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 08 pro 2020, 20:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Kad sam bio klinac čuo sam za manastirsku rakiju , a onda sam video i onaj ex-yu domaći film pod tim nazivom , međutim kasnije kad sam malo odrastao i krenuo da izučavam religiju bio sam zgrožen da pravoslavni manastiri uopšte mogu praviti žestika alkoholna pića.

Ali kasnije proučavajući istoriju srednjeg veka , uvideo sam da je destilacija alkohola nije bila zarad uživanja već je alkohol više stoleća zapravo bio lek za većinu bolesti i zato su zapravo monasi(pravoslavni i katolički) pekli rakiju da bi pomogli ljudima usvom medicinskom neznanju.

Ne znam kako je kod drugih ali ja se dobro sećam da je rakija bila u mojoj porodici lek za dobar deo bolesti , naročito za stomačne probleme pa su je stariji oralno konzumirali redovno , i naravno za prehladu i visoku temperaturu gde su mene kao dete masirali rakiještinom ne bi li mi je skinuli.
To je bilo traumatično iskustvo , em slabo je pomagalo, em smrad od rakije(one grozne komovice) mi je i dan danas urezan u sva moja čula.

Ja zamišljam kako su u srednjem veku(turski vakat) crkva tj.manastiri imali nešto tako magično za narod kao što je destilacija alkohola.
Samo zamislite kad jedan vernik seljak dođe u manastir(samostan) i monah ili redovnik mu da čašicu rakije da popije a onda još dve,tri,..?? , to je svakako za njega bilo božanski lekovito u punom smislu te reči jer tek polovinom 19.veka obični ljudi su došli prilike da sami destilišu alkohol , a do tada je to bilo "božja stvar" za lečenje tela i duše.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 09 pro 2020, 07:41 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
How Pepsi briefly became the 6th largest military in the world


https://www.businessinsider.com/how-pep ... rld-2018-7

Citat:
In the early 90s, Pepsi owned 17 submarines, a cruiser, a frigate, and a destroyer, all because of a deal with the Soviet Union in which they exchanged soda for military equipment.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 13 pro 2020, 13:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Amerikanci nisu bili sigurni da će moći dobiti rat protiv Saddama. Jako su bili začuđeni kad su ovi kapitulirali tako brzo. Po svim analizama, (i bile su ispravne analize na stranu WMD) Iraq se mogao jako dugo braniti protiv Amerikanaca.
Dodatno, Amerikanci su procijenili da će se iračka armija povući u gradove i da će se rat razvući na godine.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 13 pro 2020, 13:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
BBC je napisao/la:
- Robert Service - Stalin: A Biography
- Simon Sebag - Young Stalin (Ta mi je bila dosadna jer nisam imao volje za toliko detalja iz njegove mladosti. Inače me zanima CCCP, ne carska Rusija. Ali ako te zanima puno novih stvari saznaš)
- Simon Sebag - Stalin: The Court of the Red Tsar

Imaš raznih koje obrađuju samo kratak period od par godina, bitka za ovo za ono, ili nešto drugo, te izbjegavam.
Inače sve je u tome da sebi pronađeš naratora (pisca) koji zna i umije. Ako nešto čitaš pa se sutra ne sjećaš detalja pisac je loš, valja ne gubiti vrijeme na tu knjigu. Ili pisac ne sjeda tvom karakteru, što je isto. Poanta je zapamtiti detalje. Objašnjava mučno i ima problema da odluči koliko kom događaju da da prostora pa odvuče od bitnog.

Nevezano za to imam 2 primjera kad sam brzo prestao čitati jer se pisac izgubi i zapetlja pa nemam volje.
Jedna je povijesna knjiga o CIA. Tip se zapetljao previše sa ideološkim objašnjavanjem geopolitike. Da se ovo nije uradilo, došlo bi do toga. To rade vračare sa kristalnom kuglom. Povijesničar to ne treba objašnjavati.
Drugi primjer pisac Židov i knjiga o Hitleru. Tonu početnih stranica tip je potrošio da do u detalje opiše svoje odrastanje, život i šta je radio. Da bi mi dao do znanja da je nepristran povijesničar pisac. Nisam ni došao do Hitlera već sam to odjebao i prestao čitati.


Hvala.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 14 pro 2020, 12:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 lis 2020, 21:42
Postovi: 170
Lokacija: HercegBosna & Buenos Aires
BBC je napisao/la:
Amerikanci nisu bili sigurni da će moći dobiti rat protiv Saddama. Jako su bili začuđeni kad su ovi kapitulirali tako brzo. Po svim analizama, (i bile su ispravne analize na stranu WMD) Iraq se mogao jako dugo braniti protiv Amerikanaca.
Dodatno, Amerikanci su procijenili da će se iračka armija povući u gradove i da će se rat razvući na godine.


Zato sto nisu razumjeli koliko narod mrzi Saddama i jos vise njegove sinove, teske majmune i kabadahije. Nitko nije htio ginut za njih.
Amerikanci su tu ispali sramota od obavjestajnih sluzbi i rada "inteligencije". da su pitali bar nekakvu babu na pijaci imali bi drugaciju panoramu

_________________
Acá el que no corre, vuela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 14 pro 2020, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 lis 2020, 21:42
Postovi: 170
Lokacija: HercegBosna & Buenos Aires
Simon Sebag - Stalin: The Court of the Red Tsar , jedna od naj boljih knjiga sto procitah u zivotu

_________________
Acá el que no corre, vuela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 15 pro 2020, 12:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Napoleon Bonaparte (francuski državnik i vojskovođa) na smrt se plašio mačaka!

Sujevjeran, bojao se otvorenih vrata i mačaka! Smetali su mu mirisi svježe boje, bio je radoholičar i spavao tek par sati dnevno. Volio je da se prerušava u seljake i da ih tako prerušen ispituje o samom sebi! Bojao se i mrzio bijele konje.

slika
Vojni poraz radi mačke!
Engleski zapovjednik Nelson je otpustio sedamdeset mačaka ispred svoje vojske - jedna je bila dovoljna za Napoleona - i doživio je živčani slom. Jednostavno je rekao svom pomoćniku:
"Preuzeti zapovjedništvo nad vojskom." Ne mogu se boriti; Nisam u stanju razmišljati. Te me mačke ubijaju.
I, naravno, bio je poražen psihološkim trikom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 29 pro 2020, 18:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Jedan od najbogatijih ljudi na svijetu vlasnik Amazona je prvih 6 godina svoje karijere radio u konstantnom minusu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 11 sij 2021, 19:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Čitam povijesnu knjigu o osvajanju i kolonizaciji obje Amerike. Mislim nema ništa bizarno, osim u smislu da mnoge stvari većina nas ne zna. Bar ja pojma nisam imao. Zato treba čitati.

- Španjolci bi južnu Ameriku osvojili kad završava Maya kalendar, da nije bilo europskih bolesti. "Božja pomoć", "božja ruka", kako su to oni tada u očaju nazivali. Indijanci su ih doslovce masakrirali i pravili budale od njih. Sve, baš sve, napade su gubili od indijanaca dok se nisu pojavile zaraze. I kad bi zaraza ubila 90% jednog grada trebalo im 3 mjeseca da ga osvoje.
( Čitajući te razne knjige neovisno za ovo skužio sam da su Španjolci uvijek bili smotani. Zato ih Arapi okupirali za 2 godine bez skoro ikakvog otpora. )

- Osvajanje sjeverne Amerike od Engleza je bilo zanimljivo. Ne za indijance naravno.
Englezi (i poslije drugi Europljani) su imali velik problem kad su tek počeli doseljavati. Naime indijanci nisu bili kao u Hollywood filmovima, nomadi. Imali su svoje permanentne gradove, sela, hijerarhiju, po 20-30 plemena se dogovore koji im je glavni grad i kako će upravljati sa tom "provincijom". Od kukuruza i još par drugih biljki su imali hrane u izobilju pa nisu morali seljakati i biti nomadi. Životinje su za meso lovili tu okolo gdje su živjeli, bilo svega u izobilju.
Prvi svjedoci su zapisali da su indijanci kulturni, fino se ponašaju, imaju fine manire u kontaktu sa Europljanima. Nisu nomadi već žive permanentno u gradovima i naseljima. Osim ako ih neka prirodna kataklizma ne natjera da promjene adresu. Imali su organizirano društvo, dogovorili se između sebe koja plemena drže koliko zemlje i ko će ih kod kralja (imali su i kraljicu) predstavljati u glavnom gradu.

I upravo sve to je bio problem Europljanima. Jer u to vrijeme u Europi je bilo mišljenje da ne možeš kolonizirati nešto gdje se narod prije tebe organizirao i zauzeo tu zemlju. Onda je trebalo indijance, i danas mnogi tako misle, napraviti nomadima, šetačima okolo, nisu oni vlasnici zemlje. Pa su postali "divljaci" koji ništa ne znaju osim silovanja i rezanja skalpova. Mislim to su i radili, ali bili su i previše (predugo) strpljivi sa gostima.

Skoro svi veći gradovi danas leže na mjestima koje su indijanci sebi izabrali za centralne gradove i tu permanentno živjeli. Osim sintetičkih nakarada kao Las Vegas i slično.

- Zanimljivo kad su prvi Englezi došli i počeli praviti nastambe pored indijanaca ovi su ih kao dobri domaćini htjeli naučiti kako se sadi i uzgaja kukuruz i krompir (za krompir je nejasno jesu ga imali odavno ili im Španjolci izviđači donijeli iz južne Amerike, ali nebitno).
Engleze to nije zanimalo, došli oni po zlato i srebro i gubili energiju tražeći okolo "zlatne gradove". Kad su počeli crkavati od gladi indijanci ih hranili, kad nisu Englezi im ubijali pse i jeli dok nije nestalo pasa, Onda se ubijali između sebe ili jeli mrtve, kanibalizam. To nebi nikad uspjelo da u Engleskoj nisu lažima o "raju" dovlačili stalno nove brodove ljudi pa su nekako pregurali te crne i gladne godine. Da bude veći crnjak puno Engleza je spaljeno na vatri, razapeti na nekom kotaču i slično jer su uzimali milostinju od indijanaca.

- Jednom prilikom kad su već imali pravi rat sa indijancima pozvali ih na dogovor o primirju. Ovi su znali kako su Europljani pokvareni pa došlo njih oko 200 komada radi svoje zaštite. Ovima bilo nezgodno direktno napasti pa ih svih 200 otrovali hranom.

- Ima poznat citat koji je zapisan u povijesnim knjigama. Kad su Španjolci u južnoj Americi zatvorili kralja Inca indijanaca i za njega dobili 2-3 sobe pune zlata i srebra i opet ga na kraju ubili. Konvertirao na kršćanstvo da izbjegne da ga živog spale na vatri, pa ga zadavili. Iako nekako sumnjam u tu priču, ovima u europskom dvoru se gadilo da su ga ubili iako platio otkupninu pa su malo ublažili priču. Ali ne znam, samo sumnjam.

On ih pitao par puta "Jedete li vi zlato ?" I on je bio naivan i viteški Španjolcima došao na mirovne pregovore sa nenaoružanim ljudima. Dok su Španjolci bili naoružani.

Ima ta slična situacija i u sjevernoj Americi. Englezi kolonisti kad su bili gladni i kad bi pljačkali indijance uvijek su im sve krali, ne samo koliko im treba da budu siti. Poslije kad bi ih indijanci hvatali i ubijali u puna usta im natrpali kruh, kukuruza ili ostale hrane. Da im pokažu da nije dobro da su toliko pohlepni.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 11 sij 2021, 19:28 
Offline

Pridružen/a: 28 srp 2020, 18:32
Postovi: 890
Lapo-lapo je napisao/la:
Napoleon Bonaparte (francuski državnik i vojskovođa) na smrt se plašio mačaka!

Sujevjeran, bojao se otvorenih vrata i mačaka! Smetali su mu mirisi svježe boje, bio je radoholičar i spavao tek par sati dnevno. Volio je da se prerušava u seljake i da ih tako prerušen ispituje o samom sebi! Bojao se i mrzio bijele konje.

slika
Vojni poraz radi mačke!
Engleski zapovjednik Nelson je otpustio sedamdeset mačaka ispred svoje vojske - jedna je bila dovoljna za Napoleona - i doživio je živčani slom. Jednostavno je rekao svom pomoćniku:
"Preuzeti zapovjedništvo nad vojskom." Ne mogu se boriti; Nisam u stanju razmišljati. Te me mačke ubijaju.
I, naravno, bio je poražen psihološkim trikom!

Navodno nije niti znao pričati francuski kako treba, dolazi sa Korzike koja je do bila do tada pod upravom Đenove


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 11 sij 2021, 19:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
Konvistadori i Španjolska nikad ne bi osvojili ta područja oružjem. Domorodaca je bilo na desetke milijuna a tih konkvistadora po 500 MAX svaka ekspedicija, više ih nije stalo na tadašnje karake. To su bili maleni brodići za današnje pojmove, tek 25-30 metara.

Oni su "pobijedili" tako što je bolest odradila posao za njih. Tužno ali istinito.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 11 sij 2021, 20:36 
Offline

Pridružen/a: 28 srp 2020, 18:32
Postovi: 890
weasel je napisao/la:
Konvistadori i Španjolska nikad ne bi osvojili ta područja oružjem. Domorodaca je bilo na desetke milijuna a tih konkvistadora po 500 MAX svaka ekspedicija, više ih nije stalo na tadašnje karake. To su bili maleni brodići za današnje pojmove, tek 25-30 metara.

Oni su "pobijedili" tako što je bolest odradila posao za njih. Tužno ali istinito.

Pa dobro i to, ali isto tako Azteci su bili ugnjetavali ostala pokorena plemena. Kada su Španjolci došli mnoga od plemena su im se pridružila. Isto tako sami Azteci su bili u svojim vjerovanjima vrlo naivni. Kada su Cortez i ostala kompanija naišli prvo su mislili da su oni nekakvi njihovi bogovi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 11 sij 2021, 20:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Je, oni su bili nemilosrdni jedni prema drugima i bez Europljana. Kad rat završi i kad se zarobljenici poredaju. Pogledati film od Mel Gibson - Apocalypto, to je to ništa nije slagano. Osim masovnosti, bilo je gore nego na filmu.
No, bez rata i u dugim periodima mira su (u obje Amerike) bili humaniji i civliziraniji nego Europljani.

Višak hrane su čuvali i redovno dijelili sirotinji, invalidima i starim ljudima. Sve su posjećivali od doma do doma i davali im hranu. Dok je bilo hrane niko nije bio gladan. To se u Europi u to vrijeme nikad nije radilo. Ne radi se ni danas u USA.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 11 sij 2021, 22:13 
Offline

Pridružen/a: 28 srp 2020, 18:32
Postovi: 890
Pa dobro sada, dalo bi se raspravljati o Gibsononovog filma. Ovdje se nalazi jedna analiza tog filma sa povijesnog stajališta :


https://m.youtube.com/watch?v=U5pBZKj1V ... y=1&mute=0

Poanta je da 5000 Španjolaca nisu samo tako osvojili Aztece. Pomagali su im ostala plemena.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 12 sij 2021, 15:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Došlo se do modernijeg doba, tu je negdje kraj knjige mislim.

Pojma nisam imao, stvarno pojma. Koliko smo neuki i jadni, totalno jadni. Hollywood nam kroji sliku života.
Indijanci su sve bili osim onog kako ih prikazuju u američkim western filmovima. Čak i onim filmovima gdje su oni žrtve i jadni, koji su kao trebali pokazati kako su se propatili.

Zašto je tim engleskim Puritancima u USA tako teško suočiti se sa prošlosti i nešto pošteno napraviti ? Imaju dokaze, knjige, dnevnike, memoare. Nije da se to događalo prije 2000 godina, zapisa ima na tone.

Prije mi se gadila ta definicija "genocid" kad se govori šta su ti kolonizatori napravili indijancima. Ali sad kad to sve znam ne mogu pronaći bolju definiciju od toga. Smišljen genocid, ne događaj u strasti i afektu.

I kako to sve uklopiti u zadnjih 20 godina ? Totalno ne ide, nisam sposoban. Šta se sad događa tamo. Internet je sve stvari izvrnuo naopako, novi eksperiment kojem niko ne zna kraj i kako će završiti.

Posebno pokvaren soj ljudi i posebno gramzivi i pohlepni za novcem. Prvih 50 godina kolonizacije indijanci su ih hranili i pomagali im.
Ostali su takvi i danas.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 12 sij 2021, 15:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
Kad su amerikanci napravili pošten i na činjenicama utvrđen film, hollywood je propagandna mašinerija koja snima prema partijskoj direktivi. Ako se želi pogledat kvlaitetan film treba pratiti nezavisne manje studije i filmaše.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 12 sij 2021, 15:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Razlog zašto to rade je da i po tada starim svjetskim zakonima ponašanja i danas međunarodnim zakonima indijancima bi morali vratiti zemlju i platiti odštetu. A ne da im se baš. Indijanci NISU bili nomadi. I plemena su između sebe imali doslovce u nekoliko metara dogovorene granice teritorija.
Radije će se oprati sa BLM i pustiti ih da malo divljaju. Jeftinije, puno.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 12 sij 2021, 16:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ni ovo nisam znao.
Divljaci su pobili sve bizone da preostale neovisne indijance (tad su bili nomadi i to je taj kratki period iz filmova, i rijetko su napadali bijelce) otjeraju u rezervate. I uspjeli su, pobili sve bizone i indijanci morali otići dalje, većina u male ograđene rezervate na njihovu "socijalu".

Period prije toga su indijance protjerali daleko na zapad gdje zemlja više nije bila plodna za kukuruz i za ništa osim stoke i ispaše. Ovi živjeli od bizona.
Paradoks je da su indijanci bili prvi pioniri na daleki zapad, davno prije bijelaca. Jer tamo je neplodna zemlja a oni su bili vezani za jedno naselje permanentno. Bijelci ih stalno silom tjerali na zapad da im ne smetaju, onda se kolonizatori opet nasele tu i opet im smetaju. Dok nisu došli do Pacifika i taj dio ukrali od Meksikanaca. Tad više indijanci nisu imali gdje.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 12 sij 2021, 16:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Povijest se samo reciklira u ovom ili onom obliku. Čitam tu knjigu i vidim toliko poveznica sa današnjom USA. Nije to tako davno bilo, mlada su oni "nacija".

370 potpisanih ugovora su imali sa indijancima. Svih 370 pogazili i poništili samovoljno. Američka riječ vrijedi 4 godine. Kad uleti drugi predsjednik sve im je dozvoljeno.
2 presude ustavnog suda. Nijedna nije ispunjena. Predsjednik kaže pa nek ustavni sud sam to proba ostvariti u praksi ako su toliko moćni.
---------------

- Zanimljiv detalj kojeg nisam znao. I indijanci su imali robove crnce. Ali vrlo rijetko ne što nisu htjeli, već su robovi bili poskupi za kupiti.

- Drugi detalj kojeg nisam znao, kad su indijanci ratovali sa kolonizatorima i otimali im muškarce, žene, djecu. Malo ko od tih ljudi poslije nekoliko godina sa indijancima se htio vratiti svojima. Nešto ih se skroz dojmio taj način života. Tu je u pitanju kombinacija, patnja kolonizatora i mir koji im davao život sa indijancima. Taj stil života da svi dijele sve između sebe i vode brigu jedni o drugima. I napokon su bili siti svaki dan.
Kolonizatori su inače bili posebna sorta ljudi. Krali su jedni od drugih puno i varali jedni druge jer im je život bio težak. Neka sirotinja iz Londona i takvih gradova u potrazi za zlatom. I onda ga tjeraš da živi od poljoprivrede. U početku su bili više gladni nego siti.

- Indijanci su samo u iznimnim i rijetkim situacijama u sukobima ubijali žene i djecu. Kolonizatori u skoro 100% slučajeva, ubijali indijanke i njihovu djecu. U biti sve što zarobe i dohvate.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 14 sij 2021, 15:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Trenutno čitam knjigu o zadnjem periodu carske Rusije i revolucija Boljševika 1917.
Šta da vam kažem bizarno ? Nemam inspiraciju iako sam masu toga novog saznao. Knjiga je jedna u nizu drugih u kojma se povijesničari "prepucavaju" koji niz faktora, slučajnosti, namjera, grupacija je više utjecao da se uopće takva revolucija dogodi. Jer Boljševici nisu imali podršku skoro nikoga osim samih sebe a malo ih bilo. Ali knjiga dobro oslikava život ljudi u tim vremenima.

Inače su povijesne i sociološke knjige, bar meni, puno bolje nego bilo kakvi romani. Uz podršku tražilice pogledaš kako su ti ljudi izgledali na raznim fotografijama, možeš čak vidjeti i fotografije prostora gdje se radnja događala. Ne moraš maštom zamišljati situacije i biti svjestan da imaš 5% šanse da to zamisliš kako je pisac fikcije romana zamislio. Čitaš i potpuno si tamo u tom vremenu i prostoru.

Kao bizarna stvar mogu ovo:

- Carski cenzor je pustio knjigu od Karl Marx-a (Capital) u prodaju misleći da je Rusima dosadna, puna suhoparne statistike i da to niko neće čitati.
Koji sucker majke ti. Treba mu pronaći obitelj i te gene iskorijeniti sa lica planete.

Nevjerojatno koliko taj ruski period ima sličnosti sa današnjom radikalnom" "ljevicom" u USA.
Oni Boljševici koji su gurali najviše na terorizam, agresivnost, nasilje i samu "revoluciju" su bili sve redom djeca bogatih roditelja. I bilo im dosadno u životu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 14 sij 2021, 15:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Po raznim stvarima zaključio sam da su Boljševici bili planirali potpuno uništiti seljake, apsolutno uništenje. Ko bi im voće, povrće uzgajao, držao stoku, nemam pojma i šta bi jeli. Nisu to baš bili dobro isplanirali pa su poslije u letu prilagođavali.
Kad su odrastali sa kućnim sluškinjama u vilama bogatih roditelja pa baš to nisu bili prostudirali. Kad ogladne zvali su sluškinju i hrana se magično stvori na stolu.

Seljake su skoro religiozno mrzili. Nekoliko desetljeća su ih pokušavali pridobiti na svoju stranu. (Mislim i prije nego je taj pojam "Boljševik" bio poznat) Iako su seljaci skoro svi bili nepismeni nekako su uvijek osjetili da su ovi mutni i čudni, i nisu htjeli imati nikakve veze sa njima.
Pa se Boljševici naljutili i počeli ih mrziti. Ostatak znamo svi kako je završilo.

Komično je da se ispunilo proročanstvo Boljševika. Doduše odustali su od njega i poslije to nije bilo "zdravo" spominjati, jer je bio iz vremena kad su pokušavali seljake dobiti na svoju stranu. Proročanstvo da seljaci iako su nepismeni i žive primitivno imaju neka "komunalna", socijalistička čula i osjećaje i da znaju prepoznati prevarante. Ispunilo se.
---------------

Ali da ne bi krivo shvatili. Boljševici planeri i lideri iako porijeklom većinom iz imućnih obitelji, najgori sadisti i egzekutori su bili djeca seljaka koji se zatekli u gradu u vrijeme revolucije. Boljševici su brzo skužili da ovi mrze selo zbog patnji i kompleksa iz svog djetinjstva i njima dali da najviše ubijaju golim rukama. Dok se radilo o selu dali im apsolutnu slobodu da sami biraju koga će ubiti.
Ovi su to ubijanje i sadizam doslovce shvatili kao prekid, rez sa svojom prošlosti i da su postali građani industrijalci. Dobili su "slobodu" i bili "prihvaćeni" u gradu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bizarne stvari iz svjetske povijesti
PostPostano: 30 sij 2021, 17:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Proširujem vidike, oliti obzore.

- Boljševici i uopće komunizam su nastali jer se Rusi osjećali inferiorno i željeli svoje društvo napraviti moderno kao zapadna Europa (U biti kao Europa općenito, ne samo zapad nje). Doslovce su htjeli prestati biti dio Azije i postati Europa.

Pa ne možeš vjerovati. Toliko patnje i mizerije, toliko godina. I ne samo kod njih već po svijetu. Da nije bilo tog furanja na zapadnu Europu vjerojatno malo nas bi ikada čulo za neki komunizam.

Zašto je bilo tako pakleno i intenzivno ? Jednostavno jer su čitali kako Marx kaže da to očekuje tek u skroz dalekoj budućnosti. Prvo jaka srednja klasa u čitavom svijetu, drugo kapitalisti moraju industrijalizirati čitav svijet do kraja. (Marx je mislio da su seljaci niškorisni idioti) Tek onda "revolucija". Ovi su sračunali da to ne bi doživjeli za svojih života pa odlučili "malo" ubrzati stvari. Ostatak znate.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 303 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 58 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO