HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 20:13.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 102 post(ov)a ] 

Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
Odlično 18%  18%  [ 5 ]
Vrlo Dobro 4%  4%  [ 1 ]
Dobro 11%  11%  [ 3 ]
Nedovoljno 43%  43%  [ 12 ]
Loše 25%  25%  [ 7 ]
Ukupno glasova : 28
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 26 srp 2012, 06:16 
Offline

Pridružen/a: 15 ožu 2011, 05:39
Postovi: 128
ManInBlack je napisao/la:
Što očekivati od ljudi čiji je krajnji domet, rurski rudnik, bauštela, ili rad na pokretnoj traci u nekoj bavarskoj tvornici :neznam Nažalost većina je takvih. Njihova djeca su odgojena kao nijemci, australci, kanađani itd.

Da smo Židovi do sada bi jeli zlatnim kašikama :) ovako dijaspora ima tamo neku virtualnu Hrvatsku koju vole i jedanput godišnje posjete na desetak dana.

Decko, ti ne znas gdje si supalj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 26 srp 2012, 10:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
tulove grede je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Pa da vas čujemo. Možda je potrebno podijeliti ocjenu na djelovanje tijekom rata i period poslije, no možete obrazložiti.

Donosi li dijaspora dovoljno, sa obzirom na njen potencijal i brojnost? Jesu li se "potrošili" stvaranjem Hrvatske? Ima li uopće smisla govoriti o dijaspori BH Hrvata, kada znamo da se dijaspora uglavnom ne dijeli po regionalnom smislu, mada se može reći da je dijaspora većim dijelom porijeklom hercegovačka, dalmatinska, pa onda bosanska (otprilike tim redoslijedom).

Po meni učinak je za čistu dvicu - a glavni razlog je uglavnom nezainteresiranost za sve van Hrvatske (iako su i sami porijeklom van RH).

Možda se treba i posebno promatrati Hrvate porijeklom iz BiH koji žive u RH, kao i one koji žive u Europi i prekooceanskim zemljama.


tulove grede je napisao/la:
A ti si se nasao rasclanjivati i ocjenjivati dijasporu?


Pa da, a na to imam veće pravo od 99% dijaspore s obzirom na moj angažman.

tulove grede je napisao/la:
Koliko je to po tebi dovoljno da dijaspora pridonese i koliki je to potencijal iste?


Učinili u dovoljno za RH, nedovoljno za Hrvate BiH. Potencijal je slab, do nikakav zbog razloga navedenih tijekom ove diskusije.

tulove grede je napisao/la:
Znas li uopce koliko je dijaspora poslala novaca za vrijeme rata? Znaci pitam te, znas li tacnu cifru? Moze tvoje uvazeno misljenje na ova pitanja?


Nigdje nisam vidio neku racionalnu procjenu. Ne znam, i ne vjerujem da bilo tko zna, s obzirom na ad hoc način kojim se prikupljala pomoć. Sve je to nevažno, jer me ne zanima doprinos dijaspore osamostaljenju Republike Hrvatske - to je posebna diskusija.

tulove grede je napisao/la:
I odakle ti podatak da je Hrvatska dijaspora vecim dijelom porijeklom hercegovacka?


Nigdje nisam napisao da su Hercegovci (u njih ubrajam Livno i Duvno) većina, nego individualno najbrojnija skupina, što je na osnovu odokativne procjene kao i činjenice da se iz BiH od 1961 do 1991 iselilo preko 400,000 Hrvata (što je puno više nego emigracije u treće zemlje iz RH), od kojih je najveći dio završio u trećim zemljama.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 26 srp 2012, 15:50 
Offline

Pridružen/a: 15 ožu 2011, 05:39
Postovi: 128
A koji je to tvoj angazman pa da imas vece pravo od 99% dijaspore? Ako kazes da je potencijal slab i nikakav onda je glupo tvoje pitanje donosi li dijaspora dovoljno. Dovoljno je koliko god ako je potencijal nikakav. Rasclanjujes Hrvate u Hrvatskoj i Hrvate u BiH a s obzirom na tvoj angazman trebao bi znati da dijaspora nikada nije rasclanjivala Hrvate u BiH i u HR. Imas vece pravo od 99% dijaspore a ne znas koliko smo novcano pomogli Hrvatsku? Ti mozda znas za ad hoc nacin prikupljanja od po $5 i $10 dolara to je takoreci sitnis a znas li za recimo 'ad hoc' od po 100 tisuca dolara? A sta je sa oruzjem? Sta je sa ustrojom vojske? Tko je osnovao recimo Busice? Sta je sa lobiranjem? Hercegovci nisu ni individualno niti bilo kako drugo najbrojnija skupina u dijaspori niti je to toliko bitno a odokativne procjene nisu ozbiljne. I Hrvatska dijaspora nije od 1961 do 1991. Otidji u LA u nasu Crkvu pa pitaj tko i kada ju je sagradio. Hrvatska dijaspora je jako puno ucinila za Hrvate u Domovini bez obzira u BiH ili u Hrvatskoj, nikada ih nismo gledali drugim ocima niti smo ih odvajali. Niti ce mo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 27 srp 2012, 03:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:37
Postovi: 79
Da se ne bi svađali, knjigu u ruke i vidite što je dijaspora zapravo značila za Hrvatsku(u širem značenju): http://www.amazon.com/Homeland-Calling- ... 0801441587

Pročitao sam dosta materijala o ovoj temi, ali još nitko nije po objektivnosti, sažetosti, jasnoći i korisnosti dosegao Hockenosovu knjigu. Također, zbornik Budućnost Iseljene Hrvatske je obavezno štivo za ovu temu, a možete ga naći cijelog u pdf na: http://www.pilar.hr/images/stories/doku ... nistvo.pdf

@tulove grede- Da, dijaspora je puno toga učinila za Hrvate u BiH (poglavito financijski), ali nas je sve skupa na kraju prešao jedan izvjesni zagorac (nikada nismo imali sreće s tim zagorcima). Koliko se sjećam, crkva u LA je sagrađena 1910 (izvorna, poslije su je nadograđivali par puta). Nisam siguran, ali mislim da su je sagradili Hercegovci, možda i Dalmatinci. Ipak, u to vrijeme je regionalna pripadnost bila izraženija od nacionalne. Prekrasna crkva, župnik je odličan govornik, puno sam uživao u njegovoj propovijedi kada sam zadnji put bio u LA-u.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 27 srp 2012, 06:23 
Offline

Pridružen/a: 15 ožu 2011, 05:39
Postovi: 128
Sagradili su je svi Hrvati vecinom Dalmatinci i na njihovu inicijativu mada to uopce nije vazno. I najvise je Dalmatinaca sto se tice nase dijaspore. Mi smo sami sebe presli, nasi politicari su totalna nula, mi smo u sustini rat dobili a da nista nemamo. To mi je najvise zao. Zao mi je naseg naroda u BiH, rasipamo se i odlazimo sa ognjista. Borili smo se i krvarili za sto? Za zapadnu Hercegovinu i malo srednje Bosne? I kako sada da dijaspora pomogne? Dijaspora je pomogla u svakom smislu, od srca i ljudski a sto su nasi politicari kurve i sto ne znaju igrati i sto su srpski bolji pa ne moze dijaspora postaviti predsjednika i vladu i sabor. Da se pitalo dijasporu bilo bi puno bolje Hrvatima i u BiH i u HR ali dijasporu se samo pita kada treba pomoci. Vidis ko je na vlasti, vidis sta se radi od drzave i kakva nam je? Vidis kako nas dijasporu majka Hrvatska tretira? Vidis sta je sa Hrvatima u BiH i na sta je sve to izaslo? I kako da se sad pomogne? Ne znam znas li da je bilo govora da se kupi zemlja. Da se kupi gruntovno 1/1 da bude nase. Da pokupujemo cijelu BiH ili veci dio i da se naselimo mi, da se vratimo na ognjista sa obiteljima. To bi pomoglo, to je rijesenje samo sto je to nemoguca misija ne zbog finansija nego sto su ljudi ovdje osnovali obitelji, nasa djeca se pozenila i poudavala, imamo unuke imaju djeca svoje zivote i to je jako tesko. I tko si to daje za pravo prozivati dijasporu i ocjenjivati nas, drzati lekcije i brojiti dolare? Nakon svega sto smo uradili? Koji to karakter moras biti pa rasclanjivati Hrvate u BiH i u HR i postavljati ovako glupa pitanja? I zbog cega je ovo uopce doslo da netko pita ovakva pitanja i rasclanjiva nas na Hrvate iz BiH ili iz HR? Koja i cija je politika dovela do ovoga? Politika iz dijaspore je bila uvijek ista. Otjerati cetnike, osloboditi Hrvatsku i BiH od cetnika, pa onda vidjeti kako i sta. Ja sam ubijedjen da je ovako bilo da bi danas Hrvatima bilo bolje u BiH nego sto je sad. Ne samo zbog muslimana tj. danasnjih Bosnjaka vec jednostavno nasi mudri politicari bi imali vise prostora za stolom u pregovorima. Ne mozes ti pregovarati kad ti srbi drze 70% BiH ili pola BiH. Evo i sto smo osvojili puskom na kraju smo im dali. Kakav politicar moras biti pa to napraviti? I sad, kriva dijaspora? Mogla je vise? Nema potencijal i volje? Pa odakle volja kad jos nasi novci leze u Villachu i ceka se mudri politicar lopov da ih digne. Evo neka nas jednom nasa Domovina poslusa pa neka urade sto su trebali napraviti neka bude lustracija kao sto je trebala biti. Nemojte se zavaravati glupostima, mi iz dijaspore smo pomogli i to jako jako puno, jaki smo u svakom smislu samo srbi su bili jaci, njihov aparat je ustrojavan 45 godina, udba i danas ima svoje pipke u Hrvatskoj, pa nemojte se cuditi ovome. Vise od pola ovih na vlasti ne vole Hrvatsku, gledaju svoj interes, mutikase i prevaranti. Uopce ne mogu dokuciti da je nas narod u Domovini toliko glup pa glasa za ove. Zasto je Zvonko Busic digao ruke od svega? Zasto Hrvatska ne izruci Perkovica? Pa tko je ubio Blazevica, Paradzika, Baresica? Tko Hrvatsku diplomaciju uopce dozivljava ozbiljno? Sta se ocekuje od nas, da mi srbima pravimo HE? Da se da vrh Kleka i otoci a da mi pravimo most? To bi odgovaralo ovima na vlasti jelde? Neka Perkovic kaze koliko da se posalje, skupit ce se i napravit a oni neka daju Klek i otoke. E evo im ***! Za ovakvu Hrvatsku se dijaspora nije mucila ni borila, ni 1961 ni 1991, a pored ovakvih na vlasti i kada pomislim tko nas je vodio dobro imamo i ovakvu Hrvatsku. I nije tu kriv samo Tudjman, ne mislim da nas je izdao. Ali je skupio krive ljude oko sebe, to je jedina njegova greska. Pa tko je otkucao Kikasa? Sta mislis da je ono bio prvi avion? I zadnji? Ta nasa djubrad od jugovica i komunjara, to sve treba pozatvarat, zabranit im da javno djeluju i poslat u tri picke materine. Jos smo mi dobri u dijaspori kakvi bi trebali bit. Zao mi samo naroda i postenih Hrvata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 28 srp 2012, 04:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
tulove grede je napisao/la:
A koji je to tvoj angazman pa da imas vece pravo od 99% dijaspore? Ako kazes da je potencijal slab i nikakav onda je glupo tvoje pitanje donosi li dijaspora dovoljno. Dovoljno je koliko god ako je potencijal nikakav. Rasclanjujes Hrvate u Hrvatskoj i Hrvate u BiH a s obzirom na tvoj angazman trebao bi znati da dijaspora nikada nije rasclanjivala Hrvate u BiH i u HR. Imas vece pravo od 99% dijaspore a ne znas koliko smo novcano pomogli Hrvatsku? Ti mozda znas za ad hoc nacin prikupljanja od po $5 i $10 dolara to je takoreci sitnis a znas li za recimo 'ad hoc' od po 100 tisuca dolara? A sta je sa oruzjem? Sta je sa ustrojom vojske? Tko je osnovao recimo Busice? Sta je sa lobiranjem? Hercegovci nisu ni individualno niti bilo kako drugo najbrojnija skupina u dijaspori niti je to toliko bitno a odokativne procjene nisu ozbiljne. I Hrvatska dijaspora nije od 1961 do 1991. Otidji u LA u nasu Crkvu pa pitaj tko i kada ju je sagradio. Hrvatska dijaspora je jako puno ucinila za Hrvate u Domovini bez obzira u BiH ili u Hrvatskoj, nikada ih nismo gledali drugim ocima niti smo ih odvajali. Niti ce mo.


Što se tiče mog udjela, račune svakako neću ispostavljati pravašima i Kraljevićevim cvjećarima, jer vaša servilnost prema Muslimanima nema granica, te vam se slijedom toga ništa ne smije vjerovati ili povjeriti na znanje.

Što se tiče novčane pomoći, odgovorio sam ti na drugoj temi, i nema smisla o tome tog ne dobijemo preciznije brojke. Ali neke stvari možemo staviti u kontekst. Budimo stvarno izdašni, i recimo da je hrvatska dijaspora čisto za račun obrane RH poslala $500 milijuna (vjerojatno grubo napuhan broj, ali recimo 250,000 donatora sa u prosjeku $2,000). Mirnodopski proračun OSRH je $800 milijuna, a zdravorazumska logika mi nalaže da je taj proračun umanjen za 5x u odnosu na ratno doba, što znači da je dijaspora financirala 12.5% proračuna OSRH u jednoj ratnoj godini (od njih 5).

Što se tiče Gotovine, Zorice, Glasnovića i ostalih - nisam siguran da bi legionare trebalo ubrajati u dijasporu.

Glede regionalnih skupina u dijaspori, pa svako normalan zna da su Dalmatinci individualno najveća skupina, ukoliko se gleda kontinuitet iseljavanja od 19. stoljeća. Primjetio si u one moje 3 podskupine dijaspore nisam ubacio Dalmatince koji su se iselili prije 1 i 2 svjetskog rata, prvenstveno jer je ta skupina bila velikim dijelom izgubljena, asimilirana, i da nije igrala veću ulogu u tim dijasporskim organizacijama - gdje su glavni bili ovi koji su otišli sa padom NDH i onda kao politički ili ekonomski iseljenici 60ih i 70ih. Valjda znaš problematičnu povijest dalmatinskog kluba u Aucklandu i Sydneyu, tako da mi je glupo te ljude bilo ubrajati u politički aktivnu hrvatsku dijasporu.

http://www.dalmatian.org.nz/companyhome.php?edit=true

Citat:
Welcome visitors to our web site.

Let us introduce you to our Society - The Dalmatian Cultural Society Inc or alternatively Dalmatinsko Kulturno Drustvo Inc. Our Society caters not only for the Dalmatian Community in New Zealand, but also those who identify as Croatians (Dalmatia being part of modern day Croatia) as well as for those peoples, who were part of what constituted the former Yugoslavia. All of the aforementioned, together with their descendants are catered for within our Society.

We are situated in Auckland, which is the biggest city in New Zealand and the centre where most of our members reside.

Our Society was founded back in 1930, when there were two organizations, namely the Yugoslav Club Inc and the Yugoslav Benevolent Society Inc which later joined to become the Yugoslav Society Inc.

With the demise of Yugoslavia as a country, the Society changed its name to the Dalmatinsko Kulturno Drustvo Inc. (Dalmatian Cultural Society Inc).

From its modest beginnings with Clubrooms in the heart of the city, the Society is now situated about 3km from downtown Auckland. The premises we own and occupy consist of three levels, with about 50% (approximately 1600 sq.m) dedicated to Society activities and the balance leased out to other companies. With recent upgrading, we can now boast of having, possibly the most modern and up to date premises, occupied by any ethnic Society in New Zealand.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 28 srp 2012, 06:16 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
Za vrijeme rata 4.5
a onda nakon što smo izborili RH pa do danas 2.0
znači sveskupa trojka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 28 srp 2012, 18:48 
Offline

Pridružen/a: 15 ožu 2011, 05:39
Postovi: 128
A otkud tebi bas 250.000 donatora po $2.000? Zasto ne recimo 350.000 po $1.000? Ili 400.000 po $3.000? Zasto bas 250.000 po $2.000? Odakle ti to?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 01:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
tulove grede je napisao/la:
A otkud tebi bas 250.000 donatora po $2.000? Zasto ne recimo 350.000 po $1.000? Ili 400.000 po $3.000? Zasto bas 250.000 po $2.000? Odakle ti to?


Ma daj čovječe, pokušavam ti pomoći sa napuhavanjem broja donatora i prosječne donacije, a i u tome tražiš dlaku u jajetu. Znamo da je puno realnije 100.000 sa po $500, iliti $50 milijuna.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 03:49 
Offline

Pridružen/a: 15 ožu 2011, 05:39
Postovi: 128
Vidis li ti momak kakve gluposti pises? 500 milijuna, 50 milijuna, sabiras, oduzimas, mnozis... A evo ja da ti kazem da se tacno zna koliko je nasa dijaspora poslala novaca. Znaci zna se. Ja znam, znaju ljudi u dijaspori, nije to nikakva tajna. Dijaspora zna koliko je novca poslala za Hrvatsku a eto ti angaziran a ne znas. To mi je malo cudno. Ali nastavi sabirati i oduzimati, vidim ide tebi to. A sta velis sinko dragi, mirnodopski proracun 800 milijuna za vojsku, za vrijeme rata 5 puta vise pa kad pridodas jos 5 ratnih godina, dodje da je dijaspora dala 12.5%? Dobra ti je racunica samo si se i tu malo zajebao ali evo da ti objasnim jednom jer ne da nemam vremena nego nemam volje tebi objasnjavati kako je bilo i sve moje replike su ne da tebi objasnim vec da drugi koji citaju i dolaze na ovaj forum znaju da to sto ti pises nista nije istina, da lupas gluposti kako ti iz glave dodju. Pa po tvojoj racunici ispada da je onda Hrvatska za 5 ratnih godina potrosila na vojsku 20 milijardi dolara. Jesi ti momak normalan? Jel znas ti sta uopce pricas i kakve gluposti provaljujes? A najgore je sto si drcan i pravis se pametan. Znas li ti da je Hrvatska Bratska Zajednica dala vise od tih tvojih 500 milijuna? Znas ti koliko je nasih ljudi po svijetu koji su bogati, koji imaju svoje tvornice, gradjevinske tvrtke, rudnike, vinograde, brodove za ribolov, pa znas li ti koliko ima takvih? Znas li koliko su oni kao pojedinci dali? Ne, znam da ne znas ali se pravis pametan i glumis budalu. Pa sta je sa jednim Charlesom Billichem? Znas koliko je on pomogao? I novcano i lobij? Jesi ti momak uopce pri zdravoj pameti kada tako iz glave vadis brojke i ovdje nama racunas? I poredis mirnodopski proracun sa recimo prvom godinom rata. Pa to se ne moze porediti. I mnozis mirnodopsku godinu sa 5 da bi dobio ratnu? Zasto ne sa 10? Ili sa 2? Kako si uopce dajes za pravo da o takvim stvarima raspravljas na tako banalan nacin kada pojma nemas? Mene bi iskreno bilo sram uopce da se javljam ali ti jos i pametujes i tvrdis stvari do kojih si dosao onako bez veze. Kako kazes 'zdravorazumskom logikom'. E dobra ti je logika. De mi reci onda, to znaci da je samo u prvih pet godina Hrvatske drzave na vojsku potroseno 20 milijardi dolara? Jel tako ispada po toj tvojoj 'zdravorazumskoj'? Pa opet pricas nebuloze da su nasi iseljenici prije prvog i drugog svjetskog rata bili izgubljeni i asimilirani. Nisu. Nije istina. Osjecali su se Hrvatima, bili hrvatski orijentirani i radili su za hrvatsku drzavu. I Dalmatinaca je bilo najvise. To sto ti stavljas neke grupe i podgrupe to nema veze nikakve. Ti lupas kao sto lupas i te cifre iz glave i mnozis ih kako hoces. I ove jugoslavene sto si kopirao sa njihove stranice zajebi. Te nikada nitko nije smatrao hrvatskom emigracijom. To su jugovici bili i ostali, i prije i sada su. Samo sto im se jugoslavija raspala pa nemaju gdje sada. Ima takvih oko 250 tisuca po bijelome svijetu. Danas za sebe kazu da su Hrvati, to su jugoslavencine koji s Hrvatskom emigracijom nemaju nista. I znam jako dobro te klubove i ljude, s njima sam se gledao preko nisana i u emigraciji a i u ratu kasnije. Nisu to nikakvi Hrvati to zabarovi njih ne stavljaj u isti kos sa Dalmatincima Hrvatinama koji su recimo osnovali Hrvatskog Domobrana pocetkom 1930ih u Argentini. Je, samo ti neces njih navesti kao primjer nego izvlacis jugoslavene koji nikad i nisu bili Hrvati a jos manje imali ista sa Hrvatskom emigracijom. I zasto ne legionare kao dijasporu? Zasto ne recimo Rosu? Jel ti znas da Roso nije imao nikakve veze sa hrvatskom emigracijom? Ma nemas ti pojma covjece Bozji, lupas stvari bez veze iz glave. Skolovan si, vidi se iz postova pa to zvuci uvjerljivije ali u sustini nemas pojma o cemu pricas, ne znas cinjenice i vidim da nisi upoznat sa stvarima pa prema tome nemoj ni pisati i glumiti budalu kad vec nisi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 05:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
tulove grede je napisao/la:
Vidis li ti momak kakve gluposti pises? 500 milijuna, 50 milijuna, sabiras, oduzimas, mnozis... A evo ja da ti kazem da se tacno zna koliko je nasa dijaspora poslala novaca. Znaci zna se. Ja znam, znaju ljudi u dijaspori, nije to nikakva tajna. Dijaspora zna koliko je novca poslala za Hrvatsku a eto ti angaziran a ne znas. To mi je malo cudno. Ali nastavi sabirati i oduzimati, vidim ide tebi to. A sta velis sinko dragi, mirnodopski proracun 800 milijuna za vojsku, za vrijeme rata 5 puta vise pa kad pridodas jos 5 ratnih godina, dodje da je dijaspora dala 12.5%? Dobra ti je racunica samo si se i tu malo zajebao ali evo da ti objasnim jednom jer ne da nemam vremena nego nemam volje tebi objasnjavati kako je bilo i sve moje replike su ne da tebi objasnim vec da drugi koji citaju i dolaze na ovaj forum znaju da to sto ti pises nista nije istina, da lupas gluposti kako ti iz glave dodju. Pa po tvojoj racunici ispada da je onda Hrvatska za 5 ratnih godina potrosila na vojsku 20 milijardi dolara. Jesi ti momak normalan? Jel znas ti sta uopce pricas i kakve gluposti provaljujes? A najgore je sto si drcan i pravis se pametan. Znas li ti da je Hrvatska Bratska Zajednica dala vise od tih tvojih 500 milijuna? Znas ti koliko je nasih ljudi po svijetu koji su bogati, koji imaju svoje tvornice, gradjevinske tvrtke, rudnike, vinograde, brodove za ribolov, pa znas li ti koliko ima takvih? Znas li koliko su oni kao pojedinci dali? Ne, znam da ne znas ali se pravis pametan i glumis budalu. Pa sta je sa jednim Charlesom Billichem? Znas koliko je on pomogao? I novcano i lobij? Jesi ti momak uopce pri zdravoj pameti kada tako iz glave vadis brojke i ovdje nama racunas? I poredis mirnodopski proracun sa recimo prvom godinom rata. Pa to se ne moze porediti. I mnozis mirnodopsku godinu sa 5 da bi dobio ratnu? Zasto ne sa 10? Ili sa 2? Kako si uopce dajes za pravo da o takvim stvarima raspravljas na tako banalan nacin kada pojma nemas? Mene bi iskreno bilo sram uopce da se javljam ali ti jos i pametujes i tvrdis stvari do kojih si dosao onako bez veze. Kako kazes 'zdravorazumskom logikom'. E dobra ti je logika. De mi reci onda, to znaci da je samo u prvih pet godina Hrvatske drzave na vojsku potroseno 20 milijardi dolara? Jel tako ispada po toj tvojoj 'zdravorazumskoj'? Pa opet pricas nebuloze da su nasi iseljenici prije prvog i drugog svjetskog rata bili izgubljeni i asimilirani. Nisu. Nije istina. Osjecali su se Hrvatima, bili hrvatski orijentirani i radili su za hrvatsku drzavu. I Dalmatinaca je bilo najvise. To sto ti stavljas neke grupe i podgrupe to nema veze nikakve. Ti lupas kao sto lupas i te cifre iz glave i mnozis ih kako hoces. I ove jugoslavene sto si kopirao sa njihove stranice zajebi. Te nikada nitko nije smatrao hrvatskom emigracijom. To su jugovici bili i ostali, i prije i sada su. Samo sto im se jugoslavija raspala pa nemaju gdje sada. Ima takvih oko 250 tisuca po bijelome svijetu. Danas za sebe kazu da su Hrvati, to su jugoslavencine koji s Hrvatskom emigracijom nemaju nista. I znam jako dobro te klubove i ljude, s njima sam se gledao preko nisana i u emigraciji a i u ratu kasnije. Nisu to nikakvi Hrvati to zabarovi njih ne stavljaj u isti kos sa Dalmatincima Hrvatinama koji su recimo osnovali Hrvatskog Domobrana pocetkom 1930ih u Argentini. Je, samo ti neces njih navesti kao primjer nego izvlacis jugoslavene koji nikad i nisu bili Hrvati a jos manje imali ista sa Hrvatskom emigracijom. I zasto ne legionare kao dijasporu? Zasto ne recimo Rosu? Jel ti znas da Roso nije imao nikakve veze sa hrvatskom emigracijom? Ma nemas ti pojma covjece Bozji, lupas stvari bez veze iz glave. Skolovan si, vidi se iz postova pa to zvuci uvjerljivije ali u sustini nemas pojma o cemu pricas, ne znas cinjenice i vidim da nisi upoznat sa stvarima pa prema tome nemoj ni pisati i glumiti budalu kad vec nisi.


Pa slobodno reci o kojem se iznosu radi, ne znam zašto to tajiš? Ako je riječ o milijardama dolara, vjerujem da bi to iskoristio da me pokopaš u diskusiji. I tih 12.5% se odnosi o mojih maksimalističkih $500 milijuna od dijaspore i udjela toga u vojnom proračunu jedne ratne godine. Evo, našao sam i podatke troškova za OSRH, i 1995 je bila najizdašnija godina sa malo ispod $2 milijarde dolara, dakle u najoptimističnijem scenariju, dijaspora je sudjelovala sa 25% u proračunu jedne ratne godine. A zašto proračunu za OS RH, ne bi dodali i skoro identičan proračun MUP-a RH, s obzirom da je obrana Hrvatske nezamisliva bez udjela obične i specijalne policije.

U svakom slučaju semantika i sitničarenje. Valjda je jasno da se ne može tvrditi da je dijaspora imala presudan financijski udjel pri obrani i oslobađanju Hrvatske?

Umjesto da diskusiju usmjeriš prema dotacijama iz dijaspore, i udjelu u hrvatskom BDP-u, i na osnovu toga poentiraš na lakšoj tezi da dijaspora u značajnoj mjeri održava socijalni mir u državi, i djelomično spriječava stampedo van iz države, ti si koprcaš u živom blatu sa željom da dokažeš da je dijaspora financijski iznijela teret obrane RH i HB.

Što se tiče dalmatinskog kluba u Aucklandu, nije to minorna skupina, nego dugo i najveći hrvatski klub u dijaspori, a također ti je valjda poznato da je dalmatinski klub u Sydneyu, također imao izvjesna lutanja, mada su vremenom izašli na pravi put.

U svakom slučaju, što je bilo, bilo je, a to je u domeni povijesti.

Mene samo zanima u kojoj mjeri dijaspora može pomoći Hrvatima BiH, ali po tome pitanju nisam optimist, niti mi pada na pamet način kojim bi ih se moglo motivirati. Nisam ni sam siguran mogu li im čiste savjesti preporučiti investiranje, jer iskreno ne vjerujem previše lokalnim šibicarima i općinskim moćnicima.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 08:45 
Offline

Pridružen/a: 15 ožu 2011, 05:39
Postovi: 128
Covjece Bozji mi smo prvu godinu rata poslali 900 milijuna dolara i sve je potroseno na oruzje i opremu plus sto smo dopremali oruzje i ostale stvari svojim kanalima. Znaci prve godine 900 milijuna. I ta godina je kljucna, prva i druga godina rata i dijaspora je to uzela na svoja ledja. O humanitarnoj pomoci necu ni govoriti. Znaci svo oruzje sto je kupljeno tada je kupila dijaspora plus sto smo doturali sa svojim kanalima i ono oruzje sto je bilo u MUP-u i sto se uzelo iz vojarni. I to je to. Amen. I sad prvu godinu rata poredis sa mirnodopskom i mnozis sa 5? Pa vidis da nije sa 5 nego 2? Vidis da ti racunica nije dobra. Ne pricamo o kilo jabuka vec stotinama milijuna dolara. Nije isto 5 i 2. Ti to iz glave uzimas jer ti 'zdravorazumna logika' ukazuje na to. Eto, vidis da nije tako. I mi smo iznijeli teret prve dvije godine i sve sto je kupljeno kupljeno je nasim novcima i? Sta sad? Sta tebi tu smeta? Slali smo i novac i oruzje i ljude i ustrojavali vojsku i? Sta je? Sta tebi smeta tu? I ja ti evo opet govorim da taj klub u Aucklandu nije hrvatski klub. Koji dio ti ne razumijes tu? Nije hrvatski klub. Hrvati u dijaspori ga nikada nisu dozivljavali kao njihov klub, tu su se skupljali jugoslaveni i udbasi, komunjare. Znaci to nije nikada bio hrvatski klub kao i taj u sydneyu i kao onaj u spearwoodu. Ja ne znam ali izgleda da ti jednostavno neces da prihvatis ovo moje ali to je istina. Niti je najveci klub taj o kome pricas niti je uopce hrvatski klub. Hrvati s tim klubom nemaju nista. Ne znam uopce zasto ga spominjes. U kojem kontekstu i sta hoces da kazes? Ne momak moj, ja se nemam sta truditi da dokazem bilo sta na internetu ja hocu da ti ne prosipas lazi o dijaspori jer po tebi je poslano 50 milijuna a ja znam da je tih 50 milijuna poslalo 50 nasih dobrostojecih Hrvata a gdje su svi drugi? Gdje su oni ljudi sto su uzimali kredite i slali novce? Gdje su nasi ljudi sto su prodavali stanove i isli na rentu samo da posalju za obranu? E to se treba znati, zbog takvih se i javljam i ne mogu gledat da iz glave valjas gluposti kako tebi pase samo da bi izgledao pametan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 08:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
$900 milijuna dolara u jednoj godini? Ne vjerujem nikome na lijepe oči bez opipljivih dokaza, a i da jeste tako, dokazano ti je da je to samo određeni dio proračuna koje je Hrvatska svake godine trošila na OS i MUP.

Eto, sam si sad priznao da su 3 najveća dalmatinska kluba u Australiji i Novom Zelandu bili jugoslavenske provijencije, a opet se ljutiš što te ljude, koji većinom vuku korijene u emigraciji prije 2 svjetskog rata, nisam ubrojao u aktivne sudionike hrvatske dijaspore.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 09:24 
Offline

Pridružen/a: 15 ožu 2011, 05:39
Postovi: 128
Halo covjece zar si ti stvarno toliko glup? A gdje mi je to dokazano? Gdje si ti to dokazao da je to samo dio proracuna? Daj mi reci, koliko je Hrvatsku kostala nabavka oruzja prve godine rata? Koliko? Znas li? Ako ne znas, daj mi onda tvoju racunicu. Sracunaj kako znas i obrazlozi to da vidim. Nigdje ti nisi nista dokazao osim sto lupas bez veze i pises gluposti. Pa vidis da ti racunica nije tacna i po tvome ispada da smo u pet godina rata potrosili 20 milijardi dolara na vojsku. Jel ti to i dalje tvrdis?
Pa sta je s tobom vise i koliko ti puta trebam ponoviti da ti ljudi nisu Hrvati. To nisu hrvatski klubovi i ti ljudi su jugoslaveni. Hrvati nemaju nista s njima ni s tim ljudima ni klubovima. Zasto bi ti te ljude i klubove uopce svrstavao u aktivne sudionike hrvatske dijaspore kada uopce nisu Hrvati? Nista ti ja nisam priznao, ja ti govorim od pocetka da su ti ljudi jugovici, komunjare i udbasi i da Hrvati u dijaspori nemaju i nisu imali nikakve veze ni sa tim ljudima ni sa tim klubovima. Ne znam u cemu je problem da to provaris? Ne ljutim se ja sto nisi ubrajao te ljude u aktivne sudionike hrvatske dijaspore vec mi je glupo sto nalazis te jugoslavene pored pravih Hrvatina Dalmatinaca recimo iz Cilea ili Aregentine ili USA. Kako si njih zaboravio a podmeces nam jugovice? Ma gluposti pises, neda mi se uopce vise s tobom raspravljati i objasnjavati jer ti jednu stvar 10 puta moram ponoviti. Mislio sam da si pametniji, izgleda da sam se zajebao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 09:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Imamo proračun za OS RH 1991, a za MUP moramo nagađati (jer mi se ne traži), ali MUP trenutno ima proračun identičan OS. Dakle, kombinirani proračun za 1995 za OS i MUP je bio između 3 i 4 milijarde dolara. Ja nigdje nisam rekao da se za vojsku potrošilo $20 milijardi dolara, nego da su ratni proračuni mogli biti i do 5 puta veći od mirnodopskih, a na kraju je ispalo da su bili za 3x veći. Ostaje argument da nema teorije da je dijaspora pokrila račun (ni blizu) obrane i oslobađanja RH.

Ti mi predbacuješ što nisam stavio Dalmatince iznad Hercegovaca kao najbrojniju skupinu u dijaspori, a na kraju se i sam složiš da su 3 najveća kluba koja su okupljali Dalmatince u Australiji i NZ bili jugoslavenski klubovi.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 09:59 
Offline

Pridružen/a: 15 ožu 2011, 05:39
Postovi: 128
Kakav bolan trenutni proracun jebe mi se vise za tvoja nagadjanja fino te pitam ZNAS LI KOLIKO JE HRVATSKA POTROSILA NOVACA ZA NABAVKU ORUZJA PRVE RATNE GODINE? Kakav jebeni proracun i nagadjanja i tvoja racunanja vidis da pojma nemas i da ti se racunice ne poklapaju. Da rekao si eno idi iznad pa vidi, rekao si da je trenutni proracun $800 milijuna a da ti zdravorazumna logika govori da je ratni 5 puta veci bio sto znaci 5 x $800 milijuna = 4 milijarde dolara. Sto znaci $4 milijarde x 5 ratnih godina = 20 milijardi dolara. Eto ti racunice jebala te racunica i tvoja logika i nemoj vise molim te nit imam zivaca nit vremena vise jer si ti glup ko ***. I sta je ispalo na kraju? Da su maksimalno 2 puta veci. Pa nije isto 8 milijardi i 20 milijardi. Al tebe boli ***, tebi je tako palo na pamet jel? I nisu to sitnice kakvim ih ti predstavljas, to su krupne stvari jer smo mi sa $2 milijarde uspjeli naoruzati Hrvatsku. Ne predbacujem ti nista nego je cinjenica da je Dalmatinaca najvise u nasoj dijaspori. Kad kazem nasoj mislim Hrvatskoj dijaspori samim tim se podrazumjeva da pricam o Dalmatincima Hrvatima koji su se tako osjecali i radili za hrvatsku stvar. Te tvoje Dalmatince jugovice uopce nitko u hrvatskoj dijaspori ne dozivljava. Nikada ih nismo smatrali nasima pa oni su covjece bili na drugoj strani. Bili su za jugoslaviju i tita o cemu da ti vise pricam. Znaci jos jednom ponavljam, kada kazem da su Dalmatinci najbrojniji u hrvatskoj dijaspori mislim na Dalmatince Hrvate, drzavotvorne Hrvate a nikakve cetnike, jogovice, komunjare. Pa zna se sta je hrvatska dijaspora i na sta se odnosi zar se i o tome treba raspravljaviti sad? Pa nisam se ja na kraju slozio da su oni jugoslaveni, ja sam to govorio od moje prve replike na tvoj citat o tom klubu. Mi s njima nemamo nista i ne treba ih pominjati i ubrajati kao hrvatsku dijasporu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 10:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ne znam koliko je potrošeno prve ratne godine, jer se ne podudara sa proračunom za 1991-1992, niti ti vjerujem za tvojih $900 milijuna dolara bez ikakvih dokaza, i nigdje nisam napisao da se potrošilo $20 milijardi dolara, mada je trošak na OS i MUP tijekom 5 ratnih godina sigurno iznad $10 milijardi.

Ako odbiješ te dalmatinske jugoviće, nema šanse da su Dalmatinci bili individualno najbrojnija skupina u hrvatskoj emigraciji. Da je tako, zar ne bi struktura vrhovništva HOP-a, HRB-a, pa i regionalni sastav Bugojanaca bio znatno drukčiji?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 10:28 
Offline

Pridružen/a: 15 ožu 2011, 05:39
Postovi: 128
Ministry of Sound je napisao/la:
Budimo stvarno izdašni, i recimo da je hrvatska dijaspora čisto za račun obrane RH poslala $500 milijuna (vjerojatno grubo napuhan broj, ali recimo 250,000 donatora sa u prosjeku $2,000). Mirnodopski proračun OSRH je $800 milijuna, a zdravorazumska logika mi nalaže da je taj proračun umanjen za 5x u odnosu na ratno doba, što znači da je dijaspora financirala 12.5% proračuna OSRH u jednoj ratnoj godini (od njih 5).

Pa kako te nije sram? Evo vidis da si rekao da je potroseno 20 milijardi za ratnih 5 godina. $800milx5=jedna ratna godina(4 milijarde)x5ratnih godina = 20 milijardi dolara. I ti mi tvrdis i uporno mi lazes da nigdje nisi rekao? Ma daj molim te. Al nije stvar u tome. Stvar je da ne znas. Ne znas kolko je potroseno prve, kolko druge godine, kolko za citav rat, koliko smo poslali ali znas sabirati, oduzimati, mnoziti i zajebavati po internetu. Ohladi malo momcino sa brojevima i prozivanjima i ocjenjivanjima kada nista ne znas.
Pa ti uistinu pojma nemas o nasoj emigraciji. Ako odbijem tih 10ak klubova u cijelom svijetu oko kojih se skupljalo oko 250 tisuca Dalmatinaca jugoslavena koji sa Hrvatima i Hrvatskom dijasporom nemaju nikakve veze opet se zakljucuje da su Dalmatinci (mislim na nase Hrvate) daleko najbrojnija skupina u nasoj emigraciji.A zasto bi struktura HOP-a, HRB-a ili Bugojanaca bila drukcija? Mi nikad nismo djelovali i rasclanjivali se na Bosance, Hercegovce, Dalmatince vec smo bili Hrvati i radili smo za Hrvatsku stvar a tko je odakle bio manje je vazno pa su se tako postavljali ljudi na pozicije ne na osnovu regionalne pripadnosti vec po mogucnostima i znanju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 10:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
tulove grede je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Budimo stvarno izdašni, i recimo da je hrvatska dijaspora čisto za račun obrane RH poslala $500 milijuna (vjerojatno grubo napuhan broj, ali recimo 250,000 donatora sa u prosjeku $2,000). Mirnodopski proračun OSRH je $800 milijuna, a zdravorazumska logika mi nalaže da je taj proračun umanjen za 5x u odnosu na ratno doba, što znači da je dijaspora financirala 12.5% proračuna OSRH u jednoj ratnoj godini (od njih 5).

Pa kako te nije sram? Evo vidis da si rekao da je potroseno 20 milijardi za ratnih 5 godina. $800milx5=jedna ratna godina(4 milijarde)x5ratnih godina = 20 milijardi dolara. I ti mi tvrdis i uporno mi lazes da nigdje nisi rekao? Ma daj molim te. Al nije stvar u tome. Stvar je da ne znas. Ne znas kolko je potroseno prve, kolko druge godine, kolko za citav rat, koliko smo poslali ali znas sabirati, oduzimati, mnoziti i zajebavati po internetu. Ohladi malo momcino sa brojevima i prozivanjima i ocjenjivanjima kada nista ne znas.
Pa ti uistinu pojma nemas o nasoj emigraciji. Ako odbijem tih 10ak klubova u cijelom svijetu oko kojih se skupljalo oko 250 tisuca Dalmatinaca jugoslavena koji sa Hrvatima i Hrvatskom dijasporom nemaju nikakve veze opet se zakljucuje da su Dalmatinci (mislim na nase Hrvate) daleko najbrojnija skupina u nasoj emigraciji.A zasto bi struktura HOP-a, HRB-a ili Bugojanaca bila drukcija? Mi nikad nismo djelovali i rasclanjivali se na Bosance, Hercegovce, Dalmatince vec smo bili Hrvati i radili smo za Hrvatsku stvar a tko je odakle bio manje je vazno pa su se tako postavljali ljudi na pozicije ne na osnovu regionalne pripadnosti vec po mogucnostima i znanju.


Nisam rekao da je potrošeno $20 milijardi nego da je mirnodopski proračun umanjen do 5 puta u odnosu na ratni, pri čemu sam trebao napomenuti da ne smatram da je vojni proračun bio isti svake godine. 1995 je ispala najveća godina službenog proračuna, koji je bio 3x veći od mirnodopskog, a nisam ti trebao ni halaliti proračun MUP-a, koji se iznosom može porediti sa vojnim. A na kraju krajeva, sa obzirom na vojni embargo, veliko je pitanje što se uopće moglo staviti u službeni proračun OSRH.

I da, do sada nisi pružio niti jedan jedini dokaz o tih tvojih $900 milijuna dolara.

Dalmatinci mogu biti najbrojnija skupina u dijaspori, samo ako njima pridodaš te odmetnute jugo-dalmatince, koji su u svojim klubovima okupljali Dalmose koji su emigrirali prije 2 s.r. Ako su bili najbrojnija skupina, možeš li mi objasniti zašto nisu bili dominantni u vrhovništvu HRB i HOP? Zašto se među 19 Bugojanaca mogu naći samo 2 Dalmatinca (Zemunik i Imotski)?

Skupinu su predvodili braća Andrić, Ambrozije i Adolf a sačinjavali su je:
- Adolf ANDRIĆ, rođen 1934. u Tuzli,
- Ambroz ANDRIĆ, rođen 1939. u Tuzli,
- Nikola ANTUNAC, rođen 1950. u Karlovcu,
- Petar BAKULA, rođen 1948. u Rastovači, Posušje,
- Filip BEŠLIĆ, rođen 1951. u Rastovači, Posušje,
- Vidak BUNTIĆ, rođen 1942. u Ograđeniku, Ljubuški,
- Vili ERŠEK, rođen 1950.? u Varaždinu,
- Ilija GLAVAŠ, rođen 1939. u Lugu, Bugojno,
- Đuro HORVAT, rođen 1949? u Zagrebu?
- Viktor KACIJANČIĆ, rođen 1949. u Tinjanu, Pazin,
- Vejsil KEŠKIĆ, rođen 1939. u Maloj Peći, Bihać,
- Vinko KNEZ, rođen 1952. u Viskovcima, Sl. Požega,
- Ilija LOVRIĆ, rođen 1945. u Varvari, Rama-Prozor,
- Stipe LJUBAS, rođen 1951. u Bugojnu,
- Vlado MILETIĆ, rođen 1946. u Ograđeniku, Ljubuški,
- Ludvig PAVLOVIĆ, rođen 1953. u Vitini, Ljubuški,
- Ivan PRLIĆ, rođen 1951. u Sovićima, kod Imotskog,
- Pavo VEGAR, rođen 1939. u Vasarovićima, Ljubuški,
- Mirko VLASNOVIĆ, rođen 1932. u Gornjem Zemuniku

Nemam ništa protiv Dalmatinaca, oni su mi čak omiljena regionalna skupina u Hrvata, ali sam si počeo bulazniti o brojnosti politički aktivne hrvatske emigracije, tvrdeći da Hercegovci nisu ni izbliza bili pojedinačno najbrojniji.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 11:09 
Offline

Pridružen/a: 15 ožu 2011, 05:39
Postovi: 128
Hajde odjebi vise i ne pravi se lud. To ti je ono nisam se posrala u bunar vec kraj bunara pa ga nogom gurnula. Isti ***. Nisi rekao da je 20 milijardi vec da je umanjen mirnodopski 5 puta u odnosu na ratni, a mirnodopski je 800 milijuna jel? Znaci ratni je 4 milijarde jel? I to po godini jel? Jesi to rekao? Ako je 4 milijarde po godini a ratovalo se 5 godina kako si naveo, znaci 5 godina puta 4 milijarde. Jel tako? Jesi to rekao? Jel to 20 milijardi onda? Sta ga seres vise?! Ma o cemu ti uopce vise pricas? Kakvi proracuni? Znas koliki je proracun bio? Onoliki koliko je nasa dijaspora poslala. Amen. I onoliko koliko smo uspjeli prosvercati oruzja u Hrvatsku. Amen. Sve ostalo su tvoje glupe racunice koje nemaju veze s pamecu. A otkud ti znas da Dalmatinci nisu bili u vrhovnistu HRB-a? Pa bili su. Ti covjece nisi u redu, sklapas i racunas stvari u glavi i plasiras ih ovdje kao da su cinjenice. To nije tako. I ne spominji te jugovice vise Hrvatska dijaspora nema nista sa njima, ti nisi normalan. Hrvatska dijaspora ima Dalmatince Hrvate koji su se tako osjecali i to skoro 2 milijuna tako da ti ne drzi vodu da tih 250 tisuca jugoslavena znaci nesto. Ti jugovici nisu Hrvati i oni su nevazni i ne pripadaju uopce Hrvatskoj dijaspori. Zasto se medju 19 Bugojanaca mogu naci 2 Dalmatinca? Pitaj vodstvo HRB-a. Angaziran si. Mozes onda lako provjeriti. I mene to zanima. Provjeri pa nam javi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 11:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
tulove grede je napisao/la:
Hajde odjebi vise i ne pravi se lud. To ti je ono nisam se posrala u bunar vec kraj bunara pa ga nogom gurnula. Isti ***. Nisi rekao da je 20 milijardi vec da je umanjen mirnodopski 5 puta u odnosu na ratni, a mirnodopski je 800 milijuna jel? Znaci ratni je 4 milijarde jel? I to po godini jel? Jesi to rekao? Ako je 4 milijarde po godini a ratovalo se 5 godina kako si naveo, znaci 5 godina puta 4 milijarde. Jel tako? Jesi to rekao? Jel to 20 milijardi onda? Sta ga seres vise?! Ma o cemu ti uopce vise pricas? Kakvi proracuni? Znas koliki je proracun bio? Onoliki koliko je nasa dijaspora poslala. Amen. I onoliko koliko smo uspjeli prosvercati oruzja u Hrvatsku. Amen. Sve ostalo su tvoje glupe racunice koje nemaju veze s pamecu. A otkud ti znas da Dalmatinci nisu bili u vrhovnistu HRB-a? Pa bili su. Ti covjece nisi u redu, sklapas i racunas stvari u glavi i plasiras ih ovdje kao da su cinjenice. To nije tako. I ne spominji te jugovice vise Hrvatska dijaspora nema nista sa njima, ti nisi normalan. Hrvatska dijaspora ima Dalmatince Hrvate koji su se tako osjecali i to skoro 2 milijuna tako da ti ne drzi vodu da tih 250 tisuca jugoslavena znaci nesto. Ti jugovici nisu Hrvati i oni su nevazni i ne pripadaju uopce Hrvatskoj dijaspori. Zasto se medju 19 Bugojanaca mogu naci 2 Dalmatinca? Pitaj vodstvo HRB-a. Angaziran si. Mozes onda lako provjeriti. I mene to zanima. Provjeri pa nam javi.


Ajde ne kenjaj matori, ne izvrći činjenice, i konačno podastri neki dokaz o tih tvojih $900 milijuna dolara u prvoj godini?! I pojasni malo podrobnije o 2 Dalmatinaca od 19 Bugojanaca ako su imali apsolutnu većinu.

I ne blamiraj se sa dijasporom od 2 milijuna ljudi, godinama ste ljudima govorili da ljudi sa hrvatskim porijeklom u Australiji ima preko 250,000, čule su se i fantastične procjene i do 500,000, da bi na kraju dobili 118,000 ljudi koji imaju ili čisto ili djelomično hrvatsko porijeklo.

I na kraju krajeva, vrati se na temu koja stoji u naslovu.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 11:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Ministry of Sound je napisao/la:
Dalmatinci mogu biti najbrojnija skupina u dijaspori, samo ako njima pridodaš te odmetnute jugo-dalmatince, koji su u svojim klubovima okupljali Dalmose koji su emigrirali prije 2 s.r. Ako su bili najbrojnija skupina, možeš li mi objasniti zašto nisu bili dominantni u vrhovništvu HRB i HOP? Zašto se među 19 Bugojanaca mogu naći samo 2 Dalmatinca (Zemunik i Imotski)?

- Ivan PRLIĆ, rođen 1951. u Sovićima, kod Imotskog,

Sovići jesu kod Imotskog, ali s druge strane granice, u zapadnoj Hercegovini. :wink


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 11:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
http://www.zabranjeni.hr/vladimir-stipeti ... -/1035833/

E sad, ne znam na čemu temelji ovo točno, valjda zna. Uglavnom, negdje pročitah kako je to veći iznos nego su bila strana ulaganja od osamostaljenja dosad.

U devizne doznake se računaju i Hrvati i "Jugodalmatinci". :D

Potencijala ima, no i ovaj t.g. se previše bavi RH, svi se bave RH. RH više ne treba pomoć od dijaspore, čak bih rekao kako je prezire, i uvijek ju je prezirala. Previše je u RH na vlasti bilo ljudi koji su dobro kotirali u komunizmu pa htjeli zadržat primat i u novom okruženju da bi se uloga dijaspore posebno naglašavala i poticala. Jebiga, dijaspora većinom je nastala zbog upravo tih ljudi.

No, to ne znači da ne bi mogli u BiH promijenit nešto u tom pogledu, samo moramo naučit našu dijasporu da misle globalno a djeluju lokalno, u svom kraju. I da za to budu i adekvatno i nagrađeni a i zbog toga poštovani.

Zamislite što je 1,5 milijarda $ za BiH Hrvate na pr. 1.500.000.000 / 500.000 = 15.000 po glavi. Dovoljno da budemo najrazvijeniji krajevi gdje Hrvati žive, a onda nije problem ni opstanak ni demografski pokazatelji, a kad imaš razvijenost, i pereci bi ti lizali šupak, a bilo bi i više povratka.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 11:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Pessimus dux je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Dalmatinci mogu biti najbrojnija skupina u dijaspori, samo ako njima pridodaš te odmetnute jugo-dalmatince, koji su u svojim klubovima okupljali Dalmose koji su emigrirali prije 2 s.r. Ako su bili najbrojnija skupina, možeš li mi objasniti zašto nisu bili dominantni u vrhovništvu HRB i HOP? Zašto se među 19 Bugojanaca mogu naći samo 2 Dalmatinca (Zemunik i Imotski)?

- Ivan PRLIĆ, rođen 1951. u Sovićima, kod Imotskog,

Sovići jesu kod Imotskog, ali s druge strane granice, u zapadnoj Hercegovini. :wink


Pardon, pročitao sam samo Imotski, mada je i to upitno kao Dalmacija, ali eto pomažem čovjeku u diskusiji koliko mogu.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ocjena učinka dijaspore Hrvata BiH 1991-2012
PostPostano: 29 srp 2012, 11:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Junuz Djipalo je napisao/la:
http://www.zabranjeni.hr/vladimir-stipetic--hrvati-su-u-domovinu-donijeli-30-milijardi---/1035833/

E sad, ne znam na čemu temelji ovo točno, valjda zna. Uglavnom, negdje pročitah kako je to veći iznos nego su bila strana ulaganja od osamostaljenja dosad.

U devizne doznake se računaju i Hrvati i "Jugodalmatinci". :D

Potencijala ima, no i ovaj t.g. se previše bavi RH, svi se bave RH. RH više ne treba pomoć od dijaspore, čak bih rekao kako je prezire, i uvijek ju je prezirala. Previše je u RH na vlasti bilo ljudi koji su dobro kotirali u komunizmu pa htjeli zadržat primat i u novom okruženju da bi se uloga dijaspore posebno naglašavala i poticala. Jebiga, dijaspora većinom je nastala zbog upravo tih ljudi.

No, to ne znači da ne bi mogli u BiH promijenit nešto u tom pogledu, samo moramo naučit našu dijasporu da misle globalno a djeluju lokalno, u svom kraju. I da za to budu i adekvatno i nagrađeni a i zbog toga poštovani.

Zamislite što je 1,5 milijarda $ za BiH Hrvate na pr. 1.500.000.000 / 500.000 = 15.000 po glavi. Dovoljno da budemo najrazvijeniji krajevi gdje Hrvati žive, a onda nije problem ni opstanak ni demografski pokazatelji, a kad imaš razvijenost, i pereci bi ti lizali šupak, a bilo bi i više povratka.


Pazi, diskusija se do sada vodila o vrlo preciznoj stavci, a riječ je o bespovratnim donacijama isključivo za obranu RH.

Čak sam tipu sugerirao da se više koristi argumentima o godišnjim dotacijama i investicijama (dakle novcem koji ostaje privatni, a ne postaje društveni), ali je zapeo isključivo za tu vojnu pomoć.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 102 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: 3AJE6, Aquinas_, crni_bombarder, LastBattle, mrnjav, nesorta, Patriota, Robbie MO i 294 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO