HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 06:43.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 703 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 29  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 13 tra 2013, 11:46 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2010, 15:52
Postovi: 2769
Lokacija: Žepačko-bobovačka županija
hinterland je napisao/la:
Pišete o svemu, a nitko nije detektirao kako Žepče nema rodilište ni bolnicu.


Imade li Bakar rodilište i bolnicu?

_________________
Herceg-Bosno brdovita, zemljo mila plemenita, sva prkosna i od pjesme osvojit te nitko ne smije.
ivica je napisao/la:
Tuđman je za muslimane učinio više i od alije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 13 tra 2013, 12:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
NoviSeer je napisao/la:
hinterland je napisao/la:
Pišete o svemu, a nitko nije detektirao kako Žepče nema rodilište ni bolnicu.


Imade li Bakar rodilište i bolnicu?


Bakar je selendra do Rijeke. Misliš li isto to za svoj grad i Zenicu?

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 13 tra 2013, 12:49 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2010, 15:52
Postovi: 2769
Lokacija: Žepačko-bobovačka županija
hinterland je napisao/la:
NoviSeer je napisao/la:

Imade li Bakar rodilište i bolnicu?


Bakar je selendra do Rijeke. Misliš li isto to za svoj grad i Zenicu?


Normalno. Žepče ima kvadraturu ured ko Bakar (grad) samo što umjesto mora ima rijeku Bosnu.
Meni je prioritetnije da Žepče ima čiste ulice i sređeno središte i jaku industrijsku i poduzetničku zonu, a onda možemo raspravljat da se napravi omanje rodilište tako da nam budući naraštaji mogu s ponosom reći da su rođeni u Žepčetu.

_________________
Herceg-Bosno brdovita, zemljo mila plemenita, sva prkosna i od pjesme osvojit te nitko ne smije.
ivica je napisao/la:
Tuđman je za muslimane učinio više i od alije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 13 tra 2013, 20:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Ne znam kakao vam nije problem da vam se djeca rađaju kod onih ****** u Zenici....

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 13 tra 2013, 20:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Pa problem je što je zdravstvo pod direktnom ingerencijom Županije. Da imaju Žepče i Usora vlastiti proračun za Zdravstvo sigurno bi izgradili potrebne institucije zdravstva za sebe i svoje građane.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 13 tra 2013, 21:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Svaki put kad ovo vidim začudim se kako ljudi mogu nešto ozbiljno diskutirati sa tipom kao Hinterland.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 13 svi 2013, 13:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
NoviSeer je napisao/la:
MRSHO je napisao/la:
Tu misliš na Željezno polje i Begov Han vjerojatno? Ustvari ne znam za Begov Han imaju li školu...


Imaju.

OŠ "Alija Nametak" Begov Han. Pohađa ju nešto više od 400 učenika. Isključivo Muslimana.

Old Fridolin je napisao/la:
Sta je sa zeljeznim poljem to je neko ogromno muslimansko selo u sastavu opstine zepce i bojim se da ako to uzmes u kalkulaciju mogla bi situacija da izgleda drugacije.
osim toga cuo sam da su prilicno zaostali u tom selu i da hanume puno radaju.


Ogromno - jest, ali ništa veće nego što je bilo prije rata, štoviše mislim da je i ondje manje ljudi nego prije. Zaostalo - bilo i ostalo. Ovo da hanume puno rađaju je po meni obični mit. Rađaju dosta, ali ništa drukčije nego što je to bilo prije. A i osim toga vidi se strmoglavi pad učenika zadnjih 6 godina i kod njih.

772
740
713
719
692
651

Ž. Polje

Učenika nema kao davne 1993/1994. godine, trenutno broji 572, ali se dostojno nose sa svim obavezama koje prate nastavni proces.

http://www.oszpolje.com.ba/index.php?do=skola

Begov Han:

Citat:
OŠ”Alija Nametak”Begov Han egzistira još od davne 1921. godine. Od tada do danas kroz školu je prošao veliki broj učenika. Nastavu u školskoj 2010/2011. Godini pohađa 421 učenik. Učenici su raspoređeni u 20 odjeljenja. Centralna škola u Begov Hanu ima 18 odjeljenja sa 396 učenika


http://osalijanametak.info/HistorijatSkole.aspx

Zadnje dvije godine nisu ni stavili, očito ne paše. 25 učenika ide izgleda u školu na izdvojenim lokacijama koje su u Ze općini (Pepelari).

Ukupno imaju 572 + 396 = 968 učenika, ako je 9-godišnje obrazovanje tad je maksimalno po generaciji 107.

Inače, na obje stranice se vidi drastičan pad broja učenika kroz godine. Kako FZS ne vidi to je drugo pitanje. Da nije opet neki izborni inženjering. Lako bi se moglo dogodit da popis otkrije gomilu inženjeringa u tim mješovitim hrvatsko-bošnjačkim općinama.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 13 svi 2013, 13:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58616
Lokacija: DAZP HQ
nisu to sve bošnjačke škole u Žepču, imaju oni u prosjeku dosta jake generacije, preko 150.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 13 svi 2013, 13:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Pa dobro, ali pad broja učenika u Ž. Polju u 10 godina sa 772 (8-godišnje, 96,5 po generaciji) na 572 (9-godišnje, 67,5 po generaciji) pokazuje trendove.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 13 svi 2013, 13:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58616
Lokacija: DAZP HQ
to su dobri trendovi. :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 17 svi 2013, 00:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 ožu 2013, 01:29
Postovi: 16
Evo malo vijesti iz Žepča,jer vidim slabo se piše na ovoj temi :zubati

-Od jeseni NK Žepče ponovno počinje s takmičenjem.Trebali bi krenuti od županijske lige
-Prekjučer (15.05) O.Š Žepče proslavila 133 objetnicu
-12 i 13.07 u Žepču je već tradicionalni Moto susreti.Gosti ove godine su rokeri iz Požege,band Vrane,a tu su još Acoustical four,The Shippersi i Revolucija,te naravno GO-GO plesačice :aleale


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 20 svi 2013, 18:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
LosChe je napisao/la:
Evo malo vijesti iz Žepča,jer vidim slabo se piše na ovoj temi :zubati

-Od jeseni NK Žepče ponovno počinje s takmičenjem.Trebali bi krenuti od županijske lige
-Prekjučer (15.05) O.Š Žepče proslavila 133 objetnicu
-12 i 13.07 u Žepču je već tradicionalni Moto susreti.Gosti ove godine su rokeri iz Požege,band Vrane,a tu su još Acoustical four,The Shippersi i Revolucija,te naravno GO-GO plesačice :aleale


Gut, gut. Pogotovo zbog nogometa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 20 lip 2013, 17:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 lis 2010, 20:43
Postovi: 49
Lokacija: Žepče
http://www.zepceonline.com/index.php/vijesti/400-malonogometni-turnir-mjesnih-zajednica-zepce-2013
određene jakosne skupine za turnir mjesnih zajednica


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 29 lip 2013, 16:11 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2010, 15:52
Postovi: 2769
Lokacija: Žepačko-bobovačka županija
slika

Vrijedni i neumorni sakupljač povijesnih zabilješki o Žepču Franjo Marić ostao je iznenađen kada ga je prije šest godina nazvala gospođa Slavica Vukas, rođena Tubak. U nastavku pročitajte tekst gospodina Marića o tome kako je upoznao gospođu Slavicu i o događajima kojih se ova najstarija Žepčanka (i jedna od najstarijih Hrvatica), koja je upravo proslavila 105. rođendan, sjeća iz povijesti Žepča iz prvih desetljeća XX. stoljeća.

Bilo je to u ožujku 2007. Oko 17 sati zazvoni telefon.
– Dobar dan – pozdravi me stariji ženski glas s druge strane žice.
– Svaki dan – odgovorih.
– Je li to stan pisca knjiga gospodina Franje Marića?
– Da.
– Molim vas, otvorite knjigu Ljetopis katoličke župe Žepče i pogledajte fotografiju na str. 270.
– Molim, pričekajte samo trenutak. Da. Evo me na str. 270. Fotografija je snimljena 1925., a na njoj je žepački organizacijski odbor povodom 1000. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva.
– Gospodine Mariću, pogledajte treći gornji red. Žena s ogrlicom je gospođa Martinčević, a lijevo do nje sam ja.
Nekoliko sam trenutaka šutio, jer sam pomislio da je to neka šala, a potom sam upitao:
– Oprostite na pitanju, ali koliko vi godina imate, gospođo?
– Devedeset devet. Ja sam Slavica Tubak, udata Vukas. Rođena sam u Žepču 4. travnja 1908.
Pa to je veliko otkriće. Vi ste, gospođo, vjerojatno najstarija živuća Žepčanka.

Nakon toga uspostavio sam stalni telefonski kontakt s gospođom Vukas, a i osobno sam je posjetio u njezinoj kući u Krasici, nedaleko od Rijeke.


Fotografije: naslovna - proslava 1000. obljetnice hrvatskog kraljevstva u Žepču 1925.; niz fotografija - panorama Žepča oko 1909.; Slavica Vukas sa 100 ruža za svoj stoti rođendan; mladenci Slavica i Ilija 1927. godine;misa zadušnica za cara Franju Josipa u žepačkoj župnoj crkvi 1914.; krsni list Slavice Tubak iz 1908.

U dogovoreno vrijeme pozvonio sam na kućna vrata na br. 218 u Krasici. Na vratima se pojaviše dvije gospođe, Dragica i Mirjana, i rekoše mi da su kćeri gospođe Slavice. Nakon pozdrava upitah:
– A gdje nam je naša najstarija Žepčanka?
– Samo vi uđite unutra, sada će ona.
Nakon nekoliko minuta na vratima dnevnoga boravka pojavi se s čipkom u rukama raspoložena gospođa Slavica. Poslije srdačnog pozdrava rekoh:
– Gospođo, izvrsno izgledate. Ja vam ne bih dao više od 80 godina. A što radi čipka u vašim rukama? – priupitah.
– Znate, gospodine, ja vam još uvijek heklam po cijele dane. Pogledate ove čipke po stanu, one su mojih ruku djelo.

Nakon uvodnoga razgovora zamolio sam gospođu Slavicu da ukratko kaže nešto o sebi. Evo što mi je ispričala:

– Rođena sam 4. travnja 1908. u Žepču u osmočlanoj obitelji Stjepana i Anđe Tubak. U žepačkoj crkvi Našašća Sv. Križa 6. travnja krstio me fra Josip Divić. Bila samo 4. dijete u obitelji. Imala sam braću Antona (1901.), Tomu, Ivicu, sestru Ankicu, brata Zvonku, opet sestru Ankicu, a najmlađa je bila Štefica, rođena 1917. Svi su umrli vrlo mladi, a najduže je živio najstariji brat Antun. On je imao samo 26 godina kada je umro, a pokopan je na groblju na Dvorištu (Orahovica), gdje su pokopani moji Tubaci.

Otac mi je bio Stjepan Tubak (r. 29. 4. 1876.) iz Žepča, a majka Anđa (djevojačko Sedić, r. 22. 9. 1878.) bila je rodom iz Jajca. Otac mi je po zanimanju bio kovač bakrenih proizvoda (kasnije prešao raditi na željeznicu), a majka je bila domaćica.

Djed po ocu zvao se Niko, a baka Delfa (djevojački Đerek). Djed po majci zvao se Antun Sedić, a baka Anđa (djevojački Patković). Moj djed Niko prodao je zemljište (početkom 1888.) za gradnju prve župne crkve u Žepču.
Kuća u kojoj sam rođena nalazila se s desne strane klostera časnih sestara, a porušena je kada se gradio novi betonski most preko rijeke Bosne. S lijeve strane klostera bila je kuća Ivana Đurića, djeda umjetnice Ljerke Njerš.
Osnovnu školu pohađala sam od 1916. kod sestara milosrdnica u Žepču. Udala sam se 1927. za strojovođu Iliju Vukasa (r. 29. 4. 1893.) koji je bio rodom iz Čapljine. Žepački župnik Ivan Gojsilović vjenčao nas je 5. lipnja 1927. u crkvi Našašća Sv. Križa.

Budući da mi je muž radio na državnim željeznicama, od sredine 1927. živjeli smo u Kikindi u Banatu. Potom selimo u Vinkovce, gdje smo sagradili veliku kuću 1938. godine. Drugi svjetski rat dočekali smo u Vinkovcima, a godine 1962. doselili smo ovdje u Krasicu, iznad Bakra.

U braku s Ilijom imala sam 9 djece: Antuna Tončija (r. 1928.), Matildu (r. 1929.), Slavka (r. 1931.), Dragu Dragutina (1932.), Dragicu (1933.), Anđelku (1935.), Ivicu (r. 1939.), Josipu (r. 1945.) i najmlađu Mirjanu (r. 1946.). Od njih devetero žive su samo tri kćeri: Dragica, Anđelka (živi u Švedskoj) i Mirjana. Danas imam 9 unučadi i 10 praunučadi.

Muž Ilija umro je 1967. godine, tako da danas živim od mirovne s najstarijom kćerkom Dragicom.

– Što možete reći o Žepču u svoje vrijeme?

– Tijekom Prvoga svjetskog rata u Žepču se živjelo prilično teško. Godine 1915. bila je velika poplava. Sjećam se kada su sa zvonika žepačke crkve za ratne potrebe 1916. na tlo bačena sva tri zvona. Okupljeni narod plakao je i vrištao. Sjećam se zvona sv. Ante.

Sjećam se dvadesetih godina prošloga stoljeća kada je u centru Žepča na predizbornom skupu govor držao Stjepan Radić, a nakon govora narod je klicao: “Živio Radić!” Kada je počeo govoriti Nikola Pašić, narod ga je gađao šljivama, jajima i drugim predmetima, tako da je skup prekinut, a narod se razbježao na sve strane.

Budući da sam od malih nogu pa sve do danas voljela pjevati još dok sami išla u školu časnih sestara uključila sam se u crkveni zbor sv. Cecilije u kojem sam pjevala sve dok se nisam udala i odselila iz Žepča 1927. godine. Sjećam se da su u zboru sv. Cecilije pjevale Marica Ezgeta, Ljuba Tubak, Anastazija Tubak, Tonka Abramušić, Izabela Buić…

– Možete li nam izdvojiti kakve zanimljivosti koje ste doživjeli u Žepču.

– Brat moje strine, koja se prezivala Jeleš bio je na brodu Titanik što je potonula 1912. godine. Sjećam se da jena rođendan cara Franje Josipa gotovo svaka kuća u glavnoj ulici u gradu bila okićena lampionima, a na prozorima su se palile svijeće.Kada je bila misa zadušnica za ubijenoga nadvojvodu Franju Ferdinanda, na žepačkoj crkvi 1914. bila je crno-žuta zastava. Na toj misi držala sam jastučić na kojem su bila neka znamenja.

Djevojke nikada nisu izlazile same na zabavu u grad. U njihovoj pratnji bile su mame ili ozbiljne susjede koje su ih čuvale. Zabava u gradu trajala je najdulje do ponoći, a bila je organizira u Hrvatskoj čitaonici. Hrvatska čitaonica u Žepču bila je u dotrajaloj zgradi nekadašnjeg šerijatskog suda. Zgrada je otkupljena za potrebe Čitaonice, a imala je podrum i prizemnu prostoriju.

Nedjeljom su, poslije pučke mise, na žepačkoj pijaci seljaci pjevali i igrali kolo uz šargiju.

Sjećam se i žene koja je imala oko 120 godina, a na leđima je često nosila dijete od četiri i pol godine. (Uvidom u Matice umrlih župe Žepče ustanovili smo da se radi o Anđi Tubak, r. Šimunović, ženi Ive Tubaka, rođenoj u Jezeru kraj Jajca, koja je umrla u Žepču 30. svibnja 1912. u 115. godini života.)

Sjećam zime 1921. godine kada je snijeg u Žepču bio visok 150 cm.

Bila sam s mamom na radovima u polju kada su 1925. na žepačko polje pala (sletjela) tri aviona. To je bila prava senzacija, avioni došli u Žepče.

Bilo je poziva da idem glumiti, ali mama nije dala. Htjela sam igrati rukomet, jer je igralište bilo preko puta naša kuće, ali i to su mi zabranili. Ne, nije to za ženske, tako su mi govorili.

Pričali su mi da je 1938. godine na tradicionalnom vašaru u Žepču izbila velika tuča između kavgadžija muslimana i katolika, koja se smirila tek treći dan. Bilo je mrtvih na objema stranama. Muslimani su vikali: “Krst im ćaćin, čupaj kolac pa udri.” (naše cvieće)

– Što vas je održalo tako vitalnom svih ovih godina?

– Ja volim raditi, ne mogu mirovati.Rad, rad, pjesma, veselje i vedar duh održali su me na životu.Ne treba sve odmah uzeti k srcu. Ono što mora biti, bit će. Sve što dođe mora i proći. Bog me danas drži na životu, a do kada će, to ne znamo.

Evo i danas imam sačuvanu Singer šivaću mašinu koju sam kupila 1929. godine i platila je u gotovini 3000 ondašnjih dinara, a da sam je kupila na odgodu, platila bih je 3500 dinara. Na njoj sam sašila stotine komada odjeće… Pogledate onu jaknu… Nju sam sašila u 90. godini života. Osim toga, danas, u 99. godini, po cijele dane heklam. Pogledate ove čipke po stanu, a puno sam toga i podijelila.

Kako sam već rekla, pjevala sam u crkvenom zbor sv. Cecilije u Žepču, a pedesetih i šezdesetih godina prošloga stoljeća nastupala sam u Kulturno-umjetničkom društvu Željezničar u Vinkovcima.

U izvrsne pjevačke sposobnosti osobno sam se uvjerio kad nam je gospođa Slavica nakon dva i pol sata razgovora gromkim i čistim glasom otpjevala nekoliko pjesama: Ponoć tiha kad se spusti; Da zna zora kako silno ljubim ja; Gdje si da si, moj golube; Blijedi mjesec zagrlio zvijezdu Danicu; Aj, zavadili se orli i sokoli; I srušiše se lijepi snovi moji.

– Jeste li u svome dugovječnom životu imali kakvih zdravstvenih problema? Što ste jeli, pili?

– Imala sam jednu tešku operaciju 1955. godine. Te godine u Zagrebu mi je dijagnosticiran rak dojke drugog stupnja te mi je dojka odstranjena. Od tada ništa nije bilo posebno sve do prije devet godina, kada sam u 90. godini života pala niz 13 stuba i slomila samo lijevu ruku. Kada su me dovezli liječniku, liječnik me upita: “Kako ste pali?” Odgovorila sam: “Nije mi se padobran otvorio pa sam pala.” On me je začuđeno pogledao i vjerojatno pomislio da sam udarena mokrom čarapom po glavi. Inače, kroz cijeli život znala sam se šaliti, čak i u teškim trenucima. Nakon loma ruke operirala sam mrenu na očima, tako da danas uz pomoć naočala dobro vidim. U životu sam sve jela i pila, a najviše volim mlijeko i mliječne prerađevine. U posljednje vrijeme želudac mi ne podnosi slatko.
Hvala Bogu što sam i u ovim godinama samostalna i pokretna.

– Budući da ste živjeli u 5 država (Austro-Ugarskoj, Kraljevini Jugoslaviji, Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji i Republici Hrvatskoj) ima li nešto što biste mogli posebno istaknuti?

– U svim tim državama nikada nisam zatajila svoju vjeru i svoju hrvatsku naciju, a i danas mi je najdraža pjesma Oj ti vilo velebita. Od poslovica posebno volim onu: U dobru se ne uzvisi, a zlu se ne ponizi.

– Što vas je u životu najviše žalostilo?

– Smrt moje djece i mojih najbližih: majke, oca sestara, braće, unučadi. Prvo mi je umro 1929. sin Antun Tonči u 2. godini života, osam dana poslije njegove smrti umrla mi je tek rođena kćerka Matilda. Nakon Matilde, 1936. godine od upale slijepog crijeva umro je moj sin Slavko u 5. godini života. Nedugo nakon rođenja 1939. umro mi je sin Ivica. Godine 1987. umrla mi je kći Josipa u 42. godinu života, 2001. umro mi je sin Drago Dragutin u 69. godini života, a 2003. iznenada u 40. godini života od srčanog udara umro mi je unuk Duško sin kćerke Anđelke koja živi u Švedskoj.

– Za kraj, možete li uputiti kakvu poruku Žepčacima povodom velikoga jubileja, 550. obljetnice prvoga pisanog spomena Žepča.

– Kao prvo, velika mi je želja da još jedanput posjetim svoje rodno i drago Žepče, a poruka za Žepčake… neka svi zajedno žive složno i u miru, bez obzira na vjeru, nacionalnost ili rasu.

RPŽ/Franjo Marić

_________________
Herceg-Bosno brdovita, zemljo mila plemenita, sva prkosna i od pjesme osvojit te nitko ne smije.
ivica je napisao/la:
Tuđman je za muslimane učinio više i od alije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 09 kol 2013, 15:41 
Offline

Pridružen/a: 09 kol 2013, 15:22
Postovi: 4
NoviSeer je napisao/la:
Laxa111 je napisao/la:
Šta bi žepčaci koji su na ovome forumu htjeli promjenit u općini Žepče ?


Industrijska zona da ne bude najobičnija pustopoljina nego da bude mjesto koje će zaposlit čitavu općinu i njenu bližu okolinu.
Njegov čaršijski izgled, poluzavršene i ne fasadirane zgrade, poneke detalje koje se još od rata povlače.
Jebeni podvožnjak.
Infrastruktura u pojedinim naseljima (sramotno je koliko dugo je trebalo da se glavna cesta usred Šeera prevuče novim asfaltom, da ne spominjem kako i to nije dovršeno do kraja kako treba).
Ulica prva da opet bude ulica 111xp HVO brigade. Ne želim da se u mom gradu mijenja to ime, kad neki gradovi poput Kaknja to nisu učinili.

Ovo su samo neke stvari koje su mi pukle prve na pamet. Mogo bi se zapucat i napisat još triput toliku listu, ali ajde nećemo pretjerivat.



Cesta prema Šeeru samo pokazuje maćehinski odnos prema kraju iza tunela, pogotovo prema Šeeru i Šeercima. Prema crkvenim podacima od 6 500 tisuće prijeratnih župljana, ostalo ih je 3 000. Pustara slična onoj u Posavini. Mladih ljudi sve manje. Zašto, zato što nema posla. Mi s tog kraja moramo svog čovjeka gurati. Ovo više nema smisla. Hrvat je Hrvatu vuk.

Što se tiče naziva ulice, mislim da Žepče odavno nije ono što je bilo u ratu. Kakva to mora biti apatija, pa da niko ne "a" ne progovori nakon što se ukine naziv ulice. Pa šta ako vam je preko štele našao posao, ako vam je dao stipendije, ako vam dijeli poticaje preko štele, ima neka granica ispod koje se ne ide. Kad se mora magarcu reći da je magarac. To je 111 xp, za nju je svako čuo, i svako se njome diči, a mi je se odričemo. U Bugojnu npr. 307. motorizirane brigade, Kiseljak ulica Hrvatskih branitelja, itd. Ima takvih primjera na stotine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 15 ruj 2013, 23:12 
Offline

Pridružen/a: 17 sij 2013, 18:58
Postovi: 18
Vidim da se prije spominjalo NK Zepce, pa da probacim koju. Klub je ponovno pokrenut, igraju sve redom bivsi juniori, nema bas niti jednog igraca sa strane i to je ono sto nas u Zepcu najvise veseli. Neki od njih su nekada nastupali i u seniorskoj ekipi. Od igraca koje treba istaketi naveo bi Petra Dusparu, Vladu Lucica, Dinu Dizdarevica te Kristijana Ivesica. Ostatak ekipe je takodjer za respekt, al ova cetvorica su igraci koji mogu igrati i u PL. Trener je Tado Tomas. Mnogi vjerojatno nikad culi nisu, ali ga poznaju kao Kocu, pod tim imenom ga zna cijelo Zepce. Covjek daje sve u klub, moze se reci da je on glavni sponzor.

Sto se tice rezultata mozemo biti zadovoljni. Klub se takmici u Kandonalnoj ligi ZE-DO kantona sto je cetvrti rang takmicenja. Svi ocekujemo ulazak u Drugu ligu Federacije. Za sada su odigrana tri kola i Zepce je u prvom kolu slavilo na Kosovi protiv Visa sa 1-0. Kod kuce je u drugom kolu pobijedjen Napredak iz Sija sa 2-1, a danas je deklasiran Proleter u Makljenovcu sa 5-0. Glavni konkurent za naslov je Rudar iz Zenice. S njima se igra za 14 dana u Zenici. Trenutno imaju 7 bodova.

Vec u pripremnim utakmicama pocelo se i navijati. Navijacka grupa se zove Pivarici. Razlog je jednostavan - piva. Evo par slika:

Zepce - Nemila 4-0 (Prijateljska utakmica, te ujedno i prva utakmica na kojoj se navijalo)
slika

Vis - Zepce 0-1
slika

Zepce - Napredak 2-1
slika

Proleter - Zepce 0-5
slika

Veseli cinjenica da je iz utakmice u utakmicu sve vise i vise navijaca. Danas je na gostovanju bilo vise nego proslu domacu. Sad bi na domacoj trebalo da bude nesto jos bolje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 16 ruj 2013, 00:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Bravo momci, samo naprijed! :palacgore2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 21 ruj 2013, 12:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Citat:
Uloženo je više stotina tisuća maraka u obnovu školskih objekata
Završeni su
radovi na sanaciji sanitarnih čvorova u objektu Mala škola u OŠ Žepče


Piše: Branka Janko

Općina Žepče već godinama iz vlastitih sredstava financira obnovu školskih objekata i nabavu školskog namještaja kako bi se kontinuirano i u skladu s potrebama odvijao cjelokupni nastavni proces.

Nastavak ulaganja

Do sada je uloženo više stotina tisuća maraka, a i za iduće razdoblje planira se, iz skromnog i ograničavajućeg općinskog proračuna, nastaviti sa saniranjem u pet osnovnih i dvije srednje škole. U planu je završetak započetih projekata na Glazbenoj školi Žepče i Osnovnoj školi Begov Han, a veća investicija je potrebna za Osnovnu školu “Fra Grga Martić” Ozimica i središnju Osnovnu školu Žepče koja je jedna od najstarijih škola u općini Žepče. Školska zgrada je izgrađena još daleke 1960. godine i na njoj su do sada vršene brojne sanacije, posebice odmah nakon proteklog rata jer je zgrada u ratu pretrpjela manja oštećenja. Ipak, to je sve nedovoljno s obzirom da se radi o školskoj zgradi na dva kata, koju pohađa oko 1300 učenika. Podovi i krov u školi su već dotrajali, a za njihovu izmjenu za sada nema novca. Ipak, s ciljem sigurnosti djece, a i njihovih potreba, ulaže se u manje sanacije koje se financiraju iz općinskog proračuna.

Završni radovi

Ovih dana završeni su radovi na sanaciji sanitarnih čvorova u objektu Mala škola u Osnovnoj školi Žepče u Žepču. Troškovi su iznosili oko 14 tisuća maraka, a završetkom ovih radova omogućeno je za oko 500 osnovaca sigurnije korištenje sanitarnog čvora. Također, općina Žepče financirala je, u visini od tri tisuće maraka, obnovu podrumskih prostorija koje su bile pod vlagom, a što je utjecalo i na unutarnje zidove same škole, a i instalacije koje su smještene u podrumskim prostorijama. Premda su općinski proračuni iznimno skromni, razumijevanjem općinskih vlasti nekako se iznađu skromna sredstva za adaptaciju dotrajalih školskih objekata.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 21 ruj 2013, 12:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Lijepo napravljeno, za relativno mal novac.

http://www.vecernji.ba/vijesti/ulozeno- ... nak-616178

slika

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 13 lis 2013, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Citat:
Trasom autoceste žele rušiti i dijeliti hrvatska naselja
Načelnik Mato Zovko na javnoj raspravi je poručio kako se neće prihvatiti nijedno rješenje koje će uništiti život u općini Žepče


Piše: Branka Janko

Po drugi put u godinu dana građani općine Žepče suočili su se s problemima koje donosi izgradnja nove autoceste Vc i tzv. brze ceste Žepče - Tuzla. Prvobitna dionica autoceste Vc je bila trasa od Golubinje tunelom ispod Orlovika kroz naselje Orahovica, pa preko Žepačkih polja ispod pruge kroz naselje Radovlje, Lupoglav i Tatarbudžak, sa čvorištem za brzu cestu za Tuzlu u Radovlju.

Taj prijedlog ocijenjen je neprihvatljivim jer je ograničavao daljnji razvoj grada i ugrožavao izvorišta pitke i mineralne vode, plodna žepačka polja i brojna obiteljska gazdinstva na lokacijama kojim prolazi nova trasa autoceste. Tadašnja obećanja JP Ceste FBiH bila su da će iznaći najpovoljnije rješenje. Nažalost, novi prijedlog trase ponovno je uznemirio lokalno stanovništvo. Javna rasprava okupila je više stotina građana. Novi prijedlog je ocijenjen štetnim za općinu Žepče, posebno jer se njime presijeca najveći dio hrvatskih naseljenih mjesta na dva dijela, a pretpostavlja se da bi se rušilo više od 100 stambenih objekata.

Javnu raspravu je otvorio načelnik Mato Zovko koji je poručio da se neće prihvatiti nijedno rješenje koje će uništiti život u općini Žepče. Prezentaciju predložene trase autoceste Tuzla - Žepče, priključak na koridor Vc, vodio je Elvir Alić, glavni projektant IPSA instituta, tvrtke koju je angažiralo JP Autoceste FBiH, koji je rekao kako je ovom prijedlogu prethodilo nekoliko pregleda terena i kako je ovo prijedlog koji bi nanio najmanje štete. A ta najmanja šteta bi išla od Donje Lovnice preko Ljeskovice, gdje bi bila petlja koja bi služila kao priključak za općine Žepče i Zavidovići, zatim bi se išlo poljima pored rijeke Bosne, pa na Lupoglav odakle bi se dalje preko Tatarbudžaka uz čvorište vezalo na koridor Vc.

Osim građana, negodovanje je iskazao i zastupnik u Domu naroda Parlamenta FBiH Ivo Tadić Iva koji je pozvao Žepčake da odbiju predloženu trasu. Za Žepče taj plan ne donosi ništa dobro nego općinu uništava. Sudionici su se pitali zašto netko sustavno nameće štetne prijedloge s autocestom Tuzla - Žepče, koja za Žepče nema značaj, a njeno financiranje su odbile i međunarodne institucije ocijenivši projekt neisplativim. No, projekt predviđa vrlo dobra rješenja za Zavidoviće, tunel koji ide ispod Kleke i veliku brigu o naseljenim mjestima – što je ocijenjeno dobrim, a u isto vrijeme presijeca četiri velika naselja u Žepču, stavlja interregionalno čvorište na vrlo naseljenom prigradskom dijelu, te uništava poljoprivredno zemljište. Nakon završene javne rasprave, općinski vijećnici su jednoglasno odbili ponuđeni prijedlog te ponudili alternativni projekt.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 13 lis 2013, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
U čemu je fazon sa tom autocestom Tuzla-Žepče ? Zašto su muslimani navalili da je sagrade ?

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 13 lis 2013, 23:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21513
BBC je napisao/la:
U čemu je fazon sa tom autocestom Tuzla-Žepče ? Zašto su muslimani navalili da je sagrade ?

Žele povezati Trokutistan, ne čini im se da je Srbima u interesu napraviti poveznicu od Odžaka do Usore, pa pokušavaju povezati Sarajevo preko Tuzle s Orašjem i RH.
Sve u svemu, teška glupost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 14 lis 2013, 19:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 ruj 2010, 09:47
Postovi: 69
U ovo slučaju je caka što oni imaju projekt autoceste koja prolazi kroz cisto hrvatsko područje,a da ne govorimo priroda gotovo netaknuta, nije da sam neki ekolog, ali samo bi budala ili pokvaren mogao to uraditi Hrvatima Žepča (ionako nas je sve manje), a uključenje u C5 bi bilo opet iznad Hrvatskog sela uz M17, a do tu bi došlo preko dijela Novog naselja, to bi kofol išlo po zraku :), iako sve studije pokazuju da je isplativije raditi istu cestu ili ti autoput prema Kaknju ili Doboju, ali oni ko sivonje zapeli za to Žepče.

_________________
U dolini rijeke Bosne, Usore i Liješnice...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 14 lis 2013, 21:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21513
CortoŽE je napisao/la:
U ovo slučaju je caka što oni imaju projekt autoceste koja prolazi kroz cisto hrvatsko područje,a da ne govorimo priroda gotovo netaknuta, nije da sam neki ekolog, ali samo bi budala ili pokvaren mogao to uraditi Hrvatima Žepča (ionako nas je sve manje), a uključenje u C5 bi bilo opet iznad Hrvatskog sela uz M17, a do tu bi došlo preko dijela Novog naselja, to bi kofol išlo po zraku :), iako sve studije pokazuju da je isplativije raditi istu cestu ili ti autoput prema Kaknju ili Doboju, ali oni ko sivonje zapeli za to Žepče.

Autocesta do Tuzle je ionako besmislica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Žepče
PostPostano: 14 lis 2013, 22:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Jel im bliže preko RS spajati Tuzlu sa tom planiranom autocestom ?

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 703 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 29  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO