HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 20:58.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Fantastika
PostPostano: 05 lip 2009, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Volite li čitati fantastiku, i koji žanr fantastike volite? 8-)

Ja sam recimo veliki fan Martina i serijala A Song of Ice and Fire, također volim i Hyperion sagu, Vodič za autostopere kroz galaksiju(genijalno ostvarenje) i recimo Guya Gavriela Kaya, njegove knjige su uvijek dobre.

Od žanrova preferiram fantasy, cyberpunk i sf.

Što je s drugima? 8-)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 06 lip 2009, 18:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 11:13
Postovi: 567
Lokacija: Hrvatska; Osijek, Zadar
Jules Verne. :-top

_________________
VIVE LA LIBERTE!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 06 lip 2009, 20:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Treba razlikovati znan-fan (sci-fi) i fantastiku a la Tolkien.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 06 lip 2009, 20:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Hroboatos je napisao/la:
Treba razlikovati znan-fan (sci-fi) i fantastiku a la Tolkien.


Tolkien je fantasy, a ovo je sf, koji se još dijeli u par pod-žanrova. Oboje spadaju pod fantastiku. Ja osim main-stream sf-a najviše volim cyberpunk. 8-)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 06 lip 2009, 22:33 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68213
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
A Teri Prečet?
To su mi dali da pročitam, nikad nisam počeo.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 06 lip 2009, 22:36 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30069
Star Trek :ymalien:

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 13 srp 2009, 21:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 svi 2009, 10:46
Postovi: 181
Lokacija: Texas-Mostar-Široki-Vietnam
Nečertanije od Ilije Garašanina

_________________
Mr. T pities the fool. Chuck Norris rips the fool's head of.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 13 srp 2009, 22:42 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
ChuckNorris je napisao/la:
Nečertanije od Ilije Garašanina


Dobra thumbup
Ja mislim da Corto pod fantastika ne misli na ZF, nego na nešto tipa Tolkien.
Od Tolkiena sam pročitao Gospodara prstenova i Hobita, a namjeravam pročitati i Simalrion.
Tolkien je jako dobar, čovjek je izmislio povijest Međuzemlja, divim mu se na mašti, ali nekako kad ga čitam treba nekad ponovo pročitat neke dijelove u kojima on opisuje neka mijesta tj. previše opisuje detalje.
Jedna od boljih knjiga koje sam pročitao iz žanra fantastike je "Jahač zmaja" od Cornelije Funke, preporučujem. thumbup1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 14 srp 2009, 11:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Der_Stürmer je napisao/la:
Dobra thumbup
Ja mislim da Corto pod fantastika ne misli na ZF, nego na nešto tipa Tolkien.
Od Tolkiena sam pročitao Gospodara prstenova i Hobita, a namjeravam pročitati i Simalrion.
Tolkien je jako dobar, čovjek je izmislio povijest Međuzemlja, divim mu se na mašti, ali nekako kad ga čitam treba nekad ponovo pročitat neke dijelove u kojima on opisuje neka mijesta tj. previše opisuje detalje.
Jedna od boljih knjiga koje sam pročitao iz žanra fantastike je "Jahač zmaja" od Cornelije Funke, preporučujem. thumbup1


Objasnio sam već, fantastika su i SF i fantasy(Tolkienske stvari).
Tolkien zna nekad biti zamoran(koliko se sjećam, nisam ga čitao godinama), ali je svejedno odličan. No, ja više volim Kaya i Martina(pogotovo Martina). Preporučujem svima ovo:
http://en.wikipedia.org/wiki/A_Song_of_Ice_and_Fire

Meni je bolje od Tolkiena jedno 10x. :klanjam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 14 srp 2009, 11:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Obožavam fantastiku (fantasy), Tolkien naravno broj jedan, pročitah sve prevedeno na hrvatski. Osim toga, znao sam se zabaviti i uz R.A. Salvatorea i neke druge slabije pisce, no njihovi dometi nisu ni blizu Tolkiena. :palacgore1
Za Martina imam brojne preporuke i kontam ga počet čitat već dobrih 5-6 godina, ali nikako da uhvatim vremena. :zubati
Nadam se da će ovo ljeto konačno biti osigurano za to.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 14 srp 2009, 11:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Cort0 Maltese je napisao/la:
Volite li čitati fantastiku, i koji žanr fantastike volite? 8-)

Ja sam recimo veliki fan Martina i serijala A Song of Ice and Fire, također volim i Hyperion sagu, Vodič za autostopere kroz galaksiju(genijalno ostvarenje) i recimo Guya Gavriela Kaya, njegove knjige su uvijek dobre.

Od žanrova preferiram fantasy, cyberpunk i sf.

Što je s drugima? 8-)


Ne, ne volim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 14 srp 2009, 15:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 svi 2009, 10:46
Postovi: 181
Lokacija: Texas-Mostar-Široki-Vietnam
Za fantasy žanr preporučujem knjige-priče Robert E. Howarda; Conan the Barbarian, Weird tales i ostale :palacgore1

_________________
Mr. T pities the fool. Chuck Norris rips the fool's head of.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 23 kol 2009, 12:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Pessimus dux je napisao/la:
Obožavam fantastiku (fantasy), Tolkien naravno broj jedan, pročitah sve prevedeno na hrvatski. Osim toga, znao sam se zabaviti i uz R.A. Salvatorea i neke druge slabije pisce, no njihovi dometi nisu ni blizu Tolkiena. :palacgore1
Za Martina imam brojne preporuke i kontam ga počet čitat već dobrih 5-6 godina, ali nikako da uhvatim vremena. :zubati
Nadam se da će ovo ljeto konačno biti osigurano za to.

Eto, pročitah konačno prvu knjigu iz Martinovog serijala, Igru prijestolja. Prilično sam zadovoljan, da ne kažem oduševljen, kako intrigantnim zapletima i širokim spektrom zbivanja, odnosno nelinearnošću, tako i kompleksnošću likova, te njihovim epizodnim ulogama kroz koje daju svoj pogled na zbivanja. Također, neki su događaji prilično neočekivani, iznenađujući i šokantni, te je prosječnom čitatelju potrebno nešto dulje vremena da se navikne na takve pojave. Što se tiče fabule, rekao bih da možda malo prebrzo teče, tako da je ponekad teško pohvatati konce, posebice ukoliko ne čitate knjigu svakodnevno.
U svakom slučaju, sve preporuke i jedva čekam da uhvatim malo vremena kako bih se bacio na drugi nastavak, Sraz kraljeva.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 24 kol 2009, 11:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30069
Hroboatos je napisao/la:
Cort0 Maltese je napisao/la:
Volite li čitati fantastiku, i koji žanr fantastike volite? 8-)

Ja sam recimo veliki fan Martina i serijala A Song of Ice and Fire, također volim i Hyperion sagu, Vodič za autostopere kroz galaksiju(genijalno ostvarenje) i recimo Guya Gavriela Kaya, njegove knjige su uvijek dobre.

Od žanrova preferiram fantasy, cyberpunk i sf.

Što je s drugima? 8-)


Ne, ne volim.


:sega

Kad sam bio mali čitao sam Hobita, danas mi je onaj gospodar prstenova bezveze, ne mogu si pomoći. :neznam

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 29 kol 2009, 14:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Pessimus dux je napisao/la:
Eto, pročitah konačno prvu knjigu iz Martinovog serijala, Igru prijestolja. Prilično sam zadovoljan, da ne kažem oduševljen, kako intrigantnim zapletima i širokim spektrom zbivanja, odnosno nelinearnošću, tako i kompleksnošću likova, te njihovim epizodnim ulogama kroz koje daju svoj pogled na zbivanja. Također, neki su događaji prilično neočekivani, iznenađujući i šokantni, te je prosječnom čitatelju potrebno nešto dulje vremena da se navikne na takve pojave. Što se tiče fabule, rekao bih da možda malo prebrzo teče, tako da je ponekad teško pohvatati konce, posebice ukoliko ne čitate knjigu svakodnevno.
U svakom slučaju, sve preporuke i jedva čekam da uhvatim malo vremena kako bih se bacio na drugi nastavak, Sraz kraljeva.


Ne bi rekao da radnja teče prebrzo, jedino je problem što recimo između nekih poglavlja ne prođe ni dan, a između nekih drugih mjesec dana, ako se dobro sjećam. U svakom slučaju, uživaj. :palacgore2 Mislim da sam ja progutao sve 4 knjige u 2 tjedna, ili tako nešto. :zubati
A vjerojatno si vidio koliko stranica ima svaka. :aleale

Usput, u 10. mjesecu HBO počinje snimati seriju prema knjigama, 1. sezona će se zvati naravno Game of Thrones, pitanje samo hoće li serija zadržati to ime u daljnjim sezonama(pod pretpostavkom da će ih biti). Neka zvučna glumačka imena su najavljena.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 29 kol 2009, 15:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Cort0 Maltese je napisao/la:
Ne bi rekao da radnja teče prebrzo, jedino je problem što recimo između nekih poglavlja ne prođe ni dan, a između nekih drugih mjesec dana, ako se dobro sjećam. U svakom slučaju, uživaj. :palacgore2

Na to sam otprilike i ciljao, iako, kažem, nije neka zamjerka. Vjerojatno je stvar u tome što sam prethodno bio nenaviknut na takvu izgradnju fabule kroz kutove gledanja pojedinih likova, a i sam ta nedosljednost u vremenu koje protječe između dvaju poglavlja znala je malo zbuniti pri početku čitanja poglavlja, ništa strašno.
Cort0 Maltese je napisao/la:
Mislim da sam ja progutao sve 4 knjige u 2 tjedna, ili tako nešto. :zubati
A vjerojatno si vidio koliko stranica ima svaka. :aleale

Vjerojatno bih i ja išao sličnim tempom da imam više vremena, ali neka, svejedno ću u idućih par mjeseci sve pročitati. :palacgore1
Cort0 Maltese je napisao/la:
Usput, u 10. mjesecu HBO počinje snimati seriju prema knjigama, 1. sezona će se zvati naravno Game of Thrones, pitanje samo hoće li serija zadržati to ime u daljnjim sezonama(pod pretpostavkom da će ih biti). Neka zvučna glumačka imena su najavljena.

I ovo mi je poznato, vidjeh glumce. S nekima sam oduševljen, s nekima i nisam, ali vidjet ćemo na što će to ličiti. :palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 01 ruj 2009, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Ja trenutno čitam ovaj serijal:
http://en.wikipedia.org/wiki/Prince_of_Nothing
Na 3. sam knjizi, ne može se uspoređivati s Martinom, vrijedi samo za kratiti vrijeme.

Jedna preporuka:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperion_Cantos

Možda i najbolje od SF-a što sam čitao. :klanjam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 01 ruj 2009, 22:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Naša Kvačica je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:

Ne, ne volim.


:sega

Kad sam bio mali čitao sam Hobita, danas mi je onaj gospodar prstenova bezveze, ne mogu si pomoći. :neznam


Probaj Silmarillion. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 01 ruj 2009, 23:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Cort0 Maltese je napisao/la:
Ja trenutno čitam ovaj serijal:
http://en.wikipedia.org/wiki/Prince_of_Nothing
Na 3. sam knjizi, ne može se uspoređivati s Martinom, vrijedi samo za kratiti vrijeme.

To je onaj Bakker, mlađi lik, jel?
Prevedene su mu te knjige na hrvatski u nakladi Algoritma nedavno, ali još piše taj serijal. Znam da je bio nedavno u Zagrebu i još negdje u Hrvatskoj.
Uglavnom, neki ga umjereno hvale, neki ga umjereno kritiziraju, što se tiče tog serijala. Nema baš puno oduševljenih, ali ni razočaranih tim serijalom. Koliko sam shvatio, inspiraciju pronalazi u Bliskom istoku, kršćanstvu, odnosno križarskim ratovima, te filozofiji, gdje isprepliće koješta. Jesam dobro shvatio, otprilike?
Zvuči mi ovako zanimljivo...
Cort0 Maltese je napisao/la:
Jedna preporuka:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperion_Cantos

Možda i najbolje od SF-a što sam čitao.

I za to sam čuo, ali nema teorije da trenutno stignem išta pored Martina i drugih obaveza koje pritišću... Iako više preferiram fantasy nego SF-a, možda se jednom bacim na to, ali u redu čekaju i Dune serijal, Vorkosigan saga, Kronike Thomasa Covenanta... :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 01 ruj 2009, 23:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 svi 2009, 10:46
Postovi: 181
Lokacija: Texas-Mostar-Široki-Vietnam
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Witcher

_________________
Mr. T pities the fool. Chuck Norris rips the fool's head of.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 02 ruj 2009, 10:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Pessimus dux je napisao/la:
To je onaj Bakker, mlađi lik, jel?
Prevedene su mu te knjige na hrvatski u nakladi Algoritma nedavno, ali još piše taj serijal. Znam da je bio nedavno u Zagrebu i još negdje u Hrvatskoj.
Uglavnom, neki ga umjereno hvale, neki ga umjereno kritiziraju, što se tiče tog serijala. Nema baš puno oduševljenih, ali ni razočaranih tim serijalom. Koliko sam shvatio, inspiraciju pronalazi u Bliskom istoku, kršćanstvu, odnosno križarskim ratovima, te filozofiji, gdje isprepliće koješta. Jesam dobro shvatio, otprilike?
Zvuči mi ovako zanimljivo...


Jesi, dobro si shvatio. Ma OK je to, solidno ostvarenje, samo kad pročitaš Martina ili Hyperion Sagu, standardi su ti prilično visoki, a gotovo ništa se ne može uspoređivati s tim serijalima. Meni se viđe sviđa Kay od Bakkera, ali ni ovaj nije baš loš za pročitati. Kod Kaya imaš recimo Sarantinski mozaik, koji je odličan, pa i Pjesma za Arbonnu i Posljednja svjetlost
Sunca su vrlo dobra ostvarenja.

Pessimus dux je napisao/la:
I za to sam čuo, ali nema teorije da trenutno stignem išta pored Martina i drugih obaveza koje pritišću... Iako više preferiram fantasy nego SF-a, možda se jednom bacim na to, ali u redu čekaju i Dune serijal, Vorkosigan saga, Kronike Thomasa Covenanta... :zubati


Vorkosigan sagu sam pročitao, dobra je. :palacgore1
Po mom mišljenju Hyperion saga je ipak dosta ispred.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 02 ruj 2009, 10:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
ChuckNorris je napisao/la:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Witcher


Vidio sam na youtube da ima i serija pravljena po tome, a bio sam u posjedu rpg-a, također pravljenog po tome. Jedan od boljih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 02 ruj 2009, 11:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Cort0 Maltese je napisao/la:
Jesi, dobro si shvatio. Ma OK je to, solidno ostvarenje, samo kad pročitaš Martina ili Hyperion Sagu, standardi su ti prilično visoki, a gotovo ništa se ne može uspoređivati s tim serijalima. Meni se viđe sviđa Kay od Bakkera, ali ni ovaj nije baš loš za pročitati. Kod Kaya imaš recimo Sarantinski mozaik, koji je odličan, pa i Pjesma za Arbonnu i Posljednja svjetlost
Sunca su vrlo dobra ostvarenja.

Sarantinski mozaik mi već godinama skuplja prašinu na polici. :zubati
Već sam ga jednom počeo čitati i došao do trećine knjige, ali sad ću morat ispočetka...
Nikako da ga stignem uhvatit, a činio mi se baš obećavajućim. :palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 02 ruj 2009, 12:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Pessimus dux je napisao/la:
Cort0 Maltese je napisao/la:
Jesi, dobro si shvatio. Ma OK je to, solidno ostvarenje, samo kad pročitaš Martina ili Hyperion Sagu, standardi su ti prilično visoki, a gotovo ništa se ne može uspoređivati s tim serijalima. Meni se viđe sviđa Kay od Bakkera, ali ni ovaj nije baš loš za pročitati. Kod Kaya imaš recimo Sarantinski mozaik, koji je odličan, pa i Pjesma za Arbonnu i Posljednja svjetlost
Sunca su vrlo dobra ostvarenja.

Sarantinski mozaik mi već godinama skuplja prašinu na polici. :zubati
Već sam ga jednom počeo čitati i došao do trećine knjige, ali sad ću morat ispočetka...
Nikako da ga stignem uhvatit, a činio mi se baš obećavajućim. :palacgore1


Vrlo je dobar. :palacgore1
S obzirom da je glavni lik umjetnik, a ne ratnik, dosta se razlikuje od drugih ostvarenja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fantastika
PostPostano: 08 ruj 2009, 19:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Cort0 Maltese je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

:sega

Kad sam bio mali čitao sam Hobita, danas mi je onaj gospodar prstenova bezveze, ne mogu si pomoći. :neznam


Probaj Silmarillion. :zubati



Nemoj ga, mogao bi se zbuniti u onoj galeriji likova :palacgore2


Ja inace preferiram horor.. King je king...

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO