HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 13:23.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 15 tra 2021, 22:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Ja osobno sam mislio da ce tvrtke rezati potrebe za uredskim prostorima. Ovo bi znacilo da jedan znacajan dio gradjevinske branse bi dobro osjetio na narudzbama i obimu posla. Naime, sto ce vise korporacijama 100 metara + neboderi, ako se 50% vremena radi home office i pogotovo u bransama gdje 80%-90% zaposlenika moze uredno raditi od doma.

Iznenadio me je podatak da su narudzbe I kvartal 2021 vs I kvartal 2020 u Njemackoj pale za 30%, ali ne zbog home office, nego zbog stezanja gospodarstva. What´s happening?

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 16 tra 2021, 09:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5190
Hoće.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 16 tra 2021, 13:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Firme znaju da će pandemija proći, zašto bi smanjivali kapacitete.
I građevinci rade rekordno kao nikad prije. Sve zatvorene firme, hoteli, ovo, ono koriste ovu situaciju da renoviraju i prošire objekte. Jer nema bolje prilike od ovog. Prije bi im građevinci ometali posao jer se to rastegne na puno mjeseci.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 16 tra 2021, 13:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5190
Smanjenje potraznje za uredskim prostorima zbog home offica je realnost jer su mnoge firme iskoristile ovaj period za testiranje tskvog nacina rada. Za očekivati je da ce jedan dio ostati u tom režimu i nakon pandemije.
Ako bude velik porast gospodarstva u takvim sektorima moguće je da on anulira pad uzrokovsn povećanjem primjene home offica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 16 tra 2021, 13:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Nikad čuo. Gdje vadite te informacije ?
Kako to ide ? Firma iznajmi pola kata ureda i poslije se jebe sa podstanarima koje ne mogu zakonski izbaciti ? Neće niko unajmljvati urede na nekoliko mjeseci. Nisu nigerijanski scammers.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 18 lip 2021, 23:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
lider30 je napisao/la:
Ja osobno sam mislio da ce tvrtke rezati potrebe za uredskim prostorima. Ovo bi znacilo da jedan znacajan dio gradjevinske branse bi dobro osjetio na narudzbama i obimu posla. Naime, sto ce vise korporacijama 100 metara + neboderi, ako se 50% vremena radi home office i pogotovo u bransama gdje 80%-90% zaposlenika moze uredno raditi od doma.

Iznenadio me je podatak da su narudzbe I kvartal 2021 vs I kvartal 2020 u Njemackoj pale za 30%, ali ne zbog home office, nego zbog stezanja gospodarstva. What´s happening?


Ako se misli globalno onda svakako da, u BiH vjerojatno jos neće doći do značajnijih promjena.

Međutim, znajući kako stvari na zapadu trenutno izgledaju nisam sigurno zašto bi činjenica smanjenja potreba za uredskim prostorima bila nešto pretjerano novo i iznenađujuće.

Već i sada određene multinacionalne korporacije funkcioniraju na principu da je broj radnih stolova manji od ukupnog broja radnika. Obično je riječ oko 10%. Fleksibilni način rada uopće nije neubičajen za velike korporacije.

Jedna od drugih stvari koja se susreće da zaposlenici rezerviraju radno mjesto na kojem će raditi što znači da će rezervirati samo ono radno mjesto koje je slobodno u tom trenutku. Nadalje ljudi iz istog ureda ne rade (ne moraju raditi) uopće zajedno nego na mjestu koje je slobodno tijekom vremena rezervacije.

Određene tvrtke već i sada su nudile rad od doma, ali nakon iskustva s koronom nuditi će još fleksibilnije uvjete. Primjerice nudit će određene modele - 3 dana u tjednu po izboru + 1 dan od doma + 1 dana u uredu.

Ako se sve navedeno uzme u obzir onda je jasno da će se uredski prostor i dalje smanjivati mada ne neograničeno jer su određene funkcije ipak sasvim vezane (bolje da se obavljaju u uredu), ali opet za svaku branšu ne vrijedi isto pravilo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 18 lip 2021, 23:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Ubrzo ce se regulirati propisi tko i pod kojim uvjetima moze raditi iz "home-office". Tvrtke ce morati pokriti troskove rada od kuce (el.energija, internet, voda, cesto besplatno pice i voce,..). Trenutno te troskove drzave clanice EU sufinanciraju ili vracaju kroz povrat poreza. Iz mog iskustva, troskovi rezija su znacajno porasli.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 19 lip 2021, 00:03 
Online
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3789
DrMag je napisao/la:
Ubrzo ce se regulirati propisi tko i pod kojim uvjetima moze raditi iz "home-office". Tvrtke ce morati pokriti troskove rada od kuce (el.energija, internet, voda, cesto besplatno pice i voce,..). Trenutno te troskove drzave clanice EU sufinanciraju ili vracaju kroz povrat poreza. Iz mog iskustva, troskovi rezija su znacajno porasli.

Ti troškovi režija uglavnom nisu toliko značajni: flat rate internet košta jednako, ne znam zašto bi se trošilo više vode, a struje i grijanja se potroši nešto više. S druge strane nema troška prijevoza na posao, manji je trošak odjeće za posao i nema troška ručka iz restorana (OK, u nekim zemljama se ta prehrana subvencionira od firme).

S druge stane postoji ogroman novi trošak, zaposlenima treba stan ili kuća s jednom ili dvije dodatne prostorije, ne mogu dugoročno raditi na kuhinjskom stolu. Najgore je mladima koji dijele skupe stanove u velikim gradovima i sad bi trebali raditi iz takvog prostora.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 19 lip 2021, 00:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3161
Ma nema od toga ništa, možda manja grupa ljudi koja nema vele posla, ali kod kuće ne možeš biti učinkovit kao u radnom okruženju, dom je dom, ured je ured, te priče se mogu prodavati djeci na placu, ali svatko ozbiljan zna da je to već sad propala priča.

_________________
Srpsko-hrvatski svijet


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 19 lip 2021, 07:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
DrMag je napisao/la:
Ubrzo ce se regulirati propisi tko i pod kojim uvjetima moze raditi iz "home-office". Tvrtke ce morati pokriti troskove rada od kuce (el.energija, internet, voda, cesto besplatno pice i voce,..). Trenutno te troskove drzave clanice EU sufinanciraju ili vracaju kroz povrat poreza. Iz mog iskustva, troskovi rezija su znacajno porasli.

Ti troškovi režija uglavnom nisu toliko značajni: flat rate internet košta jednako, ne znam zašto bi se trošilo više vode, a struje i grijanja se potroši nešto više. S druge strane nema troška prijevoza na posao, manji je trošak odjeće za posao i nema troška ručka iz restorana (OK, u nekim zemljama se ta prehrana subvencionira od firme).

S druge stane postoji ogroman novi trošak, zaposlenima treba stan ili kuća s jednom ili dvije dodatne prostorije, ne mogu dugoročno raditi na kuhinjskom stolu. Najgore je mladima koji dijele skupe stanove u velikim gradovima i sad bi trebali raditi iz takvog prostora.


Upravo tako, troškovi režija nisu značajnije porasli iako se ovo često navodi kao dodatni trošak. Mada neki su morali dokupiti internet usluge odnosno zakupiti skuplji paket koji nudi veću brzinu- kvalitetniju mrežu.

Većina tvrtki je opremala kućne urede za svoje zaposlenike. Govoreći ovo mislim da radni stol, stolicu, računala, dodatne ekrane, pisače i ostali dodatni pomoćni materijal. Spomenut ću da je veliki broj tvrtki paperless u današnje vrijeme tako da veliki dio njih nema potrebu za ispisivanjem dokumenata, ali ima za virtualnom pohranom dokumenata.

Što se tiče dodatnog prostora ljudi više nisu vezani svakodnevnim putovanjem do posla tako da se mogu dislocirati izvan grada gdje je cijena najma niža i gdje za manju cijenu mogu dobiti i više prostora.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 19 lip 2021, 08:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Gazda je napisao/la:
Ma nema od toga ništa, možda manja grupa ljudi koja nema vele posla, ali kod kuće ne možeš biti učinkovit kao u radnom okruženju, dom je dom, ured je ured, te priče se mogu prodavati djeci na placu, ali svatko ozbiljan zna da je to već sad propala priča.


Opet ponavljam da veliki dio tvrki rad od doma već imao kao jedan od benefita i prije problema s korona virusom. U BiH sasvim sigurno ne, ali na zapadu da.

Tvrtke su tijekom cijelog ovog razdoblja ulagale u alate koji omogućuju praćenje i evidenciju rada kada se radi izvan ureda rada kako bi kada se stvari sasvim normaliziraju imali način kako osigurati produktivnost rada od doma. Sasvim im je jasno da su se stvari pokrenule i više se neće moći vratiti na ono stanje kakvo je bilo prije ovoga. Ljudi su prepoznali prednosti rada od doma.

Ograničenje može postojati u smislu rada u jednoj državi, a života u drugoj za većinu zaposlenika, ali vidjet ćemo što će budućnost donijeti po ovom pitanju. Riječ je većinom o poreznom aspektu iako u nekim branšama i o regulatornom. Zaposlenike u IT sektoru bih izdvojio iz ove grupe jer oni već i sada imaju određena rješenja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 19 lip 2021, 08:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
U mojoj firmi su vec svi na laptopima, a svako radno mjesto u neboderu ima po dva monitora, tastaturu i misa. Fiksni telefon ide preko Jabbera (ili tako nesto, ne razumijem se u to). Vec moze svatko, svugdje raditi. Potrebe za uredskim radnim mjestom su jako smanjene.
Cesto vidjam sada nepoznate ljude na katu, da rade. Mozes se svugdje prikopcati sa svojim podacima.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 19 lip 2021, 08:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
DaniKU je napisao/la:
Gazda je napisao/la:
Ma nema od toga ništa, možda manja grupa ljudi koja nema vele posla, ali kod kuće ne možeš biti učinkovit kao u radnom okruženju, dom je dom, ured je ured, te priče se mogu prodavati djeci na placu, ali svatko ozbiljan zna da je to već sad propala priča.


Opet ponavljam da veliki dio tvrki rad od doma već imao kao jedan od benefita i prije problema s korona virusom. U BiH sasvim sigurno ne, ali na zapadu da.

Tvrtke su tijekom cijelog ovog razdoblja ulagale u alate koji omogućuju praćenje i evidenciju rada kada se radi izvan ureda rada kako bi kada se stvari sasvim normaliziraju imali način kako osigurati produktivnost rada od doma. Sasvim im je jasno da su se stvari pokrenule i više se neće moći vratiti na ono stanje kakvo je bilo prije ovoga. Ljudi su prepoznali prednosti rada od doma.

Ograničenje može postojati u smislu rada u jednoj državi, a života u drugoj za većinu zaposlenika, ali vidjet ćemo što će budućnost donijeti po ovom pitanju. Riječ je većinom o poreznom aspektu iako u nekim branšama i o regulatornom. Zaposlenike u IT sektoru bih izdvojio iz ove grupe jer oni već i sada imaju određena rješenja.


Moj posao se moze raditi 99% iz home office-a (mozda cak i 100%). Bas me je zanimalo preseljenje u neku karipsku drzavu, da zivim s ovom placom.
Problem je poreza i ne moze se tako lako izvesti. Tu ima velikih problema mensecini.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 19 lip 2021, 08:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
lider30 je napisao/la:
DaniKU je napisao/la:

Opet ponavljam da veliki dio tvrki rad od doma već imao kao jedan od benefita i prije problema s korona virusom. U BiH sasvim sigurno ne, ali na zapadu da.

Tvrtke su tijekom cijelog ovog razdoblja ulagale u alate koji omogućuju praćenje i evidenciju rada kada se radi izvan ureda rada kako bi kada se stvari sasvim normaliziraju imali način kako osigurati produktivnost rada od doma. Sasvim im je jasno da su se stvari pokrenule i više se neće moći vratiti na ono stanje kakvo je bilo prije ovoga. Ljudi su prepoznali prednosti rada od doma.

Ograničenje može postojati u smislu rada u jednoj državi, a života u drugoj za većinu zaposlenika, ali vidjet ćemo što će budućnost donijeti po ovom pitanju. Riječ je većinom o poreznom aspektu iako u nekim branšama i o regulatornom. Zaposlenike u IT sektoru bih izdvojio iz ove grupe jer oni već i sada imaju određena rješenja.


Moj posao se moze raditi 99% iz home office-a (mozda cak i 100%). Bas me je zanimalo preseljenje u neku karipsku drzavu, da zivim s ovom placom.
Problem je poreza i ne moze se tako lako izvesti. Tu ima velikih problema mensecini.


Ovisno gdje radiš i kakva plaću imaš, ali sigurno jedna od stvari o kojima ljudi razmišljaju.

Što se tiče poreza na plaću oni bi se po pravilu trebali obračunavati i plaćati u državi u kojoj radiš, a ne u kojoj je sjedište tvrtke u kojoj si zaposlen. E sad opet dolazi pitanje u kojoj državi tvoja tvrtka obavlja aktivnosti i zarađuje profit ako joj zaposlenici rade posvuda u svijetu, ali opet to je pitanje za tvrtku. Opet rješenje mogu biti podružnice u državama gdje je najviše zaposlenika locirano, ali opet pitanje je obračuna i drugih poreza različitih od onih na plaću i koliko je to porezno efikasan način za samu tvrtku.

Međutim, spomenuo sam i regulatorni aspekt koji veže određene tvrtke jer outsourcing usluga se može vršiti samo prema unaprijed određenom obrascu i broj karika u lancu je ograničen, a samim tim i broj država iz kojih se usluge vrše.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 19 lip 2021, 09:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
DrMag je napisao/la:
Ubrzo ce se regulirati propisi tko i pod kojim uvjetima moze raditi iz "home-office". Tvrtke ce morati pokriti troskove rada od kuce (el.energija, internet, voda, cesto besplatno pice i voce,..). Trenutno te troskove drzave clanice EU sufinanciraju ili vracaju kroz povrat poreza. Iz mog iskustva, troskovi rezija su znacajno porasli.

Ti troškovi režija uglavnom nisu toliko značajni: flat rate internet košta jednako, ne znam zašto bi se trošilo više vode, a struje i grijanja se potroši nešto više. S druge strane nema troška prijevoza na posao, manji je trošak odjeće za posao i nema troška ručka iz restorana (OK, u nekim zemljama se ta prehrana subvencionira od firme).

S druge stane postoji ogroman novi trošak, zaposlenima treba stan ili kuća s jednom ili dvije dodatne prostorije, ne mogu dugoročno raditi na kuhinjskom stolu. Najgore je mladima koji dijele skupe stanove u velikim gradovima i sad bi trebali raditi iz takvog prostora.


Home-Office koristim vec 15 mjeseci, na godisnjem nivou imao sam doplatiti 88 eura za el.energiju, 31 euro za vodu (topla, hladna i otpadne vode), grijanje 192 eura doplate, uz maksimalnu stednju. Od poslodavca trazio i dobio sufinanciranje internet veze u visini 1/3 po radnom danu, trenutno su u obradi troskovi rezija. Ako vam poslodavac nije obezbijedio radni stol i stolicu, a koristite vlastiti namjestaj i dodatnu opremu i to bi trebali racunati kao trosak.

U tvrtki nisam imao svakodnevnih troskova vezanih za hranu iz restorana, osim povremenih narudzbi iz egoticnih kuhinja, u sklopu ureda imamo i opremljenu kuhinju, gdje svaki dan neko od nas kuhar :), rekao bih da sam tijekom zimskih mjeseci cesce narucivao hranu iz restorana u home-office.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 19 lip 2021, 23:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3789
DrMag je napisao/la:
Home-Office koristim vec 15 mjeseci, na godisnjem nivou imao sam doplatiti 88 eura za el.energiju, 31 euro za vodu (topla, hladna i otpadne vode), grijanje 192 eura doplate, uz maksimalnu stednju. Od poslodavca trazio i dobio sufinanciranje internet veze u visini 1/3 po radnom danu, trenutno su u obradi troskovi rezija. Ako vam poslodavac nije obezbijedio radni stol i stolicu, a koristite vlastiti namjestaj i dodatnu opremu i to bi trebali racunati kao trosak.

U tvrtki nisam imao svakodnevnih troskova vezanih za hranu iz restorana, osim povremenih narudzbi iz egoticnih kuhinja, u sklopu ureda imamo i opremljenu kuhinju, gdje svaki dan neko od nas kuhar :), rekao bih da sam tijekom zimskih mjeseci cesce narucivao hranu iz restorana u home-office.
OK, 26€ mjesečno na dodatnim troškovima za režije. Kolika ti je ušteda na trošku prijevoza na posao?

Ne mogu točno reći koliko su se meni povećale režije zbog rada od kuće, zato što mi se čini da je na grijanje i struju najveći utjecaj imalo to što djeca neko vrijeme nisu išla u školu ni vrtić, tako da se više grijalo. Razlika režija je otprilike 20€ mjesečno. Na gorivu za odlazak na posao sam uštedio oko 100€ mjesečno


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 20 lip 2021, 16:35 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Gazda je napisao/la:
Ma nema od toga ništa, možda manja grupa ljudi koja nema vele posla, ali kod kuće ne možeš biti učinkovit kao u radnom okruženju, dom je dom, ured je ured, te priče se mogu prodavati djeci na placu, ali svatko ozbiljan zna da je to već sad propala priča.


Ja sam efikasniji kod kuce nego u uredu. Tamo se zajebajem, a kod kuce osjecam obvezu da odradim stvari. Kod kuce se i osjecam puno ugodnije, na poslu stalno nektko otvara prozor. Stalno nekom vruce, hladno itd.

Firma nije osjetila nikakav pad produktivnosti unazad godinu dana otkad su svi kod kuce.

Zapravo je najmanja produktivnost i najvece su frustracije u tim open space uredima.

Za troskove me i ne briga, rado ih platim sam samo da ostane ovako, odradim hrpu posla, a ne moram gubit vrijeme putujuci i zivcirajuci se.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoce li biti smanjenja potraznje za uredskim prostorima zbog home office-a?
PostPostano: 03 srp 2021, 21:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
DrMag je napisao/la:
Home-Office koristim vec 15 mjeseci, na godisnjem nivou imao sam doplatiti 88 eura za el.energiju, 31 euro za vodu (topla, hladna i otpadne vode), grijanje 192 eura doplate, uz maksimalnu stednju. Od poslodavca trazio i dobio sufinanciranje internet veze u visini 1/3 po radnom danu, trenutno su u obradi troskovi rezija. Ako vam poslodavac nije obezbijedio radni stol i stolicu, a koristite vlastiti namjestaj i dodatnu opremu i to bi trebali racunati kao trosak.

U tvrtki nisam imao svakodnevnih troskova vezanih za hranu iz restorana, osim povremenih narudzbi iz egoticnih kuhinja, u sklopu ureda imamo i opremljenu kuhinju, gdje svaki dan neko od nas kuhar :), rekao bih da sam tijekom zimskih mjeseci cesce narucivao hranu iz restorana u home-office.


Naveli ste samo koj ste dodatne troškove imali dok stavke na kojima ste uštedjeli niste spomenuli tako da slika nije potpuna.

Usput govoreći sve da ništa niste uštedjeli ako su ovo dodatni godišnji troškovi onda je to uistinu neznatno.

Ako vozite auto samo ste mjesečno mogli uštedjeti dovoljno da anulirate godišnje troškove. Možda koristite javni prijevoz i ušteda nije tolika, ali opet nije uopće navedena. Niste spomenuli ni štednju na odjeći, obući, kozmetici i frizerskim uslugama na kojoj je potrošnja sigurno manja nego dok ste svakodnevno išli na posao. Usputnu kavu koju ste kupili u kafiću u tvrkti u kojoj radite (ili u dućanu dok čekate bus) ili povremena kupovina osvježavajućih napitaka ili pak čipsa na automatu u tvrtki više nije moguća dok radite doma pa ste i na tomu mogli uštedjeti.

Ako poslodavac sufinancira troškove interneta kao i druge režijske troškove u nekim državama se ne može dobiti povrat poreza. Opet kažem troškovi na internet su ionako bili postojeći - jedino povećanje može biti na paket bržeg/stabilnijeg interneta koji je nešto skuplji, ali opet to su uglavnom neznatne stavke.

Ako već znate kuhati onda boravak doma ste mogli iskoristiti u punom obliku (kažete da ste na poslu samo ponekad kuhali što je sigurno zbog nepraktičnosti) te stoga nije jasno zašto bi se troškovi hrane povećali dok ste doma. Što se tiče nacionalne kuhinje koje preferirate to ne bi trebalo imati značajniji utjcaja na troškove (netko recimo više voli kontinentalnu hranu, ali troškovi su tu negdje). Opet kažem Vaš je osobni izbor što i kako se želite hraniti, ali budući da ste naveli da su se troškovi značajno povećali (a ne da su se Vama značajno povećali) bio sam slobodan ovo prokomentirati.

Kupovina radne stolice i radnog stola je jednokratna investicija jer će Vam to biti potrebno za rad i u budućnosti budući da je za očekivati da ćete raditi od doma ponekad, a možete ih koristiti i nevezano za posao. Opet to nisu stavke koje su značajne ako pogledati razdoblje od 15 mjeseci koliko radite od doma iako je to nešto što je gotovo svatko već ionako imao doma.

Generalno govoreći rad od doma bi po pravilu (u postojećim uvjetima) trebao biti isplativiji nego rad u tvrtki. Pod postojećim uvjetima govorim da nije došlo do promjene plaće, ali opet nisu ni poslodavci izvan zbivanja pa je za očekivati da će oni koji budu izabrali rad od doma u budućnosti sigurno imati različite ugovore od onih koji rade u tvtki.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO