HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 15:49.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 34 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Operacija „Osveta“
PostPostano: 07 svi 2009, 16:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Čini mi se da je tako "maštovito" nazvana operacija VRS na Oraški džep nakon Bljeska. Bitka je trajala par dana sa nezamislivim bombardiranjem i linije su bile poljuljane ali je napad slomljen. Pa ako ko ima info iz prve ruke ili više detalja nek ih prezentira.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 19 svi 2009, 14:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Inkvizitor je napisao/la:
Čini mi se da je tako "maštovito" nazvana operacija VRS na Oraški džep nakon Bljeska. Bitka je trajala par dana sa nezamislivim bombardiranjem i linije su bile poljuljane ali je napad slomljen. Pa ako ko ima info iz prve ruke ili više detalja nek ih prezentira.


Napisat ću detaljno o ovome (tj skenirati) kada dobijem materijale koje čekam (valjda za tjedan dva). Nažalost, biti će samo na engleskom.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 19 svi 2009, 16:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 11:13
Postovi: 567
Lokacija: Hrvatska; Osijek, Zadar
Mislim da je tamo sudjelovala 1. oklopna brigada VRS.

_________________
VIVE LA LIBERTE!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 06 srp 2009, 12:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Obećao sam ovo davno ali bolje ikad nego nikad. Izvor je "Balkan Battlegrounds: A Military History of the Yugoslav Conflict, 1990-1995, Volume I" - Central Intelligence Agency, Office of Russian and European Analysis (May 2002)

Citat:

Operation "Plamen-95"; The VRS attempts To Capture the Orasje Pocket, May-June 1995

In the aftermath of Operation "Bljesak", and probably in retaliation for it, the VRS shifted its focus to the HVO-held Orasje pocket, which began some 10 kilometers northwest of Brcko. Not only would the capture of Orasje punish the Croats for their seizure of Western Slavonia but it would also help free up the northern side of the Posavina corridor. It is also possible that the VRS Main Staff had planned to eliminate the enclave as part of its plans to clean up the map in 1995 in preparation for accepting a peace settlement.

To carry out Operation "Plamen-95" (Flame-95) - which the Croats referred to as Operation "Osveta" (Revenge) - and seize the Orasje pocket, Liutenant General Momir Talic's 1st Krajina Corps planned to employ Colonel Dragoslav Djurkic's Tactical Group 5, which normally held the front opposite the HVO's Orasje Corps District with about 6,000 troops drawn from four infantry or light infantry brigades. To spearhead the attack, Djurkic received another 2,000 troops from elite assault formations in the 1st Krajina Corps and other VRS corps, major elements drawn from the 1st Armored Brigade, and corps artillery units. General Mladic and General Talic would together directly supervise Djurkic's operation.

HVO Staff Brigadier Djuro Matuzovic, whose Orasje Corps District would receive the VRS attack, controlled one Guards Brigade and three Home Defense regiments - some 6,000 troops. Because Matuzovic's enclave was extremely shallow, only 10 kilometers deep, the HVO had prepared a strong forward defense based on well-prepared bunkers and trenches, because a VRS breakthrough anywhere couuld quickly wipe out the entire enclave. The fortifications were stiffened by the firm morale of the HVO defenders, all of whom either lived in the Orasje area or had homes further west in the Posavina that had been lost to the Serbs in 1992. HV artillery and multiple rocket launcher batteries across the Sava in Croatia provided the HVO with strong fire support.

The VRS operation began on 5 May with a strong artillery preparation. The initial ground assault, however, was quickly beaten back, and the 1st Krajina Corps paused for five days. On 10 May a salvo of LUNA-M (FROG-7) surface-to-surface missiles signalled a resumption of the offensive. The VRS renewed the offensive in three prongs spread across the enclave's frontline but concentrated on the central and southern sectors along the direct routes to the towns of Orasje and Vidovice. The Serb thrusts made some headway, particularly in the secondary attack in the north at Grebnice, but the HVO defenses held, and the Croat troops drove the attackers back. The VRS was to repeat this performance for the next month, hurling at least seven ground assaults at the defenses spaced between two and seven days apart (Attacks on consecutive days are counted as a single attack). Most of the attacks were supported by strong mortar and artillery fire, with tanks in direct support. UN monitors counted 2,000 to 5,000 detonations during most of the assaults. One of the most successful attacks came on 14-15 May when VRS troops almost broke through to Vidovice (just as they had in 1992), before elements of the 4th Guards Brigade and 106th Home Defense Regiment pushed them back to their start line. By 10 June the VRS had to give up and call a halt to the operation. The HVO, with no ground support from the Croatian Army, had decisively defeated a major Serb offensive.

The VRS failure at Orasje and Vidovice marked the effects of the decline in relative capabilities the VRS suffered in three years of war. The Serbs conducted their operation competently, in keeping wih VRS offensive doctrine, using armor and elite infantry assault units to spearhead attacks with strong fire support. In contrast to 1992 and 1993, however, the VRS faced a well-organized foe manning well-fortified bunkers and trenches and supported by relatively large numbers of artillery, mortars and multiple rocket launchers integrated into defensive fire plans. The VRS did not have enough firepower to break up these defenses and was unwilling to commit its weakened infantry to a do-or-die attack against the grimly motivated Croat defenders. VRS offensive operations against Croat and Muslim troops manning these types of defenses repeatedly failed during 1994 and 1995.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 06 srp 2009, 18:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
sad kad čovjek ovo pročita, sjetim se nečeg drugog. sjetim se kako se srbi kune u taj 1. korpus VRS-a, koji je 1995. kao bio u stanju suprostaviti se HV-u. kao što se da vidjeti, ćorak :-evotigana

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 20 svi 2010, 20:29 
Offline

Pridružen/a: 20 svi 2010, 20:16
Postovi: 21
Kao prvo, pozdrav svima ....

Da ozivimo malo temu, s obzirom da je stara vec godinu dana... "Osveta" nije trajala par dana (kao sto je vec neko spomenuo) - trajala je oko mjesec dana i bilo je biti ili ne biti. Svakodnevno se ginulo i nije se razmisljalo tko ce prezivjeti. Osobno, imam puno prezivljenog u Posavini i govorim iz prve ruke.

Ne zelim ulaziti u politiku (jer ju mrzim), mozemo razgovarati o svemu vezano za BP (pod uvjetom da se ne vrijedjamo), takodje, ucesnici druge strane (ako ce biti realni i iskreni) - mozemo iskreno razgovarati o svemu.

P.S. Vise cijenim neprijatelja nego Munchen ratnike.

Pozdrav, Master.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 20 svi 2010, 20:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
Ozdrav Master, dobrodošao!

ne vidim razloga da strahuješ da će te netko vrijeđati, ali ako i bude toga to će se spriječiti.
Za početak možeš li malo precizirati za sebe na kojem potezu i na kojoj si strani bio, pretpostavljam hrvatskoj? Ako može, i ukratko da nam opišeš tih mjesec dana...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 20 svi 2010, 21:00 
Offline

Pridružen/a: 20 svi 2010, 20:16
Postovi: 21
bumbar92 je napisao/la:
Ozdrav Master, dobrodošao!

ne vidim razloga da strahuješ da će te netko vrijeđati, ali ako i bude toga to će se spriječiti.
Za početak možeš li malo precizirati za sebe na kojem potezu i na kojoj si strani bio, pretpostavljam hrvatskoj? Ako može, i ukratko da nam opišeš tih mjesec dana...


Ne plasim se vrijedjanja, samo zelim normalnu komunikaciju. U vrijedjanju ne zelim ucestvovati (a vidim da je i TinkiVinki aka Telletubies ovdje - pa da nastavimo s argumentima) s foruma.hr.

Za pocetak, od Svibnja 91 sam bio u ZNG (ratiste - Zap.Slavonija), 92 BP, prvo BB, Odzak, Modrica, ponovo BB, Orasje do kraja rata. 95 umirovljen u cinu satnika HV (dva puta ranjen, drugi put 92 tesko, inv. 90%).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 20 svi 2010, 21:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
master je napisao/la:
bumbar92 je napisao/la:
Ozdrav Master, dobrodošao!

ne vidim razloga da strahuješ da će te netko vrijeđati, ali ako i bude toga to će se spriječiti.
Za početak možeš li malo precizirati za sebe na kojem potezu i na kojoj si strani bio, pretpostavljam hrvatskoj? Ako može, i ukratko da nam opišeš tih mjesec dana...


Ne plasim se vrijedjanja, samo zelim normalnu komunikaciju. U vrijedjanju ne zelim ucestvovati (a vidim da je i TinkiVinki aka Telletubies ovdje - pa da nastavimo s argumentima) s foruma.hr.

Za pocetak, od Svibnja 91 sam bio u ZNG (ratiste - Zap.Slavonija), 92 BP, prvo BB, Odzak, Modrica, Orasje do kraja rata. 95 umirovljen u cinu satnika HV (dva puta ranjen, drugi put 92 tesko, inv. 90%).


kapa dole časniče...,samo opleti.
:HVO :UDVDR


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 20 svi 2010, 21:50 
Offline

Pridružen/a: 20 svi 2010, 20:16
Postovi: 21
Inace, prozivio sam puno toga sto se desavalo u ratu. Vodio sam odredjeni broj ljudi (prvo u ZNG (poceo sam kao obicni vojnik) pa kasnije u HVO ), ali ono sto sam u "Osveti" dozivio - nije bilo niti na jednom terenu. Nikada ranije (a prosao sam puno toga) nisu koristene rakete za razbijanje minskih polja (a uzas je gledati nesto takvo kad ide prema tebi - a ne znas sta je to). U toj borbi je poginuo i jedan prijatelj (Celo) iz moje postrojbe, kao i mnogi drugi branitelji. Ginulo se svakodnevno (jako puno), ali valjda se inat probudio i mogli smo ili izginuti svi ili opstati, jer uopce nismo razmisljali o povlacenju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 20 svi 2010, 22:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
master je napisao/la:
Inace, prozivio sam puno toga sto se desavalo u ratu. Vodio sam odredjeni broj ljudi (prvo u ZNG (poceo sam kao obicni vojnik) pa kasnije u HVO ), ali ono sto sam u "Osveti" dozivio - nije bilo niti na jednom terenu. Nikada ranije (a prosao sam puno toga) nisu koristene rakete za razbijanje minskih polja (a uzas je gledati nesto takvo - a ne znas sta je to). U toj borbi je poginuo i jedan prijatelj (Celo) iz moje postrojbe, kao i mnogi drugi branitelji. Ginulo se svakodnevno (jako puno), ali valjda se inat probudio i mogli smo ili izginuti svi ili opstati, jer uopce nismo razmisljali o povlacenju.


stadij kada se "podivlja", čizme ne skidaju i lica ne umivaju po par dana, a u pojatama i zemunicama se spava,...takođe proživljeno, ali na južnijem ratištu uglavnom kamenjaru i čukama.
Tu je za mine drugačije što su većinom na "žici" i hoda se po kamenju, naravno ima i ukopanih al njih odskakutaš po stijenama,...ak nema žica naravno.
Ravnica je veći zajeb za mine, zato se valjda koriste ta "tepih-razminiranja" ako sam dobro shvatio, jer sam vidio samo tenk-ralicu ili tenk-deminera u sličnim napadnim operacijama.

Jel znaš možda koliki je bio generalno omjer oklopa tada u Posavini?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 21 svi 2010, 07:16 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
Inače, kod srba vlada kolektivna amnezija kada se priča o njihovim neuspjelim napadima na orašje.
argumentacija se kreće od toga da mi pretjerujemo do toga da se radilo o kozmetičkim ofenzivama koje su trebale prikriti ionako dogovorene poteze (poznato zvuči?).
jebiga, ko gubi ima pravo da se ljuti

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 21 svi 2010, 07:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
caporegime je napisao/la:
Inače, kod srba vlada kolektivna amnezija kada se priča o njihovim neuspjelim napadima na orašje.
argumentacija se kreće od toga da mi pretjerujemo do toga da se radilo o kozmetičkim ofenzivama koje su trebale prikriti ionako dogovorene poteze (poznato zvuči?).
jebiga, ko gubi ima pravo da se ljuti


aha. meni pričali bojovnici iz poskok bojne :zubati

http://www.forum.hr/archive/index.php/t-518220.html

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 21 svi 2010, 09:00 
Offline

Pridružen/a: 20 svi 2010, 20:16
Postovi: 21
bumbar92 je napisao/la:
Jel znaš možda koliki je bio generalno omjer oklopa tada u Posavini?


Ne bih znao tocan broj oklopa s nase strane (svaka brigada je imala svoj oklop) ali je bilo prilicno toga i na nasoj strani. Druga strana je imala daleko vise oklopa jer je na tom dijelu koridor bio naj uzi (na jednom dijelu smo imali vizualnu kontrolu). Tih dana je tamo gorjelo. Dnevno je padalo izmedju 4-5 tisuca projektila po nama (ali i mi smo slali isto).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 21 svi 2010, 09:55 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
je li crta bila na mjestu ulaska u selo lepnice, pored odvajanja ceste za vidivice, tamo gdje se sada nalazi polusrušena tabla dobrodošli u republiku srpsku, što je i granica između federacije i rs-a?
od sredine mosta do te točke je točno 8 kilometara.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 21 svi 2010, 10:17 
Offline

Pridružen/a: 20 svi 2010, 20:16
Postovi: 21
Otprilike na tom pravcu je bila crta tu, ali najblize koridoru je bila lijevo (gledano s strane Orasja) prema Vucilovcu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 21 svi 2010, 11:23 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
master je napisao/la:
Otprilike na tom pravcu je bila crta tu, ali najblize koridoru je bila lijevo (gledano s strane Orasja) prema Vucilovcu.


od te table do raskršća u lončarima ima točno 4 km.
znači ovo drugo mjesto crte je bilo u šumici zapadno od vučilovca a sjeverno od krepšića.
po google earthu....ni 3 km od koridora, samo nema prometnice osim one uz savu, čak ni makadama.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 21 svi 2010, 11:57 
Offline

Pridružen/a: 20 svi 2010, 20:16
Postovi: 21
caporegime je napisao/la:
master je napisao/la:
Otprilike na tom pravcu je bila crta tu, ali najblize koridoru je bila lijevo (gledano s strane Orasja) prema Vucilovcu.


od te table do raskršća u lončarima ima točno 4 km.
znači ovo drugo mjesto crte je bilo u šumici zapadno od vučilovca a sjeverno od krepšića.
po google earthu....ni 3 km od koridora, samo nema prometnice osim one uz savu, čak ni makadama.



Prometnica uz crtu nije bilo skoro nigdje (osim grebnica, brvnika, jer je crta bila u selu). Znam da smo gazili uzasno blato kad smo uzimali Vucilovac (a on je bio najbliza tocka do koridora cca 1 km udaljenosti).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 21 svi 2010, 12:55 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
pa nije baš jedan....ali svejedno jako jako blizu. 2-3- (google eart majka :whistling )
iako, iz vučilovca ima prometnica koja se spušta do krepšića ili do gorica, ne znam više, točno uz savu.
osobno mislim da se koridor nije išao u protunapadu sijeć ne zato jer se to ne bi moglo, nego uvijek ostaje problem protunapada.
sijeć koridor bez slojevitije strategije šta dalje ne bi ni imalo smisla.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 18 kol 2010, 18:56 
Offline

Pridružen/a: 18 kol 2010, 13:05
Postovi: 19
caporegime je napisao/la:
Inače, kod srba vlada kolektivna amnezija kada se priča o njihovim neuspjelim napadima na orašje.
argumentacija se kreće od toga da mi pretjerujemo do toga da se radilo o kozmetičkim ofenzivama koje su trebale prikriti ionako dogovorene poteze (poznato zvuči?).
jebiga, ko gubi ima pravo da se ljuti

cao...zavisi kako ko gleda...pa i vi se ubiste objasnjavajuci kako ste Bos. posavinu izgubili politicki,da je prodana...
pa priznajte da je VRS bila jaca u BP,ko vi 95...
a sto se tice oraskog dzepa,recite mi koliko je brigada HVO i HV branilo oraski dzep????


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 18 kol 2010, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
ovdje nećeš čuti da je Posavina prodana, već da je izgubljena u ratu jer se nije mogla obraniti pred jačim neprijateljem. cijena obrane je bila prevelika za HV kakav je bio 1992., s obzirom da su na koridoru Srbi imali najjače snage.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 10 svi 2011, 16:09 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
samo da podsjetim......prije 16 godina.......popeli se na zadnje noge, ubacili u vatru sve što su imali, ali.....pušing.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 10 svi 2011, 16:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
caporegime je napisao/la:
samo da podsjetim......prije 16 godina.......popeli se na zadnje noge, ubacili u vatru sve što su imali, ali.....pušing.


napad na Orašje?

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 10 svi 2011, 17:05 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
dudu je napisao/la:
caporegime je napisao/la:
samo da podsjetim......prije 16 godina.......popeli se na zadnje noge, ubacili u vatru sve što su imali, ali.....pušing.


napad na Orašje?


ti se šališ?
pa to je tema.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija "Osveta"
PostPostano: 10 svi 2011, 17:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
caporegime je napisao/la:
dudu je napisao/la:

napad na Orašje?


ti se šališ?
pa to je tema.


vidi fakat. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 34 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO