HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 05:34.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Hrvatska kultura, običaji, komunikacija i interakcija (priručnik za strance)
PostPostano: 15 sij 2021, 17:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2021, 00:17
Postovi: 1468
Ministry of Sound je napisao/la:
The Green Zebra je napisao/la:
Ovo je staro, je li ostalo isto ili ima neki update? Ovo je sa CultureActive, je li tako?


Je, Culture Active mislim, ali primarni izvor je: https://www.goodreads.com/book/show/482071.When_Cultures_Collide

A update sam ja osobno napravio, eno ga gore, nekoliko postova iznad:

2020 Addendum by MoS:

All Croats, regardless of their regional or political affiliation crave and desire approval from those nations they consider superior to them (northern hemispere, starting at the Austrian border and ending on the US Pacific coast). The approval can manifest itself as the merest mention or acknowledgment of existence by a Western politician, personality or a media outlet. Croatian media spends thousands of man hours per week combing through any and all mentions of Croatia in the public discourse of nations deemed superior to Croatia. These are immediately relayed to the anxious body public, who will subsequently dissect and analyse the quote or article in question. Depending on the content and length, this may become THE burning issue among the political elite.

It has been said that Croats are akin to an incel beta-orbiter, continually orbiting the object of their lust and attention, only occassionally receiving the smallest token of recognition, which is sadly enough to keep them mesmerised and in a state of servitude, hoping that one day, it will be their turn for a warm and loving embrace.

Safe topics and easy brownie points with Croats of any political persuasion:

- Compliment them on the beauty of their town (don't compliment the entire country, as Croats from the left side of the political spectrum might be horrified as they could perceive that you think they are nationalist and expect their country to be spoken about in a kind manner)
- Tell them that you have heard that Croats are "good Europeans" and that have done a good job of keeping the EU together.

For anything outside of that, you need to identify whether a person is from the left or the right. This can be gleaned by asking them whether they recommend "Index" or "Vecernji" as your own source of information. If it's the former, proceed as follows:

- Compliment them on the progress that Croatia has made moving on from its "fascist past" (don't ask just do it)
- Tell them that you and your friends in the west have heard about "eminent human rights activists" such as Jelena Veljaca and Oliver Frljic and that Croatia is earning a good reputation in the west for being a very "progressive country"
- Compliment them on the immaculate organisation and support of the Zagreb Pride
- Wax lyrical about the amazing cultural spectacle put on in the city of Rijeka and remark that it might just have been THE pinnacle of European culture
- Wish them good luck in dismantling the conservative shackles and "regional rednecks" who are holding the country back from receiving even more praise from the "friends in the west"

If the person reads Vecernji, do the following:

- Compliment them on the beauty of the entire country and make a big point of telling them you could see a huge difference as soon as you crossed the border from Serbia (do mention that the Serbs were not your cup of tea and that Croats are "real Europeans")
- Mention that their football team was "robbed" in the WC 2018 final
- Thank the Croats for protecting the borders of the west for centuries and especially now
- Tell them that you have heard that Franjo Tudjman was a leader akin to George Washington and whether they could tell you more about it
- Tell them that you are a military history buff and that you have heard that their brilliant "Operation Storm" is a mandatory subject in the military academies of the country you hail from

Proceed to fuck them over and extract the maximum in whatever your extractive commercial or political goal is.

To je ruganje, a trenutno pokušavam naći 4. izdanje knjige u PDF-u.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska kultura, običaji, komunikacija i interakcija (priručnik za strance)
PostPostano: 15 sij 2021, 20:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
Ta fascinacija Zapadom te nekim zemljama tipa Njemačka, Amerika je jako oslabila ako se nije skoro i u potpunosti izgubila zadnjih 10-15 godina. Emancipirali smo se te sad barem nacionalni Hrvati često gledamo s visoka Zapadnjake u nekim stvarima. To je bilo doba nove, mlade države, neprepoznatljivosti, nezrelosti kad nam je to bilo važno.

Invazija migranata i luda politika sa Zapada je tome najviše doprinijela. Za ljevičare ne znam, oni mrze Hrvatsku pa im vjerojatno i znači kad stranci nešto loše napišu (uživo će te rijetko ko baš kritizirati) da se raduju malo.

Kod Hrvata mi je zanimljivo postavljanje najviših mogućih kriterija za standard ponašanja i onda nezadovoljstvo, turobnost kad se postigne nešto ispod toga. Hrvati imaju "germanski kompleks", htjeli bi i iskreno su vjerovali da čim Hrvatska bude neovisna da će biti poput Švicarske, Austrije, Njemačke (one stare dobre Njemačke ne ove danas) i čim to nije tako depresija i ništa ne valja. Bio sam ja u Munchenu i vidio kako tamo stvari funkcioniraju, to je pravi grad, a ne ovo šta mi imamo u Zagrebu i slična priča.

Kao dodatak na tu samokritičnost i visoke standarde koje po sebi ne zadovoljavamo mi je simpatično kad i druge podvrgavamo tome pa gotovo svi ispadaju još gori. Tipa mi smo seljačine ali Talijani...Bio sam u Grčkoj i misliš da je Hrvatska neuređena zemlja ali ono tamo je ajme majko. Španjolci, simpatični su, topli, srdačni ali su ipak Mediteranci (od Dalmatinaca) i nisu na našem nivou. Da li treba vratiti Hrvate iz Latinske Amerike nazad ili su postali tamo šlampavi Latinosi i samo nam to još treba bi nam prenesu te latino socijalističke gluposti i lijenost u Hrvatsku kao da sami nemamo dosta problema.

Recimo nakon utakmice Hrvatska Argentina na SP 2018. su Hrvati toliko bili zgroženi nesportskim ponašanjem Argentinaca da je bila masa komentara što na portalima, na cesti, kafićima, među poznanicima kako su Argentinci divljaci, da nisu to civilizirani bijelci, sve su to divlji Indijanci, mestici, klošari koji se ne znaju ponašati i da im više Argentina nije simpatična kao što je nekad bila (kao jedna od valjda dvije zemlje uz Njemačku koju se najviše simpatiziralo što se tiče nogometnih reprezentacija). Pa i ovog trenutnog papu su veliki Hrvati katolici čim se vidjelo šta zagovara prekrstili su globalističkog socijalističkog pajaca koji jer je iz Latinske Amerike je pokupio te blesave stavove koji nemaju veze s pameću.

Kad je počela ova epidemija s COVID-om i kad je Italija pucala svi su komentirali kako eto gdje će drugdje u Europi početi nego kod smotanih Talijana. Bio sam u nekom društvu izvan Hrvatske kad su se počele zatvarati granice u ožujku i svi odredom kritizirali Italiju i kako eto u ovakvim situacijama ti je ipak drago da živiš u Hrvatskoj, kako je Hrvatska super, a mi to malo ističemo, kako smo sretni da živimo u Hrvatskoj, a ne u Italiji...i jedna cura protestira: Ej, ja sam Talijanka! Svi ju onako samilosno, empatično pogledaju na par sekundi i okrenu se i nastave kritizirati Italiju kako ništa ne valja. :laugh Kao ti si ok, nije to ništa osobno ali budimo realni, Italija... Ne kritiziramo mi tebe ali moraš priznati da se Italija nije snašla. Tamo je kaos, to se kod nas ne bi moglo dogoditi, ipak je Hrvatska organiziranija itd.

Da ne govorimo o ludoj babi iz Berlina, nije to ona stara dobra Njemačka; vrate se ljudi iz Berlina i puna su im usta hvale Zagreba i kako se tu može svugdje i u svako doba dana i noći šetati gdje god se hoće, a da nemaš grč u želucu i osjećaš se sigurno. London i Pariz su užas, sve puno muslimana.

Ona Amerikanka koja je na YouTube-u radila video o Hrvatskoj pa je objašnjavala kako je u Hrvatskoj većinsko razmišljanje kako su Amerikanci glupi pa se opravdavala nismo mi glupi, ima pametnih ljudi u Americi. Znam da su ju ljudi slušali i bili su ok komentari dok je pričala svoje dojmove, hvalila i kritizirala umjereno ali pred kraj kad je najavila da se vraća u Ameriku i kad je počela više kritizirati neke njoj čudne stvari u Hrvatskoj apsolutna većina ljudi ju je izvrijeđala i pisala nek se vrati odakle je došla, šta si ona zamišlja, nek ide u taj svoj Seattle pa nek joj BLM/Antifa zapale kuću, tko je ona da išta govori, plakat će ona za Hrvatskom, itd...i pola komentatora ju je maltretirala kako može biti protiv Trumpa jel ona normalna, šta joj je.

Čini mi se da Hrvati tradicionalno poštuju jedino germanske zemlje, Austriju, Švicarsku, Njemačku iako je zvijezda Njemačke potamnila, a sve više i uzora Beča, Skandinaviju dok zadnjih godina Švedska nije postala predmet ismijavanja i ruganja zbog ljevičarenja i migranata, Srednjom Europom nisu baš pretjerano fascinirani osim Orbanom i ponekad Češkom zbog gospodarstva, Engleze bi možda i poštovali da nam nisu "neprijatelji", Rusiju i Istok gledamo s visoka, Mediterance isto tako iako je to blagonaklono, Sjeverna Italija još nekako ali jug treba otpiliti i pustiti da otpluta prema Africi, Balkan da ne pričamo. Latinska Amerika je cirkus osim možda Čilea. Anglosfera je uglavnom dobra osim što su eto Ameri glupi ali posljednjih godina su isto počeli s ideološkim glupostima pa nam se gade.

Na potezu od Hrvatske do Japana bi rekao da možda poštujemo dvije zemlje, Izrael i Singapur. Sve ostalo je ispod.

Uglavnom mi slabo valjamo ali drugi su još gori. :zubati

Tako da odrastamo. Posebno mi je drago vidjeti da su i Danke Deutschland Hrvati postali jako kritični prema Njemačkoj i da veliki Hrvati katolici uopće ne doživljavaju trenutnog papu jer se ne slažu s njim i s onim što zastupa. Nula posto poštovanja. Još kad je sa Stepincem počeo zezat više nije ni katolik.

Nismo mi baš takvi konjušari kakvi nekad mislimo da jesmo. Treba će nam par desetljeća da uopće vidimo kakvi smo. Ono prije su bile specifične okolnosti koje više ne vrijede.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska kultura, običaji, komunikacija i interakcija (priručnik za strance)
PostPostano: 15 sij 2021, 22:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2021, 00:17
Postovi: 1468
Reconquista je napisao/la:
Ta fascinacija Zapadom te nekim zemljama tipa Njemačka, Amerika je jako oslabila ako se nije skoro i u potpunosti izgubila zadnjih 10-15 godina. Emancipirali smo se te sad barem nacionalni Hrvati često gledamo s visoka Zapadnjake u nekim stvarima. To je bilo doba nove, mlade države, neprepoznatljivosti, nezrelosti kad nam je to bilo važno.

Invazija migranata i luda politika sa Zapada je tome najviše doprinijela. Za ljevičare ne znam, oni mrze Hrvatsku pa im vjerojatno i znači kad stranci nešto loše napišu (uživo će te rijetko ko baš kritizirati) da se raduju malo.

Kod Hrvata mi je zanimljivo postavljanje najviših mogućih kriterija za standard ponašanja i onda nezadovoljstvo, turobnost kad se postigne nešto ispod toga. Hrvati imaju "germanski kompleks", htjeli bi i iskreno su vjerovali da čim Hrvatska bude neovisna da će biti poput Švicarske, Austrije, Njemačke (one stare dobre Njemačke ne ove danas) i čim to nije tako depresija i ništa ne valja. Bio sam ja u Munchenu i vidio kako tamo stvari funkcioniraju, to je pravi grad, a ne ovo šta mi imamo u Zagrebu i slična priča.

Kao dodatak na tu samokritičnost i visoke standarde koje po sebi ne zadovoljavamo mi je simpatično kad i druge podvrgavamo tome pa gotovo svi ispadaju još gori. Tipa mi smo seljačine ali Talijani...Bio sam u Grčkoj i misliš da je Hrvatska neuređena zemlja ali ono tamo je ajme majko. Španjolci, simpatični su, topli, srdačni ali su ipak Mediteranci (od Dalmatinaca) i nisu na našem nivou. Da li treba vratiti Hrvate iz Latinske Amerike nazad ili su postali tamo šlampavi Latinosi i samo nam to još treba bi nam prenesu te latino socijalističke gluposti i lijenost u Hrvatsku kao da sami nemamo dosta problema.

Recimo nakon utakmice Hrvatska Argentina na SP 2018. su Hrvati toliko bili zgroženi nesportskim ponašanjem Argentinaca da je bila masa komentara što na portalima, na cesti, kafićima, među poznanicima kako su Argentinci divljaci, da nisu to civilizirani bijelci, sve su to divlji Indijanci, mestici, klošari koji se ne znaju ponašati i da im više Argentina nije simpatična kao što je nekad bila (kao jedna od valjda dvije zemlje uz Njemačku koju se najviše simpatiziralo što se tiče nogometnih reprezentacija). Pa i ovog trenutnog papu su veliki Hrvati katolici čim se vidjelo šta zagovara prekrstili su globalističkog socijalističkog pajaca koji jer je iz Latinske Amerike je pokupio te blesave stavove koji nemaju veze s pameću.

Kad je počela ova epidemija s COVID-om i kad je Italija pucala svi su komentirali kako eto gdje će drugdje u Europi početi nego kod smotanih Talijana. Bio sam u nekom društvu izvan Hrvatske kad su se počele zatvarati granice u ožujku i svi odredom kritizirali Italiju i kako eto u ovakvim situacijama ti je ipak drago da živiš u Hrvatskoj, kako je Hrvatska super, a mi to malo ističemo, kako smo sretni da živimo u Hrvatskoj, a ne u Italiji...i jedna cura protestira: Ej, ja sam Talijanka! Svi ju onako samilosno, empatično pogledaju na par sekundi i okrenu se i nastave kritizirati Italiju kako ništa ne valja. :laugh Kao ti si ok, nije to ništa osobno ali budimo realni, Italija... Ne kritiziramo mi tebe ali moraš priznati da se Italija nije snašla. Tamo je kaos, to se kod nas ne bi moglo dogoditi, ipak je Hrvatska organiziranija itd.

Da ne govorimo o ludoj babi iz Berlina, nije to ona stara dobra Njemačka; vrate se ljudi iz Berlina i puna su im usta hvale Zagreba i kako se tu može svugdje i u svako doba dana i noći šetati gdje god se hoće, a da nemaš grč u želucu i osjećaš se sigurno. London i Pariz su užas, sve puno muslimana.

Ona Amerikanka koja je na YouTube-u radila video o Hrvatskoj pa je objašnjavala kako je u Hrvatskoj većinsko razmišljanje kako su Amerikanci glupi pa se opravdavala nismo mi glupi, ima pametnih ljudi u Americi. Znam da su ju ljudi slušali i bili su ok komentari dok je pričala svoje dojmove, hvalila i kritizirala umjereno ali pred kraj kad je najavila da se vraća u Ameriku i kad je počela više kritizirati neke njoj čudne stvari u Hrvatskoj apsolutna većina ljudi ju je izvrijeđala i pisala nek se vrati odakle je došla, šta si ona zamišlja, nek ide u taj svoj Seattle pa nek joj BLM/Antifa zapale kuću, tko je ona da išta govori, plakat će ona za Hrvatskom, itd...i pola komentatora ju je maltretirala kako može biti protiv Trumpa jel ona normalna, šta joj je.

Čini mi se da Hrvati tradicionalno poštuju jedino germanske zemlje, Austriju, Švicarsku, Njemačku iako je zvijezda Njemačke potamnila, a sve više i uzora Beča, Skandinaviju dok zadnjih godina Švedska nije postala predmet ismijavanja i ruganja zbog ljevičarenja i migranata, Srednjom Europom nisu baš pretjerano fascinirani osim Orbanom i ponekad Češkom zbog gospodarstva, Engleze bi možda i poštovali da nam nisu "neprijatelji", Rusiju i Istok gledamo s visoka, Mediterance isto tako iako je to blagonaklono, Sjeverna Italija još nekako ali jug treba otpiliti i pustiti da otpluta prema Africi, Balkan da ne pričamo. Latinska Amerika je cirkus osim možda Čilea. Anglosfera je uglavnom dobra osim što su eto Ameri glupi ali posljednjih godina su isto počeli s ideološkim glupostima pa nam se gade.

Na potezu od Hrvatske do Japana bi rekao da možda poštujemo dvije zemlje, Izrael i Singapur. Sve ostalo je ispod.

Uglavnom mi slabo valjamo ali drugi su još gori. :zubati

Tako da odrastamo. Posebno mi je drago vidjeti da su i Danke Deutschland Hrvati postali jako kritični prema Njemačkoj i da veliki Hrvati katolici uopće ne doživljavaju trenutnog papu jer se ne slažu s njim i s onim što zastupa. Nula posto poštovanja. Još kad je sa Stepincem počeo zezat više nije ni katolik.

Nismo mi baš takvi konjušari kakvi nekad mislimo da jesmo. Treba će nam par desetljeća da uopće vidimo kakvi smo. Ono prije su bile specifične okolnosti koje više ne vrijede.

Ja bi volio nešto takvo vidjeti iz ljevičarski je perspektive. Tu bi se složio da smo se emancipirali, ali samo nema orbanovskih napada na zapadne nove vrijednosti. Doduše ima i kod lijevih i desnih previše nihilista. Nadam se da se, kako se uvidjelo da ni druge države nisu baš "uredne".

Uglavnom, samo optimistično, Junuz i dudu su moje duhovne vođe.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska kultura, običaji, komunikacija i interakcija (priručnik za strance)
PostPostano: 17 sij 2021, 02:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3323
The Green Zebra je napisao/la:

Uglavnom, samo optimistično, Junuz i dudu su moje duhovne vođe.

Ja ne znam, u mom okruženju(Mostar-Široki-Ljubuški) nikad nismo glorificirali nikoga ponajviše što sebe previše hvalimo pa nema mjesta za druge :zubati.

_________________
Dudu "HDZ će pomesti izbore, veća pobjeda nego prije 4 godine." 61>>>>66


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska kultura, običaji, komunikacija i interakcija (priručnik za strance)
PostPostano: 18 sij 2021, 00:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2020, 15:35
Postovi: 1538
Reconquista je napisao/la:
Ta fascinacija Zapadom te nekim zemljama tipa Njemačka, Amerika je jako oslabila ako se nije skoro i u potpunosti izgubila zadnjih 10-15 godina. Emancipirali smo se te sad barem nacionalni Hrvati često gledamo s visoka Zapadnjake u nekim stvarima. To je bilo doba nove, mlade države, neprepoznatljivosti, nezrelosti kad nam je to bilo važno.

Invazija migranata i luda politika sa Zapada je tome najviše doprinijela. Za ljevičare ne znam, oni mrze Hrvatsku pa im vjerojatno i znači kad stranci nešto loše napišu (uživo će te rijetko ko baš kritizirati) da se raduju malo.

Kod Hrvata mi je zanimljivo postavljanje najviših mogućih kriterija za standard ponašanja i onda nezadovoljstvo, turobnost kad se postigne nešto ispod toga. Hrvati imaju "germanski kompleks", htjeli bi i iskreno su vjerovali da čim Hrvatska bude neovisna da će biti poput Švicarske, Austrije, Njemačke (one stare dobre Njemačke ne ove danas) i čim to nije tako depresija i ništa ne valja. Bio sam ja u Munchenu i vidio kako tamo stvari funkcioniraju, to je pravi grad, a ne ovo šta mi imamo u Zagrebu i slična priča.

Kao dodatak na tu samokritičnost i visoke standarde koje po sebi ne zadovoljavamo mi je simpatično kad i druge podvrgavamo tome pa gotovo svi ispadaju još gori. Tipa mi smo seljačine ali Talijani...Bio sam u Grčkoj i misliš da je Hrvatska neuređena zemlja ali ono tamo je ajme majko. Španjolci, simpatični su, topli, srdačni ali su ipak Mediteranci (od Dalmatinaca) i nisu na našem nivou. Da li treba vratiti Hrvate iz Latinske Amerike nazad ili su postali tamo šlampavi Latinosi i samo nam to još treba bi nam prenesu te latino socijalističke gluposti i lijenost u Hrvatsku kao da sami nemamo dosta problema.

Recimo nakon utakmice Hrvatska Argentina na SP 2018. su Hrvati toliko bili zgroženi nesportskim ponašanjem Argentinaca da je bila masa komentara što na portalima, na cesti, kafićima, među poznanicima kako su Argentinci divljaci, da nisu to civilizirani bijelci, sve su to divlji Indijanci, mestici, klošari koji se ne znaju ponašati i da im više Argentina nije simpatična kao što je nekad bila (kao jedna od valjda dvije zemlje uz Njemačku koju se najviše simpatiziralo što se tiče nogometnih reprezentacija). Pa i ovog trenutnog papu su veliki Hrvati katolici čim se vidjelo šta zagovara prekrstili su globalističkog socijalističkog pajaca koji jer je iz Latinske Amerike je pokupio te blesave stavove koji nemaju veze s pameću.

Kad je počela ova epidemija s COVID-om i kad je Italija pucala svi su komentirali kako eto gdje će drugdje u Europi početi nego kod smotanih Talijana. Bio sam u nekom društvu izvan Hrvatske kad su se počele zatvarati granice u ožujku i svi odredom kritizirali Italiju i kako eto u ovakvim situacijama ti je ipak drago da živiš u Hrvatskoj, kako je Hrvatska super, a mi to malo ističemo, kako smo sretni da živimo u Hrvatskoj, a ne u Italiji...i jedna cura protestira: Ej, ja sam Talijanka! Svi ju onako samilosno, empatično pogledaju na par sekundi i okrenu se i nastave kritizirati Italiju kako ništa ne valja. :laugh Kao ti si ok, nije to ništa osobno ali budimo realni, Italija... Ne kritiziramo mi tebe ali moraš priznati da se Italija nije snašla. Tamo je kaos, to se kod nas ne bi moglo dogoditi, ipak je Hrvatska organiziranija itd.

Da ne govorimo o ludoj babi iz Berlina, nije to ona stara dobra Njemačka; vrate se ljudi iz Berlina i puna su im usta hvale Zagreba i kako se tu može svugdje i u svako doba dana i noći šetati gdje god se hoće, a da nemaš grč u želucu i osjećaš se sigurno. London i Pariz su užas, sve puno muslimana.

Ona Amerikanka koja je na YouTube-u radila video o Hrvatskoj pa je objašnjavala kako je u Hrvatskoj većinsko razmišljanje kako su Amerikanci glupi pa se opravdavala nismo mi glupi, ima pametnih ljudi u Americi. Znam da su ju ljudi slušali i bili su ok komentari dok je pričala svoje dojmove, hvalila i kritizirala umjereno ali pred kraj kad je najavila da se vraća u Ameriku i kad je počela više kritizirati neke njoj čudne stvari u Hrvatskoj apsolutna većina ljudi ju je izvrijeđala i pisala nek se vrati odakle je došla, šta si ona zamišlja, nek ide u taj svoj Seattle pa nek joj BLM/Antifa zapale kuću, tko je ona da išta govori, plakat će ona za Hrvatskom, itd...i pola komentatora ju je maltretirala kako može biti protiv Trumpa jel ona normalna, šta joj je.

Čini mi se da Hrvati tradicionalno poštuju jedino germanske zemlje, Austriju, Švicarsku, Njemačku iako je zvijezda Njemačke potamnila, a sve više i uzora Beča, Skandinaviju dok zadnjih godina Švedska nije postala predmet ismijavanja i ruganja zbog ljevičarenja i migranata, Srednjom Europom nisu baš pretjerano fascinirani osim Orbanom i ponekad Češkom zbog gospodarstva, Engleze bi možda i poštovali da nam nisu "neprijatelji", Rusiju i Istok gledamo s visoka, Mediterance isto tako iako je to blagonaklono, Sjeverna Italija još nekako ali jug treba otpiliti i pustiti da otpluta prema Africi, Balkan da ne pričamo. Latinska Amerika je cirkus osim možda Čilea. Anglosfera je uglavnom dobra osim što su eto Ameri glupi ali posljednjih godina su isto počeli s ideološkim glupostima pa nam se gade.

Na potezu od Hrvatske do Japana bi rekao da možda poštujemo dvije zemlje, Izrael i Singapur. Sve ostalo je ispod.

Uglavnom mi slabo valjamo ali drugi su još gori. :zubati

Tako da odrastamo. Posebno mi je drago vidjeti da su i Danke Deutschland Hrvati postali jako kritični prema Njemačkoj i da veliki Hrvati katolici uopće ne doživljavaju trenutnog papu jer se ne slažu s njim i s onim što zastupa. Nula posto poštovanja. Još kad je sa Stepincem počeo zezat više nije ni katolik.

Nismo mi baš takvi konjušari kakvi nekad mislimo da jesmo. Treba će nam par desetljeća da uopće vidimo kakvi smo. Ono prije su bile specifične okolnosti koje više ne vrijede.

Istina i u biti svi su nam Cigani osim Švaba koji su "glupi", i Engleza koji su genocidni.
Skandinavci psihopate koji ce sami sebe unistiti za 30ak godina i sl.
Ali postoji problem jer se cesto razmislja: "Sto ce oni misliti o nama". To i dalje postoji i to mediji forsiraju i mlate time narod po glavi. "Sto ce europljani misliti i nama".
Sa takvim maltretiranjem narod ne moze imati samopouzdanje. Time mu se sugerira da mora biti miran i pokoran. Umjesto da se sugerira: "Sto nas boli ona stvar za tamo neke sto ce misliti o nama". Isto kao sto i njih boli ona stvar sto Hrvat misli o njima. Mislim da fali tog samopouzdanja. Hrvat se previse ponizava i druge stavlja iznad sebe. To treba mijenjati. Sebe treba stavljati ispred svih i sve druge smatrati Ciganima. Mada su Hrvatima vise od pola planete svi cigani i ovako :D. A da ne govorim o kuknjavi da nista ne valja. Da nas netko sa strane promatra mislio bi da Hrvati zive negdje u Africi i da su najsiromasniji narod na svijetu. Da Hrvat ima minimalac od 2 000 Eura, opet bi bio nezadovoljan jer netko u Luxemburgu ima vise. To je meni neshvatljivo. Nikad nista ne valja. Ja mislim da nema depresivnijeg naroda od Hrvata. Jedna Poljakinja je bila pricala o tome, da ne shvaca taj hr mentalitet, o tom jadikovanju, pasivnosti i depresiji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska kultura, običaji, komunikacija i interakcija (priručnik za strance)
PostPostano: 08 pro 2021, 14:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
Citat:
U dokumentu se ističe i da su Slovenija i Hrvatska znatno bogatije od drugih dijelova Jugoslavije i naglašavaju hrvatske težnje prema nezavisnosti. Pri kraju dokumenta nalazi se rječnik, a pod "Hrvatska" ističe se kako se njome gotovo tisuću godina upravljalo iz Beča i Budimpešte, dok je Dalmacija imala znatno drukčiju povijest od ostatka zemlje te da je bila zemlja pirata, trgovaca i dugogodišnja kolonija Venecije.

Kozmopolitiskiji Dalmatinci, ističe se, ne dijele tako snažno militantni nacionalizam ostatka Hrvatske te su, barem između dva svjetska rata, bili skloniji proglasiti Srbe pobjednicima i jamcima nezavisnosti od neslavenske dominacije.


https://m.vecernji.hr/vijesti/sto-je-19 ... at-1545691

Dalmatian Dude - more tolerant and relaxed than the average Croat.

Sound legit. :D

CIA - understanding things on a whole other level since 1947.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska kultura, običaji, komunikacija i interakcija (priručnik za strance)
PostPostano: 08 pro 2021, 18:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2020, 15:38
Postovi: 4966
Pocinje se pojavljivat odredena nadmenost i samopostovanje. Primarno jer stari uzori padaju NAGLO.

Desnica/tradicionalisti se vise ne ugledaju na Njemacku, Francusku, Austriju, Italiju vec Rusiju, Kinu, Izrael, Madarsku, Singapur

Poslovnjaci i slobodnjaci vise se ne ugledaju na Ameriku ni zapad jer to jednostavno vise nije to. Amerika je izgubila trgovacki rat s Kinom, vise nije "land of the free", ogroman dio ekonomije je subvencioniran printanjem novca i socijalom, isto i s EU

Ljevica vise ne gleda na Rusiju, Srbiju itd a Anglosfera in je preluda, bar za sad. Vise nemaju uzora. Hrvatski ljevicari su zapravo nostalgicari najveci.

@Marko80
Ono sta fali ovoj analizi Hrvata je psiholoska analiza po big five traits i jos neki elementi.
Ta depresivnost je aspekt neuroticizma, inace relativno nasljedne osobine. Neuroticni ljudi su uvik nezadovoljni, neovisno o primanjima, komforu, listi ostvarenih osobnih ciljeva, obiteljskom statusu itd.

Osoba s niskim neuroticizmom bit ce zadovoljna, cak i sritna svojim zivotom i stanjem u drustvu cak i ako je objektivno siromasna, ispraznog osobnog zivota i kompletno neostvarena. Odlican primjer neuroticizma su svi ovi ultrauspjesni umjetnici koji umru od samounistavanja, depresije, ovisnosti. Ipak, Hrvati su manje depresivni od Muslimana recimo, a i ti Hrvati najvise emigriraju pa se to balansira. Ljudi s niskim neuroticizmom recimo imaju natprosjecno dice cisto jer im misli ne privlaci pesimizam i briga oko objektivnog stanja.

_________________
Hrvati BiH tribaju uvest americke/ceske zakone o oruzju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska kultura, običaji, komunikacija i interakcija (priručnik za strance)
PostPostano: 07 ruj 2022, 10:32 
Offline

Pridružen/a: 07 ruj 2022, 10:16
Postovi: 1
Povijest hrvatskih gradova koji imaju itekako što ispričati o svojoj prošlosti, evo nekoliko zanimljivosti vezanih za ovaj mali kontinentalni biser, GRAD SISAK, čije kulturne i urbane atrakcije zaslužuju našu pažnju i posjetu https://www.emajstor.hr/clanak/612/sisa ... z_vijekove
Ponosna na svoj grad !!!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: iprodano i 35 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO