HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 12:52.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 590 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 24  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 14 lis 2009, 18:26 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
MRSHO je napisao/la:
Da. Možda je malo nepregledna...


Ma nije karta je odlična, svaka čast. :palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 14 lis 2009, 18:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 lip 2009, 05:17
Postovi: 330
Evo ovo na razmatranje:

http://www.hercegovina.info/vijesti/spo ... #news_view

_________________
Right


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 14 lis 2009, 20:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
izvornjak je napisao/la:
svaka cast za kartu :palacgore1 jos nisam vidio bolju, ja inace isto dosta dobro poznajem taj kraj, imam rodbinu u ponjavicima i zecevog brda i jos nekim drugim mjestima......i najbolji tulum je u slatini :zivili

sto tice gomjenica (cosici) i bardaci mislim da su to isto djelomicno "Komusanci", ista ti je to "raca" kako kazu hercegovci .................. a pogotovo oni koji su bili u ratu ima ih dosta i koji su poginuli

nadam se za bolju budocnost ovoga kraja, meni se cinu da su ovdje vise Hrvati zivjeli nego kod nas u Usori, jebiga tuzna prica


Hvala,

inače ja ne kažem ništa, mi smo jedan narod. Etnička cjelina, od lijeve obale Usore kod Rajševa pa sve do grada Teslića kad bi se povukla linija Hrvati su velika većina u cijeloj Usorskoj dolini a i kontinuitet do samog ušća Usore kod Doboja je uvijek bio hrvatski. Uzimanje hrvatskih posjeda za širenje grada Teslića je malo promjenilo tu sliku ali ipak, povjesno se zna čije je to.

I Bardaci, Zečevo Brdo, Pa Gomjenica, Ćosići, Barići, Martinovići... sva ta naselja su imala hrvatsku većinu. I to su bila osim Studenaca, Slatine i Vrućice najkvalitetnija područja općine Teslić.

Znači možda smo se i sreli u Formuli? :zivili :zubati

Inače kako to misliš da su u Komušini više Hrvati živjeli nego u Usori?


Der_Stürmer je napisao/la:
Ma nije karta je odlična, svaka čast.


Hvala "napadač" :thumbup1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 15 lis 2009, 10:46 
Offline

Pridružen/a: 16 kol 2009, 18:45
Postovi: 32
Nisam siguran ali mislim da su u opcini usori zivjeli oko 6000 Hrvata a kod vas mozda 8000-10000 ali nema veze nije bitno mozda se varam..

Da moze bit da smo se sreli u formuli bio sam jednom tamo ali nemoj me pitat kada :smajl010 ....nekad oko blagdana velike gospe mislim da je bilo neki nogometni turnir isto

a sto se tice bardaci i zecevo brdo mislim da imaju i danas hrvatsku vecinu samo sto se broj stanovnika drasticno smanjilo ali bio sam za gospojinu dole i samo hrvatskih,austjiskih ili njemackih tablica si mogao vidjeti, u barici su muslimani a B. Vrucica Srbi ali ako je federacija za hrvate i muslimane onda je trebao i taj kraj uci u FBiH

pozdrav i zivjeli :zivili iduce godine castim pivo u formuli :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 16 lis 2009, 18:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
izvornjak je napisao/la:
Nisam siguran ali mislim da su u opcini usori zivjeli oko 6000 Hrvata a kod vas mozda 8000-10000 ali nema veze nije bitno mozda se varam..

Da moze bit da smo se sreli u formuli bio sam jednom tamo ali nemoj me pitat kada :smajl010 ....nekad oko blagdana velike gospe mislim da je bilo neki nogometni turnir isto

a sto se tice bardaci i zecevo brdo mislim da imaju i danas hrvatsku vecinu samo sto se broj stanovnika drasticno smanjilo ali bio sam za gospojinu dole i samo hrvatskih,austjiskih ili njemackih tablica si mogao vidjeti, u barici su muslimani a B. Vrucica Srbi ali ako je federacija za hrvate i muslimane onda je trebao i taj kraj uci u FBiH

pozdrav i zivjeli :zivili iduce godine castim pivo u formuli :zubati


Naravno Bardaci su još uvijek hrvatski.

De mi reci, jesi ti sad u Usori ili negdje vani?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 17 lis 2009, 11:49 
Offline

Pridružen/a: 16 kol 2009, 18:45
Postovi: 32
Ja Sam ti rodjeni usoranin (Sivsa), ali od 90-tih godina zivim u njemackoj

a zasto pitas?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 17 lis 2009, 19:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
izvornjak je napisao/la:
Ja Sam ti rodjeni usoranin (Sivsa), ali od 90-tih godina zivim u njemackoj

a zasto pitas?


Pa onak, reko da staviš koje aktualne vijesti, koju sliku i tako ako si u Usori :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 18 lis 2009, 13:12 
Offline

Pridružen/a: 16 kol 2009, 18:45
Postovi: 32
aha pa evo javit cu se kad god saznajem nesto

ali u zadnje vrijeme vise cujem o usoranima u zagrebu nego u usori :zubati

a de mi reci sta je sa spomenikom za poginule branitelje Komusine jel to gotovo?

daj sliku ako imas :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 18 lis 2009, 16:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
izvornjak je napisao/la:
aha pa evo javit cu se kad god saznajem nesto

ali u zadnje vrijeme vise cujem o usoranima u zagrebu nego u usori :zubati

a de mi reci sta je sa spomenikom za poginule branitelje Komusine jel to gotovo?

daj sliku ako imas :HercegBosanac


slika

slika

slika

slika

Ovako bi trebao izgledati spomen park u čast palim braniteljima Komušine. Kad će počet radit, neznam. Evo sa župne stranice:
Takav izmijenjeni projekt odbor je konačno i usvojio. Daljnji koraci u realizaciji ovog projekta su izrada izvedbenog projekta te sređivanje pravno-imovinskog stanja zemljišta kao i podnošenje općini Teslić zahtjeva za urbanističku dozvolu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 18 lis 2009, 21:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
MRSHO je napisao/la:
izvornjak je napisao/la:
aha pa evo javit cu se kad god saznajem nesto

ali u zadnje vrijeme vise cujem o usoranima u zagrebu nego u usori :zubati

a de mi reci sta je sa spomenikom za poginule branitelje Komusine jel to gotovo?

daj sliku ako imas :HercegBosanac


slika

slika

slika

slika

Ovako bi trebao izgledati spomen park u čast palim braniteljima Komušine. Kad će počet radit, neznam. Evo sa župne stranice:
Takav izmijenjeni projekt odbor je konačno i usvojio. Daljnji koraci u realizaciji ovog projekta su izrada izvedbenog projekta te sređivanje pravno-imovinskog stanja zemljišta kao i podnošenje općini Teslić zahtjeva za urbanističku dozvolu.


Super izgleda


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 27 lis 2009, 13:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Evo jedan vide, kako to izgleda na blagdan Velike Gospe u Komušini.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 18 stu 2009, 19:49 
Offline

Pridružen/a: 15 stu 2009, 12:04
Postovi: 92
Lijepe slike.

Moze li ko kazat nesto o povratku Hrvata u nasu svetu hrvatsku Komusinu?

Ima li ista stalno naseljenih odn. djece?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 19 stu 2009, 23:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Uskopljak je napisao/la:
Lijepe slike.

Moze li ko kazat nesto o povratku Hrvata u nasu svetu hrvatsku Komusinu?

Ima li ista stalno naseljenih odn. djece?


Ima stalno naseljenih, u zadnje 2 godine vratilo se nekoliko mladih obitelji, nemogu o broju djece, raspitat ću se pa ću napisat.

Povratka ima, stalnog, ali stalno ljudi i umiru jer je uglavnom stariji puk. A vjerujem da će bit još, počeli su ljudi sa nekim privatnim investicijama u našem kraju, detaljnije ću to opisat u narednim danima. Recesija je nas iz zapadnoevropskih država jako približila rodnom kraju, jedna od pozitivnih stvari te tzv. recesije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 11 pro 2009, 20:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Na forum.hr je bilo postavljeno, evo i ovdje intervju sa Darijom Kordićem nedugo nakon pada Komušine '92:

prvi dio (lijeva stranica)
http://www.shrani.si/f/Q/nM/21V1OhSQ/a1.png

drugi dio (desna stranica)

http://www.shrani.si/f/2l/nA/4pW7brrH/b1.png


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 12 pro 2009, 09:36 
Offline

Pridružen/a: 15 stu 2009, 12:04
Postovi: 92
Super clanak. Samo zalosno sto nije doslo do oslobadanja nase svete Komusine odn. i grada Teslica, koji je do 50-ih godina imao hrvatsku vecinu.

Ali takva ja nasa politika. Nasi pregovaraci u Dajtonu su stvarno nepismene budale.

Ogromne teritorije vratismo (Sipovo, Mrkonjic Grad, Ribnik, ....) za tzv. Sarajevo i baliluk.
Sada se oni sire a nasi svugdje po svjetu samo ne na svome. Nemamo ni svoje medije.

A nasi prostori ostadose okupirani.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 14 pro 2009, 10:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Uskopljak je napisao/la:
Super clanak. Samo zalosno sto nije doslo do oslobadanja nase svete Komusine odn. i grada Teslica, koji je do 50-ih godina imao hrvatsku vecinu.

Ali takva ja nasa politika. Nasi pregovaraci u Dajtonu su stvarno nepismene budale.

Ogromne teritorije vratismo (Sipovo, Mrkonjic Grad, Ribnik, ....) za tzv. Sarajevo i baliluk.
Sada se oni sire a nasi svugdje po svjetu samo ne na svome. Nemamo ni svoje medije.

A nasi prostori ostadose okupirani.

Je, dali smo preko 5% teritorija za koje nismo dobili ništa. To je dobro opisano u djelu teritorijalne promjenehttp://hr.wikipedia.org/wiki/Daytonski_sporazum
Na novim pregovorima treba napomenuti sve naše prijašnje ustupke i sva kršenja ugovora na našu štetu. Neku kompenzaciju moramo dobiti za to sve. Nećemo mi opet muslićima Sarajevo oslobađati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 14 pro 2009, 18:25 
Offline

Pridružen/a: 15 stu 2009, 12:04
Postovi: 92
U nase politicke babe je vise ne vjerujem. Sve zu zajebali. Od Vance-Owenog plana, kojeg smo mogli vojnim putem realizirat do nesposobnosti vodenja svih pregovora. Mi nista nismo dobili a sve smo maksimalno izgubili.

Ja strahujem u slucaju daljnih pregovora, da bi a to nazalost pokazuje iskustvo, opet sve islo po nasim ledima. U slucaja da dobijemo 3 entitet, da bi izgubili komplet srednju Bosnu.

To je nazaslost sve moguce.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 14 pro 2009, 18:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Uskopljak je napisao/la:
U nase politicke babe je vise ne vjerujem. Sve zu zajebali. Od Vance-Owenog plana, kojeg smo mogli vojnim putem realizirat do nesposobnosti vodenja svih pregovora. Mi nista nismo dobili a sve smo maksimalno izgubili.

Ja strahujem u slucaju daljnih pregovora, da bi a to nazalost pokazuje iskustvo, opet sve islo po nasim ledima. U slucaja da dobijemo 3 entitet, da bi izgubili komplet srednju Bosnu.

To je nazaslost sve moguce.

Da, vance-owen je bio dobar, poslje njega sve na dolje.
Mogli smo mi i jače od vance-owena ostvariti...
Treba potkupiti srpske i muslimanske političare pa da vidiš što će tek onda biti. Tako i tako i jedni i drugi imaju previše zemlje. Jedni vuku sve u Teheran, a drugi u Banja Luku :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 14 pro 2009, 19:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Ceha je napisao/la:
Uskopljak je napisao/la:
U nase politicke babe je vise ne vjerujem. Sve zu zajebali. Od Vance-Owenog plana, kojeg smo mogli vojnim putem realizirat do nesposobnosti vodenja svih pregovora. Mi nista nismo dobili a sve smo maksimalno izgubili.

Ja strahujem u slucaju daljnih pregovora, da bi a to nazalost pokazuje iskustvo, opet sve islo po nasim ledima. U slucaja da dobijemo 3 entitet, da bi izgubili komplet srednju Bosnu.

To je nazaslost sve moguce.

Da, vance-owen je bio dobar, poslje njega sve na dolje.
Mogli smo mi i jače od vance-owena ostvariti...
Treba potkupiti srpske i muslimanske političare pa da vidiš što će tek onda biti. Tako i tako i jedni i drugi imaju previše zemlje. Jedni vuku sve u Teheran, a drugi u Banja Luku :zivili


Ma trebalo je ustrajati na tom Wance-Owenu (uz male popravke npr. bez većeg dijela Konjica u HR županijama). Osim toga kad smo već na ovoj temi, prvi plan Wance-Owen nije obuhvaćao istočni dio općine Teslić u federaciji već u srpskom dijelu a zanimljivo sa revizijom pregovarači (neznam čiji) napravili su baš promjene, tako da bi cijeli istočni dio općine Teslić (uključujuči sva hrvatska naselja i grad Teslić) ušao u federaciju. u toj reviziji bila je još promjena u Prijedoru gdje je osrednji dio općine + grad stavljen u federaciju, a sjeverni dio livanjske općine i zapadni dio jajačke (Jezero?) te D. Vakufa ušli bi u srpsku jedinicu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 15 pro 2009, 09:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
MRSHO je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Da, vance-owen je bio dobar, poslje njega sve na dolje.
Mogli smo mi i jače od vance-owena ostvariti...
Treba potkupiti srpske i muslimanske političare pa da vidiš što će tek onda biti. Tako i tako i jedni i drugi imaju previše zemlje. Jedni vuku sve u Teheran, a drugi u Banja Luku :zivili

Ma trebalo je ustrajati na tom Wance-Owenu (uz male popravke npr. bez većeg dijela Konjica u HR županijama). Osim toga kad smo već na ovoj temi, prvi plan Wance-Owen nije obuhvaćao istočni dio općine Teslić u federaciji već u srpskom dijelu a zanimljivo sa revizijom pregovarači (neznam čiji) napravili su baš promjene, tako da bi cijeli istočni dio općine Teslić (uključujuči sva hrvatska naselja i grad Teslić) ušao u federaciju. u toj reviziji bila je još promjena u Prijedoru gdje je osrednji dio općine + grad stavljen u federaciju, a sjeverni dio livanjske općine i zapadni dio jajačke (Jezero?) te D. Vakufa ušli bi u srpsku jedinicu.

Ta druga karta ti je bila nešto što je lord Owen švrljao. U prvoj verziji se raspravljalo da Vareš kao hrvatska općina uđe u distrikt Sarajevo, a da Kiseljak i Kreševo uđu u hrv. srednju Bosnu.
U prvoj verziji ti je općina Brčko podijeljena 70:30 između Hrvata i Srba, a u drugoj postoji zeleni koridor koji uzima i grad.
Ovo za Jezero nisam vidio. Uglavnom ta revizija je išla na hrv štetu (Komušina nije trebala ući u hrv kanton nego muslimanski) a na muslimansku i srpsku korist.
Vance Owen bi bio dobar, s time da je bilo i još bolje da smo ispustili neke nehrvatske djelove (tipa istočni Konjic) a dobili neke druge enklave (tipa Komušina, Žepče, Usora).
Samo nažalost danas je Vance Owen neostvariv. Kada smo imali šugave pregovarače.
P.S. Mislim da je po Vance Owenu hrv postotak bio oko 27 %


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 15 pro 2009, 20:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Da, što se tiče te današnje Ze-Do županije, odnosno naše Žepačko-Bobovačke izgubili bi mnogo. Prema povjesnom pravu nama bi trebali i danas dati baš tih 27% teritorija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 16 pro 2009, 12:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
MRSHO je napisao/la:
Da, što se tiče te današnje Ze-Do županije, odnosno naše Žepačko-Bobovačke izgubili bi mnogo. Prema povjesnom pravu nama bi trebali i danas dati baš tih 27% teritorija.

Po povijesnom pravu bi mi i više trebali dobiti :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 17 pro 2009, 11:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
O ovoj temi već sam pisao na forum.hr kad je bilo pitanje zašto Hrvati nisu izglasali ni jednog odbornika na proteklim lokalnim izborima u Teslićkoj općini. Lista je bila sastavljena od ovakvih ljudi (evo Slobodna Bosna već po drugi, treći put piše o tome):

http://www.pincom.info/index.php?p=opsirnije&s=72406


Citat:
Sarajevski tjednik Slobodna Bosna objavio je vrlo zanimljiv tekst u kojem problematizira način na koji su dodijeljivana sredstva iz hrvatskoga proračuna namijenjena povratku Hrvata u Bosnu i Hercegovinu i obnovu njihovih porušenih domova. Tekst iz ovog lista prenosimo u integralnom obliku:

...

ČUTURA GLAVNI KRIVAC ŠTO SE HRVATI NE VRAĆAJU U TESLIĆ

slika
Marijan Čutura

Pored Mate Bajkuše iz Kiseljaka, drugi lokalni koordinator za podjelu sredstava pomoći na kojeg su hrvatski povratnici imali najviše pritužbi je Marijan Čutura iz Teslica. Prije više od godinu dana Slobodna Bosna je pisala kako je Čutura, inače predsjednik HDZ-a u Tesliću, ucjenjivao Hrvate koji su izrazili želju za povratak na područje Komušine, tražio mito od 500 eura za stavljanje na listu korisnika pomoći, o čemu je još davno obaviješten i njegov nominalni šef Mario Zeko u Zagrebu.


U ljeto prošle godine povratnica Kata Petković je protiv Marijana Čuture podnijela kaznenu prijavu Okružnom tužiteljstvu u Doboju. No, kako Tužiteljstvo u Doboju nije pokazalo interesa da istražuje makinacije u raspodjeli donacija iz Republike Hrvatske, tako su ionako minimalna sredstva za pomoć hrvatskim prognanicima u Teslicu potrošena za obnovu i izgradnju kuća imućnijih Hrvata koji su davno odselili iz tog kraja, ali su imali dovoljno novca da podmite korumpiranog općinskog službenika Marijana Čuturu. Rijetki povratnici koji u Teslicu još uvijek čekaju na pomoć, žive u tuđim domovima.

DODIK POVRATAK HRVATA U RS POMOGAO SA SAMO 135.000 KM

lako premijer Republike Srpske Milorad Dodik koristi svaku priliku da izrazi zabrinutost zbog teškog položaja Hrvata u BiH, konkretni podaci Vlade RS-a najbolje pokazuju koliko je Dodiku, uistinu, stalo do hrvatskih građana.
U 2008. i 2009. godini Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica RS-a je za povratak Hrvata i Bošnjaka izdvojilo 13,5 milijuna KM, od čega je svega jedan posto pomoći, odnosno oko 135.000 KM, dodijeljeno hrvatskim prognanicima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 17 pro 2009, 11:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
sramotno


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 17 pro 2009, 14:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Ne mogu ljudi sa voljom, entuzijazmom i ljubavi prema rodnom kraju napraviti dobroga koliko ovi izrodi mogu napraviti lošega za svoj narod. Da se ja pitam takvi bi mi robijali na Golom otoku doživotno.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 590 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 24  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 22 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO