HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 00:29.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2401 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 97  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 ožu 2013, 15:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 sij 2013, 01:16
Postovi: 878
Lokacija: Ambasada Republike Srpske u Sarajevu
Jel moze nesto vise o porjeklu generala HVO Petkovica,mozda imamo zajednicke korijene?

_________________
DzoniBG
Amerikance mogu da vole, i da im se dive samo inferiorni pojedinci i narodi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 ožu 2013, 21:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Drinski vuk je napisao/la:
Jel moze nesto vise o porjeklu generala HVO Petkovica,mozda imamo zajednicke korijene?


On je iz Šibenika, a Petkovići se u tamošnjim matičnim knjigama spominju još u XVI stoljeću. Teško da imaš zajedničke korijene s njim jer sumnjam da bi netko otišao iz Šibenika u Zvornik i još prešao na pravoslavlje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 ožu 2013, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 sij 2013, 01:16
Postovi: 878
Lokacija: Ambasada Republike Srpske u Sarajevu
Pavo B. je napisao/la:
Drinski vuk je napisao/la:
Jel moze nesto vise o porjeklu generala HVO Petkovica,mozda imamo zajednicke korijene?


On je iz Šibenika, a Petkovići se u tamošnjim matičnim knjigama spominju još u XVI stoljeću. Teško da imaš zajedničke korijene s njim jer sumnjam da bi netko otišao iz Šibenika u Zvornik i još prešao na pravoslavlje.


Ja sam 5 ili 6 koljeno u Zvorniku,a moji su dosli iz Hercegovine ovde,pa mi zato palo na pamet na pitam. :zivili

_________________
DzoniBG
Amerikance mogu da vole, i da im se dive samo inferiorni pojedinci i narodi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 ožu 2013, 22:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Drinski vuk je napisao/la:
Pavo B. je napisao/la:

On je iz Šibenika, a Petkovići se u tamošnjim matičnim knjigama spominju još u XVI stoljeću. Teško da imaš zajedničke korijene s njim jer sumnjam da bi netko otišao iz Šibenika u Zvornik i još prešao na pravoslavlje.


Ja sam 5 ili 6 koljeno u Zvorniku,a moji su dosli iz Hercegovine ovde,pa mi zato palo na pamet na pitam. :zivili


Zezam se malo. :zubati

A čisto da pitam, jel' u pitanju Zelinje?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 ožu 2013, 22:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 sij 2013, 01:16
Postovi: 878
Lokacija: Ambasada Republike Srpske u Sarajevu
Pavo B. je napisao/la:
Drinski vuk je napisao/la:

Ja sam 5 ili 6 koljeno u Zvorniku,a moji su dosli iz Hercegovine ovde,pa mi zato palo na pamet na pitam. :zivili


Zezam se malo. :zubati

A čisto da pitam, jel' u pitanju Zelinje?


Nije nije Zelinje,oni su ja mislim iz Crne Gore,a ja (moji) iz stare Hercegovine. Jos mi je djed govorio da nismo nikakav rod.

_________________
DzoniBG
Amerikance mogu da vole, i da im se dive samo inferiorni pojedinci i narodi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 ožu 2013, 13:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Ministry of Sound je napisao/la:

17. Sinanović (Žepče) - Ovo je zanimljivo jer je riječ o katolicima
18. Bulajić (Žepče)


Dobili smo ponovno upit za ova dva prezimena, ljudi nisu dobili odgovor :)

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 ožu 2013, 19:54 
Offline

Pridružen/a: 11 vel 2013, 16:42
Postovi: 4
Pavo B. je napisao/la:
Jurisic17 je napisao/la:
Oprostite niste mi odgovorili na pitanje u vezi prezimena Jurisic.
Dajte molim Vas bio bih vam zahvalan. :HercegBosanac


Može li malo konkretnije na koje Jurišiće se misli. Pošto ih ima od Vardara do Triglava i nisu svi istog porijekla.



Jurisic, recimo Srednja Bosna ili kako mi kažemo nismo ni B ni H nego I. Znači Srednja Bosna- Jurisic. Hvala :herceg_bosna


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 ožu 2013, 20:24 
Offline

Pridružen/a: 29 srp 2011, 18:53
Postovi: 122
Jurisic17 je napisao/la:
Pavo B. je napisao/la:

Može li malo konkretnije na koje Jurišiće se misli. Pošto ih ima od Vardara do Triglava i nisu svi istog porijekla.



Jurisic, recimo Srednja Bosna ili kako mi kažemo nismo ni B ni H nego I. Znači Srednja Bosna- Jurisic. Hvala :herceg_bosna


Livno, Duvno i Kupres su inace "i" u BiH.... :smajl025


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 ožu 2013, 20:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 stu 2010, 00:17
Postovi: 30
Lokacija: Tu i tamo ;)
Citat:
Livno, Duvno i Kupres su inace "i" u BiH.... :smajl025



Livno i Duvno su Završje, a Kupres uvijek bio u Bosni.
Tko hoće pravo, tko neće nek' slijedi zabludu i baštini svoje neznanje.

...ništa osobno. ;)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 07 ožu 2013, 17:49 
Offline

Pridružen/a: 29 srp 2011, 18:53
Postovi: 122
fagus s. je napisao/la:
Citat:
Livno, Duvno i Kupres su inace "i" u BiH.... :smajl025



Livno i Duvno su Završje, a Kupres uvijek bio u Bosni.
Tko hoće pravo, tko neće nek' slijedi zabludu i baštini svoje neznanje.

...ništa osobno. ;)


ma mi to sve svojatamo :palacgore1

Nije nam dosta da je Zavrsje/Tropolje "samo" Livno, Duvno i Glamoc.... :smajl015


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 08 ožu 2013, 22:26 
Offline

Pridružen/a: 21 vel 2013, 21:17
Postovi: 4
Poštovani!Hvala na dosadašnjim informacijama koje se tiču prezimena Štrbac.Ja izrađujem svoje obiteljsko stablo i bavim se tim već tri godine!Imam na stablu preko 700 Štrbaca.Livno sam već riješila,imam knjige od gospodina Perkovića i sam gospodin Perković mi je puno pomogao!Problem mi je Zenica i podaci iz Matica crkve sv.Ilije.Moj praprapra dida je došao iz Livna.Štrbac Ivan,žena mu se zvala Magdalena Jurić.Našla sam Smrtni list od Ivana Š.u kojemu piše da se rodio u Livu da je umro sa 60 godina ,pa kad se oduzmu godine smrti niti jedan iz Livna ne odgovara,a u Livnu imaju dva Ivana jedan je rođen 1815 a jedan 1825 a ja ne znam koji je moj.Znamo isto tako da su mu vjerojatno otprilike stavili godine,dakle mogao bi biti i jedan i drugi.Kad bih znala ime oca završila bih svoje stablo s kojim sam došla do 1770 godine i to direktne loze .Ne mogu naći njegov vjenčani list,mislim da se nije vjenčao u Livnu ,niti ikakav dokument da bi saznala ime oca od Ivana.Možda se vjenčao i u Gučoj Gori,Busovači, Travniku,Vitezu,ne znam gdje je sve još Jurića bilo,možda su se vjenčali što je i naj vjerojatnije u njenoj župi,pa da možda malo pogledaš.Od srca hvala na svim informacija...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 08 ožu 2013, 22:36 
Offline

Pridružen/a: 29 srp 2011, 18:53
Postovi: 122
lpanduri je napisao/la:
Poštovani!Hvala na dosadašnjim informacijama koje se tiču prezimena Štrbac.Ja izrađujem svoje obiteljsko stablo i bavim se tim već tri godine!Imam na stablu preko 700 Štrbaca.Livno sam već riješila,imam knjige od gospodina Perkovića i sam gospodin Perković mi je puno pomogao!Problem mi je Zenica i podaci iz Matica crkve sv.Ilije.Moj praprapra dida je došao iz Livna.Štrbac Ivan,žena mu se zvala Magdalena Jurić.Našla sam Smrtni list od Ivana Š.u kojemu piše da se rodio u Livu da je umro sa 60 godina ,pa kad se oduzmu godine smrti niti jedan iz Livna ne odgovara,a u Livnu imaju dva Ivana jedan je rođen 1815 a jedan 1825 a ja ne znam koji je moj.Znamo isto tako da su mu vjerojatno otprilike stavili godine,dakle mogao bi biti i jedan i drugi.Kad bih znala ime oca završila bih svoje stablo s kojim sam došla do 1770 godine i to direktne loze .Ne mogu naći njegov vjenčani list,mislim da se nije vjenčao u Livnu ,niti ikakav dokument da bi saznala ime oca od Ivana.Možda se vjenčao i u Gučoj Gori,Busovači, Travniku,Vitezu,ne znam gdje je sve još Jurića bilo,možda su se vjenčali što je i naj vjerojatnije u njenoj župi,pa da možda malo pogledaš.Od srca hvala na svim informacija...


A kad su rođena ta dva Ivana, i di su rođeni? Tko su im roditelji?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 13 ožu 2013, 14:28 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2013, 13:56
Postovi: 1
Bez ikakve sumnje. Ne samo u srednjoj Bosni, već i u sjevernoj i Posavini. Matice su pune takvih primjera. Evo samo jedan izvod iz matica župe Malo Selo(Bugojno) između 1844. i 1883. Ovo su prezimena majki krštenika za koje je upisano da su iz Dalmacije. U Zagradi su navedena precizna mjesta porijekla za one za koje tako piše. Za druge piše samo da su općenito iz Dalmacije.

:herceg_bosna
Poštovani gospodine Pavo B. u gore navedenom postu kažete da su mnogi iz Dalmacije završili u Bosni pa Vas molim
ako mi možete nešto više reći o obitelji Vučković za koju je moguće da je porijeklom iz Dalmacije, ali neznam dali je iz okolice Sinja
ili Opuzena kao što je to ukratko opisano ovdje http://imehrvatsko.net/namepages/view/f ... vuckovic-2. Naime moji
otac je rođen u Hasiću Gornjem,Bos. Šamac ali je moj stric ispitivao korjenje obitelji i on je došao do saznanja da smo porijeklom iz Dalmacije i da čak postoji i nekakav grb obitelji.Puno biste mi pomogli ako biste imali što reći o tome jer više sam saznao iz vaših postova nego sa interneta o migraciji obitelji iz Dalmacije u Bosnu te nakraju u Slavoniju gdje ja sada živm.Unaprijed puno hvala


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 13 ožu 2013, 23:35 
Offline

Pridružen/a: 09 ožu 2013, 16:57
Postovi: 3
Da li mozda nesto znate o porijeklu prezimena Jozic sa podrucja Teslica, odnosno naselja Bardaci?
Hvala unaprijed


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 14 ožu 2013, 04:54 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2009, 22:53
Postovi: 424
Lokacija: Toronto
Pavo, prezime Rukavina, opcina Teslic, BiH.

_________________
Salo - Chic Nihilism


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 14 ožu 2013, 11:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 lis 2010, 08:11
Postovi: 17
Poštovani Pavo

Prije svega sve pohvala za Vaš rad na ovoj temi. Vidim da su mnogi oduševljeni Vašim objavama a tako i ja. Molio bi sve što imate o prezimenu Bandić. U župi Ružići nas ima
u selu Cerov Dolac i zaseoku Dubrava(selo Dragićina), a u župi Grude nas ima u samom selu Dragićina. Sve ta mjesta su u nekoliko kilometara. Hvala i pozdrav iz Zagreba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 14 ožu 2013, 11:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
max soldo je napisao/la:
Pavo, prezime Rukavina, opcina Teslic, BiH.


Koje naselje?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 14 ožu 2013, 11:33 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2009, 22:53
Postovi: 424
Lokacija: Toronto
MRSHO je napisao/la:
max soldo je napisao/la:
Pavo, prezime Rukavina, opcina Teslic, BiH.


Koje naselje?


Da te pravo kazem, nemam pojma.

_________________
Salo - Chic Nihilism


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 14 ožu 2013, 11:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Sad vidim da je grad Teslić u pitanju, bile su dvije obitelji u ulici proleterskih brigada. Ukupno 9 osoba sa prezimenom Rukavina 1991.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 14 ožu 2013, 11:43 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2009, 22:53
Postovi: 424
Lokacija: Toronto
MRSHO je napisao/la:
Sad vidim da je grad Teslić u pitanju, bile su dvije obitelji u ulici proleterskih brigada. Ukupno 9 osoba sa prezimenom Rukavina 1991.


Jesu li slucajno odselili u Danskoj?

_________________
Salo - Chic Nihilism


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 14 ožu 2013, 12:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
max soldo je napisao/la:
MRSHO je napisao/la:
Sad vidim da je grad Teslić u pitanju, bile su dvije obitelji u ulici proleterskih brigada. Ukupno 9 osoba sa prezimenom Rukavina 1991.


Jesu li slucajno odselili u Danskoj?


E to ti nebi znao reći.

Ali već kad si pitao za porijeklo. S obzirom na broj i gdje su stanovali, ne vjerujem da je to domicilan rod na tim područjima. Vjerojatno su od nekud doselili u Teslić.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 ožu 2013, 13:30 
Offline

Pridružen/a: 18 ožu 2013, 13:17
Postovi: 3
Znam sve o prezimenu Mandarić - Volarević,Volarić,Volar iz MK Gradnići od 1777 i za popis iz 1764 i 1768, ali me interesira koje je starije „kokoš il jaje“.
Postoje li stariji zapisi od navedenih, gdje se spominju navedeno prezime-na
:thumbup


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 19 ožu 2013, 04:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Jurisic17 je napisao/la:
Jurisic, recimo Srednja Bosna ili kako mi kažemo nismo ni B ni H nego I. Znači Srednja Bosna- Jurisic. Hvala :herceg_bosna


Može li bez ovog "recimo?" Još jednom, Jurišića ima dosta u srednjoj Bosni, a kako vjerujem da Vas kao i mnoge zanimaju specifično Vaši Jurišići, mnogo jednostavnije bi bilo kad bih znao o kom selu se radi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 19 ožu 2013, 04:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
ManInBlack je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:

17. Sinanović (Žepče) - Ovo je zanimljivo jer je riječ o katolicima
18. Bulajić (Žepče)


Dobili smo ponovno upit za ova dva prezimena, ljudi nisu dobili odgovor :)


Uvalio sam se u neke projekte i obveze, ali obećajem ovaj vikend odgovore za sva pitanja preko FB. Prioritet su mi ljudi koji su se učlanili na forum, jer naravno želim privući što više članova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 19 ožu 2013, 04:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
anvuckov je napisao/la:
Poštovani gospodine Pavo B. u gore navedenom postu kažete da su mnogi iz Dalmacije završili u Bosni pa Vas molim
ako mi možete nešto više reći o obitelji Vučković za koju je moguće da je porijeklom iz Dalmacije, ali neznam dali je iz okolice Sinja
ili Opuzena kao što je to ukratko opisano ovdje http://imehrvatsko.net/namepages/view/f ... vuckovic-2. Naime moji
otac je rođen u Hasiću Gornjem,Bos. Šamac ali je moj stric ispitivao korjenje obitelji i on je došao do saznanja da smo porijeklom iz Dalmacije i da čak postoji i nekakav grb obitelji.Puno biste mi pomogli ako biste imali što reći o tome jer više sam saznao iz vaših postova nego sa interneta o migraciji obitelji iz Dalmacije u Bosnu te nakraju u Slavoniju gdje ja sada živm.Unaprijed puno hvala


Nisam uspio naći preciznije podatke, ali evo što sam mogao zaključiti.

Prva stvar je da osim u Hasiću, Vučkovića 1991. nije bilo u drugim selima općine B. Šamac. Nije ih bilo ni u Orašju, Odžaku ni u Gradačcu(selima, gradove nisam gledao). To bi ukazivalo na kraći boravak roda na tom prostoru, jer se nisu imali vremena raširiti. Ovo potvrđuju i matice jer do kraja XVIII stoljeća ne nalazim Vučkoviće, osim u jednom slučaju gdje je neki Vučković iz Foče kod Doboja kum na vjenčanju u župi Pećnik.

Vučkovića u 18. stoljeću nema puno u Bosni(tek jedna obitelj 1743. u Hercegovini i jedna 1768. u Skoplju) pa bih rekao da jesu došli iz Dalmacije. Sinj(u stvari Brnaze kod Sinja) i Metković su dva moguća mjesta porijekla, ali ovo prvo je vjerojatnije jer posavske matice bilježe dosta doseljenika iz Sinjskog kraja, ali vrlo rijetko iz Poneretavlja.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2401 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 97  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 57 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO