HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 08:05.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1624 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 65  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 13:42 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
Otvaram ovaj topic jednim izrezkom koji je upload-ovan na youtube-u. Cisto kao uvod. A poslije je moguce iznosenje cinjenica.

http://www.youtube.com/watch?v=BQ9Dn0tFUCA

Kada kazem cinjenice onda mislim na podatke o stvarnom obimu tereta koji su seljaci, tj. najveci dio zitelja, morali nositi tokom (naglasavam!) razlicitih perioda osmanske vladavine, i sve to u usporedbi sa stanjem prije. Tako da bih najljubaznije zamolio forumase da se na ovoj temi, ukoliko je moguce, klone mitologiziranih prenapuhivanja.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 13:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Već postoji ovakva tema:

povijest/krs-anski-mu-enici-t7349.html?start=50

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 13:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2013, 17:47
Postovi: 47
Lokacija: Mostar
Dakle, sasvim je jasno. Kada su došli palili su i pljačkali, svaki skoro samostan na koji su naišli spalili su... Znamo kako su osvojili Jajce, kako je završio Stjepan Tomašević, kako su vršili Muslimani, razna mučenja i porezi , i da, danak u krvi! Pa stanje pod Turcima je bilo popriličmo loše. Generalizirao sam! Ali oduprli smo im se, pa ćemo i ovim nazovi "bošnjacima" :herceg_bosna

_________________
From the ashes a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be the king


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 13:57 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
A lijepo sam zamolio da se ostave po strani mitoloske bajke...

Anduril, da li imas tocne, ili barem otprilike podatke u vezi nameta koje su morali nositi seljaci za vrijeme osmanske vladavine (ukoliko imas, da li bi mogao biti ljubazan pa te podatke i hronoloski razvrstati)? Hvala.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 13:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Pa se čudiš što ban dobiješ. Negiraš sve zločine koji su Turci radili nad drugim narodima.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:03 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
Zamolio bih te da prestanes sa tro(lo)vanjem teme. Hvala velika.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2013, 17:47
Postovi: 47
Lokacija: Mostar
djiha-djiha je napisao/la:
A lijepo sam zamolio da se ostave po strani mitoloske bajke...

Anduril, da li imas tocne, ili barem otprilike podatke u vezi nameta koje su morali nositi seljaci za vrijeme osmanske vladavine (ukoliko imas, da li bi mogao biti ljubazan pa te podatke i hronoloski razvrstati)? Hvala.


Nije ti to legendo mitološki ništa, sve je istina... a što se tiče nameta to nisam siguran da ti ih kronološki posložim jer nema baš vjerodostojnih podataka. Evo ti nešto što nije mitomanski, dakle kad su pali Jajce, Ključ i Bobovac Turci su u zarobljeništvo odveli 100.000 ljudi, a cak 30.000 mladica u janjicare. Stanje oko 1520-ih je bilo 57% katolici - muslimani 34 %.. dok je stanje 100 godina kasnije bilo 67 % muslimani - 22 % katolici (približno)

_________________
From the ashes a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be the king


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Dao sam ti link gore, ti tvrdiš da je ono ubijanje svećenika "neargumentirano". Sad ću ti prekopirati sve one komentare ovdje, kad već ovakve bezobrazne teme otvaraš.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:08 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
BBC, Andurile, ovdje se radi o realnim nametima..poreznim obvezama, kulucenju, itd. Uostalom, kao uvod sam postavio stav i statement Dr. Olge Zirojevic.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Bilo je lijepo :D, samo su nas malo klali i ubijali jedno pet vijekova, ali uprkos tome, bili su dobri gosti. :zubati

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Onda promijeni naslov teme u "Kakvu poreznu politiku su imali Turci". Naslov teme implicira nešto drugo, vrlo ružno relativiziranje.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2013, 17:47
Postovi: 47
Lokacija: Mostar
Što se tiče nameta, jasno ti mora biti da su ispočetka bili povezani s Portom. Poslije kad je bosanski pašaluk ostao kao najsjevernija točka velikaši su se malo pomalo oslobađali.. Svaki je udarao svoj danak kako ga "ćefne"

_________________
From the ashes a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be the king


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:14 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
Kao neka vrsta produzetka statement-a Dr. Zirojevic jedan citat iz knjige povjesnicara Noel-a Malcolm-a ciji se stavovi, inace, u odnosu na povijest Srednjovjekovne Bosne, na forumu itekako cijene.

Citat:
Bosni je od samog pocetka bio nametnut otomanski feudalni poredak. Postojale su dvije osnovne vrste posjeda koji je spahija mogao dobiti od drzave: veca vrsta zvala se zijamet, a manja timar, koji je bio u posjedu timariota. (Treca i najveca vrsta poznata pod nazivom has dodjeljivala se samo najvaznijim pokrajinskim namjesnicima i clanovima sultanove porodice.)

Taj sistem, opcenito poznat pod nazivom timarski sistem, bijase strogo vojno-feudalan: zakup je ovisio o vojnoj sluzbi, zemlja je ostajala u vlasnistvu sultanovu, a timariotovi nasljednici nisu po zakonu mogli naslijediti timar (iako su ga u praksi obicno nasljedivali). Zakupnici tih posjeda morali su se odazivati s oruzjem i konjima svakom pozivu na vojnu duznost; isto su tako morali dovoditi i uzdrzavati i druge vojnike u upravnom razmjeru sa svojim prihodima.16 Okupljali su se za rat prema vojnom okrugu u kojem su prebivali (sandzaku, sto na turskome doslovce znaci "zastava"), a zapovjednik im je bio sandzak-beg, sto je bio najnizi vojni cin koji je imao pravo na titulu pase.

Buduci da su timarioti cesto bili po sest do devet mjeseci godisnje na vojnoj duznosti, njihov zakup nije morao previse opterecivati seljake (krscane ili muslimane) koji su im obradjivali zemlju. Seljaci su placali desetinu u naturi, sto je moglo iznositi izmedju jedne desetine i cetvrtine njihove ljetine, i jos nekoliko manjih dazbina; isto su tako bili duzni obavljati jos neke poslove za timariota, iako to nisu bili tako teski poslovi kakve su obavljali kmetovi u vecini drugih evropskih feudalnih zemalja. Osim toga, placali su godisnju zemljarinu (harac, koji se poslije stopio s glavarinom zvanom dzizja) sultanu. Njihov se osnovni pravni polozaj sastojao u polozaju zakupnika koji nema pravo na samu zemlju nego samo na njeno koristenje (to su pravo njihova djeca mogla naslijediti). Oni su to pravo mogli i prodati i teoretski su se mogli i preseliti, iako su timarioti, naravno, nastojali da ih u tome sprijece.17 Opcenito, timariot nije u pravnom smislu mogao nista vise zahtijevati od svojih seljaka nego da mu placaju desetinu i ostale dazbine, i da ga slusaju kad god nastupa kao drzavni sluzbenik: nije imao one pravosudne ovlasti kakve su imala vlastela u zapadnoj Evropi.

Dakako da ce se ti uvjeti poslije promijeniti, u onoj mjeri u kojoj feudalni poredak bude propadao. Ali u pocetku je seljak na timarskom posjedu zacijelo bolje zivio nego sto je zivio u feudalnoj Bosni prije dolaska Osmanlija - pogotovo uoci same turske najezde, kad je stanovnistvo podnosilo dodatni financijski teret i radi odbrane Bosne od Turaka i radi placanja danka Turcima da ih ostave na miru. U jednom od svojih posljednjih apela prije predaje, kralj Stjepan Tomasevic napisao je: "Turci... pokazuju dobrohotnost spram seljaka. Obecavaju im da ce svi oni koji prijedju na njihovu stranu stvari slobodni i milostivo ih docekuju... Ovakvim ce podvalama lako navesti ljude da me napuste."18 Te "podvale" nisu u svemu bile puke opsjene. A oni seljaci koji bi se preobratili na islam mogli su steci povoljnije uvjete zakupa zemlje - da budu punopravni vlasnici malog posjeda ili ciftluka, obicno od pet do deset hektara zemlje.19



http://www.camo.ch/povijestbih05.htm

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ne moramo se puno svađati oko toga, evo autentično svjedočenje iz prve ruke. Bartolomej Đurđević, godina Gospodnja 1526-a.

slika

slika

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
slika

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Istorija ovdašnjih prostora pod Turcima je višeslojna i kompleksna , tako da ide od toga da je običan narod(kmetovi bez ikakve svesti o bilo čemu) je procvao i to najviše u prvih 150 godina vladavine.

Mnoge pravoslavne i katoličke crkve i manastiri su naravno bili spaljeni i uništavani , ali takođe su mnogi i opstali kao feudalna dobra koji su bili odličan izvor prihoda turcima i naravno našim predeobrim vladikama i fratrima.

Tih prvih 150 godina je teško nazvati jako dobrim ali može se reći da su bile sasvim solidne za narod u smislu što je Muslimani manja i a ponekad i veća vlastela bila tzv.kripto-muslimani.

500 godina je jako dug period i svašta se dešavalo od najgorih progona i uništavanja do toga da se mora shvatiti da nije uzalud se desilo 500 godina vladavine Turaka , što znači da je ta vrsta feudalnog sistema jako dobro funkcionisala.

Posle smrti Mehmed paše Sokolovića dolazi do prve masovne islamizacije i prvog distanciranja između muslimana i hrišćana koji su do tog vremena bili u određenoj narodnoj simbiozi jer se zna da su sasvi normalno živela npr.braća gde jedan musliman a drugi hrišćanin , i da svi poštuju i vole svoju staru hrišćansku veru i smislu nasleđa i određenog narodnog identiteta , a islam je bila stvar novog poltičkog uređenja a ne nikakvog duhovnog narodnog određenja.

O tom periodu najbolje govori Uskufija , i njegove "ilahije na srpskom jeziku" su pravi i jedini primer kako se primao islam u Bosni.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
slika

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2013, 17:47
Postovi: 47
Lokacija: Mostar
BBC je napisao/la:
slika


BBC iz koje je ovo knjige? Zanima me :kava

_________________
From the ashes a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be the king


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:22 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
BBC je napisao/la:
Onda promijeni naslov teme u "Kakvu poreznu politiku su imali Turci". Naslov teme implicira nešto drugo, vrlo ružno relativiziranje.


Mislim da cjelokupnu tematiku pogresno razumijes. Ekonomski polozaj je ono sto je ljudima uvijek bilo najbitnije - barem vecini ljudi. [Kako inace objasniti fenomen ekonomski motiviranih migracija u zemlje u kojima iseljenici, sto je i logicno, nemaju cak ni status manjine?! Ako ne time da je covjeku uvijek najbitnije "koliko mu ostane na kraju mjeseca".]

Tako da je naziv teme itekako na mjestu (iako, i tu si u pravu, sam mogao kao podnaslov ubaciti to sto ti spominjes - ali posto sam sad razjasnio mislim da nije potrebno mijenjati ista). Klasicno tlacenje nizih slojeva je u feudalnom poretku Srednjega vijeka ionako bilo nesto sto se, na zalost, spodrazumjevalo. Bili tu Osmanlije ili ne. Tako da se svako ocjenjivanje feudalistickog ugnjetavanja kao necega tipicno osmanskog ne moze okarakterizirati kao nish drugo no prenapuhano i bespotrebno mitologiziranje.

Zbog toga bih vas zaista zamolio, ukoliko je moguce, da se drzimo povijesnih cinjenica.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Anduril je napisao/la:
BBC iz koje je ovo knjige? Zanima me :kava



Citat:
Đurđević, Bartol. Libellus vere christiana lectione dignus diversas res Thurcarum brevi tradens [Knjižica doista vrijedna da je kršćanin pročita iznosi građu o Turcima kako su me zarobili i odveli u Tursku]. Prir. Jürgen Schwarzwald; Prev.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:28 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
joe enter je napisao/la:
Istorija ovdašnjih prostora pod Turcima je višeslojna i kompleksna , tako da ide od toga da je običan narod(kmetovi bez ikakve svesti o bilo čemu) je procvao i to najviše u prvih 150 godina vladavine.

Mnoge pravoslavne i katoličke crkve i manastiri su naravno bili spaljeni i uništavani , ali takođe su mnogi i opstali kao feudalna dobra koji su bili odličan izvor prihoda turcima i naravno našim predeobrim vladikama i fratrima.

Tih prvih 150 godina je teško nazvati jako dobrim ali može se reći da su bile sasvim solidne za narod u smislu što je Muslimani manja i a ponekad i veća vlastela bila tzv.kripto-muslimani.

500 godina je jako dug period i svašta se dešavalo od najgorih progona i uništavanja do toga da se mora shvatiti da nije uzalud se desilo 500 godina vladavine Turaka , što znači da je ta vrsta feudalnog sistema jako dobro funkcionisala.

Posle smrti Mehmed paše Sokolovića dolazi do prve masovne islamizacije i prvog distanciranja između muslimana i hrišćana koji su do tog vremena bili u određenoj narodnoj simbiozi jer se zna da su sasvi normalno živela npr.braća gde jedan musliman a drugi hrišćanin , i da svi poštuju i vole svoju staru hrišćansku veru i smislu nasleđa i određenog narodnog identiteta , a islam je bila stvar novog poltičkog uređenja a ne nikakvog duhovnog narodnog određenja.

O tom periodu najbolje govori Uskufija , i njegove "ilahije na srpskom jeziku" su pravi i jedini primer kako se primao islam u Bosni.


Hvala Joe na konstruktivnom doprinosu temi.

Samo bih te mozda jos ispravio u vezi sirenja islama. Ono nije bilo najmasovnije nakon smrti Mehmed Pase Sokolovica vec je taj proces upravo kulminirao u tijeku njegova zivota.


Ja osobno mislim da je osmanski feudalizam bio najefektivniji, a samim tim i najkorektniji feudalizam Srednjega vijeka. Postaje problematican u vrijeme kada su druga carstva - govorim sada o europsko krscanskim - pocela polagano da prevazilaze feudalizam per se. Pogotovo nakon sto su ideje prosvijetiteljstva pocele da uzimaju maha.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2013, 17:47
Postovi: 47
Lokacija: Mostar
Zahvaljujem legendo

_________________
From the ashes a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be the king


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
djiha-djiha je napisao/la:

Zbog toga bih vas zaista zamolio, ukoliko je moguce, da se drzimo povijesnih cinjenica.


Dao si jedan minut videa sa glupom TV debatom i žališ se. Probaj stavljati slike Mesića sa fesom, imaju veću znanstvenu težinu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
slika

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako je uistinu bilo "pod Turcima"
PostPostano: 03 lip 2013, 14:36 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
BBC je napisao/la:
djiha-djiha je napisao/la:

Zbog toga bih vas zaista zamolio, ukoliko je moguce, da se drzimo povijesnih cinjenica.


Dao si jedan minut videa sa glupom TV debatom i žališ se. Probaj stavljati slike Mesića sa fesom, imaju veću znanstvenu težinu.


Nije tocno.

Postavio sam klip sa statement-om a kao takoreci neprekidnu nit imas citat iz knjige Noel-a Malcolm-a i moje + komentare forumasa Joe Entera.

Tako da bih te, jos jednom, ljubazno zamolio da prestanes sa tro(lo)vanjem i ove teme mrznjom i - doista - veoma neprikladnim komentarima.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1624 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 65  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 60 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO