HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 ruj 2024, 10:35.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 6539 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204 ... 262  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 12:33 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 32391
Ministry of Sound je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

A vidiš jedan moj kolega analitičar, iz Sidney, Australija, kaže dolazi nam recesija a možda i depresija. Iz njegovih izvora, ne znam sad ako laže mene i ja lažem vas.


Šta je recesija nego dva uzastopna kvartala sa negativnim ekonomskim rastom. Imaš -0.1% i -0.1%, i eto ti tehničke recesije. Strašno, wow.

Ja govorim o nečemu drugome, a to je, da što god da se dogodi, da neće biti tektonskih poremećaja i društvenog kaosa koji bi u EU doveo do nekih krupnih promjena, i pogodovao Rusiji.


A to ne, slažem se, daleko smo od nekog kaosa. Sustav funkcionira, malo će trebati više paziti kako trošiti novac i gdje investirati i to je to. Sve je to na kraju krajeva i prilika. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

959 of 2558 - 37.49%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 12:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 17:01
Postovi: 12356
Evrope i Zapad treba raditi, nadam se da im je to zelja i naum, da odjebe tu ovisnost o Rusiji i njihovo trenutno ucjenjivanje, ismijavanje, da se u budućnosti to ne bi moglo ponavljati. Alternative postoje, neke su možda skuplje, za neke treba malo vremena ali ništa što je neostvarivo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 12:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 pro 2021, 01:01
Postovi: 4116
Lokacija: Castle Grayskull
Ministry of Sound je napisao/la:
Haram je napisao/la:


Nazalost.

Jedino ako bi Rusi totalno zavrnuli pipu iz nekog razloga - a razloga ima. Tad sve to sto si napisao baci u vodu.


Ma ništa ni od toga. Evo kako znam. U Anglosferi, otplata kredita na stan/kuću iznosi otprilike 50% kućnog proračuna. Sa ovim nedavnim skokovima u stopi kamate, prosječna mjesečna rata je skočila za cirka 40%, što predstavlja udar od nekih 20% na kućne proračune. I opet, niti najmanje turbulencije. Energetski troškovi, i kad bi se utrostručili, ne bi predstavljali udar veći od nekih 10% na kućni proračun - dakle, čemu se nadate?


Recesija u EU je već počela. Nije problem energija za stanovništvo, mogu malo da im priprete da smanje grejanje na 19 stepeni ali to je sve sitno, problem je energija za velike industrijske potrošače čija proizvodnja neće više biti profitabilna. Prerada i obrada metala, staklo, sva reciklaža, petrohemijska industrija, đubriva/gnojiva, itd. će stati, nešto će se uvoziti a nečega neće biti, cene će svakako značajno ići gore, sledeće godine će biti problem sa setvom, biće nestašica nekih prehrambenih proizvoda, svakako će kupovna moć prosečnog Evropljanina osetno pasti.

Indirektni efekti će biti mnogo bolniji, pre svega velika navala miliona novih migranata iz Afrike i delova Azije jer to poskupljenje hrane i goriva koje je u Evropi osetno će tamo život učiniti nemogućim.

Druga stvar koju ublažitelji krize ili ne vide ili se prave da je ne vide je trajanje visokih cena energije u Evropi. Jednu zimu će EU pregurati, sada ima dosta gasa u skladištima, biće neprijatno ali može se. Međutim, šta će biti sledeće zime kad skladišta ne budu puna? Opet ponavljam, stanovništvo je manje bitno, bitna je industrija. Bez jeftinih energenata, evropska industrija jednostavno neće biti konkurentna sa indijskom, kineskom, pa čak i hameričkom, firme će jedna za drugom propadati, radnici ostajati bez posla, ECB će pokušavati da ublaži efekte toga tako što će štampati još više para, to će još više povećavati inflaciju, itd. Ako jedna velika evropska banka koja je investirala u te evropske kompanije propadne, povući će lančano i mnoge druge, što će imati katastrofalne posledice za evropsku ekonomiju.

Ono što me najviše brine u svemu tome je što će u slučaju kraha EU ekonomije prestati i iseljavanje iz nakarade u pravcu EU. :001_unsure


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 12:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44027
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Skeletor je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:

Ma ništa ni od toga. Evo kako znam. U Anglosferi, otplata kredita na stan/kuću iznosi otprilike 50% kućnog proračuna. Sa ovim nedavnim skokovima u stopi kamate, prosječna mjesečna rata je skočila za cirka 40%, što predstavlja udar od nekih 20% na kućne proračune. I opet, niti najmanje turbulencije. Energetski troškovi, i kad bi se utrostručili, ne bi predstavljali udar veći od nekih 10% na kućni proračun - dakle, čemu se nadate?


Recesija u EU je već počela. Nije problem energija za stanovništvo, mogu malo da im priprete da smanje grejanje na 19 stepeni ali to je sve sitno, problem je energija za velike industrijske potrošače čija proizvodnja neće više biti profitabilna. Prerada i obrada metala, staklo, sva reciklaža, petrohemijska industrija, đubriva/gnojiva, itd. će stati, nešto će se uvoziti a nečega neće biti, cene će svakako značajno ići gore, sledeće godine će biti problem sa setvom, biće nestašica nekih prehrambenih proizvoda, svakako će kupovna moć prosečnog Evropljanina osetno pasti.

Indirektni efekti će biti mnogo bolniji, pre svega velika navala miliona novih migranata iz Afrike i delova Azije jer to poskupljenje hrane i goriva koje je u Evropi osetno će tamo život učiniti nemogućim.

Druga stvar koju ublažitelji krize ili ne vide ili se prave da je ne vide je trajanje visokih cena energije u Evropi. Jednu zimu će EU pregurati, sada ima dosta gasa u skladištima, biće neprijatno ali može se. Međutim, šta će biti sledeće zime kad skladišta ne budu puna? Opet ponavljam, stanovništvo je manje bitno, bitna je industrija. Bez jeftinih energenata, evropska industrija jednostavno neće biti konkurentna sa indijskom, kineskom, pa čak i hameričkom, firme će jedna za drugom propadati, radnici ostajati bez posla, ECB će pokušavati da ublaži efekte toga tako što će štampati još više para, to će još više povećavati inflaciju, itd. Ako jedna velika evropska banka koja je investirala u te evropske kompanije propadne, povući će lančano i mnoge druge, što će imati katastrofalne posledice za evropsku ekonomiju.

Ono što me najviše brine u svemu tome je što će u slučaju kraha EU ekonomije prestati i iseljavanje iz nakarade u pravcu EU. :001_unsure


Uglavnom, ništa od energetskog šoka koji bi prouzročio kaos ove godine. A sljedeća zima pogotovo neće biti problem, jer iskustva znam da ne postoje nikakvi šokovi, kada se ima taj komoditet da se stvari mogu razvući preko 2 ili čak 3 godine.

To o tim industrijama, to je realno bubanje napamet. Ne znamo ni kolike su im trenutne marže, ni s koliko plin ili električna energija sudjeluje u ukupnim troškovima proizvodnje. Na koncu, ne znamo ni koliki je udjel tih industrija koje si imenovao u ukupnom BDP-u.

Uglavnom, nismo ni blizu šokovima 2008. ili 2020. Sve što se unaprijed zna ne može predstavljati šok. Valjda Rusija nije ušla "all in" za raspad sustava u EU ove zime.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 12:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10743
Lokacija: banana
Upozorenja: 2
A evo i kishe. Ko ce protestvovati po ovakvom kijametu..

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 12:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 17:01
Postovi: 12356
Scholz je rekao neki dan da od kraja naredne godine Njemačka neće nikako trebati ruski plin, valjda ne buba čovjek onako.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 12:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10743
Lokacija: banana
Upozorenja: 2
Lebowski je napisao/la:
Scholz je rekao neki dan da od kraja naredne godine Njemačka neće nikako trebati ruski plin, valjda ne buba čovjek onako.



ne buba, vec svjesno laze. Ili se oprostio od jednog dijela njemacke privrede. Jednostavno nemoguca misija iz vise razloga. Pet do deset godina bi bilo realisticno.

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 13:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10743
Lokacija: banana
Upozorenja: 2
Jedan od danasnjih naslova u Austriji:

Citat:
Maßnahmen gegen die Teuerung: Hilfe, schnell!


Citat:
Mjere protiv poskupljenja: Pomoc, brzo!


Lebovski, ti se meni smijes ali ja sam ipak sto se plate tice u gornjoj trecini i - doduse ne pazim toliko kako i na sta trosim - opet ovog mjeseca vise potrosio nego sto sam zaradio, kako je ovima sto zive od 1500 mjesecno...

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 13:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 pro 2021, 01:01
Postovi: 4116
Lokacija: Castle Grayskull
Ministry of Sound je napisao/la:
Uglavnom, ništa od energetskog šoka koji bi prouzročio kaos ove godine. A sljedeća zima pogotovo neće biti problem, jer iskustva znam da ne postoje nikakvi šokovi, kada se ima taj komoditet da se stvari mogu razvući preko 2 ili čak 3 godine.

To o tim industrijama, to je realno bubanje napamet. Ne znamo ni kolike su im trenutne marže, ni s koliko plin ili električna energija sudjeluje u ukupnim troškovima proizvodnje. Na koncu, ne znamo ni koliki je udjel tih industrija koje si imenovao u ukupnom BDP-u.

Uglavnom, nismo ni blizu šokovima 2008. ili 2020. Sve što se unaprijed zna ne može predstavljati šok. Valjda Rusija nije ušla "all in" za raspad sustava u EU ove zime.


Slažem se da neće biti većih energetskih šokova, posebno ne ove zime, i da će se energenti naći drugde, jedino je pitanje po kojoj ceni i koliko će to biti isplativo.

Ključna stvar koja se ignoriše u ovoj priči da li je recesija ili nije je činjenica da se u EU i hamerici brutalno šteluju cifre kada se radi o inflaciji, da je tih njihovih 8-9% inflacije u stvarnosti bar 15% kada se izbaci heuristika i substitucija, tako da kada neko kaže nismo u recesiji, na nuli smo, to je realno recesija od 7-8% yoy, ako potraje nekoliko godina skupiće se mnogo veći pad.

Evo kako sadašnji podaci u hamerici izgledaju kada se inflacija računa pošteno, kao što se računala 70-ih i 80-ih. Preko 17% yoy.

http://www.shadowstats.com/alternate_da ... ion-charts

U svakom slučaju bumo videli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 14:00 
Offline

Pridružen/a: 14 ruj 2022, 20:48
Postovi: 179
Haram je napisao/la:
Lebowski je napisao/la:
Na koje mjesto se odnosi clanak i gdje ti zivis i koliko placas struju i ostalo vezano, gas, sta vec koristis i koliko je te i licno vise u odnosu na proslu godinu?

Nisam vidio da iko spominje licne primjere.



Ja se za struju ne brinem jer s jedne strane drzava rekla da svako moze koristiti 80% struje troclanog domacinstva iz prosle godine po subvencioniranim cijenama. A ja zivim sam, tako da nema sanse da potrosim struje za troje. A s druge strane pokrajina u kojoj zivim je energetski poprilicno autarkna jer ima hidroelektrane po brdima gore.

Inace placam 40 eura mjesecno i onda se to u februaru naredne godine izracuna - da li si potrosio vise ili manje, ako vise, onda doplatis nesto, ali nisam do sad doplatio nikad, a ni dobio natrag, tako da polazim od toga da me pomalo izradjuju. :zubati

Gas - dakle grijanje, vazda dobijem oko stotinjak eura natrag (to se placa uz rezije, i kad kupis stan kao ja sto sam ja isti ***). Ne grijem spavacu nikad - spavam samo u gacama a i tad mi je uz deku ponekad prevruce a kamoli uz grijanje. Vidjecemo kakav ce proracun biti iduce godine na proljece/ljeto.


to sa strujom nisi razumio, kao i većina austrijanaca.
subvencionira se 80% potrošnje prosječnog austrijskog kućanstva, prosjek je ca3.600kw, znači da sva austrijska kućanstva prvih 2.900kw plaćaju subvencioniranih 0,10€, za sve preko tržišnu cijenu. ca. 20%-25% kućanstva će tako plaćati manje nego prije. ali neznam točno od kada vrijedi, valjda od 1.1.23.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 14:11 
Offline

Pridružen/a: 14 ruj 2022, 20:48
Postovi: 179
Haram je napisao/la:
Evo danas u 14 sati su Radnicka komora i sindikati organizovali proteste sirom Austrije, tj. u svih devet glavnih gradova. Protesti su "protiv poskupljenja" i izricito je naglaseno da desnicarski radikali nisu pozeljni. Ali zajebi to "protiv poskupljenja", protest kao takav je uvijek protiv vladine politike i kursa, a posto vecina kriticara sankcija iste smatra razlogom za poskupljenja, jasno je sta to ustvari znaci.

Evo ja pito ovu jednu moju hoce li sa mnom, ne moze ima obaveza. Napiso burazu, ne moze - familija, napiso jaranu, ne moze - mahmuran. E pa necu ni ja sam a trebao bih.


sindikat organizira demonstarcije samo iz jednog razloga, počela je sezona kolektivnih pregovora za slijedeću sezonu. tradicionalno metalci otvaraju i to uvijek sa najvišom povišicom. ove godine su ušli dosta skromno u pregovore i ipak je zapelo.
za današnju akciju je sindikat investirao 370.000.-€


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 14:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59966
Lokacija: DAZP HQ
Ala gušta je ovo pratiti iz hrvatske pozicije, napokon neka kriza di nismo najgori, dapače imamo jednu od najkomfornijih pozicija u Europi.

Prije tri dana sam bio u Friuliju, mala talijanska regija uz granicu Slovenije, čovjek mi priča da su mu 2 proizvodna klijenta s 1000+ zaposlenih zatvorila vrata u zadnja 2 tjedna, jedan trajno.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 14:36 
Offline

Pridružen/a: 14 ruj 2022, 20:48
Postovi: 179
dudu je napisao/la:
Ala gušta je ovo pratiti iz hrvatske pozicije, napokon neka kriza di nismo najgori, dapače imamo jednu od najkomfornijih pozicija u Europi.

Prije tri dana sam bio u Friuliju, mala talijanska regija uz granicu Slovenije, čovjek mi priča da su mu 2 proizvodna klijenta s 1000+ zaposlenih zatvorila vrata u zadnja 2 tjedna, jedan trajno.

kad si uvijek na dnu nećeš duboko pasti


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 16:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10743
Lokacija: banana
Upozorenja: 2
Evo sad sam ipak skoknuo do protesta koji su od zeljeznicke krenuli pa pred Landtag, tj. sjediste pokrajinske iliti zemaljske vlade. Nisam stigao na vrijeme ali sam uspio prisustvovati skupu pred zgradom vlade. Izdrzao sam citavih 15 minuta jer je fakat hladno, 7 stepeni, a ja samo duks navuko nabrzinu.

Sta da vam kazem, jedva 150 do 200 ljudi maksimalno, ukoliko i toliko, ali je veoma mali plac pa je barem on bio najvecim dijelom popunjen. Ali i sam grad ima jedva 25.000, doduse na proteste je pozvala pokrajinska radnicka komora i glavni sindikat ÖGB.


Nadam se da ce biti vise prilika da se iskaze nezadovoljstvo a onda cu to malo bolje organizovati i povesti par ljudi makar.

U Becu je pak druga slika.

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 17 ruj 2022, 21:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 pro 2021, 01:01
Postovi: 4116
Lokacija: Castle Grayskull
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 18 ruj 2022, 20:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ministry of Sound je napisao/la:
Ove zime se u EU neće dogoditi ništa revolucionarno. Tko god čeka neki opći raspad sistema, ili u zimi vidi šansu za Rusiju, bolje pronađite neko drugo svjetlo na kraju tunela.

Bit će nešto inflacije, manjeg skoka u nezaposlenosti, bit će nešto prosvjeda, neki "reformisti" će zamijeniti druge "reformiste" na vlasti u par zemalja, i to će biti otprilike to.


"Revolucionarno" je rastezljiv pojam.
Mislim da projiciraš stvari iz relativno stabilne Australije. U EU je puno veće sranje nego su ljudi i svjesni a zima nije ni blizu.

No eto, dajem ti za pravo nekih 3 mjeseca. Jesen je uvijek bila blaga prema EU energetskom računu. Rezervoari vode se pune, klime se gase, grijanje se slabije koristi. Statistike će pokazati stvarno pobiljšanje i upravo sa tom propagandom će nas ubiti u pojam. No neće dugo trajati.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 18 ruj 2022, 20:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ministry of Sound je napisao/la:
Haram je napisao/la:


Nazalost.

Jedino ako bi Rusi totalno zavrnuli pipu iz nekog razloga - a razloga ima. Tad sve to sto si napisao baci u vodu.


Ma ništa ni od toga. Evo kako znam. U Anglosferi, otplata kredita na stan/kuću iznosi otprilike 50% kućnog proračuna. Sa ovim nedavnim skokovima u stopi kamate, prosječna mjesečna rata je skočila za cirka 40%, što predstavlja udar od nekih 20% na kućne proračune. I opet, niti najmanje turbulencije. Energetski troškovi, i kad bi se utrostručili, ne bi predstavljali udar veći od nekih 10% na kućni proračun - dakle, čemu se nadate?


Sve što ljudi danas kupuju je nenormalno poskupilo. Ne samo struja i plin.

Ja se nadam da će njemačka industrija propasti u dobrom omjeru. I UK gospodarstvo usput, sa dugim nizom godinaa oporavka.Molim se Bogu u stvari. Ja kao privatna osoba ili obitelj ću to lako preživjeti. Konkurentni ne mogu biti sa tim cijenama energije, nimalo. Hoće li nama zabraniti uvoz izvan EU ili ne nebitno. Amerkanci bi ih uništili sa poplavom svojih proizvoda jer nemaju muda njima veće carine i zabrane praviti.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 18 ruj 2022, 20:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ministry of Sound je napisao/la:

Uglavnom, ništa od energetskog šoka koji bi prouzročio kaos ove godine. A sljedeća zima pogotovo neće biti problem, jer iskustva znam da ne postoje nikakvi šokovi, kada se ima taj komoditet da se stvari mogu razvući preko 2 ili čak 3 godine.

To o tim industrijama, to je realno bubanje napamet. Ne znamo ni kolike su im trenutne marže, ni s koliko plin ili električna energija sudjeluje u ukupnim troškovima proizvodnje. Na koncu, ne znamo ni koliki je udjel tih industrija koje si imenovao u ukupnom BDP-u.

Uglavnom, nismo ni blizu šokovima 2008. ili 2020. Sve što se unaprijed zna ne može predstavljati šok. Valjda Rusija nije ušla "all in" za raspad sustava u EU ove zime.


Tu smo da informiramo ako neke stvari iz EU nisu poznate. Ovo je tek početak.

Citat:
German bakery owner devastated as his gas bill soars by 1,200%
Monthly energy bill of a bakery in Germany rises from $5,856 to $75,000, putting it at risk of closing down

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 18 ruj 2022, 20:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 tra 2022, 14:01
Postovi: 7735
Lokacija: Jug
Ministry of Sound je napisao/la:
Ove zime se u EU neće dogoditi ništa revolucionarno. Tko god čeka neki opći raspad sistema, ili u zimi vidi šansu za Rusiju, bolje pronađite neko drugo svjetlo na kraju tunela.

Bit će nešto inflacije, manjeg skoka u nezaposlenosti, bit će nešto prosvjeda, neki "reformisti" će zamijeniti druge "reformiste" na vlasti u par zemalja, i to će biti otprilike to.


Nije to baš tako prosto Ministre..

Bez energenata staje cela industrija, ne zato što ne mogu da se greju na drva, već zato što će ih Kina (već sada konkurentna) dodatno pojesti konkurentnošću.

Neće ti niko kupovati skupe zapadne proizvode još na ovu skupoću.

I tu ne govorim o običnom čoveku koji udje u radnju da kupi sapun upakovan u boje ukrajinske zastave, nego o LANCIMA SNABDEVAČA, dobavljača i proizvodjača, na VELIKE KOLIČINE i RAČUNICE (kako bi K:M rekao)...


.

_________________
Srbijanski ukruh


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 18 ruj 2022, 20:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Lebowski je napisao/la:
Scholz je rekao neki dan da od kraja naredne godine Njemačka neće nikako trebati ruski plin, valjda ne buba čovjek onako.


Ne trebaju već ni danas. Nije to poanta. Kao da kažeš da talibani ne trebaju motorna vozila. Ne trebaju naravno, ali kako će živjeti bez njih.
Njemačka je motor Brisela i živi od svog izvoza. Ako je Njemačka na aparatima za dijalizu onda je i Brisel bez jednog bubrega. Mora dobro voditi brigu o drugom može se i bez jednog.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 18 ruj 2022, 20:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Japanci su mudro uradili. S obzirom na ludi eksperiment sa svojom valutom (ne znam pratite li) i da ne gase printere jedina šansa za opstanak im je da ne uvode sankcije na ruski plin i naftu. Nisu se usudili to uraditi. (Spominjem ih u kontekstu EU. Ko će kupiti njemačko auto koje košta 5 x više od korejskog i japanskog ekvivalenta ? Jedina šansa Nijemcima je da kompletnu produkciju prebace u Aziju gdje je cijena električne enegije, nafte i plina puno niža, ali država vlasnik dosta dionica pa kako ih nagovoriti.)

Ali bez obzira na to analitičari im (Japancima) prognoziraju gadan krah uskoro. Koliko košta to kopiranje američkih novčanih besmislica. No kažu da su Japanci otišli i korak dalje pa neke svoje nemudre gluposti izvode.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 18 ruj 2022, 21:08 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2022, 22:04
Postovi: 2034
Tek je sredina septembra, a cena osnovnih zivotnih namirnica, struje i gasa su torpedovane u stratosferu...

Hladni dani(ovde su vec dosli) i grejna sezona pocinju od oktobra, do najmanje marta, a ako produzi zima, i do aprila... to je 5-6 meseci troskova samo za grejanje, a gde je ostalo.

U ovom medijskom mraku, jedino sto cujemo je uboga kontrola stete - bice krize, ali izdrzacemo, a onda sledece godine cemo resiti problem sa energentima i izbaciti Rusiju iz slike... KAKO?! Nema niti jednog cestitog odgovora, cak ni pokusaja...

Prvo, kako mozes naci supstitut za jeftine energente, ko ce ti ga ponuditi, kako... cak i nekom vratolomijom da obezbede ogromne kolicine, koja je cena toga na trzistu, ko ce to da plati... ovde ne pricamo o skoku cena od 10% npr, nego od 100 i vise %... nije tu samo gas u pitanju, nego je cena struje otisla 10 puta nagore...

To je onda lancana reakcija, pucaju sistemi proizvodnje, distribucije, pa do potrosaca koji osamuceni cenama nemaju vise od cega da kupuju robu... nacin na koji se raspala jedna Francuska, koja se hvalila svojim nuklearnim tehnologijama, i obiljem struje za izvoz je putokaz u kom ce to pravcu ici... sta ostaje za energetske zavisnike onda...

Jedino ostaje verovanje u misao - ma resice se nekako to sve...ne znam kako, ali nekako hoce... da, nece pomreti milioni ljudi, ako je to nekakav uspeh, ali ce im zivotni standard toliko korodirati, da ce godine pre korone pamtiti kao zivot u Diznilendu...

_________________
Pokaj se Grobi!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 18 ruj 2022, 21:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 17:01
Postovi: 12356
Rusi se povuku iz Ukrajine i eto KAKO.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 18 ruj 2022, 21:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 tra 2022, 14:01
Postovi: 7735
Lokacija: Jug
DzonBG je napisao/la:
Tek je sredina septembra, a cena osnovnih zivotnih namirnica, struje i gasa su torpedovane u stratosferu...

Hladni dani(ovde su vec dosli) i grejna sezona pocinju od oktobra, do najmanje marta, a ako produzi zima, i do aprila... to je 5-6 meseci troskova samo za grejanje, a gde je ostalo.

U ovom medijskom mraku, jedino sto cujemo je uboga kontrola stete - bice krize, ali izdrzacemo, a onda sledece godine cemo resiti problem sa energentima i izbaciti Rusiju iz slike... KAKO?! Nema niti jednog cestitog odgovora, cak ni pokusaja...

Prvo, kako mozes naci supstitut za jeftine energente, ko ce ti ga ponuditi, kako... cak i nekom vratolomijom da obezbede ogromne kolicine, koja je cena toga na trzistu, ko ce to da plati... ovde ne pricamo o skoku cena od 10% npr, nego od 100 i vise %... nije tu samo gas u pitanju, nego je cena struje otisla 10 puta nagore...

To je onda lancana reakcija, pucaju sistemi proizvodnje, distribucije, pa do potrosaca koji osamuceni cenama nemaju vise od cega da kupuju robu... nacin na koji se raspala jedna Francuska, koja se hvalila svojim nuklearnim tehnologijama, i obiljem struje za izvoz je putokaz u kom ce to pravcu ici... sta ostaje za energetske zavisnike onda...

Jedino ostaje verovanje u misao - ma resice se nekako to sve...ne znam kako, ali nekako hoce... da, nece pomreti milioni ljudi, ako je to nekakav uspeh, ali ce im zivotni standard toliko korodirati, da ce godine pre korone pamtiti kao zivot u Diznilendu...



Vrlo je prosto.
Digitron nacija (Amerika) je izračunala..

Bolje da propadnu zapadna Evropa i Rusija zajedno, nego da se povežu cevima i zajedno prosperiraju.

Mi i Kinezi ćemo se već snaći, a onda posle kom opanci, kom obojci.. :)

.

_________________
Srbijanski ukruh


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sankcijama protiv Rusije
PostPostano: 18 ruj 2022, 21:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 tra 2022, 14:01
Postovi: 7735
Lokacija: Jug
Lebowski je napisao/la:
Rusi se povuku iz Ukrajine i eto KAKO.



Još bolje bi bilo da se Amerikanci povuku iz Ukrajine.
Predaleko su došli, Rusima je ovo baš blizu.

_________________
Srbijanski ukruh


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 6539 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204 ... 262  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: Naša Kvačica i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO