HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 00:55.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 252 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 16 lip 2010, 23:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 lip 2010, 08:05
Postovi: 14
Lokacija: Busovača
6. prvenstvo BiH "Off Road Rally" 26.06.2010. i 27.06.2010 u Busovači

_________________
Pusovača Pog Te


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 26 lip 2010, 19:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 lip 2010, 08:05
Postovi: 14
Lokacija: Busovača
Počelo 6. prvenstvo "Off-Road Busovača 2010"


_________________
Pusovača Pog Te


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 11 srp 2010, 08:13 
Offline

Pridružen/a: 09 stu 2009, 06:39
Postovi: 746
Bend „Exponent“ uz pomoć Frame koja djeluje pri župnom uredu sv. Ante Padovanskog Busovača, organiziraju humanitarni koncert „Pomozimo malom Leu da vidi svijet našim očima“. Naime Leo Bašić koji je rođen, 12. rujna 2007. godine iz Busovače, ima problema sa vidom te mu je hitno potrebna operacija u Sarajevu. Za istu je potreban i određeni novčani iznos, kojeg obitelj Bašić trenutno nema. Stoga, ovaj humanitarni koncert bit će prava prilika da se prikupi novac za liječenje. Koncert će biti u srijedu, 14. srpnja u busovačkoj sportskoj dvorani od 19.00 sati a nastupaju: bend Exponent, članovi Frame i djevojke iz grupe Drama Qeens.

Ulaz za sve zainteresirane je 3 KM a za sve veće uplate novca, obratite se u busovačku Framu.

http://www.hercegbosna.org/apeli/apeli- ... -1537.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 28 srp 2010, 13:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 lip 2010, 08:05
Postovi: 14
Lokacija: Busovača
Pripreme kazališne predstave "Vremenski ogrtač" i predstavljanje istoimenog filma!

_________________
Pusovača Pog Te


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 01 kol 2010, 09:15 
Offline

Pridružen/a: 28 sij 2010, 23:07
Postovi: 444
ima li jos igdje ova knjiga "Busovaca" ? ne znam ko je autor. moze li mi neko pomoci?


Privitak/ci:
PA220018.JPG
PA220018.JPG [ 93.26 KiB | Pogledano 11362 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 01 kol 2010, 17:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32123
Potražićemo,svašta se može naći kod dobrih ljudi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 16 kol 2010, 17:07 
Offline

Pridružen/a: 09 stu 2009, 06:39
Postovi: 746
Još jedna humanitarna akcija, ovaj put za siromašnu djecu s područja busovače

http://www.hercegbosna.org/apeli/apeli- ... -1732.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 20 ruj 2010, 10:59 
Offline

Pridružen/a: 07 lip 2010, 12:00
Postovi: 585
Busovačke žene uspješne na druženju u Pakoštanima

Prošle subote, 18. rujna u Pakoštanima pokraj Zadra u republici Hrvatskoj, održano je 14.-to memorijalno natjecanje Uduge "Žena ženi prijatelj" na kojem je učešće imala i busovačka Udruga. Na ovom druženju svoj doprinos dale su žene iz: Splita, Kupresa, Zadra, Viteza, Kraljeve Sutjeske i Busovače. Discipline u kojima su pokazale svoje vještine bile su: udičarenje, pikado, balote, potezanje konopa i mali nogomet. U udičarenju prvo mjesto osvojila je Busovka, Anka Majdandžić, u igri balota prvo mjesto osvojila je Marinka Ćosić, drugo mjesto Anđelka Jurić i treće Zorica Arapović.

I u sportskoj disciplini, mali noogmet, Busovke su bile uspješne: zlatna medalja pripala je ekipi koja je sastavljena od: Belkisa Merdan, Zorica Arapović i Zorica Vrhovac, dok je srebrena medalja otišla ekipi: Silva Hrgota, Milka Šakić i Slavica Mišković.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 20 ruj 2010, 14:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Ajmo raja, jest da je HDZ-ovac ali... :zubati

http://www.hercegbosna.org/kolumne/poli ... -1968.html

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 21 sij 2011, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 lip 2010, 08:05
Postovi: 14
Lokacija: Busovača
Busovača - Ukradena veća količina municije iz skladišta Oružanih snaga u naselju Draga

_________________
Pusovača Pog Te


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 22 svi 2011, 11:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
http://www.sredisnjabosna.com/vijesti/6 ... sovae.html

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 07 lip 2011, 11:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 lip 2010, 08:05
Postovi: 14
Lokacija: Busovača
Novi ultrazvuk u Domu Zdravlja "Busovača"

_________________
Pusovača Pog Te


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 16 lip 2011, 10:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Osamnaesta obljetnica masakra na mjestu zvanom Busovačke staje

http://sredisnjabosna.ba/vijesti/63-vij ... staje.html

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 7441036800

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 05 ruj 2011, 14:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Pročitao sam na engleskoj verziji wikipedie da u Busovači Hrvati sada čine 59% stanovništva ! Jel ovo još jedan od njihovig gafova ili je izlaznost Hrvata mala na izborima :neznam (neda nam se dignuti guzice,da prostite na izrazu, i otići na dan izbora u školu koja je pokraj tvoje zgrade ili eventualno na 10-15 minuta pješke , ili filozofiramo o tome kako svi naši nevaljaju te da ja iz protesta neću ići na izbore itd.... :rigam ) ?

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 23 ruj 2011, 12:11 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
Zadar1993 je napisao/la:
Pročitao sam na engleskoj verziji wikipedie da u Busovači Hrvati sada čine 59% stanovništva ! Jel ovo još jedan od njihovig gafova ili je izlaznost Hrvata mala na izborima :neznam (neda nam se dignuti guzice,da prostite na izrazu, i otići na dan izbora u školu koja je pokraj tvoje zgrade ili eventualno na 10-15 minuta pješke , ili filozofiramo o tome kako svi naši nevaljaju te da ja iz protesta neću ići na izbore itd.... :rigam ) ?


to se vjerojatno odnosi na sam gradic u kojem su Hrvati vecina .
1991 je odnos bija 45-38% za Hrvate u samom gradu . veca koncentracija muslimana je na istoku opcine gdje je selo Kacuni .

slika

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 23 ruj 2011, 13:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
frane je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:
Pročitao sam na engleskoj verziji wikipedie da u Busovači Hrvati sada čine 59% stanovništva ! Jel ovo još jedan od njihovig gafova ili je izlaznost Hrvata mala na izborima :neznam (neda nam se dignuti guzice,da prostite na izrazu, i otići na dan izbora u školu koja je pokraj tvoje zgrade ili eventualno na 10-15 minuta pješke , ili filozofiramo o tome kako svi naši nevaljaju te da ja iz protesta neću ići na izbore itd.... :rigam ) ?


to se vjerojatno odnosi na sam gradic u kojem su Hrvati vecina .
1991 je odnos bija 45-38% za Hrvate u samom gradu . veca koncentracija muslimana je na istoku opcine gdje je selo Kacuni .

slika


Hvala na info :palacgore2

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 23 ruj 2011, 13:26 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 07:22
Postovi: 4662
slika

Ovo je karta prema izbornim jedinicama,a ne prema naseljenim mjestima...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 24 ruj 2011, 12:14 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
zapovjednik je napisao/la:
slika

Ovo je karta prema izbornim jedinicama,a ne prema naseljenim mjestima...


nisam ni napisao da je prema naseljima .ali to nista ne mijenja.Hrvati ostaju vecina u samom gradu i okolna sela .muslimani su vecina u tri mjesnim zajednicama .

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 24 ruj 2011, 12:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
frane je napisao/la:
zapovjednik je napisao/la:
slika

Ovo je karta prema izbornim jedinicama,a ne prema naseljenim mjestima...


nisam ni napisao da je prema naseljima .ali to nista ne mijenja.Hrvati ostaju vecina u samom gradu i okolna sela .muslimani su vecina u tri mjesnim zajednicama .


Znači ipak ne bi trebalo biti nikakvih promjena za Busovaču na popisu 2012.g. u odnosu na popis 1991.g. :palacgore2 (jasno ako bude popisa :zubati )

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 07 lis 2011, 09:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
http://sredisnjabosna.com/vijesti/66-na ... sovai.html

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 03 sij 2012, 10:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Oba skijališta proradila, skija se...

slika

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 17 ožu 2012, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 ožu 2012, 21:55
Postovi: 645
Lokacija: dijaspora
Junuz Djipalo je napisao/la:
Oba skijališta proradila, skija se...

slika



Na jednom skijaju Hrvati a na drugom Bosnjaci...ili grijesim?
Zanima me kako je na Tisovcu?Je li rade oni prijeratni ugostiteljski objekti i je li se sto novo otvorilo?I sto je inace sa Busovackim turizmom,ima li kakvih drugih smjestajnih kapaciteta osim hotela "Tisa"?

_________________
Za svako rjesenje postoji problem


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 17 ožu 2012, 22:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Oba skijališta još uvijek rade.

Na oba skijaju i Hrvati i Bošnjaci, samo su doduše generalno vlasnici nekretnina na Pridolcima Bošnjaci, a na BS Hrvati, isto tako u ratu je HVO držao BS a Harmija Pridolce.

Na Tisovcu, koliko znam ništa, bio je dio tih objekata pretvoren u kupleraje, ali se i to ugasilo. Ne znam je li možda što promijenilo zadnje vrijeme, koliko znam 0 bodova.

Na fotki vidiš dva hotela na BS, jedan je potpuno gotov, drugom fali uređenje još soba i fasada. Dovoljno zasad.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 26 tra 2012, 22:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 lip 2010, 08:05
Postovi: 14
Lokacija: Busovača
Prošlo je 20 godina od raketiranja Busovače

_________________
Pusovača Pog Te


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Busovača
PostPostano: 05 svi 2012, 16:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 ožu 2012, 21:55
Postovi: 645
Lokacija: dijaspora
Citat:
Busovača, turizam ponovo u prvom planu Ispis
Autor Dario
Četvrtak, 03 Svibanj 2012 22:27

U središnjoj Bosni prije zadnjeg rata se nije razmišljalo kud omladina ide predvečer 12. lipnja a malo stariji po danu 13. lipnja, znalo se gdje. Tada se obilježava sv. Anto, katolički blagdan kojim se slavi osnivanje nove župe nastale odvajanjem od župe Fojnica.

Dobila je ime po svecu sv. Antunu Padovanskom. Namjerno nije napisano da ga katolici obilježavaju jer se tih dana u gradu o kojem pišemo skupljalo i ljudi svih drugih vjeroispovijesti. Osim misa i procesija bilo bi i veselja, luna parkova, pjesme. Busovača bi tad postala glavni grad Bosne i to su dva dana kada bi Busovača živjela punim plućima. Osim tad i nije puno toga nudila ni putnicima namjernicima a pogotovo ne turistima.

Ćiro Blažević je jednom prilikom rekao o karakteru grada: Berlin je pao, Busovača nije; ta poštapalica je taj mali gradić, većinski hrvatski, držala dugo na crnoj listi jugokomunističkih vlasti, rijetke su bile gospodarske grane od kojih se moglo živjet.

Nakon što su seljaci izračunali da bi svu ljetinu i samljeveno brašno trebali dati državi, na osnovu "pravičnih" zakona, poljoprivreda je zamrla. Još Austrija je bila dobrano iscrpila ogroman šumski fond te se od sječe šuma nije moglo živjet kao nekad, a sljedeći udarac je Busovača dobila izgradnjom "nove" magistrale Zenica-Sarajevo, koja je, slučajno ili namjerno, kao i širokotračna pruga napravljena istočnije čime je Busovača prestala bit bar tranzitno mjesto na praktički najvažnijoj cesti u tadašnjoj republici.

Ukidanjem popularnog vlaka Ćire koji je povezivao cijelu Lašvansku dolinu sa Zenicom, nedostatak državnih poduzeća i radnih mjesta je napravio od gradića neperspektivno mjesto za živjeti do početka 70-ih čime je prouzročen znatan odljev stanovništva, većim dijelom u obližnju Zenicu no mnogo je stanovnika se zaputilo i na privremeni rad u inozemstvo. Unatoč svemu, Busovljaci su imali ponosa, ljudi su koji nikad nisu s odobravanjem gledali na komunizam što se posebno vidjelo po osvijetljenosti mjesta i kuća u vrijeme adventa. I danas u vrijeme adventa i snijega je mnogima najljepša.
Početkom 70-ih se pravi tvornica Vatrostalna a početkom 80-ih Mediapan što je uz ciglanu barem zaustavilo iseljavanje, no grad se nije drastično povećao od svojih zlatnih šumskoaustrijskih vremena.

Nestankom socijalizma Busovljaci su se jako brzo okrenuli poduzetništvu, dijelom upravo zahvaljujući iseljenim gastarbajterima 20-ak godina ranije te se konačno vidjela perspektiva i na duže staze. Upravo nedostatak industrije je napravio od Busovače prirodnu oazu samo 20-ak km udaljenu od prezagađene Zenice, čiji dimnjaci kao i onaj veliki TE Kakanj nisu, zahvaljujući posebnom položaju u okruženju visokih planina, uspijevali zagaditi i obližnju Busovaču te su nicale brojne vikendice koje su podizali ljudi željni bijega od magle, smoga i dima. Nesretni zadnji rat je prekinuo jedno malo mjestašce u razvoju i danas vjerojatno ne bi bilo manje razvijeno od nekog slične veličine u Hrvatskoj.

U središnjoj Bosni rat je počeo upravo u njoj, poučeni iskustvom Hrvatske već se prije početka rata pripremalo za osnivanje HVO-a, a kad je počelo komešanje u Sarajevu osvojene su vojarne JNA na što je Šešelj iz Beograda prijetio da će za Božić te 92. okretati, zajedno sa svojom JNA, prase na ražnju u Busovači, no nije ga nikad okrenuo ali je uslijedio zračni napad koji je poprilično razrušio grad. Prekršenim dogovorom oko provincija prema Vance Oven planu po kojem je Busovača trebala potpasti pod provinciju Travnik i u kojoj se tadašnja TO, kasnije ABiH, trebala stavit pod komandu HVO-u, počeo je MH sukob koji je ostavio brojne mrtve na obje strane, podijeljenu općinu, i mnoštvo iseljenih i prognanih osoba.

Završetkom rata i Daytonom Busovača se ponovno ujedinila u jednu općinu i pripala kantonu Središnja Bosna, demografski desetkovana i s vlašću bez neke posebne ideje, živjela je neko vrijeme od ugostiteljskih objekata i vojske smještene u već spomenute dvije vojarne, no nestankom potrebe i za jednim i za drugim, brojni su stanovnici počeli tražiti sreću negdje drugdje, uglavnom u Hrvatskoj, Austriji i Njemačkoj te obližnjim većim gradovima, Zenici i Sarajevu. Već podatak o BDP-u od 2000 $ per capita govori o gospodarskom stanju: jedan Otočac u Lici koji je slično mjesto po svim karakteristikama ima čak 4x veći BDP.

Busovljaci su praktički dotaknuli dno dna, od perspektivne i privatnim poduzetništvom zahuktale općine pretvorila se u odumiruće mjesto kojem samo nedostaje doktor da napravi eutanaziju, slaba je utjeha infrastruktura na prijeratnoj razini koju je i Republika Hrvatska poprilično donirala, no kao što to često biva - život nađe put da se ponovno rodi.

Tada dolazi na scenu mlada ekipa ljudi koja se nije htjela predati općem defetizmu i apatiji, pogledala što sve općina nudi za razvoj i danas se uz malu pomoć inozemnih sredstava Busovača percipira i kao turističko mjesto: šume, rijeke i planine nude izuzetno dobre uvjete za lov, ribolov, planinarenje, vožnju bicikla brojnim putovima kojima se služilo za eksploataciju šume, offroad vožnje automobilima koje, za one koje se ne žele voziti ili se žele i natjecati, se mogu vidjeti i doživjeti na možda i najpoznatijem rally-ju u BiH,skijanje na čak dva skijališta od kojih je jedno, na obroncima Vranice: Pridolci; i drugo, možda i s najboljim snježnim uvjetima u BiH, na Busovačkoj planini: Busovačke staje. Skijališta su počela sa skromnom infrastrukturom no iz godine u godinu privlače sve veći broj skijaša i ljubitelja zimskih radosti, i iz BiH i iz Hrvatske.

Danas je moguće koristiti, za središnju Bosnu rijetke, teniske i paintball terene, a realizirana je i, ne tako davno proglašavana ludom, ideja kina koje ponekad postaje i kazalište te je Busovača danas jedan od rijetkih gradova koji se mogu pohvalit takvim kulturnim sadržajima.

Sve zajedno ponovno počinje ličit na mjesto u kojem se može živjet a putnici namjernici i turisti itekako imaju što radit u njoj, pogotovo za sv. Antu kada je Busovača opet kao i prije zadnjeg rata, glavni grad Bosne.


Ne damo te Srednja Bosno,jos ima zivota u tebi!

_________________
Za svako rjesenje postoji problem


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 252 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 27 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO