HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 10:36.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 130 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ulomci i citati
PostPostano: 27 pro 2021, 01:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ulomci i citati
PostPostano: 27 pro 2021, 01:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
I Kriton, kad to čuje, namigne robu, koji je blizu stajao. I rob iziđe i, pošto se dugo vremena zadržao, dode s onim, koji mu je imao dati otrov, a nosio ga u čaši izmiješana. Pa kad Sokrat opazi čovjeka, reče:
—- Dobro, dragi moj! Ti si tome vješt, — što mi je raditi?
— Ništa, kaže, drugo, nego, kad ispiješ, hodaj, dok ti u nogama ne bude teško, a onda lezi! Tako ćeš učiniti!
Stim pruži čašu Sokratu. A on je uzme i baš mirno, Ehekrate, ni da bi zadrhtao ili izmijenio boje ili lica, već po običaju svom izbulji oči u čovjeka i reče:
— Što veliš, — kad bi od ovoga napitka nešto nekomu izlio za žrtvu? Smijem li ili ne?
Toliko, kaže, Sokrate, miješamo, koliko mislimo da je dosta.
— Razumijem, kaže, ali bar moliti se bogovima negdje je slobodno, a i treba da seoba odavde onamo bude sretna. Pa to se ja i molim, i bilo tako!
I čim to doreče, namakne pa sasvim lako i veselo ispije. I većina nas se sve dotle znala prilično usprezati, da ne plačemo, ali kako smo vidjeli, gdje pije i gdje je ispio, nikako više, — nego silom mi potokom poteku suze i zaogrnem se, stanem sebe žaliti — ma ne njega nego svoj udes, što gubim takva druga. A Kriton se još prije mene, jer nije mogao suza ustavljati, digne. Apolodor je još i prije bez prestanka suze ronio, a onda baš zarida; a kako je plakao i jedio se, nije ondje bilo nijednoga, koga nije ganuo, osim samoga Sokrata. A on reče.
— Čudni ljudi, što to radite? Ja sam doista ponajviše zato otpravio ženske, da ne griješe tako, jer sam čuo, da u miru treba umirati. Ta mirujte i budite jaki!

I mi, kad to čujemo, postidimo se i ustavimo plač. A on se prohoda, pa kad kaže, da mu noge oteščavaju, legne naledaške, jer ga je tako svjetovao čovjek. Uto ga stane onaj, što mu je dao otrov, pipati i za čas ogledati stopala i noge, a onda mu čvrsto stisne stopalo i zapita, osjeća li. A on otpovrne, da ne osjeća. I zatim opet stisne golijeni; pa odmičući tako rukom sve dalje pokazivaše nama, kako biva hladan i ukočen. I on ga je opipavao i rekao, kad mu dode do srca, da će se onda prestaviti. Pa već je gotovo sve do trbuha bilo hladno, i on se otkrije — ta bio se zaogrnuo — i reče, a to mu je bila zadnja:
— Kritone, Asklepiju dugujemo pijetla;! Nego podajte ga i ne zaboravite!
—- Pa bit će, kaže Kriton, ali gledaj, nemaš li drago što da kažeš!
To zapita, ali on ništa ne odvrati, nego se za kratko vrijeme pruži, a onaj ga čovjek otkrije, — oči mu se ukočile. A Kriton, kad to vidi, stisne mu usta i oči.

Platon: Fedon ili o duši


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ulomci i citati
PostPostano: 27 pro 2021, 01:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
slika

Joseph Conrad: Srce tame


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ulomci i citati
PostPostano: 21 lis 2022, 18:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Citat:
Pri duhovnom sagledanju podvižnik vidi stvari koje za većinu ljudi ostaju tajna. Njemu je teško da govori o toj tajni, jer prevedena na ljudski jezik ona izgleda sasvim drukčija. Ljudske riječi i ljudski pojmovi daju malo mogućnosti da se unutrašnje stanje saopšti drugome. Neophodan uslov za razumijevanje jeste zajedničko i istovjetno iskustvo. Nema li zajedničkog iskustva, nema ni razumijevanja, budući da se iza svake naše riječi krije sav naš život. Svaki pojam predstavlja sadržinu iskustva svakog od nas, usled čega svi mi govorimo raznim jezicima. Međutim, pošto svi imamo istu prirodu, moguće je i pomoću riječi izazvati novo iskustvo u duši drugoga, i na neki način probuditi u njemu novi život. Kada to biva prilikom našeg ljudskog međusobnog opštenja, tim više se to događa kada je u pitanju Božansko djelovanje. Božja riječ, pri određenom unutrašnjem raspoloženju duše, stvarno prinosi novi život, i to na onaj koji je sadržan u njoj - to jest život vječni.


Nebeska dvorišta - vladika Grigorije


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ulomci i citati
PostPostano: 15 vel 2023, 16:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 stu 2018, 13:21
Postovi: 4112
https://citymagazine.danas.rs/popkultur ... komentara/

_________________
Slava Ukrajini!
Nema predaje!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 130 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO