HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 10:56.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 126 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:04 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2010, 15:52
Postovi: 2769
Lokacija: Žepačko-bobovačka županija
Jedan pradjed ustaša.
Drugi pradjed partizan ali mu je brat bio u ustašama pa su mu tog brata ubili. Ostala mu samo jedna njegova slika u ustaškoj odori koju je prababa htjela spaliti da ju slučajno ne bi nekad komunjare našle, ali dido to ne bi ni za živu glavu dozvolio.
Treći pradjed također ustaša, ubijen od strane partizana.
O četvrtom nemam informacije, ali vjerojatno je i on bio u domobranima ili neutralan, jer ta strana porodice nikad nije bila sklona komunistima.

_________________
Herceg-Bosno brdovita, zemljo mila plemenita, sva prkosna i od pjesme osvojit te nitko ne smije.
ivica je napisao/la:
Tuđman je za muslimane učinio više i od alije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:17 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13387
Lokacija: ZG
Jedan dida - Wehrmacht
Drugi - civil

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 26 ožu 2012, 00:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Riskiram da odem off topic vraćajući se na temu al ajde. :D Moji su uglavnom bili HSS-ovci. Pa kasnije dosta neutralni.

Uglavnom pradjed iz Slavonije je bio ko iz filma Sokol ga nije volio. Prije rata HSS, za vrijeme rata je u njegovoj kući bio stožer njemačke vojske, a on u štaglju u sijenu skrivao ranjene partizane. :zubati poslije rata su ga htjeli streljat kao kolaboracionista. Već je bio na sudu u Osijeku kad su se pojavili ti partizani koje je spasio pa su mu na kraju dali neko odličje i državnu mirovinu. :D

Deda s druge strane je za to vrijeme bio klinac. Pričao mi je kako su Nijemci došli u njihovo selo za vrijeme napada na Jugu. Seljaci ih ponudili vodom, hranom. Oni se zahvalili i kako su imali puno konja sa sobom podjelili ih po selu. Moj deda dobio neku kobilu. I 45' sve u rasulu, Švabe se povlače, ali uredno dođu u selo pokupit konje. :zubati Šta ti je Švabo. Pokupili konje, zahvalili se na čuvanju i povlačenje. Koja pedantnost.

Zanimljivo mi je bilo da su recimo partizani došli kod bake u kuću. Baka je živjela u istom selu kao i deda, i upozorili ih da otvore prozore na kući jer idu napast općinu i da će ju poslije minirat, pa da im ne popucaju stakla. I zatražili neki alat. Kad su ju digli u zrak, fino su vratili alat, zahvalili se i odperjali dalje. Znali su i oni bit pristojni.

Treća banda je bila u Zg, i znam da je brat o bake htio pri ulasku partizana u Zagreb ić pozdravit "osloboditelje" al ga je pradjed zaključao na tavan. Njegovi frendovi su išli. Više se nisu vratili. Ne zna se točno tko ih je. Al ustaše i ostali su već otišli, tako da su ih naši vrli narodno šumski borci sredili. Pa ti idi pozdravljat narodnooslobodilačku vojsku. Inače taj praujak je dobio 90te infarkt od silnog uzbuđenja kad se činilo da bi Hrvatska mogla biti slobodna i odapeo. :zubati Dobro se izvukao. Od fana partizančina došao na pravu stranu. :hrvatinic

Drugog brata od bake su ustaše unovačili kao studenta medicine i poginuo je kad su saveznici bombardirali vlak u kojem se vozio.

Valjda sam ono zanimljivo napisao. Da se odmaknemo od tih klanja i streljanja.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 26 ožu 2012, 02:59 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2009, 22:53
Postovi: 424
Lokacija: Toronto
Agathonikos je napisao/la:
Drugi djed nakon povratka iz Amerike uoči rata gdje je bio 20 godina, ubijen od strane ustaša odmah na početku rata. Nije bio vojnik.
Jedan pradjed ubijen od strane ustaša, nije bio vojnik.


Jesu li ovi bili iz Caprazlija?

_________________
Salo - Chic Nihilism


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 26 ožu 2012, 08:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
max soldo je napisao/la:
Agathonikos je napisao/la:
Drugi djed nakon povratka iz Amerike uoči rata gdje je bio 20 godina, ubijen od strane ustaša odmah na početku rata. Nije bio vojnik.
Jedan pradjed ubijen od strane ustaša, nije bio vojnik.


Jesu li ovi bili iz Caprazlija?

I sa očeve i sa majčine strane su mi iz donjeg Livanjskog polja. Sjećam se da sam na početku forumašenja rekao da sam porijeklom otud pa ste mi se javili na pp gdje sam vam ja iz nekakvih diskrecionih razloga rekao da mi je samo jedna porodična linija otud. Međutim, obe su ali opet, iz diskrecionih razloga, neka bude da je riječ o donjem L. polju, bez konkretnijih navođenja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 26 ožu 2012, 09:25 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2009, 22:53
Postovi: 424
Lokacija: Toronto
Agathonikos je napisao/la:
max soldo je napisao/la:

Jesu li ovi bili iz Caprazlija?

I sa očeve i sa majčine strane su mi iz donjeg Livanjskog polja. Sjećam se da sam na početku forumašenja rekao da sam porijeklom otud pa ste mi se javili na pp gdje sam vam ja iz nekakvih diskrecionih razloga rekao da mi je samo jedna porodična linija otud. Međutim, obe su ali opet, iz diskrecionih razloga, neka bude da je riječ o donjem L. polju, bez konkretnijih navođenja.


Ich Verstehe...necu tebi vise dosadit :)

_________________
Salo - Chic Nihilism


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 26 ožu 2012, 09:59 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 12:22
Postovi: 2999
Svjedočanstvo Ive Marić
Iva Marić pok. Bože, djevojačkog prezimena Galić, rođena je 1. lipnja 1926. u Vinjanima kod Posušja, u zapadnoj Hercegovini, na hrvatskom ozemlju, gdje se držalo od davnina do domoljubnih i katoličkih vrednota. Na područje Oštrca i Zavelima Iva je još od lipnja 1944. nosila hranu i lijekove tadanjim hrvatskim vojnicima: Milanu Mikuliću, Dragiću Koštri, Jerki Galiću, Anti Galiću, Jerki Lončaru «Bazinoviću», Iki Galiću, Boži Galiću, Pili Galiću, Ćipi Galiću, Ikiću Smajiću «Tekežinčiću», i brojnim drugima, čijih se imena i prezimena, zbog protoka vremena, danas 86-godišnja Iva nije mogla sjetiti.

nastavak pročitajete na linku:
http://www.udbina.com/index.php?option= ... Itemid=133


Moji
-S tatine strane samo dida priživio.(nikada ni riječi o tome, ma koliko mi ispitivali samo šutnja, mislim da mama zna puno toga, da joj je pričao, ali i ona kao zid samo šuti :neznam , ja ne odustajem ispitivati :smajl049 )Dida je preminio tijekom 90-tih.
-S mamine strane, tri didova brata u ustašama (did je bio maloljetan), sva tri priživila i završila u Argentini.Dida je preminio tijekom 80-tih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 29 ožu 2012, 14:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Jedan pradeda četnički komandant oko Zvornika.
Drugi kao vojnik Kraljevine Jugoslavije u nemačkom zarobljeništvu.
Treći od samog početka rata u partizanima na Kordunu.
Četvrti nešto kratko u domobranima, pa onda u partizanima.

Sad kad razmislim, kompletna porodica mi je u to vreme živela na prostoru tzv.NDH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 29 ožu 2012, 14:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Jedan deda četnički komandant oko Zvornika.
Drugi deda kao vojnik Kraljevine Jugoslavije u nemačkom zarobljeništvu.
Treći od samog početka rata u partizanima na Kordunu.
Četvrti nešto kratko u domobranima, pa onda u partizanima.

Sad kad razmislim, kompletna porodica mi je u to vreme živela na prostoru tzv.NDH.


Cekaj Jagnje....jbt, pa ti imas cetvoricu deda :zubati

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 29 ožu 2012, 14:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Čovjek moderan. Gay pride bio u njegovom selu u to vrijeme. :laugh

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 29 ožu 2012, 14:06 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Cetiri dida?Hm?cetiri?hmmmm

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 29 ožu 2012, 14:08 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
E jebiga, dok ja napisa ova dvojica vec komentirali.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 29 ožu 2012, 14:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58279
Lokacija: DAZP HQ
možda je imao rambo babe, pa ih zove dedama.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 29 ožu 2012, 14:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Moderna porodica! :zubati

Ne obraćajte pažnju, lupam. Pradede su u pitanju.

Kako se samo zajebanti nabrzaka skupite... :palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 31 ožu 2012, 04:35 
Offline

Pridružen/a: 31 ožu 2012, 02:54
Postovi: 14
Lokacija: iza sedam gora...
Jedan dida je govorio da je bio civil, a drugi je i sada živ i kaže ovako: Nisam htio čekat da naiđe neka vojska i pokupi me pa sam se fino prijavio u Wehrmacht... Bio je na raznim frontovima , kraj rata dočekao u Parizu , odslužio par godina u sarajevskom zatvoru, kaže da ga je spasilo to što nije bio nigdje na području bivše Yu. U Parizu ih zarobili Ameri , kaže više nego korektni, nudili ih čokoladicama i cigaretama jedino su govorili skidaj te oznake... vjerojatno zato što je rat bio već dobijen pa Ameri nisu bili neprijateljski nastrojeni. ja mislim da je on samo imao jako puno sreće. Brata su mu ubili partizani jer je bio u ustašama, odgojio je i njegovu djecu.Za Hitlerovu vojsku kaže samo to da veće discipline nije vidio u životu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 02 srp 2012, 11:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 sij 2012, 01:19
Postovi: 165
Ministry of Sound je napisao/la:
Bez slika ti nitko neće vjerovati, jer ne postoji veza po kojoj bi netko sa prostora bivše Jugoslavije završio u Afrika Korps.


Išli su naši dole, od moga kolege izto je djed išao dole, bio je i u srbiji, to samo znaći da je bio u nekoj SS diviziji, a ne u ustašama, poslije se sakrivao na Papuku, uglavnom od mojih niko, samo rodbina s mamine strane, dok je s očeve bio premlad djed, a pradjeda su mi ubili četnici, ušli u Ramu i pobili 900 ljudi.

_________________
Ja ne cijenim toliko svoju glavu da bih strahovao za nju,niti mi je život bio toliko sladak da bi žalio za njim.-Ante Bruno Bušić


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 06 kol 2012, 09:25 
Offline

Pridružen/a: 15 pro 2009, 23:03
Postovi: 15
Lebowski je napisao/la:
Jedan djed mi je bio premlad za vojsku, 1931. godište, igrao se kao mali sa Boškom Buhom. Vjerovatno bi bio partizan da je bio stariji.

Drugi djed mi je, koliko sam shvatio i koliko se sjećam iz njegovih priča(umro je 1994) bio na strani Njemačke, ne znam da li je bio pripadnik ustaša, handzar divizije ili šta drugo. Uglavnom, pričao je da je bio u logoru nekom u Sloveniji kojeg su držali partizani i pukom srećom je oslobođen jer je tamo bio neki njegov prijatelj pa je nekako uspio da ga oslobodi. Pričao je i da je bio u sjevernoj Africi u tenkovskim bitkama, bio je član posade tenka Panzer Tiger.

Nakon rata, i zbog zakona a i zbog činjenice da je bio na toj strani država mu je oduzela skoro sve što je imao, i sam grad Gračanica je poznata po tome što je u njoj bilo dosta ustaša pa je u onoj državi dosta kažnjavana zbog toga.

Koliko sam čuo o tom ratu, čitav rat se uglavnom mirno živjelo, i partizani i ustaše su bili OK prema narodu ovdje, četnici su već druga priča.

Za ostalu rodbinu ne znam niti me toliko zanimalo.


bili ok al tek poslije ustanka, dok su mogli uletati u ozrenska sela, pljačkali, ubijali i odvodili u jasenovac... od 42 nakon ustaško četničkog sprazuma vladalo primirje, šverc komerc i to...
inače jedan djed ozrenski četnik 41-45 preživio križni put, drugi nosilac partizanske spomenice 41.....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 06 kol 2012, 10:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
Ne znam dovoljno, znam samo iz par priča starijih ljudi ali koliko je njima vjerovati.

Jesi li ti sa Ozrena?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 09 kol 2012, 12:28 
Offline

Pridružen/a: 24 tra 2012, 14:41
Postovi: 8
Ranko Boban mi je bio prvi dođak.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 11 kol 2012, 19:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 tra 2011, 00:49
Postovi: 808
Uvik kontra....uvik kontra...
Uvik kon..tra... ta..kva sorta....
:zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 04 ruj 2012, 21:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 kol 2012, 22:14
Postovi: 146
Zna se, :ujko

_________________
Sandžak-Bosno, srce ponosno!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 13 ruj 2012, 22:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
2 pradjeda su bili u domobranima ( imotski i zagorje), a treći koji je tridesetih emigrirao iz istre zapoceo rat u domobranima, pa kasnije presao u partizane...
Prabaka koja je bila srpkinja se cijeli rat normalno skolovala ( doma imam svjedoČbu, vjera pise grkoistocna, znaci nije ni pokatolicena)

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 14 ruj 2012, 00:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 vel 2012, 00:16
Postovi: 532
Kod mene je po očevoj strani mislim od djeda ujak bio škripar, pa su cijelu obitelj prognali na Korčulu. S druge strane civili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 14 ruj 2012, 08:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
I sa mamine i sa tatine strane bili su u ustašama, sa mamine dida je bio u Crnoj legiji, vjerojatno je stradao na križnom putu, a sa tatine strane dida je bio u PTS-u(poglavnikova tjelesna straža) na početku rata pomogo je nekom livanjskom srbinu koji je kraj rata dočekao kao partizanski komesar pa mu je ovaj spasio život, cijeli život ga je hebo ježa zbog svoje prošlosti te nikad nije mogao dobiti papire za njemačku

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 23 stu 2012, 14:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
ManInBlack je napisao/la:
Očev otac i njegova braća - Domobrani, zarobljeni 25.5.1945 poslije pada Odžaka i pobijeni negdje uz rijeku Savu.
Sa materine strane nije bilo vojnika, osim brata od prababe koji je bio u ustašama i završio u Australiji, gdje je sedamdesetih godina sreo i ubio nekog srbina, za što je osuđen na dugogodišnju robiju, na kojoj je i skončao.


evo ih ovdje

slika

:zastava_Hrvata

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 126 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 50 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO