HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 19:42.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 112 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 09 stu 2011, 16:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
divlja svinja je napisao/la:
Osim podrške Hrvatske, vjerojatno bi bila korisna suradnja s drugim manjinama koje se susreću sa sličnim problemima. Zanima me u kojoj su mjeri prisutni takvi odnosi i može li se tu učiniti više?


Pa može se učiniti više tako što se ove majmune ne uzimaju kao relevatne.

Hrvati u Vojvodini od manjina se mogu udružiti sa Mađarima , ali to njima ništa ne dopreinosi konkretno , a inače su u Subotici uglavnom zajedno na vlasti mada su Hrvati znali da odjebu Mađare jer oni vode svoja posla i nisu skloni nekom udruživanju.

Mogu Hrvati da se udruže sa Sandžosima ako već pominješ manjine , čisto da im Mufty i i ekipa pomognu u uvrežavanju hrvatskog identiteta . :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 11:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
divlja svinja je napisao/la:
Osim podrške Hrvatske, vjerojatno bi bila korisna suradnja s drugim manjinama koje se susreću sa sličnim problemima. Zanima me u kojoj su mjeri prisutni takvi odnosi i može li se tu učiniti više?


Takva suradnja je postojala s Mađarima tijekom 90-ih godina.
Sredstva informiranja su bila zajednička i tako.
Najviše zato jer su i njih vožd i šešeljevci imali na piku. Ne toliko kao Hrvate, naravno.
Sada je to prestalo jer više nije ratno vrijeme, a Mađarska je uvelike preuzela brigu o Mađarima tamo.

http://www.zabranjeni.hr/hrvati-bez-sluzb ... oge/15811/
http://www.hic.hr/books/jugoistocna-europa/bognar.htm

Ne jamčim za točnost svih podataka na drugom linku, ali zanimljivo je.

Rusini i Slovaci imaju neutralan odnos prema hrvatskoj manjini, no to je razumljivo, radi se o malim manjinama.
Postoje još i Bunjevci, da.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 11:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
joe enter je napisao/la:

HČSP brani Hrvate vamo i pravi tenzije , a oni ako nisu ustaše ja ne znam ko su , a te stranke nema u Vojvodoini već iz Hrvatske to rade u kupe poena na vama koji jedva čekaju da se Hrvatima vamo nešto desi .

Zato sam i rekao da dođu ljudi vamo i sami se uvere , a ne da slušaju one(ustaše) koji nisu ni privirili u Vojvodinu već iz Hrvatske kenjaju i prave zenzije.


Takvi ne dolaze nigde, samo rovare po svojim stranackim cumezima i smisljaju novu ugrozenost, pa kad nakarikaju poluistine i lazi, onda jedni druge tapsu po ramenima i hrabre... sta ces, dosadno je ljudima :neznam

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 11:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
DzoniBG je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

HČSP brani Hrvate vamo i pravi tenzije , a oni ako nisu ustaše ja ne znam ko su , a te stranke nema u Vojvodoini već iz Hrvatske to rade u kupe poena na vama koji jedva čekaju da se Hrvatima vamo nešto desi .

Zato sam i rekao da dođu ljudi vamo i sami se uvere , a ne da slušaju one(ustaše) koji nisu ni privirili u Vojvodinu već iz Hrvatske kenjaju i prave zenzije.


Takvi ne dolaze nigde, samo rovare po svojim stranackim cumezima i smisljaju novu ugrozenost, pa kad nakarikaju poluistine i lazi, onda jedni druge tapsu po ramenima i hrabre... sta ces, dosadno je ljudima :neznam


Da, naravno, to mi je smisao života.
Inače, ako hoćeš osobno, iako ovo nije osobno, moji su odselili iz tvoje bajne multietničke Srbije.
Iz Zemuna, još prije ovog rata.
I, naravno, policija je pronašla one koji su stavljali grafite na hrv. institucije prije 60-ak dana?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 12:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
snowflake je napisao/la:

Da, naravno, to mi je smisao života.
Inače, ako hoćeš osobno, iako ovo nije osobno, moji su odselili iz tvoje bajne multietničke Srbije.
I, naravno, policija je pronašla one koji su stavljali grafite na hrv. institucije prije 60-ak dana?


Pahuljice, otkud se ti nadje prozvana... ja sam se referisao na desnicarske stranke koje stalno rovare sa ovakvim pitanjima... ako si ti u njima, to vec ne znam... ali na tebe nisam mislio.

A ko je rekao da je bajna multietnicka Srbija... ja samo kazem da se ne potenciraju samo sranja i lose vesti, koji su dobrim delom fabrikovani zarad dnevnopolitickih ciljeva.

p.s ti si Srbijanka :zubati neka, nije to strasno...mojne samo da krijes... :wink

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 13:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
DzoniBG je napisao/la:
snowflake je napisao/la:

Da, naravno, to mi je smisao života.
Inače, ako hoćeš osobno, iako ovo nije osobno, moji su odselili iz tvoje bajne multietničke Srbije.
I, naravno, policija je pronašla one koji su stavljali grafite na hrv. institucije prije 60-ak dana?


Pahuljice, otkud se ti nadje prozvana... ja sam se referisao na desnicarske stranke koje stalno rovare sa ovakvim pitanjima... ako si ti u njima, to vec ne znam... ali na tebe nisam mislio.

A ko je rekao da je bajna multietnicka Srbija... ja samo kazem da se ne potenciraju samo sranja i lose vesti, koji su dobrim delom fabrikovani zarad dnevnopolitickih ciljeva.

p.s ti si Srbijanka :zubati neka, nije to strasno...mojne samo da krijes... :wink


Ovdje se minimaliziraju svari oko kojih bi se digla itekakva buka da se radi o Srbima u Hrvatskoj.
Minimaliziraš ih ti, među ostalim.
Znači, počinitelji nisu pronađeni, molim te da me obavijestiš kad se to dogodi.
Oni ljudi koji su se javljali jesu iz Vojvodine, jamčim to.
No, ovdje je problem što oni tvoju zemlju i tebe ne vide očima kojima ih ti vidiš.

Citat:
p.s ti si Srbijanka :zubati neka, nije to strasno...mojne samo da krijes... :wink


Imate šarma, mladi gospodine iz Srbije. Samokritike Vam fali.

P.S. Što da kažem, vitezovi kralja Arthura uzaludno su tragali za svetim gralom, moja je misija da ocrnjujem nevinu Srbiju po forumima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 13:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
snowflake je napisao/la:

Ovdje se minimaliziraju svari oko kojih bi se digla itekakva buka da se radi o Srbima u Hrvatskoj.
Minimaliziraš ih ti, među ostalim.
Znači, počinitelji nisu pronađeni, molim te da me obavijestiš kad se to dogodi.
Oni ljudi koji su se javljali jesu iz Vojvodine, jamčim to.
No, ovdje je problem što oni tvoju zemlju i tebe ne vide očima kojima ih ti vidiš.



Imate šarma, mladi gospodine iz Srbije. Samokritike Vam fali.

P.S. Što da kažem, vitezovi kralja Arthura uzaludno su tragali za svetim gralom, moja je misija da ocrnjujem nevinu Srbiju po forumima.


Problemi postoje, ja ih ne negiram, postojace jos dugo, ali imam njuh da nanjusim kad je nesto ozbiljno, a kad se pakuje, kad politicke kuhinje preuvelicavaju neke sitne stvari.

Kao sto ne verujem radikalima da je Srbima u Hrvatskoj sve grozno, tako mislim da je dobar deo novijih incidenata maslo koje odgovara pravasima, koji fabrikuju krize, jer samo u njima mogu da love u mutnom... oni ne zele da Hrvatima u Voshi bude dobro...sta mogu onda sa time da rade...

Razmisljaj malo pozitivnije, nije vest samo losa vest, a onda mozemo u jednoj boljoj atmosveri da prodiskutujemo koji su to stvarno problemi, i kako ih treba resavati...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 14:25 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Zadar1993 je napisao/la:
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Na ovu reakciju potakao me je lijep gest HSČP prošlog mjeseca, na zagrebačkom trgu Josipa Bana Jelačića. Kao Hrvata iz Vojvodine, vesele me ovakvi gesti zajedništva iz nama također drage domovine. Na čemu se zahvaljujem svima koji su sudjelovali u podršci svojoj hrvatskoj braći i sestrama, s druge strane Dunava. U očekivanom ozračju netrpeljivosti prema vlastitim državljanima, srbijansko je društvo (kroz svoje najniže moralne slojeve, koji ga uzgred i kontroliraju) još jedared pokleklo pred izazovom i kušnjom da ne pokaže otvoreno što misli Hrvatskoj zajednici, pa ako ćemo pravo i svom rodu hrvatskom. Skrnavljenje bilborda s pozivom Hrvatima (i onima koji to radije ne bi željeli biti) da se hrabro izjasne i prestanu skrivati ono što je u čovjeka utkano sitnim, ali zasigurno najljepšim vezom. Biti dio jednoga naroda, vjere, osobenog jezika i kulture.
Tako i ja kao jedan od njih mogu reći, uz svu tjeskobu s kojom smo gotovo srasli za sve ove godine hrvatske neovisnosti, lijepo je i časno vojvođanskim Hrvatom sebe zvati. U danima kad je Hrvatska država vojevala svoje bitke za vijekovni san Hrvata, bili smo uz vas u molitvi... Ostalo je zabilježeno tako, da je u Subotičkoj biskupiji doneta odluka da 7. 8. 1995, sva zvona katoličkih crkvi u gradu zvone u pozdrav i slavu oslobođenju Hrvatske. Ovo nam naravno dugo nije bilo oprošteno, kao što nam se ni danas ne oprašta što odolijevamo rashrvaćivanju i srbizaciji, koje je uzelo maha u jednom dijelu hrvatskog puka, ali koji je unatoč tome odlučan sačuvati ono što je ponio sa sobom iz zemlje svojih predaka; jezik i ime hrvatsko. Vjeru katoličku i čestitost čovjeka koji radom svojim želi biti dio boljitka, ma gdje živio.
Tjedan pred nama, trebao bi nam reći, po prvim rezultatima, koliko nas ima u odnosu na 2002 godinu. Nova moda na ovom popisu, bilo je promoviranje nekakvog vojvođanstva. Te je kampanju „izjasni se HRabro“ pratila i „ja sam VOJVOĐANIN“ , iza koje nitko nije našao za shodno javno stati. I cijela se kampanja svela na Facebook fan stranicu. Nadajmo se zato da nas na popisu 2011 neće biti po sličnim rubrikama kao što su: „OSTALI“, „JUGOSLOVEN“ i „BUNJEVAC“. Jer vojvođanski Hrvati su nekoć, kao i svi drugi ljudi na prostoru bivše države, bili samo svojim državljanstvom Jugosloveni, Bunjevci su i danas rodom iz Dalmacije, a ostali jesu, samo i jedino Hrvati.


Bravo! Držte se tamo s druge strane Dunava :smajl007 . Mislim da bi i RH mogla učiniti puno više za vas kao i za Hrvate BiH .


Prije svega, ispričavam se svima što nisam ranije bio u prilici odgovoriti... hvala na lijepim željama.
Ne sumnjam da Hrvatska ima svojih problema, ali se slažem da Hrvati u BiH ne mogu opstati u sadašnjem položaju. Prije svega želim njima, da se kao konstitutivan narod izbore za svoje mjesto pod suncem. Na svojoj zemlji. Raduje me potpora Hrvatske po ovom pitanju...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 14:40 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Ministry of Sound je napisao/la:
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Jer vojvođanski Hrvati su nekoć, kao i svi drugi ljudi na prostoru bivše države, bili samo svojim državljanstvom Jugosloveni, Bunjevci su i danas rodom iz Dalmacije, a ostali jesu, samo i jedino Hrvati.


Kao prvo, dobrodošao. Nedamo vas bolan Dalmatincima, vi ste naši Hercegovci (dobrim dijelom) :zivili

Drž'te se, u sličnoj smo kaši, i Hrvati BiH kao i Hrvati iz Srbije...pobježe nam matica u EU :D


Nasmijao si me dobro s ovim... no polazim od par povijesnih činjenica. Prva je da su se Subotički Hrvati (pa i Bački općenito) u 19 stoljeću rado i ponosno nazivali Dalmatincima. O čemu ćeš lako naći zapise čak i na internetu. Druga činjenica je da Hercegovina jest vrilo pridaka Bunjevačkih Hrvata. Dalmacija, Hercegovina... dvije su strane srca u grudima. Prije koju godinu sam prolazio kroz Mostar, na putu za Omiš. Teško je opisati taj deja vu, vrlet i krš su nam još uvijek u krvi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 15:04 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
snowflake je napisao/la:
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Na ovu reakciju potakao me je lijep gest HSČP prošlog mjeseca, na zagrebačkom trgu Josipa Bana Jelačića. Kao Hrvata iz Vojvodine, vesele me ovakvi gesti zajedništva iz nama također drage domovine. Na čemu se zahvaljujem svima koji su sudjelovali u podršci svojoj hrvatskoj braći i sestrama, s druge strane Dunava. U očekivanom ozračju netrpeljivosti prema vlastitim državljanima, srbijansko je društvo (kroz svoje najniže moralne slojeve, koji ga uzgred i kontroliraju) još jedared pokleklo pred izazovom i kušnjom da ne pokaže otvoreno što misli Hrvatskoj zajednici, pa ako ćemo pravo i svom rodu hrvatskom. Skrnavljenje bilborda s pozivom Hrvatima (i onima koji to radije ne bi željeli biti) da se hrabro izjasne i prestanu skrivati ono što je u čovjeka utkano sitnim, ali zasigurno najljepšim vezom. Biti dio jednoga naroda, vjere, osobenog jezika i kulture.
Tako i ja kao jedan od njih mogu reći, uz svu tjeskobu s kojom smo gotovo srasli za sve ove godine hrvatske neovisnosti, lijepo je i časno vojvođanskim Hrvatom sebe zvati. U danima kad je Hrvatska država vojevala svoje bitke za vijekovni san Hrvata, bili smo uz vas u molitvi... Ostalo je zabilježeno tako, da je u Subotičkoj biskupiji doneta odluka da 7. 8. 1995, sva zvona katoličkih crkvi u gradu zvone u pozdrav i slavu oslobođenju Hrvatske. Ovo nam naravno dugo nije bilo oprošteno, kao što nam se ni danas ne oprašta što odolijevamo rashrvaćivanju i srbizaciji, koje je uzelo maha u jednom dijelu hrvatskog puka, ali koji je unatoč tome odlučan sačuvati ono što je ponio sa sobom iz zemlje svojih predaka; jezik i ime hrvatsko. Vjeru katoličku i čestitost čovjeka koji radom svojim želi biti dio boljitka, ma gdje živio.
Tjedan pred nama, trebao bi nam reći, po prvim rezultatima, koliko nas ima u odnosu na 2002 godinu. Nova moda na ovom popisu, bilo je promoviranje nekakvog vojvođanstva. Te je kampanju „izjasni se HRabro“ pratila i „ja sam VOJVOĐANIN“ , iza koje nitko nije našao za shodno javno stati. I cijela se kampanja svela na Facebook fan stranicu. Nadajmo se zato da nas na popisu 2011 neće biti po sličnim rubrikama kao što su: „OSTALI“, „JUGOSLOVEN“ i „BUNJEVAC“. Jer vojvođanski Hrvati su nekoć, kao i svi drugi ljudi na prostoru bivše države, bili samo svojim državljanstvom Jugosloveni, Bunjevci su i danas rodom iz Dalmacije, a ostali jesu, samo i jedino Hrvati.


Brutalno iskren post. Svaka čast.
Što bi tebi kao Hrvatu iz Vojvodine i zajednici bilo najpotrebnije??
Investiranje u udruge, obrazovanje...
Zanima me, također, je li Josipovićev posjet išta promijenio, barem malo ?

P.S. Jesi li ti osobno imao kqkvih problema zbog nacionalnosti.


Vojvođanski mentalitet nam nalaže da radimo i snalazimo se. Svaka je pomoć dobro došla i svaki gest podrške znači. Zato i ne ulazim u to gdje je na skali podobnosti HSČP. Budemo li i tražili išta konkretno od Zagreba, budi sigurna da ćemo biti poslijednji. Jednostavno smo takvi. Ne traži ništa što ne možeš vratiti, vrati gdje je bilo to što si posudio. Takvi smo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 15:14 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
PCM je napisao/la:
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Na ovu reakciju potakao me je lijep gest HSČP prošlog mjeseca, na zagrebačkom trgu Josipa Bana Jelačića. Kao Hrvata iz Vojvodine, vesele me ovakvi gesti zajedništva iz nama također drage domovine. Na čemu se zahvaljujem svima koji su sudjelovali u podršci svojoj hrvatskoj braći i sestrama, s druge strane Dunava. U očekivanom ozračju netrpeljivosti prema vlastitim državljanima, srbijansko je društvo (kroz svoje najniže moralne slojeve, koji ga uzgred i kontroliraju) još jedared pokleklo pred izazovom i kušnjom da ne pokaže otvoreno što misli Hrvatskoj zajednici, pa ako ćemo pravo i svom rodu hrvatskom. Skrnavljenje bilborda s pozivom Hrvatima (i onima koji to radije ne bi željeli biti) da se hrabro izjasne i prestanu skrivati ono što je u čovjeka utkano sitnim, ali zasigurno najljepšim vezom. Biti dio jednoga naroda, vjere, osobenog jezika i kulture.
Tako i ja kao jedan od njih mogu reći, uz svu tjeskobu s kojom smo gotovo srasli za sve ove godine hrvatske neovisnosti, lijepo je i časno vojvođanskim Hrvatom sebe zvati. U danima kad je Hrvatska država vojevala svoje bitke za vijekovni san Hrvata, bili smo uz vas u molitvi... Ostalo je zabilježeno tako, da je u Subotičkoj biskupiji doneta odluka da 7. 8. 1995, sva zvona katoličkih crkvi u gradu zvone u pozdrav i slavu oslobođenju Hrvatske. Ovo nam naravno dugo nije bilo oprošteno, kao što nam se ni danas ne oprašta što odolijevamo rashrvaćivanju i srbizaciji, koje je uzelo maha u jednom dijelu hrvatskog puka, ali koji je unatoč tome odlučan sačuvati ono što je ponio sa sobom iz zemlje svojih predaka; jezik i ime hrvatsko. Vjeru katoličku i čestitost čovjeka koji radom svojim želi biti dio boljitka, ma gdje živio.
Tjedan pred nama, trebao bi nam reći, po prvim rezultatima, koliko nas ima u odnosu na 2002 godinu. Nova moda na ovom popisu, bilo je promoviranje nekakvog vojvođanstva. Te je kampanju „izjasni se HRabro“ pratila i „ja sam VOJVOĐANIN“ , iza koje nitko nije našao za shodno javno stati. I cijela se kampanja svela na Facebook fan stranicu. Nadajmo se zato da nas na popisu 2011 neće biti po sličnim rubrikama kao što su: „OSTALI“, „JUGOSLOVEN“ i „BUNJEVAC“. Jer vojvođanski Hrvati su nekoć, kao i svi drugi ljudi na prostoru bivše države, bili samo svojim državljanstvom Jugosloveni, Bunjevci su i danas rodom iz Dalmacije, a ostali jesu, samo i jedino Hrvati.


To su muda, svaka cast :palacgore1

Slažem se. Bio sam đak u to vrijeme, ali se dobro sjećam da su šešeljevci danima sipali otrov po lokalnim medijima kako se takve stvari neće tolerirati u "Srpskoj Subotici". Bilo je meni jasno da će taj stampedo završiti kod nas, ali bilo mi je drago. Hrvatska zemlja u Hrvatskim rukama! :palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 15:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58271
Lokacija: DAZP HQ
kakve su vam veze s maticom? idu li mladi na studije u Hrvatsku, koje gradove preferiraju?

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 15:25 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
dudu je napisao/la:
kakve su vam veze s maticom? idu li mladi na studije u Hrvatsku, koje gradove preferiraju?


Zagreb je sve popularniji, mladež radije ide u maticu na studije, nego u Beograd ili Novi Sad.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 15:27 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
divlja svinja je napisao/la:
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Na ovu reakciju potakao me je lijep gest HSČP prošlog mjeseca, na zagrebačkom trgu Josipa Bana Jelačića. Kao Hrvata iz Vojvodine, vesele me ovakvi gesti zajedništva iz nama također drage domovine. Na čemu se zahvaljujem svima koji su sudjelovali u podršci svojoj hrvatskoj braći i sestrama, s druge strane Dunava. U očekivanom ozračju netrpeljivosti prema vlastitim državljanima, srbijansko je društvo (kroz svoje najniže moralne slojeve, koji ga uzgred i kontroliraju) još jedared pokleklo pred izazovom i kušnjom da ne pokaže otvoreno što misli Hrvatskoj zajednici, pa ako ćemo pravo i svom rodu hrvatskom. Skrnavljenje bilborda s pozivom Hrvatima (i onima koji to radije ne bi željeli biti) da se hrabro izjasne i prestanu skrivati ono što je u čovjeka utkano sitnim, ali zasigurno najljepšim vezom. Biti dio jednoga naroda, vjere, osobenog jezika i kulture.
Tako i ja kao jedan od njih mogu reći, uz svu tjeskobu s kojom smo gotovo srasli za sve ove godine hrvatske neovisnosti, lijepo je i časno vojvođanskim Hrvatom sebe zvati. U danima kad je Hrvatska država vojevala svoje bitke za vijekovni san Hrvata, bili smo uz vas u molitvi... Ostalo je zabilježeno tako, da je u Subotičkoj biskupiji doneta odluka da 7. 8. 1995, sva zvona katoličkih crkvi u gradu zvone u pozdrav i slavu oslobođenju Hrvatske. Ovo nam naravno dugo nije bilo oprošteno, kao što nam se ni danas ne oprašta što odolijevamo rashrvaćivanju i srbizaciji, koje je uzelo maha u jednom dijelu hrvatskog puka, ali koji je unatoč tome odlučan sačuvati ono što je ponio sa sobom iz zemlje svojih predaka; jezik i ime hrvatsko. Vjeru katoličku i čestitost čovjeka koji radom svojim želi biti dio boljitka, ma gdje živio.
Tjedan pred nama, trebao bi nam reći, po prvim rezultatima, koliko nas ima u odnosu na 2002 godinu. Nova moda na ovom popisu, bilo je promoviranje nekakvog vojvođanstva. Te je kampanju „izjasni se HRabro“ pratila i „ja sam VOJVOĐANIN“ , iza koje nitko nije našao za shodno javno stati. I cijela se kampanja svela na Facebook fan stranicu. Nadajmo se zato da nas na popisu 2011 neće biti po sličnim rubrikama kao što su: „OSTALI“, „JUGOSLOVEN“ i „BUNJEVAC“. Jer vojvođanski Hrvati su nekoć, kao i svi drugi ljudi na prostoru bivše države, bili samo svojim državljanstvom Jugosloveni, Bunjevci su i danas rodom iz Dalmacije, a ostali jesu, samo i jedino Hrvati.


Pozdrav i podrška svim Bunjevcima i drugim Hrvtima u Srbiji.


Hvala! :palacgore2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 15:37 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
divlja svinja je napisao/la:
Osim podrške Hrvatske, vjerojatno bi bila korisna suradnja s drugim manjinama koje se susreću sa sličnim problemima. Zanima me u kojoj su mjeri prisutni takvi odnosi i može li se tu učiniti više?


Nešto se već i događa po ovom pitanju, nedavno su se okupile sve manjinske zajednice u Novom Sadu, kako bi se našli zajednički interesi. Jer su problemi većim dijelom jednaki za sve, bilo da su Bugari, Rusini, Makedonci ili Hrvati. Nadajmo se da neće zaključiti da je "situacija loša" i razići se svojim kućama. Danas je među boljim poslovima biti pastir svoga stada, dobivati novce iz proračuna a za stado organizirati kulturne manifestacije. Za dobru plaću. To je lijepo, ali kultura se ne jede, niti plaća režije. Bar ne običnom čovjeku... Mislim da bi se zajednice u Srbiji trebale više samostalno organizirati na gospodarskoj razini. Umjesto novog KUD-a, dajte radije nekakvu zadrugu, da ljudi rade... To je bar moj osobni stav.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 15:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
DzoniBG je napisao/la:
Problemi postoje, ja ih ne negiram, postojace jos dugo, ali imam njuh da nanjusim kad je nesto ozbiljno, a kad se pakuje, kad politicke kuhinje preuvelicavaju neke sitne stvari.

Kao sto ne verujem radikalima da je Srbima u Hrvatskoj sve grozno, tako mislim da je dobar deo novijih incidenata maslo koje odgovara pravasima, koji fabrikuju krize, jer samo u njima mogu da love u mutnom... oni ne zele da Hrvatima u Voshi bude dobro...sta mogu onda sa time da rade...:

Razmisljaj malo pozitivnije, nije vest samo losa vest, a onda mozemo u jednoj boljoj atmosveri da prodiskutujemo koji su to stvarno problemi, i kako ih treba resavati...



DzoniBG je napisao/la:
Problemi postoje, ja ih ne negiram, postojace jos dugo, ali imam njuh da nanjusim kad je nesto ozbiljno, a kad se pakuje, kad politicke kuhinje preuvelicavaju neke sitne stvari.


Problem zaštite manjina uvijek je imanentno politički problem. Da to nije slučaj, rijetko bi koja manjina na dulji rok preživjela ovaj globalizirani svijet.
Politička prava manjine na zastupljenost nisu šlag na tortu, ona su temelj.
Temelj koji manjinu brani od asimilacije.
Na državi Srbiji nije da diskutira s predstavnicima Hrvata i govori: To što vi pričate nije istina, već da posluša prijedloge i ispravi stvari.
Ti polaziš od premise: to se političari i politički predstavnici Hrvata u Vojvodini nešto bune, a političari uvijek lažu pa je i to što govore preuveličana laž.
Prvo, ne govore samo oni već i ja, Vilo, Ana85 i drugi.

Drugo, ja polazim od premise da oni govore tako jer jedino oni tako mogu govoriti.
Malom čovjeku, s iznimkom foruma, to bi bilo zamjereno.
I upravo se zato govor političkih predstavnika ne bi smio zanemarivati.
Usto, osobna sigurnost, školstvo na materinjem jeziku, političko predstavljanje i pravo na vidljivost nisu sitnice, to je srž zaštite manjina.
Ako toga nema, onda je manjina onemogućena od države da konkretno živi svoju kulturu.
Pročitaj linkani tekst Jutarnjeg, oni su lijeva novina, a Pero Zlatar nije nikakav radikal.

Treće, kada Ana85, neka mi oprosti što ju spominjem, govori da kada je rekla nekim svojim prijateljima da je Hrvatica da su je gledali kao da je s drugog planeta, ja joj vjerujem jer je moja obitelj imala slično iskustvo, i to dosta prije rata.
Uostalom, popis stanovništva će pokazati pravu istinu, kao što ju je ne tako davno pokazao upis Hrvata na manjinske liste.

DzoniBG je napisao/la:
Razmisljaj malo pozitivnije, nije vest samo losa vest, a onda mozemo u jednoj boljoj atmosveri da prodiskutujemo koji su to stvarno problemi, i kako ih treba resavati...


I razmišljam zato i razgovaramo. Ti si jedini od Srba na Forumu koji je barem voljan priznati da problemi postoje.
A svaki napredak Hrvata u Vojvodini, dobru vijest o hrvatskoj zajednici s radošću ću pozdraviti.
Nažalost, nema ih baš puno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 15:51 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
POL_GASOL je napisao/la:
hrvati se u vojvodini trebaju boriti za sebe, ali ne tako što će provocirati komšije srbe

već surađivati zajedno sa njima, pa barem u srpskom društvu vidim dossta liberalnih opcija koje bi vas

podržale ako to želite, ne razumijem, šta to hrvati iz bih trebaju uraditi za vas kad smo u istom položaju

izvolite se obratiti službenom zagrebu, a za vaš boljitak bi vam preporučio da se klonite stranaka kao što su proustaške hsp hsčp i

ostale izmišljene varijacije na tu temu


S došljacima nema suradnje, ta rođačka mafija kontrolira stvari o kojima radije ne bih ni pisao. Nisu problem domicilni Srbi (uglavnom), već došljaci. I nije problem što su došljaci, već kakvo ponašanje sebi dozvoljavaju. S njima je dijalog nemoguć. Jednostavno nisu na toj civilizacijskoj razini... Srbija ima velik problem s prečanima... ali nije moj posao da im rešavam te odnose. Hrvati su uvijek bili konstruktivna strana. Vrlo često i na svoju štetu. Recimo devedesetih, kad je Margit Savović tvrdila da Hrvata u SRJ uopće ni nema! Nismo organizirali prosvjede što nas država u kojoj živimo negira, čekali smo bolja vremena... I načekali se. Mislim da bi s takvom praksom u budućnosti valjalo prestati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 15:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
snowflake je napisao/la:

Problem zaštite manjina uvijek je imanentno politički problem. Da to nije slučaj, rijetko bi koja manjina na dulji rok preživjela ovaj globalizirani svijet. Politička prava manjine na zastupljenost nisu šlag na tortu, ona su temelj.
Temelj koji manjinu brani od asimilacije.
Na državi Srbiji nije da diskutira s predstavnicima Hrvata i govori: To što vi pričate nije istina, već da posluša prijedloge i ispravi stvari.
Ti polaziš od premise: to se političari i politički predstavnici Hrvata u Vojvodini nešto bune, a političari uvijek lažu pa je i to što govore preuveličana laž.
Prvo, ne govore samo oni već i ja, Vilo, Ana85 i drugi.

Drugo, ja polazim od premise da oni govore tako jer jedino oni tako mogu govoriti.
Malom čovjeku, s iznimkom foruma, to bi bilo zamjereno.
I upravo se zato govor političkih predstavnika ne bi smio zanemarivati.
Usto, osobna sigurnost, školstvo na materinjem jeziku, političko predstavljanje i pravo na vidljivost nisu sitnice, to je srž zaštite manjina.
Ako toga nema, onda je manjina onemogućena od države da konkretno živi svoju kulturu.
Pročitaj linkani tekst Jutarnjeg, oni su lijeva novina, a Pero Zlatar nije nikakav radikal.

Treće, kada Ana85, neka mi oprosti što ju spominjem, govori da kada je rekla nekim svojim prijateljima da je Hrvatica da su je gledali kao da je s drugog planeta, ja joj vjerujem jer je moja obitelj imala slično iskustvo, i to dosta prije rata.
Uostalom, popis stanovništva će pokazati pravu istinu, kao što ju je ne tako davno pokazao upis Hrvata na manjinske liste.



I razmišljam zato i razgovaramo. Ti si jedini od Srba na Forumu koji je barem voljan priznati da problmi postoje.
A svaki napredak Hrvata u Vojvodini, dobru vijest o hrvatskoj zajednici s radošću ću pozdraviti.
Nažalost, nema ih baš puno.


Imas npr forum Srba krajisnika gde ces slicne stvari procitati, jos i gore... to mi uopste nije relevatno, uvek ce biti ljudi koji zele da isteraju neku svoju pricu, ma kako ona nemala veze sa realnoscu.

Ponavljam da situacija nije idealna, problema ima, i to vise na relaciji BG-ZG, pa se to prelama u nekom delu i na realan zivot. Hrvati u Vojvodini imaju sva prava kao i ostale manjinske zajednice... ako mislis da to nije tacno, nadji mi diskriminatorsku odredbu koja uskracuje neko pravo Hrvatima, a daje ga ostalima...ja ti tvrdim da nema.

Dalje, treba gledati progres u atmosveri u odnosu na 90-te, cak i prvu polovinu 2000-tih, kad su radikali zarili i palili Vojvodinom, a danas su ogromna manjina, jedva da ih ponegde ima u pokrajinskom parlamentu, i ponekoj opstini...gro opstinske i pokrajinske vlasti drze proevropske opcije, koalicija DS-a sa Cankom, Madjarima, LDP-om. Hrvati su izlazili na svake izbore i birali svoje predstavnike, od pre 2 godine imaju svoj Nacionalni savet koga su birali na posebnim izborima...a koji im daje ovlascenja u obrazovanju i kulturi...

Onda dolazimo na poligon realnog zivota pojedinacnih Hrvata, tu mozemo gledati situaciju iz raznih uglova, sigurno da ima pojedinacnih ekcesa, nekih grafita, tuca, razbijenih prozora...masa toga je upitno koliko je etnicki motivisano, potuku se ljudi u kafani, i uvek ce se naci neka budala da kaze da je Srbin tukao Hrvata, ili obratno, a ne da je pijana budala No.1 tukla pijanu budalu No.2. svaku i najsitniju negativnost neko ce smestiti u taj kontekst, jer samo vreba to za politicku promociju.

Treba da zivis tamo da osetis to, ja zivim na obodu Vojvodine, cesto odem tamo na vikend, imam masu prijatelja... imas i Joleta ovde da ti posvedoci, medjunacionalne tenzije su minimalne... veci je problem ekonomska kriza i ono sto muci sve nas globalno, nego sto je nekom Srbinu u Subotici problem neki Hrvat...

Idi tamo, razgovaraj sa obicnim ljudima, a ne biranim stranackim vojnicima, ili nekim depresivcima kojima je zivot toliko u kurcu da mrze sve oko sebe... zajebi forum i procenu situacije na osnovu toga... moze sad ovde da se nakaci jos 50 koji tvrde da je tamo ocajno, i ti ces im verovati, ja necu, zato sto sam blize tim ljudima i toj sredini.

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 16:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Vojvođanski mentalitet nam nalaže da radimo i snalazimo se. Svaka je pomoć dobro došla i svaki gest podrške znači. Zato i ne ulazim u to gdje je na skali podobnosti HSČP. Budemo li i tražili išta konkretno od Zagreba, budi sigurna da ćemo biti poslijednji. Jednostavno smo takvi. Ne traži ništa što ne možeš vratiti, vrati gdje je bilo to što si posudio. Takvi smo.


To je loš stav. Hrvatskoj je dužnost da vam pomogne Nadam se normalnijoj politici po tom pitanju u budućnosti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 16:24 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
joe enter je napisao/la:
Ako je postavljač teme iz Bačke(a mislim da nije) mogu reći da poprilično laže i stvara nepotrebne tenzije koju samo Hrvatima mogu štetiti , a tim gore što mu je vodilja ona ustaška stranka.

A ovi što podržavaju te ustaške priče ovde nisu ni svesni da time upravo rade protiv interesa Hrvata u Vojvodini , jer niko od vas nije dovukao guzicu da se sam uveri kako se tamo živi i šta je zapravo u pitanju saznavši direktno od samih Hrvata i Bunjevaca.

Ako je mera vojvođanskih Hrvata taj HČSP , onda zaista nemam reči , ali mislim da nije , već je ovo jedna propagandna tema da ovde naloži forumaše.


Da, ja sam Hrvat iz Bačke. A ovo su grafiti iz Subotice...

slika

..."Oluja je zločin"

slika
...."Četnici Subotica"

..."Srbija Srbima" to nisam ni slikao, maltene u svakoj ulici bar po jedan "1389", "NAŠI", "DVERI"... a država šuti. Što će se desiti ako DS ne dobije izbore? Bog zna. Dobro neće biti. S njima je održivo loše. Bez njih...

Mene sad živo zanima, kome bi to trebalo biti relevatno u Subotici što je Oluja a što nije? I ako jeste zločin (s čime se u većoj mjeri ne slažem), što je Vukovar? Ili, što je Srebrenica? Što su hladnjače kod Negotina? Gdje su takve poruke po Srbiji? Tu smo zatajili? Hoćeš da se kladimo da bi šahovnica na zidu u Subotici osvanula u novinama kao vrhunska provokacija? Dokle će se vojvođanskim Hrvatima gurati pod nos nešto u čemu objektivno nisu ni mogli sudjelovati? Od kad povjesno četnici imaju uporište u Subotici? (mala pomoć, od 1991!) Znaš li na što liči Srpski Božić u gradu u kome ih jedva ima jedva 1/4 ? Liči na ratnu zonu. Na predgrađe Bagdada. Kome smetaju Albanci, Mađari, Hrvati, Bošnjaci, od nedavno i Crnogorci... svi znamo. Srbija je generator nestabilnosti na Balkanu. Nije ni Bosna, nije ni Kosovo. Već Srbija i autistična politika Beograda koja po defaultu kasni u reakcijama po 10 godina.
Vi ljudi živite u epskim pjesmama, ne u realnosti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 16:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Ako je postavljač teme iz Bačke(a mislim da nije) mogu reći da poprilično laže i stvara nepotrebne tenzije koju samo Hrvatima mogu štetiti , a tim gore što mu je vodilja ona ustaška stranka.

A ovi što podržavaju te ustaške priče ovde nisu ni svesni da time upravo rade protiv interesa Hrvata u Vojvodini , jer niko od vas nije dovukao guzicu da se sam uveri kako se tamo živi i šta je zapravo u pitanju saznavši direktno od samih Hrvata i Bunjevaca.

Ako je mera vojvođanskih Hrvata taj HČSP , onda zaista nemam reči , ali mislim da nije , već je ovo jedna propagandna tema da ovde naloži forumaše.


Da, ja sam Hrvat iz Bačke. A ovo su grafiti iz Subotice...


..."Srbija Srbima" to nisam ni slikao, maltene u svakoj ulici bar po jedan "1389", "NAŠI", "DVERI"... a država šuti. Što će se desiti ako DS ne dobije izbore? Bog zna. Dobro neće biti. S njima je održivo loše. Bez njih...

Mene sad živo zanima, kome bi to trebalo biti relevatno u Subotici što je Oluja a što nije? I ako jeste zločin (s čime se u većoj mjeri ne slažem), što je Vukovar? Ili, što je Srebrenica? Što su hladnjače kod Negotina? Gdje su takve poruke po Srbiji? Tu smo zatajili? Hoćeš da se kladimo da bi šahovnica na zidu u Subotici osvanula u novinama kao vrhunska provokacija? Dokle će se vojvođanskim Hrvatima gurati pod nos nešto u čemu objektivno nisu ni mogli sudjelovati? Od kad povjesno četnici imaju uporište u Subotici? (mala pomoć, od 1991!) Znaš li na što liči Srpski Božić u gradu u kome ih jedva ima jedva 1/4 ? Liči na ratnu zonu. Na predgrađe Bagdada. Kome smetaju Albanci, Mađari, Hrvati, Bošnjaci, od nedavno i Crnogorci... svi znamo. Srbija je generator nestabilnosti na Balkanu. Nije ni Bosna, nije ni Kosovo. Već Srbija i autistična politika Beograda koja po defaultu kasni u reakcijama po 10 godina.
Vi ljudi živite u epskim pjesmama, ne u realnosti.


Ovo je jedna filtrirana slika, mracna i netacna...

Ajde da govorimo cinjenice, posto verovatno zivis u Subotici ili okolini, ko vlada u tvom gradu...

http://www.subotica.rs/pdf/sluzbeni_list/2008_15_sr.pdf

Crno na belo, DS, Madjari, Hrvati i ostali vise od 80% glasova na zadnjim izborima...svi srpski desnicari zajedno 17%... ta odnos je u dobroj meri preslikan na celu Vojvodinu... e ovo ti je slika Subotice, a ne ovi grafiti, koje svaki klinac za 10 jura moze da napise u 4 ujutru.

Treba da znas da je tokom 90-ih u Vojvodinu se slila masa Srba iz Hrvatske i Bosne, tamo su im zapaljene kuce, neko je izgubio najmilije... od takvih ljudi ocekujes da naprasno postanu prosvecene kosmopolite...ne moze tako.

Sad bi ja mogao da ti postavim iste, i jos gore stvari sto se tice ponasanja nekih Hrvata prema Srbima u Hrvatskoj, grafite, pretnje tuce... i da kazem da je to jedina slika tamo... nije, i dovoljno sam svestan da se ne povedem za jeftinom propagandom.

Okosnica problema i Srba i Hrvata u susednim drzavama njihovih matica su losi odnosi vlasti u Beogradu i Zagrebu, na tom strateskom nivou ima jos mnogo djubreta ispod tepiha...kad se to resi, onda ce se u mnogome smanjiti potencijal za bilo kakve nacionalno motivisane probleme...ali to je proces, zahteva vreme, nikakva ad hoc resenja nisu moguca i treba biti strpljiv.

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 16:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
DzoniBG je napisao/la:
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:

Da, ja sam Hrvat iz Bačke. A ovo su grafiti iz Subotice...


..."Srbija Srbima" to nisam ni slikao, maltene u svakoj ulici bar po jedan "1389", "NAŠI", "DVERI"... a država šuti. Što će se desiti ako DS ne dobije izbore? Bog zna. Dobro neće biti. S njima je održivo loše. Bez njih...

Mene sad živo zanima, kome bi to trebalo biti relevatno u Subotici što je Oluja a što nije? I ako jeste zločin (s čime se u većoj mjeri ne slažem), što je Vukovar? Ili, što je Srebrenica? Što su hladnjače kod Negotina? Gdje su takve poruke po Srbiji? Tu smo zatajili? Hoćeš da se kladimo da bi šahovnica na zidu u Subotici osvanula u novinama kao vrhunska provokacija? Dokle će se vojvođanskim Hrvatima gurati pod nos nešto u čemu objektivno nisu ni mogli sudjelovati? Od kad povjesno četnici imaju uporište u Subotici? (mala pomoć, od 1991!) Znaš li na što liči Srpski Božić u gradu u kome ih jedva ima jedva 1/4 ? Liči na ratnu zonu. Na predgrađe Bagdada. Kome smetaju Albanci, Mađari, Hrvati, Bošnjaci, od nedavno i Crnogorci... svi znamo. Srbija je generator nestabilnosti na Balkanu. Nije ni Bosna, nije ni Kosovo. Već Srbija i autistična politika Beograda koja po defaultu kasni u reakcijama po 10 godina.
Vi ljudi živite u epskim pjesmama, ne u realnosti.


Ovo je jedna filtrirana slika, mracna i netacna...

Ajde da govorimo cinjenice, posto verovatno zivis u Subotici ili okolini, ko vlada u tvom gradu...

http://www.subotica.rs/pdf/sluzbeni_list/2008_15_sr.pdf

Crno na belo, DS, Madjari, Hrvati i ostali vise od 80% glasova na zadnjim izborima...svi srpski desnicari zajedno 17%... ta odnos je u dobroj meri preslikan na celu Vojvodinu... e ovo ti je slika Subotice, a ne ovi grafiti, koje svaki klinac za 10 jura moze da napise u 4 ujutru.

Treba da znas da je tokom 90-ih u Vojvodinu se slila masa Srba iz Hrvatske i Bosne, tamo su im zapaljene kuce, neko je izgubio najmilije... od takvih ljudi ocekujes da naprasno postanu prosvecene kosmopolite...ne moze tako.

Sad bi ja mogao da ti postavim iste, i jos gore stvari sto se tice ponasanja nekih Hrvata prema Srbima u Hrvatskoj, grafite, pretnje tuce... i da kazem da je to jedina slika tamo... nije, i dovoljno sam svestan da se ne povedem za jeftinom propagandom.

Okosnica problema i Srba i Hrvata u susednim drzavama njihovih matica su losi odnosi vlasti u Beogradu i Zagrebu, na tom strateskom nivou ima jos mnogo djubreta ispod tepiha...kad se to resi, onda ce se u mnogome smanjiti potencijal za bilo kakve nacionalno motivisane probleme...ali to je proces, zahteva vreme, nikakva ad hoc resenja nisu moguca i treba biti strpljiv.


Nikola , pa otvaraču teme je vodilja HČSP onda šta reći.

Ma nije Hrvat iz Bačke , laže , jer u uvidnom postu je preko ustaša kukao o svojim pravima , a sad se poziva na kosmopolitsku Vojvodinu i kako je Beograd kriv i kako su dođoši Srbi krivi. :rolleyes

Fejk je i da jeste Hrvat iz Bačke.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 17:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
joe enter je napisao/la:


Nikola , pa otvaraču teme je vodilja HČSP onda šta reći.

Ma nije Hrvat iz Bačke , laže , jer u uvidnom postu je preko ustaša kukao o svojim pravima , a sad se poziva na kosmopolitsku Vojvodinu i kako je Beograd kriv i kako su dođoši Srbi krivi. :rolleyes

Fejk je i da jeste Hrvat iz Bačke.


Ne znam ko je lik, al mraci za medalju...

Secam se one tvoje fotke ragbi tima iz Vrbasa, svi na okupu, i Madjari, i Srbi, Hrvati, Slovaci... daj objasni ovim ljudima koliko su to polovne price, meni ne veruju...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 17:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
joe enter je napisao/la:
Nikola , pa otvaraču teme je vodilja HČSP onda šta reći.

Ma nije Hrvat iz Bačke , laže , jer u uvidnom postu je preko ustaša kukao o svojim pravima , a sad se poziva na kosmopolitsku Vojvodinu i kako je Beograd kriv i kako su dođoši Srbi krivi. :rolleyes

Fejk je i da jeste Hrvat iz Bačke.

Preporučam svima da zaobilaze ovakve upise i crpe informacije o vojvođanskim Hrvatima od njih samih, tj. od naših forumaša i sa sljedećih stranica (ponavljam jedan svoj stariji upis):

Citat:
Politika:

Hrvatsko nacionalno vijeće:
http://www.hnv.org.rs/

Demokratski savez Hrvata u Vojvodini:
http://www.dshv.net/

Hrvatsko-bunjevačko-šokačka stranka
http://www.hbs-stranka.org.rs/

Demokratska zajednica Hrvata:
http://www.dzhweb.org.rs/index.html

Crkva:

Srijemska biskupija:
http://www.srijembiskupija.rs/

Subotička biskupija:
http://www.suboticka-biskupija.info/

Svetište Gospe Snježne kod Petrovaradina
http://www.tekije.com/

Mediji:

Informativno-politički tjednik Hrvatska riječ iz Subotice:
http://www.hrvatskarijec.rs/source/index.php

Katolički list Zvonik - mjesečnik Hrvata Subotičke biskupije:
http://www.zvonik.rs/index.html

Radio Subotica - uredništvo na hrvatskom jeziku:
http://www.suboticadanas.info/html/index.php

Radio Marija Srbije:
http://www.radiomarija.rs/

Kultura:

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata:
http://www.zkvh.org.rs/

Hrvatska čitaonica u Subotici:
http://www.hrvatskacitaonica.org/

Pučka kasina 1878. u Subotici:
http://www.puckakasina.com/index.html

Udruga hrvatske mladeži u Vojvodini:
http://krov.rs/

I jedan zanimljiv blog autentičnog zemunskog Hrvata, posebno ističem:

http://crosirmium.blogspot.com/

Postoji još čitav niz stranica pojedinih kulturno-umjetničkih društava koja djeluju u sredinama gdje su Hrvati udjelom zastupljeniji ili samoorganiziraniji.


Lijep pozdrav svima! :aleale


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrška vojvođanskim Hrvatima u Zagrebu
PostPostano: 10 stu 2011, 17:32 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
DzoniBG je napisao/la:
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:

Da, ja sam Hrvat iz Bačke. A ovo su grafiti iz Subotice...


..."Srbija Srbima" to nisam ni slikao, maltene u svakoj ulici bar po jedan "1389", "NAŠI", "DVERI"... a država šuti. Što će se desiti ako DS ne dobije izbore? Bog zna. Dobro neće biti. S njima je održivo loše. Bez njih...

Mene sad živo zanima, kome bi to trebalo biti relevatno u Subotici što je Oluja a što nije? I ako jeste zločin (s čime se u većoj mjeri ne slažem), što je Vukovar? Ili, što je Srebrenica? Što su hladnjače kod Negotina? Gdje su takve poruke po Srbiji? Tu smo zatajili? Hoćeš da se kladimo da bi šahovnica na zidu u Subotici osvanula u novinama kao vrhunska provokacija? Dokle će se vojvođanskim Hrvatima gurati pod nos nešto u čemu objektivno nisu ni mogli sudjelovati? Od kad povjesno četnici imaju uporište u Subotici? (mala pomoć, od 1991!) Znaš li na što liči Srpski Božić u gradu u kome ih jedva ima jedva 1/4 ? Liči na ratnu zonu. Na predgrađe Bagdada. Kome smetaju Albanci, Mađari, Hrvati, Bošnjaci, od nedavno i Crnogorci... svi znamo. Srbija je generator nestabilnosti na Balkanu. Nije ni Bosna, nije ni Kosovo. Već Srbija i autistična politika Beograda koja po defaultu kasni u reakcijama po 10 godina.
Vi ljudi živite u epskim pjesmama, ne u realnosti.


Ovo je jedna filtrirana slika, mracna i netacna...

Svako slovo je autentično, a uvjeravam te da takve stvari ne pišu djeca od 10 godina. Slika je mračna jer je uređaj loše kvalitete. Sve može da se obiđe i pročita na licu mjesta. Nije to jedini bilbord u gradu koji je uništen. Ali ja ipak nisam lutajući reporter.

Ajde da govorimo cinjenice, posto verovatno zivis u Subotici ili okolini, ko vlada u tvom gradu...

http://www.subotica.rs/pdf/sluzbeni_list/2008_15_sr.pdf

Tko vlada u Subotici? Pa to je bar lako... to što si ponudio na uvid je više platni spisak nego oličenje vlasti. Vladaju isti oni koji su natjerali policiju prije dva mjeseca da otkažu skup koji je bio najvavljen na vrijeme. A zajamčen je zakonom. Lani su napravili štetu od milijun eura za par sati. Ove godine su i zvanično doživjeli triumf nad državom. Policija se povukla, zakon nije ispoštovan. Skupa nije bilo. Za mene je to prava vlast.

Crno na belo, DS, Madjari, Hrvati i ostali vise od 80% glasova na zadnjim izborima...svi srpski desnicari zajedno 17%... ta odnos je u dobroj meri preslikan na celu Vojvodinu... e ovo ti je slika Subotice, a ne ovi grafiti, koje svaki klinac za 10 jura moze da napise u 4 ujutru.
Nije bitan postotak, već koliko je koja skupina agresivna u ostvarivanju svojih ciljeva.

Treba da znas da je tokom 90-ih u Vojvodinu se slila masa Srba iz Hrvatske i Bosne, tamo su im zapaljene kuce, neko je izgubio najmilije... od takvih ljudi ocekujes da naprasno postanu prosvecene kosmopolite...ne moze tako.

Očekujem da se bave svojim životom. Što je Vojvodina? Odjel za duševne bolesnike? Rame za plakanje? I ja sam izgubio člana obitelji, i netko je za to odgovoran, a niti dana nije proveo iza rešetaka. To je obiteljska tragedija, ne tiče se cijelog društva. Njihov se bol iz nekog razloga mora ticati svakoga? Njihovo visočanstvo je moralo van... a što su se dizali na oružje? Što su pravili državu u državi? S đavolom ste tikve sadili... u ostalom imaju užu Srbiju, sve "moj do mojega".

Sad bi ja mogao da ti postavim iste, i jos gore stvari sto se tice ponasanja nekih Hrvata prema Srbima u Hrvatskoj, grafite, pretnje tuce... i da kazem da je to jedina slika tamo... nije, i dovoljno sam svestan da se ne povedem za jeftinom propagandom.

Činjenica da Srbijom vladaju huligani nije jeftina propaganda, već realnost.

Okosnica problema i Srba i Hrvata u susednim drzavama njihovih matica su losi odnosi vlasti u Beogradu i Zagrebu, na tom strateskom nivou ima jos mnogo djubreta ispod tepiha...kad se to resi, onda ce se u mnogome smanjiti potencijal za bilo kakve nacionalno motivisane probleme...ali to je proces, zahteva vreme, nikakva ad hoc resenja nisu moguca i treba biti strpljiv.

Imali ste dvadeset (DVADESET) godina da postignete bar jedan strateški cilj.
Zahteva vremena...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 112 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO