HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 03:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Dužijanca 2022.
PostPostano: 14 kol 2022, 11:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 ruj 2021, 19:55
Postovi: 995
Lokacija: Herceg-Hrvatska
Citat:
Svečana Večernja uoči središnje proslave 112. Dužijance u Subotici


Svečana Večernja služba hvale slavljena je u subotičkoj katedrali – manjoj bazilici Sv. Terezije Avilske, u subotu 13. kolovoza, uoči svečanoga slavlja Dužijance.

Molitvu Crkve predvodio je katedralni župnik mons. Stjepan Beretić, a sudjelovao je i mostarsko-duvanjski biskup i trebinjsko-mrkanski trajni upravitelj Petar Palić. Na molitvenom slavlju sudjelovali su i Katarina Piuković i Dominik Skenderović, ovogodišnji bandaški par.

„Dužijanca – to je mirisna radost Kokićevih ozbiljnih i mirnih ljudi nizine. Dužijanca je svečana ispovijest vjere. I nije Dužijanca kruna, niti je Dužijanca vijenac od klasova, niti je Dužijanca pšenicom ukrašena kočija. Nije Dužijnca ni prelijepa narodna nošnja. Dužijanca je najsvečaniji izljev ljubavi zahvalnog vjernika prema Bogu i čovjeku“, kazao je u homiliji Beretić. „Dužijanca je radost ljudi nizine koji ‘najrađe pričaju o svojim njivama dugim u čije crne brazde, ko u valove beskrajnoga mora svaka njihova bol utone’. Sinovi smo tih ljudi. Kamo ćemo sa svojim bolima, ako ne na njivu? Kamo ćemo sa svojim bolima nego u crne brazde?“, zapitao se mons. Beretić.

„Nedavno sam čuo jednu pjesmu, gdje se više puta ponavlja riječ: ‘Ne gasimo stare vatre koje su nas grijale’. Mlado zrnje na didinim rukama mojega dide Stipana iz mladosti mi je nezaboravna slika. Njegov pogled kao da je govorio: ‘Čuvam te na toplom dlanu uspomene. Sjajiš kao bistra suza mladosti. Mirišem te kao cvijet ljiljana bijelog. Ljubim duboko svim bićem svojim. Drukčije ljubiti ne znam i ne mogu’, kazao je propovjednik, citirajući stihove Katice Pavkić Špiranec.

„Kako lijepo miriše nova pšenica! Večeras i sutra sav će nam grad biti u mirisu pšenice. Pričala mi jedna gospođa, kako je godinama živjela u velegradu, u tuđoj zemlji, da je znala sanjati zelene livade, zelene i zlatne njive. Pričala mi, da je u snu, na asfaltu velegrada, osjetila miris bačke trave, bačke zemlje. I to je ljubav. To je ljubav ljudi nizine, koji se nikad ‘glasno ne tuže, ako ih nevolja bije, ne traže pomoći, kada ih nenadano nesreća zateče, iako imaju meku, osjetljivu hrvatsku dušu, koju tako strašno znade zaboljet, kada je nepravda zapeče…’ I mi smo ljudi nizine, a ‘kad tambure zaore glasno’ (…) onda nam ‘oči ožive vatrom. Iz grla se vine pjesma, koja suze mami, jer je puna boli i topline!’ Ne ugasila se vatra naših očiju, ne zamukla pjesma našega grla! Neka zvone tambure! ‘Ne gasimo stare vatre koje su nas grijale’“, uskliknuo je katedralni župnik i dodao kako nikada ljudi nizine nisu sijali, nikada nisu kosili, nikada nisu vozili snopove mladoga kruha, a da nisu molili Božji blagoslov. „Koji bi čovjek nizine preživio oluju, nevrijeme, tuču, kad u njemu ne bi bilo povjerenja u Boga. Ne bi čovjek nizine izdržao nikakvu nevolju, kad u svojoj duši ne bi imao živoga Boga. Mogli su izdržati i ratove i suše i glad i pandemije i siromaštvo samo zato što su Boga u duši nosili. Čovjek je nizine, iskreno je tražio Božju pomoć i kod sijanja i kod žetve. I znao je zahvaliti Bogu nakon svagdašnjeg posla. Nosio je Boga u svojoj duši“, dodao je Beretić.

U zaključku homilije Beretić je kazao: „Sveti karmelićani govore o noći koja svijetli kao dan. U tamnoj noći duhovne samoće doživljavaju neopisivi susret s Bogom. U tamnoj je noći tamnice i progona Ivan od križa dobio nadahnuće za najljepše stihove o ljubavi. U tamnoj noći susreću Boga, ne čovjeka. Ne bježe od tame. Ne traže svjetlost nego oganj što je kadar posve užgati i preobilnim oduševljenjem i najžarčim čuvstvima prenijeti u Boga. Taj pak oganj jest Bog sam… Zapaljuje ga Krist u žaru svoje gorljive muke… (sv. Bonaventura). Takav je vrhunac Dužijance: misa zahvalnica… Molimo danas zdravlje našeg biskupa i za sve bolesne. Gospa od suza – bunarićka im Gospa bila na pomoć“.

Liturgijsku glazbu i himne predviđene za ovaj nadnevak izveo je Katedralni zbor „Albe Vidaković“ kojim je ravnao mo Miroslav Stantić, uz soliste: Eminu Tikvicki, Natašu Kostadinović, Marka Križanovića i vlč. Dragana Muharema.

U nedjelju 14. kolovoza ovogodišnji bandaški par bit će blagoslovljen i svečano ispraćen iz subotičke župne crkve Sv. Roka u 9 sati. Svečano euharistijsko slavlje Dužijance u subotičkoj katedrali u 10 sati predvodit će biskup Palić. U 19 sati istoga dana bit će upriličen posjet grobu mons. Blaška Rajića, utemeljitelja Dužijance.

Središnje misno slavlje moći će se pratiti putem mrežne stranice Radio Marije Srbije http://www.radiomarija.rs te putem Facebook stranice Katoličkog lista „Zvonik“.


slika

slika

Velika stvar za Bunjevačke Hrvate :zastava_Hrvata



https://ika.hkm.hr/novosti/svecana-vece ... -subotici/

_________________
2013. Katolika prema Crkvi: 432 177
Katolika prema popisu: 536 333 (razlika 24.1%)

2021. Katolika prema Crkvi 344 639

344 639 + 24,1% + 1,57% koji nisu Katolici = 434 411 HRVATA


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO