HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 23:58.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 641 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 20:24 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Ne sporim. Da se istorija nakon 1912. odvijala nešto drugačije, postoje šanse da ih danas ne bi bilo kao posebnog entiteta.


Ma to nikad nećemo znati. Jer je bilo kako je bilo...
I onda se pojavi stručnjak i objasni nam da postoji samo jedna izmišljena južno slovenska nacija, pa jeste izmišljena (u tom segmentu)... jer vodi poreklo od starosedelačkih ilirskih plemena. :)
Nisu nacija i nemaju državu jer nisu klali, proterivali i asimilirali druge, s namermom da je dobiju.
Tako se ne pravi država.
Pa je zato i nemaju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 20:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Uopšte ne shvatam tu netrpeljivost Hrvata (ovih spolja) prema Bunjevcima. Kao da su oni pojava novijeg doba i kao da ih neko oružanom pretnjom prisiljava na takvo izjašnjavanje.

Neka budu ljudi šta hoće. Ne ugrožavaju nikoga, ne otimaju nečiju istoriju, kuće, teritoriju. Hrvati, Bunjevci, Marsovci... meni svejedno. Znam i ovih koji se izjašnjavaju kao jedno i ovih koji se izjašnjavaju kao drugo i nemam problem ni sa jednima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 20:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
A gdje si vidio netrpeljivost? 80 % Hrvata ne zna da Bunjevci postoje... :neznam

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 20:39 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Uopšte ne shvatam tu netrpeljivost Hrvata (ovih spolja) prema Bunjevcima. Kao da su oni pojava novijeg doba i kao da ih neko oružanom pretnjom prisiljava na takvo izjašnjavanje.

Neka budu ljudi šta hoće. Ne ugrožavaju nikoga, ne otimaju nečiju istoriju, kuće, teritoriju. Hrvati, Bunjevci, Marsovci... meni svejedno. Znam i ovih koji se izjašnjavaju kao jedno i ovih koji se izjašnjavaju kao drugo i nemam problem ni sa jednima.


Oni jesu pojava novog doba, a nikakvih Bunjevaca kao nacije nije bilo najmanje 45 godina. Način njihovog nastanka mogli bismo opisati kao kombinaciju mrkve (razne povlastice) i batine (zastrašenost ili bar nelagoda ako se ne izjasne tako). Ugrožavaju Hrvate u Bačkoj i otimaju njihovu povijest. Srbi, Vlasi, pravoslavni Hrvati, Marsovci... meni svejedno. Zgodno zvuči, zar ne? :yes

Samo, ovo je tema o Makedoncima, a ne Bunjevcima (mada se uspoređujući te dvije skupine može vidjeti zašto prva jest, a druga nije nacija).

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 20:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
@Junuz
I ne čudi, ljudi ima još 20 000 pod tim imenom. Uskoro samo u istorijskim knjigama.

@Svinja

Ništa, da pitamo Dačića da donese ukaz o zabrani imena?

Ko hoće da bude pravoslavni Hrvat, od volje mu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 20:43 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Uopšte ne shvatam tu netrpeljivost Hrvata (ovih spolja) prema Bunjevcima. Kao da su oni pojava novijeg doba i kao da ih neko oružanom pretnjom prisiljava na takvo izjašnjavanje.

Neka budu ljudi šta hoće. Ne ugrožavaju nikoga, ne otimaju nečiju istoriju, kuće, teritoriju. Hrvati, Bunjevci, Marsovci... meni svejedno. Znam i ovih koji se izjašnjavaju kao jedno i ovih koji se izjašnjavaju kao drugo i nemam problem ni sa jednima.


Moja familija je gotovo polarizovana oko ovoga. Jedino tamo, drugi ovamo. Pokušao sam da ukažem na neke činjenice, ali ne vredi... O tome više ne razgovaramo, i to funkcioniše. A zapravo ni jedni ni drugi neće nigde od svoje sudbine. I svog sranja s kojim moraju da se bakću svakodnevno. Bili od ovih ili od onih. Struje ti neće biti jeftinija ako si Hrvat, ni kablovska ako si Bunjevac.
Ja nisam dobio ni suđe da perem u toj mojoj matičnoj državi... Mogu da se ljutim, da kažem da je to sticaj okolnosti. Otkud znam šta je razlog. Svuda je loše i svi negde nekoga svrstavaju. Valjda iz istog razloga, jer ne znaju ni gde bi sa sobom. Kad nemaš para svako ti smeta. I sve ti smeta.
U mađarskoj čak neće ni da ih priznaju kao manjinsku zajednicu, a tamo nema ni 20.000 ljudi koji se tako izjašnjavaju, kao u Srbiji. Bedno, to je ta EU i poštovanje manjina... Za nekoga država, za nekoga ni ime. Nikog istorija nije tako izigrala kao njih. Danas nisu većina ni u jednom selu, kamoli gradu. I ljudi se još nešto kao angažuju oko toga, smešno... izdrkavanje čisto. Pustite ih da nestanu bar dostojanstveno. Live and let live.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 20:46 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
E da, sjetio sam se još jedne novokomponovane "nacije" - tzv. Istrijani. Samo nisam ziher da oni sebe smatraju prljavim Skjavima, bit će da su od starih Rimljana. :sega

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 20:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ako se Makedonci sad osjećaju kao cjelina i nacija onda to jesu. Glupa tema.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 20:50 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Divlja svinja5 je napisao/la:
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Uopšte ne shvatam tu netrpeljivost Hrvata (ovih spolja) prema Bunjevcima. Kao da su oni pojava novijeg doba i kao da ih neko oružanom pretnjom prisiljava na takvo izjašnjavanje.

Neka budu ljudi šta hoće. Ne ugrožavaju nikoga, ne otimaju nečiju istoriju, kuće, teritoriju. Hrvati, Bunjevci, Marsovci... meni svejedno. Znam i ovih koji se izjašnjavaju kao jedno i ovih koji se izjašnjavaju kao drugo i nemam problem ni sa jednima.


Oni jesu pojava novog doba, a nikakvih Bunjevaca kao nacije nije bilo najmanje 45 godina. Način njihovog nastanka mogli bismo opisati kao kombinaciju mrkve (razne povlastice) i batine (zastrašenost ili bar nelagoda ako se ne izjasne tako). Ugrožavaju Hrvate u Bačkoj i otimaju njihovu povijest. Srbi, Vlasi, pravoslavni Hrvati, Marsovci... meni svejedno. Zgodno zvuči, zar ne? :yes

Samo, ovo je tema o Makedoncima, a ne Bunjevcima (mada se uspoređujući te dvije skupine može vidjeti zašto prva jest, a druga nije nacija).


Navedi mi par "povlastica", da li ti imaš uopšte pojma koliko su Bunjevci ovde zapušteni i siromašni?
Srbi ih ismejavaju zbog ikavice (uglavnom došljaci), Hrvati ih preziru kao izdajnike, Mađari ih smatraju za nižu vrstu (kao i druge Slovene).
A za onih 45 godina, zahvali Titu. To nije smelo da se radi... i to je velika sramota. I njegova lično i celog rukovodstva bivše države. Zato mi i nije žao Jugoslavije, jer je bila tamnica za mnoge.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 20:52 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Divlja svinja5 je napisao/la:
E da, sjetio sam se još jedne novokomponovane "nacije" - tzv. Istrijani. Samo nisam ziher da oni sebe smatraju prljavim Skjavima, bit će da su od starih Rimljana. :sega


Istarski vlasi imaju zaseban jezik i poreklo. Ali koliko znam, ima ih tek oko 1200...
To je za UNESCO a ne za UN.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 20:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Ma oni su Skopljaci a ne Makedonci, pola naroda im živi u Skoplju, cijela Makedonija kopni a Skoplje raste, eto moja poslovna suradnica iz Skoplja tvrdi da Skoplje ima više ljudi od Zagreba.

Meni se nije učinilo tako kad sam bio, ali navodno ima puno kuća u okolici Skoplja...

Tako, da za koju godinu i neće bit bitno jesu li narod ili ne.

Totem bi znao koju reći na ovu temu...

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 20:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Navedi mi par "povlastica", da li ti imaš uopšte pojma koliko su Bunjevci ovde zapušteni i siromašni?
Srbi ih ismejavaju zbog ikavice (uglavnom došljaci), Hrvati ih preziru kao izdajnike, Mađari ih smatraju za nižu vrstu (kao i druge Slovene).
A za onih 45 godina, zahvali Titu. To nije smelo da se radi... i to je velika sramota. I njegova lično i celog rukovodstva bivše države. Zato mi i nije žao Jugoslavije, jer je bila tamnica za mnoge.


Mađari znaju biti baš neprijatni tamo gde su većinsko stanovništvo, posebno ako ih, ne daj Bože, nateraš da beknu koju reč izvan mađarskog jezika. Ovi u Novom Sadu, Temerinu i slično, uglavnom fin svet.

Junuz Djipalo je napisao/la:
Ma oni su Skopljaci a ne Makedonci, pola naroda im živi u Skoplju, cijela Makedonija kopni a Skoplje raste, eto moja poslovna suradnica iz Skoplja tvrdi da Skoplje ima više ljudi od Zagreba.


A pošto svi znamo da je Skoplje stari srpski grad... :zubati :tank


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 20:58 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Navedi mi par "povlastica", da li ti imaš uopšte pojma koliko su Bunjevci ovde zapušteni i siromašni?
Srbi ih ismejavaju zbog ikavice (uglavnom došljaci), Hrvati ih preziru kao izdajnike, Mađari ih smatraju za nižu vrstu (kao i druge Slovene).
A za onih 45 godina, zahvali Titu. To nije smelo da se radi... i to je velika sramota. I njegova lično i celog rukovodstva bivše države. Zato mi i nije žao Jugoslavije, jer je bila tamnica za mnoge.


Zato im je Sloba Milošević dao, njihov dobročinitelj :001_rolleyes . Povlastice - mogu se uguziti kao predstavnici manjine u vlast, bar na lokalnoj razini, njihove udruge dobivaju pare od vlasti koje onda troše, pošteni i lojalni Bunjevci za pokazivanje na funkcijama (kao što je bio slučaj i s Mađarima) itd. Valjda o tome znaš više od mene.

Nego da se vratimo na temu. Kako možeš negirati Makedoncima njihov identitet i da budu ono što hoće, a istovremeno tvrditi da je sramota što se Bunjevcima navodno činilo isto?

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 21:01 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
[
Istarski vlasi imaju zaseban jezik i poreklo. Ali koliko znam, ima ih tek oko 1200...
To je za UNESCO a ne za UN.


Istrijani nisu isto što i Istarski vlasi i ima ih puno više.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 21:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 18:37
Postovi: 3926
Lokacija: Τριβαλλοί
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Jesu li Makedonci, deo titoističkog projetka Jugoslavije, ili nacija ravna i ravnopravna sa Srbima, Hrvatima, i ostalim narodima Balkana?



I jedno i drugo ,ako ćemo iskreno. Samo im ono oko antičke Makedonije fakat nije potrebno...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 21:10 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Divlja svinja5 je napisao/la:
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Navedi mi par "povlastica", da li ti imaš uopšte pojma koliko su Bunjevci ovde zapušteni i siromašni?
Srbi ih ismejavaju zbog ikavice (uglavnom došljaci), Hrvati ih preziru kao izdajnike, Mađari ih smatraju za nižu vrstu (kao i druge Slovene).
A za onih 45 godina, zahvali Titu. To nije smelo da se radi... i to je velika sramota. I njegova lično i celog rukovodstva bivše države. Zato mi i nije žao Jugoslavije, jer je bila tamnica za mnoge.


Zato im je Sloba Milošević dao, njihov dobročinitelj :001_rolleyes . Povlastice - mogu se uguziti kao predstavnici manjine u vlast, bar na lokalnoj razini, njihove udruge dobivaju pare od vlasti koje onda troše, pošteni i lojalni Bunjevci za pokazivanje na funkcijama (kao što je bio slučaj i s Mađarima) itd. Valjda o tome znaš više od mene.

Nego da se vratimo na temu. Kako možeš negirati Makedoncima njihov identitet i da budu ono što hoće, a istovremeno tvrditi da je sramota što se Bunjevcima navodno činilo isto?


Milošević ni Srbima nije dao da žive kao ljudi, a ne Bunjevcima. Daj ne sramoti sebe glupostima o životu na području kroz koje nisi prošao ni autobusom. Pravo da budu zastupljeni na lokalnom nivou im omogućuje zakon ove države, koji je u skladu sa jebenim EU normama. Dobijaju novac iz budžeta i to je sve. Hrvatska zajednica dobija novac i iz Zagreba i iz Beograda. Hrvati su preko DS-a ušli u vlast, i drže Suboticu u šaci preko Dulića i kompanije. Sreća pa je DS puko ko zvečka... Mada mislim da će i dalje svima biti loše. Bar što se sitne raje tiče... Ko se u ugurao u poslaničke klupe, njemu će biti dobro. Ali takvih je malo i svi oni zaborave od kojih su. Pre ili kasnije.

Mogu tvrditi jer Bunjevce imaš u pisanim dokumentima još u 13 veku (ako su Sloveni, zašto ih nema od 6-7 veka?).
A Makedonci se pojavljuju tek u 18 veku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 21:21 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Što ih nije Sloba nacionalno emancipirao?
Treba razlikovati nacionalnu od regionalne odrednice. Pojam Makedonije kao regije je jako star, da zanemarimo antiku. Makedonci su imali svoje specifičnosti, zašto se stanovnici jedne bugarske pokrajine (Pirinska Makedonija) nazivaju Makedoncima? Očito se razlikuju od Bugara.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 21:24 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Jagnjeca brigada je napisao/la:
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Navedi mi par "povlastica", da li ti imaš uopšte pojma koliko su Bunjevci ovde zapušteni i siromašni?
Srbi ih ismejavaju zbog ikavice (uglavnom došljaci), Hrvati ih preziru kao izdajnike, Mađari ih smatraju za nižu vrstu (kao i druge Slovene).
A za onih 45 godina, zahvali Titu. To nije smelo da se radi... i to je velika sramota. I njegova lično i celog rukovodstva bivše države. Zato mi i nije žao Jugoslavije, jer je bila tamnica za mnoge.


Mađari znaju biti baš neprijatni tamo gde su većinsko stanovništvo, posebno ako ih, ne daj Bože, nateraš da beknu koju reč izvan mađarskog jezika. Ovi u Novom Sadu, Temerinu i slično, uglavnom fin svet.

Junuz Djipalo je napisao/la:
Ma oni su Skopljaci a ne Makedonci, pola naroda im živi u Skoplju, cijela Makedonija kopni a Skoplje raste, eto moja poslovna suradnica iz Skoplja tvrdi da Skoplje ima više ljudi od Zagreba.


A pošto svi znamo da je Skoplje stari srpski grad... :zubati :tank


Ali te isto tako uzmu "pod svoje" čim gukneš mađarski... jednostavno su takvi. Nisu toliko homogena nacija (jer ima ih i u mojoj familiji) koliko su nacionalni frikovi, žilavi su i mislim da imaju bolje šanse da opstanu od nekih nacija koje su tri četri puta brojnije, ali su više "multi kulti".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 21:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Jeste. Samo im ne pominji Trianon, Rumune i Slovake. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 21:35 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Divlja svinja5 je napisao/la:
Što ih nije Sloba nacionalno emancipirao?
Treba razlikovati nacionalnu od regionalne odrednice. Pojam Makedonije kao regije je jako star, da zanemarimo antiku. Makedonci su imali svoje specifičnosti, zašto se stanovnici jedne bugarske pokrajine (Pirinska Makedonija) nazivaju Makedoncima? Očito se razlikuju od Bugara.


Ajde da zajabemo ta natezanja sa Miloševićem. Toliko je glupo voditi polemiku o tome sa nekim ko nije živeo za vreme njegove vlasti, da mi treba aspirin...
Bunjevac nije regionalna odrednica. To je etnonim. Dok Makedonac očito jeste toponim.
Po ovome mogu da zaključim jedino da su to Bugari koji žive u regiji koja se zove Pirinska Makedonija, pa su zato i utoliko drugačiji jer se određuju tim imenom u odnosu na ostale Bugare. Drugim rečima, Makedonac je Bugarin iz Pirinske Makedonije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 21:40 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Ne bih se složio s takvim shvaćanjem pojma Makedonije i njenog naroda, iako ne negiram njihovu bliskost s Bugarima. Ne bih dalje o tome jer očito imamo različita gledišta.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 21:41 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Jeste. Samo im ne pominji Trianon, Rumune i Slovake. :zubati


Opšte je poznato da se kače i ne podnose Rumunima. Ali i sa Slovacima, čak i više nego sa Srbima. Od vas bi hteli Vošu, Slovačku bi hteli celu. : )
Teško da oni nešto mogu da povrate od toliko zemalja u današnjim granicama. Jedino ako se učepe Germanima kad krenu sranja, jer su Germani patološki vezani za ove prostore. Zasvrbelo na Balkanu više puta, a lepa sećanja teško prolaze... :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 03 srp 2012, 21:42 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Divlja svinja5 je napisao/la:
Ne bih se složio s takvim shvaćanjem pojma Makedonije i njenog naroda, iako ne negiram njihovu bliskost s Bugarima. Ne bih dalje o tome jer očito imamo različita gledišta.


Pošteno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 04 srp 2012, 13:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Dakle ovako, da skratimo ljudi. Zivim tamo, tamo sam se skolovao, i namjeravam tamo zivjeti. Znam situaciju. Makedonci kao Makedonci danas postoje. Itekako. I jako su nervozni na sam pojam negiranja njihove nacije.


Ali krenimo redom. Na ovom prostoru, plus na prostoru egejske i pirinske makedonije, su zivjeli Slaveni, koji nisu imali autohtoni naziv sa tzv. karpata. Kao Srbi i Hrvati primjerice. Ista grupacija je zivila i na prostorima danasnje bugarske. Zvali su ih sklavinijama. Sa podgrupama kao sto su Brsjaci, Strumjani, Mijaci...i td. Sa dolaskom bugarsko-tatarskih naroda, na tlu danasnje bugarske se mijenja krvna struktura bugara(ocita je razlika donekle, danasnjih bugara i makedonaca). Ali je ostala ta povezanost kroz stoljecima pomocu svijesti tog istog porijekla. Car Samoil, je bio proglasen carom bugara(ima jedne ploce, gdje stoji taj naziv). Za vrijeme turske vladavine je sav narod iz vardarske, pirinske i egejske makedonije bio sa 1-2% iskljucaka, bugarske svijesti. Ali kao sto sam jednom napomenuo, sa jakom regionalnom diferencijacijom, od ostalih bugara. Makedonci su, osobito krajem 19, te pocetkom 20 stoljeca, bili od strane samih bugara, kao i grka i srba, proglasavani kao najzesci Bugari. Zaslugom VMRO-a, kao jednom od prvih revolucionarnih organizacija(mozda i teroristickih) u europi. VMRO je imala pod puskom najspremnije formacije u to vrijeme, na balkanu je bila bez premca. E sada, zapadu se nije svidjela ideja da Bugarska bude toliko velika i snazna, jer je bio doveden u pitanje balans snage na balkanu, te je podijelila na tri dijela, i tako dobila tri podjednako jake drzave....Grcku, srbiju, te bugarsku. Grci kao sto znamo su protjerali na stotine tisuca makedonaca za vrijeme gradjanskog rata 47-48 godine. Srbi nisu uspjeli da asimiliraju makedonce(zapanuti su bili otporom, za kojeg nisu ni sanjali da ce se desiti), i na kraju pirinska Makedonija, gdje su ljudi svjesni bugarskog porijekla, ali uvijek na prvom mjestu stavljaju termin "Makedonac".


Sve u svemu, imaju zajednicku povijest sa bugarima, jezik gramaticki isti, ali sa dosta jakom leksickom razlikom. Danas kod makedonaca nema ni B od bugarske svijesti, oduvijek su bili nazivani makedoncima, i u tome su jedinstveni, nikada nakon dolaska slavena nije rabio taj naziv... Kod grka su do 1991 godine, pojmovi Makedonia, te Makedonac bili strogo zabranjeni, nije se smio taj naziv uopce koristiti Aleksandar se nije smio nazvati Aleksandar Makedonski, vec veliki... Tako da ne vidim kako ne kontate da taj naziv Makedonac nije od nikoga ukraden. Jedino sto je ukradeno, je taj teritorij od 30 i kusur tisuca km2 makedonskog teritorija, od strane grka. Propracen masovnim egzodusom(cifre idu od 500.000-700.000 ljudi) Kada se sve ovo sumira, imaju sve preduvjete da budu narod. Nikome nisto ne duguju, naprotiv...

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Makedonci: izmišljena nacija ili ne?
PostPostano: 04 srp 2012, 14:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Ovi u Novom Sadu, Temerinu i slično, uglavnom fin svet.


O ljudima najviše saznaš kad vidiš kako se odnose prema onima ispod sebe. I o narodima tamo gdje su gornji. Donji je uvijek fin i prijazan.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 641 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Patriota i 22 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO