HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 23:09.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 475 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 29 ruj 2009, 22:40 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Za Mar-kana odgovor .

Dodijelom zemljišta, građevnog materijala,svim mogučim prednostima nad lokalnim srpskim stanovništvom (ovo se posebice odnosi na zaleđe Zadra... O radu Agencije za promet nekretnina Vlade RH ne treba govoriti i ima toga još... A osobno sam imao prilike razgovarati sa gradonačelnicom Knina Josipom Rimac prije nekih godinu dana, na mene je ostavila dojam da je gradonačelnica mlada agilna osoba puna lijepi riječi za doseljene iz BiH i otvoreno poziva sve mlađe obrazovane da svoju budučnost grade u Kninu... Mislim da treba bit i iskren i reči da je Hrvatska i jednostavno stabilnija država, više socijalna i ekonomski neuporedivo naprednija.... Smatram da če Hrvatska za kratko vrijeme postati jedna od najpoželjniji destinacija za živit i radit imajuči u vidu sve resurse...

E sad gledajte bit je ovo 90 % Travnika ima domovnice, i potrebno je samo odabrat željenu destinaciju i imati volju i želju, malo administrativne procedure i več si u Kninu ili nekom drugom kraju Lijepe naše... i to je jedan od razloga negativni migracija Hrvata iz TR ne jedini ali ne zanemariv...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 29 ruj 2009, 22:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
RH je dodijelila 62 donacije općini Travnik za obnovu kuća,komplet.Neki dan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 29 ruj 2009, 23:13 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Mar-kan je napisao/la:
RH je dodijelila 62 donacije općini Travnik za obnovu kuća,komplet.Neki dan.


Nije mi jasno kako ti, sioux111 ne znaš za to? Da u Mostaru 60 ljudi dobije materijal za kuce, ja bih znao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 29 ruj 2009, 23:28 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Ps dobrodošao na forum, nadam se da ćemo iz Travnika dobivati ekskluzivne slike, priče, zanimljivosti... :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 29 ruj 2009, 23:45 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Vrlo dobro znam koliko Hrvatska ulaže u obnovu.. ne samo kuča u TR... ali ja govorim o ljudima, ne kučama i materijalnom,pisao sam o tome koliko Hrvata živi u TR... i 1991 je bilo praznih kuča u Travniku.. ljudi rade vani dođu ljeti na godišnji .. i naravno za Božić kad je blagoslov (obitelji) kuča i opet vani na privremeni rad... problem je kada nove generacije malo rjeđe dolaze... ili još veči problem kada rjeđe generacije hoče da idu bilo gdje... Vjerujte žalosno je viditi koliko u travničkim selima ima obnovljeni kuča u kojima nitko ne živi.. (mogao sam napisati i obnovljeni sela u kojima rijetko tko živi) ali ja sam optimist što se tiče TR...
S tim da svi shvatimo situaciju onakvu kakva je, realnu pa ma kakva bila, i ma koliko bolno bilo to (bar mi travničani znamo kako nas naša situacija nekad boli).
Mislim da je Rješenje da shvatimo da ništa ne pada s neba i da rješenja ne dolaze sama od sebe...

PS
Sjeti se sad mjeseca lipnja 1993... (neponovilo se nikad).. kad smo to shvatili i situacija se počela popravljati.. odnosno kad smo je počeli samo popravljati i bi bolje...( a i tad su počeli padati oni paketi.. i Helikoptera i oni se spuštali češče :hrvatinic )
I želja mi je da čujem vijest da je 60 mladi travnički hrvatskih obitelji napravilo kuče u Travniku bar u 2011 godini od svojih novaca zarađenih u opčini Travnik... ali dočekasmo da se počnemo vračat u TR pa čemo dočekad i ovo nekad... i tu sam optimista..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 30 ruj 2009, 00:33 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Definitivno da situacija u Travniku nije dobra, kako će biti dobra kada od 26118 Hrvata (koliko je općina imala 1991) sada u njoj živi prema mojim procjenama 13825 (2008 godine). Pa pola Hrvata je otišlo iz Travnika !

Međutim, Travnik ima jednu ogromnu vojsku svojih ljudi u inozemstvu koji bi zasigurno, da imaju bolje uvjete pohrlili u rodnu grudu. Pod ovim "bolje uvjete" podrazumjevam u prvom redu obnovu porušenih objekata i infrastrukture, zatim ide jačanje gospodarstva što je zasigurno krucijalno za povratak većeg broja ljudi u ove krajeve, jer ne može narod živjeti od čivija, novac je bitan jbg...

E sada, obnovu potiče i provodi Vlada RH, jedino što fali je malo veća angažiranost i poduzetnost ljudi (ne mislim cijelog korpusa, nego nekolicine koja treba biti onaj nukleus razvoja kraja). Ono što 1 čovjek može uraditi to često na stotine tisuća drugih može samo sanjati, e pa jedan ili više takvih treba Travniku da ga trzne. Pa pogledaj Gudelj i još nekolicina poduzetnika iz Viteza šta uradiše od te općine (broj Hrvata je unatoč ratnim stradanjima povećan bar za 25%) ...

Zasigurno je da je gospodarstvo to što privlači narod, a još kad se tu doda taj element "rodna gruda" nema daljnje priče...

I jedno pitanje: kako je moguće da je selo Gornji Koričani koje je 1991 imalo 754 Hrvata ostalo u RS-u, a nalazi se na samoj granici općine i entiteta (čisto Hrvatsko selo bez Srba i Muslimana) ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 30 ruj 2009, 08:28 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Slažem se s tobom Ultras1986...priča je konstruktivna i dobra.. sviđa mi se

Glede Gornji Korčana dvije trečine sela su u RS a jedna trečina u FBIH (dok je susjedno večisko srpsko selo Donji Koričani cijelo u FBiH). Mislim da je gore presudila crta razdvajanja prije potpisivanja Dejtona. I vjerojatna mala angažiranost da se selo vrati u FBiH (zamjeni za sličan teritorij) Znam da je gore ono malo povratnika (10 tak ljudi) imalo dosta problema oko struje i sl. iz razloga što su na sve ih u upučivali u Kneževo tj Skender Vakuf.
Selo sad izgleda jadno kad je u pitanju obnova (često sam na prostoru Vlašić pa ču napraviti par fotki i postavit) a inače je na prekrasnom predjelu od preko 1000 m nadmorske visine.
Vlašić je kompletan ogroman resurs samo je problem što taj resurs trenutno najviše koriste Bošnjaci a mislim da je prije rata, što se tiče stanovništva a i vlasništva zemljišta 2/3 bilo Srba i Hrvata. Sad je situacija obrnuta kada je iskorištavanja u pitanju (poljeprivreda, šumarstvo, turizam i sl. djelatnosti od koji se na Vlašiču dobro zarađuje)
Vlasništvo zemljišta je manje više ostalo samo treba kapital,motivirat ljude za povratak, vratiti i pokrenut žive, rade i zarađuju...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 30 ruj 2009, 08:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
FIS je kupio ogromna prostranstva na Vlašiću,od šuma do livada.

RH je poslala samo prvi dio od 124 paketa materijala.

Najveći broj zahtjeva za povratak je predat u općini Travnik.Inače,ja sam rođeni Travničanin. :ujko


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 30 ruj 2009, 10:09 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Vidim da pratiš situaciju... največi broj Hrvata iz Središnje Bosne je prognan iz TR.. znam za podatak koji je vjerovatno točan da u Travniku ima još preko 2000 neobnovljenih kuča (velike oštečenosti neuvjetne za živit) to je razlog največem broju prijava...
Mislim da je na obranjenom prostoru Općine Travnik negdje oko 5,55 teritorije 1994 ostalo nešto manje od 7000 Hrvata.
Iako da budemo iskreni tko je na vrijeme i ažurno predavo zahtijeve (što naš narod kaže "ganjo donaciju") kuča mu je več obnovljena... s tim da kažem da i danas ima pojava da ljudi obnavljaju vikendice.. rješili stambeno pitanje u Hercegovini, RH, susjednim općinama pa bi sad malo vikendicu u prijeratnom mjesto življenja...to nekad podržavam jel treba svima obnovit porušeno ali to treba odvojit od povratka jer to nije povratak.. (možda nekad bude)

E sad gledaj FIS je poduzeče po kapitalu "hrvatsko", s tim da je više od pola uposleni Bošnjaci, a kapital ima svoju logiku profita i ta logika nije podrđena nacionalnom... U svakom slučaju potez dobar...
Da se ne stekne pogrešam dojam Vlašić je veliko gradilište i večina onoga što se gradi nije u vlasništvu Hrvata... (istina ima i vlasnika objekata i iz RH) ali dominiraju Bošnjaci...
Kapitalom u Središnjoj Bosni sve više se upravlja sa menađerskim načinom razmišljanja i sve manje je bitno ko je tu koje nacionalnosti... nego ko ti više i od koga ti može više zaradit..

Primjetio sam po postovima da si iz TR.. ja sam se slučajno uključio u raspravu jer primjeti da (bar mislim) večina onih koji su raspravljali nisu iz TR i Travnik znaju samo po papiru... pa sam htio malo pomoć.. imam nešto i materijala pa pripremam da stavim... ako šta koga zanima trudiču se da odgovorim što preciznije..što ne znam raspitaču se i provjerit Rođen, živim i radim na prostorima TR i trudim se da tako ostane.. optimista sam.. puno pozz


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 30 ruj 2009, 21:30 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
sioux111 je napisao/la:
Vidim da pratiš situaciju... največi broj Hrvata iz Središnje Bosne je prognan iz TR.. znam za podatak koji je vjerovatno točan da u Travniku ima još preko 2000 neobnovljenih kuča (velike oštečenosti neuvjetne za živit) to je razlog največem broju prijava...
Mislim da je na obranjenom prostoru Općine Travnik negdje oko 5,55 teritorije 1994 ostalo nešto manje od 7000 Hrvata.
Iako da budemo iskreni tko je na vrijeme i ažurno predavo zahtijeve (što naš narod kaže "ganjo donaciju") kuča mu je več obnovljena... s tim da kažem da i danas ima pojava da ljudi obnavljaju vikendice.. rješili stambeno pitanje u Hercegovini, RH, susjednim općinama pa bi sad malo vikendicu u prijeratnom mjesto življenja...to nekad podržavam jel treba svima obnovit porušeno ali to treba odvojit od povratka jer to nije povratak.. (možda nekad bude)

E sad gledaj FIS je poduzeče po kapitalu "hrvatsko", s tim da je više od pola uposleni Bošnjaci, a kapital ima svoju logiku profita i ta logika nije podrđena nacionalnom... U svakom slučaju potez dobar...
Da se ne stekne pogrešam dojam Vlašić je veliko gradilište i večina onoga što se gradi nije u vlasništvu Hrvata... (istina ima i vlasnika objekata i iz RH) ali dominiraju Bošnjaci...
Kapitalom u Središnjoj Bosni sve više se upravlja sa menađerskim načinom razmišljanja i sve manje je bitno ko je tu koje nacionalnosti... nego ko ti više i od koga ti može više zaradit..

Primjetio sam po postovima da si iz TR.. ja sam se slučajno uključio u raspravu jer primjeti da (bar mislim) večina onih koji su raspravljali nisu iz TR i Travnik znaju samo po papiru... pa sam htio malo pomoć.. imam nešto i materijala pa pripremam da stavim... ako šta koga zanima trudiču se da odgovorim što preciznije..što ne znam raspitaču se i provjerit Rođen, živim i radim na prostorima TR i trudim se da tako ostane.. optimista sam.. puno pozz

Super, trebaju nam optimisti :zivili
Ako imaš što :hrvatinic
Kakvo je uopće stanje u gradu (ne u općini nego samom gradu)?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 30 ruj 2009, 22:53 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
E ovako grad kao grad mislim da situacija i nije tako loša kako izgleda... večina ljudi koja prođe kroz TR u prvi mah pomisli da tu nema krščanske duše... vjerovatno dojam ostave mnogobrojne džamije u gradu.. Župne knjige Župe Ivana Krstitelja Travnik broje više od 1500 vjernika tome treba dodati jedan broj vjernika iz prigradskog naselja Kalibunar koja pripada Župi Ovčarevo tako da je ukupan broj do maksimalno 2000 Hrvata... Mislim da je predratni broj Hrvata u gradu TR iznosio oko 5000... ukupno je grad brojao mislim 20000 stanovnika.
Prije rata su se znali dijelovi grada gdje su pretežito jedni i dijelovo gdje su drugi ili treći iako kao i svugdje bilo je izmješanosti.. Tako Stari Grad, Osoje, Vakuf, Donja Čaršija su večinom i danas su Bošnjački a npr. Kalibunar, Pirota, Bojna, Tvornička pa i dio Centra uvijetno rečeno večinom Hrvatski dijelovi. Na Šariča brdu gdje je pravoslavna Crkva i groblje su živjeli večinom Srbi...
S tim da moram reč da su naša područja rjeđe naseljana i postojao je manji trend prodaje kuča i stanova, danas je toga manje ali ima još.
Populacija je poprilično starija ali mladih ima.. U nekoliko kafića izlaze pretežito Hrvati iako je i to sad postalo manje više svedno gdje ko izlazi. Izlazi se gdje je dobro, incidenata nekih nema osim manjih npr. kad je bila utakmica Hrvatska Turska.. :aleale a i to su manji incidenti..
KŠC Petar Barbarić je dobra stvar sa osnovnom školom i gimnazijom, postoji i internat pa tako možete srest u TR momke iz skoro cijele BiH školuju se u TR... Dobra stvar su i fakulteti manji trend odlaska mladih na studij pa nam ostanu tamo.. u ZG, ST ili MO

Za početak o gradu toliko a napisat ču još... za forum pripremam dijelove Elaborata koji je urađen kao prijedlog za općinu Travnik da se uredi po uzoru na MO (pa makar i Statut bio isti :utege ) Elaborat nije u digitalnoj formi ali mislim da u stranci imaju na kompu pa odem i pogledam pa bar neke dijelove stavim... Imam i prijedlog razgraničenja na topografskoj karti onoj 1:25000 sa ucrtanim granicama općina 3 večinski hrvatske 3 bošnjačke i distrikt.. pa sad još razmišljam kako to skenirati ili nešto slično uradit pa kog zanima nek ima... imam i neke podatke o vlasništvu po katastarskim općinama pa stavim nešto... samo još da vremena nađem ali bit če za ekipu.. pozz :hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 30 ruj 2009, 23:07 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
sioux111 je napisao/la:
E ovako grad kao grad mislim da situacija i nije tako loša kako izgleda... večina ljudi koja prođe kroz TR u prvi mah pomisli da tu nema krščanske duše... vjerovatno dojam ostave mnogobrojne džamije u gradu.. Župne knjige Župe Ivana Krstitelja Travnik broje više od 1500 vjernika tome treba dodati jedan broj vjernika iz prigradskog naselja Kalibunar koja pripada Župi Ovčarevo tako da je ukupan broj do maksimalno 2000 Hrvata... Mislim da je predratni broj Hrvata u gradu TR iznosio oko 5000... ukupno je grad brojao mislim 20000 stanovnika.
Prije rata su se znali dijelovi grada gdje su pretežito jedni i dijelovo gdje su drugi ili treći iako kao i svugdje bilo je izmješanosti.. Tako Stari Grad, Osoje, Vakuf, Donja Čaršija su večinom i danas su Bošnjački a npr. Kalibunar, Pirota, Bojna, Tvornička pa i dio Centra uvijetno rečeno večinom Hrvatski dijelovi. Na Šariča brdu gdje je pravoslavna Crkva i groblje su živjeli večinom Srbi...
S tim da moram reč da su naša područja rjeđe naseljana i postojao je manji trend prodaje kuča i stanova, danas je toga manje ali ima još.
Populacija je poprilično starija ali mladih ima.. U nekoliko kafića izlaze pretežito Hrvati iako je i to sad postalo manje više svedno gdje ko izlazi. Izlazi se gdje je dobro, incidenata nekih nema osim manjih npr. kad je bila utakmica Hrvatska Turska.. :aleale a i to su manji incidenti..
KŠC Petar Barbarić je dobra stvar sa osnovnom školom i gimnazijom, postoji i internat pa tako možete srest u TR momke iz skoro cijele BiH školuju se u TR... Dobra stvar su i fakulteti manji trend odlaska mladih na studij pa nam ostanu tamo.. u ZG, ST ili MO

Za početak o gradu toliko a napisat ču još... za forum pripremam dijelove Elaborata koji je urađen kao prijedlog za općinu Travnik da se uredi po uzoru na MO (pa makar i Statut bio isti :utege ) Elaborat nije u digitalnoj formi ali mislim da u stranci imaju na kompu pa odem i pogledam pa bar neke dijelove stavim... Imam i prijedlog razgraničenja na topografskoj karti onoj 1:25000 sa ucrtanim granicama općina 3 večinski hrvatske 3 bošnjačke i distrikt.. pa sad još razmišljam kako to skenirati ili nešto slično uradit pa kog zanima nek ima... imam i neke podatke o vlasništvu po katastarskim općinama pa stavim nešto... samo još da vremena nađem ali bit če za ekipu.. pozz :hrvatinic


Baš gledao malo po wikipediji 2000 od prijeratnih 6000 http://hr.wikipedia.org/wiki/Dodatak:Popis_stanovni%C5%A1tva_u_Bosni_i_Hercegovini_1991.:_Travnik nije loše (s obzirom da HVO nije držao grad).
Inače, po washingtonskom sporazumu su ti se Mostar i Travnik trebali jednako urediti, u Travniku su trebale biti 3 hrvatske, 3 bošnjačke općine i neutralni centar.
Ali taj dio sporazuma je netko zaboravio sprovesti :pistolji
Inače koliko vidim po kartama okolica Travnika je bila čisto hrvatska, a u gradu nije bila niti neka velika razlika po broju muslimana i Hrvata (19 tisuća sveskupa, 6 tisuća Hrvata, 7 tisuća zelenih).
Pozdrav amigo :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 30 ruj 2009, 23:40 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
U gradu je situacija dobra kad je hrv stanovništvo u pitanju.. možda samo malo podmladit stanovništvo ali bude... je da HVO nije držao grad ali je tu ajd da kažem ovako (mada če mi neki zamjerit) dobra okolnost ispala, da je kad se počelo rokanje s njima 3.6.1993 velika večina naši civila nije se mogla izvuč iz grada ( u gradu je bilo previše njihovi.. stručno vojno i strateških raspoređenih).. župni Caritas 1994 bilježi spisak od 3500 ljudi...
E sad nekad ili 1991 g. bijaše 7000 zelenih a ja bih rekao u gradu manje ili više crvenih (do 2004 g. na svim izborima u gradu je najviše glasova dobivao SDP u gradu kažem).. ali situacija sad takva da je oko 60 do 70 stanovnika Bošnjaci većim dijelom i doseljenih...
A za preustroj tj uređenje TR znam vrlo dobro.. ali o tom tko šta zaboravi i sl. treba otvorat neke nove teme... ali budemo i o tom...
Karte ti dobro govore hrvatska sela su činila prsten oko grada i bez onih 7 ili 8 tisuča Bošnjaka iz dijela općine prema Zenici, (Mehurić, Han Bila, Gluha Bukovica i sl) Travnik i okolica su hrvatski prostori...bili uvijek a več ranije napisa... optimista sam..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 01 lis 2009, 07:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
sioux111 je napisao/la:
U gradu je situacija dobra kad je hrv stanovništvo u pitanju.. možda samo malo podmladit stanovništvo ali bude... je da HVO nije držao grad ali je tu ajd da kažem ovako (mada če mi neki zamjerit) dobra okolnost ispala, da je kad se počelo rokanje s njima 3.6.1993 velika večina naši civila nije se mogla izvuč iz grada ( u gradu je bilo previše njihovi.. stručno vojno i strateških raspoređenih).. župni Caritas 1994 bilježi spisak od 3500 ljudi...
E sad nekad ili 1991 g. bijaše 7000 zelenih a ja bih rekao u gradu manje ili više crvenih (do 2004 g. na svim izborima u gradu je najviše glasova dobivao SDP u gradu kažem).. ali situacija sad takva da je oko 60 do 70 stanovnika Bošnjaci većim dijelom i doseljenih...
A za preustroj tj uređenje TR znam vrlo dobro.. ali o tom tko šta zaboravi i sl. treba otvorat neke nove teme... ali budemo i o tom...
Karte ti dobro govore hrvatska sela su činila prsten oko grada i bez onih 7 ili 8 tisuča Bošnjaka iz dijela općine prema Zenici, (Mehurić, Han Bila, Gluha Bukovica i sl) Travnik i okolica su hrvatski prostori...bili uvijek a več ranije napisa... optimista sam..


Ovo ću malo da pojasnim - HVO Travnika nikada nije imao planove u slučaju izbijanja sukoba sa ABiH,čak imate izvješća na Praljkovoj stranici o tome,koliko su se indolentno ponašali određeni političko-vojni krugovi HVO-a u TR...ABiH je samo to iskorisitila,stručno manje više...Ali o tome ćemo na Povijesti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 01 lis 2009, 14:50 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
sioux111 je napisao/la:
U gradu je situacija dobra kad je hrv stanovništvo u pitanju.. možda samo malo podmladit stanovništvo ali bude... je da HVO nije držao grad ali je tu ajd da kažem ovako (mada če mi neki zamjerit) dobra okolnost ispala, da je kad se počelo rokanje s njima 3.6.1993 velika večina naši civila nije se mogla izvuč iz grada ( u gradu je bilo previše njihovi.. stručno vojno i strateških raspoređenih).. župni Caritas 1994 bilježi spisak od 3500 ljudi...
E sad nekad ili 1991 g. bijaše 7000 zelenih a ja bih rekao u gradu manje ili više crvenih (do 2004 g. na svim izborima u gradu je najviše glasova dobivao SDP u gradu kažem).. ali situacija sad takva da je oko 60 do 70 stanovnika Bošnjaci većim dijelom i doseljenih...
A za preustroj tj uređenje TR znam vrlo dobro.. ali o tom tko šta zaboravi i sl. treba otvorat neke nove teme... ali budemo i o tom...
Karte ti dobro govore hrvatska sela su činila prsten oko grada i bez onih 7 ili 8 tisuča Bošnjaka iz dijela općine prema Zenici, (Mehurić, Han Bila, Gluha Bukovica i sl) Travnik i okolica su hrvatski prostori...bili uvijek a več ranije napisa... optimista sam..

Da, hrvatska srednja Bosna :hrvatinic
Kakva je situacija sa zelenima, da li oni što iseljavaju prema Sarajevu i Zenici?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 01 lis 2009, 19:35 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Za Mar-kana
Što se tiče HVO Travnik i pada Travnika tu definitivno treba nova tema u Povijesti... vrijeme je da se neke stvari kažu i pokažu i odvaže krivica sviju pa i travničana... A postojali su planovi i planovi (zajednička crta preko vilenice sa S. Tomašević brigadom i veza za Srbima, itd. da ne nabrajam a i ostavim ponešto za tu novu temu.. puno je tu nelogićni stvari ali ja samo nebi nikad podcijenio protivnika ni tad ni sad ( a tad se to znalo dešavat bar na nižim razinama... ono poznata naša priča.. ma mi čemo to očistit za po dana samo kad krenemo kad dođe ovaj dođe onaj..) a nebi svu krivicu svalio ni na nas travnićane... ne logićno ostavili svoj grad i odlično se borili u Kiseljaku, Kreševu, pomagali na Zabrđu, Bobašima i ko zna gdje (ovo domobranija) a PPN da ne govorim.. Ali još čemo o ovom pa nek stoji za sad to..

E sad za Ceha..
Iseljavanja zelenih ima ali ne dovoljno i mislim da njihov val iseljavanja tek predstoji, redovne migracije većinom mladih koji za poslom idu u ZE i SA ili gdje drugo ima ali nije uzelo maha... Naša je šansa da njihova sela počnu curit i to prema vani ili večim centrima.. a nadam se i prema zapadu (kad riješe vize a i to je razlog što ih ne rješavaju) i bar u onoj mjeri kao mi..
Sada je omjer stanovništva mislim 65 % muslimani ostalo mi i nešto Srba ali njih ne više od 1 ili 2 %.. Postoje dijelovi općine gdje smo baš demografski uništeni npr. Župa Brajkovići nekad 5000 sad ne više od 500, a to je jedan ogroman prostor koji je zahvato i dio Zeničke općine, Šušanj, Konjeviće itd... Vjerujte kad dođete u Brajkoviće i pogledate okolo sve što vidite je hrvatska zemlja..zemljišnoknjižno hrvatska... niz naših sela...a Hrvata skoro nigdje.. O Koričanima sam več pisao, situacija ista... A opet imate područja gdje se dobro držimo i povratak dobar do 70-80% posto..ljudi se vračaju žive grade.. i sve je to Travnik...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 01 lis 2009, 21:36 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
sioux111 je napisao/la:
Za Mar-kana
Što se tiče HVO Travnik i pada Travnika tu definitivno treba nova tema u Povijesti... vrijeme je da se neke stvari kažu i pokažu i odvaže krivica sviju pa i travničana... A postojali su planovi i planovi (zajednička crta preko vilenice sa S. Tomašević brigadom i veza za Srbima, itd. da ne nabrajam a i ostavim ponešto za tu novu temu.. puno je tu nelogićni stvari ali ja samo nebi nikad podcijenio protivnika ni tad ni sad ( a tad se to znalo dešavat bar na nižim razinama... ono poznata naša priča.. ma mi čemo to očistit za po dana samo kad krenemo kad dođe ovaj dođe onaj..) a nebi svu krivicu svalio ni na nas travnićane... ne logićno ostavili svoj grad i odlično se borili u Kiseljaku, Kreševu, pomagali na Zabrđu, Bobašima i ko zna gdje (ovo domobranija) a PPN da ne govorim.. Ali još čemo o ovom pa nek stoji za sad to..

E sad za Ceha..
Iseljavanja zelenih ima ali ne dovoljno i mislim da njihov val iseljavanja tek predstoji, redovne migracije većinom mladih koji za poslom idu u ZE i SA ili gdje drugo ima ali nije uzelo maha... Naša je šansa da njihova sela počnu curit i to prema vani ili večim centrima.. a nadam se i prema zapadu (kad riješe vize a i to je razlog što ih ne rješavaju) i bar u onoj mjeri kao mi..
Sada je omjer stanovništva mislim 65 % muslimani ostalo mi i nešto Srba ali njih ne više od 1 ili 2 %.. Postoje dijelovi općine gdje smo baš demografski uništeni npr. Župa Brajkovići nekad 5000 sad ne više od 500, a to je jedan ogroman prostor koji je zahvato i dio Zeničke općine, Šušanj, Konjeviće itd... Vjerujte kad dođete u Brajkoviće i pogledate okolo sve što vidite je hrvatska zemlja..zemljišnoknjižno hrvatska... niz naših sela...a Hrvata skoro nigdje.. O Koričanima sam več pisao, situacija ista... A opet imate područja gdje se dobro držimo i povratak dobar do 70-80% posto..ljudi se vračaju žive grade.. i sve je to Travnik...


Da, ovo i ja mislim. Kada zeleni počnu iseljavat naše vrijeme dolazi :zivili
Mislim da je stanje u katastru 91 bilo da je 80% Travnika bilo hrvatsko.
Istina bog, po katastru je i 56% Tuzle bilo hrvatsko, a kad je od 10 zelenih njih 10 ostajalo, a od 10oro naših 5 odlazilo u emigraciju.
Kad se sredi ovo s vizama moglo bi doći do promjene :basket
Ajd javi kad središ kartu :palacgore2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 02 lis 2009, 09:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
sioux111 je napisao/la:
Za Mar-kana
Što se tiče HVO Travnik i pada Travnika tu definitivno treba nova tema u Povijesti... vrijeme je da se neke stvari kažu i pokažu i odvaže krivica sviju pa i travničana... A postojali su planovi i planovi (zajednička crta preko vilenice sa S. Tomašević brigadom i veza za Srbima, itd. da ne nabrajam a i ostavim ponešto za tu novu temu.. puno je tu nelogićni stvari ali ja samo nebi nikad podcijenio protivnika ni tad ni sad ( a tad se to znalo dešavat bar na nižim razinama... ono poznata naša priča.. ma mi čemo to očistit za po dana samo kad krenemo kad dođe ovaj dođe onaj..) a nebi svu krivicu svalio ni na nas travnićane... ne logićno ostavili svoj grad i odlično se borili u Kiseljaku, Kreševu, pomagali na Zabrđu, Bobašima i ko zna gdje (ovo domobranija) a PPN da ne govorim.. Ali još čemo o ovom pa nek stoji za sad to..


Nije riječ o bojovnicima,nego o političko vojnom vrhu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 02 lis 2009, 10:58 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Mar-kan je napisao/la:
sioux111 je napisao/la:
Za Mar-kana
Što se tiče HVO Travnik i pada Travnika tu definitivno treba nova tema u Povijesti... vrijeme je da se neke stvari kažu i pokažu i odvaže krivica sviju pa i travničana... A postojali su planovi i planovi (zajednička crta preko vilenice sa S. Tomašević brigadom i veza za Srbima, itd. da ne nabrajam a i ostavim ponešto za tu novu temu.. puno je tu nelogićni stvari ali ja samo nebi nikad podcijenio protivnika ni tad ni sad ( a tad se to znalo dešavat bar na nižim razinama... ono poznata naša priča.. ma mi čemo to očistit za po dana samo kad krenemo kad dođe ovaj dođe onaj..) a nebi svu krivicu svalio ni na nas travnićane... ne logićno ostavili svoj grad i odlično se borili u Kiseljaku, Kreševu, pomagali na Zabrđu, Bobašima i ko zna gdje (ovo domobranija) a PPN da ne govorim.. Ali još čemo o ovom pa nek stoji za sad to..


Nije riječ o bojovnicima,nego o političko vojnom vrhu.



Čaprkam po nekim materijalima i vračam sječanja... a priupitaču i par visokopozicionirani iz tog vremena ili nevremena...tu su na našim prostorima... pa nek kažu šta ako imaju volje, želje, interesa.. a trebali bi i vjerujem da hoče, a iskaza naših bojovnika neće falit... :ujko
Mislim da bi bio red nešto o tom napisat... pa predlažem ti da otvorimo temu na Povijesti, pa ako imaš šta za uvod... raspali..(rođeni travničanin a među najaktivnijim na forumu) pridružit ču se.... :hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 02 lis 2009, 11:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
sioux111 je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Nije riječ o bojovnicima,nego o političko vojnom vrhu.



Čaprkam po nekim materijalima i vračam sječanja... a priupitaču i par visokopozicionirani iz tog vremena ili nevremena...tu su na našim prostorima... pa nek kažu šta ako imaju volje, želje, interesa.. a trebali bi i vjerujem da hoče, a iskaza naših bojovnika neće falit... :ujko
Mislim da bi bio red nešto o tom napisat... pa predlažem ti da otvorimo temu na Povijesti, pa ako imaš šta za uvod... raspali..(rođeni travničanin a među najaktivnijim na forumu) pridružit ču se.... :hrvatinic


De ti otvori temu, čekam već tri dana da se pokrene, volim takve teme, puno novih informacija, materiala...

pozdrav Travniku :hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 02 lis 2009, 20:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Krenućemo od II sv. rata...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 02 lis 2009, 20:33 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
napravija san neku etnicku mapu srednje bosne (za opcine NT,Travnik(dio),Vitez i Busovacu ) prema topografskoj karti .

zaokruzija san sva naselja prema popisu iz 1991 ,naselja s hrvatskom vecinom u plavom, muslimani crvenom ,srbi crnom bojom . neznan koliko je ono sto san uradija tocno jer ima tu jos mnogo zaseoka sto nisan znaja kome pripadaju ,sigurno nekih ovdje znaju bolje od mene .
karta je topografska (valjda su vec stare dvadesetak godina) i prikazuje naseljena mjesta ,sume i okolna brda ,dakle samo naseljena mjesta bez sume i drzavnog zemljista .

topografska karta:
http://www.megaupload.com/?d=1HE3ZHQP

i etnicka :

http://www.megaupload.com/?d=NCAVSJ8H

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 03 lis 2009, 15:37 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
Sioux111 ,kako je stanje u tim naseljima :
slika
Puticevo,Ricice,Gladnik,Dolac na Lasvi,Kula ,Pokrajcici..jel ima priblizno isto broj Hrvata kao i 1991 ili im se i tamo broj drasticno smanjio ?
moze li i neki komentar na onu topografsku kartu u onom drugom postu ? jel ima gresaka ?

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 03 lis 2009, 18:18 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Prijatelju stanje ti je slijedeće

Putičevo- dosta dobro pogotovo u dijelu naselja koji mještani zovu Donje Putičevo pored mještana koji su tu manje više ostali napravljeno je i nekih 100 tinjak kuća za prognanike iz Brajkoviča, Grahovčića, Čukala i sl. uglavnom nije loše... Gornje Putičevo malo šteka (puno neženja, malo djece) a i selo je bilo 70% spaljeno jer je crta obrane išla sredinom Putičeva, naš sektor Bošnjakov gaj. Ali i tu ima nade selo je preljepo terasasti brežuljci i puca prekrasan pogled na Travničko polje..Uglavnom jaki su u gospodarstvu pogotovo D Putičevo tržni i prodajni centri, lijepa Crkva nije loše...

Ričice mislim 80% kao i po popisu iz 91 možda da je još koje dijete ali situacija nije alarmantna branjeno i obranjeno u ratu crta iznad sela Kula dobro se pokazali u ratu zajedno sa momcima iz 1 Bojne Travničke br. (oni ispod Vlašića)
Gladnik zaselak Nove Bile i stanje slično kao 91. nešto došlo nešto otišlo ali tu je to negdje...
Pokrajčići e sad tu je situacija ok samo dosta ljudi jednostavno "silazi" u Novu Bilu tj. pravi kuće blize školi, bolnici, crkvi, pošti itd... par kilometara niže ali tu su negdje... da im se pomogne Vlada RH je napravila put povezavši Guču Goru-sa Novom Bilom preko Pokrajčića baš da bi im pomogla i njima i Gučogoraca pa se neki efekat očekuje...

Nova Bila naselje u koje je definitivno puno uloženo s namjerom da postane zamjensko središte za Travnik, Bolnica, Srednja škola,institucije, putevi ulice itd dalo je nekog rezultata mada opet nije neki centar... ali dobro je... ima ljudi dosta doseljenih ima i djece... ovi ažurniji članovi foruma mogu naći podatak koji je broj... moja procjena oko 500.. (ovdje idu i djeca koja su išla u školu u Dolac na Lašvi a to je komplet Putičevo cca 2000 st. iz razloga što je ovo hrvatska škola a ona u Docu muslimanska, uzeli u ratu i njihova)
Dolac na Lašvi e ovdje je situacija malo lošija... naselje 91 sa ubjedljivom hrv večinom sada je pola pola ne više... muslimani napravili nekih 60-70 kuća i džamiju i to na temeljima srednjovjekovnog samostana Lašva (i to baš na temeljima) što je sračunato... Naselje prije rata je bilo malo središte
sa školom, poštom, tvornicom šibica, domom kulture, nogometni stadionom NK Lašva, stambenim zgradama... ali desilo se šta se desilo... ovdje je dobra okolnost što čitavim naseljem dominira Putičevo vežu se prirodno tako da ima šanse...

e to je to a stavljam kartu sa podacima o vlasništvu zemljišta večeras ili ujutro

puno pozz


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 03 lis 2009, 18:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
sioux111 je napisao/la:
Prijatelju stanje ti je slijedeće

Putičevo- dosta dobro pogotovo u dijelu naselja koji mještani zovu Donje Putičevo pored mještana koji su tu manje više ostali napravljeno je i nekih 100 tinjak kuća za prognanike iz Brajkoviča, Grahovčića, Čukala i sl. uglavnom nije loše... Gornje Putičevo malo šteka (puno neženja, malo djece) a i selo je bilo 70% spaljeno jer je crta obrane išla sredinom Putičeva, naš sektor Bošnjakov gaj. Ali i tu ima nade selo je preljepo terasasti brežuljci i puca prekrasan pogled na Travničko polje..Uglavnom jaki su u gospodarstvu pogotovo D Putičevo tržni i prodajni centri, lijepa Crkva nije loše...

Ričice mislim 80% kao i po popisu iz 91 možda da je još koje dijete ali situacija nije alarmantna branjeno i obranjeno u ratu crta iznad sela Kula dobro se pokazali u ratu zajedno sa momcima iz 1 Bojne Travničke br. (oni ispod Vlašića)
Gladnik zaselak Nove Bile i stanje slično kao 91. nešto došlo nešto otišlo ali tu je to negdje...
Pokrajčići e sad tu je situacija ok samo dosta ljudi jednostavno "silazi" u Novu Bilu tj. pravi kuće blize školi, bolnici, crkvi, pošti itd... par kilometara niže ali tu su negdje... da im se pomogne Vlada RH je napravila put povezavši Guču Goru-sa Novom Bilom preko Pokrajčića baš da bi im pomogla i njima i Gučogoraca pa se neki efekat očekuje...

Nova Bila naselje u koje je definitivno puno uloženo s namjerom da postane zamjensko središte za Travnik, Bolnica, Srednja škola,institucije, putevi ulice itd dalo je nekog rezultata mada opet nije neki centar... ali dobro je... ima ljudi dosta doseljenih ima i djece... ovi ažurniji članovi foruma mogu naći podatak koji je broj... moja procjena oko 500.. (ovdje idu i djeca koja su išla u školu u Dolac na Lašvi a to je komplet Putičevo cca 2000 st. iz razloga što je ovo hrvatska škola a ona u Docu muslimanska, uzeli u ratu i njihova)
Dolac na Lašvi e ovdje je situacija malo lošija... naselje 91 sa ubjedljivom hrv večinom sada je pola pola ne više... muslimani napravili nekih 60-70 kuća i džamiju i to na temeljima srednjovjekovnog samostana Lašva (i to baš na temeljima) što je sračunato... Naselje prije rata je bilo malo središte
sa školom, poštom, tvornicom šibica, domom kulture, nogometni stadionom NK Lašva, stambenim zgradama... ali desilo se šta se desilo... ovdje je dobra okolnost što čitavim naseljem dominira Putičevo vežu se prirodno tako da ima šanse...

e to je to a stavljam kartu sa podacima o vlasništvu zemljišta večeras ili ujutro

puno pozz


Perspektivno, znači provincija Lašva zauvijek hrvatska! :hrvatinic


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 475 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 22 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO