HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 17 ruj 2024, 17:18.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 8289 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329 ... 332  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 08 ožu 2024, 14:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10743
Lokacija: banana
Upozorenja: 2
daramo je napisao/la:
I može li slika jedne zabrađene borkinje NOB-a i ministice za vrijeme Jugoslavije?
Sam si priznao da su burke zabranjene u Jugoslaviji i da se to toleriralo samo u poslijeratno vrijeme, kasnije u burkama nisu smjele izaći na ulicu.


Znas li razliku izmedju burke i marame?


"Znanje i imanje" nije na cijeni, znam, ali treba ponekad i ponesto procitati. Edukovati se. A posto sam ja ministar foruma za obrazovanje nejake celjadi, izvoli pa se edukuj:

slika


Citat:
Antologijska fotografija, jaka kao i ona Ljuba Ćupića koji je otišao sa osmjehom u smrt. A i Đulka Mulić (Agić) je sa puškom otišla u borbu protiv fašizma. Bila je skojevka i borkinja za prava žena. Heroina čiji je prometejski put bio pun prepreka, izazova, borbi i stradanja za dostojanstvo i slobodu svih žena ondašnjeg Sandžaka. Bošnjakinje, Crnogorke, Srpkinje i Albanke u njenoj borbi vidjele su nadu i spas da žene budu dostojanstveni članovi društva koje će izaći iz okova, dogmi, patrijarhata.

Vrlo mlada postala je oličenje hrabrosti i snage. Uvjerenja u svoje ideale i borbu prkosila je fašistima, prkosila jednom vremenu i načinu života. Njena borba, njen autentični stav, držanje i ponos u vremenu kada je Evropom harala pošast fašizma ostaće upamćeno kao jedna od najsvijetlih borbi i luča slobode u Crnoj Gori. Đulka Mulić (Agić) nastavila je stopama Klare Cetkin u borbi za pravednije društo posvećeno emancipaciji i afirmaciji svih vrijednosti žene, majke, sestre, borkinje. Iskreno i istinski posvećena pravdi i pravičnosti postala je simbol jednog vremena.

O svojoj majci Đulki Mulić-Agić, njena ćerka Almasa Rizvanović ističe: ,,Kao veoma mlada skojevka i aktivistkinja, bila je spona između muslimanskih žena i novog socijalističkog doba u koje su muslimanske žene, izolovane unutar svojih intimnih svjetova, mogle uvesti samo druge žene. I to razborite, strpljive i saosjećajne žene. Kada su na prve izbore poslije Drugog svjetskog rata mnoge Muslimanke došle pokrivene, ona je imala zadatak da im podigne peče i provjeri da li su to zaista žene čija su imena bila na biračkom spisku. Neki od muškaraca poslije su se raspitivali da li su neke od tih žena zaista tako lijepe kako se pričalo.

Nije bilo jednostavno širiti nove ideje u takvom okruženju. Pogotovo jednoj djevojci, tako mladoj, nije moglo biti lako da ide po selima oko Bijelog Polja, prikuplja pomoć za borce, širi revolucionarne ideje i dijeli propagandni materijal dok su okolo kolale glasine da su partizani razvratni i da „imaju zajedničke žene“. Eno je Hakova kćer krenula u prošnju – govorili su neki kad bi je vidjeli kako prikuplja hranu za borce. Ali ona je odrastala u za to vrijeme rijetko naprednoj muslimanskoj porodici u kojoj između kćeri i sinova nije pravljena razlika, a onda – imala je uz sebe svoga brata, komunistu i borca, tada studenta prava i kasnije prvog pravnika među muslimanskim življem u bjelopoljskom kraju. Tako je postala članica Saveza komunističke omladine Jugoslavije, aktivistkinja, podrška borcima tokom rata, a potom i aktivistkinja AFŽ-a.

Nakon rata, u vrijeme dok se vodila politička kampanja skidanja feredža, na jedan skup AFŽ-a u njenom selu Goduša kraj Bijelog Polja, gdje je ona bila delegat AFŽ-a, stigao je predstavnik bjelopoljskog sreza i naložio okupljenim ženama da odmah, na licu mjesta skinu feredže. Usprotivila se: znala je da to nije način. Ona sama nije nosila feredžu, ali bi se pokrila svaki put kada bi kao mlada aktivistkinja išla da se sretne sa ženama, da se od njih ne bi razlikovala i da bi ih privukla k sebi. I tada, kada je taj čovjek naložio okupljenim ženama da se odmah otkriju, rekla mu je da su to žene koje žive na selu, drže stoku, da im haljine ispod peča možda nisu čiste, da se to mora odložiti za drugi put… Htjela je da im da vremena. Kada se u vrijeme rata morala braniti od ciničnih primjedbi i osuda, odgovarala bi samo da je to sve za dobro naroda, za napredak i slogu. To je bilo njeno shvatanje revolucije kojeg se držala do kraja. Udala se za takođe naprednog čovjeka, rodila sedmoro djece, podigla ih ne praveći nikakvu razliku između sinova i kćeri i svoj svojoj djeci jednako omogućila da steknu najviše obrazovanje. Ideje dobra, napretka i sloge nastavile su da žive i kroz njenu svakodnevnu posvećenost ljudima i njihovom dobru, bez razlike, da se djeca obraduju toplim lepinjama sa sirom ili pekmezom, da se život proživi hrabro, otvoreno i pravedno."

Mnoge države imaju i čuvaju uspomene na svoje nacionalne heroine. Sa punim pravom to je bila i Đulka Mulić-Agić. Život je od nje stvorio hrabru i beskonpromisnu borkinju. I danas kada je vijek ženske emancipacije i napretka sve one žene koje ponosno koračaju Crnom Gorom treba da se sjete Đulke Mulić-Agić, čiji je put bio protkan najvećim idealima i vrijednostima u borbi za prava žena. Simboličnim osvrtom na prkosnu heroinu Sandžaka, Đulku Mulić-Agić, sjećamo se svih žrtava žena i majki kroz cijelu savremenu istoriju na uvjek nemirnim prostorima Balkana. Dajemo poštovanje svim ženama i majkama širom ovog nemirnog svijeta u kojem mnoge žene, još uvijek žrtve nerazumijevanja i nepravdi, ginu i pate, boreći se za slobodniji i pravedniji život.

Đulka Mulić-Agić je prešla na drugu obalu, 9. maja 2018. godine baš na Dan pobjede nad fašizmom, ali Đulkini životni putevi ostaju najtrajnije i najljepše svjedočanstvo o heroinama, jer i kada ih nema njihova djela žive zajedno sa nama i u nama.

Siguran sam da bi i ona ovaj tekst završila riječima SMRT FAŠIZMU SLOBODA ŽENAMA!

Piše: Božidar Proročić, književnik i publicista

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 08 ožu 2024, 14:10 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 37983
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Haram je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Kako misliš da daramo doprinosi "toksizaciji" društva? Na koji način?


Cisto respektom jednih prema drugima. Kad Bosnjaci zavole sahovnicu, banaliziram, a Hrvati ljiljane, tad ce drustvo biti onakvo kakvo bi trebalo biti. Ili barem najveci dio tih naroda.

Ja sam komunista li ne smatram ni jedan od ta dva znaka neprijateljskim ili gadnim ili sta vec ne. Smatram ih dijelom malih raznolikosti koji taj prostor cine interesantnijim - a mogle bi da je pameti - i bogatijim.


O respektu uvijek govore oni koji Hrvate nazivaju fašistima.
Nitko ne treba ništa voljeti, zna se gdje je čemu mjesto a fatihama i zabrađenim nije na partizanskom.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 08 ožu 2024, 14:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10743
Lokacija: banana
Upozorenja: 2
daramo je napisao/la:
Haram je napisao/la:

Cisto respektom jednih prema drugima. Kad Bosnjaci zavole sahovnicu, banaliziram, a Hrvati ljiljane, tad ce drustvo biti onakvo kakvo bi trebalo biti. Ili barem najveci dio tih naroda.

Ja sam komunista li ne smatram ni jedan od ta dva znaka neprijateljskim ili gadnim ili sta vec ne. Smatram ih dijelom malih raznolikosti koji taj prostor cine interesantnijim - a mogle bi da je pameti - i bogatijim.


O respektu uvijek govore oni koji Hrvate nazivaju fašistima.
Nitko ne treba ništa voljeti, zna se gdje je čemu mjesto a fatihama i zabrađenim nije na partizanskom.



Nisam za to da se Hrvati, ili bilo ko drugi, nazivaju fasistima, islamofasistima, ili cime sve ne.

Samo fasiste medju Hrvatima, ili Bosnjacima, treba tako nazivati. Ponasajmo se kao antifasisti - a ne kao fasisti.

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 08 ožu 2024, 14:15 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 37983
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Takijašu ta na slici ne nosi hidžab nego samo dimije.
Čekam sliku zabrađene Titine ministrice obrazovanja kao što je običaj u današnjem Sarajevu.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 08 ožu 2024, 14:43 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 32380
Haram je napisao/la:
daramo je napisao/la:

O respektu uvijek govore oni koji Hrvate nazivaju fašistima.
Nitko ne treba ništa voljeti, zna se gdje je čemu mjesto a fatihama i zabrađenim nije na partizanskom.



Nisam za to da se Hrvati, ili bilo ko drugi, nazivaju fasistima, islamofasistima, ili cime sve ne.

Samo fasiste medju Hrvatima, ili Bosnjacima, treba tako nazivati. Ponasajmo se kao antifasisti - a ne kao fasisti.


Što ćemo sa fašistima koji se predstavljaju kao antifašisti?

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

958 of 2558 - 37.45%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 08 ožu 2024, 15:11 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 37983
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Upregli se da povežu nepovezivo, pa tako i islam, šehide, fatihu, hidžab s komunizmom, nob-om i partizanima.

Na partizansko treba staviti kao i na Kravicama da je zabranjeno obavljanje vjerskih obreda jer pripadnici jedne vjerske zajednice sve vole zapišati od parkinga, vodopada do partizanskog.

slika

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 08 ožu 2024, 15:14 
Online

Pridružen/a: 21 lip 2023, 14:22
Postovi: 3004
https://bljesak.info/vijesti/flash/osva ... Rajk8fPE9o

Uzjebale se Muje I provociraju.
Znaju da im je odzvonilo u Mostaru


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 08 ožu 2024, 18:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10743
Lokacija: banana
Upozorenja: 2
Daramo, Tebi se nesto dokaze a ti samo nastavis guslati borbene. I ne osvrnes se uopste.

Kvacice, zaista ne znam kako mozemo razgovarati kad tokom razgovora dijelis upozorenja. Ljudi smo, mogao si fino reci sta ti smeta i ja bih prestao.

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 08 ožu 2024, 18:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10743
Lokacija: banana
Upozorenja: 2
daramo je napisao/la:
Takijašu ta na slici ne nosi hidžab nego samo dimije.
Čekam sliku zabrađene Titine ministrice obrazovanja kao što je običaj u današnjem Sarajevu.


A na onoj slici iz Mostara neko nosi hidzab?

Da li si stvarno tako glup kao sto pricaju ili o cemu se radi?

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 08 ožu 2024, 18:48 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 32380
Haram je napisao/la:
Daramo, Tebi se nesto dokaze a ti samo nastavis guslati borbene. I ne osvrnes se uopste.

Kvacice, zaista ne znam kako mozemo razgovarati kad tokom razgovora dijelis upozorenja. Ljudi smo, mogao si fino reci sta ti smeta i ja bih prestao.


Trebalo bi biti jednostavno ali ok, evo objasniti ću. Smeta mi kada umjesto razgovora o temi netko odgovori "da li si stvarno tako glup kao što pričaju... ".

Na stranu vrijeđanje, vrijeđanje mi čak toliko i ne smeta, ali uništavanje teme skretanjem na razgovor o forumašima mi smeta. I sad bi mi trebali razgovarati o tome koliku inteligenciju ima daramo, umjesto da razgovaramo o temi a tema je Grad Mostar.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

958 of 2558 - 37.45%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 08 ožu 2024, 18:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10743
Lokacija: banana
Upozorenja: 2
Naša Kvačica je napisao/la:
Haram je napisao/la:
Daramo, Tebi se nesto dokaze a ti samo nastavis guslati borbene. I ne osvrnes se uopste.

Kvacice, zaista ne znam kako mozemo razgovarati kad tokom razgovora dijelis upozorenja. Ljudi smo, mogao si fino reci sta ti smeta i ja bih prestao.


Trebalo bi biti jednostavno ali ok, evo objasniti ću. Smeta mi kada umjesto razgovora o temi netko odgovori "da li si stvarno tako glup kao što pričaju... ".

Na stranu vrijeđanje, vrijeđanje mi čak toliko i ne smeta, ali uništavanje teme skretanjem na razgovor o forumašima mi smeta. I sad bi mi trebali razgovarati o tome koliku inteligenciju ima daramo, umjesto da razgovaramo o temi a tema je Grad Mostar.



Sve jasno, i u principu si upravu, ali mozes reci fino i nema frke. Meni uopste nije do svadje. A ti 2 upozorenja u 3 minute.

Uostalom, to s gluposcu je bila replika na “takijashu”.

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 08 ožu 2024, 19:16 
Online

Pridružen/a: 04 pro 2016, 18:11
Postovi: 1569
daramo je napisao/la:
Upregli se da povežu nepovezivo, pa tako i islam, šehide, fatihu, hidžab s komunizmom, nob-om i partizanima.

Na partizansko treba staviti kao i na Kravicama da je zabranjeno obavljanje vjerskih obreda jer pripadnici jedne vjerske zajednice sve vole zapišati od parkinga, vodopada do partizanskog.

slika

Da su tamo negdje 70-ih godina prošlog stoljeća Tito i njegovi partizani vidjeli kako ovi uče fatihu na Partizi bili bi unaprijeđeni za čistače WC-a na Golom otoku.

_________________
Ne može biti trijumfa bez gubitaka, pobjede bez patnje, slobode bez žrtve.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 08 ožu 2024, 22:09 
Offline

Pridružen/a: 23 lis 2023, 00:58
Postovi: 384
Heroina koja se borila da zena u europi nosi nekakvu muslimansku maramu i pokriva lice? Kad mislis da ove bosnje imaju makar zrno soli u glavi, oni te razuvjere

_________________
Glup, gluplji, Made in holiday inn


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 08 ožu 2024, 22:12 
Offline

Pridružen/a: 23 lis 2023, 00:58
Postovi: 384
Naša Kvačica je napisao/la:
Haram je napisao/la:


Nisam za to da se Hrvati, ili bilo ko drugi, nazivaju fasistima, islamofasistima, ili cime sve ne.

Samo fasiste medju Hrvatima, ili Bosnjacima, treba tako nazivati. Ponasajmo se kao antifasisti - a ne kao fasisti.


Što ćemo sa fašistima koji se predstavljaju kao antifašisti?


Mislim da cak postoji i kolektivni naziv za takve - Bosnjaci :zubati

_________________
Glup, gluplji, Made in holiday inn


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 09 ožu 2024, 08:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2023, 11:49
Postovi: 1206
Bruce Lee je pronađen.

Borba za suživot i toleranciju se nastavlja.

_________________
The subtle tongue, the sophist guile, they fail when the broadswords sing;

Rush in and die!, dogs- I was a man before I was a king.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 09 ožu 2024, 11:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 11:09
Postovi: 25508
Lokacija: Heartbreak Hotel
mijat_tomic_is_back je napisao/la:
Heroina koja se borila da zena u europi nosi nekakvu muslimansku maramu i pokriva lice? Kad mislis da ove bosnje imaju makar zrno soli u glavi, oni te razuvjere


Privitak/ci:
GID2bA2WgAAYOZj.jpg
GID2bA2WgAAYOZj.jpg [ 76.4 KiB | Pogledano 1877 put/a. ]

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 09 ožu 2024, 11:16 
Offline

Pridružen/a: 03 pro 2020, 16:33
Postovi: 3227
Citat:
Osuda nedopustive propagande na štetu mira u Gradu Mostaru

https://www.mostar.ba/osuda-nedopustive-propagande-na-stetu-mira-u-gradu-mostaru/



Napokon malo konkretnije saopćenje. Al ovo nije stvar saopćenja već policije koja mora preventivno djelovati protiv Islamske zajednice i njenih političkih krakova SDA i DF-a.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 09 ožu 2024, 17:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 15:09
Postovi: 2543
Lokacija: HR
Priopćiti a ne saopćiti!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 11 ožu 2024, 11:54 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6109
Haram je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:
Mostarski antifasisti =))

slika



A sta fali?

Neka petokrake. Antifasizam je bolji od fasizma.

Ne valjaju vam kad su u dzamijama, ne valjaju vam kad nose petokrake, ne valjaju vam ustvari kakvi god da bili. I onda se cudite sto misle da ih mrzite.

Plural, mislim na forumase.



Fali samo sto lazu. Ova ni vidla NOBa nije. Kao i kad su zamotane prosvjedovale za "gradzansku" drzavu

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 11 ožu 2024, 12:00 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6109
Gaugamela93 je napisao/la:
daramo je napisao/la:
Upregli se da povežu nepovezivo, pa tako i islam, šehide, fatihu, hidžab s komunizmom, nob-om i partizanima.

Na partizansko treba staviti kao i na Kravicama da je zabranjeno obavljanje vjerskih obreda jer pripadnici jedne vjerske zajednice sve vole zapišati od parkinga, vodopada do partizanskog.

slika

Da su tamo negdje 70-ih godina prošlog stoljeća Tito i njegovi partizani vidjeli kako ovi uče fatihu na Partizi bili bi unaprijeđeni za čistače WC-a na Golom otoku.



Zanimljivo je da je i u sarajevu postojalo partizansko groblje. Nekim cudom je valjda ovo u Mostaru najvaznije i bas se ovdje vole sastajati

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 11 ožu 2024, 12:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10743
Lokacija: banana
Upozorenja: 2
krstjanin je napisao/la:
Gaugamela93 je napisao/la:
Da su tamo negdje 70-ih godina prošlog stoljeća Tito i njegovi partizani vidjeli kako ovi uče fatihu na Partizi bili bi unaprijeđeni za čistače WC-a na Golom otoku.



Zanimljivo je da je i u sarajevu postojalo partizansko groblje. Nekim cudom je valjda ovo u Mostaru najvaznije


Da, najvaznije je, i sa jugoslovenske tacke gledista. Ovo u Mostaru je remek djelo i ne samo to, vec je to simbol bratstva i jedinstva nasih naroda u tom gradu. Nesto sto bi gradu poput Mostara bilo prijeko potrebno - bilo kakva okosnica zajednickoga.

Tamo kad sam bio, prvi put proslog ljeta, tacno me nekakva tuga uhvatila. Gledam one maljom razbijene "ruze", na njima imena mladih proletera iz svih naroda Mostara, ljudi koji zivot dadose u borbi protiv fasisticke zvijeri, da bi nepunih sto godina nakon svega eho tog vremena razlupalo im spomenik... (kazem eho jer ne zelim koristiti jace epitete da ne kazu "poludio na ramazan")

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 11 ožu 2024, 12:24 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6109
Haram je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:


Zanimljivo je da je i u sarajevu postojalo partizansko groblje. Nekim cudom je valjda ovo u Mostaru najvaznije


Da, najvaznije je, i sa jugoslovenske tacke gledista. Ovo u Mostaru je remek djelo i ne samo to, vec je to simbol bratstva i jedinstva nasih naroda u tom gradu. Nesto sto bi gradu poput Mostara bilo prijeko potrebno - bilo kakva okosnica zajednickoga.

Tamo kad sam bio, prvi put proslog ljeta, tacno me nekakva tuga uhvatila. Gledam one maljom razbijene "ruze", na njima imena mladih proletera iz svih naroda Mostara, ljudi koji zivot dadose u borbi protiv fasisticke zvijeri, da bi nepunih sto godina nakon svega eho tog vremena razlupalo im spomenik... (kazem eho jer ne zelim koristiti jace epitete da ne kazu "poludio na ramazan")


A Vraca nije remek djelo i nije vazno?

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 11 ožu 2024, 14:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10743
Lokacija: banana
Upozorenja: 2
Evo jedna mahsuz za Darama, zipa maHrame.

Drugarica Elvira.

slika

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 11 ožu 2024, 14:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10743
Lokacija: banana
Upozorenja: 2
krstjanin je napisao/la:
Haram je napisao/la:

Da, najvaznije je, i sa jugoslovenske tacke gledista. Ovo u Mostaru je remek djelo i ne samo to, vec je to simbol bratstva i jedinstva nasih naroda u tom gradu. Nesto sto bi gradu poput Mostara bilo prijeko potrebno - bilo kakva okosnica zajednickoga.

Tamo kad sam bio, prvi put proslog ljeta, tacno me nekakva tuga uhvatila. Gledam one maljom razbijene "ruze", na njima imena mladih proletera iz svih naroda Mostara, ljudi koji zivot dadose u borbi protiv fasisticke zvijeri, da bi nepunih sto godina nakon svega eho tog vremena razlupalo im spomenik... (kazem eho jer ne zelim koristiti jace epitete da ne kazu "poludio na ramazan")


A Vraca nije remek djelo i nije vazno?


Pa stavi slike da vidimo. Ja nikad nisam cuo za to groblje. Ovo mostarsko je bilo cak i u turistickim magazinima iz Jugoslavije. Ili YU-enciklopediji (posto vidim da ides na to da se eto to mostarsko uzdize jer su ga srusili fasisti iz redova hrvatskog naroda).

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grad Mostar
PostPostano: 11 ožu 2024, 14:13 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 37983
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
krstjanin je napisao/la:
Haram je napisao/la:

Da, najvaznije je, i sa jugoslovenske tacke gledista. Ovo u Mostaru je remek djelo i ne samo to, vec je to simbol bratstva i jedinstva nasih naroda u tom gradu. Nesto sto bi gradu poput Mostara bilo prijeko potrebno - bilo kakva okosnica zajednickoga.

Tamo kad sam bio, prvi put proslog ljeta, tacno me nekakva tuga uhvatila. Gledam one maljom razbijene "ruze", na njima imena mladih proletera iz svih naroda Mostara, ljudi koji zivot dadose u borbi protiv fasisticke zvijeri, da bi nepunih sto godina nakon svega eho tog vremena razlupalo im spomenik... (kazem eho jer ne zelim koristiti jace epitete da ne kazu "poludio na ramazan")


A Vraca nije remek djelo i nije vazno?


Normalno da nije važno kad je pod kontrolom islama, uz to u Sarajevu više nema Hrvata i Srba pa nije niti potreban simbol bratstva i jedinstva.
Isto vrijedi za Bugojno i D. Vakuf, nema više nemuslimana pa se mogu prenamijeniti u šehitluke.
Od toliko komunističkih spomenika u BiH jedino je važno na partizanskom u Mostaru proučavati fatihe i priređivati igrokaze.
Naručito je to potrebno na dan kad su komunisti strijeljali fratre i bacali ih Neretvu, ne može prikladniji dan za izgradnju zajedništva.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8289 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329 ... 332  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: Fredericktown, iprodano, Mumin, Patriota i 48 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO