HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 14:37.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2401 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 ... 97  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 sij 2014, 22:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
korrisnik je napisao/la:
Da li neko zna odakle dolazi prezime Jahić . Odakle to prezime vuče korijene.


Od imena Jahja koje je arapska verzija imena Ivan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 sij 2014, 23:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Pavo B. je napisao/la:
korrisnik je napisao/la:
Da li neko zna odakle dolazi prezime Jahić . Odakle to prezime vuče korijene.


Od imena Jahja koje je arapska verzija imena Ivan.


Aha to sam negdje i našao malo sam se zeznuo za porijeklo mislio sam na područja u BiH ili na Balkanu jer sam našao raznih izvora za to prezime. ahić, Mojanovići (Zeta). Od njih u Žabljak, uz Skadarsko jezero, u Podgorici i Skadru, ogranak Brajovića, kasnije kao: Baštić i Redžović; Tuzi; Adrin i Zaton (Bijelo Polje); Cetinje pa onda a).O imenu J a h j a onomasticar prof.dr I.Smailovic naveo je :"<tur.Y a hy a<ar.Y a h y a=licno ime jednog vjerovjesnika,koji se spominje u Kur'anu.To je ista licnost koja se u Bibliji zove Jovan ili Ivan Krstitelj....Etimologija imena J a h j a nije sasvim jasna.A.Skaljic(orijentalist-NAPOM.T i b o s a)misli da to ime potjece od ar.h a y y=ziv(na z tvrdi znak),i da prema tome J a h j a znaci Z i v i(kao npr.Zivojin)(na Z tvrdi znak)...Medjutim,ima misljenja da etimolosko porijeklo toga imena treba traziti u st.hebr.imenu J o h a n a n=Bog(Jahve)je milostiv,ili J e h i j a=Milost Jahve(ruski onomasticar Alim Gafurov).Arabist dr S.Agic misli da ime J a h j a znaci: p r e p o r o d i t e l j,o z i v o t v o r i t e l j."Onomasticar prof.M.Simundic ovako objasnjava etimologiju imena J o h a n a n:"hebr.Y o h a n a n,steg. od Yehohanan-Bog je milostiv. A zanimalo me je geografski i naseljavanja . Unaprijed hvala.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 sij 2014, 23:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Pa ne vjeruješ valjda da su svi ljudi koji se prezivaju Jahić porijeklom od jedne osobe?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 19 sij 2014, 00:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Ne vjerujem ja mislim da je taj ko je prešao na Islam dobio naziv Jahja pa ono ostalo Jahić, kao i Ivanović, Jovanović eto primjera toga prezimena na biblijskome . Ali mislim konkretno naseljavanja u Tuzli je to prezime zastupljena ima ga malim dijelom kod Hrvata u Hrvatskoj. Mislio sam da li ima podataka kakvih još googlanjem sam našao da je bilo doseljavanja iz Foče u Tuzlu ali lično mislim da je bilo ovo prezime dobro zastupljeno u Tuzli i prije doseljavanja stanovništva iz Foče. Konkretno me interesuje na području Srebrenika to prezime ima ga ponajviše u dva sela Špionici i Ježinac pa ako nije problem.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 sij 2014, 15:38 
Offline

Pridružen/a: 20 sij 2014, 14:42
Postovi: 1
Molim vas možete li mi reći nešto o podrijetlu prezimena Pezer? Ovo prezime je dosta rijetko , a najveći broj današnjih Pezera nalaze se u selima Cerov Dolac i Ružići u općini Grude. Drugo veće selo gdje se su do ovog zadnjeg rata Pezeri obitavali nalazilo se u okolici Kaknja (selo Miljačići), al koliko sam čuo skoro nitko nije danas tamo.
Pregledom dijela popisa stanovništva župe Ružići u kojima se ovo prezime pojavljuje na popisu iz 1851.godine. Pri tome se spominju 2 obitelji – Mate Pezer (star 54 godine) i Jozo Pezer (star 50 godina). Na popisu iz 1768.godine u ovoj župi nije bilo Pezera, ali se spominju u maticama župe Ružići kod opisa podrijetla obitelji Mlinarević. U maticama krštenih župe Ružići oko 1800.godine spominje se da su roditelji Ante Mlinarević i Mara Mlinarević rođena Pezer krstili svoje dijete.
Na web stranici Miljačića, našao sam uz prezime Pezeri slijedeći opis:
„Pezeri ( 5 ) cine jedan rod s Pezerima “na Turbica”, u Slapnici i u Aljinicima. Davno su doselili i nitko ne zna ni kada su niti odakle su dosli; oni sto su na Slapnici dosli su iz Mlave u Fojnickoj Nahiji, pa su vjerojatno i ostali dosli odatle. Bili su u selu vec za vrijeme posljednje kuge. Znaju da u Hercegovini ima citavo selo Pezera, ali ne znaju pouzdano dali su im rod. Ima ih odseljenih u Morancane kod Tuzle.”
Pitanje je odakle su i kada došli grudski Pezeri, imaju li kakve veze s onima iz Kaknja, te s kojim obiteljima im se veže podrijetlo?
Hvala unaprijed


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 21 sij 2014, 07:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
zlikavac3 je napisao/la:
Pitanje je odakle su i kada došli grudski Pezeri, imaju li kakve veze s onima iz Kaknja, te s kojim obiteljima im se veže podrijetlo?
Hvala unaprijed


Gotovo sigurno nemaju, jer se kakanjski Pezeri spominju prvi put 1731. Prezime i nije tako rijetko. Pojavljuje se u oblicima Pezer i Bezer, kao i sa nastavkom ić/ović i ima ga kod sva tri naroda u Bosni, ali i u Dalmaciji. Prezime dolazi od turcizma koji označava siromašnog čovjeka ili čovjeka bez kuće. Na Hvaru se ovo prezime sreće još 1673., u isto vrijeme ga nalazimo i u Makarskom Primorju. U Krstaticama kod Imotskog Pezeri žive već 300 godina. Bošnjaka Pezerovića ima u Podrinju a Srba oko Banje Luke. U Međugorju je od roda Smoljan krajem XIX stoljeća nastao ogranak koji se preziva Bezer, no u XIX stoljeću su upisivani u matice i kao Pezeri.

Osim ovog spomena u ružićkim maticama, našao sam i na krštenje djeteta u župi Ljubuški na Božić 1801. godine. Mati je Manda Pezer iz Tihaljine. Nisam siguran jesu li Pezeri doselili u Bekiju ili su nastali od nekog od prezimena koje se u Ružićima spominje 1768. Kako ružićke matice počinju 1799., ne znam možemo li uopće odgovoriti na to pitanje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 21 sij 2014, 16:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
A nema konkretnog odgovora za prezime Jahić na području Srebrenika u svakom slučaju hvala za onaj ponuđeni odgovor.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 21 sij 2014, 19:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
korrisnik je napisao/la:
A nema konkretnog odgovora za prezime Jahić na području Srebrenika u svakom slučaju hvala za onaj ponuđeni odgovor.


Strpljenja, neće ništa pobjeći. Ili postoji neki razlog zašto odgovor treba danas a ne može sutra?

I Špionica i Ježinac vrlo rano postaju muslimanska naselja, pa sumnjam da je jedan velik rod kao Jahići doselio u skorašnje vrijeme. Pogotovu nije vjerojatno da bi u Ježincu i Špionici bilo mnogo rodova koji su došli s druge strane Save 1684-1701. Špionica 1533. ima 35 muslimanskih i 41 kršćanski dom. 1548. ima 96 muslimanskih i 51 nemuslimanski dom a 1604. 132 muslimanska doma i 43 nemuslimanska. Na istim popisima Ježinac ima 13 kuća na sva tri popisa. Na prva dva imamo jednu nemuslimansku kuću a 1604. su svih 13 muslimani.

1604. je jedan od stanovnika Špionice janjičar Jahja sin Kurta. Možda se radi samo o slučajnosti, a možda je predak Jahića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 21 sij 2014, 19:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Pavo B. je napisao/la:
korrisnik je napisao/la:
A nema konkretnog odgovora za prezime Jahić na području Srebrenika u svakom slučaju hvala za onaj ponuđeni odgovor.


Strpljenja, neće ništa pobjeći. Ili postoji neki razlog zašto odgovor treba danas a ne može sutra?

I Špionica i Ježinac vrlo rano postaju muslimanska naselja, pa sumnjam da je jedan velik rod kao Jahići doselio u skorašnje vrijeme. Pogotovu nije vjerojatno da bi u Ježincu i Špionici bilo mnogo rodova koji su došli s druge strane Save 1684-1701. Špionica 1533. ima 35 muslimanskih i 41 kršćanski dom. 1548. ima 96 muslimanskih i 51 nemuslimanski dom a 1604. 132 muslimanska doma i 43 nemuslimanska. Na istim popisima Ježinac ima 13 kuća na sva tri popisa. Na prva dva imamo jednu nemuslimansku kuću a 1604. su svih 13 muslimani.

1604. je jedan od stanovnika Špionice janjičar Jahja sin Kurta. Možda se radi samo o slučajnosti, a možda je predak Jahića.


MA nije problem nikakav izvinjavam se zbog tersluka. Nego nako nagla izgleda narav pa sve brzopleto radim. Našao sam jedan interesantan nišan u Ježincu na kojem se nalazi didov štap. Špionica se dijeli danas na Špionica Centar, Špionica Donja, Špionica Gornja, Špionica Srednja U Špionici srednjoj se nalaze Hrvati, u Gornja i Donja Špionica su bile izmiješane Bošnjacima i Srbima. U donjoj Špionici se i dan danas nalazi pravoslavna crkva. I u Špionici Cetar Bošnjaci.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 21 sij 2014, 19:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Kotromanovic je napisao/la:
Poštovanje gosp.Pavo ako bi mi mogli odgovoriti nesto o prezimenu Matic s prostora Vitez


Nemam matice stare župe Lašva(niti župa kćerki koje su nastale od nje) a i prezime je patronimičko i često. No, s obzirom na druge obitelji koje žive u Gaćicama i na opće migracijske tendencije, rekao bih da su Duvnjaci. Matića ima dosta na Duvnu. Dva žarišta su im Liskovača na Buškom Blatu i Borčani južno od Tomislavgrada.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 24 sij 2014, 14:16 
Offline

Pridružen/a: 19 vel 2013, 00:04
Postovi: 5
gosp. Pavo
imate li kakvi informacija o prezimenu Simunovic,opcina Konjic

hvala


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 25 sij 2014, 04:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
johannes je napisao/la:
gosp. Pavo
imate li kakvi informacija o prezimenu Simunovic,opcina Konjic

hvala


Jedan od rijetkih rodova u tom kraju koji nisu skorašnji doseljenici. Prije prezimena Šimunović, nosili su prezime Margetić, pa su još 1875. u Turiji zabilježeni pod dvojnim prezimenom Margetić-Šimunović. Još prije, prezivali su se Gašić i tako ih zovu popisi 1743. i 1768. godine. 1743. godine su u Zaslivlju Gašići jedini rod. Ima ih 6 domaćinstava s 33 člana. 25 godina kasnije imamo 8 domaćinstava Gašića s 57 članova, ali i nova domaćinstva Zovki, Azinovića i drugih koji su došli iz južne Hercegovine u međuvremenu. Na oba popisa se kao glava jednog domaćinstva navodi neki Šimun Gašić. Njegovi potomci su najvjerojatnije kasnije uzeli Šimunović za prezime.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 25 sij 2014, 17:47 
Offline

Pridružen/a: 19 vel 2013, 00:04
Postovi: 5
hvala puno na odogovoru

kad budete imali vremena:

prezime Maros,opcina bugojno,zupa skopaljska gracanica

prezime Gazic, opcina Banja luka, debeljaci

hvala


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 25 sij 2014, 23:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
johannes je napisao/la:
hvala puno na odogovoru

kad budete imali vremena:

prezime Maros,opcina bugojno,zupa skopaljska gracanica

prezime Gazic, opcina Banja luka, debeljaci

hvala


Marosi su u skopaljsku dolinu došli s prezimenom Maras. U tom obliku se prezime upisuje prvih 20-ak godina, da bi 4. ožujka 1813. prvi put bio upisan oblik Maros, pri upisu smrti Bariše Marosa sina Jurinog iz Golog Brda. Prvi upis Marasa je 2. prosinca 1773., kad je Pilip Maras iz Gračanice kum malom Grgi, sinu Nikole Karabića. Kasnije se spominju i u Kordićima, Ivici i Grnici. Ne znam odakle su došli, ali kako ih 1768. nema na popisu stanovnika župe Skoplje, morali su doći između te godine i 1773. Marasa je 1768. bilo dosta u posuškom kraju(i s druge strane granice u Imoti), no kako su Posušaci doseljavali u Skoplje manje od Duvnjaka, mislim da bi mogli biti iz Roškog Polja gdje ima Marasa i 1768. i 1735.

Za Gaziće na žalost ne mogu ništa reći. Prezime u tom kraju postoji samo u Debeljacima, a nigdje u BiH na popisima 1743. i 1768. nema Gazića. Vjerojatno su nastali od nekog drugog roda, ali kako nemam matice, ne mogu ništa preciznije reći.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 26 sij 2014, 15:28 
Offline

Pridružen/a: 19 vel 2013, 00:04
Postovi: 5
hvala,
negdje ste meni se cini spomenuli da je kostajnica u opcini Konjic primjer jednog doseljenickog mjesta ili tako nesto...
imate li mozda kakve informacije o prezimenu Buzuk,mjesto klis oko Kostajnice


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 27 sij 2014, 13:12 
Offline

Pridružen/a: 27 sij 2014, 12:23
Postovi: 36
Gosp. Pavo,
molim Vas da mi date nešto podataka o Bitunjcima iz Sinja (Otok-Ruda), te Drniša (Muć, Bidnić, Žitnić, Kričke) ali ako je moguće prije popisa iz 1741. godine. Znam za ono što je pisao A. Soldo, A. Ivanković, Bezić-Božanić, N. Mandić te za mletačke zemljišnike (Brković), a spominje ih i Kačić.
U Drniškim maticama našao sam ih od 1706. a u Sinjskim tek od 1841. Matice Otoka, odnosno Rude nemama.
Da li se po Vašim vrelima, odnosno saznanjima mogu povezati sa Bitunjanima iz Hercegovine.
Lijep Vam pozdrav!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 27 sij 2014, 18:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
marin2 je napisao/la:
Gosp. Pavo,
molim Vas da mi date nešto podataka o Bitunjcima iz Sinja (Otok-Ruda), te Drniša (Muć, Bidnić, Žitnić, Kričke) ali ako je moguće prije popisa iz 1741. godine. Znam za ono što je pisao A. Soldo, A. Ivanković, Bezić-Božanić, N. Mandić te za mletačke zemljišnike (Brković), a spominje ih i Kačić.
U Drniškim maticama našao sam ih od 1706. a u Sinjskim tek od 1841. Matice Otoka, odnosno Rude nemama.
Da li se po Vašim vrelima, odnosno saznanjima mogu povezati sa Bitunjanima iz Hercegovine.
Lijep Vam pozdrav!


Kako su podaci prije 1741. vrlo fragmentarni, a oni prije 1699. još više, nisam uspio naći išta što bi pouzdano povezalo ova dva roda. Podaci koje sam našao mogu samo neizravno ukazati na tu mogućnost.

Prije svega trebam spomenuti da se Bitunjani iz Zvirovića spominju u raznim drugim oblicima, pogotovu u maticama i zemljišnicima na metkovskom prostoru. Tako nalazimo oblike Bitunjac, Bitunjčić, Bitunjačić i Bitunjanin. Očito je da se radi o rodu iz Zvirovića, s obzirom na druge detalje. Tako 1698. godine Dominik Plećašević iz Jasenice u Brotnju ženi Mandu Bitunjanin iz Metkovića.

Nevenka Bezić-Božanić nalazi Bitunjce kao kumove u sinjskim maticama 1800. Ja sam u livanjskim maticama našao mladu čija mati je Bitunjac iz Rude. Godina je 1830. Oko Metkovića ih ima dosta, a stanje duša župe Opuzen iz 1731. specifično kaže da su doselili s Brotnja.

Sve ovo manje-više pokazuje da su i drniški i sinjski Bitunjci vjerojatno došli s Brotnja, jer jedino tamo je ovog roda bilo prije 1700. Naravno, postoji uvijek mogućnost da su Bitunjci došli izravno iz Bitunje kod Stoca po kojoj se zovu, ali mislim da je to malo vjerojatno. Prvo, zato što u istočnoj Hercegovini nije bilo puno katolika oko 1700.(možda 5000-6000) i oni nisu selili preko Neretve. Oni su gotovo isključivo doselili u sela istočno od Metkovića. Nema nikakvih indikacija da je ijedan rod iz istočne Hercegovine doselio u Sinjsku Krajinu ili zapadnije. Druga stvar je da u samoj Bitunji sredinom XVII stoljeća nema katolika. Bitunjani u Zvirovićima su vjerojatno doselili u XVI stoljeću, prije no što su katolici nestali u stolačkom kraju. Današnje katoličko stanovništvo stolačkog kraja je doseljeno iz Popova i Zažablja počevši upravo od 1700.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 27 sij 2014, 21:20 
Offline

Pridružen/a: 27 sij 2014, 21:02
Postovi: 7
poštovanje gospodine Pavo,
prezime mi je Brzica, otac i dida rođeni su u okolici Bugojna mjesto Čehajići,a za pradida mi nije znao dida nista reći,did je bio 1930.g, pa bih vas zamolio da mi kazete nesto vise , lijep pozdrav


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 27 sij 2014, 21:24 
Offline

Pridružen/a: 27 sij 2014, 21:02
Postovi: 1
Pozdrav. Zanima me moj rod. Možete li mi nešto reći o prezimenu Biljaka iz Nove Bile kod Travnika?
Hvala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 28 sij 2014, 00:20 
Offline

Pridružen/a: 27 sij 2014, 12:23
Postovi: 36
Gos. Pavo prije svega hvala na uloženom trudu.
Ako ja mogu pomoći, a da Vam se ne mješam u posao, evo nešto o BRZICAMA a usput ima malo veze i sa Bitunjanima!

1709. selo Zminovo, zemljišnik za sinjski dio Mućkog područja:
Marko BITUNJANIN, Stipan BRZIĆ pok. Luke, Pave Božić serdar, Grgur Buljan harambaša, Stipan Cvitković, Mijo Delić, Mijo Filipović, Mate Granić, Frane i Mijo Grgić, Marko Grubišić, Pave Miletić, Ivan Odaković, Nikola i Ilija Rozić, Ante Tokić, Jure Šantarević, Mate Vasiljević, Andrija i Ivan Vlajićević, ….
Vratili se u Tursku: Pave BRZIĆ, Dujam Bilić u Gabelu, Marijan Grbavac, Ivan Grubišić, Dujmo Tomić, Ivan Volarević, …

U isto vrijeme mjernik C. Faventini vrši katastarski popis Zagvozda. Zagvozd se dijeli u 19 predjela i 40 zaseoka s prezimenima:
U Podrašcu - BRZICE, Mucići i Milići; U Rakama - Rako; u Razdolju - Radići, u Orlovu kuku - Mlikote, u Prizdiševu - Gaće, u Bestinu - Kurtovići, Piplice, Stapići i Tomičići, u Oskorušam - Svaguše, u Rastovcu - Šute, Gavrani, Serdarevići i Lončari u Donjem selu, te Dedići, Varkaši, Stanići, Maslići i Puljci u Gornjem selu. U Blatin docu - Bartulovići u Skorićim - Mušure, Alagići i Vranjići. U Tilovoj grudi - Gornji Čaglji. U Bunjama - Sulići, Šuvari, donji Čaglji i Kristići u Liskovcu - Katušići i Brnasi. U Zagomilju - Baltići, Pirići, ...
1726. Prezime Brzica javlja se u Imotskom i Zagvozdu 1726. godine.

10.2.1733. „Stanje duša župi sv. Stjepana u Opuzenu“ br.20.
Iva kći Marka BITUNJEVIĆA iz Broćna, žena pok. Grge Jurasovića iz Čapljine, 50 god.
Ante Jurasović sin, 28 god.
Manda, njegova žena kći Tome BRZOVIĆA iz Hardomilja, 25 god.

Naravno slijedi popis 1768.: Ledinaz - Drinovzi, točnije Pogana Vlaka
Paulus Barzichich 3 + 1 = 4
Mogu se zasigurno pratiti u Poganoj Vlaki, župa Ružići od Jure Brzice i Cvite Čale:
Jure Brzica iz Pogane Vlake
Cvita Čalušić iz Ledinca (ČALE)
Pogana Vlaka
Ivan Brzica STARIJI sin Jure i Cvite Čalušić r. oko 1783. vj. 1811. Anu Zorić MRu 34
Božica Brzica kći Jure i Cvite Čalušić r. oko 1785. vj. 1807. Frano Bašić MRu 88
Marko Brzica sin Jure i Cvite Čalušić r. oko 1791. vj. 1817. Matiju Zorić MRu 59
Jozo Brzica sin Jure i Cvite Čalušić r. oko 1797. vj. 1823. Anu Šimić MRu 31

Jure Brzica udovac iz Pogane Vlake
Iva Čalušić iz Dužica župa Rasna (ČALE) - druga mu žena
Ivan Brzica MLAĐI sin Jure i Ive Čalušić r. 1799. MRu 119 vj. 1824. Matiju Šimić MRu 9
Kata Perić kći Jure i Ive Baić r. 1800. MRu 50
Matija Brzica Jkći ure i Iva Čalušić iz Rasna r. 1803. MRu 201 vj. 1815. Jozo Bandić MRu 32
Filip Perić sin Jure i Iva Čalušić r. 1805. MRu 329
Franka Perić kći Jure i Iva Čalušić r. 1807. MRu 10
Tomica Brzica kći Jure i Ive Čalušić iz Dužica r. 1809. MRu 111
Šima Pežić kći Jure i Iva Čalušićr. 1811. MRu 235
Jela Perić kći Jure i Ive Baić r. 1813. MRu 49

I tako Brzice iz Pogane Vlake do današnjih dana. Kao što vidite povremeno su nosili prezime Perić ili Pezić!

U Bugojnu (matice krštenih 1845.-1884.) pišu se i dvojnim prezimenom Brzica - Kujundžić.

Prusac die 29. Sept. 1858. Ego Fr. Antonius Knežević b. Michaelem 20. hujus natum ex LL. PP. Stephano Bod. et Mathia Brzić, P. f. Mattheus Džalić; omnes de eod. loco.
Prusac die 1a Nbris 1866 /nat 31 8bris/ Ego qui supra bvi Nikolaum fil Stephani Radan et Mathia Brzica ex Fakići P. f. Joannes Jolić omnes inde.
Prusac die 3. Septembris 1870. nat. 1. huj. Ego Fr. Blasius M. Kulier bapvi Rosam L. f. Stephani Radman, et Maria Brzica de Jakići. M. f. Rosa Kujundžić de Prusac.
Zla Vast die 9. Julii 1871. nat. 6. huj. Ego qui supra bapvi Eliam L. f. Jacobi Gojsilović, et Angelae Brzojević de Šuica. P. f. Nicolaus Ljubas de Zla Vast.
Prusac die 11 Octbr: 1874 nat: 8 ejusdem Ego Fr: Joannes Krilić Baptvi Mariam et Rosam ff. leg: Stephani Radan et Mathiae Brzović de Jemanlići M. f. Mariae Agnes Cernjak Rosae vero Joanna Knezović ambe de Prusac.
Evo ga: obitelj Joze Brzice i Anđe Radan;
Rovna die 22. Augusti 1875 / nata 14. ejusd/ P. Antonius Ostoić bavit Florianam f. ll. cc. Josephi Brzica, et Angelae Radanović e Prusac M. f. Angela Čović de Kopčić.
Jemanlići die 8 Septembris 1878 P. Antonius Ostoić bapvit Annam natam 6 ejusd. f. ll. cc. Josephi Kujundžić-Brzica – et Angelae Radan e Prusac; M. f. Anna Jazidžić e Duvno.
Jemanlići die 6 Junii 1880 = nata 28 Maji = P. Antonius Ostoić bavit. Stanislaam f. ll. cc. Josephi Kujundžić, et Angela Radan de Prusac. M. f. Rosa Jandrić e Skakavci.
Jemanlići die 31. Octobris 1880. Ego Fr. Elias Dražetić soc. Parochi Sacras Coeremonias explevi super Josephum / natum 22. hujus / f. ll. cc. Stephani Kujundžić; et Angelae Mursal e Jemanlići, quem ob periculum vite rite abluit peritus catholicus Josephus Kujundžić, in ablutione P. f. nemo; in expletione vero coeremeoniarum P. f. Stephanus Šuta ex Jemanlići.
Ćaići. die 27. 9bris. 1881. / natus 19 dicti / P. Antonius Ostoić, bvit. Franciscum f. ll. cc. Stephani Brzica, et Agnelae Mušura de Jemanlići. Pf. Petrus Matić de loco nati.
Jemanlići die 1 Maji 81. nat 28. April. An. cur. Ego Fr. Elias Dražetić soc. R. P. Parochi bvi. Catharinam f. ll. cc. Nicolai Kujundžić, et Joannae Žulj de Kupres. M. f. Catharina Jarpun de Kotege.
Jemanlići, die 12 Februar. 1882. R. P. Hieronymus Barbarić. Paroh. bavit. Joannem f natum 6 ejusd. / f. ll. cc. Petri Matić, et Catharina Ivić e Bugojno. P. f. Stephanus Kundžić=Brzica. ex Jemanlići.
Jemanlići: Die 13. Maji 1883. P. Joannes Božić. Bavit, Rosam /nat. 3 hujus/ f. ll. cc. Nicolai Brzica; et Joannae Žulj de Kuprres. P. f. Catharina Jarpun de Jemanlići.
Jemanlići die 28 Octobr. 1883. Ego fr. Hieronymus Barbarić Par. bvi Mariam natam 24 ejusd. f. ll. cc. Stephani Kujundžić-Brzica – et Angelae Mursal, M. f. Catharina Ivić uxor Petri Matić ex Jemanlići omnes.
....
Nadam se da sam malo pomogao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 28 sij 2014, 05:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
marin2 je napisao/la:
Gos. Pavo prije svega hvala na uloženom trudu.
Ako ja mogu pomoći, a da Vam se ne mješam u posao, evo nešto o BRZICAMA a usput ima malo veze i sa Bitunjanima!


Naravno, samo naprijed. :palacgore1

Zaboravio sam navesti. Domagoj Vidović, vrstan poznavatelj metkovskih i istočnohercegovačkih prezimena(a i perspektivan mladi lingvist), navodi da je Bitunjanima starije prezime Daničić. Nisam uspio naći točan citat upisa u matice, ali on ovu informaciju spominje u više svojih radova. Mislim da se radi o tom da je jedna osoba koja se kasnije spominje pod prezimenom Bitunjanin upisana u zemljišnik 1725. godine kao Daničić. Ovo prezime je inače dosta staro u selu Ošlje u Stonskom Primorju, a iz njega su u XVII ili XVIII stoljeću preselili u Radetiće kod Neuma. Naravno, ako bi Bitunjani bili srodnici Daničića, to opet ostavlja pitanje kad su živjeli u Bitunji, jer poslije 1625. sigurno nisu mogli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 28 sij 2014, 07:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Moram te ponovo nesto priupitati.Imam ovdje u NL prijatelja
iz Zenice I mnoge interesira porijeklo prezimena. Posto si ti vec
rekao za odredjene obitelji da su stigli iz dalmatinskog zaledja
Da li to vrijedi za sve (vecinu bolje reci) katolicke obitelji iz ZE.
DAKLE Jozic, Nikolic ,Barbic, Popovic ,Dujmovic , Jelavic, Matic
Vukovic itd.... polako kad budes Imao vremena

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 28 sij 2014, 09:11 
Offline

Pridružen/a: 27 sij 2014, 12:23
Postovi: 36
Hvala gosp. Pavo!
Imam radove D. Vidovića, S. Vukorepa, M. Glibote, T. Macana i naravno Don I. Puljića na ovu temu.

Listajući Kliške matice našao sam na interesantan upis:
1675. u Klisu umrla STANA žena JURIŠE SENJANINA 76 joj godina (Matice Klis 1669.-1715. jpg. 79).

M. Stojaković, (Podgora u XVII st. naravno iz matica u uskočkoj Podgori 1661.-1690. god.) navodi doseljene obitelji: JURAJ ili JURIŠA SENJANIN i STIPAN (sin mu Ivan) hajduci, Martin Delić, Vid Borisalić iz Klobuka, Matij Kojkalo alias Ćonojević iz Buova, Družić iz Mostara, Dujmović knez, Blaž i Miovil Jelinić iz Broćna, Vid Zoričić hajduk od Gabele, Vid Lerotić, Grgo i Toma Katavić iz Vrgorca, Cvitan Kežić, Nikola Palinić iz Gabele, Miho Sarajevac iz Čapljine, te junake Šilobadovićeva četovanja Jure i Nikola Ercegović, dva Kežića, Ivan Galiot Medvidović, Mati Kojkalo, Petar Vasiljević ...

Stojaković također navodi (str. 128) krštenje 1666. ILIJE sina JURIŠE SENJANINA (i majke STANE).
Ma koliko se trudio upis ove obitelji nisam mogao pronaći, pa te molim ako možeš da mi ga nađeš.

Interesantno mi je jer sada provjeravam "Stanja duša", matice Poneretlja te mletačke zemljišnike 1702. (Cicluzani, Metković, Klek, Sassaviani i Opuzen s Gabelom - Nonković) i novi od 1725.-1728. (Zadvarja, Vrgorca u Donjoj Neretvi) a pojavljuju se: Mathia Segna, Gio Bitunjich, Mathia Danicich, ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 28 sij 2014, 17:40 
Offline

Pridružen/a: 27 sij 2014, 21:02
Postovi: 7
marin2 je napisao/la:
Gos. Pavo prije svega hvala na uloženom trudu.
Ako ja mogu pomoći, a da Vam se ne mješam u posao, evo nešto o BRZICAMA a usput ima malo veze i sa Bitunjanima!

1709. selo Zminovo, zemljišnik za sinjski dio Mućkog područja:
Marko BITUNJANIN, Stipan BRZIĆ pok. Luke, Pave Božić serdar, Grgur Buljan harambaša, Stipan Cvitković, Mijo Delić, Mijo Filipović, Mate Granić, Frane i Mijo Grgić, Marko Grubišić, Pave Miletić, Ivan Odaković, Nikola i Ilija Rozić, Ante Tokić, Jure Šantarević, Mate Vasiljević, Andrija i Ivan Vlajićević, ….
Vratili se u Tursku: Pave BRZIĆ, Dujam Bilić u Gabelu, Marijan Grbavac, Ivan Grubišić, Dujmo Tomić, Ivan Volarević, …

U isto vrijeme mjernik C. Faventini vrši katastarski popis Zagvozda. Zagvozd se dijeli u 19 predjela i 40 zaseoka s prezimenima:
U Podrašcu - BRZICE, Mucići i Milići; U Rakama - Rako; u Razdolju - Radići, u Orlovu kuku - Mlikote, u Prizdiševu - Gaće, u Bestinu - Kurtovići, Piplice, Stapići i Tomičići, u Oskorušam - Svaguše, u Rastovcu - Šute, Gavrani, Serdarevići i Lončari u Donjem selu, te Dedići, Varkaši, Stanići, Maslići i Puljci u Gornjem selu. U Blatin docu - Bartulovići u Skorićim - Mušure, Alagići i Vranjići. U Tilovoj grudi - Gornji Čaglji. U Bunjama - Sulići, Šuvari, donji Čaglji i Kristići u Liskovcu - Katušići i Brnasi. U Zagomilju - Baltići, Pirići, ...
1726. Prezime Brzica javlja se u Imotskom i Zagvozdu 1726. godine.

10.2.1733. „Stanje duša župi sv. Stjepana u Opuzenu“ br.20.
Iva kći Marka BITUNJEVIĆA iz Broćna, žena pok. Grge Jurasovića iz Čapljine, 50 god.
Ante Jurasović sin, 28 god.
Manda, njegova žena kći Tome BRZOVIĆA iz Hardomilja, 25 god.

Naravno slijedi popis 1768.: Ledinaz - Drinovzi, točnije Pogana Vlaka
Paulus Barzichich 3 + 1 = 4
Mogu se zasigurno pratiti u Poganoj Vlaki, župa Ružići od Jure Brzice i Cvite Čale:
Jure Brzica iz Pogane Vlake
Cvita Čalušić iz Ledinca (ČALE)
Pogana Vlaka
Ivan Brzica STARIJI sin Jure i Cvite Čalušić r. oko 1783. vj. 1811. Anu Zorić MRu 34
Božica Brzica kći Jure i Cvite Čalušić r. oko 1785. vj. 1807. Frano Bašić MRu 88
Marko Brzica sin Jure i Cvite Čalušić r. oko 1791. vj. 1817. Matiju Zorić MRu 59
Jozo Brzica sin Jure i Cvite Čalušić r. oko 1797. vj. 1823. Anu Šimić MRu 31

Jure Brzica udovac iz Pogane Vlake
Iva Čalušić iz Dužica župa Rasna (ČALE) - druga mu žena
Ivan Brzica MLAĐI sin Jure i Ive Čalušić r. 1799. MRu 119 vj. 1824. Matiju Šimić MRu 9
Kata Perić kći Jure i Ive Baić r. 1800. MRu 50
Matija Brzica Jkći ure i Iva Čalušić iz Rasna r. 1803. MRu 201 vj. 1815. Jozo Bandić MRu 32
Filip Perić sin Jure i Iva Čalušić r. 1805. MRu 329
Franka Perić kći Jure i Iva Čalušić r. 1807. MRu 10
Tomica Brzica kći Jure i Ive Čalušić iz Dužica r. 1809. MRu 111
Šima Pežić kći Jure i Iva Čalušićr. 1811. MRu 235
Jela Perić kći Jure i Ive Baić r. 1813. MRu 49

I tako Brzice iz Pogane Vlake do današnjih dana. Kao što vidite povremeno su nosili prezime Perić ili Pezić!

U Bugojnu (matice krštenih 1845.-1884.) pišu se i dvojnim prezimenom Brzica - Kujundžić.

Prusac die 29. Sept. 1858. Ego Fr. Antonius Knežević b. Michaelem 20. hujus natum ex LL. PP. Stephano Bod. et Mathia Brzić, P. f. Mattheus Džalić; omnes de eod. loco.
Prusac die 1a Nbris 1866 /nat 31 8bris/ Ego qui supra bvi Nikolaum fil Stephani Radan et Mathia Brzica ex Fakići P. f. Joannes Jolić omnes inde.
Prusac die 3. Septembris 1870. nat. 1. huj. Ego Fr. Blasius M. Kulier bapvi Rosam L. f. Stephani Radman, et Maria Brzica de Jakići. M. f. Rosa Kujundžić de Prusac.
Zla Vast die 9. Julii 1871. nat. 6. huj. Ego qui supra bapvi Eliam L. f. Jacobi Gojsilović, et Angelae Brzojević de Šuica. P. f. Nicolaus Ljubas de Zla Vast.
Prusac die 11 Octbr: 1874 nat: 8 ejusdem Ego Fr: Joannes Krilić Baptvi Mariam et Rosam ff. leg: Stephani Radan et Mathiae Brzović de Jemanlići M. f. Mariae Agnes Cernjak Rosae vero Joanna Knezović ambe de Prusac.
Evo ga: obitelj Joze Brzice i Anđe Radan;
Rovna die 22. Augusti 1875 / nata 14. ejusd/ P. Antonius Ostoić bavit Florianam f. ll. cc. Josephi Brzica, et Angelae Radanović e Prusac M. f. Angela Čović de Kopčić.
Jemanlići die 8 Septembris 1878 P. Antonius Ostoić bapvit Annam natam 6 ejusd. f. ll. cc. Josephi Kujundžić-Brzica – et Angelae Radan e Prusac; M. f. Anna Jazidžić e Duvno.
Jemanlići die 6 Junii 1880 = nata 28 Maji = P. Antonius Ostoić bavit. Stanislaam f. ll. cc. Josephi Kujundžić, et Angela Radan de Prusac. M. f. Rosa Jandrić e Skakavci.
Jemanlići die 31. Octobris 1880. Ego Fr. Elias Dražetić soc. Parochi Sacras Coeremonias explevi super Josephum / natum 22. hujus / f. ll. cc. Stephani Kujundžić; et Angelae Mursal e Jemanlići, quem ob periculum vite rite abluit peritus catholicus Josephus Kujundžić, in ablutione P. f. nemo; in expletione vero coeremeoniarum P. f. Stephanus Šuta ex Jemanlići.
Ćaići. die 27. 9bris. 1881. / natus 19 dicti / P. Antonius Ostoić, bvit. Franciscum f. ll. cc. Stephani Brzica, et Agnelae Mušura de Jemanlići. Pf. Petrus Matić de loco nati.
Jemanlići die 1 Maji 81. nat 28. April. An. cur. Ego Fr. Elias Dražetić soc. R. P. Parochi bvi. Catharinam f. ll. cc. Nicolai Kujundžić, et Joannae Žulj de Kupres. M. f. Catharina Jarpun de Kotege.
Jemanlići, die 12 Februar. 1882. R. P. Hieronymus Barbarić. Paroh. bavit. Joannem f natum 6 ejusd. / f. ll. cc. Petri Matić, et Catharina Ivić e Bugojno. P. f. Stephanus Kundžić=Brzica. ex Jemanlići.
Jemanlići: Die 13. Maji 1883. P. Joannes Božić. Bavit, Rosam /nat. 3 hujus/ f. ll. cc. Nicolai Brzica; et Joannae Žulj de Kuprres. P. f. Catharina Jarpun de Jemanlići.
Jemanlići die 28 Octobr. 1883. Ego fr. Hieronymus Barbarić Par. bvi Mariam natam 24 ejusd. f. ll. cc. Stephani Kujundžić-Brzica – et Angelae Mursal, M. f. Catharina Ivić uxor Petri Matić ex Jemanlići omnes.
....
Nadam se da sam malo pomogao.

hvala vam Marine, ovdje ima puno novih stvari samo nemogu pronaci niti jedno meni poznato ime, nesto bi mi znacila imena Mijo ili Augustin Brzica oni su rođeni u drugoj polovici 19.stpljeća


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 31 sij 2014, 00:49 
Offline

Pridružen/a: 06 pro 2012, 11:08
Postovi: 1
Za Pavu B.
Gospodin Pavo zanima me moje prezime Žarak iz sela Čvaljina općina Ravno u Popovu polju. Uz ovo sve povezano prezime Žarko i prezime Žarković sve iz Čvaljine


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2401 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 ... 97  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 68 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO