HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 09:13.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 3650 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129 ... 146  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 17 ruj 2022, 18:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
Ćamil je napisao/la:
Hvala na opširnom pojašnjenju. Samouki sam učač Kur'ana, dolazit ću s novim pitanjima i dalje.

Inače, mislim da je Isa/Isus govorio i latinski. Jer kako bi se drukčije sporazumio s Pitalom na sudu?

Teško da je okupatorski namjesnik Rima u Judeji učio jezik potlačenih.

Isus je Bog. On je stvorio jezike. Btw, razgovarali su na grčkom sa primjesama aramejskog.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 17 ruj 2022, 19:23 
Offline

Pridružen/a: 11 ruj 2022, 07:17
Postovi: 119
Mar-kan je napisao/la:
Ćamil je napisao/la:
Hvala na opširnom pojašnjenju. Samouki sam učač Kur'ana, dolazit ću s novim pitanjima i dalje.

Inače, mislim da je Isa/Isus govorio i latinski. Jer kako bi se drukčije sporazumio s Pitalom na sudu?

Teško da je okupatorski namjesnik Rima u Judeji učio jezik potlačenih.

Isus je Bog. On je stvorio jezike. Btw, razgovarali su na grčkom sa primjesama aramejskog.


Zašto bi rimski namjesnik u Judeji govorio grčki, i to s populacijom čiji je jezik aramejski?

Najlogičnije mi je da Pilat nije znao drugi jezik do materinskog latinskog. Kao što mnogi amerikanci danas ne znaju drugi jezik do engleskog.

To je naprosto mentalitet dominantnih kultura.

Ajmo reći da je Isus doista znao svaki jezik pod kapom nebeskom, zašto bi Pilat poslat u židovsku Judeju trebao znati grčki?

Prije svega ne vidim praktičnu svrhu, a ti ničim ni ne braniš takvu tezu. Samo tvrdiš da je tako. :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 17 ruj 2022, 19:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 pro 2018, 12:46
Postovi: 1682
Lokacija: Zagreb, RH, EU, safe European home
Ne vjerujem da su njih dvoje ikad razgovarali, ali u antici i srednjem vijeku nije bilo ništa čudno da osoba govori 4-5 jezika, osobito slojevi u upravi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 17 ruj 2022, 19:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
Ćamil je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Isus je Bog. On je stvorio jezike. Btw, razgovarali su na grčkom sa primjesama aramejskog.


Zašto bi rimski namjesnik u Judeji govorio grčki, i to s populacijom čiji je jezik aramejski?

Najlogičnije mi je da Pilat nije znao drugi jezik do materinskog latinskog. Kao što mnogi amerikanci danas ne znaju drugi jezik do engleskog.

To je naprosto mentalitet dominantnih kultura.

Ajmo reći da je Isus doista znao svaki jezik pod kapom nebeskom, zašto bi Pilat poslat u židovsku Judeju trebao znati grčki?

Prije svega ne vidim praktičnu svrhu, a ti ničim ni ne braniš takvu tezu. Samo tvrdiš da je tako. :neznam

Zato što je grčki bio trgovački jezik, pogotovo istočni dio carstva. Židovi kao poznati trgovci su znali taj jezik, zaboravio sam kako se zvala ta verzija grčkog.
Pilat je bio pripadnik viših slojeva tzv patricia, učio je grčki. Isus je također školovan i znao je grčki.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 17 ruj 2022, 19:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Ako je netko bio namjesnik u istočnom dijelu Carstva pretpostavljam da je znao grčki jezik.
Ako su i razgovarali to su mogli i preko sudskog prevoditelja, ne znam jesu li rabini učili grčki.

Grčki je bio govorni jezik cijelog istočnog dijela Carstva.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 17 ruj 2022, 19:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
daramo je napisao/la:
Ako je netko bio namjesnik u istočnom dijelu Carstva pretpostavljam da je znao grčki jezik.
Ako su i razgovarali to su mogli i preko sudskog prevoditelja, ne znam jesu li rabini učili grčki.

Grčki je bio govorni jezik cijelog istočnog dijela Carstva.

Evanđelje Luka 23. Svi su se razumjeli, od svjetine, rabina, Rimljana itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 19 ruj 2022, 06:39 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5231
Grcki jezik je u to doba bio takoreci govorni jezik i svi su ga govorili pogotovo trgovci, zato su i evandjelja pisana na grckom, a uceniji su znali i latinski tako da je Isus definitivno poznavao oba jezika

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 23 ruj 2022, 08:13 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
U Saudijskoj Arabiji 23% maloljetne djece silovani u porodici i kuranskim školama/islamskim organizacijama.



Ništa čudno, jer kuran odobrava seksualni odnos ( čitaj zlostavljenje, silovanje), brak i razvod sa maloljetnim curicama


Sura Razvod 65:4
A one žene vaše koje su nadu u mjesečno pranje izgubile i one koje ga nisu ni dobile, one trebaju čekati tri mjeseca,* ako niste znali. Trudne žene čekaju sve dok ne rode. - A onome ko se Allaha boji, On će sve što mu treba učiniti dostupnim.

Tafsir al Jalalayn 65:4 prevedeno:

A što se tiče onih vaših žena koje čitaju allā'ī ili allā'i u oba slučaja više ne očekuju menstruaciju ako sumnjate u njihovo razdoblje čekanja, propisani period čekanja bit će tri mjeseca, a također i za one koji još nisu imali menstruaciju zbog njihove mlade dobi njihovo će razdoblje također biti tri mjeseca - oba slučaja odnose se i na one koji nisu umrli; za ove potonje njihovo je razdoblje propisano u stihu, oni će sami čekati četiri mjeseca i deset dana Q. 2234. A oni koji su trudni, završetak propisanog razdoblja čekanja ako su razvedeni ili ako su im supružnici mrtvi, bit će kada isporučuju. A ko se boji Boga, olakšat će mu stvari na ovom i na onom svijetu.

Engleski:
https://www.altafsir.com/Tafasir.asp?tM ... nguageId=2

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 04 lis 2022, 11:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Jedni od rijetkih iz Bosne koji će dobiti allahov raj. Zakoni i pravila su svima jasni.

Citat:
U selefijskom selu kod Srebrenika od 93 registrovana birača niko nije glasao

Birački odbor u selu Maoča nadomak Srebrenika na ovogodišnjim Općim izborima nije imao posla, s obzirom na to da nijedan registrovani birač sa pravom glasa nije došao na obavljanje svoje građanske dužnosti.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 04 lis 2022, 11:24 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5231
Sta SDA im nije dovoljno radikalan?

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 04 lis 2022, 11:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ta turska verzija islama nije ispravna. Pitaj Saudijce o tome.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 05 lis 2022, 11:39 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5231
Islamska Zajednica BIH je jedina vjerska zajednica koja je javno usla u predizbornu kampanju, eno citam sad se ljute sto ih Covic proziva, kao nisu oni

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 05 lis 2022, 18:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 17:46
Postovi: 8563
Lokacija: banana
Njemacka dzamija iznutra 3 D

https://3d.zdf.de/moschee-islam-gebetsh ... obal-de-DE

_________________
Nacionalizam je kad se shupci jedne nacije raduju sto u toj naciji ima i pozamasnih kurchina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 23 lis 2022, 19:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
»Moj ummete, neka dobro svi znate,
Na mahšeru kada tamo budete.
Dragi Alah vas će prve pozvati,
I za djela vaša prve pitati.
Vi ćete se tada jako prepasti,
Kuda ćete vi nećete ni znati.
Muhammede, vikat ćete u strahu,
A ja ću se tada molit Allahu.
Na vaš povik ja ću vama trčati,
Brzo ću vas u skupinu sabrati.
Ja ću s vama skupa doći pred Boga,
Molit ću Ga da vas spasi svakoga.
Moj ummete, to trebate svi znati,
Da ću s vama veliku brugu imati.
Ali jada mene Allah posluša,

Pa se moja molba kod Njeg usliša«.
Eto, braćo, svima nam je sad jasno,
Bez njega bi nama bilo opasno.
Pa tko želi Pejgambera vidjeti,
On će na njeg sve salevat učiti."


Dodatak Mevludu

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 24 lis 2022, 23:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
korrisnik je napisao/la:
»Moj ummete, neka dobro svi znate,
Na mahšeru kada tamo budete.
Dragi Alah vas će prve pozvati,
I za djela vaša prve pitati.
Vi ćete se tada jako prepasti,
Kuda ćete vi nećete ni znati.
Muhammede, vikat ćete u strahu,
A ja ću se tada molit Allahu.
Na vaš povik ja ću vama trčati,
Brzo ću vas u skupinu sabrati.
Ja ću s vama skupa doći pred Boga,
Molit ću Ga da vas spasi svakoga.
Moj ummete, to trebate svi znati,
Da ću s vama veliku brugu imati.
Ali jada mene Allah posluša,

Pa se moja molba kod Njeg usliša«.
Eto, braćo, svima nam je sad jasno,
Bez njega bi nama bilo opasno.
Pa tko želi Pejgambera vidjeti,
On će na njeg sve salevat učiti."


Dodatak Mevludu



Dragi moji muslimani nek znamo,
Da mi od njeg boljeg dosta nemamo.
Naš Pejgamber znamo nama najvoli,
Zato što smo sljedbenici njegovi.
Cio život on je tom proveo,
Da budemo sretni Boga molio.
Umirući on je nas dozivao,
»Moj ummete, Bog vam dragi pomogao«.
Pripadnici pravi njemu ako smo,
Radit ćemo ono što je korisno.
Prvo slušat dragog Boga i Njega,
Jer nam spasa neimade drugoga.
Zašto ovdje na ovom svijetu živimo,
Zato da mi dobra djela činimo.
Svi mi znamo da moramo umrijeti,
Naša djela pred Allaha iznijeti.
Na mahšeru kad svi tamo budemo,
Šta će biti od nas tamo ne znamo.
Tu će biti puno svega svačega,
Dosta dobra a i jada svakoga.
Trebamo se zato dobro smisliti,
Šta nas čeka pa o tome misliti.
Ružnih djela kod nas puno imade,
Dobrih malo al' Bog dragi sve znade.
Zato nam je naš Pejgamber rekao,
Za života svoga on je kazao.
»Moj ummete, neka dobro svi znate,
Na mahšeru kada tamo budete.
Dragi Alah vas će prve pozvati,
I za djela vaša prve pitati.
Vi ćete se tada jako prepasti,
Kuda ćete vi nećete ni znati.
Muhammede, vikat ćete u strahu,
A ja ću se tada molit Allahu.
Na vaš povik ja ću vama trčati,
Brzo ću vas u skupinu sabrati.
Ja ću s vama skupa doći pred Boga,
Molit ću Ga da vas spasi svakoga.
Moj ummete, to trebate svi znati,
Da ću s vama veliku brugu imati.
Ali jada mene Allah posluša,
Pa se moja molba kod Njeg usliša«.
Eto, braćo, svima nam je sad jasno,
Bez njega bi nama bilo opasno.
Pa tko želi Pejgambera vidjeti,
On će na njeg sve salevat učiti.

Es-selatu ves-selamu
alejke ja Resulel-lah

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 26 lis 2022, 11:57 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Pitanje za Muslimane:

Koji od 30 različitih arapskih kurana je sad original od tkzv Allaha?
Nemojte sad reći da su svi original sa preko 90000 razlika.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 26 lis 2022, 19:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
[youtube][/youtube]

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 26 lis 2022, 21:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 stu 2021, 10:21
Postovi: 2165
Bilic07 je napisao/la:
Pitanje za Muslimane:

Koji od 30 različitih arapskih kurana je sad original od tkzv Allaha?
Nemojte sad reći da su svi original sa preko 90000 razlika.


I svi ti su kojim nije pojela koza sure ili što već, od nepromjenjivih danih poslaniku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 26 lis 2022, 22:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
joe enter je napisao/la:
[youtube][/youtube]

Demantuje ti tog popa Biblija sama
Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene. Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca – onih koji me mrze – na djeci do trećeg i četvrtog koljena.” (Izazak 20, 2-5)

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 28 lis 2022, 11:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Naime, prenosi se od Ebu Hurejre, r.a., da je rekao: “Jednom prilikom bili smo na gozbi sa Allahovim Poslanikom, s.a.v.s. Volio je plećku, i kada mu je dadoše, on zagrize i reče: ”Ja sam prvak ljudi na Sudnjem danu. A znate Ii zbog čega? Allah će sakupiti prijašnje i potonje narode na jednom mjestu, tako da će ih jedan čovjek moći sviju vidjeti i dozvati. Sunce će se nisko spustiti, pa će ljudi zapasti u nesnošljivu muku i brigu. Ljudi će povikati: ‘Zar ne vidite u šta ste zapali i šta vas je zadesilo? Zar nećete potražiti nekoga da se za nas zauzme kod Gospodara?’ Tada će jedni drugima reći: ‘Potražite našeg praoca, Adema.’ Zatim će doći Ademu i reći: ‘Ti si otac čovječanstva, Allah te je Svojom rukom stvorio, u tebe je život udahnuo, naredio je melekima da ti učine sedždu i nastanio te u Džennetu, pa se zauzmi za nas kod svoga Gospodara! Zar ne vidiš u šta smo zapali i šta nas je snašlo?’ On će reći: ‘Allah se danas rasrdio kao nikada prije ni poslije. Zabranio mi je da se približim drvetu, a ja sam prekršio zabranu. Ah, moje brige! Moje brige! Idite nekome drugom, idite Nuhu!’


Kada dođu Nuhu, reći će mu: ‘O Nuh! Ti si prvi poslanik na Zemlji. Allah te je nazvao zahvalnim robom, pa se zauzmi za nas kod svog Gospodara! Zar ne vidiš u šta smo zapali i šta nas je zadesilo?’ Ali on će reći: ‘Moj Gospodar se danas rasrdio kao što nije nikada prije ni poslije. Dovu sam učio, pa sam prokleo svoj narod. Ah, moje brige! Moje brige! ldite nekome drugom, idite lbrahimu!’
Kada dođu lbrahimu, reći će mu: ‘Ti si Allahov poslanik i prijatelj na Zemlji. Zauzmi se za nas kod svog Gospodara! Zar ne vidiš u šta smo zapali i šta nas je zadesilo?’ ‘Moj Gospodar se danas rasrdio kao što nije nikada prije ni poslije. Ja sam za života tri puta ”slagao”! Ah, moje brige! Moje brige! Idite nekome drugom, idite Musau’, reći će on.

Kada dođu Musau, a.s., reći će mu: ‘Ti si Allahov poslanik, odlikovao te je nad ostalim ljudima Svojim poslanstvom i govorom. Zauzmi se za nas kod svog Gospodara! Zar ne vidiš u šta smo zapali?’ Musa, a.s., reći će: ‘Moj Gospodar se danas rasrdio kao što nije nikada prije ni poslije. Ubio sam čovjeka, a to mi nije bilo naređeno! Ah, moje brige! Moje brige! Idite nekome drugom, idite Isau!’

Kada dođu Isau, a.s., reći će mu: ‘O Isa, ti si Allahov poslanik i Allahova riječ, kojom je On život udahnuo u Merjemu. Iz bešike si razgovarao s ljudima. Zauzmi se za nas kod svoga Gospodara! Zar ne vidiš u što smo zapali?’ Isa, a.s., će reći: ‘Moj Gospodar se danas rasrdio kao što nije nikad prije ni poslije. (Isa, a.s., nije spomenuo nijedan svoj grijeh.) Ah, moje brige! Moje brige! Idite nekome drugom, idite Muhammedu, a.s.!’

Kada mu dođu, reći će mu: ‘Muhammede, ti si Allahov Poslanik i pečat vjerovjesnicima, Allah ti je oprostio sve ranije i kasnije grijehe. Zauzmi se za nas kod svog Gospodara! Zar ne vidiš u šta smo zapali?’

‘Tada ću, veli Allahov Poslanik, s.a.v.s., ‘doći ispod ‘Arša i pasti ničice na sedždu pred Allahom, dž.š. Zatim će me Allah nadahnuti zahvalom i pohvalom kojom nikada nikoga prije nije nadahnuo, i reći će mi: -Muhammede, podigni glavu! Zamoli, dat će ti se! Zauzimaj se (traži šefa’at), zauzimanje će ti se primiti!’ Podignut ću glavu i reći: -Moj ummet, Gospodaru! Moj ummet, Gospodaru!’ -Muhammede’, reći će mi, -uvedi iz svog ummeta u Džennet, na desna dženetska vrata, one koji neće polagati račun, a na druga džennetska vrata preostali će ulaziti, zajedno sa drugim ummetima.’ ‘Tako mi Allaha, dženetska vrata su široka koliko od Mekke do Hedžera (u Bahrejnu), ili koliko od Mekke do Busre (u Siriji).”’ (Buharija i Muslim)

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 28 lis 2022, 13:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
korrisnik je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Demantuje ti tog popa Biblija sama
Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene. Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca – onih koji me mrze – na djeci do trećeg i četvrtog koljena.” (Izazak 20, 2-5)


To je jevrejsko shvatanje Boga.
Nismo svi Jevreji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 28 lis 2022, 14:50 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
buenos aires je napisao/la:
To je jevrejsko shvatanje Boga.
Nismo svi Jevreji.


nekršćani ne razumiju kncept postupnosti objave u kršćanstvu i zašto mnoge stvari starog Zavjeta više nisu relevntne.

kao što je Isus recimo ukinuo rastavu braka, rekavši da je bila dopuštena "zbog tvrdoće ljudskih srca".

tako i ovo, ne kopčaju da je niz stvari u starom zavjetu izrečen na način na koji je izrečen radi onih kojima je upućen. ili točnije, da je stari zavjet, školovanje po prilagođenom programu.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 28 lis 2022, 16:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
divizija je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:
To je jevrejsko shvatanje Boga.
Nismo svi Jevreji.


nekršćani ne razumiju kncept postupnosti objave u kršćanstvu i zašto mnoge stvari starog Zavjeta više nisu relevntne.

kao što je Isus recimo ukinuo rastavu braka, rekavši da je bila dopuštena "zbog tvrdoće ljudskih srca".

tako i ovo, ne kopčaju da je niz stvari u starom zavjetu izrečen na način na koji je izrečen radi onih kojima je upućen. ili točnije, da je stari zavjet, školovanje po prilagođenom programu.


Isus je u stranu gurnuo sabat, obrezanje, žrtve paljenice dajući sebe za žrtvu, kao i čitav niz drugih jevrejskih tradicija i uverenja onog vremena.

Kako ih je identitetski cimao iz temelja pravo je čudo da je na krstu proveo samo tri dana.

Isus i apostoli su učitelji o istinskom, transcendentalnom Bogu. Starozavetno viđenje Boga više oslikava manjkavosti čoveka (pa i jedne kulture) nego objektivnu narav Logosa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 28 lis 2022, 17:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 lis 2022, 11:47
Postovi: 1512
divizija je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:
To je jevrejsko shvatanje Boga.
Nismo svi Jevreji.


nekršćani ne razumiju kncept postupnosti objave u kršćanstvu i zašto mnoge stvari starog Zavjeta više nisu relevntne.

kao što je Isus recimo ukinuo rastavu braka, rekavši da je bila dopuštena "zbog tvrdoće ljudskih srca".

tako i ovo, ne kopčaju da je niz stvari u starom zavjetu izrečen na način na koji je izrečen radi onih kojima je upućen. ili točnije, da je stari zavjet, školovanje po prilagođenom programu.


Budimo iskreni ni kršćani baš ne razumiju te stvari, odnosno većina se ni ne zamara Biblijom niti je čita. Doduše, za povezivanje SZ i NZ je potrebna velika sposobnost mentalnog gimnasticiranja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: 28 lis 2022, 21:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 19:22
Postovi: 5990
slika

Citat:
Ibn Kathir , u svojoj poznatoj egzegezi ( tefsir ) Kur'ana, spominje dva tumačenja među muslimanima o porijeklu Kabe. Jedna je da je svetište bilo mjesto obožavanja mala'ikah anđela prije stvaranja čovjeka. Kasnije je na toj lokaciji sagrađena bogomolja koja je izgubljena tokom potopa u Nuhovo ( Nuhovo ) vrijeme i konačno su je obnovili Ibrahim i Ismail, kao što se spominje kasnije u Kuranu. Ibn Kathir je ovu tradiciju smatrao slabom i umjesto toga je preferirao predaju Ali ibn Abi Taliba da je, iako je nekoliko drugih hramova moglo prethoditi Kabi, to bio prvi Bayt Allah("Božja kuća"), posvećena isključivo Njemu, sagrađena po Njegovim uputama i posvećena i blagoslovljena od Njega, kao što je navedeno u Kur'anu 22:26–29.

Sahih al-Bukhari : tom 4, knjiga 55, hadis broj 585 [50] [51]
Dok je Abraham gradio Kabu, anđeo mu je donio Crni kamen koji je stavio u istočni ugao građevine. Drugi kamen je bio Maqam Ibrahim, Abrahamova stanica, gdje je Abraham stajao kao uzvišenje dok je gradio strukturu. Muslimani vjeruju da su Crni kamen i Maqam Ibrahim jedini ostatak prvobitne građevine koju je napravio Abraham, jer je preostala građevina morala biti rušena i obnovljena nekoliko puta tokom istorije radi održavanja. Nakon završetka izgradnje, Bog je naredio potomcima Ismaila da obave godišnje hodočašće: hadž i kurban , žrtvovanje stoke. Blizina svetinje je napravljena i kao utočište gdje je zabranjeno krvoproliće i rat. [Kur'an 22:26–33 ]

Prema islamskoj tradiciji, tokom milenijuma nakon Ismailove smrti, njegovo potomstvo i lokalna plemena koja su se naselila oko bunara Zamzam postepeno su se okrenula politeizmu i idolopoklonstvu. Nekoliko idola je postavljeno unutar Kabe koji predstavljaju božanstva različitih aspekata prirode i različitih plemena. U hodočašću je usvojeno nekoliko rituala, uključujući obilaženje golih ljudi. [26] Kralj po imenu Tubba' smatra se prvim koji je napravio vrata za Kabu prema izrekama zabilježenim u Al-Azraqijevoj Akhbar Mekki .
​​Hadis u Sahih al-Bukhari kaže da je Kaaba bila prvi mesdžid na Zemlji, a drugi je bila džamija Al-Aksa u Jerusalimu. [49]
Abu Dhar je ispričao: Rekao sam: "O Allahov Poslaniče! Koja je džamija prva sagrađena na površini zemlje?" Rekao je: "Al-Masjid-ul-Haram (u Meki)." Rekao sam: "Šta je sljedeće sagrađeno?" Odgovorio je "Džamija Al-Aksa (u Jerusalemu)." Rekao sam: "Koji je period izgradnje između njih dvojice?" Rekao je, "Četrdeset godina." Dodao je: "Gdje god (možete biti, i) vrijeme namaza dođe, klanjajte namaz tamo, jer najbolje je to učiniti (tj. klanjati namaz na vrijeme)."

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3650 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129 ... 146  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 42 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO