HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 11:56.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 20 lip 2009, 15:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Pošto je ova tema milion puta bila na tapetu sa već poznatim strastima i nadaleko poznatom srpskom mitomanijom, potrudio sam se pročitati dvije knjige malo poznatijih Hrvata, zatočenika Jasenovca.

jedna knjiga je "Konclogor na Savi" predratnog HSS-ovca, Mostarca Ilije Jakovljevića a druga je "Sam kroz Europu" hrvatskog revolucionara, kroničara i pustolova Istranina Ante Cilige

U jakovljevićevoj knjizi su više opisi samih čuvara, zapovjednika i opisi pojedinačnih ubojstava, npr puno vremena je dao na ubojstvo HSS-ovog tribuna Mihovila Pavleka Miškine i sadizmu pojednih čuvara. Naglašavao je masovne likvidacije s druge strane Save, na Gradini.

Ciliga pak o svemu razmišlja, slojevitije prilazi problemu, i on se osvrće na čuvare, logorske upravitelje, posebnu pažnju pridaje Židovima i dobar dio teksta mu je može se reć antisemitski. napominje da i u ovim strašnim uvjetima židovski logoraši koji jedno vrijeme imaju unutrašnju upravu nad logorom gledaju na sve druge logoraše kao na manje vrijedne i stalno rade neke afere kako bi što više bivalo pobijeno nežidovskih logoraša. Spominje da redovno dobijaju paktete od židovske općine u Zagrebu a da je zapravo jedini način da dobiješ paket, da ti ga pošalju preko te institucije, ako imaš vezu naravno. To njihovo ponašanje secira filozofskom raspravom, uvodeći u priču Mojsija i cijeli židovski moralni i etički kodeks.

logorom upravljaju i Srbi. Likvidacije se vrše čas, temeljitije nad Hrvatima, najviše nad Srbima, stradaju na kraju i Židovi. masovne likvidacije su i u ovoj knjizi preko Save, u Gradini.

Logor se u obje knjige navodi kao mjesto gdje igraju razne veze i vezice, gdje se se čak događaju i napadi ljudskosti od strane stražara i upravitelja, koji se smjenjuju sa divljačkim egzekucijama.

dakle, nesumnjivo mračno mjesto gdje se moglo preživjeti samo pukom srećom ili stjecajem više okolnosti koje bi se poklopile

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 20 lip 2009, 20:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Ima li ta knjiga u elektronickom obliku ?

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 21 lip 2009, 02:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
I jel se dotakao broja žrtava? Koliko su česte bile te likvidacije, koliko je u prosjeku ljudi stradalo u svakoj od njih itd itd...

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 21 lip 2009, 11:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
ne, nema toga, nisu oni statističari. Opisivali su pojedine likvidacije kojima su nazočili, obično u logorskom krugu ili u barakama a za masovne likvidacije su čuli, obično preko Save.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 21 lip 2009, 11:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Inkvizitor je napisao/la:
ne, nema toga, nisu oni statističari. Opisivali su pojedine likvidacije kojima su nazočili, obično u logorskom krugu ili u barakama a za masovne likvidacije su čuli, obično preko Save.


Možda sam malo previše morbidan ali sam mislio upravo na njegova svjedočanstva. Da li se iz njih zaključiti koliko su se često dešavale te likvidacije (svaki dan, svakog tjedna?), pojedinačne, ili je pak primjetio da je odjednom nestalo 50ak ljudi itd itd?

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 21 lip 2009, 11:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
RajvoSa je napisao/la:
Inkvizitor je napisao/la:
ne, nema toga, nisu oni statističari. Opisivali su pojedine likvidacije kojima su nazočili, obično u logorskom krugu ili u barakama a za masovne likvidacije su čuli, obično preko Save.


Možda sam malo previše morbidan ali sam mislio upravo na njegova svjedočanstva. Da li se iz njih zaključiti koliko su se često dešavale te likvidacije (svaki dan, svakog tjedna?), pojedinačne, ili je pak primjetio da je odjednom nestalo 50ak ljudi itd itd?



da, da, bilo je toga, u krugu su se znale dogoditi i masovne likvidacije..sad ne spominje točan broj ali 10-20 ljudi otprilike. A koliko često, nije bilo pravila, nekad bi tjedni prolazili bez toga pa onda odjednom po par takvih likvidacija. ne može se doći do nekog broja na osnovu njihovog pisanja. Više je to psihološki presjek logoraša, čuvara, zapovjednika, unutrašnje logorske uprave koja je za čudo imala velike ovlasti a bila sastavljena od samih logoraša. Ciliga npr, piše da židovski upravitelj, logoraš sastavlja spiskove za likvidacije. Uglavnom, tome je posvetio dosta prostora.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 21 lip 2009, 14:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Inkvizitor je napisao/la:

da, da, bilo je toga, u krugu su se znale dogoditi i masovne likvidacije..sad ne spominje točan broj ali 10-20 ljudi otprilike. A koliko često, nije bilo pravila, nekad bi tjedni prolazili bez toga pa onda odjednom po par takvih likvidacija. ne može se doći do nekog broja na osnovu njihovog pisanja. Više je to psihološki presjek logoraša, čuvara, zapovjednika, unutrašnje logorske uprave koja je za čudo imala velike ovlasti a bila sastavljena od samih logoraša. Ciliga npr, piše da židovski upravitelj, logoraš sastavlja spiskove za likvidacije. Uglavnom, tome je posvetio dosta prostora.


Sad je to dio Ciliginih sabranih djela. Usput:

* Ciliga je proveo u Jasenovcu oko godinu i pol
*Tuđman je u Bespućima najviše optuživan zbog- citata iz Cilige. Kao antisemit, a ono citira komunjaru Ciligu.
* Ciliga je dobro primijetio židovsko grupašenje, no njegova su historiozofska
razmišljanja površna. Sličan je u tom Dostojevskom kad publicistički piše o Židovima
i njihovom ponašanju, pa iz dijelove točnih opservacija ubacuje vlastita slabo održiva umovanja.
* opisuje ubojstva- ima dobar dio kako je ljudima proradio apetit nakon što je
neki ustaša jednoha zatvorenika ubio- nakon toga su zatvorenici jeli s velikim apetitom.
Malo morbidije. Inače, nema nekih monstr likvidacija, iako je sva atmosfera vidljivo patološka
jer se ubojstva- iako ne tog ospega- zbivaju.
* Pavelić je prikazan kao lukav, ali politički kratkovidan. Ciliga dosta realno
prosuđuje kratkovidnost komunista, a još više fašista i njihovih prirepaka.
Pavelić i ostali su smatrali d aje Ciliga puno veća šarža među komunsitima zbog njegova
bijega i progona, pa je avljda zato i ostao živ (a i bio zatočen). Dao je naslutiti
da su mi možda Tito i ostali staljinisti "smjestili" da završi u Jasenovcu, no to je nekako
neodređeno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 21 lip 2009, 14:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Hroboatos je napisao/la:

Sad je to dio Ciliginih sabranih djela. Usput:

* Ciliga je proveo u Jasenovcu oko godinu i pol
*Tuđman je u Bespućima najviše optuživan zbog- citata iz Cilige. Kao antisemit, a ono citira komunjaru Ciligu.
* Ciliga je dobro primijetio židovsko grupašenje, no njegova su historiozofska
razmišljanja površna. Sličan je u tom Dostojevskom kad publicistički piše o Židovima
i njihovom ponašanju, pa iz dijelove točnih opservacija ubacuje vlastita slabo održiva umovanja.
* opisuje ubojstva- ima dobar dio kako je ljudima proradio apetit nakon što je
neki ustaša jednoha zatvorenika ubio- nakon toga su zatvorenici jeli s velikim apetitom.
Malo morbidije. Inače, nema nekih monstr likvidacija, iako je sva atmosfera vidljivo patološka
jer se ubojstva- iako ne tog ospega- zbivaju.
* Pavelić je prikazan kao lukav, ali politički kratkovidan. Ciliga dosta realno
prosuđuje kratkovidnost komunista, a još više fašista i njihovih prirepaka.
Pavelić i ostali su smatrali d aje Ciliga puno veća šarža među komunsitima zbog njegova
bijega i progona, pa je avljda zato i ostao živ (a i bio zatočen). Dao je naslutiti
da su mi možda Tito i ostali staljinisti "smjestili" da završi u Jasenovcu, no to je nekako
neodređeno.


Ciliga je uhićen jer su ustaške vlasti sumnjale u njega kao agenta Moskve, i odkuda on odjednom u NDH. Nije pomoglo ni to što je robijao u Staljinovim Gulazima i što je davno raskrstio sa komunizmom. No njima je to bio samo štos. Takav čovjek se nigdje ne nalazi slučajno.

kad govori o Židovima to je kompot od divljenja, njihovim sposobnostima, onome što su dali svijetu, lamentiranje nad njihovom povijesnom tragedijom, i stradanjem u tom tek tada početom ratu ali onda sve to prenosi malo u metafiziku i vraća se u Mojsijevo doba, gdje je kako on kaže formirana židovska svijest o "izabranom narodu", navodi Mojsijeve riječi.." Bog vam je dao ovu zemlju, očistite je od njezinih stanovnika". Implicite Židovi su počeli s genocidom u pradoba. Zamjera im što na druge gledaju s nipodaštavanjem , skoro kao crve koje treba zgaziti. čak i logorski upravnik Židov ima čvrsto stajalište da je pravednije da pogine tisuće drugih logoraša, nego jedan Židov. Da ovaj jedan više vrijedi nego svi nežidovi logora i uopće cijelog svijeta.

S neskrivenim divljenjem govori o stoicizmu kojim srpski seljaci idu u smrt. Bez ljutnje i bez zamjerke. Vi sad ovdje ubijate nas, mi gdje možemo ubijamo vas. Čak osjeća i poštovanje žrtava prema ubojicama. Niste mlakonje kako smo mislili.

Iz svega tog ustaškog divljanja, Ciliga veli, izići će neko dobro. Srbi više ne gledaju na Hrvate kao na mlakonje i pacifiste.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 21 lip 2009, 16:04 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2009, 15:13
Postovi: 199
Hroboatos je napisao/la:
Inkvizitor je napisao/la:

da, da, bilo je toga, u krugu su se znale dogoditi i masovne likvidacije..sad ne spominje točan broj ali 10-20 ljudi otprilike. A koliko često, nije bilo pravila, nekad bi tjedni prolazili bez toga pa onda odjednom po par takvih likvidacija. ne može se doći do nekog broja na osnovu njihovog pisanja. Više je to psihološki presjek logoraša, čuvara, zapovjednika, unutrašnje logorske uprave koja je za čudo imala velike ovlasti a bila sastavljena od samih logoraša. Ciliga npr, piše da židovski upravitelj, logoraš sastavlja spiskove za likvidacije. Uglavnom, tome je posvetio dosta prostora.


Sad je to dio Ciliginih sabranih djela. Usput:

* Ciliga je proveo u Jasenovcu oko godinu i pol
*Tuđman je u Bespućima najviše optuživan zbog- citata iz Cilige. Kao antisemit, a ono citira komunjaru Ciligu.
* Ciliga je dobro primijetio židovsko grupašenje, no njegova su historiozofska
razmišljanja površna. Sličan je u tom Dostojevskom kad publicistički piše o Židovima
i njihovom ponašanju, pa iz dijelove točnih opservacija ubacuje vlastita slabo održiva umovanja.
* opisuje ubojstva- ima dobar dio kako je ljudima proradio apetit nakon što je
neki ustaša jednoha zatvorenika ubio- nakon toga su zatvorenici jeli s velikim apetitom.
Malo morbidije. Inače, nema nekih monstr likvidacija, iako je sva atmosfera vidljivo patološka
jer se ubojstva- iako ne tog ospega- zbivaju.
* Pavelić je prikazan kao lukav, ali politički kratkovidan. Ciliga dosta realno
prosuđuje kratkovidnost komunista, a još više fašista i njihovih prirepaka.
Pavelić i ostali su smatrali d aje Ciliga puno veća šarža među komunsitima zbog njegova
bijega i progona, pa je avljda zato i ostao živ (a i bio zatočen). Dao je naslutiti
da su mi možda Tito i ostali staljinisti "smjestili" da završi u Jasenovcu, no to je nekako
neodređeno.



Po raspolozivim podacima ispada da se gro ubojstava i likvidacija dogodio 1942. godine i to se uglavnom veze za operacije na Kozari, ali ne samo za nju. Ostale tri godine broj tih likvidacija nije ni priblizno toliki kao te 42.
Inace cini mi se, a i cuo sam iz nekih izvora, da spomen postav Jasenovca u zrtve logora pripisuje i one koji su bili u JAsenovcu ali su prebaceni drugdje pa tamo likvidirani, zrtve u transportima, i tako dalje i tome slicno. Jedino tako se moze objasniti razlika od 15 000 ljudi na popisu iz 1965 i danasnjeg popisa zrtava u spomen podrucju logora, jer broj sada novopronadjenih imena ne moze bit znacajan.
Iako to prakticki ne mijenja mnogo na stvari da li je neko skoncao u transportu iz Jasenovca za Ausvic ili u samom logoru, ali bitno je za preciznost u statistici koja je ipak bitna za ovakva istrazivanja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 21 lip 2009, 16:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Inkvizitor je napisao/la:
..............

S neskrivenim divljenjem govori o stoicizmu kojim srpski seljaci idu u smrt. Bez ljutnje i bez zamjerke. Vi sad ovdje ubijate nas, mi gdje možemo ubijamo vas. Čak osjeća i poštovanje žrtava prema ubojicama. Niste mlakonje kako smo mislili.

Iz svega tog ustaškog divljanja, Ciliga veli, izići će neko dobro. Srbi više ne gledaju na Hrvate kao na mlakonje i pacifiste.


S izbrisanim se uglavnom slažem, a ako i ne, to
su sitnice na koje ne bih trošio bitove.

No ovo gore je najbolji dio.

Ciliga pišući o tim pokoljima jasno (ne uz vulgaran rječnik kao ja)
kaže da su Srbi na Hrvate gledali kao na pičkice i ljigave pizdeke,
a da su Hrvati (ovi ustaše) u njihovim očima dibili poštovanje jer
su ih klali, tj. ispali "mudonje".

Iako je stereotip jedno idrugo, za primitivnu svijest
tu nešto ima, sjećam se kako sam osjetio da je to nešto
istinito, iako na morbidnoj subliminalnoj razini.

Racionalno- glupo je da imaš poštovanja
prema nekim koljačima, nije to nikakav herojski akt.

Dodao bih i ono što sam napisao n puta na forumu hr:
očito ostaje na razini folk psihologije neka trauma i horor.
Ja, kao klinjo kad su nas vodali u Jasenovac sa školom, nisam
imao sam koji dan poslije noćne more s tom ikonografijom.
Ako im je cilj bio nabijanje nacionalnih kompleksa ili što slično-
nisu uspjeli, jer te patološke tipove nisam doživlajavao kao Hrvate, ni kao ustaše, nego kao
neke ubilačke bolesnike.

No, očito je da je djelovalo kao moćno sredstvo
indoktrinacije "druge strane". Prvo agresija, a ona bijeg i
panični strah. Ustaše, crnci, kolju, krvavi pir, ogrlica o prstića,
..to sigurno djeluje demoralizirajuće i ledi krv u žilama.
Nadire horda dijabolika...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 21 lip 2009, 16:37 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2009, 15:13
Postovi: 199
Hroboatos je napisao/la:
Inkvizitor je napisao/la:
..............

S neskrivenim divljenjem govori o stoicizmu kojim srpski seljaci idu u smrt. Bez ljutnje i bez zamjerke. Vi sad ovdje ubijate nas, mi gdje možemo ubijamo vas. Čak osjeća i poštovanje žrtava prema ubojicama. Niste mlakonje kako smo mislili.

Iz svega tog ustaškog divljanja, Ciliga veli, izići će neko dobro. Srbi više ne gledaju na Hrvate kao na mlakonje i pacifiste.


S izbrisanim se uglavnom slažem, a ako i ne, to
su sitnice na koje ne bih trošio bitove.

No ovo gore je najbolji dio.

Ciliga pišući o tim pokoljima jasno (ne uz vulgaran rječnik kao ja)
kaže da su Srbi na Hrvate gledali kao na pičkice i ljigave pizdeke,
a da su Hrvati (ovi ustaše) u njihovim očima dibili poštovanje jer
su ih klali, tj. ispali "mudonje".

Iako je stereotip jedno idrugo, za primitivnu svijest
tu nešto ima, sjećam se kako sam osjetio da je to nešto
istinito, iako na morbidnoj subliminalnoj razini.

Racionalno- glupo je da imaš poštovanja
prema nekim koljačima, nije to nikakav herojski akt.

Dodao bih i ono što sam napisao n puta na forumu hr:
očito ostaje na razini folk psihologije neka trauma i horor.
Ja, kao klinjo kad su nas vodali u Jasenovac sa školom, nisam
imao sam koji dan poslije noćne more s tom ikonografijom.
Ako im je cilj bio nabijanje nacionalnih kompleksa ili što slično-
nisu uspjeli, jer te patološke tipove nisam doživlajavao kao Hrvate, ni kao ustaše, nego kao
neke ubilačke bolesnike.

No, očito je da je djelovalo kao moćno sredstvo
indoktrinacije "druge strane". Prvo agresija, a ona bijeg i
panični strah. Ustaše, crnci, kolju, krvavi pir, ogrlica o prstića,
..to sigurno djeluje demoralizirajuće i ledi krv u žilama.
Nadire horda dijabolika...




I ja sam imao isti osjecaj.
A sa tom propagandom su ucinili Srbima medvjedju uslugu u ratu jer su im sa mrznjom usadili i patoloski strah koji ih je vjerojatno kostao i gubitka rata protiv nas.

A pogotovo sa izmisljenim gluparijama tipa "corba od srpske djece, ogrlice od usiju, korpe ljudskih ociju, pepeljare od kostiju" i slicne morbidne besmislice.
I danas cim neko pocne sa takvim "socnim" detaljima i opisima, odmah znam da je propaganda i izmisljotina. CAk i onaj koji vrsi zlocine, bas ce da se zajebava sa pravljenjem nekih pepeljara i tome slicno. A jos je smjesnije kad masa budala povjeruje u to.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 21 lip 2009, 17:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Ringo59 je napisao/la:
I ja sam imao isti osjecaj.
A sa tom propagandom su ucinili Srbima medvjedju uslugu u ratu jer su im sa mrznjom usadili i patoloski strah koji ih je vjerojatno kostao i gubitka rata protiv nas.

A pogotovo sa izmisljenim gluparijama tipa "corba od srpske djece, ogrlice od usiju, korpe ljudskih ociju, pepeljare od kostiju" i slicne morbidne besmislice.
I danas cim neko pocne sa takvim "socnim" detaljima i opisima, odmah znam da je propaganda i izmisljotina. CAk i onaj koji vrsi zlocine, bas ce da se zajebava sa pravljenjem nekih pepeljara i tome slicno. A jos je smjesnije kad masa budala povjeruje u to.


E, za ovu pepeljaru nisam znao :-umirem


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 21 lip 2009, 17:22 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2009, 15:13
Postovi: 199
Hroboatos je napisao/la:
Ringo59 je napisao/la:
I ja sam imao isti osjecaj.
A sa tom propagandom su ucinili Srbima medvjedju uslugu u ratu jer su im sa mrznjom usadili i patoloski strah koji ih je vjerojatno kostao i gubitka rata protiv nas.

A pogotovo sa izmisljenim gluparijama tipa "corba od srpske djece, ogrlice od usiju, korpe ljudskih ociju, pepeljare od kostiju" i slicne morbidne besmislice.
I danas cim neko pocne sa takvim "socnim" detaljima i opisima, odmah znam da je propaganda i izmisljotina. CAk i onaj koji vrsi zlocine, bas ce da se zajebava sa pravljenjem nekih pepeljara i tome slicno. A jos je smjesnije kad masa budala povjeruje u to.


E, za ovu pepeljaru nisam znao :-umirem




Ma jasta, svojevremeno su spominjali nekakve pepeljare od karlicne kosti ili tako nesto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 21 lip 2009, 19:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Ringo59 je napisao/la:
Ma jasta, svojevremeno su spominjali nekakve pepeljare od karlicne kosti ili tako nesto.


zaboravili ste na tzv "srbosjek", noz posebno dizajniran i izraden u solingenu za efikasno rezanje serbaljskih grkljana... :-ucelo :-evotigana

http://en.wikipedia.org/wiki/Srbosjek
:roll:


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 22 lip 2009, 12:32 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:33
Postovi: 36
Sve knjige nastale u SFRJ morate uzeti s rezervom.Svaki pisac je imao svojeg agenta koji je ispravljao fakte koji su se kosili sa službenom politikom.Jasenovac je prije svega bio radni i sabirni logor u kojem su ubijeni samo osuđeni zločinci.Mnogi židovi su se u njega sklonili iz Srbije(koja je prva proglasila Juden frei) da ne budu ubijeni tamo ili deportirani u Njemačku,Češku ili Poljsku.Nešto ljudi je i umrlo od bolesti i gladi,ali bio je svjetski rat :-neznam .Največa smaknuča su se dogodila po dolasku partizana u taj logor koji onda postaje logor smrti.Tu je u dvije godine pobijeno veći dio onih ljudi koje je komunistička propaganda kasnije pripisala ustaškom režimu.Ali to je već iza 1945.

_________________
...đes ba Maro...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 22 lip 2009, 12:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
stožerni brigadir je napisao/la:
Sve knjige nastale u SFRJ morate uzeti s rezervom.Svaki pisac je imao svojeg agenta koji je ispravljao fakte koji su se kosili sa službenom politikom.Jasenovac je prije svega bio radni i sabirni logor u kojem su ubijeni samo osuđeni zločinci.Mnogi židovi su se u njega sklonili iz Srbije(koja je prva proglasila Juden frei) da ne budu ubijeni tamo ili deportirani u Njemačku,Češku ili Poljsku.Nešto ljudi je i umrlo od bolesti i gladi,ali bio je svjetski rat :-neznam .Največa smaknuča su se dogodila po dolasku partizana u taj logor koji onda postaje logor smrti.Tu je u dvije godine pobijeno veći dio onih ljudi koje je komunistička propaganda kasnije pripisala ustaškom režimu.Ali to je već iza 1945.


Povijest je onakva kakva je bila a ne onakva kakvu bi je mi Hrvati htjeli. Ja ne osjećam ama baš nikakvu odgovornost niti osjećaj krivnje, pa prema tome i ne moram izmišljati konstrukcije o "osuđenim" zločincima ili logoru za izbjegle iz Srbije. Čovječe to je glupost, daj nam bilo kakav citat ili podatak koji bi potvrdio tvoje tvrdnje (želje).

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 22 lip 2009, 20:24 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
ja nemogu vjerovat da sam stozerni brigadir vjeruje u ovo sto pise i da uopce ima obraza ovako nesto baljezgati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 23 lip 2009, 23:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 19:55
Postovi: 174
Lokacija: Herceg Bosna
stožerni brigadir je napisao/la:
Sve knjige nastale u SFRJ morate uzeti s rezervom.Svaki pisac je imao svojeg agenta koji je ispravljao fakte koji su se kosili sa službenom politikom.Jasenovac je prije svega bio radni i sabirni logor u kojem su ubijeni samo osuđeni zločinci.Mnogi židovi su se u njega sklonili iz Srbije(koja je prva proglasila Juden frei) da ne budu ubijeni tamo ili deportirani u Njemačku,Češku ili Poljsku.Nešto ljudi je i umrlo od bolesti i gladi,ali bio je svjetski rat :-neznam .Največa smaknuča su se dogodila po dolasku partizana u taj logor koji onda postaje logor smrti.Tu je u dvije godine pobijeno veći dio onih ljudi koje je komunistička propaganda kasnije pripisala ustaškom režimu.Ali to je već iza 1945.


Za nepovjerovati je da ti stvarno vjeruješ u ove nebuloze koje pišeš. Samo radni logor???? Jedino što se u Jasenovcu može osporiti je broj žrtava a nikako zločinački karakter tog logora........ :roll: :roll:


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 24 lip 2009, 14:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Zrinski je napisao/la:
stožerni brigadir je napisao/la:
Sve knjige nastale u SFRJ morate uzeti s rezervom.Svaki pisac je imao svojeg agenta koji je ispravljao fakte koji su se kosili sa službenom politikom.Jasenovac je prije svega bio radni i sabirni logor u kojem su ubijeni samo osuđeni zločinci.Mnogi židovi su se u njega sklonili iz Srbije(koja je prva proglasila Juden frei) da ne budu ubijeni tamo ili deportirani u Njemačku,Češku ili Poljsku.Nešto ljudi je i umrlo od bolesti i gladi,ali bio je svjetski rat :-neznam .Največa smaknuča su se dogodila po dolasku partizana u taj logor koji onda postaje logor smrti.Tu je u dvije godine pobijeno veći dio onih ljudi koje je komunistička propaganda kasnije pripisala ustaškom režimu.Ali to je već iza 1945.


Za nepovjerovati je da ti stvarno vjeruješ u ove nebuloze koje pišeš. Samo radni logor???? Jedino što se u Jasenovcu može osporiti je broj žrtava a nikako zločinački karakter tog logora........ :roll: :roll:


Ma pusti provokatora. To se Zagi prerušio u Ustašu nadajući se da će naići na podršku i time diskreditirati forum. Ni na kraju pameti mu nije bilo da će biti ovako popljuvan i ismijan, bravo svima na odličnoj i pravednoj reakciji :-basket

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 27 lip 2009, 17:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2009, 15:26
Postovi: 118
Ja sam se naslusao mitova o ovom logoru, ali jednom prigodom, decko koji je samnom isao u skolu mi je ispricao pricu njegovog dede, srbina iz Nevesinja. Naime zarobljen od strane Ustasa tamo krajem 1941, prvo je bio u zatvoru u Sarajevu a onda proslijedjen u Jasenovac te je sredinom 43 otpremljen u Aushwic, i tu je docekao "oslobodjenje" pa je vracen doma. Posto smo isli zajedno u skolu, momak mi je nakon jednog tipicnog povijesnog sata u kojem se dotaklo milijunskih zrtava povampirenih ustasa, onako na odmoru ispricao to sto je cuo od svog dede. Naime, dedo je Jasenovac smatrao za banju u poredjenju sa njemackim logorom. Pricao je o Jasenovcu ali sve tamo/vamo, konkretne stvari su pocele njegovim odlaskom u Njemacki polupansion (masovne likvidacije, te izivljavanje, prislini rad u najgorim uvjetima, cak je nadodao socne detalje o trulom krumpiru koji je bio obrok njima desetorici). Nemam razloga da sumnjam u njegove rijeci, opcenito mislim da je covjek mogao sve svaliti na 'Rvate, ali eto nije, jos je napomenuo da ih je u njegovom transportu na istok bilo oko 200tinjak-vecinom radno sposobnih mladih ljudi(napomenuo je da nije bilo zidova). Jos me interesira, ti transporti logorasa iz Jasenovca na istok, jel to bilo ucestalo ili? Nesumnjam da su "mitomani" svakoga tko je premjesten iz jednog logora u drugi stavili pod zrtve Jasenovca, ali eto ak netko ima vise podataka fino bi bilo cuti. Inace ove knjige nisam citao u cijelosti, sto cu morati ispraviti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 22 sij 2010, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 sij 2010, 15:05
Postovi: 631
Lokacija: Beograd, Srbija
horus je napisao/la:
Ringo59 je napisao/la:
Ma jasta, svojevremeno su spominjali nekakve pepeljare od karlicne kosti ili tako nesto.


zaboravili ste na tzv "srbosjek", noz posebno dizajniran i izraden u solingenu za efikasno rezanje serbaljskih grkljana... :-ucelo :-evotigana

http://en.wikipedia.org/wiki/Srbosjek
:roll:



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jasenovac iz pera Hrvata
PostPostano: 22 sij 2010, 00:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 15:46
Postovi: 494
Kad smo već kod Jasenovca,na ovom linku bi se moglo naći dosta zanimljivosti

http://jugoslavija.forumotion.net/jasen ... cu-t48.htm

_________________
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 43 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO