HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 05:06.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Hrvati (i)jekavci
PostPostano: 11 sij 2022, 20:43 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
dalmatinac181 je napisao/la:
dudu je napisao/la:
pa i Dalmatinci govore dominantno ijekavicom, imaju nekih 10tak riječi koju kažu ikavicom, ostalo ijekavica.

Je... S kime si ti to iz Dalmacije priča? Da nije s nekin tvojin "Dalmatincima" iz Livna i Duvna? :D


Jača je ikavica u Duvnu nego u Splitu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati (i)jekavci
PostPostano: 11 sij 2022, 21:42 
Offline

Pridružen/a: 28 sij 2021, 20:02
Postovi: 2143
Planina je napisao/la:
dalmatinac181 je napisao/la:
Je... S kime si ti to iz Dalmacije priča? Da nije s nekin tvojin "Dalmatincima" iz Livna i Duvna? :D


Jača je ikavica u Duvnu nego u Splitu.


Ja znam jednog tipa iz Posušja.
Kod njega uopšte ne postoji ijekavica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati (i)jekavci
PostPostano: 11 sij 2022, 22:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2020, 16:43
Postovi: 974
Planina je napisao/la:
dalmatinac181 je napisao/la:
Je... S kime si ti to iz Dalmacije priča? Da nije s nekin tvojin "Dalmatincima" iz Livna i Duvna? :D


Jača je ikavica u Duvnu nego u Splitu.

Dođu vamo pa postanu ijekavci?

_________________
Udio šizmatika u Hrvatskoj:
1921.-17%
2021.- 3%


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati (i)jekavci
PostPostano: 11 sij 2022, 22:31 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
zbl je napisao/la:
Ja znam jednog tipa iz Posušja.
Kod njega uopšte ne postoji ijekavica.


Posušje i jest neki centar ikavice danas. Iz Posušja na koju god stranu kreneš ikavica se razvodnjava.

dalmatinac181 je napisao/la:
Planina je napisao/la:

Jača je ikavica u Duvnu nego u Splitu.

Dođu vamo pa postanu ijekavci?


Ne kaže niko da su Dalmatinci full jekavci nego je, pogotovo u gradovima, na djelu vrlo jaka jekavizacija. Velika većina Dalmoša i dalje koristi 10-20 najčešćih ikavizama i po tome jesu ikavci, međutim prava full ikavica bez jekavizama se priča možda jedino još u selima po Zagori, po jednom Splitu sigurno nije. Većina Splićana priča napola jekavicom, jednostavno utjecaj medija, škole, posla, interneta, svega. Prava ikavica znači apsolutno sve na "i" kao što je Srbima ekavcima sve na e. A takvih ikavaca ima još prilično malo i svakim danom sve manje. Sela nestaju a u gradovima je na djelu teška jekavizacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati (i)jekavci
PostPostano: 11 sij 2022, 23:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2020, 16:43
Postovi: 974
Planina je napisao/la:
Ne kaže niko da su Dalmatinci full jekavci nego je, pogotovo u gradovima, na djelu vrlo jaka jekavizacija. Velika većina Dalmoša i dalje koristi 10-20 najčešćih ikavizama i po tome jesu ikavci, međutim prava full ikavica bez jekavizama se priča možda jedino još u selima po Zagori, po jednom Splitu sigurno nije. Većina Splićana priča napola jekavicom, jednostavno utjecaj medija, škole, posla, interneta, svega. Prava ikavica znači apsolutno sve na "i" kao što je Srbima ekavcima sve na e. A takvih ikavaca ima još prilično malo i svakim danom sve manje. Sela nestaju a u gradovima je na djelu teška jekavizacija.

Kojih 10-20 ikavizama? Meni napamet pada da se kaže zabilježit umisto zabiližit i primjetit umisto primitit i možda još koja rič, ali ih ima sve skupa da se mogu na prste jedne ruke nabrojat. Ako u Posušju kažu primitit onda svaka čast..

_________________
Udio šizmatika u Hrvatskoj:
1921.-17%
2021.- 3%


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati (i)jekavci
PostPostano: 11 sij 2022, 23:37 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
odijelo
previše
umjetno
osjećam
preko
zdjela
prestani
itd

imao sam cijelu knjižicu splitskih jekavizama, jedno vrijeme me to baš zanimalo pa sam zapisivao, uglavnom daleko je govor prosječnog splićanina danas od prave ikavice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati (i)jekavci
PostPostano: 12 sij 2022, 00:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2020, 16:43
Postovi: 974
Od riči koje si nabroja jedino je umjetno i odijelo ostalo je sve čista ikavica... Nisan u životu čuja da netko kaže zdjela umisto zdila ili preko misto priko... Ja govorin kako je u Kaštilin i Trogiru mada je i u ST isti govor.

_________________
Udio šizmatika u Hrvatskoj:
1921.-17%
2021.- 3%


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati (i)jekavci
PostPostano: 12 sij 2022, 00:36 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
A eto lažem iz čista mira.

Uglavnom navijamo i ja i ti za ikavicu i drago mi je ako je u tvom krugu jača nego u mom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati (i)jekavci
PostPostano: 12 sij 2022, 00:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2020, 16:43
Postovi: 974
Jel ti živiš odi ili? Ja ti govorin iz prve ruke kako i ja sam pričan i svi moji...

_________________
Udio šizmatika u Hrvatskoj:
1921.-17%
2021.- 3%


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati (i)jekavci
PostPostano: 12 sij 2022, 00:44 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
Pa recimo da samo proveo jedno 80% života u Splitu. Jedno vrijeme kad me baš zanimao taj govor bih večeri znao stati na prozoru iznad birtije i slušati kakav je govor, mase jekavizama sam se naslušao, pogotovo osjetno kod mlađih generacija. Mislim tako je manje više svugdi, izabrali smo taj jekavski standard i jebaji ga. Ipak ikavica će se u Dalmaciji i Hercegovini održati, kakva takva, ne može se to tek tako izbrisati. Bar se nadam...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati (i)jekavci
PostPostano: 12 sij 2022, 00:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2020, 16:43
Postovi: 974
Planina je napisao/la:
Pa recimo da samo proveo jedno 80% života u Splitu. Jedno vrijeme kad me baš zanimao taj govor bih večeri znao stati na prozoru iznad birtije i slušati kakav je govor, mase jekavizama sam se naslušao, pogotovo osjetno kod mlađih generacija. Mislim tako je manje više svugdi, izabrali smo taj jekavski standard i jebaji ga. Ipak ikavica će se u Dalmaciji i Hercegovini održati, kakva takva, ne može se to tek tako izbrisati. Bar se nadam...

Je, al to su uglavnon te riči primitit, umitnost, odilo itd. To para uši i ne virujen da se ikad tako govorilo.. Stvar je da je još uvik ikavica izrazito dominantna, a ne da je 10 riči kako kaže dudu ili 20 ostalo sve ijekavica..

_________________
Udio šizmatika u Hrvatskoj:
1921.-17%
2021.- 3%


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati (i)jekavci
PostPostano: 12 sij 2022, 01:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2017, 18:23
Postovi: 3449
Planina je napisao/la:
A eto lažem iz čista mira.

Uglavnom navijamo i ja i ti za ikavicu i drago mi je ako je u tvom krugu jača nego u mom.

Francuzi su gradili svoju naciju tako što su uzeli pariški govor za standard i nametnuli ga cijeloj Francuskoj. To je način na koji se ujedinjuje narod.
Mi smo odabrali standard, i to treba svima prisilno nametati. Zamisli da svako selo u HR govori svojim govorom od prije 100 godina.
Pogledaj ove govore.

_________________
Hrvatska Hrvatom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati (i)jekavci
PostPostano: 12 sij 2022, 01:22 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
Harezm je napisao/la:
Planina je napisao/la:
A eto lažem iz čista mira.

Uglavnom navijamo i ja i ti za ikavicu i drago mi je ako je u tvom krugu jača nego u mom.

Francuzi su gradili svoju naciju tako što su uzeli pariški govor za standard i nametnuli ga cijeloj Francuskoj. To je način na koji se ujedinjuje narod.
Mi smo odabrali standard, i to treba svima prisilno nametati. Zamisli da svako selo u HR govori svojim govorom od prije 100 godina.
Pogledaj ove govore.


Kamenjarci dinarci (minus ovi oko Neretve i dalje istočno) su bili i bit će ikavci, svaki pokušaj prisilnog nametanja jekavskog zegejskog naglašenog ******** bi završio tako što bi ili zapalili Zegej ili se jednostavno odvojili od sjevernog blata i magle pa se jekavišite tamo koliko oćete.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati (i)jekavci
PostPostano: 12 sij 2022, 08:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2017, 18:23
Postovi: 3449
Planina je napisao/la:
Harezm je napisao/la:
Francuzi su gradili svoju naciju tako što su uzeli pariški govor za standard i nametnuli ga cijeloj Francuskoj. To je način na koji se ujedinjuje narod.
Mi smo odabrali standard, i to treba svima prisilno nametati. Zamisli da svako selo u HR govori svojim govorom od prije 100 godina.
Pogledaj ove govore.


Kamenjarci dinarci (minus ovi oko Neretve i dalje istočno) su bili i bit će ikavci, svaki pokušaj prisilnog nametanja jekavskog zegejskog naglašenog ******** bi završio tako što bi ili zapalili Zegej ili se jednostavno odvojili od sjevernog blata i magle pa se jekavišite tamo koliko oćete.

Jekavski je već usvojen u većoj mjeri, a nitko Zagreb nije palio, niti će. Neće svaka baba imati svoj pravopis. Svi moraju govoriti isto!

_________________
Hrvatska Hrvatom!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 115 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO